Zprávy

Topolánek věří v toleranci ČSSD, Klaus netrvá na 101 podpisech

Předseda ODS Mirek Topolánek věří, že je schopen přesvědčit ČSSD, aby tolerovala jeho vznikající vládu občanských demokratů, lidovců a zelených. Uvedl to po jednání u prezidenta Václava Klause, kterého informoval o dosavadních výsledcích jednání. Prezident naznačil, že po Topolánkovi nebude chtít, aby mu přinesl písemný závazek nejméně 101 poslanců, kteří kabinet ODS, KDU-ČSL a zelených podpoří. Rozumí prý tomu, že v první fázi musí vítěz voleb hledat shodu v rámci stran, s nimiž chce vytvořit vládu. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že to považuje za velkou změnu dosavadního Klausova postoje. Zopakoval také, že ČSSD kabinet ODS, lidovců a zelených nepodpoří. "Jasně jsme řekli, že takovou vládu ODS podporovat nebudeme," prohlásil Sobotka. Vidí prostor pro dohodu na obsazení vedení sněmovny, chybí mu prý ale vstřícnost ODS. Sociální demokraté chtějí získat funkci předsedy dolní komory.

ODS, křesťanští demokraté a zelení hodlají sice již do konce června podepsat koaliční smlouvu, stále ale není jasné, jak jejich vláda získá důvěru sněmovny. Dohromady mají ve dvousetčlenné komoře jen 100 mandátů. Rovných 100 hlasů mají společně i ČSSD a KSČM, kteří vládu podpořit nechtějí. Topolánek řekl, že chce jednat s ČSSD a připomněl, že se má setkat s šéfem strany Jiřím Paroubkem. "Samozřejmě, já tam vidím prostor k dohodě a toleranci té vlády," prohlásil. Neví sice, jaká bude cena za ústupek ČSSD a zda se to podaří, považuje ale za svou povinnost se o to pokusit.

Prezident dal ve středu najevo, že netrvá na tom, aby mu předseda ODS přinesl písemně stvrzený závazek nejméně 101 poslanců připravených podpořit Topolánkovu vládu. "Nevím, jak by mohla mít ČSSD nárok, aby něco takového po mně chtěla," uvedl. Spekulace o tomto požadavku vycházejí ze situace z roku 2004. Po volbách do Evropského parlamentu tehdy podal premiér Vladimír Špidla (ČSSD) demisi a prezident Klaus pověřil jednáním o novém kabinetu jeho nástupce Stanislava Grosse. Vyžádal si také písemný důkaz o tom, že nová vláda bude mít podporu sněmovny. Jeho požadavek podle politologů šel nad rámec prezidentských pravomocí, ale Gross přesto Klausovi přinesl 101 podpisů koaličních poslanců. Před letošními volbami prezident v Lidových novinách uvedl, že i menšinová vláda podporovaná další stranou by se měla opírat o nějakou písemnou dohodu. Ještě předtím Hospodářským novinám řekl, že by byl proti menšinové vládě ČSSD závislé na KSČM. "Myslím, že (sociální demokraté) nejsou hloupí a dobře vědí, o co šla debata, o to zablokovat před čtyřmi lety, před třemi lety, dvěma, jedním rokem jakousi menšinovou vládu založenou na spolupráci s jinou politickou stranou. O tom byla debata většinová-menšinová. Nebyla o volebním patu a nebyla o tom, jak se vymanit z tohoto patu," prohlásil prezident.

Klaus také uvedl, že vzal Topolánkovu zprávu o vyjednávání na vědomí. Předseda ODS mu prý řekl, že již vidí závěr, "tečku", vyjednávání. "Což je pro mě klíčová věc pro jakýkoli další ústavní krok z mé pozice," řekl. Je to právě prezident, kdo může Topolánka případně jmenovat premiérem. Na dotaz, co říká tomu, že zamýšlený kabinet dosud nemá zajištěnu podporu ve sněmovně, uvedl, že všechno má svůj čas a své fáze. "Myslím, že první fáze, kterou logicky vítěz voleb dnes řeší, je mít jistotu o pevnosti svých 100 hlasů v Poslanecké sněmovně," dodal Klaus. Je podle něj jasné, že mezitím politici hledají "další skulinu" v uspořádání.

Klaus: Kubiceho zpráva nesmí upadnout v zapomnění, veřejnost čeká

Prezident republiky Václav Klaus soudí, že kontroverzní zpráva šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho by neměla upadnout v zapomnění. Nechce, aby se z ní stal jen jakýsi předvolení tahák. Klaus uvedl, že podezření vyslovená ve zprávě českou veřejnost i jeho zásadně zajímají. Oddělování "zrna od plev" by podle něj mělo pokračovat. Klaus o zprávě ve středu hovořil s ministrem vnitra Františkem Bublanem. Bublan prezidenta ubezpečil, že vyšetřování závažných případů, jež se objevily v Kubiceho zprávě, pokračuje "klasickým způsobem". Zpráva se na veřejnosti objevila krátce před volbami a vyvolala politické napětí. Objevila se v ní vážná podezření z propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní správy.

Klaus podle Bublana souhlasil s tím, že vedle závažných obvinění obsahuje zpráva řadu neověřených informací. Bublan je nazval "balasty". Uvedl, že Kubiceho zpráva je kompilát. Hlavu státu informoval, že část zprávy je skutečně dobrým popisem kauz, které jsou nyní předmětem vyšetřování. Druhá část zprávy ale obsahuje neprověřená obvinění, která mohou, ale také nemusejí být pravdivá, zdůraznil ministr.

Prezident při pozdější tiskové konferenci s předsedou ODS Mirkem Topolánkem dodal, že s Bublanem do detailu Kubiceho zprávu nerozebíral. "Nicméně jistá strukturalizace debaty tady je," řekl. Věří přitom, že konkrétní známé kauzy z materiálu, mezi které zařadil biolíh a vraždu Františka Mrázka, policie a další orgány vyšetří. "Vnímám velmi intenzivně, že se řeší vnitropolicejní otázky inspekce (ministra vnitra) versus pan plukovník Kubice a věci jisté subordinace uvnitř policie," řekl. Klaus připomněl, že Bublanovi zdůraznil, že zpráva ukazuje i na "velmi vážná podezření ohledně souvislosti těchto věcí s jistými politickými špičkami či osobami blízkými politickým špičkám". Očekává, že budou vyšetřena všechna podezření ze zprávy.

Zpráva pronikla na veřejnost jen pár dnů před volbami a způsobila velké napětí zejména mezi ČSSD a ODS. Na počátku aféry stojí kauza biolihu a údajné politické ovlivňování jejího vyšetřování. ČSSD a ODS se z rozpoutání aféry vzájemně obviňují. Kubice v materiálu pro sněmovní branný výbor uvedl, že organizovaný zločin už prorostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Zvláště se zmínil o kauze biolíh a vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

MZV: Němci nepustili Čechy kvůli bezpečnosti, ne kvůli penězům

Důvodem nevpuštění českých fotbalových fanoušků do Německa nebyl nedostatek peněz, ale obava z jejich násilností na mistrovství světa, sdělily ČTK české ministerstvo zahraničí a ústecká cizinecká policie. Německá pohraniční policie tak podle všeho neporušila normy EU; podle diplomacie může být vstup odepřen občanovi EU kvůli bezpečnosti, ohrožení veřejného pořádku a zdraví.

Německé velvyslanectví v Praze uvedlo, že německá policie po vstupu ČR do EU již neodmítá cestu do země kvůli peněžním limitům. "V souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale došlo dosud pouze k ojedinělým zamítnutím vstupu," uvedlo velvyslanectví s tím, že v této věci spolupracují česká a německá policie. Mladá Fronta Dnes informovala o tom, že němečtí policisté vrátili z hraničních přechodů v Ústeckém kraji Čechy kvůli tomu, že u sebe neměli dost peněz, což by v rozporu s pravidly EU bylo. Informace o tom měla česká diplomacie z několika zdrojů, uvedlo ministerstvo.

"Obrátili jsme se na německé ministerstvo, které osvětlilo pozici a věc vysvětlilo," řekl Richard Krpač z ministerstva. Německá strana do Prahy sdělila, že čeští občané byli odmítnuti kvůli bezpečnosti. "To je pro nás relevantní," dodal Krpač. Ústecká cizinecká policie upřesnila, že 25 Čechů, jeden Slovák a pět Chorvatů bylo podezřelých ze spáchání diváckého násilí. "Z tohoto důvodu provádějí němečtí policisté důkladnou kontrolu, jejím předmětem může být například i kontrola finanční hotovosti," konstatovala mluvčí ústecké cizinecké a hraniční policie Eva Hauková.

Ve středu ráno český konzul v Berlíně vycházel z původních informací a na tamní ministerstvo zahraničí předal verbální nótu, v níž upozorňoval na nevpouštění fanoušků kvůli penězům. Požádal proto německou stranu o nápravu. Proti znemožnění cestování kvůli financím protestovala česká europoslankyně Jana Bobošíková. Podle některých neoficiálních informací čeští diplomaté upřednostnili rychlost a snahu o to, aby, pokud k porušování unijních norem dochází, se tak nedělo; vyjasňování by údajně mohlo trvat delší dobu.

To, že někteří fanoušci do Německa nemohli, protože by mohli ohrozit bezpečnost šampionátu, ČTK potvrdila i mluvčí německého ministerstva vnitra. "Vrátili jsme čtyři Čechy z Reizenhainu kvůli možnosti individuálního násilí, nikoliv kvůli nedostatku peněz v hotovosti," řekla. Dodala, že neví nic o tom, že by šlo o desítky fanoušků. "To nemohu potvrdit," řekla. Reizenhain je saská pohraniční obec nedaleko Chomutova. Němci vrátili dva Čechy také ve středu ráno z přechodu Rozvadov-Waidhaus. Německá policie mohla vycházet při posuzování rizikovosti fanoušků ze svého seznamu, který mohl čerpat z informací FIFA, Interpolu, Europolu a dalších organizací. Martin Synecký z policejního prezidia ČTK řekl, že česká policie Němcům žádný seznam fotbalových násilníků neposkytla. Podle něj takový seznam sice existuje, jde ale o operativní české poznatky, které kriminalisté nemůžou předat do zahraničí. "Náš postup jsme konzultovali i s úřadem pro ochranu osobních údajů," řekl Synecký. V jednotlivých případech se prý může stát, že německá policie požádá o informace ke konkrétnímu člověku, který právě překračuje hranice. I v takovém případě se podle Syneckého čeští policisté zajímají, proč informaci požadují, a pak rozhodnou, zda ji svým německým kolegům poskytnou.

Českým fanouškům pomáhali v Gelsenkirchenu diplomaté z Prahy

Řada českých fanoušků, kteří počátkem tohoto týdne přijeli do německého Gelsenkirchenu na fotbalový zápas Česko - USA, musela vyhledat pomoc u diplomatů, jež na místo vyslalo české ministerstvo zahraničí. Někteří ze sportovních nadšenců totiž přišli o cestovní doklady či peníze, další desítky z nich potřebovaly rady různého druhu, informovalo tiskové oddělení ministerstva.

Česká diplomacie těsně před zahájením šampionátu opakovaně připomněla možnost obrátit se na instituce v Gelsenkirchenu, Kolíně nad Rýnem a Hamburku, kde Češi můžou po dobu zápasů kontaktovat české konzuly. Po službě v Gelsenkirchenu je od 16. do 18. června k dispozici generální konzulát v Bonnu, Ferdinandstrasse 27, s telefonem 0049 171 8349268. V Hamburku bude pracovat od 21. do 23. června honorární konzulát na adrese Feldbrunnenstrasse 72, s telefonním číslem 0049 163 7226395. Pomoc se týká ztráty cestovního dokladu, zatčení, hospitalizace a dalších obtíží. Konzulární asistence je možné využít rovněž při zasílání peněz z Česka nebo kontaktování příbuzných.

Stížnost na volby ke správnímu soudu podají zelení ve čtvrtek

Ve čtvrtek podá neúspěšný kandidát sněmovních voleb Petr Pávek ze Strany zelených stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Chce, aby soud nařídil přepočítání hlasů. Nesouhlasí se způsobem, jakým jsou volební hlasy převáděny na poslanecké mandáty. S rozhodnutím tohoto soudu se pak chystá oslovit soud ústavní. Volební zákon je podle něj v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která garantuje rovnost občanů před zákonem. Neodpovídá ani ústavě. Pávek to ve středu řekl ČTK.

Zelení získali na Liberecku, kde Pávek kandidoval, v rámci Česka nejvyšší podporu - 9,58 procenta, k zisku křesla pro lídra kandidátky to ale nestačilo. Do sněmovny se naopak dostal šéf české diplomacie a místopředseda lidovců Cyril Svoboda, který získal v Praze pouze 4,84 procenta. Rozdíl vyplývá z velikosti volebních krajů. Celkově zelení získali 6,29 procenta hlasů, což po přepočtu znamenalo šest mandátů. KDU-ČSL s procentem hlasů navíc obsadila 13 křesel.

Vláda schválila rozšíření dotací na výstavbu nájemních bytů pro sociálně slabší občany

Vláda schválila rozšíření dotací na výstavbu nájemních bytů pro sociálně slabší občany. ČTK to sdělil ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. O dotaci tak vedle obcí budou moci žádat i další fyzické a právnické osoby. Výše dotací se bude rozlišovat i podle energetické náročnosti domu. V případě dotací fyzickým a právnickým osobám jde o 250.000 až 300.000 korun na jeden byt. Vedle státních peněz se do výstavby vloží i soukromé prostředky, a počet nájemních bytů by se tak mohl rozšířit. Po 20 letech si lidé budou moci tyto byty koupit do osobního vlastnictví, což dosud při státním dotování výstavby nájemních bytů možné není. Na dům, který bude energeticky méně náročný, by obec mohla získat podle ministrova návrhu dotaci až 550.000 korun na bytovou jednotku, v ostatním případě bude dotace o 50.000 korun na byt nižší.

Ve Spolaně byl ve středu ráno vyhlášen chemický poplach

Chemička Spolana ve středu ráno vyhlásila chemický poplach kvůli úniku nebezpečného toxického plynu z výrobního objektu. Hasiči okamžitě zasáhli a dalšímu šíření látky zabránili. Za havárii může pracovník firmy, řekl ČTK její mluvčí Jan Martínek. Poplach byl podle něj vyhlášen preventivně. Nikdo nebyl zraněn. Poplach firma vyhlásila v 06:45, kdy automatická signalizace na střeše výrobny ohlásila únik vinylchloridu monomeru (VCM). Asi po 15 minutách, během nichž na místě zasahovali hasiči, firma poplach odvolala. Podle Martínka se chemikálie nedostala mimo areál závodu. Pracovník si podle něj svoji chybu uvědomil a ihned zabránil dalšímu úniku. Vzhledem k tomu, že únik plynu nastal u vývodu na střeše, nikoho zdravotně nepostihl. Podle mluvčího naměřené koncentrace plynu byly prakticky nulové. I proto firma vyhlásila jen nejnižší chemický poplach prvního stupně. Podnik o havárii neinformoval okolní obce, protože vše vyřešil v rámci svého areálu, uvedl mluvčí.

Na jihu Moravy byla zrušena opatření přijatá kvůli H5N1

Od středy byla zrušena bezpečnostní opatření, která musela být v polovině května přijata v Kosticích na Břeclavsku a v dalších 13 městech a obcích kvůli ptačí chřipce. Opatření byla vyhlášena poté, co se u Kostic našly dvě labutě uhynulé na smrtící virus H5N1. Podle veterinářů žádné další úhyny ptactva v této oblasti hlášeny nejsou. Není proto důvod opatření prodlužovat. Od středy tak budou moci chovatelé v Kosticích a okolí vypustit drůbež z kurníků a stodol. Dosud musela být pod střechou, aby se nenakazila ptačí chřipkou při kontaktu s divoce žijícími ptáky. Chovatelé ptáků mohou opět pořádat výstavy a také soutěže poštovních holubů. Labutě, které usmrtila H5N1, se do Kostic dostaly s hejnem asi 40 těchto ptáků při záplavách. Ptačí chřipka byla zjištěna před časem i na jihu Čech. Poslední dvě z pěti ochranných pásem tam byla zrušena 10. května.

AI: Česká republika se nezapojila do převozů vězňů CIA

Sedm evropských států - mezi nimi i čtyři členské státy Evropské unie - aktivně pomáhalo rozvědce Spojených států s jejím programem převozů zajatců podezřelých z terorismu. Česká republika na rozdíl od předchozích podobných zpráv mezi těmito státy tentokrát zmíněna není. Vyplývá to ze zprávy organizace Amnesty International (AI). Do šesti případů nezákonných převozů zajatců byly údajně zapojeny Německo, Itálie, Švédsko, Británie a Makedonie, Bosna a Hercegovina a Turecko. Podle organizace ve všech zmiňovaných případech byli zajatci podle vlastních slov naloženi do letadel a bez soudu převezeni do věznic v zahraničí, kde měli být údajně i mučeni. Vězni, na jejichž svědectví se AI odvolává, byli převáženi například do Iráku, Afghánistánu či Egypta. Kauza tajných věznic a přeletů letounů CIA trvá už více než rok a půl. Nová zpráva AI není první, kterou organizace vydala. V dubnu její česká pobočka oznámila, že letouny CIA se zajatci na palubě přistály dvacetkrát v Praze. České úřady a kontrarozvědka ale uvedly, že nevědí o tom, že by na českém území měla mezipřistání letadla najatá CIA s vězni na palubě.

Policisté zadrželi překupníky drog

Policisté z Národní protidrogové centrály zadrželi několikačlenný gang, který distribuoval heroin. Při akci s krycím názvem Dalibor zadrželi v Ostravě, Olomouci a Teplicích tři hlavní pachatele, občany bývalé Jugoslávie. Dalších pět pachatelů, kteří pocházeli z České republiky, zadrželi v Ostravě. Policisté při akci provedli osm domovních prohlídek v místě bydliště podezřelých osob a šest prohlídek vozidel a míst určených pro podnikání, při kterých nalezli 5,5 kilogramu heroinu. Po naředění by se cena této drogy na trhu pohybovala kolem 11 milionů korun. Bylo by možné z ní připravit zhruba 220.000 dávek heroinu.

Policie dostane 210 milionů na diktafony a opravu budov

Policie dostane 210 milionů korun z rezervního fondu ministerstva vnitra na lepší vybavení svých příslušníků a opravu chátrajících budov. Peníze půjdou mimo jiné na nákup diktafonů a videokamer, které mají monitorovat postup policistů v akci, a přispět tak k omezení korupce. Návrh ministerstva vnitra schválila vláda. Uvolnění peněz nebude znamenat navýšení rozpočtu ministerstva, ale jejich přesměrování na jiné účely vyžaduje schválení vládou. Za 132 milionů chce například ministerstvo nakoupit vybavení pro útvary pořádkové policie, hlavně výpočetní a komunikační techniku a nová auta. Část financí bude také využita na vybudování jednotného systému pro předávání informací o trestné činnosti a trestním řízení mezi základními útvary a pracovišti kriminální policie a centrálními databázemi. Zbývajících 78 milionů ministerstvo vynaloží na opravy a údržbu svého nemovitého majetku.

CzechTek bude na konci července ve vojenském cvičišti Hradiště

Letošní technoparty CzechTek se bude konat 28. až 30. července ve vojenském cvičišti Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku. Ministerstvo obrany ve středu podepsalo s organizátory technoparty v Plzni smlouvu, uvedl na tiskové konferenci po zasedání vlády ministr obrany Karel Kühnl. Armáda poskytne jenom pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři CzechTeku se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění a úklidu odpadků, řekl Kühnl. Technaři armádě za pronájem areálu zaplatí 24.000 korun.

Konání technoparty se nelíbí okolním obcím. Sdružení obcí Vladař, jež spojuje obce z okolí Doupovských hor v Karlovarském a Ústeckém kraji, připravuje petici, s níž chce ministerstvo obrany vyzvat k jednání. Podle Kühnla nejbližší vesnice leží tři kilometry od hranic výcvikového prostoru. "Pro obce, které jsou na příjezdových trasách, to jistě bude znamenat zátěž. Je to ale nejmenší možná míra zátěže," uvedl ministr. Dopravu do výcvikového prostoru a zpět podle něj bude řídit policie. S obcemi se armáda chystá jednat o technických otázkách, dodal Kühnl.

CzechTek se od roku 1994 konal v Česku již dvanáctkrát, vždy poslední víkend v červenci a často za asistence policie. Při policejním zásahu na technoparty v loňském roce u Mlýnců na Tachovsku byly zraněny desítky účastníků i policistů.

Čeští restaurátoři odletí do Iráku zachraňovat staré tisky

Ve čtvrtek odletí do Iráku tři restaurátoři českého Národního archivu, kteří se budou podílet na záchraně vzácných tisků irácké národní knihovny. ČTK to řekl vedoucí oddělení péče o fyzický stav archiválií Michal Ďurovič. Na začátku července je budou následovat další tři experti z Národního technického muzea. Čeští odborníci budou jeden a půl měsíce pracovat v restaurátorské dílně, na jejíž vybavení poskytla peníze česká vláda už v roce 2005. Podle Ďuroviče je ale současná bezpečnostní situace v Bagdádu tak nepřehledná, že národní archiv nechtěl vystavit své specialisty jakémukoliv nebezpečí a riziku. Proto bylo rozhodnuto vybudovat pracoviště v kurdském městě Arbil na místní univerzitě. Vedení školy již pro Čechy připravilo dvě vhodné místnosti.

Pracovníci Národního archivu po svém příjezdu zprovozní technické zařízení potřebné pro restaurování a povedou školení iráckých pracovníků přímo v Arbilu. Restaurátorský kurz bude zaměřen na archiválie Irácké národní knihovny a archivu v Bagdádu, které byly poničeny požárem a následným zásahem hasičů v roce 2003. Projekt navazuje na tříměsíční školení iráckých restaurátorů v České republice, které se uskutečnilo koncem roku 2004 v Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli a Národním archivu v Praze.

Koller netuší, jestli do mistrovství světa ještě zasáhne

Dlouhé měsíce pracoval fotbalista Jan Koller na tom, aby se po vážném zranění kolena dal dohromady a stihl světový šampionát. Teď je možné, že pro útočníka české reprezentace mistrovství skončilo kvůli svalovému zranění už po necelém poločase prvního utkání proti výběru USA, v němž Češi vyhráli 3:0 a Koller pomohl vedoucí brankou. Kollera nyní svírá nejistota, sám netuší, jestli ještě do turnaje zasáhne. "Teď je hodně brzy na to, abych mohl říct, jestli si na mistrovství ještě zahraju. Do soboty musím mít absolutní klid, pak se uvidí, jak se to bude vyvíjet dál," řekl Koller na setkání s novináři ve Westerburgu. "Teď to dobré není, ale za tři dny se to může třeba otočit k lepšímu. Ale možné je i to, že tady už do hry třeba nezasáhnu," podotkl dvoumetrový kanonýr, který prý nyní v zadním stehenním svalu na pravé noze stále cítí bolest.

Mrůzek a Strnadová vyhráli na MS ve sjezdu klasický závod

Kajakáři Kamil Mrůzek a Michala Strnadová-Mrůzková se ve středu na řece Teplá v Karlových Varech stali mistry světa ve sjezdu na divoké vodě. Úspěch domácích barev v klasickém závodu umocnili druhým místem deblkanoe Jan Vlček, David Lisický a bronzovou medailí kajakář Tomáš Slovák, který uvažuje, že po této sezoně ukončí kariéru.

Počasí

Ve čtvrtek meteorologové čekají skoro jasno, odpoledne a večer při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 29 až 32 stupňů, na Moravě a ve Slezsku o dva méně, na horách kolem 23 stupňů. Slabý proměnlivý vítr.