Zprávy

Volby českých poslanců začaly v Jižní Americe

Rozhodování o budoucím složení české Poslanecké sněmovny začalo dnes na americkém kontinentu. Češi žijící v Americe mohou hlasovat kvůli časovému posunu o den dříve, než začnou volby v Česku. První volební místnosti se otevřely v 19:00 středoevropského letního času (SELČ) na zastupitelských úřadech v Brazílii, Argentině a Uruguayi. Na ambasádách mohou volit čeští občané, kteří trvale žijí v zahraničí, nebo jsou v cizině pouze přechodně kvůli práci, studiu či turistice. I výsledky hlasování v Americe, kde budou volební místnosti otevřeny dnes a v pátek od 14:00 do 21:00 místního času, budou známy až v sobotu po 14:00 SELČ, kdy skončí hlasování také v České republice. Seriál otevírání volebních místností se z Ameriky přesune do Austrálie, kde hlasování začne v pátek v 06:00 SELČ. S hodinovými odstupy podle časových pásem začnou české parlamentní volby v Asii, Africe a v Evropě, kde se volební místnosti otevřou v pátek ve 14:00 SELČ. První volební den skončí po osmi hodinách ve 22:00 SELČ; v sobotu se bude hlasovat od 08:00 do 14:00 SELČ. K volbám na 108 českých velvyslanectví a konzulátech po celém světě se letos zapsalo téměř 5000 Čechů.

Čeští voliči v zahraničí dostanou na rozdíl od tuzemských voličů hlasovací lístky až ve volebních místnostech. I když pocházejí z různých koutů České republiky, rozhodovat se musí podle zákona mezi volebními uskupeními, které kandidují v jednom kraji. Letos jím jsou jižní Čechy, před čtyřmi lety jim Státní volební komise losem určila jihomoravské kandidáty. S kandidáty se tak krajané mohou seznámit nejsnáze prostřednictvím internetových stránek.

Paroubek uvítal rozhodnutí USA vést dialog s Íránem

Česká vláda uvítala americké rozhodnutí připojit se k evropským zemím a účastnit se přímých rozhovorů s Íránem o jeho jaderném programu, pokud pozastaví svůj jaderný program. Premiér Jiří Paroubek tento posun, který klade důraz na politické řešení, podporuje. "Osobně ho vítám jménem české vlády a samozřejmě celou věc beru na vědomí," řekl dnes Paroubek po rozhovoru s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem. Diplomat Paroubka navštívil na vlastní žádost, aby ho o americkém kroku informoval. Přístup vlády velvyslance potěšil. "ČR je silný spojenec, máme ve vás silného partnera," uvedl Cabaniss. Změnu v postoji oznámila ve středu americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Írán na to reagoval tím, že je připraven s USA jednat, ale obohacování uranu, jak po něm požadují západní státy, nezastaví.

BIS: Premiér ani vláda nejsou napojeni na organizovaný zločin

Bezpečnostní informační služba (BIS) potvrdila vyjádření premiéra Jiřího Paroubka, že služba nemá prověřené informace, které by dokazovaly propojení premiéra a členů vlády na organizovaný zločin. ČTK to dnes sdělil mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert. Ze zprávy, kterou pro Paroubka BIS zpracovala, premiér citoval ve středečním duelu s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v televizi Prima. Šubert také potvrdil, že materiál podepsal náměstek ředitele BIS Jaroslav Jíra. Ředitel služby Jiří Lang je totiž na dovolené. Jakékoli další informace ke zprávě ale odmítl sdělit. Premiér o materiál požádal v souvislosti s vyjádřením ředitele policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o snaze politiků ovlivňovat vyšetřování některých důležitých kauz. Kubice v pondělí předstoupil před poslance s dokumenty označenými jako důvěrné, z jejichž obsahu podle něj vyplývá, že vyšetřování kauz Mrázek, Čepro a biolíh je politicky ovlivňováno a organizovaný zločin je propojen s vysokými úředníky státní správy. Paroubek proto hned následující den zadal BIS úkol, aby se k informacím obsaženým v materiálu vyjádřila. Nezávisle na tom poskytla BIS v úterý tisku vyjádření, které se mimo jiné zmiňuje o snaze podnikatelských skupin ovládnout výrobu biopaliv nebo o pronikání organizovaného zločinu do státních struktur. Podle Šuberta ale tyto informace pro média vycházejí z výročních zpráv BIS a popisují jevy, které přetrvávají již delší dobu. V žádném případě prý nereagují na Kubiceho vyjádření.

Paroubek žaluje Kubiceho kvůli informaci, že zneužíval děti

Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek podal žalobu na šéfa elitního policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho. Společně s manželkou Zuzanou je pobouřen informacemi z Kubiceho tajné zprávy, podle níž měl Paroubek sexuálně zneužívat nezletilou dceru svého známého Bohumíra Ďurička. Manželé Paroubkovi dnes společně předstoupili před novináře v Kramářově vile a uvedli, že za policejní zprávou vidí snahu ODS ovlivnit nadcházející volby. "Já jsem se musel ohradit proti strašlivé pomluvě, která otřásla mou rodinou v základech," prohlásil ministerský předseda. Jeho žena mu vyjádřila podporu a solidaritu. Paroubková dodala, že političtí protivníci jeho manžela nedokázali porazit argumentačně, a tak se neštítí ničeho a snaží se ho poškodit i takovouto špinavostí.

Husák: Čekám úzkou spolupráci policistů a státních zástupců

Skupina čtyř policejních specialistů začíná prověřovat obsah důvěrné zprávy, kterou v pondělí předložil poslancům branného výboru šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Navíc nezávisle na policii vznikne i čtyřčlenný analytický tým žalobců na Vrchním státním zastupitelství v Praze, uvedla ve středu nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. "Vnímám to tak, že bychom měli s těmito státními zástupci úzce spolupracovat," řekl dnes ČTK policejní prezident Vladislav Husák. Hlavním úkolem vyšetřovací skupiny bude podle něj prověření obsahu zprávy ÚOOZ a podezření v ní uvedených.

KSČM podala trestní oznámení kvůli kampani moravskoslezské ODS

Komunisté podali oznámení pro podezření z trestného činu podvodu a šíření poplašné zprávy. Důvodem jsou plakáty vylepované a doručované do schránek voličů, které oznamují, že přijetí zákona o neziskových nemocnicích povede ke zrušení osmi nemocnic v Moravskoslezském kraji. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Krajský lídr ODS Martin Říman ČTK už ve středu potvrdil, že za plakáty stojí ODS, která je nejsilnějším konkurentem vládních sociálních demokratů v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Předseda KSČM je přesvědčen o tom, že šíření plakátu s podle něj nepravdivou informací je trestným činem. Doufá prý, že se jím budou orgány činné v trestním řízení zabývat stejně rychle a důsledně jako napadením kandidátky Strany zelených Kateřiny Jacques a rychleji než přepadením komunistického poslance a místopředsedy Jiřího Dolejše.

Lékárníci dají žalobu na stát, když nebudou zrušeny dvě vyhlášky

Lékárníci podají žalobu na stát, pokud se jim nepodaří prosadit zrušení dvou vyhlášek, které podle nich poškozují lékárníky i pacienty. Vydal je ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) a začnou platit 15. června. Vyhlášky umožní rychlý nárůst počtu výdejen léků a občanům dají možnost objednávat si volně prodejné léky na internetu a obstarat si je i v "samoobslužném prodeji". Rath s výtkami lékárníků nesouhlasí, vyhlášky podle něj naopak učiní léky občanům dostupnější. "Pokud se nepodaří vyhlášky zrušit s novým ministrem po volbách, zahájí zahraniční majitelé přípravy na mezinárodní arbitráže. Dáme jim k tomu podklady a budeme se podílet i na přípravě žalob na stát," řekl dnes novinářům prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pavel Šroub z Asociace provozovatelů lékáren, která sdružuje zahraniční majitele lékárenských řetězců, to potvrdil. Doposud se u benzinových pump, v recepcích hotelů či na letištích mohla prodávat jen vybraná léčiva, jako je živočišné uhlí, vitaminy či malá balení paralenu nebo acylpyrinu. Vyhláškou se již za dva týdny rozšíří sortiment na veškerá volně prodejná léčiva.

Rozpočet v květnu skončil s nižším schodkem 12,2 miliardy Kč

Hospodaření státu ke konci května skončilo schodkem 12,2 miliardy korun. Deficit je tak téměř o 15 miliard korun nižší než ve stejném období loni, kdy činil 27 miliard korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší květnový výsledek od roku 2000. Za celý rok úřad počítá se schodkem 74,4 miliardy Kč. Stát od ledna do května vykázal příjmy 373,4 miliardy korun, což je o 49 miliard korun více než před rokem. Z toho příjmy státu z daní a poplatků se zvýšily meziročně o 25,2 miliardy korun na 183,4 miliardy korun. Výrazně rostlo především inkaso spotřebních daní, ze kterého stát získal 58,8 miliardy korun. Silnou dynamiku mělo i inkaso daně z přidané hodnoty, které dosáhlo 62,7 miliardy korun.

Na dům Holubové z levé frakce zelených údajně někdo zaútočil

Na dům vůdčí osobnosti levé frakce Strany zelených Evy Holubové v Českém Těšíně na Karvinsku dnes v noci údajně někdo zaútočil kamenem. Novinářům to řekl Karel Volný, který je na šestém místě moravskoslezské kandidátky a zároveň patří k levé frakci. Vyjádření Holubové ČTK nezískala. Karvinský policejní mluvčí ČTK ve čtvrtek před polednem řekl, že na obvodní oddělení policie v Českém Těšíně Holubová žádný útok nehlásila. Ve středu moravskoslezský zmocněnec zelených vyškrtl Holubovou z kandidátky. Vyhověl tak doporučení předsednictva strany, které návrhem reagovalo na nespokojenost části moravskoslezské organizace s vedením.

Vyhláška umožní plašit špačky střelbou jen jihomoravským vinařům

Pouze na jihu Moravy budou moci vinaři plašit špačky střílením bez toho, aby o svolení k takovému postupu museli složitě žádat o povolením. V době od poloviny srpna do konce října jim to umožní vyhláška, kterou dnes v Brně podepsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Vyhláška začne platit 1. července. Většina vinic se nachází v Jihomoravském kraji, kde také způsobují hejna špačků vinařům největší škody, řekl Ambrozek novinářům. Vydání vyhlášky inicioval na žádost vinařů Jihomoravský kraj. "Po zákoně o změně hranic je to již druhá zákonodárná iniciativa kraje, kterou se podařilo dotáhnou dokonce," řekla radní Marie Cacková.

Madonna během světového turné v září vystoupí v Praze

V Praze vystoupí slavná americká zpěvačka Madonna. Její první koncert před českým publikem se uskuteční v rámci jejího nového světové turné nazvaného Confessions Tour 6. září v Sazka Areně, informoval dnes ČTK mluvčí loterijní společnosti Zdeněk Zikmund. Madonna nyní na turné propaguje svou loňskou desku Confessions on a Dance Floor (Zpovědi na tanečním parketu). "Fanoušci se mohou těšit na dvouhodinovou megashow, za kterou stojí dlouholetý Madonnin spolupracovník Jamie King společně se Stewartem Pricem," uvedl Zikmund. Zpěvaččiny kostýmy pro turné vytvořili Jean-Paul Gaultier a Arianne Phillipsová. "Pražský koncert je zatím jediným potvrzeným vystoupením Madonny na východě Evropy," řekl ČTK Petr Novák z agentury Interkoncerts, která koncert uspořádá. Vstupenky v ceně od 3000 korun do 5000 korun se budou prodávat od 16. června; každý kupující může zakoupit nejvýše pět vstupenek.

Michael Cunningham nepřijede na Festival spisovatelů Praha

Americký spisovatel Michael Cunningham, autor románu Hodiny, odřekl svoji účast na Festivalu spisovatelů Praha. ČTK to dnes za pořadatele sdělil Vojtěch Kristen. "Pan Cunningham nepřijede vzhledem k velmi závažným rodinným důvodům. Vyjádřil se v tom smyslu, že jej jeho absence velice mrzí a rád se zúčastní následujících ročníků festivalu," uvedl Kristen. Cunningham měl být jednou z hlavním hvězd letošního setkání autorů, čtenářů a všech milovníků literatury, které začne 4. června. Dnes již světově uznávaný prozaik se narodil v roce 1952 ve státě Ohio. S prvními literárními pokusy začal už za studií na univerzitě ve Stanfordu, kde absolvoval obor anglická literatura. První jeho román vyšel v roce 1984. Zlaté státy však neměly úspěch a prodávaly se velmi málo. Vstřícnější osud čekal autorův druhý román Domov na konci světa (1990). Dostalo se mu i úspěchu v podobě filmového přepisu v hlavní roli s Colinem Farrellem. Kritika ocenila i další autorova díla: Maso a krev (1995) a v témže roce vydaný román Kindered. Řada Cunninghamových románů byla přeložena do češtiny a vydává je Odeon. Na festival připravuje vydání Cunninghamovy zatím poslední knihy, Specimen Days.

Před Kongresovým centrem v Praze jsou vystaveny velké sochy

Velké sochy pěti českých výtvarníků si mohou lidé prohlédnout na terase před Kongresovým centrem Praha. Monumentální díla Aleše Veselého, Antonína Kašpara, Václava Fialy, Mariana Karla a Xénie Hoffmeistrové tam budou vystavena rok. Podle kurátora expozice Josefa Vomáčky se pro výtvarná díla otevřel jeden z nejkrásnějších pražských prostorů. Pozadí k nim tvoří panorama metropole včetně Hradu. Gallery Art Factory vybrala deset děl. "Zdánlivě je věcí málo. Každá další by ale narušila celkový dojem," řekl Vomáčka při dnešní vernisáži.

Dočekal: Rösner byl na vrcholu, škoda, že túru musel přerušit

Herec Boris Rösner, který podlehl v úterý ve věku 55 let rakovině, byl podle režiséra Michala Dočekala, šéfa činoherního souboru Národního divadla, na vrcholu sil. Úkoly, které by na něj čekaly, by patřily k tomu, z čeho se buduje epocha - a to už se nestane, řekl dnes Dočekal ČTK. "Byl na začátku hřebenovky a je škoda, že tu túru musel přerušit," poznamenal. "Ztratili jsme velkého aristokrata jeviště. Byl skutečně šlechticem divadla, divadlo bylo jeho doména, v divadle kraloval jako málokdo kolem něj i před ním - a obávám se, že i nějakou dobu po něm," prohlásil Dočekal. Rösner byl podle něj osobností, která se objevovala v úvahách skoro všech režisérů, když plánovali obsazení rolí. "Jeho přitažlivost a kvalita byla pro všechny zárukou a zároveň metou," uvedl. Herec Alois Švehlík na kolegu Rösnera vzpomíná zdrcen. "Věřil jsem, že se z toho dostane," řekl ČTK. Loni spolu zkoušeli hru Pygmalión, ale Rösner, tehdy už nemocný, musel být nakonec přeobsazen.

Machovcova "Filozofie tváří v tvář zániku" na recyklovaném papíře

Mezi paperbackem z recyklovaného papíru a klasickou vázanou knihou si budou moct vybrat čtenáři "Filozofie tváří v tvář zániku" Milana Machovce. Právě vycházející publikace je první, kterou nakladatelství Akropolis vydalo po výzvě ekologické organizace Greenpeace na recyklovaném papíře. Společnost se tak přidala k Albatrosu a několika dalším českým nakladatelstvím. Zájem o vydávání knih na recyklovaném papíře je podle koordinátora Greenpeace Karla Stejskala ale menší než v zahraničí. Například v Nizozemsku tvoří 17 nakladatelství vydávajících na recyklovaném papíru 70 procent trhu. Nakladatel Filip Tomáš vybral pro první "recyklovaný" titul knihu významného českého filozofa, která vystihuje ideu používání technologií šetrnějších k přírodě.

Studenti FAMU chtějí, aby stát vedle sportu podporoval i kulturu

Tři obří transparenty s portréty prezidenta Václava Klause, předsedy ODS Mirka Topolánka a ministra kultury Vítězslava Jandáka visí od dnešního poledne na budově pražské FAMU. Studenti této školy tak pokračují v protestu proti nepřijetí novely zákona o české kinematografii, jež měla přinést více peněz českému filmu. Nyní protest rozšiřují a kritizují malou státní podporu kultury vůbec. Zmínění politici a státní úředníci jsou na plakátech vyobrazeni ve sportovních dresech, což má upozorňovat na masivní státní podporu sportu, zatímco kulturu dle autorů protestu stát podporuje málo. U obrázků Klause, Topolánka a Jandáka je nápis "Hoši, děkujeme".

I červen bude chladnější, o počasí vtipkují i meteorologové

Po studeném konci května bude i červen podle dlouhodobé předpovědi meteorologů více deštivý a také chladnější než obvykle. Už i meteorologové proto přijali za svou anekdotu týkající se letošního počasí. "Pokud nám to červenec a srpen nepokazí, tak se nám ta letošní zima vydařila," cituje vtip kolující po dlouhé zimě mezi lidmi v souvislosti s prognózou na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav. Podle dlouhodobých měření bude patřit poslední měsíc školní docházky k těm chladnějším. Ještě chladnější začátek června, než je ten současný, byl ale například v letech 1986, 1975 a 1962. Nejchladněji bylo zřejmě ráno 6. června v roce 1962 s teplotou 3,6 stupně Celsia.

Fotbalista Šmicer na šampionát nejede, Brückner pozval Sivoka

Fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer na mistrovství světa nepojede. Dnes to oznámil novinářům v pražském hotelu Praha krátce poté, co s lékaři a reprezentačním trenérem Karlem Brücknerem usoudili, že jeho zdravotní stav start na turnaji neumožňuje. Vedení týmu o povolání nového hráče ještě nerozhodlo, ale dá se očekávat, že do třiadvacetičlenné nominace se dostane Libor Sionko, který dosud plnil roli náhradníka. Mluvčí reprezentace Lukáš Tuček uvedl, že navíc se k týmu připojí i sparťanský záložník Tomáš Sivok, jenž bude s mužstvem trénovat už dnes odpoledne na Strahově. Kvůli zranění může trenér vyměnit hráče na soupisce nejpozději 24 hodin před prvním zápasem na turnaji.

Počasí

V pátek bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, na horách srážky smíšené. Odpoledne a večer má od východu přibývat oblačnost i srážky. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů, na horách bude kolem 10. Mírný severní až severovýchodní vítr.