Zprávy

Klaus: V otázce euroústavy se přístup Česka a Estonska liší

V otázce ratifikace evropské ústavní smlouvy se přístup Estonska a České republiky liší. Po úterní schůzce se svým estonským protějškem Arnoldem Rüütelem v Tallinnu to řekl český prezident Václav Klaus, který spolu s manželkou Livií zahájil státní návštěvu dvou pobaltských zemí - Estonska a Litvy. Zatímco Česká republika se k euroústavě zatím nevyjádřila, estonský parlament ji nedávno schválil. "V České republice je jednoznačný politický názor, že referendy ve Francii a Holandsku byl evropský ratifikační proces v podstatě zastaven, proto ratifikace není na pořadu dne," uvedl Klaus. Francouzští a nizozemští občané evropskou ústavu loni odmítli, a proces ratifikace se tak dostal do krize. Rozdíl mezi Prahou a Tallinnem podle Klause spočívá také v tom, že v Česku převládá názor, že záležitost musí posoudit občané v referendu. Vláda Jiřího Paroubka neměla ratifikaci dokumentu původně ve svém programu, do voleb však již zřejmě žádné kroky podnikat nebude.

Jde o první návštěvu české hlavy státu v Estonsku za více než deset let. V dubnu 1996 navštívil tehdejší prezident Václav Havel všechny tři pobaltské státy. Klaus na tiskové konferenci v tallinnském prezidentském paláci poznamenal, že je v Estonsku ve své šestnáctileté politické kariéře poprvé. Podle Rüütela i Klause jsou vztahy obou zemí velmi dobré, jisté rezervy však existují v hospodářské spolupráci. Českého prezidenta a jeho manželku Livii na cestě po Estonsku a Litvě doprovázejí dvě desítky podnikatelů. Klaus také uvedl, že české a estonské zahraniční priority nemusejí být vzhledem k odlišné geografické poloze identické. "Jsme si vědomi tragické minulosti vztahu Estonska ke svému nejbližšímu velkému sousedovi," uvedl na dotaz ČTK český prezident.

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta a schválila zákoník práce

Sněmovna v úterý hlasy sociálních demokratů a komunistů přehlasovala prezidenta a znovu schválila nový zákoník práce. Zastánci této sporné normy tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro některé odborové předáky. Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí. Kritikům vadí v zákoníku například pasáž, podle níž by kolektivní smlouvu mohla uzavřít jen největší odborová skupina. Nelíbí se to ani menším odborovým centrálám, Federace strojvůdců kvůli tomu nedávno stávkovala. Naopak akci na podporu zákoníku v pondělí uspořádalo Odborové sdružení železničářů. Odboráři cestujícím rozdávali letáky a na devíti velkých nádražích v celé republice zdržovali odjezd některých vlaků. Také Českomoravská konfederace odborových svazů předlohu podporuje. Odborový svaz KOVO předminulý týden pohrozil důraznějšími protesty, pokud by zákoník nebyl přijat. Podle odpůrců zákoníku je však část předpisu v rozporu s Ústavou - jde o pasáž, podle níž by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale uvedl, že stejné ustanovení je i v nyní platné legislativě.

Prezident Václav Klaus zdůvodnil své veto tím, že nový zákoník je nemoderní, není liberální a nezaručí potřebné změny. Kodex podle něj posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, a to ve prospěch zaměstnanců. Zákoník zavádí například takzvaná konta pracovní doby. Firmy by mohly využívat své pracovníky tehdy, kdy by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal v kontech pracovní doby, nepřesáhl by ale dosud obvyklé množství. Norma má nabýt účinnosti 1. ledna 2007.

Sněmovna přehlasovala Klause, schválila neziskové nemocnice

V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, sněmovna v úterý znovu schválila. Přehlasovala prezidentské veto, a to hlasy 110 ze 173 přítomných. Kromě poslanců ČSSD a KSČM pro zákon hlasovali i tři unionisté - Svatopluk Karásek, Petr Kott a Zdeněk Kořistka. Hlasování předcházela zhruba tříhodinová rozprava, ve které se oba názorové tábory opět navzájem obviňovaly ze lží a snahy rozkrást či ovládnout veřejné peníze ve zdravotnictví. Podobnou debatu na toto téma poslanci absolvovali již mnohokrát. Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Její kritici z řad pravicových politiků již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí. Občanští demokraté navíc oznámili, že po volbách budou usilovat o zrušení zákona - tak rychle, aby se nestačil v praxi výrazněji projevit.

Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým zařízením prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené. Soudí, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty.

Sněmovna schválila další odškodnění klientů některých bank

Klienti zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň zřejmě dostanou dodatečně odškodnění až do výše čtyř milionů korun. Na návrh ODS o tom rozhodla sněmovna. Pro se vyslovilo 142 poslanců. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. O stejném návrhu přitom poslanci hlasovali již koncem loňského roku a poté i v březnu. V prvním případě zvedlo pro odškodnění ruku 56 poslanců, ve druhém 63. Ministr financí Bohuslav Sobotka ČTK řekl, že schválení návrhu pokládá za výsledek lobování klientů uvedených bank. "Musím říci, že nevím, co za tím hlasováním stojí. Já jsem hlasoval proti tomu návrhu. Pokládám za velmi podivné, že Poslanecká sněmovna návrh dvakrát odmítla a potřetí jej schválila. Připadá mi to velmi podivné," řekl Sobotka.

ODS chce návrhem docílit toho, aby klienti uvedených zkrachovalých peněžních ústavů dostali stejné odškodnění jako dříve klienti jiných padlých bank. Návrh na odškodnění podala ODS v rámci projednávání novely zákona o zrušení Fondu národního majetku. V březnu ho podala k zákonu o užívání státních symbolů ČR. Sobotka dodal, že finanční prostředky nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z Fondu pojištění vkladů. "O to se sníží objem prostředků, které jsou ve fondu pojištění vkladů," řekl. Některé odhady uvádějí, že odškodnění si vyžádá asi čtyři miliardy korun.

Sněmovna chce dvě miliardy korun na domovy důchodců

Stát možná z výnosů privatizace uvolní dvě miliardy korun na výstavbu domovů důchodců. Počítá s tím dílčí novela, kterou sněmovna schválila hlasy 156 ze 172 přítomných. Předlohu, kterou vypracovali dva poslanci ČSSD a komunista Jiří Dolejš, nyní posoudí Senát a prezident. Autoři uvedli, že peníze by pomohly aspoň částečně vyřešit nedostatek míst v domovech důchodců. Nyní je podle nich 38.500 lůžek v domovech zřizovaných kraji a obcemi a méně než 2000 lůžek v neziskovém nestátním sektoru, dalších 50.000 lidí ale o místo žádá. "Čekací doba na umístění je i čtyři pět let. Demografická křivka stáří obyvatelstva se zvyšuje, a tím samozřejmě roste poptávka po místech v těchto zařízeních," napsali poslanci v důvodové zprávě k předloze. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach již v březnu uvedl, že na opravy či stavby domovů důchodců a obdobných zařízení by bylo třeba téměř sedmi miliard korun. Ačkoli norma uspěla ve sněmovně, vyhráno zdaleka nemá. K úspěchu totiž nezbytně potřebuje i souhlas Senátu a prezidenta. Jejich případné veto by už tato dolní komora před volbami nestihla přehlasovat a nová sněmovna po volbách by to už udělat nemohla.

Sněmovna napodruhé neprosadila zákon proti diskriminaci

Sněmovna nedokázala znovu schválit antidiskriminační zákon, který měl lidem zajistit stejné zacházení bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk. Normu, jejíž přijetí po Česku požaduje Evropská unie, vetoval Senát kvůli vágním formulacím a zavádění pozitivní diskriminace. Ministr spravedlnosti Pavel Němec se marně pokoušel poslance přesvědčit o tom, že je nutné zákon přijmout kvůli plnění mezinárodních závazků ČR. "Už v tuto chvíli jsme ve skluzu," podotkl ministr.

Sněmovna opět schválila návrh, aby dlužné alimenty vyplácel stát

Alimenty za neplatící rodiče by měl neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev vyplácet stát. Počítá s tím zákon o náhradním výživném, který sněmovna navzdory senátnímu vetu znovu schválila. Normu nyní posoudí prezident. Zákon ve sněmovně podpořila většina přítomných poslanců ČSSD, KSČM a US-DEU. Pro hlasovali i někteří lidovci. Kritici z řad pravicových poslanců a senátorů normě mimo jiné vyčítají, že ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty, protože státu se je zřejmě stejně nepodaří vymoci. Zákon tak prý vlastně zavádí novou sociální dávku, která by znamenala stamilionové nároky na státní rozpočet, a tím i na všechny daňové poplatníky. Rodičům dětí, jimž jejich bývalý partner či partnerka výživné neplatí, by měl podle návrhu zákona stát od příštího roku dávat 1760 až 2860 korun měsíčně podle věku dítěte. Nárok na výplatu by měli jen sociálně slabší živitelé dítěte - příspěvek je vázán na příjem maximálně do výše trojnásobku životního minima. O náhradní výživné by mohli požádat v případě, že by dva měsíce po sobě nedostali soudem určené výživné.

Šlouf se ohradil proti výrokům šéfa ODS Topolánka

Miroslav Šlouf se ohradil proti tomu, že ho předseda ODS Mirek Topolánek jmenoval spolu s podezřelými osobami, s nimiž špičky ČSSD včetně premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Jiřího Paroubka udržují kontakty. "Budu následovat pana premiéra a podám na Topolánka trestní oznámení," řekl Šlouf ČTK. Jako příklady spojení špiček ČSSD s podsvětím Topolánek v nedělním pořadu televize Prima jmenoval s odvoláním na mediální zdroje uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který se snaží dokázat, že před minulými volbami půjčil sociální demokracii desítky milionů korun na volební kampaň. Uvedl také odsouzeného podnikatele Františka Riga, který figuruje v takzvané kakaové aféře exposlance a libereckého předsedy ČSSD Michala Krause. Šéf ODS jmenoval i Šloufa, který organizuje kampaň s expremiérem Milošem Zemanem na Paroubkovu podporu. Policie má na prověřování trestního oznámení zákonnou lhůtu dvou, někdy tří měsíců, kterou je možné ještě prodloužit. Na závěr pak může podezřelého obvinit nebo případ bez obvinění odložit. Někdy také státní zástupce předává případ k projednání přestupkovému úřadu.

Topolánek vyzval Paroubka, aby nezametal kauzy pod koberec

Šéf ODS Mirek Topolánek v úterý vyzval premiéra Jiřího Paroubka, aby okamžitě umožnil objektivní informování o aférách představitelů sociální demokracie. Reagoval tak na trestní oznámení, které na něj předseda vlády podal kvůli výroku o napojení ČSSD a premiéra na organizovaný zločin. Topolánek o spojení ČSSD s organizovaným zločinem mluvil v nedělním televizním duelu lídrů dvou nejsilnějších stran. K prohlášení, které přečetl novinářům v Českých Budějovicích, Topolánek připojil seznam 15 korupčních kauz spojených údajně s vládou či sociální demokracií. V případě, že premiér nevyhoví jeho žádosti, vystaví se podle Topolánka podezření, že se kauzy "zametají pod koberec" s jeho vědomím či na jeho příkaz. "V takovém případě jsme svědky návratu bolševických praktik a arogance moci, která nemá po listopadu obdoby a znamená pro budoucí demokratický vývoj zásadní nebezpečí," uvedl.

Amnesty International znovu kritizuje ČR za poměr k Romům a za síťová lůžka

Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) znovu kritizovala Českou republiku za údajnou diskriminaci Romů, za používání síťových lůžek a za zneužívání moci policie, a to i proti cizincům. Podobně jako loni zaznamenala také obvinění z nucených sterilizací. AI vydala svou pravidelnou výroční zprávu, kde zejména tvrdí, že západní demokracie zneužívají boje proti terorismu k omezování či přímo porušování lidských práv. Porušování práv policií nebo jinými mocenskými orgány zaznamenala organizace ve 114 zemích.

Podle Amnesty International jsou Romové v České republice obětí diskriminace nejen ze strany jednotlivců, ale také úřadů. Diskriminaci spatřuje v omezeném přístupu Romů k bydlení; podle organizace i navenek neutrální požadavky při přidělování bytů - například požadavek jisté úrovně vzdělání pro všechny členy rodiny - Romy znevýhodňuje. Zpráva poukazuje na případ Bohumína, který loni v červnu dal příkaz k vystěhování převážně romských obyvatel hotelového domu a místo, aby jim nabídl vhodné náhradní bydlení, chtěl oddělit muže od žen a ubytovat je v azylových domech. Případem se zabývá soud.

Pokud jde o špatné zacházení v rukou české policie, jsou jeho obětí podle tvrzení AI především lidé ve slabším postavení. Vedle Romů to jsou údajně cizinci, bezdomovci a narkomani. Mezi případy zaznamenává i loňský zásah proti účastníkům technoparty CzechTek, ale nevyslovuje na něj vlastní názor. AI znovu jako již několik let kritizuje skutečnost, že v ČR neexistuje systém vyšetřování stížností na policisty, který by byl zcela nezávislý na ministerstvu vnitra.

Amnesty se i letos zabývá klecovými a síťovými lůžky. Kritizuje loňskou novelu zákona, který podle ní tato lůžka nezakazuje, ale naopak legalizuje. Kritizuje i přijatý režim pro používání omezujících opatření. Rozhodnutí totiž mohou přijímat i zaměstnanci sociálních ústavů, kteří nejsou lékaři. Zákon navíc nepočítá s přezkoumáním takového rozhodnutí, nedává časový limit a nezavádí žádný mechanismus pro stížnosti. Uvedená pravidla jsou obvyklá v západních zemích. Ve zprávě, která byla v úterý vydána v Londýně, není doplněk, který rozeslala novinářům v ČR česká kancelář AI. Připomíná v něm letošní přijetí další novely zákona, která zpřísňuje regulaci omezujících opatření a vyžaduje pro jejich použití souhlas lékaře. AI v Praze uvádí, že tato novela podle některých odborníků užívání klecových lůžek již zakazuje.

OECD předpovídá České republice na tento i příští rok mírné snížení hospodářského růstu

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá České republice na tento i příští rok mírné snížení hospodářského růstu, ale stále na vysoké úrovni. Zároveň počítá s vyššími inflačními tlaky a růstem schodku veřejných financí. Domnívá se, že mají-li se v delší perspektivě veřejné finance ozdravit, je zapotřebí dosáhnout citelnějšího pokroku v reformě penzijního a zdravotního systému. OECD to uvádí v pravidelném půlročním materiálu o hospodářských výhledech svých členských zemí, který v úterý vydala v Paříži. OECD odhaduje, že po loňských šesti procentech vzroste letos český hrubý domácí produkt o 5,75 a v příštím roce o 4,75 procenta. Jeho tahounem bude nadále vývoz, který by se měl po loňských 11,2 procenta zvýšit letos o dalších 11,1 a v příštím roce o 9,8 procenta.

Rath: Tajné dokumenty ke kauze Diag Human předáme úřadu

Tajné dokumenty ke kauze Diag Human z trezorů ministerstva zdravotnictví budou předány Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že je to jen několik listů a podle jeho názoru nijak významně výsledek neovlivní, už však dal pokyn svým lidem, aby o předání s úřadem začali jednat. "Já nedovedu posoudit, jestli mohou nebo nemohou mít nějaký vliv na celou kauzu, spíš mi připadá, že nemohou, že tam není z mého pohledu nic překvapivého," podotkl ministr. Do jednání s úřadem vstoupil jeho bezpečnostní ředitel.

O dokumentech poprvé hovořil během soudu s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou bývalý bezpečnostní ředitel ministerstva Jaroslav Hora. Podle Součkové by dokumenty mohly pomoci vyhrát letitý spor se společností Diag Human, ve kterém státu hrozí ztráta několika miliard korun. "Na podkladě výpovědi ředitele Hory, který řekl, že jsou na ministerstvu dokumenty, které nepředal, což je podle mého soudu porušení pracovních povinností, jsme provedli revizi a několik stránek jsme našli," popsal ministr. Celkově spisy, které ministerstvo dosud předalo úřadu, měly podle Ratha více než metr. Podle Ratha při předání spisů bývalý bezpečnostní ředitel selhal. Ten ale už u soudu uvedl, že se za svého působení v úřadu neúspěšně snažil o to, aby byly utajované materiály předány sněmovní vyšetřovací komisi. "Když jsem moc otravoval, byl jsem vyhozen," prohlásil.

Nadace Naše dítě nabídla pomoc matce dětí odvezených do Argentiny

Nadace Naše dítě nabídla pomoc Marcele Krajníkové, které soud nedávno odebral dvě děti a poslal je k otci do Argentiny. ČTK to v úterý řekla ředitelka nadace Zuzana Baudyšová. Nadace je připravena vypsat sbírku, aby Krajníková mohla za dětmi odjet a najmout si advokáta. Zda pomoc přijme, by se měla rozhodnout do konce týdne, uvedla Baudyšová. "Paní Krajníková by měla odjet do Argentiny, měla by si vzít advokáta. Letenka, pobyt a advokát si určitě vyžádá větší finanční částku," vysvětlila Baudyšová. Dodala, že vedle získání peněz by sbírka měla pomoci vzbudit solidaritu široké veřejnosti.

Krajníková se do Argentiny provdala před devíti lety, po čtyřech letech se však rozhodla, že se rozvede; manžel ji údajně bil a psychicky týral. S dětmi proto odjela do Česka. Krajský soud v Ústí nad Labem ale rozhodl, že se dcera a syn musejí vrátit do Argentiny. Podle soudu žena své děti unesla. V Argentině nyní děti žijí s bývalým manželem, údajně se o ně stará jeho matka. Pomoc matce v pátek přislíbil i ministr zahraničí Cyril Svoboda, ministerstvo by mělo zajistit českého učitele dětem a případné ubytování v Argentině pro jejich matku. Pomůže prý také v komunikaci s argentinskými úřady a konzulární služba je připravena pomoci s právními službami.

Sbírka Pomozte dětem získala rekordních 15 milionů korun

Osmý ročník sbírky Pomozte dětem, kterou symbolizuje žluté kuře v červenobílém záchranném kruhu, získal rekordních 15 milionů korun. Je to o 3,2 milionu korun více než loni a nejvíce v historii této sbírky. Novinářům to řekla vedoucí projektu Pomozte dětem Blanka Šrámková. Prostřednictvím dárcovských zpráv občané letos poslali 8,5 milionu korun, většina DMS přišla na Velikonoční pondělí, kdy sbírka tradičně dominovala vysílání České televize. Téměř 1,5 milionu korun se na sbírkovém kontě ocitlo díky lednovému vládnímu rozhodnutí poskytnout částku vybranou na DPH za dárcovské SMS odeslané v loňském roce. Peníze ze sbírky jsou každoročně rozdělovány ve výběrovém řízení mezi projekty zaměřené na přímou pomoc znevýhodněným a ohroženým dětem. Pořadatelé sbírky Nadace pro rozvoj občanské společnosti a Česká televize rozdělily v sedmi ročnících téměř 70 milionů korun. Podle Šrámkové sbírka pomůže ročně zhruba stovce neziskových organizací.

Téměř každá druhá kopie softwaru je v Česku pořízena nelegálně

Téměř každá druhá kopie softwaru je v Česku pořízena nelegálně. Míra počítačového pirátství v Česku v loňském roce dosáhla 40 procent, a meziročně tak klesla o procentní bod. Vyplývá to z celosvětové studie firmy IDC o počítačovém pirátství, kterou na tiskové konferenci prezentovala asociace softwarových výrobců BSA. Ztráty, které šířením nelegálního software v ČR výrobcům vznikly, se odhadují na 2,7 miliardy korun.

Průměrná míra pirátství v EU dosáhla 36 procent, a o procentní bod se tak naopak zvýšila. Ztráty výrobců v EU dosáhly 266 miliard korun. V Česku je tak sice vyšší míra pirátství než v průměru všech zemí EU, je ale například nižší než ve Francii (47 procent), Itálii (53 procent) nebo ve Španělsku (46 procent). V regionu střední a východní Evropy má Česko nejnižší míru pirátství. Průměr regionu dosáhl loni 69 procent.

Přibývá pohřešovaných dětí a dětí na útěku

V Česku přibývá pohřešovaných dětí a dětí na útěku. Loni policisté vyhlásili pátrání po 10.502 nezletilých. Většina z nich, přes 7000, utekla z ústavních zařízení; to je dvakrát více než v roce 2001. Počet těch, kteří utíkají z rodin, se nemění. Celkově stoupl počet dětí na útěku od roku 2001 o třetinu, řekla novinářům vyšetřovatelka Alena Plšková. Velmi často se děti na útěku dopouštějí kriminálních deliktů, protože potřebují peníze na potraviny, cestování, v některých případech i na drogy, uvedla. Do letošního roku se přehouplo pátrání po 209 dětech, které loni opustily svůj domov. Od začátku letošního roku do 9. května policie zaznamenala 3469 nových případů, téměř 2500 tvořili klienti ústavů. Často jde o takzvané notorické útěkáře.

Zatímco děti mladší 15 let k tomu vede snaha o návrat do rodiny, starší svěřenci hledají dobrodružství a své party, vysvětlují odborníci. "Tak, jak se vyvíjí společnost, jak se demokratizuje, tak je tady větší touha po svobodě, po osamostatnění, to vede k tomu, že děti mají tendenci více utíkat," řekl ředitel dětského domova se školou v Býchorech Aleš Bureš. Dodal, že děti mají větší možnosti, kde se mohou ukrýt. "Pro řadu klientů není problém najít na útěku místo, kde mohou přežívat," konstatoval. Bureš upozornil také na to, že domovy jsou plné a dostávají se do nich i děti, které by měly být spíše umístěny v psychiatrických léčebnách. Přimlouval by se za to, aby více dětí bylo po pobytu v diagnostickém ústavu vraceno zpět do svých původních rodin. V dětských domovech, kojeneckých ústavech a ústavech sociální péče žije zhruba 20.000 dětí, ČR tak patří k zemím, které mají největší podíl dětí v takových zařízeních.

Loni také policie vyhlásila pátrání po 3123 dětech, které opustily vlastní domovy, letos bylo do 9. května hlášeno 895 takových případů. Mladší děti k tomu často přiměje záškoláctví, neúspěchy ve škole, šikana ze strany vrstevníků či rodinné problémy. Starší se snaží útěkem vymanit z vlivu rodičů, vysvětlují odborné studie.

V Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo více hostů

V prvním čtvrtletí letošního roku přijelo do ubytovacích zařízení v České republice 2,4 milionu hostů, což představovalo meziroční nárůst o 5,5 procenta. Celkový počet zahraničních hostů ale klesl o 0,3 procenta, zejména kvůli tomu, že Velikonoce byly letos až v dubnu. Mimořádně dobré sněhové podmínky naopak přilákaly o 11,4 procenta více domácích turistů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Jako obvykle byla nejčastějším cílem zahraničních hostů Praha, kde se jich ubytovalo 54,3 procenta, a dále Královéhradecký (8,3 procenta) a Karlovarský kraj (7,8 procenta). V Pardubickém kraji se sice stejně jako v předchozích obdobích ubytovalo nejméně hostů ze všech krajů, návštěvnost zde však vzrostla nejvíce, a to o 29,2 procenta. Tento nárůst ČSÚ přičítá stále většímu využívání letiště v Pardubicích, které slouží nízkonákladovým přepravcům.

Podle země trvalého pobytu pocházelo již tradičně nejvíce turistů z Německa, dále z Británie a Itálie. V případě návštěvnosti Britů však byl zaznamenán pokles návštěvnosti o 14 procent. Počet noclehů dosáhl v 1. čtvrtletí osmi milionů, což bylo o 1,5 procenta více než ve stejném období předchozího roku. U zahraničních hostů činil počet noclehů 3,8 milionu, meziročně o 1,2 procenta méně.

Dělníci dokončili ražbu železničního tunelu pod Vítkovem

Dělníci v úterý dokončili ražbu jednoho ze dvou budovaných železničních tunelů pod pražským vrchem Vítkov. Bude součástí takzvaného nového spojení některých nádraží v metropoli, a tedy i železničních koridorů. Náklady na tuto stavbu budou asi osm miliard korun, otevřena by měla být v prosinci 2008. "Nové spojení, které budujeme v Praze, odstraní úzké hrdlo na mapě evropských koridorů," řekl při slavnostní prorážce ministr dopravy Milan Šimonovský. Nové koleje, které se plánují od 50. let minulého století, také umožní zavedení příměstské dopravy do centra, uvedl. Primátor Pavel Bém, který se Šimonovským provedl poslední odpal, podotkl, že pražský železniční uzel se za posledních 130 let podstatně neměnil. Nové spojení označil za klíčovou infrastrukturní stavbu.

Paroubek: Vědecký projekt má rehabilitovat německé antinacisty

Nový vědecký projekt má docenit roli československých Němců, kteří do poslední chvíle zůstali věrni republice, podíleli se na odboji proti nacismu a na obnově československé státnosti. Na slavnostním zahájení vládou zadaného úkolu, který má tyto skupiny obyvatel morálně rehabilitovat, to řekl premiér Jiří Paroubek. "Právě těmto osobám je naše společnost dlužna zadostiučinění," zdůraznil premiér. Proti mnohým z těchto lidí byla podle Paroubka v rozporu s tehdejším právem uplatněna tvrdost dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Ve zjitřené atmosféře po válce, ve které český národ trpěl pod teroristickým nacistickým režimem se mnoho nerozlišovalo mezi Němci odpůrci nebo příznivci nacistické moci. "Došlo k tvrdostem, s kterými se v tuto chvíli vyrovnáváme," dodal premiér.

Rozhodnutí vlády se podle Paroubka týká desítek možná stovek lidí, kteří ještě žijí. Podle premiéra nejde o finanční odškodnění, ale o morální satisfakci. Skutečnost, že tito lidé museli čekat tolik let, bylo podle Paroubkova soudu způsobeno chybnou tezí, že otevřením tohoto problému se otevře celá záležitost odsunu sudetských Němců. Paroubek je ale přesvědčen, že veřejnost ve velké většině morální odškodnění německých antifašistů přijala. Téma se stalo podle Paroubka politicky neproduktivní, proto není součástí volební kampaně. Přesvědčen je také, že se přeceňuje existence kanceláře landsmanšaftu v Praze. Je to podle něj jitření situace z obou stran. Také landsmanšaft podle něj musí vědět, že významná část Čechů vnímá tuto kancelář jako provokaci.

Premiér připomněl, že projekt byl zadán ve výběrovém řízení Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, který na něm bude spolupracovat s Národním archivem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vláda na něj vyčlenila 30 milionů korun a trvat by měl tři roky. Ústav má podle svého ředitele Oldřicha Tůmy v úmyslu oslovit asi stovku osob v Česku i v zahraničí. Výsledkem výzkumu by měly být rozhovory a z nich plynoucí závěry, které budou veřejně přístupné. Ústav vydá několik publikací, pořídí videozáznamy rozhovorů a dokumentární film. V Ústí nad Labem uspořádá mezinárodní konferenci. Veřejnost s výsledky seznámí formou putovní výstavy.

Hrad Roštejn na Jihlavsku bude během víkendu připomínat Orient

Hrad Roštejn na Jihlavsku bude během víkendu připomínat Orient. Tradiční akce Hodokvas na Roštejně je letos zaměřena na život a zvyky ve středověkém Orientu. Lidé budou moci navštívit turecký bazar nebo čajovnu, vychutnat si krásu orientální hudby a ladnost těl tureckých tanečnic. Na hradním nádvoří se odehrají pohádky pro děti i vystoupení šermířů, klaunů či fakíra s drezúrou hadů. "V hlavním programu v sobotu návštěvníci zhlédnou vystoupení všech účinkujících v komponovaném pořadu o tom, co se v roštejnských lesích přihodilo roku 1609, kdy turecká karavana táhla do Prahy navazovat obchodní styky," řekl ČTK Richard Blížkovský z pořádajícího Spolku přátel hradu Roštejna. Tradiční historické tržiště letos nahradí pravý turecký bazar. "Na bazaru se smlouvá, a pokud zákazník nenaváže rozhovor o ceně, bude to projev neúcty k obchodníkovi," doplnil Blížkovský.

Český fotbalista Rosický podepsal smlouvu s Arsenalem

Český fotbalista Tomáš Rosický přestoupil z Borussie Dortmund do Arsenalu. Pětadvacetiletý záložník s londýnským klubem podepsal blíže nespecifikovaný dlouhodobý kontrakt. Anglický klub to oznámil bez dalších podrobností o smlouvě na své internetové stránce.

Hokejová Sparta potvrdila podpis nové smlouvy s Ptáčkem

Vedení pražské Sparty v úterý oficiálně potvrdilo, že v klubu bude v příštích čtyřech sezonách působit obránce František Ptáček. Jednatřicetiletý bek se do svého mateřského klubu vrátil v průběhu letošní sezony na hostování z Karlových Varů a pomohl Spartě k zisku mistrovského titulu. A v její sestavě bude i nadále podle očekávání pokračovat. Informovaly o tom internetové stránky klubu. Ptáček oblékal dres Sparty v nejvyšší domácí soutěži v letech 1994 až 2003. Pak odešel trochu nečekaně do Karlových Varů, kde působil až do prosince loňského roku, než se výměnou za Michala Dobroně vrátil zpět do Sparty. Po sezoně se oba kluby oficiálně dohodly, že hráči zůstanou ve stávajících působištích.

Počasí

Ve středu bude podle meteorologů v jihovýchodní polovině území zataženo s občasným deštěm, v severozápadní polovině oblačno, přechodně až polojasno a ojedinělé srážky. Teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem 12 stupňů. Slabý proměnlivý vítr.