Zprávy

Premiér Jiří Paroubek podal na Mirka Topolánka trestní oznámení

Sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek v pondělí podal na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1 trestní oznámení pro pomluvu na šéfa ODS Mirka Topolánka. ČTK to oznámila mluvčí vlády Lucie Orgoníkiová. Premiér tak učinil kvůli Topolánkovu výroku v diskusním pořadu televize Prima. Topolánek hovořil o kontaktech Paroubka a sociální demokracie s organizovaným zločinem. Topolánek novinářům řekl, že o údajných kontaktech premiéra a sociálních demokratů s podsvětím hovořil na základě informací z veřejných zdrojů. O důvodném podezření, že lídři ČSSD jsou provázáni se špičkami organizovaného zločinu, se lze dozvědět z novin a televize, uvedl. Paroubek trvá na tom, že Topolánkova tvrzení se nezakládají na pravdě. "Předseda vlády nemá žádné kontakty s pražským podsvětím ani s organizovaným zločinem. Pro takové tvrzení nemá pan Topolánek jakýkoliv důkaz. Pan Topolánek by měl toto tvrzení doložit. Premiér nebyl a není pro takové jednání odsouzen, trestně stíhán či prověřován žádným orgánem činným v trestním řízení," uvedla Orgoníková.

Útok na německé a české vojáky v Afghánistánu, bez zranění

České vojáky působící v severoafghánském Fajzabádu v pondělí ohrozil výbuch nástražné bomby mezi dvěma jedoucími vozidly. Nikdo z vojáků neutrpěl zranění, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. Jde o první podobný případ v historii českých misí v Afghánistánu. Nálož explodovala kolem poledne SELČ poté, co přes ni přejelo terénní vozidlo UAZ. Druhý automobil, který je následoval, pak výbuch poškodil. V obou vozidlech jelo podle serveru iDnes sedm vojáků s tlumočníkem. Vojáci se ihned vrátili na základnu, kde působí společně s Němci a Dány, a podrobili se preventivní prohlídce. Podle Růžičkové zatím není jasné, kdo je za útok zodpovědný. Případem se na místě zabývá mezinárodní vojenská policie. Mluvčí dodala, že český kontingent bude pokračovat ve své práci, žádná opatření v souvislosti s útokem zatím přijata nebyla.

V památníku na Vítkově se konal vojenský pohřeb generála Peřiny

Na pražském vrchu Vítkov se v pondělí konal vojenský pohřeb legendárního pilota z druhé světové války Františka Peřiny. Jeden z nejvýznamnějších českých letců zemřel počátkem května ve věku 95 let. Ostatky "generála nebe", jak se mu kvůli množství sestřelů nepřátelských letadel přezdívalo, budou v nejbližších dnech převezeny do jeho rodných Mokrůvek na Břeclavsku. Tam spočinou vedle ostatků generálovy ženy Anny. "Užasnul jsem, co vše lze za jeden život vykonat," řekl na počátku smutečního aktu prezident Václav Klaus. Připomněl, že už před válkou patřil Peřina k elitě československého letectva. Peřina odešel do zahraničních jednotek krátce po okupaci Československa v roce 1939. Jako stíhací pilot se zúčastnil nejprve bitvy o Francii a pak o britské ostrovy. Sestřelil nejméně 12 německých letounů, čtyři z nich v jediném dni. Podobně úspěšný z českých pilotů byl pouze Alois Vašátko či František Fajtl. Po válce upadl Peřina v nemilost, a odešel proto do USA, kde se podílel na navrhování sedaček v kosmickém projektu Gemini. Do Česka se vrátil až po pádu komunismu. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky představoval Peřina obrovskou motivaci pro všechny vojáky. "Zemřel vojenský hrdina, muž, který miloval svou vlast a nasadil svůj život při její obraně," řekl Štefka uvnitř památníku na Vítkově.

Odboráři zdržovali vlaky, drahám ale žádná zpoždění nevznikla

Železničáři v pondělí v poledne na devíti velkých nádražích v celé republice zdržovali odjezd některých vlakových spojů. Chtěli tak vyjádřit svou podporu zákoníku práce. Ten nedávno vetoval prezident Václav Klaus, sněmovna by ale v úterý mohla veto přehlasovat. ČTK to řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů Petr Bazger s tím, že odboráři rozdávali cestujícím letáky na podporu zákoníku práce. Odboráři vlaky zdržovali tak, že u soupravy připravené k odjezdu na různých místech postupně otevírali dveře. Vlak přitom může odjet jen pokud má dveře zavřené. Mluvčí ČD Aleš Ondrůj ČTK sdělil, že drahám žádná zpoždění z důvodu protestu nevznikla.

Bublan chce pro bezpečnostní složky až o 5000 korun vyšší platy

Ministr vnitra František Bublan chce v případě svého dalšího působení ve funkci i po červnových volbách zvýšit od ledna 2007 tarifní platy všech bezpečnostních složek o 4000 až 5000 korun. Z rozpočtu by na to měla vláda vyčlenit 1,5 miliardy korun, řekl v pondělí novinářům. "Ve skutečnosti všichni dostanou zhruba dvě třetiny této částky," doplnil Bublan, který je lídrem kandidátky ČSSD v kraji Vysočina. V letošním roce se průměrný plat policistů pohybuje podle platových tříd od 17.500 do 20.500 korun. "Nevěřím, že tak slabý ministr by byl něčeho takového schopen. Je to člověk, který nedrží slovo," reagoval na informace o plánovaném zvýšení platů opoziční kandidát na funkci ministra vnitra a zároveň místopředseda ODS Ivan Langer. Nové platové podmínky pro bezpečnostní složky státu zahrnuje novela zákona o služebním poměru. Poslanci ji sice loni v říjnu schválili, její účinnost ale posunuli až na začátek roku 2007. Lze navíc očekávat, že do té doby budou předlohu znovu upravovat. Bublan však věří, že zákon od 1. ledna 2007 nabude účinnosti.

Zdravotníci rozdávali letáčky s králíkem proti Rathově politice

Nespokojení lékaři začali v pondělí rozdávat svým pacientům samolepky s přeškrtnutým bílým králíkem a v ordinacích vyvěšovat plakáty s výzvou občanům "Nejsme pokusnými králíky doktora Ratha". S plakáty se setkali pacienti i v některých lékárnách a na ulicích řady měst. V Praze bylo pro distribuci vybráno 16 míst od centra až po Kobylisy. Týden zdravotnického neklidu odstartoval v sobotu sněm zubařů, v neděli adoptoval krizový štáb v pražské zoo čtyři králíky. Teď byla k protestům pozvána i veřejnost. Zdravotníci vysvětlovali lidem, že jim politika ministra zdravotnictví Davida Ratha škodí.

Česko jako první zahájí kroky k ukončení pomoci od EBRD

Česká republika plánuje zahájit v příštím roce kroky k ukončení úvěrových operací Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na svém území. Stane se tak první zemí ze střední Evropy, která programů banky přestane využívat, sdělili v pondělí agentuře Reuters čeští činitelé na výročním zasedání EBRD v Londýně. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma řekl, že Česká republika začne projednávat podrobnosti ukončení úvěrových programů EBRD v říjnu 2007 při pravidelném posuzování finanční strategie země. "Jsme první zemí, kde vláda dala souhlas k zahájení tohoto procesu; vím ale, že jiné země to mají rovněž v úmyslu," řekl Tůma. EBRD před dvěma týdny rozhodla, že do roku 2010 odejde z osmi nových členských zemí Evropské unie ze střední Evropy a Pobaltí. Operace banky se nyní budou koncentrovat na země jihovýchodní Evropy a bývalého Sovětského svazu, včetně střední Asie.

Žalobkyně zrušila stíhání Krajníkové za únos dítěte

Státní zástupkyně v pondělí zrušila stíhání Marcely Krajníkové, které soud nedávno odebral dvě děti a poslal je k otci do Argentiny. Krajníková, její přítel a její matka byli kvůli tomu, že jedno z dětí odvezli z argentinského velvyslanectví, obviněni z únosu. "Já v jejich jednání neshledávám tento, ani jiný trestný čin," řekla v pondělí ČTK žalobkyně s tím, že zrušila všechna tři obvinění. Případ vrátila zpět do rukou policie. Policie nyní může věc odložit, může zahájit nové stíhání či může případ předat obecnímu úřadu pro podezření z přestupku. Krajníková se do Argentiny provdala před devíti lety, po čtyřech letech se však rozhodla, že se rozvede; manžel ji údajně bil a psychicky týral. S dětmi proto odjela do Česka. Krajský soud v Ústí nad Labem ale rozhodl, že se děti musejí vrátit do Argentiny. Podle soudu žena své děti unesla. V Argentině nyní dcera a syn žijí s bývalým manželem, údajně se o ně stará jeho matka.

Soud rozhodl, že herec Kanyza byl v evidenci StB neoprávněně

Herec Jan Kanyza rozšířil řady lidí, kteří se neoprávněně ocitli v oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). O tom, že jeho evidence byla neoprávněná, v pondělí rozhodl pražský městský soud, který zároveň uložil ministerstvu vnitra, aby Kanyzovo jméno z internetového seznamu vymazalo. "Spravedlnost bývá často znázorňována jako slepá, já jsem rád, že není také hluchá," komentoval verdikt Kanyza. Jeho jméno má z internetu zmizet do 30 dnů od právní moci rozsudku. Zda se ministerstvo vnitro odvolá k pražskému vrchnímu soudu, není zatím jisté. "Momentálně to nejsem schopen říci," uvedl právník úřadu. Soudní jednání se konalo s vyloučením veřejnosti. Před soudkyni Jaroslavu Lobotkovou předstoupili tři svědci, bývalí příslušníci StB. "Já jsem je poznal všechny tři," řekl novinářům Kanyza. Jeden z nich podle soudkyně tvrdil, že mu Kanyza podepsal takzvaný vázací akt, tedy souhlas se spoluprací. Soud mu ale neuvěřil: "Jeho výpověď obsahovala takové mezery, že se k ní nedalo přihlédnout, navíc nekorespondovala s obsahem svazku."

Kraj: Opožděním investice by Hyundai vznikly velké ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company nemá podle představitelů Moravskoslezského kraje zájem na oddalování své nejméně třicetimiliardové investice do Nošovic na Frýdecko-Místecku, protože by jí tak vznikly značné ztráty. Způsobily by je výpadky ve výrobě nového typu automobilu i v produkci převodovek. Zástupci kraje to v pondělí uvedli na tiskové konferenci. Obavy ze zdržení investice se objevily po zprávě o vyšetřování šéfa firmy Čonga Mong-kua kvůli korupční aféře v Koreji. Vedení automobilky chce podle dřívějších informací hejtmana Evžena Tošenovského začít stavět továrnu v Nošovicích až za miliardu eur (asi 29 miliard korun) letos na podzim. "Do výzkumu a vývoje nového modelu Hyundai investovala miliardy dolarů, proto nemá zájem na odkladu investice. Při předpokládané měsíční výrobě 25.000 aut by jim v tržbách vznikalo 15 miliard až 25 miliard korun měsíční ztráty," řekl novinářům vedoucí kanceláře hejtmana Petr Vaněk.

Stavba obchvatu Těšína se kvůli Hyundai asi zkrátí o pět měsíců

Vláda požaduje rychlejší dokončení silničního obchvatu Českého Těšína, kvůli příchodu korejské automobilky Hyundai do průmyslové zóny v Nošovicích by se mělo zprůjezdnění obchvatu urychlit o pět měsíců na červen 2008. Novinářům to v pondělí řekla ředitelka ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic Alena Morysová. Stavaři jsou připraveni na požadavek kabinetu reagovat, požadují ale rychlejší vyplacení peněz. Podle prezidenta společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava, která obchvat v pondělí začala stavět, přistoupila firma podle původní smlouvy na speciální splátkový režim. "Stát nám bude platit se zpožděním a nezávisle na tom, co prostavíme. Konečnou sumu budeme mít na účtu dlouho po dokončení stavby. Zrychlení stavby by tedy pro nás nebylo výhodné, pokud se smlouva nezmění a my nedostaneme peníze za naši práci dříve," uvedl Vítek.

Žalobce: Mackův pohlavek není trestný čin, jde o přestupek

Útok na ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), kterého v sobotu na sněmu zubařů napadl bývalý místopředseda ODS a poradce prezidenta Miroslav Macek, není posuzován jako trestný čin. "Společně s ředitelkou policie Praha II. jsme dospěli k závěru, že se jedná o přestupek proti veřejnému pořádku," řekl v pondělí ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Případ nyní převezme místní oddělení policie v Praze 2 - Vinohradech, které pak věc předá městskému úřadu k přestupkovému řízení, doplnil státní zástupce. Společně s policií prý celou věc posuzoval i na základě záběrů televizních kamer a zvažoval dvě možnosti, jak útok Macka na Ratha vyřešit. "Mohlo se jednat o trestný čin výtržnictví nebo o přestupek proti veřejnému pořádku. Nakonec jsme věc kvalifikovali jako přestupek," dodal Bláha. Potom, co Macek oznámil, že nevyslyší žádost vedení ODS, aby kvůli incidentu vystoupil ze strany, nemá podle stanov centrála ODS žádné prostředky k jeho vyloučení. "Obecně je to zcela v pravomoci místního sdružení," řekl ČTK první místopředseda ODS Petr Nečas.

Havel a Albrightová dostanou cenu Lidé v Evropě pasovské skupiny

Český exprezident Václav Havel a bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová obdrží letošní ocenění Lidé v Evropě, které uděluje vydavatelství v Pasově působící i na českém trhu. Podle agentury DPA to v pondělí oznámila iniciátorka programu Lidé v Evropě Angelika Diekmannová. Ocenění, které bylo poprvé uděleno loni, dostávají lidé, kteří se zasloužili o porozumění mezi národy. Oba laureáti by měli cenu převzít 23. září v Pasově, kde se zúčastní diskuse o lidských právech a možnostech jejich ochrany ze strany EU, USA a OSN. Havel dostane cenu jako ústřední postava československé "sametové revoluce" z roku 1989 a jako člověk, který se výrazně zasloužil o demokratizaci bývalého Československa. Albrightová obdrží ocenění za to, že jako ministryně zahraničí i jako americká velvyslankyně při OSN přispěla k zajištění míru na Balkáně.

Český fyzik mezi nejvíce citovanými vědci ve výzkumu Hallova jevu

Český fyzik Tomáš Jungwirth patří do první pětky nejcitovanějších vědců na světě, kteří zkoumali v letech 1995 až 2005 Hallův jev. Uvedl to tiskový odbor Akademie věd s odkazem na prestižní informační portál Thomson Scientific, který se zabývá měřením vědeckých výsledků. Objev Hallova jevu umožňuje zmagnetizovat polovodič a uložit mnohem větší množství dat v polovodičových čipech. "Máme pocit, že naše články a několik článků z jiných výzkumných skupin probudily nový zájem o anomální Hallův jev a vyvolaly rozsáhlou diskusi o Hallově spinovém jevu, o němž v současné době existuje několik stovek většinou teoretických prací," řekl Tomáš Jungwirth v rozhovoru pro Thomson scientific.

Své mobilní číslo ke konkurenci od ledna přeneslo 44.300 lidí

Možnost ponechat si své mobilní telefonní číslo při změně operátora využilo od poloviny ledna zhruba 44.300 lidí. ČTK to řekla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Celkově přitom mají tuzemští mobilní operátoři kolem 11,5 milionu zákazníků. "Je dobré vidět, že konkurence na trhu funguje. Jsem ale zvědavá, jak to s přenesenými čísly bude na konci roku. Zda se naplní očekávání, která zavedení této nové služby doprovázela," uvedla ministryně informatiky Dana Bérová s tím, že před několika lety zavedená přenositelnost čísel u pevných linek žádnou revoluci na trhu nezpůsobila. Podle neoficiálních informací od operátorů na přenositelnosti mobilních čísel zatím vydělává pouze Vodafone, který do začátku května získal téměř 20.000 zákazníků s číslem od konkurence a naopak jen 12.000 od něj odešlo. U Eurotelu a T-Mobile převyšuje počet těch, co odešli, počet příchozích vždy o téměř 4000, podobné jsou i celkové počty ztracených klientů.

Median: Češi obvykle vypijí až dva litry tekutin denně

Lidé v Česku denně nejčastěji vypijí od jednoho a půl litru do dvou litrů tekutin. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median, který se uskutečnil od loňského června do prosince a v němž na otázky odpovídalo 7403 respondentů. Vodu z vodovodu podle průzkumu považovala za nekvalitní především většina Středočechů a Pražanů. Podle průzkumu denně vypije jeden a půl až dva litry tekutin 37 procent mužů a 36 procent žen. Od jednoho litru do jednoho a půl litru tekutin vypije 26 procent mužů a 32 procent žen. Více než dva litry denně vypije přibližně 26 procent mužů a 19 procent žen. Dospělý člověk by měl podle lékařů denně vypít dva až dva a půl litru tekutin, více v letních vedrech, při práci v horkých provozech, při pobytu v místnostech s klimatizací nebo ústředním topením, stejně jako při horečnatém onemocnění a při sportu.

Kriminalisté obvinili policistu z Orlové z prodeje drog

Severomoravští policisté obvinili v těchto dnech třiadvacetiletého kolegu z prodeje pervitinu a marihuany. Podle dostupných informací prodával drogy nejméně devíti lidem v posledních šesti měsících. Novinářům to v pondělí řekl ostravský krajský státní zástupce Alois Dlouhý. Policejní inspektor z Orlové na Karvinsku podle kriminalistů prodal drogy nejméně za 12.000 korun. Zásahová jednotka jej dopadla minulý týden v Havířově jen krátce po tom, co svému známému prodal marihuanu za 300 korun. Podle Dlouhého je obviněný policista sám na drogách závislý a ke všemu se přiznal. Proto byl už propuštěn z cely předběžného zadržení a nyní je na nemocenské. Podle informací ČTK bude od policie propuštěn, jakmile vedení karvinské policie shromáždí k případu všechny potřebné informace. "Zákon o služebním poměru neumožňuje přijímat taková opatření v době, kdy je policista na nemocenské," řekl ČTK zástupce karvinského policejního ředitele Jan Kluska. Kromě výpovědi policistovi hrozí také až pětiletý trest vězení.

Nohavica natočí první koncertní DVD

Písničkář Jaromír Nohavica natočí 29. června v bývalé tovární hale Karolina v centru Ostravy své první koncertní DVD. Před sálem s kapacitou 5000 návštěvníků se zpěvák obejde bez kapely i hostů. "Na koncertě budu jen já, má kytara, moje heligonka, mé písně a lidé, kteří přijdou," řekl v pondělí Nohavica v Praze novinářům. Kromě známých písní posluchači uslyší také některé žhavé novinky. V jednom balíčku s DVD Nohavica vydá písně z koncertu také na albu. Tentokrát neoslaví žádnou vydavatelskou firmu a DVD si vydá sám. "Jak se ten koncert podaří, takové DVD bude," uvedl Nohavica, jehož předchozí řadové album Babylon kralovalo domácí hitparádě řadu týdnů. Jeho netradiční desku Pražská pálená s písněmi nahranými na živo počátkem letošního roku na klubovém turné v Praze si ze zpěvákových internetových stránek stáhlo přes 60.000 lidí.

Festival Concentus Moraviae se letos věnuje Německu

Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae má letos v červnu téma Velcí skladatelé a jejich (ne)přátelé. Na jižní Moravě, na Vysočině a výjimečně rovněž v Rakousku se uskuteční třiatřicet koncertů soustředěných na starou hudbu, především z německého kulturního okruhu. "Chceme známé skladatele představit v širším kontextu a v novém světle," řekla na pondělní tiskové konferenci v Praze dramaturgyně přehlídky, německá cembalistka Barbara Maria Williová, která trvale působí v Brně. Program je rozvržen na dny od 3. do 30. června. Festival chce v 11. ročníku před tuzemské publikum uvést významné německé soubory a sólisty zabývající se hudbou starších období. Bude mezi nimi 18. června na zámku v Náměšti nad Oslavou také barytonista Christian Gerhaher, považovaný za významný objev na poli koncertního písňového repertoáru. Jeho recitál má konfrontovat méně známé písně Franze Schuberta s odkazem českého skladatele Jana Václava Huga Voříška.

Berdych porazil Nalbandiana a Češi vyhráli v SP nad Argentinou

Tomáš Berdych porazil na Světovém poháru družstev v Düsseldorfu Davida Nalbandiana dvakrát 6:4 a dokonal překvapení na úkor argentinského týmu. Ve svém úvodním utkání Češi porazili favorita 2:1 na zápasy. První bod získal Robin Vik výhrou nad králem French Open z roku 2004 Gastonem Gaudiem 7:6 a 6:3, loňští finalisté uspěli až v závěrečné čtyřhře. Češi neměli mít proti silným Jihoameričanům moc šancí, ale o své výhře rozhodli nečekaně již ve dvouhrách. "Určitě jsme do toho šli, že nemáme co ztratit. Oba jsme podali dobrý výkon a vyhráli," uvedl Vik pro ČTK. Výhra by tým mohla nasměrovat k prvnímu místu v Červené skupině a postupu do sobotního finále. "Ještě máme před sebou dva zápasy, ale jsme na dobré cestě se tam dostat," řekl Vik.

Výborný se vrátil z MS s medailí, se kterou nikdo nepočítal

Hokejový útočník David Výborný má ve své sbírce již pět zlatých medailí a mohlo by se tak zdát, že každé umístění mimo prvního pro něj nemá cenu. Přesto si kapitán reprezentace velmi cení letošního stříbra z Rigy. Český tým startoval v lotyšském metropoli jako obhájce titulu, ale obecně se počítalo, že značně obměněné mužstvo s řadou nováčků tak daleko nepostoupí. "Je to medaile, se kterou nikdo nepočítal," řekl v pondělí Výborný v rozhovoru pro ČTK a Sport. Jednatřicetiletý centr Columbusu získal v neděli již devátý cenný kov v kariéře. Vedle pěti zlatých a dvou bronzových z MS, byl členem i třetího týmu na letošní olympiádě v Turíně. "Každá medaile je super a počítá se. Zlatá by byla parádní, ale Švédi byli lepší než my," konstatoval sportovně Výborný.

Počasí

Bude převážně oblačno, ojediněle s občasným deštěm. Teploty 18 až 22 stupňů, na východě Moravy a ve Slezsku až 24, na horách kolem 14, v Beskydech 18 stupňů Celsia. Západní vítr bude mít zpočátku v nárazech rychlost do 70 kilometrů za hodinu, během dne ale zeslábne.