Zprávy

ČSSD zvolila Paroubka předsedou, teď hodlá vyhrát volby

Premiér Jiří Paroubek se stal novým předsedou ČSSD. Do čela nejsilnější vládní strany ho v sobotu podle očekávání zvolil mimořádný sjezd v Praze. Do funkce místopředsedy se vrátil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Sjezd měl tři týdny před volbami nejen doplnit vedení, ale také demonstrovat semknutost strany a vymezit ji vůči ODS. Paroubkovo a Škromachovo zvolení se očekávalo, oba neměli konkurenta. Plánovaný scénář jednodenního jednání tak narušili jen odpůrci ČSSD, kteří vítali přijíždějící delegáty oblečeni jako pionýři s rudými pionýrskými šátky. Nesli transparenty s "budovatelskými" hesly připomínající komunistickou éru, v nichž kritizovali příklon strany ke KSČM i některé stranické aféry. Na to reagoval šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, na jehož návrh přijal sjezd usnesení zakazující sociální demokracii uzavřít povolební koalici s komunistickou stranou. Usnesení se stejným zákazem přitom ČSSD přijala už před lety na sjezdu v Bohumíně.

Premiérovi, za jehož vlády výrazně vzrostly preference ČSSD, dalo hlas bezmála 92 procent delegátů. Škromacha volilo přes 89 procent delegátů. Nový předseda má nyní před sebou jasný cíl: "Vyhrát volby, porazit Modrou šanci ODS, rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU-ČSL a zelených". Chce také stranu omladit a podstatně zvýšit počet jejích členů. Důrazně varoval před ODS, která by v případě volebního úspěchu přivedla zemi do "vulgárního kapitalismu 19. století". Oficiálním šéfem krátce před volbami byl Paroubek zvolen mimo jiné proto, aby ho prezident Václav Klaus, který podle ČSSD nadržuje ODS, nemohl "vyšachovat" z povolebních vyjednávání. Paroubek v sobotu znovu obvinil Klause, že se nechová jako nadstranický prezident, ale jako čestný předseda nejsilnější opoziční strany. Hrad to odmítl jako "obehranou písničku".

Sjezd byl podle politologů dobrým tahem k zviditelnění ČSSD

Uspořádat mimořádný sjezd tři týdny před sněmovními volbami bylo pro největší vládní stranu příležitostí zviditelnit se v médiích a předvést se v silné pozici vůči soupeřům. O sobotním mimořádném sjezdu ČSSD v Praze si to myslí politologové, které oslovila ČTK. Zvolením premiéra Jiřího Paroubka do čela strany podle politologa Bohumila Doležala strana normalizovala svůj stav. Pro Paroubka osobně to byl ale i velmi pragmatický krok, míní. "Hlavním důvodem, proč usiloval o zvolení, je vratká pozice, kterou by měl v případě volebního neúspěchu ČSSD jen jako bývalý premiér," řekl Doležal ČTK. Připomněl, že vedení strany slíbilo své odstoupení v případě, že v hlasování nezíská ČSSD 30 procent. Za populistický má Doležal Paroubkův výrok, že prezident Václav Klaus se nechová nadstranicky, ale jako předseda opoziční ODS. Sociální demokraté tvrdí, že oficiální potvrzení Paroubkovy pozice je pro ně určitou pojistku před prezidentem. Chtějí tak předejít možnému vyšachování Paroubka z povolebních jednání. V tom, že se prezident nechová nadstranicky, souhlasí s předsedou vlády politolog Tomáš Lebeda. "Ústava nicméně nevyžaduje, aby byl prezident nadstranický," řekl ČTK. Chybou vlády je, že se nedokázala shodnout na kandidátovi, který by pro ni byl vhodnějším partnerem, uvedl. Že bude Klaus prezidentem aktivním až aktivistickým, podle jeho názoru sociální demokraté museli očekávat, když pro něj hlasovali. "Všichni Václava Klause znali," zdůraznil.

Miloš Zeman varoval před koalicí ČSSD a ODS, je pro menšinovou vládu

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman varoval před velkou koalicí ČSSD a ODS a vyslovil se v případě volebního vítězství sociální demokracie pro menšinovou vládu. V krátkém projevu k delegátům sobotního mimořádného sjezdu strany v Praze také podpořil volbu premiéra Jiřího Paroubka předsedou ČSSD a vicepremiéra Zdeňka Škromacha místopředsedou. Zeman řekl, že v čele strany má stát člověk s životními zkušenostmi a také mentálně dospělý, což prý v ČSSD v minulosti vždycky nebylo. Narážel tím podle všeho na minulého předsedu Stanislava Grosse. Pro Paroubkovo zvolení podle Zemana svědčí i to, že zvedl preference ČSSD z deseti na zhruba 25 procent. Strana by měla vyjadřovat úctu úspěšným lidem, dodal bývalý šéf strany. O Škromachovi hovořil jako o člověku, který prokázal odvahu. Menšinovou vládu Zeman prosazuje prý proto, že za nejlepší koalici považuje koalici jednočlennou. Bez partnerů, kteří okopávají kotníky, protože jako "trpaslíci" nic jiného nedokážou. Poukázal i na to, že jsou takové vlády běžné ve skandinávských zemích. Velká koalice ČSSD s ODS by podle Zemanovy předpovědi vedla k "ponížení a porážce" sociální demokracie. Bývalý premiér, který po volbách v roce 1998 sestavoval vládu na základě opoziční smlouvy s ODS, rozhodně odmítl názory, že šlo tehdy o koalici.

Topolánek: S Paroubkem se utkám v televizních duelech čtyřikrát

Předseda ODS Mirek Topolánek se do voleb zúčastní čtyř televizních duelů s premiérem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Na tiskové konferenci po výkonné radě ODS v Ústí nad Labem tak Topolánek reagoval na Paroubkovo vyjádření, že šéf nejsilnější opoziční strany bude hledat výmluvy, proč se televizním debatám s ním vyhnout. Do voleb bude podle Topolánka v Česku "přeparoubkováno a přetopolánkováno". "Myslím si, že čtyři debaty je jednou nebo dvakrát nebo i několikrát více, než je obvyklé v sousedních zemích, a mně připadají čtyři takto konkrétní duely lídrů dvou největších soupeřů za dostatečné," řekl.

Zubaři obvinili Ratha z porušování zákona, sepsali dopis vládě

Česká stomatologická komora (ČSK) se ostře postavila proti vyhlášce ministerstva zdravotnictví o takzvaných rámcových smlouvách. Ministr David Rath (ČSSD) podle zubařů porušil zákon, když vyhlášku předložil legislativní radě vlády bez předchozích vzájemných jednání. Některá její ustanovení navíc považují za protiústavní. Na sněmu ČSK, který v sobotu začal v Brně, proto sepsali otevřený dopis vládě. "Stomatologové a pan (Jiří) Pekárek si neustále vymýšlejí nějaké věci a já už to přestávám registrovat," reagoval na obvinění Rath. Smlouvy s pojišťovnami končí podle ministra u všech zdravotnických zařízení k 1. červenci. Protože se nebyli schopni zástupci poskytovatelů zdravotní péče a pojišťoven na novém textu těchto smluv dohodnout, připravil prý vyhlášku, podle které se nemocnicím prodlužují smlouvy o dva roky a soukromým ambulancím na neurčito. Rath uvedl, že takových smluv existuje asi 30.000. Rozhodnut je vyhlášku vydat, až mu vrátí její návrh legislativní rada vlády, která by ji měla projednat 15. května. "Kdybychom je (smlouvy) neprodloužili, tak by neměla žádná nemocnice, žádné zdravotnické zařízení v této zemi po 1. červenci smlouvu," dodal. V rámcových smlouvách stanoví zdravotní pojišťovny rozsah péče, kterou zaplatí. Pekárkovi vadí, že ministr Rath už předal návrh vyhlášky legislativní radě vlády, ačkoli se lékaři s pojišťovnami na zásadách těchto smluv nedomluvili.

Pietní akt za Romy, kteří zahynuli ve sběrném táboře v Letech

Položením věnců, zapálením svíček a minutou ticha si v sobotu zhruba 70 lidí v Letech u Písku připomnělo tragický osud Romů, kteří během války zahynuli v tamním sběrném táboře. Za zesnulé se pomodlili u památníku, který před 11 lety vznikl poblíž velkokapacitního vepřína. O odstranění vepřína romské organizace marně usilují několik let. "Mám neoficiální informace, že se již připravují nějaké návrhy. Pokud u vlády zůstane sociální demokracie, věřím, že s tímto místem nastanou změny k lepšímu. Vyhraje-li ODS, jsem skeptický, ale o to víc budu kopat," řekl novinářům předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. K monumentu v sobotu položili květiny zástupci slovenského a německého velvyslanectví, politické reprezentace i sami Romové. Věnec do Let zaslal i prezident Václav Klaus.

Železný hodil v Dauhá 86,07 m a skončil druhý za Thorkildsenem

Úspěšně vstoupil na atletickém mítinku seriálu Super Grand Prix IAAF v katarském Dauhá do své poslední sezony v kariéře světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. V posledním čtvrtém pokusu poslal náčiní do vzdálenosti 86,07 metru a obsadil druhé místo. Z vítězství se radoval olympijský vítěz Nor Andreas Thorkildsen, jenž rovněž v závěrečné sérii předvedl výkon roku 90,13 metru a poprvé v kariéře přehodil 90 metrů.

Čeští hokejisté s Nory prohrávali, ale nakonec zvítězili 3:1

Čeští hokejisté vstoupili do osmifinále mistrovství světa vítězstvím 3:1 nad Norskem. Roli favorita však začali plnit svěřenci Aloise Hadamczika teprve v polovině zápasu. Obhájci zlatých medailí prohrávali 0:1 a až ve 28. minutě dal signál k obratu tečí Jan Hlaváč. Ještě do konce druhé třetiny otočil skóre svým třetím gólem na turnaji nejlepší český střelec Jaroslav Balaštík a v závěru pečetil výhru po samostatném úniku Petr Tenkrát. Češi jsou v tabulce skupiny E třetí o bod za Finskem, které porazilo tým USA jednoznačně 4:0 a zajistilo si postup do čtvrtfinále. Brankář Antero Niittymäki podruhé na šampionátu udržel čisté konto. Američané jsou čtvrtí o dva body za českým celkem, který sehraje další zápas v neděli s vedoucím Kanadou. Bude to repríza loňského šampionátu ve Vídni.

Defenzivu českých hokejistů prověří na MS efektivní Kanada

Kanada, nejproduktivnější tým mistrovství světa a jedno ze dvou mužstev, které v Rize dosud neztratilo ani bod, bude druhým soupeřem českých hokejistů v osmifinálové skupině E. Repríza loňského finále ve Vídni a duelu z první části olympijských her v Turíně se uskuteční v neděli od 19:15 SEČ. Turínský souboj, který skončil výhrou zámořského výběru 3:2, absolvovala jen hrstka současných reprezentantů. V českém celku v únoru figurovali brankář Milan Hnilička, obránce Tomáš Kaberle a útočníci David Výborný, Jan Bulis a Martin Erat. Kanadské mužstvo je obměněné kompletně. "Na olympiádě byli spíše starší hráči, tady jsou ti mladší, kteří více bruslí. Určitě to bude pro nás ale lepší zápas než proti Norsku," řekl Bulis novinářům po sobotním tréninku.

Motocyklista Pešek skončil v Šanghaji v kvalifikaci druhý

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval v kvalifikaci na Velkou cenu Číny druhé místo, čímž dosáhl nejlepšího výsledku v kariéře. Rychlejší v sobotu na okruhu v Šanghaji byl jen Fin Mika Kallio, který odstartuje v neděli do čtvrtého letošního závodu třídy do 125 ccm z první pozice. Pešek za jeho časem zaostal o 362 tisícin sekundy. Dvacetiletý člen továrního týmu Derbi zahájil úspěšně čínskou Grand Prix už v pátek, kdy skončil v první části kvalifikace poznamenané deštěm třetí. Na suché trati v sobotu jezdci v nejslabší kubatuře zrychlili zhruba o deset sekund, takže páteční časy nehrály v konečném účtování roli. Pešek odkroužil na trati jedenáct kol a svůj nejlepší čas zajel v tom posledním. Zajistil si tak velmi dobrou pozici pro další útok na stupně vítězů. Při svém dosavadním životním úspěchu v úvodním závodu sezony ve španělském Jerezu, kde dojel v březnu druhý, startoval z třetí pozice.

Kanoista Doktor zahájil Světový pohár pátým místem

Český kanoista Martin Doktor vstoupil do Světového poháru pátým místem v závodu na 500 metrů. Na dráze v polské Poznani v sobotu dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty zaostal o více než půldruhé sekundy za Němcem Andreasem Dittmerem. Držitel tří zlatých olympijských medailí vybojoval prvenství po dramatickém finiši s Polákem Pawlem Baraszkiewiczem, kterého porazil o 144 tisícin sekundy. Třetí skončil další velký Doktorův rival Maxim Opalev z Ruska, od jehož času českého reprezentanta dělila více než sekunda. Před rokem byl sezemický závodník v Poznani na obou olympijských tratích třetí.

Házenkářky Veselí nad Moravou porazily Slavii a mají první titul

Házenkářky Veselí nad Moravou získaly poprvé v historii titul mistryň republiky. V třetím finálovém utkání české části interligy dnes zvítězily v Praze nad Slavií 24:19 a sérii vyhrály jednoznačně 3:0 na zápasy. Slavia stejně jako v předcházejících dvou finálových zápasech získala v úvodu dvoubrankové vedení. Po pomalejším začátku ale Veselí opět chytilo brzy svůj herní rytmus, který se skládal z pozorné hry v obraně a rychlých protiútoků. "Veselí mělo svou hru postavenou na dokonalém výkonu v defenzivě. Těžko se nám jejich obrana překonávala. Naším protiútokům chyběla větší přesnost," řekl po utkání trenér Slavie Luboš Zeman.

Počasí

V neděli čekáme proměnlivou, převážně velkou oblačnost s přeháňkami, místy bouřkami. Večer budou od severozápadu srážky slábnout. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 13, v Krušných horách 10 Celsia. Severozápadní vítr může mít místy v nárazech rychlost až 50 km za hodinu.