Zprávy
Politici vzdali hold válečným hrdinům
Za nevelkého zájmu Pražanů se v pondělí dopoledne konal pietní akt v Národním památníku na Vítkově k 61. výročí konce druhé světové války. Před nastoupenými čestnými jednotkami vzdali hold válečným hrdinům prezident republiky Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a další čeští politici. Slavnosti přihlíželo zhruba pět desítek diváků. "Myslím si, že tomu chybělo jediné, té atmosféře, a sice diváci," řekl po slavnosti ČTK premiér. Důvod malého zájmu veřejnosti vidí v tom, že akce "neměla téma". Když se v neděli na Vítkově ukládala urna ministerského předsedy Aloise Eliáše a jeho paní, bylo podle premiéra přítomno několikanásobně více lidí.
Pod jezdeckou sochou husitského vojevůdce Jana Žižky a znakem české lvice s nápisem Sláva hrdinům padlým za vlast položili politici pamětní věnce a uklonili se památce padlých. Mezi hosty slavnosti byli i pamětníci bojů. Jedním z nich byl Jaroslav Čermák. Bojoval ve francouzské armádě a byl při vylodění v Normandii. "Svážel jsem kolaboranty na Pankrác," popsal ČTK první dny po návratu do vlasti. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková ČTK řekla, že účast na pondělní akci považuje za čest. S primátorem Pavlem Bémem pokládala u památníku věnec věnovaný hrdinům hlavním městem. Válka jí vzala otce, který byl poslancem za Českou národní stranu socialistickou. "Od roku 1945 pracuji v této organizaci, abych uctila památku svých rodičů. Mám to v srdci a mám čisté ruce," řekla.
Prezident Klaus jmenoval nové generály
Prezident Václav Klaus při příležitosti Dne vítězství na Pražském hradě povýšil do generálských hodností osm důstojníků. Šarži armádního generála, která je nejvyšší vojenskou hodností, obdržel náčelník generálního štábu Pavel Štefka a hodnost generála získal také ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák, jenž byl dosud plukovníkem. "Věřím, že všichni vnímáte úkoly jak české armády, tak policie, jako něco, co naše veřejnost intenzivně sleduje. Mnoho věcí, které mají dobrý začátek, mohou lehce nešikovným zásahem skončit. Věřím, že jste si toho vědomi a budete na tyto věci ve své činnosti dávat dobrý pozor," uvedl po jmenování prezident. Randák již dříve uvedl, že si nepřeje, aby se jeho tvář vzhledem k funkci, kterou vykonává, objevila v médiích. Před jmenováním si proto nechal narůst vousy a měl dioptrické brýle.
Z vojenských představitelů Klaus kromě Štefky povýšil do funkce generálporučíka náčelníka vojenské kanceláře prezidentské kanceláře Vlastimila Picka, do hodnosti generálmajora vojenského představitele Česka u Vrchního velitelství ozbrojených sil NATO v Evropě (SHAPE) Hynka Blaška a výložky brigádního generála bude nosit Libor Krejcar, který působí na ředitelství armádní logistické a zdravotnické podpory. Novými generály jsou také ředitel ochranné služby Lubomír Kvíčala, ředitel západočeské policie Antonín Moltaš a generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula. Na žádost premiéra Jiřího Paroubka prezident naopak nepovýšil do generálské funkce kvůli kontroverznímu prvomájovému policejnímu zásahu proti člence Strany zelených Kateřině Jacques policejního prezidenta Vladislava Husáka. Nové generály jmenuje při významných příležitostech tradičně prezident, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, na návrh vlády.
Profesionální vojáci složili na Hradě přísahu
Pražský hrad byl v pondělí dopoledne svědkem slavnostní přísahy českých profesionálních vojáků. Slib věrnosti při příležitosti oslav 61. výročí konce druhé světové války složilo 235 začínajících vojáků z výcvikových základen ve Vyškově a Přerově. Mezi profesionální vojáky se zařadilo 30 nových žen. "Svou přísahu jste složili v den, kdy si naše země připomíná ukončení druhé světové války a hrdinství všech českých vlastenců. Byl bych rád, kdybyste si připomněli původní, velmi osobní význam slova přísaha," řekl v projevu k vojákům prezident Václav Klaus. Armáda je profesionální od 1. ledna 2005. Slavnostní přísaha se koná dvakrát ročně: 28. října u příležitosti oslav založení republiky a 8. května, kdy si svět připomíná konec druhé světové války. Text přísahy se i přes profesionalizaci armády nezměnil a zůstává stejný od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika.
Historické vozy připomněly příjezd Američanů do Velichovek
Přibližně dvě desítky historických automobilů z druhé světové války v pondělí dorazily do Velichovek na Náchodsku. Jedenáctým ročníkem akce Mise Velichovky si vojenští nadšenci a majitelé historických vozů připomněli jednání Američanů o kapitulaci německé armády Střed, řekl ČTK organizátor akce Lukáš Kulhánek. "Z Prahy letos vyjelo přibližně deset vozidel, další se přidala později, zastoupeny byly americké i německé osobní a nákladní automobily," řekl Kulhánek. Kolona vozů vyrazila z Prahy již v neděli ráno a přes Kersko, Sadskou, Poděbrady a Chlumec nad Cidlinou dorazila na Velké náměstí v Hradci Králové, kde si je prohlídly desítky lidí. Konvoj v neděli dorazil do autokempu v Hořicích na Jičínsku, ze kterého vozidla v pondělí vyrazila do Velichovek. Bitevní ukázky se ve Velichovkách zúčastnilo na osm desítek mužů, pak se konal pietní akt u pomníčku americké armády.
Americký ozbrojený konvoj dorazil z Prahy do Velichovek 8. května 1945, aby s velitelem německé armády Střed maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednával o kapitulaci. Američané však po příjezdu zjistili, že Schörner již uprchl do Alp a vrátili se zpátky do Plzně. Pondělní ukázka boje amerických a německých vojáků ve Velichovkách byla smyšlená, protože Američané se s Němci ve Velichovkách nestřetli. Velichovky byly osvobozeny až 11. května poté, co se sovětská armáda probila z Polska. Německé jednotky se totiž úporně bránily v okolí Náchoda ještě 9. května.
Plzeňské Pattonovo muzeum se za rok rozrostlo na 1200 exponátů
O šestinu na zhruba 1200 exponátů se za rok fungování rozrostlo muzeum generála Pattona v Plzni, jediné muzeum v ČR věnované působení americké armády za druhé světové války. Při Slavnostech svobody 2006 muzeem prošlo zhruba 25.000 lidí. Je to polovina ve srovnání s loňským rokem, kdy se připomínalo kulaté výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou. ČTK to řekl jeden ze správců muzea Ivan Rollinger. "Nejcennější novinkou je kufříkový dvouvařič pro zdravotnická zařízení a vzorník umělých zubů pro amerického stomatologa," dodal. Expozice se dále zvětšila o zdravotnické potřeby a hlavně o dokumenty, časopisy a knihy.
V Praze 6 byla odhalena deska legendárnímu odbojáři Balabánovi
Dvě stovky Pražanů přišly v pondělí do Studentské ulice v Praze 6 uctít památku legendárního odbojáře z druhé světové války Josefa Balabána, člena odbojové skupiny Tři králové, která působila v protektorátu v letech 1939 až 1942. V místech, kde Balabána zatklo v dubnu 1941 gestapo, odhalil starosta Tomáš Chalupa pamětní desku. Vedle ministra obrany Karla Kühnla a dalších politiků a představitelů armády se aktu účastnil i Balabánův prasynovec Miloš. Přítomní uctili minutou ticha památku generála Františka Peřiny, který skonal v sobotu.
Odbojová skupina Tři králové se proslavila statečnými akcemi proti jednotkám SS na území protektorátu Čechy a Morava i v samotné německé říši. Dlouhodobě ale nebyla schopna nerovný souboj se stále sílícím nepřítelem ustát. Balabán byl popraven v roce 1941, Václav Morávek zahynul při přestřelce v roce 1942 a téhož roku skončil na popravišti i Josef Mašín.
Neznámý vandal poškodil v Praskačce pomník sovětských vojáků
Neznámý pachatel o víkendu poškodil pomník v Praskačce na Hradecku věnovaný památce sovětských vojáků padlých ve druhé světové válce. Urazil hlavu sochy sovětského vojína a také hlaveň samopalu. ČTK to řekl operační důstojník hradecké policie. Policisté začali případ vyšetřovat v pondělí odpoledne, kdy jim vandalský čin nahlásila starostka Praskačky Miroslava Součková. "Je to vandalismus, pro který nemám slov," řekla starostka. Pomník byl ve středu Praskačky zbudován v 50. letech, žádný vandalský útok tu nebyl v posledních letech zaznamenán. Výši způsobené škody odhaduje Součková na několik desítek tisíc korun. Poškození náhrobků či pomníků vandaly nebo zloději kovů je v České republice poměrně časté. Na začátku února letošního roku například neznámý zloděj poničil náhrobek popravené političky Milady Horákové na vyšehradském hřbitově, když z něj ukroutil její bronzovou bustu.
Příslušníci Svazu PTP uctili v Mostě památku obětí komunismu
Památku obětí komunistického bezpráví v pondělí v Mostě uctilo na 50 příslušníků českého a slovenského Svazu pomocných technických praporů (PTP). Mši za oběti komunismu sloužil v kostele svatého Václava katolický kněz Josef Hurt, jemuž asistoval místní farář Československé církve husitské. Účastníci pietního shromáždění si připomněli i oběť příslušníka 59. PTP v Mostě Františka Niedermertla, kterého 10. května 1952 smrtelně postřelil člen vojenské eskorty v mosteckých kasárnách. Okolnosti Niedermertlovy smrti prověřoval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. "Nestalo se vůbec nic. Ti, kdo stříleli, byli Slováci. Tamní úřady však odmítly při vyšetřování spolupracovat. Člověk, jenž dal ke střelbě příkaz, stíhán nikdy nebyl," řekl ČTK člen mosteckého klubu PTP Václav Husák.
O zločinech komunismu hovořili v projevech i další příslušníci PTP a také hosté z Konfederace politických vězňů či studenti vyloučení po roce 1948 z vysokých škol. Od února 1948 do listopadu 1989 prošlo podle údajů PTP komunistickými žaláři 262.000 politických vězňů, z nichž na 4000 zahynulo a dalších 248 bylo popraveno. Pomocné technické prapory byly v letech 1950 až 1954 součástí československé armády. Nastupovali do nich lidé, kteří byli tehdejšímu komunistickému státu nepohodlní. Vykonávali těžké a často nebezpečné práce. Prapory prošlo na 60.000 lidí, naživu je jich asi desetina. Černé výložky nosili také faráři, příslušníci církevních řádů a další duchovní hodnostáři. Po skončení této vojenské služby většinou následovala diskriminace i v občanském životě.
Za zákrok proti Jacques padl první kázeňský trest
Za prvomájový policejní zákrok vůči kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques již padl první kázeňský trest. Policista, který měl na starosti zadní část průvodu neonacistů, byl za nečinnost potrestán snížením platu o deset procent na jeden měsíc. Novinářům to po schůzce s ministrem vnitra řekl policejní prezident Vladislav Husák. Další případné postihy budou ještě projednány. Zpráva, kterou si nechal Husák o incidentu vypracovat, má asi 15 stránek. Podle něj z ní vyplývají zejména problémy s plánováním akce, problémy při vlastní operaci i problémy s následnou mediální prezentací. "Nepřichází v úvahu selhání systémové, ale spíš je to podcenění přípravy a podcenění vlastní realizační fáze," konstatoval Husák. Přesto již jednu systémovou změnu Husák učinil, a to hned druhý den po incidentu. "Vydal jsem pokyn, aby při jakémkoliv nasazení většího počtu policistů byl při tak zvané instruktáži psycholog," uvedl Husák. Měl by policisty poučit, jak se mají chovat, ale zároveň odhadnout, zda konkrétní policista nevykazuje znaky enormní nervozity a podobně. Dodnes byli podle Husáka psychologové nasazováni jen u speciálních zásahových jednotek. Prezidium podle Husáka dá dále podnět Inspekci ministra vnitra, aby prověřila účast dalších osmi až deseti policistů, kteří se demonstrace neonacistů zúčastnili. "Chceme, aby se zjistilo, zda nespáchali trestný čin. V úvahu by připadal trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele z nedbalosti," uvedl Husák.
Němci začali odvážet odpad z Libčevsi do spalovny na svém území
Tři německé kamiony začaly v pondělí dopoledne odvážet do spalovny v Sasku nelegální odpad z areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku. Německý spolkový stát Sasko-Anhaltsko se zavázal k likvidaci 750 tun z původních asi 4000 tun do obce navezených odpadů. Zbytek už přepravila na svůj zabezpečený sklad u Litvínova na Mostecku firma Celio. Němci černou skládku převzali za účasti pracovníka České inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Němci den osvobození neslaví, pro provoz na tuzemských silnicích kamiony získaly zvláštní povolení. S firmou Celio jsou domluveni, že v jejich areálu budou odpad vážit. Pokud ho bude více než 750 tun, odveze zbytek opět Celio," řekla ČTK starostka Libčevsi Vlasta Staňková. Na přepravu a uložení odpadu na skládce firmy Celio ministerstvo financí vyčlenilo 1,9 milionu korun. Společnost zahájila odvoz odpadu a popela z Libčevsi 27. dubna, práce ukončila 5. května.
EU: Růst v ČR mírně oslabí, klesne nezaměstnanost, vzroste deficit
Hospodářský růst v České republice poněkud zmírní z letošních 5,3 na 4,7 procenta příští rok, poklesne nezaměstnanost a vzroste rozpočtový deficit i státní dluh. Vyplývá to z jarní hospodářské předpovědi pro Evropskou unii, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise. ČR loni dosáhla šestiprocentního růstu hrubého domácího produktu (HDP), což je nejlepší výsledek za 15 let existence státu, uvedla Evropská komise. V roce 2006 a 2007 zůstane růst silný, ale sníží se na 5,3 procenta letos a o rok později na 4,7 procenta. Hlavním motorem růstu se stane domácí poptávka, která v této úloze nahradí vývoz. Ten však nadále zůstane silný vzhledem k příznivému vývoji u hlavních obchodních partnerů. Česká národní banka v prognóze na konci dubna zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce na 5,4 až 6,9 procenta. V roce 2007 odhaduje ČNB růst HDP o 3,9 až 6,9 procenta. Rovněž ministerstvo financí v závěru dubna zvedlo odhad letošního růstu ekonomiky, a to na 5,6 z 4,6 procenta. Pro rok 2007 ministerstvo předpokládá pětiprocentní růst HDP.
Mladí Romové z Ostravska se odvolali proti štrasburskému rozsudku
Skupina mladých Romů z Ostravska se odvolala proti únorovému rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který odmítl jejich stížnost na Českou republiku pro údajnou diskriminaci při vzdělávání. Stěžovatelé nyní chtějí, aby se případem zabýval velký senát štrasburského soudu. ČTK to sdělilo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) se sídlem v Budapešti. Případ se týká osmnácti mladých Romů, kteří byli v letech 1996 až 1999 umístěni do zvláštních škol. Ve stížnosti podané do Štrasburku uváděli, že s romskými dětmi se v českých školách zachází jinak než s ostatními, že z "rasově neutrálního hlediska" nelze vysvětlit vysoký podíl romských dětí ve zvláštních školách a že diskriminaci Romů v České republice potvrzují i některé mezinárodní organizace. Senát štrasburského soudu ale dospěl v únoru k závěru, že Česká republika neporušila evropskou úmluvu o lidských právech a protokol k ní v článcích, které se týkají diskriminace a práva na vzdělání. Uznal, že stížnost je založena na některých vážných argumentech, ale prohlásil, že nemůže posuzovat celkový sociální kontext, ale jen individuální stížnosti. Usoudil, že pravidla pro přijímání do českých zvláštních škol nemají rasový podklad a že vláda prokázala, že tyto školy nepřijímají jen romské děti. V odvolání se uvádí, že jde o restriktivní chápání pojmu diskriminace, jež není v souladu se širokou ochranou, kterou proti diskriminaci poskytují evropské zákony. Pokud by rozsudek zůstal v platnosti, znamenalo by to prý, že článek 14 úmluvy (který se týká zákazu diskriminace) je spíš iluzorní než praktický a účinný. Poradce stěžovatelů Američan James Goldston podle ERRC řekl, že "pokud v tomto případě nejde o diskriminaci ve smyslu článku 14, těžko najít něco, co by jí bylo". Romům, o které v případu jde, je nyní mezi patnácti a jednadvaceti lety.
Objev českých vědců pomůže diabetikům
Čeští vědci objevili způsob, jak u lidí po transplantaci ostrůvků ve slinivce břišní odhalit, že hrozí jejich poškození. To lékařům umožní včas zahájit léčbu, jíž funkci ostrůvků obnoví. V Langerhansových ostrůvcích se tvoří inzulín. Když diabetik dostane místo svých nefunkčních nové, nemusí už brát inzulín injekčně. "Je to velký úspěch našeho týmu, objev obhájili minulý týden na světovém setkání odborníků na diabetologii a zobrazovací metody ve Washingtonu," řekl ČTK ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Štefan Vítko. Metodu vyvinuli a na zvířatech odzkoušeli přednosta kliniky diabetologie IKEM František Saudek s Janem Křížem z kliniky. Od nich ji převzali odborníci z ženevské univerzity ve Švýcarsku a zobrazili ostrůvky i u člověka. "Do těla se vpraví kontrastní látka s obsahem železa, která se zobrazí na magnetické rezonanci," popsal Vítko. "Je to poprvé na světě, co se to podařilo. Snažili se o to lékaři na Harvardu, museli ale uznat, že jsme byli první," dodal. Podle Vítka budou mít z objevu prospěch i čeští pacienti - metoda se bude v IKEM běžně provádět.
Bobr už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy
Skutečnost, že se bobr pomalu vrací do české přírody, odráží změna vyhlášky, podle které tento živočišný druh už nepatří mezi kriticky, ale pouze silně ohrožené. Podle odhadů jen na Hodonínsku žije bobrů stovka. Jejich počet monitorovali letos v zimě ochránci přírody v oblasti mezi vodním dílem Nové Mlýny a polesím Soutok v okolí řek Moravy a Dyje na Břeclavsku a Hodonínsku, výsledky zatím nepublikovali. Na přemnožení bobrů si kvůli ohlodaným stromům stěžují lesníci, rybářům se nelíbí, že bobr poškozuje vodní plochy, a památkáři mu vytýkají, že ničí dřeviny, například rozlehlého zámeckého parku v Lednici. Ekologové ale tvrdí, že situace není tak vážná. Návrat bobra vítají, protože lužní lesy, kde se nejčastěji vyskytuje, jsou jeho přirozeným domovem.
Otevření bytu Jan Masaryka přitáhlo tisíce návštěvníků
Tisíce lidí si v pondělí přišly prohlédnout Černínský palác na Loretánském náměstí. Sídlo ministerstva zahraničí bylo veřejnosti otevřeno po 12 letech. Návštěvníci se zajímali především o soukromé části bytu někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Nahlédnout mohli i do Masarykovy koupelny. Pod otevřeným oknem ležela na dlaždičkách rudá růže a mnozí z návštěvníků si tady znovu připomněli nevyjasněné okolnosti jeho smrti. Podle pracovnic ministerstva se zájemci o prohlídku řadili do fronty už od půl osmé a v době otevření o půldruhé hodiny později stáli v zástupu až na Pohořelec.
Již tradičně byly v Den vítězství otevřeny prostory obou komor parlamentu. Senátní Valdštejnský palác a nově rekonstruovaný Kolovratský palác si podle tajemníka kanceláře Senátu Petra Kostky prohlédlo 4200 lidí. Fronty se tvořily zejména u Valdštejnského paláce. Průvodci Pražské informační služby seznámili návštěvníky s historií budov a zavedli je do hlavního jednacího sálu sněmovny, do zasedacích místností a kanceláří některých sněmovních výborů. Bez průvodců si zájemci mohli prohlédnout Kolovratský palác, kde nově sídlí senátní komise, senátorské kluby a jsou tam i pracovny některých senátorů. Podle pracovníka tiskového oddělení Poslanecké sněmovny Stanislava Vejvary prošlo v pondělí budovami sněmovny 1400 lidí. Je to asi o dvě stovky hostů méně než loni, protože hezké počasí bylo zřejmě příliš velkým konkurentem. I tady návštěvníci viděli jednací sál, zasedací místnosti parlamentních výborů a kanceláře poslanců.
Na Výstavišti byly ukradeny exponáty agentury Dobrý den
Unikátní kytaru a mandolínu zhotovené ze sirek ukradl pelhřimovské agentuře Dobrý den neznámý pachatel na pražském Výstavišti. Oba funkční hudební nástroje, které údajně nemají ve světě obdoby, byly součástí expozice na mezinárodním veletrhu Svět knihy 2006. ČTK o tom informoval prezident agentury Miroslav Marek. Případem se zabývá policie. Podle mluvčí veletrhu Jany Chalupové se předměty ztratily až po skončení veletrhu, když už byly z expozice odneseny do auta. "Máme obavy, aby nezmizely za hranicemi republiky," řekl Marek. "Zloděj unikáty, jež vyrobil Petr Korda, ukradl ze zamčené Škody Felicia Combi v době, kdy jsme věci z expozice nosili do auta," dodal zástupce agentury Josef Vaněk. Oba nástroje jsou součástí kolekce, kterou dosud obdivovali návštěvníci Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Na nástroje již zemřelého autora měl na červnovém festivalu v Pelhřimově hrát kytarista Štěpán Rak, uvedl Vaněk. Chalupová ČTK řekla, že majitelé si kytaru a mandolínu z výstavních prostor odnesli. "Hovořila jsem s nimi, když už měli vše sklizeno, a o žádné ztrátě se nezmínili," řekla. Pokud se věci ztratily v areálu Výstaviště, kam má přístup kdokoli, není to podle Chalupové v souvislosti s jejich vystavením na veletrhu.
V Pardubicích hledali mezi dětmi nejrychlejšího jedlíka perníku
Nejrychlejšího jedlíka perníku hledali na pardubickém zámku, dětské klání bylo součástí šestých Slavností perníku. Prvenství v netradiční soutěži si z Pardubic odvážejí jedenáctiletá Tereza z Dobrušky na Rychnovsku a stejně starý Antonín z Čeperky na Pardubicku. Do soutěže se přihlásilo na třicet dětí, které měly spořádat co nejrychleji citrónový perník bez možnosti sousta zapíjet. Z prvních kol postoupilo do finále sedm borců, které čekal další perník, se kterým si nejrychleji poradili Tereza a Antonín. "Další bych už opravdu nesnědla, ono se to nezdá, ale perník je dost suchý," řekla Tereza. Stejně jako Antonín získala od pořadatelů slavností perníkovou medaili, několik kusů tohoto pečiva a další ceny. "Perník si pár dní rozhodně nedám," přiznala Tereza. Slavnosti perníku, na které zamířily stovky lidí, nabízely například Kurzy Baby Jagy v sedání na lopatu, děti mohly malovat perníkové chaloupky do perníkové galerie nebo měly šanci utrhnout si perníček z perníkové chaloupky. Všichni návštěvníci zámku mohli vybírat nejkrásnější podkovu vyrobenou z perníku.
Pražské jaro nabídne i koncerty pro mladé a jiné žánry
Nadcházející 61. ročník Pražského jara nabídne od 11. května do 3. června nejen vrcholná umělecká setkání s nejznámějšími hudebníky a s repertoárem patřícím do toho nejlepšího z vážné hudby, ale podle organizátorů také výlety do jiných žánrů nebo k začínajícím interpretům. Zvláštní kapitolu tvoří již osvědčené "koncerty bez fraku". "Tato nokturna jsou zvláštní svou dobou konání - začínají v půl jedenácté večer a trvají pětapadesát minut. Ani interpreti, ani publikum nemají navíc předepsané žádné protokolární oblečení," řekl ČTK Roman Bělor, ředitel festivalu. Pražské jaro podle něj zůstává klasickým hudebním festivalem, ale v posledních letech se snaží "otvírat také nové segmenty, měnit strukturu a doplňovat koncerty mapující oblasti, jež jsou zdánlivě na okraji jeho původního zaměření".
Lidé opět chodí do biografů, kinům letos rostou tržby
Češi letos opět začínají chodit do kin. Zatímco v loňském roce provozovatelé biografů po několika úspěšných letech zaznamenali propad tržeb o 245 milionů na 855 milionů korun, tak za první letošní tři měsíce tržby kin díky atraktivním filmovým titulům vzrostly meziročně o 49 milionů korun na 272,7 milionu korun. Počet návštěvníků kin se ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku zvýšil z loňských 2,3 milionu na 2,9 milionu diváků. Vyplývá to z internetových stránek Unie filmových distributorů. Mezi letošní filmové hity patří například česká komedie režiséra Karla Janáka Rafťáci, jejíž celková návštěvnost překročila hranici 550.000 diváků. Velký počet lidí do kinosálů letos přilákala také rodinná komedie režisérky a scenáristky Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli. V kinech se hraje už téměř tři měsíce a za tu dobu ji zhlédlo zhruba 450.000 diváků. Nová komedie podle bestselleru Michala Viewegha Účastníci zájezdu má po dvou týdnech na kontě přes 160.000 diváků.
Kulturisté získali na ME šest medailí, Havlík má zlato
Čeští kulturisté získali na mistrovství Evropy v Bratislavě šest medailí a obsadili třetí místo v hodnocení národů. Nejcennějšího úspěchu dosáhl Petr Havlík, který o víkendu vybojoval titul v disciplíně classic bodybuilding do 170 centimetrů. V bývalém bodyfitness, kde jsou kategorie rozděleny podle tělesné výšky, uspěli i další Češi. V soutěži do 178 cm získal stříbro Marek Vomáčka a bronz Rudolf Práger, třetí skončil rovněž Daniel Pšenica v kategorii nad 178 cm. Medailovou sbírku české výpravy dále rozšířil absolutní mistr republiky ve sportovní kulturistice Jindřich Michálek stříbrem ve váze do 85 kg, David Plachý s Klárou Dvořákovou přidali bronz v soutěži párů.
Počasí
Podle meteorologů bude v úterý slunečno, při zvětšené oblačnosti se místy objeví přeháňky, odpoledne i bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14 stupňů. Foukat bude mírný východní vítr.