Zprávy

Zemřel legendární pilot z druhé světové války generál František Peřina

Ve věku 95 let v sobotu zemřel legendární pilot z druhé světové války generál František Peřina. Informaci ČTK potvrdil lékař Ústřední vojenské nemocnice v Praze František Vlček. Letec, přezdívaný za množství sestřelů nepřátelských stíhaček "generál nebe", se proslavil především v letech 1940 až 1942 během bitvy o Francii a později Anglii. Peřina zemřel v sobotu časně ráno po dlouhodobé hospitalizaci. Příčinou smrti byly podle Vlčka následky chronického onemocnění a celkové vyčerpání organismu.

"Byl to hrdina, vynikající člověk. Budoval s námi novodobé tradice armády, proto je to pro armádu citelná ztráta," řekl ČTK náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Dodal, že podobných leteckých es z druhé světové války žije v Česku už jen velmi málo. Podobně se vyjádřil také ministr obrany Karel Kühnl, který navíc ocenil Peřinovu schopnost mluvit o vlastenectví či obraně národa srozumitelně k lidem několika generací. "Poslouchali ho i ti nejmladší," řekl ČTK ministr. Ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek připomněl, že Peřina byl výjimečnou postavou zahraničního odboje a člověkem, na jehož slávě mohlo stavět i novodobé české vojsko. "Pro českou armádu byl jedním z žijících hrdinů a vzorem pro další generaci vojáků," poznamenal.

Peřina byl jedním z nejznámějších českých válečných pilotů. Protektorát Čechy a Morava opustil v červnu 1939, den po své svatbě. Létal na bojových letadlech ve Francii a poté v Anglii, například na spitfirech a hurricanech. Poslal přitom k zemi minimálně 12 německých letadel, sám byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn. Jeho ženu nacisté celou válku věznili. Poté, co se v Československu v roce 1948 ujali moci komunisté a Peřina byl o rok později propuštěn z armády, odešel nejprve do Kanady a pak do USA, kde se podílel mimo jiné na navrhování sedadel do kosmického programu Gemini a do dopravního letadla Boeing 747. Zpátky do vlasti se vrátil až po roce 1989.

Za své činy dostal řadu vyznamenání, například Československý válečný kříž, Řád Bílého lva i několik zahraničních ocenění. Ke svým nedávným 95. narozeninám obdržel od prezidenta Václava Klause čestnou plaketu a od ministra Kühnla čestný kord. Zdravotní stav slavného pilota se zhoršil před několika týdny; 21. dubna byl převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Několik dní před jeho hospitalizací zemřela jeho manželka Anna Peřinová-Klimešová, s kterou byl ženatý 67 let.

Exprezident Havel pokládá zákrok proti Jacques za nedobré znamení

Bývalý prezident Václav Havel považuje policejní zákrok vůči šéfce vládní sekce pro lidská práva a kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques za nedobré znamení. Osobně ho prý provokuje zejména skutečnost, že se incident odehrál při neonacistické demonstraci. "Cítím v tom jakýsi nedobrý symbol, nedobré znamení," řekl Havel na dotaz ČTK. Podrobněji se k události hodlá vyjádřit při jiné příležitosti. Blíže to ale neupřesnil. "Je to velmi vážné, velmi smutné," řekl.

Jacques v pondělí s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti prvomájové demonstraci neonacistů. Podle vlastních slov byla brutálně napadena policistou, který ji údajně bezdůvodně zbil. Inspekce ministra vnitra navrhla obvinění zasahujícího policisty, premiéru Jiřímu Paroubkovi se to ale zdá málo. Kromě dalších obvinění očekává personální zásahy a policejnímu prezidentovi pozastavil připravované povýšení na generála.

MfD: Soud po padesáti letech očistil válečného pilota Brykse

Soud minulý týden zrušil poslední zbytkový trest, který komunistická justice udělila válečnému pilotovi Josefu Bryksovi. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. Bryks, jenž za druhé světové války bojoval ve službách britského letectva, zemřel v padesátých letech ve vězení. "Je ironií, že se to podařilo až po tak dlouhých letech," komentovala rozhodnutí soudu letcova manželka Trudie Bryksová, která je původem Angličanka a žije ve Spojených státech. Podle deníku nyní bude moci žádat od českého státu za manželovu smrt další odškodnění ve výši 100.000 korun. "Hned jsem o tom informovala Hrad," uvedla Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů, jež Brykse navrhla na vyznamenání. Bryksův případ není osamocený - před časem se zjistilo, že zhruba dvěma stovkám politických vězňů polistopadoví soudci umazali komunistické tresty jen částečně a z pohledu zákona jsou stále delikventi. Cesta k rehabilitacím se nyní otevírá i pro ně, píše Mladá fronta Dnes. Bryks byl při bojových operacích sestřelen a později vězněn v nacistických zajateckých táborech. Do vězení se vrátil i po válce. Ve vykonstruovaném procesu ho komunistický režim poslal na nucené práce. V polovině padesátých let zemřel při těžbě uranu.

Na ďáblickém hřbitově vzdali vojáci hold spojeneckým armádám

Na pražském ďáblickém hřbitově si v sobotu představitelé několika zemí, jejichž vojáci pomáhali v roce 1945 osvobozovat Československo, připomněli 61. výročí konce druhé světové války a uctili památku padlých bojovníků. U velkého kříže z březového dřeva položili za zvuku hymen věnce členové francouzské, ruské, slovinské, americké, chorvatské i české armády. V okolí kříže je více než sto náhrobků vojáků z těchto zemí, kteří zemřeli při osvobozování Československa. "Je to poděkování lidem, kteří neváhali položit život za osvobození a vytvořit podmínky dalším generacím pro lepší život," řekl novinářům po skončení ceremonie náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Slavnosti svobody v Plzni letos přilákaly méně lidí

Zájem o pětidenní Slavnosti svobody 2006, které o víkendu vrcholí v Plzni, není tak obrovský jako při loňském 60. výročí konce druhé světové války. Počasí nicméně návštěvníkům a organizátorům přeje a město znovu potvrzuje, že je počátkem května snad "nejameričtějším" střediskem starého kontinentu. Zejména v centru západočeské metropole se objevují džípy, lidé chodí v amerických uniformách, na ulicích hraje country a všude se čepuje pivo. Oslavy osvobození americkou armádou skončí v pondělí. Akcí je letos méně i kvůli tomu, že město vydalo na oslavy dva miliony korun, tedy proti loňskému roku zhruba čtvrtinu. Navíc se přímo proti radnici, kde každý rok projížděly konvoje vojenské techniky, opravuje polovina náměstí. Nejvíce lidí se soustřeďuje poblíž Pattonova muzea u kulturního domu Peklo. V pátek tam dorazil ze čtyřsetkilometrové cesty po jihozápadních Čechách Konvoj svobody s padesáti historickými vozidly.

Na Letné se sešly tisíce zastánců legalizace marihuany

Na Letenské pláni se v sobotu sešlo několik tisíc zastánců legalizace marihuany. Podle pořadatelů návštěvnost letošní akce nazvané Million Marihuana March překonala předešlých osm ročníků. Demonstranti požadují, aby se k marihuaně přistupovalo stejně jako k alkoholu či tabáku a umožnilo se její lékařské využití. Akci předcházel pochod ze Staroměstského náměstí, jehož se podle odhadů policie zúčastnilo 2000 lidí. Zatímco první pochod v historii těchto happeningů provázel pískot a skandování hesla "legalizace, legalizace", Letnou ovládla hlavně hudba. Skupinky převážně mladých lidí tančily před pódii či posedávaly v trávě. Vedle dýdžejů a hudebních skupin se publiku představili i lidé, kteří podle pořadatelů čelí postihům za užívání konopí.

V Děčíně explodoval osobní vůz, někdo pod ním umístil bombu

Silná exploze v sobotu časně ráno v děčínské čtvrti Loubí zcela zničila osobní vůz Ford Mondeo. Zatím neznámý pachatel pod zadní část auta umístil nástražný výbušný systém. Nikdo nezbyl zraněn, policie vyhodnocuje informace z místa činu, řekl ČTK mluvčí děčínské policie. Policie odhadla škodu na zničeném autě na 120.000 korun. Podle neoficiálních zdrojů zničené auto patří majitelce jednoho z děčínských penzionů, která údajně neplatila dluhy. Exploze měla být prý výstrahou věřitelů.

Studenti ve Všestarech oživují pravěké výrobní postupy

Lidé, kteří o víkendu zamíří do Centra experimentální archeologie ve Všestarech na Hradecku, mohou vidět, jak žila pravěká vesnice na českém území před příchodem Keltů. Studenti katedry praktické a experimentální archeologie Fakulty humanitních studií Univerzity Hradec Králové lidem předvádějí například postup při výrobě keramiky, broušení kamenných nástrojů či pečení placek. "Podobné akce, kdy jsou k vidění i výrobní postupy, pořádáme ve Všestarech pouze několikrát ročně," řekl ČTK Richard Thér ze společnosti experimentální archeologie. Před vstupem do centra je během dnů otevřených dveří možné sledovat také vystoupení šermířů. Zatímco v předchozích letech bylo pravěké centrum přístupné veřejnosti pouze během mimořádných akcí, letos návštěvníci mohou dorazit každý víkend a projít jednotlivé stavby s výkladem průvodce.

Mimoňské války přilákaly motoristy z Česka i ze zahraničí

Bez vážnějších dopravních problémů se zatím obešel příjezd fanoušků tuningových aut do Hradčan na Českolipsku. Třídenní akce nazvaná Mimoňské války přilákala motoristy z Česka i ze zahraničí. Policisté posílili dopravní hlídky na příjezdových cestách k letišti a kontrolují, zda majitelé tuningových aut neřídí pod vlivem alkoholu a mají své vozy v řádném technickém stavu. Tuningová auta jejich majitelé speciálně upravují, například je vybavují výkonnými motory, různými doplňky a mění jejich karoserie i interiéry. Na srazech se chlubí novými úpravami. Soutěží například o nejlepší lak, interiér či audiotechniku nebo v tom, kdo předvede nejlepší show. Na letištní ploše dlouhé přes dva kilometry závodí ve sprintech, slalomu a takzvaném gumování, při kterém roztočí kola svých vozů na místě. "Čím větší smrad a kouř jde z kárky, tím lépe," vysvětlil pravidelný účastník srazu z Liberce.

Lidé z Doks odemkli Máchovo jezero, začala turistická sezona

Průvod masek nazvaný Máchovi v patách, který se vydal v sobotu odpoledne z náměstí v Doksech k Máchovu jezeru, zahájil v regionu hlavní turistickou sezonu. Lidé společně odemkli jezero a jeho hladinu začal brázdit výletní parník. Dříve vítalo město novou sezonu jen u jezera, její letošní začátek s průvodem a kulturním programem má být základem nové tradice města, řekl ČTK starosta Zdeněk Krenický. "Asi 500 poutníků se mnou doprovodil k jezeru Karel IV., který nechal rybník v roce 1366 založit, a Karel Hynek Mácha, který oblast proslavil svou básní Máj," dodal Krenický. Na obřad přišel v dobovém kostýmu z 19. století - ve fráčku, klobouku a s hůlkou. Společně pak trojice mužů jezero odemkla.

Zámek ve Stráži nad Nežárkou připomíná pěvkyni Emu Destinnovou

V zámku ve Stráži nad Nežárkou je od soboty otevřena stálá expozice Národního muzea o slavné české pěvkyni Emě Destinnové, které objekt patříval. Jeho současní majitelé objekt poprvé v jeho historii otevírají veřejnosti a plánují, že tam budou pořádat koncerty a mistrovské hudební kurzy. "Protože tu Ema Destinnová žila a zpívala, chceme celý tento objekt věnovat hudbě. Po nešetrných zásazích z minulých dob jsme se snažili vrátit objekt do původní podoby tak, aby tu po celý rok mohla znít hudba. Dělali jsme to poctivě se snahou, aby tu po nás něco zůstalo," řekl ČTK majitel zámku Vítězslav Doubrava, který hrával v symfonickém orchestru moravské filharmonie a ke koupi a zvelebení zámku ve Stráži ho vyprovokoval bývalý ministr kultury Pavel Dostál. V přízemí je expozice shrnující život legendární pěvkyně, která se původně jmenovala Emilie Věnceslava Kittlová. Návštěvníci uvidí přes 200 předmětů z depozitářů Národního muzea v Praze, které se vážou k jejímu soukromí i uměleckému životu, například kostýmy, vějíře, šperky, dopisy či fotografie. "Výstavu budeme doplňovat, protože už nyní nám další památky nabízejí četní sběratelé především z nejbližšího okolí Stráže," řekla ČTK autorka expozice Vlasta Koubská, která vede divadelní oddělení Národního muzea.

Sezonu na hradě Brumově zahájil šachový turnaj živých figur

Návštěvní sezonu na hradě v Brumově-Bylnici na Zlínsku v sobotu zahájil kulturní program, jehož vrcholem byla šachová partie s živými figurami. Stylově oblečené postavy se pohybovaly na obří šachovnici, jedno políčko měřilo metr. Pohyb vždy ohlásil trubač, poražené figurky odnesli kati a symbolicky je shodili z hradeb. Obří šachová partie byla vyvrcholením klasického šachového turnaje, do kterého se podle pořadatelky Marie Mišákové zapojilo sedm desítek mladých hráčů z regionu. Pohyb živých figur řídili finalisté soutěže.

Svou novou knihu považuje Václav Havel za nezvykle upřímnou

Svou novou knihu Prosím stručně považuje exprezident Václav Havel za nezvykle upřímnou. Je prý proto nezvykle nervózní, jak bude přijata. Nejen o knize, která kombinuje deníkové záznamy, instrukce spolupracovníků z Hradu a rozhovor s publicistou Karlem Hvížďalou, v sobotu Havel besedoval se svými příznivci na veletrhu Svět knihy v Praze. "Já jsem se skrýval dosud vždy za postavami svých her či mluvil takovým trochu diplomatickým, méně osobním jazykem v prezidentských projevech, a toto je vlastně taková má nejupřímnější knížka," řekl Havel. Kniha měla na veletrhu ve čtvrtek premiéru, v pátek šla do prodejen. Havel v knize prezentuje své názory na politiku a politiky, soukromí a odpovídá na nejčastější výtky, kterým po léta čelil.

Kniha je pokračováním 20 let starého rozhovoru Hvížďaly s Havlem, který vyšel pod názvem Dálkový výslech. Hvížďala jej vedl v roce 1986 z exilu v německém Bonnu, tehdejšímu disidentovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z ní stal bestseller, prodalo se čtvrt milionu výtisků. Kniha Prosím stručně vznikla také na dálku - Havel psal odpovědi hlavně během pobytu ve Spojených státech, kde byl hostem Kongresové knihovny. "Je to jedna z největších knihoven na světě, najdete tam kdeco včetně překladu jedné mé aktovky do svahilštiny," podotkl.

Publikace vychází před blížícími se sedmdesátinami exprezidenta. Havel v sobotu uvedl, že cítil k veřejnosti dluh, cítil, že je povinen podat nějakou zprávu o své politické éře. Na psaní pamětí však neměl podmínky ani chuť. "Ani bych to neuměl, psaní pamětí vyžaduje studium, soustředění...chtěl jsem to uzavřít rychle a hledět do budoucnosti a soustředit se na psaní divadelní hry," řekl bývalý prezident. Hru má prý již dokonale promyšlenou, napsána ale zatím není.

Čeští hokejisté na úvod MS ztratili bod s Lotyšskem

Česká hokejová reprezentace ztratila hned ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa bod s Lotyšskem. Obhájci zlatých medailí z Vídně remizovali v Rize s domácím výběrem 1:1, přestože měli téměř po celé utkání převahu a svého soupeře jasně přestříleli. Svěřencům trenéra Aloise Hadamczika však k rozhodnutí duelu nepomohlo ani jedenáct přesilových her.

Dopita se stal majoritním vlastníkem hokejistů Olomouce

Jiří Dopita se stal majoritním vlastníkem prvoligového hokejového celku HC Olomouc. V klubu, v jehož dresu před dvanácti lety získal historicky první titul samostatné české extraligy, nyní vlastní 91 procent akcií. Dopita má ještě roční smlouvu ve Znojmě, jemuž letos pomohl ke třetímu místu v extralize. K Olomouci má ale blízko. "Vstoupil jsem tu do seniorského hokeje, bydlím a žiju tady, mám zde rodinu," uvedl. A naznačil, že až mu skončí závazky ve Znojmě, zřejmě znovu oblékne olomoucký dres. "Chci hrát ještě hokej na extraligové úrovni. Kdyby byla extraliga v Olomouci, určitě bych nastupoval tady. Mé hráčské působení zde je otevřené v dalších sezonách, zatím však nechci k tomuto tématu vydávat žádná prohlášení," řekl.

Karatistka Nová má další stříbro z mistrovství Evropy

Česká karatistka Petra Nová obhájila na mistrovství Evropy v norském Stavangeru stříbrnou medaili v disciplíně kata. Stejně jako loni v Tenerife prohrála v soutěži souborných cvičení jen se Španělkou Miriam Cogolludovou. Nová už má z mistrovství Evropy i zlato, triumfovala na šampionátu v Tallinnu před čtyřmi lety.

Novák se po půlročním trápení s bolavou patou vrací k tenisu

Bývalá dlouholetá opora českého daviscupového týmu Jiří Novák se po půlroční zdravotní přestávce vrací k tenisu. Pro svůj návrat po dlouhém trápení s bolavou patou, v níž měl zánět, si vybral turnaj série Masters v Římě. Ten začne v pondělí a Novák si na prvního soupeře počká do skončení kvalifikace. "Celý tento týden jsem v Prostějově tvrdě trénoval s Tomášem Berdychem. Vypozoroval jsem, že den ode dne hraju líp. Proto si myslím, že čas pokusit se vrátit skutečně nadešel," řekl deníku Sport bývalý pátý hráč světa a semifinalista grandslamového Australian Open z roku 2002.

Navrátilová myslí na české občanství, kritizovala prezidenta

S otevřenými názory v sobotu vystoupila legendární tenistka Martina Navrátilová na pražské Štvanici. Na tiskové konferenci před turnajem ECM Prague Open uvedla, že se jí v České republice dýchá svobodněji než před dvaceti lety, kdy tady hrála Fed Cup. Kritizovala ale také českého prezidenta kvůli jeho názoru na homosexualitu a řekla, že se pokusí vyřídit si české občanství. Navrátilová přiletěla do republiky v pátek a v sobotu absolvovala první trénink. Na centrálním dvorci, který se kvůli ní pravděpodobně opět po letech zcela zaplní, se cítila jako v bavlnce. "Upravovali mi kurt během tréninku, to se mi nikdy nestalo," pochvalovala si tenistka.

Čtyři české tenistky uspěly na Prague Open v 1. kole kvalifikace

Čtyři české hráčky v sobotu uspěly v prvním kole kvalifikace na tenisový turnaj ECM Prague Open, jehož hlavní soutěž začne v Praze na Štvanici v pondělí. Do druhého kola postoupila Renata Voráčová, kterou čeká zápas o postup s Michaelou Paštikovou. Vyhrát se podařilo i Olze Blahotové a Lucii Hradecké.

Počasí

Podle meteorologů bude v neděli slunečno, jen ojediněle se objeví přeháňky, na Moravě a ve Slezsku později až oblačno a přeháňky místy - s možností bouřek. Teploty 17 až 21 stupňů, na horách kolem 14ti.