Zprávy

Svoboda udělil ceny Gratias agit za šíření renomé ČR ve světě

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v Praze ve čtvrtek ocenil 22 českých i zahraničních osobností a organizací, jež se zasadily za šíření dobrého jména České republiky ve světě. V Černínském paláci převzaly cenu Gratias agit, kterou ministerstvo uděluje každoročně od roku 1997. Vyznamenání dostala například bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová za přispění k podpoře demokratického vývoje v Československu a přijetí Česka do NATO, sportovkyně a olympijská vítězka Kateřina Neumannová, novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková, česky hovořící kambodžský král Norodom Sihamoni za vřelý vztah k Česku, spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, kardinál Tomáš Špidlík či vědec a bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. In memoriam cenu dostala lékařka a politička Jaroslava Moserová. Z organizací cenu Gratias agit (volně přeloženo vzdává díky) obdržel mimo jiné americký Sokol za přispění k udržení českého kulturního dědictví v USA a za pomoc při povodních na Moravě a v Čechách, korejská Univerzita zahraničních studií Hankuk za propagaci českého jazyka a kultury či Konfederace politických vězňů.

Hyundai se zaváže vytvořit v Nošovicích jen 1000 pracovních míst

Jihokorejská automobilka Hyundai se ve smlouvě s ČR a Moravskoslezským krajem zaváže vytvořit v novém závodu v Nošovicích jen 1000 pracovních míst, ačkoli se od oznámení investice hovořilo o tom, že zaměstná přibližně 3000 lidí. V továrně se podle smlouvy bude vyrábět 200.000 vozů ročně, rozšíření kapacity na původně plánovaných 300.000 ale smlouva připouští. Vyplývá to z obsahu investiční smlouvy, kterou schválili zastupitelé Moravskoslezského kraje. Kraj se podpisem smlouvy zaváže také k vyplacení pokuty až 300 milionů korun v případě ztrát společnosti Hyundai vzniklých z důvodu ekologických, geologických nebo archeologických překážek. Dále kraj uzavřením kontraktu firmě slíbí, že jí prodá asi 200 hektarů pozemků, zajistí rozšíření veřejné dopravy do Nošovic, bude spolupracovat na zajištění ubytování pro Korejce i na organizaci kurzů českého jazyka.

Olomoucký soud odmítl vydat řádu hrad Bouzov

Okresní soud v Olomouci ve čtvrtek odmítl vydat Německému řádu hrad Bouzov. Zůstane tak státu. Řád chtěl hrad Bouzov zpět, protože se cítí být jeho vlastníkem. Soud však rozhodl, že na národní kulturní památku nárok nemá. O hrad Bouzov řád usiluje u soudu od roku 1998. Řád německých rytířů, nyní Německý řád, nejznámější památku v Olomouckém kraji vlastnil od roku 1696 do roku 1939. Jeho zástupci se v případu hodlají odvolat. Podle soudkyně Hany Šimkové není žalobce právním nástupcem Řádu německých rytířů. "Podle mého názoru Řád německých rytířů fakticky zanikl v padesátých letech," uvedla soudkyně Hana Šimková. Upřesnila, že řád byl zrušen v roce 1938 nacisty a po válce přestal fungovat. "Velmistr opustil republiku a v padesátých letech došlo poté k zániku," uvedla soudkyně.

Německo podpoří český návrh na schvalování převážení odpadů

Německo podpoří návrh České republiky, aby možnost převážet odpad ke spálení přes hranice schvalovala země, ve které má být zlikvidován. Shodli se na tom účastníci pražského jednání česko-německé komise pro životní prostředí. Novináře o tom informoval náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný. "Jde o to, aby nebylo umožněno využití odpadů k energetickým účelům bez povolení," vysvětlil. Dodal, že současný návrh směrnice je příliš liberální, a kdyby vešel v platnost, stal by se odpad normálním zbožím. Evropská rada se bude směrnicí zabývat 26. června. Podle Novotného má Česko podporu i řady dalších členských států EU.

Paroubek žádá Putina o nižší cenu plynu na výrobu elektřiny

Premiér Jiří Paroubek požádal dopisem ruského prezidenta Vladimíra Putina o oddělení ceny zemního plynu, který by se v Česku využíval k výrobě elektrické energie. Novinářům to řekl ekologický expert ČSSD a ředitel odborného útvaru předsedy vlády Petr Petržílek. Zemní plyn, který by se používal v elektrárnách, by měl být podle něj o 20 procent levnější než cena plynu užívaného k jiným účelům. Paroubek s Putinem o této možnosti hovořil při jeho nedávné návštěvě Prahy, dodal náměstek.

Bulharsko podepsalo s firmou ČEZ dohodu o prodeji elektrárny

Bulharská vláda podepsala s českou energetickou společností ČEZ dohodu o prodeji tepelné elektrárny ve Varně za 346 milionů eur (téměř deset miliard Kč). Informovala o tom vláda ve svém prohlášení. Bulharsko souhlasilo s prodejem elektrárny o výkonu 1260 megawatt v březnu poté, co ČEZ vylepšil svoji původní nabídku. ČEZ zaplatí za 100procentní podíl v elektrárně 206 milionů eur v hotovosti, 100 milionů investuje do navýšení kapitálu a dalších 40 milionů do různých energetických projektů v zemi, které se mají uskutečnit v příštích čtyřech letech. Dohodu podepsal šéf bulharské privatizační agentury Todor Nikolov a místopředseda představenstva firmy ČEZ Jiří Borovec. Akvizice má zvýšit produkční kapacitu skupiny ČEZ o téměř deset procent na 14.386 megawatt, napsala agentura Reuters. Elektrárna ve Varně je druhým největším výrobcem elektřiny svého druhu v Bulharsku.

ČKA postrádá půl miliardy korun, případem se už zabývá policie

Česká konsolidační agentura postrádá půl miliardy korun. Jde o peníze, které její dceřiná společnost IMOB poslala kvůli zhodnocení na zahraniční účty, a ČKA nyní neví, kde přesně jsou. Informaci ve čtvrtek přinesl server Aktuálně.cz. Případ už vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení. ČKA se nyní snaží získat peníze zpět. Podle jejího šéfa šlo zřejmě o selhání jednotlivce. Peníze z účtu dceřiné firmy ČKA Galileo Real, kterou spravuje společnost IMOB, poslal do Švýcarska bez vědomí orgánů šéf společnosti šéf IMOB Jan Šik. "Nyní se tato situace jeví jako selhání jednotlivce, který porušil všechny předpisy, které mohl," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp. Ačkoliv vedení ČKA případ považuje za selhání jednotlivce, ministr financí Bohuslav Sobotka hovoří o odvolání těch členů představenstva ČKA, kteří působili v dozorčí radě dceřiné společnosti, v níž došlo ke spáchání trestné činnosti. ČT 1 citovala mluvčí ministerstva financí Petru Krainovou, podle které jde o Mojmíra Hampla a Jiřího Jurána.

Spoluúčast na léky je nerovnoměrná, politici to chtějí změnit

Rozdílnou výší doplatku na týž lék v různých lékárnách je Česko v EU unikátem a politici by to po volbách měli změnit. Spoluúčast pacientů na úhradách léků v Česku patří k nejnižším, je však rozložena nerovnoměrně: na léčení nejvíce doplácejí vážně a dlouhodobě nemocní. I to by politici měli změnit, shodli se účastníci diskuse, kterou ve čtvrtek uspořádala Česká lékárnická komora. Podle průzkumu si 82 procent lidí přeje, aby doplatky na léky byly v lékárnách stejné. Podle členky představenstva komory Leony Štěpkové pacienty ponižuje, když musejí pátrat, kde získají lék levněji. "Doplatky jsou nejčastějším důvodem ke stížnostem pacientů," řekla. Podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby by politici měli omezit spoluúčast na platbách léků u lidí sociálně slabších a zajistit péči plně hrazenou z pojištění vážně a dlouhodobě nemocným. Lidé by měli více platit na běžné levné léky.

LI: Češi si budou vydělávat na sebe od 14. června stejně jako loni

Češi si budou vydělávat na sebe stejně jako v loňském roce od 14. června. Na tento den vypočetl Liberální institut takzvaný den daňové svobody. Do tohoto data vydělávali občané na daně, které od nich vybírá stát. Podle ekonomů jsou daně v ČR příliš vysoké, komplikují život lidem i podnikatelům a přispívají k vysoké nezaměstnanosti. "Středa 14. června tak bude prvním z 201 dnů zbývajících v kalendářním roce, kdy již občané nebudou muset vydělávat na běžné výdaje veřejných rozpočtů, které budou v důsledku zaplaceny z jejich daní," uvedl vedoucí Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu Jiří Schwarz. Výpočet institutu vychází jako každý rok z publikovaných údajů o schváleném státním rozpočtu České republiky na rok 2006.

Policista je kvůli útoku na Jacques podezřelý ze dvou trestných činů

Inspekce ministra vnitra prověřuje u policisty Tomáše Čermáka v souvislosti s napadením šéfky vládní sekce pro lidská práva a kandidátky Strany zelených Kateřiny Jacques podezření ze spáchání dvou trestných činů. "Inspekce zahájila 2. května úkony trestního řízení pro podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z ublížení na zdraví," řekl ve čtvrtek ČTK státní zástupce Michal Zachystal. Připomněl, že ze zákona vyplývá dvouměsíční lhůta, v níž by mělo být prověřování ukončeno. Jacques v pondělí s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti demonstraci neonacistů. Při demonstraci byla podle vlastních slov brutálně napadena policistou, který ji údajně bezdůvodně zbil. Podezřelý policista Čermák ve středu přes svého právního zástupce Jaroslava Janečka vzkázal, že jeho zákrok byl adekvátní.

Dolejš je podle mluvčí KSČM po operaci, obešla se bez komplikací

Operace oka, které se podrobil poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš, se obešla bez komplikací. ČTK to s odvoláním na informace lékařů z Ústřední vojenské nemocnice řekla mluvčí KSČM Monika Hoření. Dolejše minulý týden zbili neznámí útočníci. Nejprve mu prý vulgárně vyčetli jeho komunistické smýšlení, poté ho povalili na zem a několik minut do něj kopali. Při útoku utrpěl tržné rány na hlavě a zhmožděniny obličeje, hrudníku a žeber. Ve středu se ukázalo, že poraněna byla i sítnice. "Teď, když splasknul otok a podívali se pořádně do toho oka, tak zjistili odchlípnutou sítnici," řekl ve středu ČTK Dolejš. Aby se poranění sítnice nezhoršovalo, rozhodli lékaři o tom, že budou oko urychleně operovat. Kriminalisté prověřují podezření, že se neznámí muži dopustili výtržnictví a pokusu o těžkou újmu na zdraví. Napadení minulý týden odsoudila sněmovna.

La Strada: Nucená práce je asi rozšířenější, než se předpokládalo

Takzvaná nucená práce je v ČR pravděpodobně rozšířenější, než se běžně předpokládá. Vykonávají ji nejčastěji cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu a z Asie. Nejvíce jich pochází z Ukrajiny a z Vietnamu. Vyplynulo to z předběžných výsledků výzkumu o obchodu s lidmi v Česku, které na setkání odborníků v Praze představila ředitelka organizace La Strada Petra Burčíková. "Nucená práce na území České republiky rozhodně existuje a rozhodně se nepotírá anebo se o ní neví do takové míry, jak by se mělo," řekla ČTK Burčíková. Podle ní je šíření nucené práce v Česku mimo jiné spojeno se sílící ekonomikou. V zemi existuje i velká poptávka po levné pracovní síle. Nucenou práci usnadňuje také fakt, že v ČR existuje silná vietnamská a ukrajinská komunita, takže je tu případné zázemí a vazby. Mezi vykořisťovanými cizinci jsou i lidé z Moldavska, Běloruska, Kazachstánu, Mongolska a Číny. Hlavní důvody pro odchod z vlasti za prací jsou podle výzkumu vždy ekonomické. Nucená práce se vyskytuje hlavně ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, při úklidových pracích, prodeji, v bistrech a restauracích, ale i v domácnostech. Cizinci jsou využíváni také k žebrání a krádežím.

Paroubek si nechá prověřit kauzu Českého centra ve Vídni

Premiér Jiří Paroubek si nechá prověřit kauzu Českého centra ve Vídni, které podle představitelů KSČM tričky s nápisem "Zabij komunistu, posílíš mír" nabádá k násilí proti komunistům. Prokáže-li se jejich spojitost s organizací ministerstva zahraničí, bude Paroubek iniciovat odvolání šéfa centra. "Pokud to tak je, tak zakročím," řekl předseda vlády novinářům. Podle něj není možné, aby odpovědný člověk zůstal ve své funkci. Dodal také, že podobné výzvy považuje za nepřijatelné. Ředitel Českého centra ve Vídni Marcel Sauer ale namítl, že tričko s nápisem vyzývajícím k násilí se v centru nikdy nevyskytovalo. Ministr zahraničí Cyril Svoboda komunistická tvrzení označil za lživá. "V životě žádné tričko tohoto titulu nebylo, ti lidi lžou a lžou a lžou," uvedl v Praze na konferenci o vyrovnání se s komunismem. Podle něj měla výstava ve vídeňském centru pouze upozornit na hrozbu komunismu. "Nikdo tam nepropagoval ani násilí, ani nenabádal k trestné činnosti," řekl ministr s tím, že ředitel centra má všechnu jeho důvěru. Také organizátor projektu "Trikem proti komunismu" Libor Kleček tvrdí, že se trika s nápisem "Zabij komunistu, posílíš mír" nikdy nevyráběla ani neprodávala. Uvedl, že návrh je pouze součástí nenásilné výtvarné akce.

Analogové TV vysílání skončí v ČR v roce 2009 nebo 2010

Definitivní konec analogového televizního vysílání by měl v České republice nastat 9. 9. 2009 nebo 10. 10. 2010. Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka bude takové "cimrmanovské" datum pro všechny snadněji zapamatovatelné. Předběžný harmonogram s konkrétními termíny přechodu na digitální vysílání má být oznámen veřejnosti na začátku července, v definitivním znění by ho vláda mohla schválit v říjnu či listopadu letošního roku. Časový harmonogram vypínání analogového signálu je součástí tzv. technického plánu přechodu. Analogové vysílání skončí postupně v deseti oblastech ČR, přesná data bude možné odvodit až po závěrečném jednání mezinárodní kmitočtové konference, které začne 15. května. Nejzazší možný zákonný termín definitivního konce analogového vysílání je stanoven na 31. prosince 2012.

Novinkou letošní Jízdy králů v Kunovicích bude formanský den

Novinkou letošní Jízdy králů v Kunovicích na Uherskohradišťsku bude formanský den a setkání všech žijících králů. Jízda králů se bude konat 21. května, doprovodné akce začnou již v pátek 19. května. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy fotografií mapující Jízdu králů od roku 1913, křest knihy o místních krojích a zvycích, jarmark vína a řadu vystoupení folklorních souborů a cimbálových muzik, řekla ČTK místostarostka Kunovic Ivana Majíčková. Formanské odpoledne je stěžejním bodem sobotního programu. V dřívějších ročnících se koně v předvečer Jízdy králů přivezli nákladními auty, nyní je chtějí organizátoři více předvést. Letos poprvé také organizátoři přidali do doprovodného programu páteční večerní setkání bývalých králů, kterých jsou nyní dvě desítky. Nejstarším je král, který jel v čele jízdy v roce 1944.

Hlavní cenu na festivalu Zlatá Praha získala kanadská opera

Hlavní cenu z mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha si odváží současná komická televizní opera Spálená topinka (Burnt Toast) z kanadské produkce. V soutěži se utkalo 128 hudebních a tanečních pořadů 70 společností a producentů ze dvou desítek zemí světa. Porota oznámila, že "české křišťály" udělila francouzskému záznamu Offenbachovy operety Kněžna z Gerolsteinu, francouzskému dokumentu Ze štetlu ke swingu, kanadskému hororovému černobílému muzikálu Černá vdova a hudebně-tanečnímu příběhu Horský vzduch z nizozemské televizní produkce. Ředitel festivalu Tomáš Šimerda svou cenu přiznal ruskému dokumentu o sbormistrovi a skladateli Alexandru Archangelském. Čestné uznání získala Česká televize a tuzemská společnost Panart za dokument o mexickém tenoristovi Rolandu Villazónovi. Další čestná uznání festivalu putují do Francie, Nizozemska, Německa, Švédska a USA. Kanadskému televiznímu zpracování choreografie Klec z drátů náleží Cena studentské poroty. Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 obdrželo scénické oratorium Mistr Jan Hus českého hudebníka Richarda Pachmana.

Svět knihy představuje literatury Lotyšska a severských zemí

Literatury Lotyšska a severských zemí jsou hlavním tématem letošního mezinárodního veletrhu Svět knihy, jehož 12. ročník ve čtvrtek začal na pražském Výstavišti. Bude jim věnována velká část doprovodného programu akce - výstavy, besedy nebo workshopy. Pořadatelé se také zaměřili na slovanské literatury, které jsou ve dvanáctileté historii veletrhu zastoupeny nejpočetněji. Celkem se zde představují více než tři desítky zemí. Ministr kultury Vítězslav Jandák na zahájení veletrhu uvedl, že se může jen zdát, že moderní technologie vytlačují knihy na okraj zájmu. Lidé je podle něj stále kupují, jsou pro ně zdrojem informací, poučení i zábavy, ale i malé umělecké dílo, které stojí za to si koupit. "Investice do knihy není nikdy ztrátová, a to ani ve světě tržní ekonomiky," poznamenal. Veletrhu Svět knihy se letos účastní na 400 vystavovatelů ze 34 zemí. Pro návštěvníky je připraven i bohatý doprovodný program, výstavy, besedy i autogramiády. Lidem se představí kolem 270 osobností, odborníků na literaturu a spisovatelů z Česka i zahraničí.

Českolipské muzeum restaurovalo vzácný atlas bitev z roku 1789

Vlastivědnému muzeu v České Lípě se podařilo restaurovat vzácný knihovní fond. Mezi zachráněnými svazky a mapami je i velký atlas bitev sedmileté války z roku 1789. Dosud nemohl být vystaven, protože byl zničený vlhkostí a plísněmi. Muzeum čekalo na obnovu ohroženého svazku více než šest let, řekl ČTK ředitel muzea Zdeněk Vitáček. Atlas společně se vzácným herbářem a mapami obnovil restaurátor Ladislav Faigl. Historický svazek musel nejprve rozebrat, složitá byla zvlášť obnova barevných příloh a válečných plánů. Restaurátor na svazku pracoval déle než rok, součástí jeho zásahu bylo i zakonzervování, které ochrání publikaci na dalších 150 let. "Atlas jsme nyní vystavili, restaurovaná kniha ale zůstane v expozici Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě nejvýše dva měsíce, vadí ji světlo," dodal Vitáček.

Navrátilová táhne, zájem o lístky na Prague Open je nebývalý

Do třetice, zdá se, vyprodá Martina Navrátilová štvanický centrální dvorec. Tenisová legenda přijede hrát čtyřhru na turnaj ECM Prague Open a převážně díky bývalé světové jedničce jdou v předprodeji lístky na dračku. Akce WTA Tour se v české metropoli uskuteční příští týden s dotací 140.000 dolarů a roli nejvýše nasazené hráčky dvouhry bude plnit Lucie Šafářová. Podruhé se zároveň bude hrát stotisícový mužský challenger, na kterém se pokusí získat již třetí titul za sebou Jan Hernych. Navrátilová má přiletět do Prahy v neděli a přáním pořadatelů je, aby spolu s Barborou Strýcovou hrály 1. kolo v úterý vpodvečer. "Tak by nám to vyhovovalo, ale jisté to není. Ovlivňuje to hodně věcí, takže to v této chvíli zatím nelze specifikovat," uvedl ředitel turnaje Vladislav Šavrda.

Počasí

Meteorologové předpovídají, že v pátek bude jasno až polojasno, na severovýchodě odpoledne a večer oblačno, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14.