Zprávy
EU se má podle Klause vrátit k původnímu integračnímu modelu
Svůj "sen o Evropské unii" jako společenství suverénních států představil český prezident Václav Klaus v noci na středu SELČ v Los Angeles ve své přednášce pro tamější organizaci World Affairs Council. "Navrhuji nově vymezit celé pojetí EU, ... vrátit se k mezivládnímu modelu evropské integrace, k původnímu konceptu odstraňování všech druhů bariér, k důsledné liberalizaci a k otevírání trhů," řekl. Vyslovil se pro minimalizaci politických zásahů do lidských aktivit. Tam, kde jsou nevyhnutelné, by se měly odehrávat co nejblíže občanům - na úrovni měst, regionů a států - a nikoli v Bruselu. Svobody, demokracie a prosperity v Evropě se podle Klause nedosáhne pomocí nedostatku demokracie, supranacionalismem, etatismem, zvyšováním počtu zákonů, sledováním a regulací.
Evropa podle Klause potřebuje politický systém, který nesmí být obrácen v trosky "postmoderní interpretací lidských práv" s převahou práv skupinových nad individuálními, oslabováním národních demokratických institucí, ztrátou potřebné soudržnosti uvnitř států a působením nejrůznějších nevládních organizací. Hospodářství nesmí být poškozováno nadměrnou státní regulací, rozpočtovým deficitem, státní ochranou určitých oborů nebo podniků a obtížným zákonodárstvím týkajícím se trhu práce, soudí Klaus. Sociální systém se musí zbavit všemožných překážek, "více než štědrých" sociálních dávek, nejrůznějšího přerozdělování příjmů a dalších forem státního paternalismu.
EU potřebuje systém vztahů spojujících jednotlivé státy. Tyto vazby nesmějí spočívat na falešném internacionalismu, na nadnárodních organizacích a na nepochopení globalizace, ale na dobrém sousedství svobodných a suverénních zemí a na mezinárodních paktech a smlouvách, řekl prezident. V parafrázi obrazného výroku někdejšího ministra zahraničí USA Henryho Kissingera "dejte mi telefonní číslo do Evropy" uvedl, že do EU nemá být jedno číslo, ale 25 - do každé země zvlášť.
Ministr Svoboda: Zrušení víz do Kanady je na dobré cestě
Zrušení vízové povinnosti pro Čechy, kteří chtějí cestovat do Kanady, je na dobré cestě, naznačil v Praze ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ve středu se prý dozvěděl, že český velvyslanec v Ottawě byl již pozván na konzultace s kanadskými představiteli. Kanadský ministr zahraničí navíc přijede v červnu na neplánovanou návštěvu Prahy, uvedl Svoboda. "Věřím tomu, že se během červnové návštěvy dozvíme něco zajímavého a pozitivního," prohlásil šéf české diplomacie. Věci se podle ministra "daly do pohybu" díky tomu, že během své nedávné návštěvy Kanady tamní představitele upozornil, že pokud Ottawa Česku nezruší vízovou povinnost, zavede Praha stejné opatření vůči kanadským občanům. Řekl, že například víza pro kanadské diplomaty může Praha zavést okamžitě, aniž by porušila jakákoli pravidla Evropské unie. Mezi ČR a Kanadou platil rok a půl bezvízový styk. Kanada však v říjnu 1997 víza jednostranně obnovila v souvislosti s přistěhovaleckou vlnou českých Romů.
Poslance KSČM Dolejše někdo napadl
Poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš se stal obětí útoku neznámých pachatelů. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik ve středu ve sněmovně uvedl, že Dolejše po schůzi sněmovny u stanice metra útočníci povalili na zem a deset minut do něj kopali. Vyčítali mu údajně jeho komunistické smýšlení. Incident vyšetřuje policie. Mluvčí pražské policie Eva Miklíková ČTK potvrdila, že poslance na Praze 6 zbili tři muži ve věku 30 až 32 let. Pachatelé jsou zatím neznámí. Útočníci prý poslance začali slovně napadat krátce poté, co vyšel ze stanice metra. "Verbálně na něj útočili pro jeho komunistické smýšlení a poté ho bili a kopali," řekla Miklíková. Poslanec musel být ošetřen v nemocnici a napadení nahlásil policii.
Událost vyšetřují pražští kriminalisté. Zatím neznámé útočníky podezírají z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a výtržnictví. Na lékařské zprávě nyní závisí, zda bude zahájeno také trestní řízení pro úmyslné ublížení na zdraví. Podle Kováčika neznámí pachatelé svůj atak doprovázeli slovy "ty hnusnej komunisto". Dodal, že s Dolejšem mluvil ve středu ráno. Není ale podle něj "v obličeji příliš k poznání". Kováčik poznamenal, že bude-li společnost tolerovat například výrobu a distribuci triček s nápisem zabij komunistu, posílíš mír, "možná dnes bude přepaden Dolejš nebo třeba Kováčik, zítra již to může být třeba Hašek, (Michal, předseda poslanců ČSSD) a pozítří to může být obecně jakýkoli politik". "Byl surově napaden a zbit jeden z nás politiků, kandidátů do Poslanecké sněmovny, vrcholových politiků v této zemi, byl surově napaden člen poslaneckého klubu KSČM," dodal Kováčik.
Podobný incident se stal počátkem roku 1997 tehdejšímu poslanci ČSSD Pavlu Dostálovi poblíž malostranského sídla sněmovny. Dodnes se však nepodařilo zjistit, kdo byl pachatelem a co bylo jeho motivem. Podle dosavadních informací přitom nemělo jít o náhodný útok, neboť útočníci cíleně pořezali poslance v obličeji a slovně jemu i jeho rodině vyhrožovali. Incident se dostal na jednání Poslanecké sněmovny zhruba rok poté. Sněmovní debata ale neměla konkrétní vyústění.
Lidé by mohli možná podpořit zvolení až čtyř kandidátů své strany
Lidé budou možná do budoucna mít při volbách do sněmovny možnost podpořit zvolení až čtyř kandidátů jedné strany. Platný zákon umožňuje dát preferenční hlasy nejvíce dvěma adeptům na poslance. Zdvojnásobení tohoto počtu ve středu schválila Poslanecká sněmovna v rámci novely volebního zákona. Současně chce, aby vybíraným kandidátům stačilo získat pro posun k poslaneckému křeslu pět místo sedmi procent preferenčních hlasů.
Nová pravidla ale voliči pravděpodobně nebudou moci použít už při letošních volbách do sněmovny, které se uskuteční 2. a 3. června, tedy zhruba za pět týdnů. I když má novela nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, normu bude ještě schvalovat Senát a podepisovat prezident republiky. Za "téměř vyloučené" proto považuje využití novely už letos poslanec ODS Jiří Pospíšil. I poslankyně ČSSD Hana Orgoníková si myslí, že nová pravidla začnou platit až v příštích volbách.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka v obsahu novely nevidí politický problém, podobně ale jako jeho straničtí kolegové ve sněmovně upozornil na nevhodnou dobu pro změnu volebního zákona. "Nepovažuji za rozumné, aby se v této chvíli z partikulárních zájmů některých poslanců, kteří jsou na kandidátce vzadu, začala měnit pravidla," řekl ČTK šéf Senátu.
Sněmovna přeřadila kávu, čaj a čokoládu do nižší sazby DPH
Poslanecká sněmovna přeřadila do nižší pětiprocentní sazby DPH některé potraviny, jako je například káva, čaj a čokoládové výrobky. V základní devatenáctiprocentní sazbě tak podle Potravinářské komory zůstávají z potravin pouze alkoholické nápoje. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. "Přijetí pozměňovacího návrhu, který byl z iniciativy Potravinářské komory opakovaně předkládán, znamená pro spotřebitele s vysokou pravděpodobností snížení cen těchto výrobků a posílení konkurenceschopnosti českých výrobců," tvrdí Jitka Gajdošová z Potravinářské komory. Změny přijala sněmovna na návrh poslance Jaroslava Pešána z ODS v zákoně o opatřeních ke zprůhlednění finančních vztahů v oblasti veřejné podpory.
Policisté zřejmě budou moci odebírat vzorek DNA i násilím
Policisté zřejmě budou moci získávat vzorek deoxyribonukleové kyseliny (DNA) i za použití násilí. Novely, které to mají umožnit, schválila Poslanecká sněmovna. Cílem vládního návrhu je umožnit policii snáze a rychleji identifikovat pachatele trestné činnosti. Policisté by nově mohli provádět identifikaci i přes nesouhlas a odpor osoby podezřelé, obviněné, pravomocně odsouzené nebo člověka, kterému soud uložil ochrannou léčbu. V případě podezřelého by ale policisté mohli k odebrání biologického materiálu přistoupit pouze po předchozím souhlasu státního zástupce.
Sněmovna schválila pro nepoctivé obchodníky pokuty až 50 mil. Kč
Poslanecká sněmovna schválila předlohu, která umožňuje nepoctivým obchodníkům uložit pokutu až 50 milionů korun. Novelu zákona o ochraně spotřebitele sněmovna schválila i s pozměňovacími návrhy horní komory. Senátoři předlohu rozšířili například o povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace. Navrhli také ze zákona odstranit povinnosti ohledně velikosti textu informací na výrobcích. Předloha nyní čeká na podpis prezidenta.
Sněmovna tak návrhem na odstranění povinnosti ohledně velikosti textu informací na výrobcích vyšla vstříc potravinářským firmám. Původně totiž dolní komora schválila povinnost výrobců označovat výrobky informacemi s minimálně dvoumilimetrovým kontrastním písmem. Potíže by nová povinnost způsobila u malých výrobků, na jejichž obaly by se bez jejich zvětšení všechny povinné údaje nevešly.
Sněmovna je pro přísnější postih agresivních fandů
Tresty pro násilnické sportovní fanoušky zřejmě budou přísnější. Sněmovna schválila dílčí novelu trestního zákona. Soudu by měla umožnit, aby agresivnímu fandovi zakázal vstup na stadion, případně ho i poslal do vězení. Pokuta, nebo až dva roky vězení by podle novely hrozily výtržníkovi, který například vběhne při utkání na hřiště, někoho napadne nebo ničí vybavení sportoviště. Kdyby si takto počínal opakovaně či jako člen organizované skupiny, mohl by dostat až tři roky vězení.
Věkový limit pro umělé oplodnění by neměl platit pro manžele
Věkové omezení pro umělé oplodnění se zřejmě nebude týkat manželských či partnerských párů. Pro anonymní dárkyně vajíček by měl ale platit věkový limit od 18 do 35 let, pro anonymní dárce spermií bude horní hranice o pět let vyšší. Sněmovna na návrh Senátu upravila zákon o výzkumu na lidských kmenových embryonálních buňkách. Předloha v původní verzi bránila muži po čtyřicítce darovat mladší partnerce spermie. Nyní normu posoudí ještě prezident.
Poslanci vyhověli Senátu i v dalších bodech upravujících pravidla pro asistovanou reprodukci. Zákon bude například přikazovat zachování anonymity dárců a neplodných párů. Předejít by se tak mělo tomu, aby dítě mělo dva známé otce - jednoho biologického a jednoho podle matriky. Neplodné páry by také nemusely podstupovat nákladná genetická vyšetření, která by jejich snahu o potomka zbytečně prodražovala a komplikovala. Záležet bude vysloveně na posouzení lékařů.
Norma má zejména stanovit podmínky pro výzkum na lidských embryích; vědcům má umožnit práci s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném oplodnění a byla by zničena. Výsledky výzkumu mají pomoci rození zdravých dětí a léčbě nemocí, které současná medicína léčit neumí. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků jimi lze léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.
Sněmovna odložila rozhodnutí o imunitě, nebylo dost poslanců
Sněmovna ve středu odložila rozhodnutí o tom, zda omezí imunitu zákonodárců. Udělala to kvůli tomu, že řada poslanců na odpoledním jednání dolní komory chyběla, takže šance na schválení normy byly jen teoretické. Jde o změnu Ústavy, a k jejímu schválení je tedy třeba podpory nejméně 120 z 200 poslanců. V jednacím sále jich ale bylo jen 122. Novela by tak musela získat podporu drtivé většiny z nich. Dolní komora se k ní vrátí jindy, zřejmě 9. května.
Poslanci navrhli vyznamenat Moserovou, Bendu a Neumannovou
Bývalá senátorka Jaroslava Moserová, šéf polistopadové Křesťanskodemokratické strany Václav Benda a olympijská vítězka Kateřina Neumannová patří mezi osobnosti, které dolní komora parlamentu navrhla prezidentovi republiky na vyznamenání. Sněmovna prezidentovi doporučila 31 jmen. Celkem dostala od občanů a poslanců pro své rozhodování zhruba 80 podnětů. Mezi kandidáty na propůjčení a udělení státního vyznamenání, které prezidentovi navrhla, jsou mimo jiné předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a bývalý osobní lékař Hany Benešové a Alice Masarykové Jan Šmíd. Moserovou, Bendu, Kavalírovou a Šmída chtějí poslanci ocenit Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, pro lyžařku Neumannovou navrhli Medaili Za zásluhy. Stejné ocenění chtějí udělit například i scenáristovi Vladimíru Körnerovi a zakladateli české elektronové mikroskopie Arminu Delongovi.
John Major: Topolánek před volbami rady nepotřebuje
Oboustranné komplimenty padaly na středečním setkání šéfa nejsilnější opoziční strany Mirka Topolánka a bývalého britského premiéra Johna Majora s tiskem. Někdejší lídr britských konzervativců uvedl, že předseda ODS nemá před červnovými volbami zapotřebí sbírat od něj rady, protože "se o sebe umí dobře postarat sám". Topolánek zase vyzdvihl zkušenosti Majora se zaváděním partnerství státu a soukromého sektoru do hospodářství. Stín na setkání nevrhl ani fakt, že se Topolánek ve čtvrtek chystá na návštěvu někdejšího Majorova úhlavního rivala Tonyho Blaira. V londýnské Downing Street 10 Topolánka britský premiér a šéf labouristů přijme ve čtvrtek dopoledne. Vedle možností spolupráce při vedení Evropské unie, které bude Česko předsedat v roce 2009, chce Topolánek s Blairem hovořit hlavně o školství a zdravotnictví. Novinářům přiznal, že od labouristů ODS "tak trochu opsala" reformu vysokoškolského vzdělávání, naopak reformy zdravotnictví po vzoru Británie by se podle Topolánka měla Česká republika vyhnout.
Pavel Horák míří do čela VZP
Novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se stane dosavadní šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Pavel Horák. V tajných volbách tento vládní kandidát získal podporu 92 ze 173 poslanců. Zadlužená VZP je od listopadu v nucené správě, v jejím čele nyní stojí dočasný ředitel Josef Čekal. Podle zákona mu ale ke konci tohoto měsíce vyprší mandát. Nový šéf VZP by se měl funkce ujmout 1. května, a to na dobu čtyř let. Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že zvolení řádného ředitele VZP považuje za jednu z podmínek k tomu, aby bylo možné nucenou správu ukončit. Další podmínkou je podle něj schválení zdravotně pojistného plánu VZP. Rath již dříve uvedl, že nucená správa by mohla skončit koncem dubna. Hlavně opoziční ODS ministra obviňuje z toho, že usiluje o ovládnutí českého zdravotnictví, jímž protéká téměř 200 miliard korun. Rath říká, že se v něm jen snaží udělat pořádek. Zvolení nového ředitele VZP považuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček za "krok do tmy".
Zdravotníci chystají na 20. až 26. května týden neklidu
Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic chce ještě na poslední chvíli zabránit přijetí zákona o neziskových nemocnicích. Ve čtvrtek vyzve prezidenta Václava Klause, aby zákon nepodepsal. Od soboty 20. do pátku 26. května uspořádají nespokojení zdravotníci protestní akci, kterou označují jako týden zdravotnického neklidu. Premiérovi a oběma komorám parlamentu předali petici na obranu dostupné zdravotní péče s 233.807 podpisy a požádali vládu i zákonodárce, aby se obsahem petice vážně zabývali. "Zdravotníci upozorňují na rizika, kterým české zdravotnictví vystavuje nezodpovědnými kroky ministr zdravotnictví David Rath," řekl novinářům mluvčí krizového štábu Jan Jelínek. Petice podle něj dokládá, že nesouhlasný názor má téměř čtvrt milionu občanů. Podle Jelínka již nyní změny prosazené Rathem na pacienty dopadají - odkládají se operace a lékaři nepíší drahé léky, aby nepřesáhli limity peněz.
"Pana premiéra na dopis od lékařů upozorním," slíbil zástupcům krizového štábu šéf úřadu vlády Ivan Přikryl. Pět desítek zdravotníků v bílých pláštích mu předložilo stohy podpisových archů na nosítkách, podle nich symbolizovaly nemocné zdravotnictví. Poté každý vzal balík archů a odešli do Senátu. "Já s peticí souhlasím, horní komora se jí bude vážně zabývat," řekl předseda horní komory Přemysl Sobotka, původní profesí lékař, svým kolegům. V Poslanecké sněmovně naopak petice vzbudila mírné rozpaky. Ne tak kvůli svému obsahu, problém ale byl, kam tak velký stoh papírů uložit. Předsedkyně petičního výboru Zuzka Rujbrová zástupcům krizového štábu řekla, že s téměř čtvrt milionem podpisů jde o největší petiční akci v tomto volebním období. Slíbila, že peticí za obranu dostupné zdravotní péče se budou sněmovní výbory zabývat. Ministr Rath vidí za protesty vliv ODS, podle něj nejsilnější opoziční strana zneužívá zdravotníků, aby za ni udělali špinavou politickou práci a ona zůstala před občany slušná. Na odvolání Ratha, což byl jeden z požadavků petice, již nespokojení lékaři netrvají. Stačí jim, že "ministr svými kroky škodí spolustraníkům v předvolební kampani", požadují však, aby po volbách, pokud zvítězí ČSSD, již do ministerského křesla nezasedl.
David: Úmrtí pacientky nezavinil její pobyt v síťovém lůžku
Úmrtí pacientky, která zemřela v bohnické psychiatrické léčebně, nesouvisí podle ředitele léčebny Ivana Davida s tím, že byla v síťovém lůžku. Žádné pochybení personálu nepřipouští. Podrobnosti k případu však nemohl sdělit bez předchozího souhlasu matky pacientky. V bohnické léčebně mají podle Davida dvě síťová lůžka, která údajně využívají jen v nevyhnutelných případech. O úmrtí pacientky informoval v úterý internetový server Aktuálně.cz. Třicetiletá žena, která pobývala v léčebně od ledna, se 14. dubna udusila vlastními výkaly. Podle Zbyňka Svadby z Občanské komise za lidská práva, která se případu věnuje, pobývala mladá žena řadu dní v síťovém lůžku. David nezpochybnil, že se tato pacientka udusila vlastními výkaly ihned po tom, co vyšly z jejího těla. Pro její resuscitaci udělali podle něj lékaři a sestry vše, co bylo možné. Podle Svadby se stav pacientky v léčebně prudce zhoršil. Dodal, že příčinou úmrtí mohlo být i předávkování léky, vedlejší účinky léčby či dehydratace. Matka ženy již údajně podala trestní oznámení, případ vyšetřuje policie. Bližší podrobnosti budou podle Svadby známy až po pitvě. Případu se podle něj věnuje i veřejný ochránce práv, pozůstalí také podali stížnost na ministerstvo zdravotnictví.
Síťová či klecová lůžka jsou častým terčem kritiky lidí zabývajících se lidskými právy. Podle mezinárodního Střediska pro práva lidí s mentálním postižením (MADC - Mental Disability Advocacy Center) je Česko údajně jedinou zemí Evropské unie, která stále používá klecová lůžka v ústavech sociální péče. Tato organizace chystá proti České republice žalobu. V roce 2004 bylo v Česku 654 lůžek se sítí či mříží, od té doby se podle odborníků situace podstatně změnila. Prezident Asociace hodnotitelů standardů kvality sociálních služeb Pavel Novák odhaduje, že jejich počet se snížil asi o třetinu až polovinu. Podle psychiatrů se ale používají v českých psychiatrických léčebnách jen minimálně.
Zaměstnanci finančních úřadů demonstrovali za zvýšení platů
Zhruba 40 zaměstnanců finančních úřadů demonstrovalo ve středu ráno před Úřadem vlády za zvýšení platů. V otevřeném dopise sdělili premiéru Jiřímu Paroubkovi, že požadují zvýšit platy minimálně na 1,5 násobek průměrného platu a navýšení chtějí od začátku června. Finanční ohodnocení neodpovídá množství práce, řekl ČTK předseda Odborového sdružení zaměstnanců finančních orgánů Josef Brázda. Průměrná hrubá měsíční mzda loni v ČR činila 19.030 Kč. Podle Brázdy si zaměstnanci finančních úřadů měsíčně vydělají průměrně 20 - 21 tisíc korun.
V Ústí začalo nakládání ostatků německý vojáků, auta míří do Brd
V Ústí nad Labem začalo za mimořádného zájmu sdělovacích prostředků nakládání ostatků zhruba 4000 vojáků německého wehrmachtu, které byly několik let uloženy v jedné z tamních továrních hal. Patnáct velkých vojenských nákladních aut odveze papírové truhličky s ostatky do Plzně. Ve čtvrtek pak do výcvikového prostoru Brdy, kde budou provizorně uloženy. Auta pojedou ve třech kolonách za doprovodu vojenské policie. Před uložením ostatků se uskuteční krátká modlitba vojenského katolického a protestantského kaplana. Na operaci dohlíží vojenský hygienik. Dvacítka vojáků pracuje v rukavicích. Je připraven i umývací stan. Na nakládání ostatků dohlížejí i zástupci německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby.
Podle smlouvy mezi zástupci ministerstva obrany a německého spolku budou ostatky ve výcvikovém prostoru uloženy do roku 2008. Po tomto termínu se předpokládá jejich uložení na konečné místo, které vybere německá strana. Spolek bude armádě ročně platit nájem 28.000 korun. Do debaty o osudu ostatků se v březnu vložil také prezident Václav Klaus. Ministrům pro místní rozvoj a obrany Radko Martínkovi a Karlu Kühnlovi a primátorům Prahy a Ústí nad Labem Pavlu Bémovi a Petru Gandalovičovi poslal dopis s výzvou, aby "společně řešili neúnosnou situaci".
Ve všech 12 případech ptačí chřipky šlo o virus H5N1
Testy prokázaly nebezpečný virus H5N1 ve všech 12 případech ptačí chřipky, které se dosud v Česku objevily. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. ČR zatím na tuto nemoc vyšetřila zhruba 2300 kusů uhynulých ptáků a drůbeže. Nákaza se objevila u 12 labutí, které byly všechny nalezeny na jihu Čech. Ptačí chřipka dosud v Česku nebyla zjištěna v žádném chovu. Vyšetřování provádí v tuzemsku Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha a také Státní veterinární ústavy v Jihlavě a v Olomouci. Pražská laboratoř po dovybavení potvrzuje i typ viru H5N1. Pozitivní vzorky se ale stále posílají do referenční laboratoře EU v britském Weybridge, která vytváří kolekci kmenů viru ze všech míst výskytu v Evropě.
Na přítomnost viru ptačí chřipky se testují uhynulí volně žijící ptáci (podezřelé větší úhyny, u vodních druhů i jednotlivé kusy), dále domácí drůbež, která náhle hromadně uhynula, a také exotičtí ptáci. V počtech vyšetření drtivě převládají uhynulí volně žijící opeřenci, kterých bylo od počátku roku prověřeno 2038. Vedle toho funguje Evropskou komisí schválený monitoring pro rok 2006, který počítá se sérologickým vyšetřením z krve chované drůbeže, nosnic, krůt, kachen a hus v počtu 1930 vzorků. Dále je součástí monitoringu virologické vyšetření výtěrů od živých ptáků v chovech a odlovených divokých kachen a bažantů, předpokládaný počet vzorků je 400. Vyšetřují se také opeřenci v ochranných pásmech a pásmech dozoru okolo nálezů ptačí chřipky. Testy se provádí z odebrané krve a výtěrů. Dosavadní vyšetření v okolí nálezů jsou negativní, uvedl Duben.
Lidé žalovaní z diskriminace budou muset dále dokazovat nevinu
Lidé žalovaní v občanskoprávních sporech pro diskriminaci jiných kvůli víře, rase nebo pohlaví budou muset nadále před soudy dokazovat svou nevinu, ačkoli v českém právu jinak převládá opačný postup, kdy žalobce dokazuje vinu žalovaného. Ústavní soud odmítl zrušit sporné ustanovení občanského soudního řádu. Podle jeho doslovného znění mají soudy považovat tvrzení o diskriminaci za prokázaná, pokud při řízení nevyjde najevo opak. Ústavní soud ale upozornil, že formulace soudního řádu je nepřesná a je třeba ji vykládat nikoliv doslovně, ale s rozmyslem. "I když toto ustanovení poněkud znevýhodňuje toho účastníka řízení, který je žalován pro diskriminační jednání, není jím porušen princip rovnosti v řízení," zdůvodnil asistent předsedy Ústavního soudu Tomáš Langášek, proč soud ustanovení nezrušil. Podle soudce zpravodaje Miloslava Výborného je žalovaná strana do určité míry znevýhodněna jen z ryze formálního pohledu. "Přenesení důkazního břemene však není úplné a automatické," podotkl Výborný. Podle něj musí žalující strana taktéž předložit důkazy pro svá tvrzení, ačkoliv to ze znění zákona výslovně nevyplývá.
Čeští archeologové mají šanci v Egyptě objevit královský palác
Čeští archeologové mají šanci objevit ve staroegyptském Abúsíru královský palác a královskou rezidenci, která byla v době faraónů sídlem tehdejší vlády. Na konferenci "Česká archeologie v zahraničí" to v Praze řekl dlouholetý šéf české archeologické expedice v Egyptě Miroslav Verner. Podle teorie, již považuje za nejpravděpodobnější, ležely tyto stavby na rozhraní nilského údolí a velkých pohřebišť. Čeští vědci už v Abúsíru objevili mnoho šachtových hrobů, které byly vybudovány v letech 530 až 525 před Kristem. Jedna z velkých hrobek, které prozkoumali, patřila podle egyptologa Ladislava Bareše admirálovi Vadžahorresnetovi. Kvůli spolupráci s tehdejšími perskými dobyvateli Egypta bývá také označován jako "kolaborant" nebo "zrádce Egypta". Překvapivě nevyloupená hrobka patří knězi Lufaovi. Je podle Bareše unikátní svou výzdobou a množstvím textů umístěných na stěnách i obřím dvojitým sarkofágem. Pozoruhodná je i pohřební výbava. Tvoří ji čtyři nádoby na vnitřnosti vyňaté při mumifikaci, 408 sošek služebníků, kteří měli za zemřelého na onom světě vykonávat práci, amulety a Kniha mrtvých. Při otevření Abúsíru turistům se má tato hrobka stát hlavní turistickou atrakcí, dodal egyptolog.
O výzkumech starořeckého města Pistiru v Bulharsku informoval Jiří Musil. Podařilo se odkrýt městské hradby, rozlehlé budovy a dlážděné ulice ze 4. století před Kristem. Bohatství obyvatel dokládají četné nálezy keramiky dovážené z Athén, bronzových nádob a mincí. Archeologové jich nalezli přes 900, nejvíce z dob makedonských králů. Pistiros je také zajímavý tím, že ho zřejmě v polovině 1. tisíciletí po Kristu dobyli a vyplenili Keltové, kteří k němu přitáhli z české kotliny. Brněnští archeologové informovali o svých aktivitách v Sýrii, kde sledují zdroje obsidiánu, který se používal k výrobě nástrojů podobně jako v českých zemích pazourek, a jeho šíření, což vypovídá o tehdejších kontaktech mezi regiony.
Památkáři našli obraz zachycující Marii Terezii s rodinou
Památkáři téměř detektivními metodami objasňují historii rozměrného plátna, které dlouhá léta leželo v depozitáři zámku ve Valticích na Břeclavsku. U obrazu bylo uvedeno jen to, že pochází z druhé poloviny 18. století a zachycuje rodinu knížete Lichtenštejna - majitele tehdejšího valtického panství. Odborníci ale zjistili, že kníže Josef Václav (1696-1772) na obraze je, ale s císařovnou Marií Terezií (1717-1780) a jejím početným příbuzenstvem. "Nebylo obvyklé, aby byla císařská rodina portrétována s nějakou další osobou. Obraz tedy svědčí o velmi významném a zcela výsadním postavení knížete u císařského dvora. Sama císařovna jej nazývala přítelem," řekla ČTK Marta Sedláková z brněnského památkového ústavu, která si nepřesných údajů o obraze všimla.
Plátno měří téměř čtyři metry na výšku a 5,5 metru na délku. Je na něm 15 postav. Odborníci již znají totožnost některých z nich. Kromě knížete a císařovny je na něm zachycen také její manžel František Štěpán Lotrinský a mezi dětmi arcivévoda Josef - pozdější císař Josef II., jemuž kníže Josef Václav dělal v době dospívání vychovatele. Postavy na obraze jsou postupně identifikovány za pomoci dalších historických portrétů.
Ze sportu
Ve čtvrtek zmizí otazník nad sportovní budoucností olympijské vítězky a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřiny Neumannové. Třiatřicetiletá rodačka z Písku po plenárním zasedání Českého olympijského výboru v Praze na tiskové konferenci oznámí, zda bude pokračovat ve své kariéře, nebo ji ukončí. Vítězka závodu na 30 kilometrů s hromadným startem na olympiádě v Turíně napíná fanoušky a soupeřky od závěru sezony. "Rozhodnu se do konce dubna," opakovala Neumannová. Po sezoně absolvovala autogramiády, besedy, dovolenou v italském Val di Fiemme a naposledy u moře, kde hledala klid pro své rozhodnutí. "Abych si získala odstup," říkala.
Praha se chystá na basketbalovou horečku. Česká metropole bude od pátku do neděle hostit jednu z největších sportovních akcí ve své historii - finále Evropské ligy basketbalistů. Závěrečné přípravy v těchto dnech vrcholí. V Sazka Areně, kde se bude turnaj hrát, už je od pondělí instalována moderní palubovka z kanadského javoru a dolaďují se poslední detaily v zázemí haly.
Vynikající obsazení má jubilejní dvacátý ročník mezinárodního závodu cyklistek Gracia - Orlová 2006, který se na silnicích Moravskoslezského kraje a v polském pohraničí pojede od čtvrtka do neděle. Na trať se vydají i vítězky posledních jedenácti ročníků, česká olympionička Lada Kozlíková či profesionální týmy z Německa, Itálie, Švýcarska nebo Nizozemska.
Počasí
Čtvrtek bude podle předpovědi meteorologů oblačný až zatažený, na většině území se občas objeví déšť nebo přeháňky, místy bouřky - hrozí také ojedinělé krupobití a intenzívní srážky. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů, na západě a jihozápadě Čech jen kolem 16, na horách 14 stupňů Celsia.