Zprávy

Náklady na budoucí protipovodňová opatření asi přesáhnou 50 mld.

Náklady na realizaci protipovodňových opatření se odhadují na 40 až 50 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda vlády Jiří Paroubek s tím, že podle něj bude tato částka zřejmě ještě vyšší. Peníze na tato opatření chce stát získat mimo jiné od Evropské investiční banky. Další variantou získání peněz by mohla být i emise obligací. Paroubek očekává, že se v souvislosti s opatřeními proti velké vodě zahájí odborná diskuze. "V některých částech státu se zdá, že by bylo třeba výhodnější uvažovat o výstavbě malých přehrad. Není tu jen problém odvést vodu při povodni, ale také si vodu nechat na suchá léta, která zcela nepochybně také přijdou," poznamenal premiér. Podle ministerstva zemědělství se v plánech protipovodňových opatření pro příští roky počítá například se stavbou suchých polderů, které mají schopnost zadržet vodu při nadměrných srážkách, ale i s budováním menších nádrží jakožto vodních rezervoárů. "Nejde ale o díla dosahující rozměrů a složitosti běžných přehrad," uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace MZe.

Pojišťovny vyplatí za povodně více než miliardu korun

Počet pojistných událostí způsobených ničivými záplavami by mohl přesáhnout 15.000 případů s celkovou škodou převyšující miliardu korun. Pojišťovny měly v úterý nahlášeno od klientů přes 10.000 škod v celkovém objemu za téměř půl miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven. Voda opadá a pojišťovny tak postupně dokončují šetření a vyplácejí první plnění ze škod napáchaných letošními jarními povodněmi. Celkem jich pojišťovny vyřídily k 18. dubnu více než 900 a vyplatily za ně včetně záloh 30 milionů Kč.

MMR: Kvůli záplavám se čeká demolice asi deseti domů

Nejméně asi deset domů čeká kvůli letošní velké vodě demolice. Konečné číslo může být i vyšší, protože poškození se může projevit i po několika měsících. Ministerstvo pro místní rozvoj proto již připravilo nový program, ze kterého se budou moci na tyto demolice čerpat peníze. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek chce vládě tento návrh předložit příští týden. "Máme v této chvíli jasno, že bychom pokryli náklady spojené s likvidací domu jak fyzickým osobám, tak obcím. Budeme vládě navrhovat i určitou kompenzaci pro obyvatele, pokud to bude potřeba," řekl na dnešní tiskové konferenci Martínek. Peníze bude možné podle něj čerpat z pěti miliard korun, které vláda určila na řešení povodňových škod či případně na protipovodňová opatření. Jejich uvolnění v úterý schválila Sněmovna, dnes uvolnění financí podpořil také Senát. Vláda přitom počítá s investicemi do protipovodňových opatření i v příštích letech. Premiér Jiří Paroubek na dnešní tiskové konferenci řekl, že se náklady na protipovodňová opatření odhadují na 40 až 50 miliard korun, mohou být ale i vyšší. Peníze na opatření proti velké vodě chce stát získat mimo jiné od Evropské investiční banky, další variantou by mohla být emise obligací.

Zelení chtějí, aby NATO v Evropě nahradil jiný obranný systém

Strana zelených ve svém volebním programu navrhuje, aby Severoatlantickou alianci v Evropě v budoucnu nahradily evropské bezpečnostní síly. Vůči USA má kontinent vystupovat sebevědoměji. Zelení také chtějí snížit rozpočet české armády a peníze investovat jinde, řekl dnes ČTK jeden z volebních lídrů strany Stanislav Penc. "Evropský bezpečnostní systém by měl být složen (kromě vojáků) i z policie, hasičů, záchranářů," uvedl. Předstupněm organizace, která by kontinent chránila navenek i zevnitř, například proti teroristům, je podle něj schengenský prostor umožňující volný pohyb lidí. Česko do něj hodlá vstoupit příští rok v říjnu. V NATO je od roku 1999. ODS, která je potenciálním povolebním partnerem zelených, nebere představy strany ohledně budoucnosti NATO příliš vážně. "Je to směsice naivistických názorů, která u nich nepřekvapuje," řekl ČTK místopředseda ODS a stínový ministr obrany Petr Nečas. Podobný program měli i němečtí zelení, a po vstupu do vlády zaujali realistický postoj, upozornil. Volební manažer ČSSD a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík se k programu zelených dnes nechtěl vyjádřit s tím, že to je předčasné.

Součková odmítla obžalobu v kauze Diag Human, vinu necítí

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková dnes u Obvodního soudu pro Prahu 2 odmítla svou obžalobu v souvislosti s kauzou Diag Human. Exministryně, která po obvinění vystoupila z ČSSD, se zodpovídá z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Součková také u soudu uvedla, že případ má politický podtext. "S obžalobou nesouhlasím, nejsem vinna a svou nevinu dokážu. Dlouho jsem přemýšlela, jestli budu vypovídat, protože mi bylo vyhrožováno fyzickou likvidací, i dceři. Nakonec jsem se rozhodla vypovídat," prohlásila Součková, které hrozí tři roky až deset let vězení. Součková je stíhána kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Nováčka pověřila zastupováním státu bez výběrového řízení, smlouva byla podle obvinění pro stát nevýhodná. Součková dnes ale u soudu pravost smlouvy zpochybnila. Prohlásila, že smlouvu zřejmě někdo zfalšoval.

Senát schválil novelu živnostenského zákona

Podnikatelům se zřejmě pravděpodobně od poloviny letošního roku zjednoduší vyřizování úředních záležitostí. Senát dnes schválil vládní novelu živnostenského zákona, podle níž by podnikatelům při zahájení i průběhu činnosti stačil na všechny nutné úkony jeden úřad - centrální registrační místo - a jeden formulář. Nyní musí podnikatel navštívit nejméně tři úřady a vyplnit až osm formulářů. Novela nyní putuje k podpisu prezidentovi republiky. "Je to zásadní změna, kdy podnikatel přijde na jedno místo, vyplní jeden formulář, a již nemusí navštěvovat jiné státní instituce, jako je finanční úřad, okresní správa sociálního zabezpečení či úřady práce. Podnikatel tak přestává obíhat úřady, mezi kterými budou naopak obíhat informace," líčil senátorům přednosti novely ministr vnitra František Bublan. "Fakticky vzniká systém, kdy státní instituce nesmí a nebude požadovat po podnikateli informaci, která již v databázi nějaké státní instituce existuje," uvedl ministr. Jak dodal, doufá, že se tento systém přenese i na komunikaci státních úřadů s každým občanem.

Senát schválil zapojení deseti důstojníků do rychlých sil NATO

Senát souhlasí se zapojením deseti českých důstojníků do jednotek sil rychlé reakce NATO v druhé polovině roku. Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) vysvětlil, že původně v tomto období armáda nepočítala s účastí v sedmé rotaci rychlé reakce. V první polovině roku 2007 se totiž bude podílet jako vedoucí země na osmé rotaci, a to přispěním 400 vojáků. Nakonec se ale rozhodla zapojit alespoň symbolicky jako jedna z posledních armád spojeneckých zemí. S návrhem musí souhlasit i Poslanecká sněmovna. Poslanci se budou vysláním desítky důstojníků, o kterém vláda rozhodla počátkem března, příští středu.

Sněmovní komise pro VZP připraví zprávu bez účasti veřejnosti

Bez účasti veřejnosti připraví svou závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá hospodařením Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Na své schůzi to dnes odhlasovali její členové. Podle jejího předsedy Josefa Kubinyiho budou následovat jedno až dvě pracovní setkání. Zprávu by komise měla předložit sněmovně 28. dubna, sněmovna však může prodloužit práci komise až do května. Na veřejnost by se měla dostat až hotová závěrečná zpráva, ne pouze kusé informace, vysvětlil důvod k jednání za zavřenými dveřmi předseda komise. Velké rozpory při její přípravě nepředpokládá. Vypadá to tak, že se členové komise na většině věcí shodnou, konstatoval.

Odpad z Libčevsi má po jednání úřadů odstranit Sasko-Ahaltsko

Německý odpad z ilegální skládky u Libčevsi na Lounsku by měla odstranit německá spolková země Sasko-Anhaltsko. Takový je výsledek dnešního jednání německého spolkového ministerstva životního prostředí se zástupci zvláštní odpadové agentury a představiteli spolkových zemí Saska-Anhaltska a Bádenska-Württemberska. ČTK to řekl mluvčí bádensko-württemberského zemského ministerstva životního prostředí. Vyjádření zástupců Saska-Anhaltska zatím ČTK nezískala. V Bonnu na spolkovém ministerstvu životního prostředí dnes o problému jednali zástupci Saska-Anhaltska, zástupci Zvláštní odpadové agentury a představitelé spolkové země Bádensko-Württembersko, na jejichž území má tato agentura sídlo. Pracovníci agentury předložili výsledky svého šetření ohledně libčeveské skládky.

Uprchlého vězně Roztočila vyslechne v Německu příští týden soud

Rostislav Roztočil, jenž uprchl loni v listopadu z plzeňské věznice, dostane příští týden poprvé příležitost vyjádřit se před soudem ke svému odsouzení z roku 1985 za vraždu egyptského studenta v bývalém Československu. Vyslechne ho německý soud. Roztočil, který je již týden na svobodě v Německu, tam dnes ČTK zopakoval, že nikoho nezabil. "Budu mít konečně příležitost k tomu něco říct před soudem. Nikdo se mě na to nikdy nezeptal. Různé věci jsem se dověděl až z částí spisu. Pokud soud v Česku rozhodne o obnově řízení, jsem ochoten přijet a obhájit se. Nikoho jsem nezabil, mám čisté svědomí a nemůžu prohrát," řekl. I když je nyní volný, podstoupí pro očištění svého jména i případnou vazbu do té doby, než český soud vynese v kauze vraždy nový rozsudek. Za vraždu odsoudily československé soudy emigranta Roztočila v roce 1985 v jeho nepřítomnosti k 23 letům vězení, později trest o několik let snížily. V době rozsudku žil v Rakousku; na žádost tehdejší ČSSR byl sice zatčen, ale rakouské úřady ho odmítly vydat. V roce 1992 jej nevydalo ani Německo, kam se přestěhoval. Zadržen byl až v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Do té doby prý pravidelně navštěvoval rodnou zemi bez jakýchkoli problémů.

Právníci: Vybíral byl možná v kauze úplatků policejní provokatér

Olomoucký lobbista František Vybíral mohl být podle advokátů obchodníka s realitami Miloše Červenky, stíhaného za uplácení, policejním provokatérem. Novinářům to dnes řekl obhájce Jiří Teryngel. Červenka se podle něho trestného činu nedopustil. Policie spekulace právníků odmítá. Červenku i Vybírala zadržela a obvinila v březnu v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce u chystaných zakázek na výrobu biopaliv. Policie Červenku viní z toho, že se prostřednictvím Vybírala snažil za úplatek zjistit, zda se kriminalisté nezabývají jeho aktivitami, a případně vyšetřování zastavit. Vybíral pak předal utajenému policistovi Josefu Novákovi ze svých peněz 500.000 korun a obdržel za to dokumenty, které se Červenky údajně týkaly.

ČSA zvýši kvůli ceně ropy palivový příplatek na dálkových linkách

České aerolinie zvýší od května kvůli rekordně rostoucí ceně ropy palivový příplatek na dálkových linkách. Dosud platili cestující na dálkových letech ČSA 46 USD (asi 1060 korun), od května si připlatí dalších pět dolarů. Celkem tak palivový příplatek bude na zaoceánských linkách ČSA činit 51 USD (asi 1170 korun). ČTK to dnes řekla mluvčí dopravce Jitka Novotná. Na evropských linkách se cena poplatku nemění. Cestující i nadále připlácí 14 dolarů, tedy asi 320 korun.

ČEZ chce do poloviny letošního roku vstoupit na polskou burzu

Elektrárenská společnost ČEZ chce do konce prvního pololetí letošního roku vstoupit se svými akciemi na polskou burzu. Manažerem akcií ČEZ na varšavské burze cenných papírů bude společnost Wood & Company Financial Services, oznámil dnes ČEZ v tiskové zprávě zaslané ČTK. Akcie ČEZ jsou jedním z nejvíce obchodovaných titulů na pražské burze. Dnes dopoledne se obchodovaly za 832,9 koruny. "Platí náš avizovaný předpoklad vstoupit na varšavskou burzu do konce pololetí letošního roku. Nyní intenzivně pracujeme na prospektu, zároveň jsme si již několikrát na setkání s polskými investory ověřili, že duální listing našich akcií v Polsku je smysluplný," uvedl finanční ředitel společnosti ČEZ Petr Vobořil. Připomněl, že Polsko je pro ČEZ strategickým trhem v rámci jeho expanze ve střední a jihovýchodní Evropě.

Správa českých center otevřela nové centrum v Praze

Ve čtvrtek 20. dubna bylo v Praze otevřeno nové České centrum. Podle ředitele Správy Českých center Jana Bondyho bude pražské středisko plnit roli informační a kulturní. Informační v tom, že bude upozorňovat na akce ostatních Českých center ve světě. Kromě toho bude sloužit jako výstavní prostor a platforma pro střetávání české kultury s cizími. První akcí Českého centra Praha je výstava Odlet Lowcost, na které se představuje šestice českých výtvarníků, kteří vystavují objekty, inspirované pobytem v šesti evropských městech. České centrum se nachází v Rytířské ulici v centru Prahy.

V českotěšínském kostele se plynem přiotrávilo 17 lidí

Sedmnáct lidí se dnes odpoledne přiotrávilo plynem unikajícím v evangelickém kostele v Českém Těšíně. Sanitky je rozvezly do nemocnic na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Jejich zdravotní stav je podle lékařů uspokojivý. Několik pacientů ale v nemocnicích zůstane na pozorování. Ve společenském sále kostela se dnes konala oslava. Podle dostupných informací se v budově setkali členové kostelního sboru.

Pardubičtí krajští zastupitelé jsou pro jižní trasu silnice R35

Pardubický kraj zahájí jednání o jižní variantě rychlostní komunikace R35, která v budoucnu spojí východní Čechy s Moravou. Zastupitelé dříve prosazovali pouze severní trasu, dnes ale změnili názor ve prospěch státem podporované jižní varianty. Stanoviska příslušných orgánů k jižní variantě dostanou zastupitelé do 22. června, řekl ČTK první náměstek hejtmana Roman Línek. Severní trasu již dříve odmítli obyvatelé regionu i některá ministerstva.

Tři zvukotěsné ateliéry na Barrandově budou hotovy do listopadu

V listopadu budou podle vyjádření zástupců majitelů společnosti Barrandov Studio hotovy tři nové zvukotěsné ateliéry na pražském Barrandově. Projekt bude stát více než sto milionů korun, jeho součástí budou dva ateliéry, každý o rozloze tisíc hektarů, třetí ateliér bude stát na dvou tisících hektarech. "Tím vznikne největší zvukový ateliér v Evropě. Překoná tak doposud vedoucí Cinecittá v Římě. Větší rozlohou tak zůstane pouze ateliér v Pinewoods Studios v Londýně, který ovšem není zvukotěsný," uvedli dnes zástupci Barrandov Studio po položení základního kamene ateliérů. Díky novým ateliérům se podle předsedy dozorčí rady společnosti Tomáše Chrenka zvýší produkce zahraničních i českých filmů a také reklam.

Inspektory ČOI napadli stánkoví prodejci

Trojici inspektorů České obchodní inspekce (ČOI) napadli ve středu stánkoví prodejci na Božím Daru na Karlovarsku. Inspektoři na tržnici kontrolovali zboží, které bylo neoprávněně označeno chráněnými známkami, informovala dnes ČTK mluvčí ČOI Miloslava Fléglová s tím, že jde v tomto měsíci už o druhý útok na pracovníky ČOI v regionu. Inspektoři se prokázali při kontrole průkazkami a začali zabavovat nelegální zboží. "Jejich verbálnímu a následně fyzickému napadení nezabránilo ani to, že měli oblečeny pracovní vesty s označením ČOI. Po slovních útocích následovalo fyzické napadení. Byli nevybíravým způsobem odstrkováni od stánků, zejména údery do rukou," popsala Fléglová. Skupina trhovců se zároveň snažila zboží ze stánků rychle odnést. Ústřední ředitel ČOI Jiří Pěkný považuje všechny podobné útoky na inspektory za signál, že kontroly ČOI plní svůj účel, a nehodlá v nich proto polevit. O způsobech, jak ochránit jejich bezpečí při kontrole, bude jednat se samosprávou a policií, uvedla mluvčí inspekce.

Karlovarský kraj chce uzavřít partnerství s Moskvou

Karlovarské zastupitelstvo dnes po dlouhé diskuzi schválilo záměr na podepsání partnerské smlouvy mezi Karlovarským krajem a hlavním městem Ruska Moskvou. Kraj si ale ještě k záměru vyžádá stanovisko ministerstva zahraničí, řekl dnes po jednání zastupitelstva ČTK hejtman Josef Pavel. "Já určitě chci mít souhlasné stanovisko ministerstva zahraničních věcí. Zahraniční politika státu je kompetencí vlády. Byť mají komunální úrovně možnost uzavírat partnerské smlouvy, já bych chtěl souhlasné stanovisko ministerstva mít," uvedl hejtman. Návrh se nezamlouval části zastupitelů, kteří smlouvu s Moskvou považují za zbytečnou a nadstandardní vztahy s ruskou metropolí za nevhodné.

Hvížďala s Havlem napsali pokračování Dálkového výslechu

Pokračování rozhovoru publicisty Karla Hvížďaly s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem vydaného pod názvem Dálkový výslech představí jeho aktéři na květnovém veletrhu Svět knihy. Kniha se jmenuje Prosím stručně a kromě samotného rozhovoru, který vede Havel s Hvížďalou, se v ní střídají ještě další dva žánry. "Má to dramatickou strukturu, chtěli jsme, aby to bylo trochu jiné než Dálkový výslech," řekl dnes Hvížďala ČTK. Dálkový výslech vedl Hvížďala v roce 1986 z exilu v německém Bonnu. Tehdejšímu disidentovi Václavu Havlovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z ní stal trhák, prodalo se čtvrt milionu výtisků. Kniha Prosím stručně vydaná nakladatelstvím Gallery zase vychází před blížícími se sedmdesátinami exprezidenta.

Slámovo Štěstí přichází do německých kin

Cenami ověnčený snímek Štěstí Bohdana Slámy přichází dnes do německých kin. Recenze v německých listech popisují film, který dostal v německé distribuci jméno Die Jahreszeit des Glücks (Roční doba štěstí) jako melancholickou pohádku s vynikajícími hereckými výkony. "Není to žádná alkoholická postkomunistická chaotická elegie," zhodnotil film deník Süddeutsche Zeitung, podle kterého je Štěstí filmem české Nové vlny s šarmem Pana Tau, s kouzlem srdečnosti a s citem pro atmosféru. Bohdan Sláma podle listu s téměř dokumentaristickým zápalem a psychologickou přesností líčí osudy tří hlavních hrdinů filmu - Moniky, Dáši a Toníka. "Nehledej štěstí, štěstí už si tě najde," takové je podle listu vyznění snímku, který získal mimo jiné hlavní cenu festivalu v San Sebastianu, a kvůli tamní účasti se nemohl ucházet o přítomnost na letošním filmovém festivalu Berlinale.

Svět knihy představí literaturu Lotyšska a severských zemí

Literatura Lotyšska a severských zemí bude hlavním tématem doprovodných programů, které se uskuteční v rámci mezinárodního veletrhu Svět knihy 2006. Bude se konat tradičně v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti od 4. do 7. května. Po loňském Slovinsku pořadatelé chtějí představit dalšího reprezentanta literatury s menším čtenářským zázemím; stejně jako loni proto i letos věnují velkou pozornost překladu. Dnes program veletrhu představili novinářům. "Lotyšsko i Česko jsou malé národy, spojuje nás solidarita malých kultur a sbližují nás i podobné národní osudy," uvedla účast své země na veletrhu lotyšská velvyslankyně Iveta Šulcová. Česko-lotyšské pětisetleté literární vztahy připomene výstava, která se bude konat v Národní knihovně. Lotyšská a česká kultura mají pozoruhodně úzké styky, na jejichž počátku stáli pobělohorští exulanti z českých zemí. Už v 17. století v Rize vyšla dvě díla Jana Amose Komenského. O sympatiích k české literatuře z lotyšské strany svědčí více než 120 knižních překladů.

V Telči začala výstava grafických listů Jiřího Johna

V Telči na Jihlavsku dnes začala výstava unikátních grafických listů z pozůstalosti významného českého grafika Jiřího Johna. Příznivci umění mohou obdivovat kolekci 35 grafik. Výstavu prací rodáka z nedaleké Třeště na Jihlavsku obohatí i katalog vydaný třešťskou pobočkou Muzea Vysočiny. "Uspořádání výstavy umožnila výrazná podpora autora monografie o Jiřím Johnovi Jaromíra Zeminy a Johnovy manželky Adrieny Šimotové," řekla ČTK místostarostka Telče Hana Müllerová. John (1923 až 1972) se řadí mezi největší české grafiky. Mimo malbu a grafiku se projevil také jako ilustrátor a návrhář gobelínů. V letech 1954 až 1958 byl spoluautorem památníku židovských obětí nacismu v Pinkasově synagoze v Praze. Do české výtvarné kultury přinesl zcela nové pojetí obrazu, a to takzvanou krajinu - zátiší. Největší pocty se mu dostalo v roce 1971, kdy ho porota mezinárodní grafické soutěže v Itálii nazvala jedním z nejlepších grafiků své doby.

Turisté si pochodem a vyjížďkou připomenou Petra Bezruče

Turisté si poslední dubnovou sobotu připomenou pochodem a cyklistickou vyjížďkou z Brna do asi 20 kilometrů vzdálené Černé Hory na Blanensku básníka Petra Bezruče (1867-1958). Slavný literát totiž byl milovníkem pěší turistiky. Byl členem spolku Noha, který pravidelně pořádal túry do okolí Brna. "Mnohé kroniky dokládají, že rád vyrážel na venkov. Do Černé Hory chodil na pivo, což dokládají i jeho verše, které vytvořil," řekl dnes ČTK generální ředitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek. Akci firma spolupořádá s radnicemi v Brno-střed, Blansko a Boskovice. Organizátoři nazvali připravovanou akci Cyklistický nezávod a pochod ve stopě Petra Bezruče. Doufají, že z výletu vytvoří tradici, kterou turisté v regionu vždy budou vítat jaro.

Turisté rozbili dvě zrcadla v bludišti, nová budou v květnu

Během měsíce rozbili turisté v pražském Petřínském bludišti dvě zrcadla. Zatím je Pražská informační služba nahradila rovnými, nová křivá zrcadla by v bludišti mohla být instalována zřejmě začátkem května, řekl dnes ČTK ředitel informační služby Václav Novotný. Jedno zrcadlo lidé rozbili zhruba před měsícem, druhé minulou neděli. Kvůli tomu byla část bludiště na přelomu týdne uzavřena, protože hrozilo, že se sklo vysype a mohlo by někoho zranit. Proto v té době zaplatili návštěvníci nižší vstupné. V současnosti je bludiště opět přístupné celé, podotkl Novotný. Jen místo 14 zkreslujících zrcadel jich je 12. V bludišti je ještě 31 rovných zrcadel.

Dostál se stal nejlepším českým biatlonistou uplynulé sezony

Pětatřicetiletý Roman Dostál se stal nejlepším biatlonistou sezony 2005/06. Rodák z Letohradu tak obhájil prvenství z loňského roku, kdy se stal mistrem světa. Závodník SKP Jablonex Jablonec nad Nisou obdržel 132 hlasů z celkového počtu 366. V anketě se nevyhlašuje další pořadí. Hlasy vedle Dostála také obdrželi juniorský mistr světa Petr Hradecký, Ondřej Moravec, mistr Evropy Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Zdenka Vejnarová, Zdeněk Vítek či dorostenecká světová šampionka Veronika Vítková. "Abych řekl pravdu, tak jsem čekal, že to dneska vyhraje někdo jiný. Je to docela překvapení," řekl dnes Dostál při přebírání trofeje.

Český národní tým opustil hokejový brankář Mensator

Hokejový brankář Lukáš Mensator opustil český národní tým, který se připravuje na květnové mistrovství světa v Lotyšsku. Jednadvacetiletý gólman Karlových Varů dnes už nezamířil z Kravař s výběrem Aloise Hadamczika do Žiliny, ale po dopoledním rozbruslení se vydal domů. Na oba přípravné zápasy proti Slovákům byla nominována předpokládaná jednička pro šampionát Milan Hnilička, záda mu kryje Adam Svoboda. Do další fáze přípravy se zapojí třetí gólman Tomáš Pöpperle z Eisbären Berlín.

Počasí

Přes den slunečno nebo polojasno, odpoledne při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Teploty 17 až 21, na horách bude kolem 12 stupňů Celsia. Noční teploty 6 až 2 stupně. Slabý východní vítr do 15 km/hod.