Zprávy

Škody pojišťoven ze záplav by mohly dosáhnout 1,3 mld. Kč

Počet pojistných událostí způsobených ničivými záplavami by mohl dosáhnout přibližně 15.000 případů s celkovou škodou zhruba 1,3 miliardy korun. Pojišťovny měly v pondělí nahlášeno od klientů téměř 6600 škod v celkovém objemu za víc než 263 milionů korun. ČTK o tom v úterý informovala Česká asociace pojišťoven. "Je zřejmé, že následky nynějších povodní nedosáhnou výše a rozsahu povodní z roku 2002 a pojišťovny očekávají, že pojistné události vyřídí bez větších problémů," uvedl mluvčí asociace Jan Kábrt. V roce 2002 pojišťovny uhradily klientům přes 33 miliard korun, což znamenalo téměř polovinu všech ekonomických škod způsobených povodní.

Hladiny řek dále klesají, příznivý vývoj nezvrátil ani déšť

Hladiny řek nadále klesají, příznivý vývoj nezvrátilo ani současné deštivé počasí. Vliv srážek oslabila zima, sněžilo i ve středních polohách. Podle meteorologů je možné, že mírně stoupnou dolní toky. Počet míst s druhým povodňovým stupněm klesl od pondělí o dvě na šest. Už v pondělí hydrologové odvolali poslední třetí stupeň, tedy ohrožení. V postižených regionech pokračuje úklid a představitelé obcí nadále vyčíslují škody, které jim povodeň způsobila. Ve většině ze sedmi krajů postižených jarními povodněmi pokračují likvidační práce, hasiči odčerpávají vodu z lagun, pomáhají s vysoušením budov.

Šéf správní rady VZP rezignoval na protest proti novému zákonu

Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Richard Schwarz v úterý rezignoval na svou funkci. Své rozhodnutí odpoledne oznámil na tiskové konferenci. Radu opouští kvůli novému zákonu, podle něhož by v nově zvolených orgánech pojišťovny nemuseli již zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů zasedat. Odejít z rady se chystají i někteří další členové. Zákon platí od dubna. Zvyšuje platby státu do zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané. Upravuje i složení správních a dozorčích rad. V zaměstnaneckých pojišťovnách by měli dál zasedat hlavně zaměstnanci a zaměstnavatelé. Rady VZP by měli tvořit zástupci sněmovny. Nynější správní rada se má naposledy sejít v pátek, upřesnil Schwarz. Správní rada VZP má 30 členů. Deset do ní poslal stát, deset zastupovalo pojištěnce a poslední třetina zaměstnavatele. Podle Schwarze norma zásadně mění postavení zaměstnavatelů a pojištěnců a situaci v radě.

Brno schválilo zadání územního plánu, jenž řeší i přesun nádraží

Brněnští zastupitelé schválili přes silný odpor občanských iniciativ a opoziční Strany zelených zadání územního plánu na léta 2010-2020. Pro klíčový dokument, který výrazně ovlivní urbanistický rozvoj města, zvedlo ruku 38 z 55 zastupitelů. Plán stanovuje, co lze v kterých částech města postavit a umožňuje například stavbu kontroverzní silnice R43 směrem do Svitav nebo přestavbu železničního uzlu včetně přesunu nádraží. Zástupci občanských iniciativ i jednotliví obyvatelé částí a obcí dotčených plánovanou výstavbou R43 ještě v úterý přesvědčovali zastupitele, aby zvážili i druhou variantu trasy takzvanou Boskovickou brázdou. Trasa ve směru přes brněnskou městskou část Bystrc se dotkne 30.000 lidí, zatímco druhá varianta pouze 3000 obyvatel, uvedli. Argumentovali i 34.000 podpisy pod peticí, kterou ale zatím neodevzdali.

Majitelé domů mohou žalovat stát kvůli regulovanému nájemnému

Majitelé domů se mohou domáhat po České republice uhrazení škody, která jim vzniká regulovaným nájemným. Upozornil na to v úterý Ústavní soud. Kvůli nečinnosti parlamentu je stát zodpovědný za škody vznikající majitelům domů, řekla ústavní soudkyně Ivana Janů s tím, že podobný verdikt už soud vynesl v březnu. Vlastníci domů tvrdí, že regulované nájemné je nízké, nepostačuje na opravy objektů a netvoří zisk.

Na D1 začaly fungovat první čtyři tabule s informacemi o provozu

Na dálnici D1 v úterý začaly fungovat první čtyři tabule, které řidiče informují o průjezdnosti a stavu vozovky. Do konce letošního roku k nim přibude šest dalších na D1, a první tabule se objeví také na dálnicích D8 a D11. Do konce roku 2007 by měly být na každých deseti až 20 kilometrech všech českých dálnic. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr dopravy Milan Šimonovský. Kromě tabulí je na dálnici zatím deset kamer, z toho čtyři mají možnost velkého přiblížení. Letos by Ředitelství silnic a dálnic mělo zbývajících šest vyměnit za moderní typ s velkým přiblížením. Do konce roku 2007 by měly být kamery na každých zhruba pěti kilometrech. Kamery používají operátoři systému pro zjištění nebo ověření provozu a počasí na dálnici. Přestože jejich výstupy bude mít k dispozici policie, nepočítá se s tím, že by je používala k monitorování dopravních přestupků. V úterý zprovozněné čtyři tabule a deset kamer nemohou logicky postihnout situaci na celé dálnici, řekl ministr. Jde pouze o první etapu. Její zprovoznění si vyžádalo asi 21 milionů korun, které zahrnují investiční náklady na samotné tabule a kamery a jejich instalaci, ale především na řídící software, který je srdcem celého systému.

Poslanec ODS: Na opravy cest pro Hyundai bude chybět 30 miliard

Na opravy a modernizaci komunikací souvisejících s připravovanou stavbou závodu automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude podle poslance ODS Karla Sehoře chybět zhruba 30 miliard korun. Peníze by se podle něj daly získat zvýšením podílu spotřební daně z minerálních olejů pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), a to z nynějších 20 na 50 procent. Sehoř, jenž je zároveň místopředsedou dozorčí rady SFDI, to v úterý řekl na tiskové konferenci. Ministr financí Bohuslav Sobotka jeho návrh odmítá. Podle ředitele SFDI Pavla Švagra hrozí v případě nedostatku peněz zpoždění dopravních staveb. "Na silnice a železnice v okolí automobilky bude potřeba po 15 miliardách korun. Mám obavy, že tyto peníze nebudou, i když to vláda schválila ve vládním usnesení," uvedl Sehoř s tím, že navrhuje změnu ve financování.

Soud zprostil právníka Nemetha obžaloby z pokusu o podvod na IPB

Devětačtyřicetiletý advokát Věslav Nemeth v úterý vyslechl osvobozující rozsudek. Pražský městský soud ho zprostil obžaloby, která jej kvůli sedmimiliardové pohledávce vůči zkrachovalé Investiční a poštovní bance (IPB) vinila z pokusu o podvod. Soud má sice podezření, že se Nemeth trestné činnosti dopustil, skutek popsaný v obžalobě ale podle něj trestným činem není. Nemethovi hrozilo pět až 12 let vězení. "Nepřímé důkazy poukazují na to, že se obžalovaný trestné činnosti dopustil, ale jde o skutek, pro který nebyla podána obžaloba," prohlásil předseda senátu Dušan Paška. Poškozenou banku, která se na Nemethovi domáhala náhrady škody kolem 24 milionů korun za právní zastupování v mnoha sporech spjatých s rozprodáním takzvané Nemethovy pohledávky, odkázal na občanskoprávní řízení. Žalobkyně Iva Bicanová, která pro Nemetha žádala nejméně pět let vězení, i zmocněnec poškozené si ohledně odvolání ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Nova: Soudkyně Veselá, která soudila i Grebeníčka, rezignovala

Soudkyně Radomíra Veselá z Uherského Hradiště, která se zabývala i případem někdejšího vyšetřovatele komunistické Státní bezpečnosti Aloise Grebeníčka, rezignovala na funkci soudkyně. Rezignaci zaslala prezidentu Václavu Klausovi. Odůvodnila ji únavou a přetížeností. Brněnský krajský soud ale při kontrole zjistil, že Veselá nezvládala agendu, která zahrnuje nástupy do výkonu trestu, nařízení exekucí, úhrady způsobených škod a další. Podle ministerstva spravedlnosti se průtahy týkaly období měsíců a někdy i let. Informovala o tom televize Nova. Televize uvedla, že od roku 1997 nebyla Veselá schopna dostat před soud Aloise Grebeníčka, který byl otcem bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka a byl obviněn z týrání vězňů, a Ludvíka Hlavačku, který se podílel na výstavbě elektrických zátarasů a minových polí na hranicích komunistického Československa. Oba již zemřeli. Nova uvedla, že na problémy Veselé poukázal anonym.

ČEZ zvýší svůj podíl v Severočeské energetice na 96 procent

Energetická společnost ČEZ koupí od firmy Segfield Investments Limited její zhruba 39procentní podíl v Severočeské energetice. Podíl ČEZ by se díky tomu měl zvýšit na 96,14 procenta z nynějších 57,1 procenta. ČEZ poté od menšinových akcionářů Severočeské energetiky vykoupí jejich cenné papíry, řekl v úterý ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, cenu transakce ale neuvedl. Zástupci ČEZ a Segfield Investments Limited v úterý podle Kříže podepsali smluvní dokumentaci, která společnosti ČEZ umožní získat 39 procent akcií Severočeské energetiky, na které měl ČEZ opční smlouvu z loňského září.

Čeští a američtí vojáci předvedli zásah po chemickém útoku

Česká protichemická jednotka a příslušníci texaské národní gardy v úterý ve výcvikovém prostoru v Brdech předvedli, jak by pomáhali se záchranou obyvatelstva v případě útoku zbraněmi hromadného ničení či havárie průmyslového zařízení. Ukázkou vyvrcholilo jejich společné dvoutýdenní cvičení v České republice. "Smyslem cvičení je výměna zkušeností. Oni nabízí hromadné evakuace a nouzové zásobování, my zase máme zkušenosti s ochrannými prostředky proti chemickým, biologickým a radioaktivním látkám," řekl ČTK mluvčí 31. liberecké brigády Karel Navrátil. Zatímco liberečtí chemici působili před několika lety například v Kuvajtu a Iráku, američtí vojáci mají v čerstvé paměti pomoc při odklízení následků hurikánu Katrina na jihu USA. Úterní ukázku zahájila simulace výbuchu v zalidněné oblasti a příjezd protichemické jednotky.

Pražský soud prohlásil konkurz na ústeckou Chemopharmu

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na ústeckou společnost Chemopharma, největšího domácího výrobce náplastí. Vyplývá to z údajů v Obchodním rejstříku. Firma má sídlo v Praze, ale veškerá výroba náplastí a léčiv je v Ústí nad Labem. Podnik se dlouhodobě potýká s finančními problémy. Od ledna se výroba omezovala, v březnu se zastavila. Zhruba 200 zaměstnanců se zatím do práce vrátit nemůže. "Čekáme, že konkurzní správce přijede v nejbližších dnech," řekl v úterý ČTK odborový předák podniku Jaroslav Bílek. Podle něj je nejdůležitější, aby se obnovila výroba. Do podniku by podle něj mohly vstoupit dvě firmy, které by dočasně financovaly provoz. "Doufám, že se se správcem dohodneme," uvedl Bílek. Chemopharma již jednou v konkurzu byla, a to v srpnu 1996. Tehdy jej prohlásil ústecký krajský soud. Vrchní soud ale konkurz ještě téhož roku zrušil.

Prodej osobních aut v 1.čtvrtletí klesl, užitkových prudce vzrostl

Prodej nových osobních aut v 1. čtvrtletí meziročně klesl o jedno procento na 27.568 vozů. Naopak prodej lehkých užitkových aut, kam se přesunula část osobních aut kvůli možnému odpočtu DPH, zaznamenal nárůst o 49 procent na 10.445 aut. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů na úterní tiskové konferenci. Nejprodávanější mezi osobními auty byla Škoda s prodejem 11.412 automobilů, což představuje podíl 41 procent. Následuje Volkswagen s prodejem 1997 vozů, Renault, který prodal 1896 aut, čtvrtý skončil Hyundai s odbytem 1603 vozů a pátý Ford s 1344 prodaných osobními vozy.

RWE Transgas: Růst cen ropy asi mírně zvýší ceny plynu v ČR

Plynárenská společnost RWE Transgas očekává, že kvůli rostoucím cenám ropy se budou ceny plynu v České republice do konce roku mírně zvyšovat. Vývoj cen plynu v tuzemsku ale mohou ovlivnit i další události ve světě. Na tiskové konferenci to v úterý řekl člen představenstva RWE Transgas Milan Kajtman. Jaké ceny plynu zákazníci v ČR zaplatí, určí Energetický regulační úřad. Českým domácnostem vzrostly ceny zemního plynu naposledy od dubna, a to v průměru o 1,4 procenta. Bylo to méně než na začátku letošního roku, kdy plyn podražil o 4,8 procenta. Ve třetím čtvrtletí ceny plynu podle dřívějšího vyjádření vedení ERÚ možná zůstanou nezměněné.

RWE Transgas loni snížil čistý zisk o třetinu na 5,17 mld. Kč

Společnost RWE Transgas, která je hlavním dovozcem plynu do České republiky, snížila loni čistý zisk o třetinu na 5,17 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o pětinu na 69,6 miliardy korun. Významným důvodem snížení zisku bylo stanovení cen zemního plynu Energetickým regulačním úřadem, sdělila v úterý firma v tiskové zprávě. "Nákupní ceny zemního plynu v průběhu loňského roku dramaticky rostly. Regulátor však odhadl vývoj optimisticky, a proto byly stanoveny ceny pro 4. čtvrtletí příliš nízko," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs. Ztráta firmy ve 4. čtvrtletí činila zhruba 800 milionů korun. Dalším důvodem poklesu zisku byly podle vedení firmy výsledky obchodních operací na zajištění kurzového rizika při stoupajících cenách zemního plynu.

Výdaje firem na TV reklamu vzrostly v březnu na 2,07 miliardy Kč

Hrubé březnové výdaje firem na televizní reklamu bez slev a bonusů meziročně stouply o 392 milionů na 2,07 miliardy korun. To představuje nárůst o 23 procent. Vyplývá to z monitoringu TNS A-Connect. Z něj také vyplývá, že televize Prima v březnu ve sledovanosti reklam, měřené pomocí odvysílaných reklamních zásahů, takzvaných GRP bodů, téměř dostihla Novu. Jeden GRP bod znamená oslovení reklamou jednoho procenta dospělé populace, tedy asi 84.000 lidí. Podle počtu odvysílaných GRP se určuje i cena, kterou zadavatel za odvysílání reklamy zaplatí. Prima i Nova přesáhly hranici 40 procent a rozdíl mezi nimi se snížil na 3,3 bodu, zatímco ještě před rokem to bylo přes 52 procent. Podíl Novy na odvysílaných GRP bodech, byl v březnu 45,8 procenta. To je meziroční pokles o 24,1 bodu. Naopak Prima si výrazně polepšila, její podíl meziročně o 24,2 bodu stoupl na 42,5 procenta. Podíl České televize klesl o dvě desetiny bodu na 11,6 procenta.

U Nového Jičína havaroval autobus, 16 lidí se lehce zranilo

Nedaleko Nového Jičína v úterý brzy ráno havaroval linkový autobus společnosti Student Agency s 30 pasažéry. Vozidlo, které směřovalo do Prahy, sjelo mimo silnici, převrátilo se na bok a 16 cestujících utrpělo lehká zranění. ČTK to řekla mluvčí novojičínské policie. Nehoda se stala kolem 04:30, dva kilometry za Starým Jičínem a na nějakou dobu zcela zablokovala silnici spojující Ostravu s Olomoucí. "Řidič autobusu vjel na vyfrézovaný kraj vozovky, dostal smyk a převrátil se do příkopu," uvedla mluvčí severomoravské policie. V péči lékařů novojičínské policie zůstalo deset žen a šest mužů. Jednalo se převážně o mladé lidi.

V Praze se sešli pamětníci, kteří přežili Buchenwald

Lidé, kteří přežili koncentrační tábor Buchenwald, si v úterý připomínali 61. výročí vzpoury vězňů a osvobození Američany. V prostorách ministerstva obrany v Praze se sešli zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení osvobozených politických vězňů a další hosté. Setkání, které se koná každoročně, zahájili čtením buchenwaldské přísahy. Vznikla při osvobození tábora a má za cíl zdůrazňovat, že podobné hrůzy už se nesmějí opakovat, řekli ČTK organizátoři. Pamětníci se scházejí každoročně. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková ocenila přijetí zákona, který počítá se sociální pomocí pro oběti nacismu. "Je to skutečný úspěch," uvedla. Veřejnosti i přesto podle ní na přeživších moc nezáleží.

Exministr financí Kočárník kandiduje do sněmu Akademie věd

Předseda dozorčí rady České spořitelny Ivan Kočárník, který byl ministrem financí ve vládě Václava Klause, se uchází o členství v Akademickém sněmu. Je mezi kandidáty, které navrhla vědecká pracoviště Akademie věd České republiky. Mezi návrhy profesních institucí je prezident Agrární komory Jan Veleba. Na zasedáních sněmu by měli reprezentovat podnikatelské kruhy a banky. Kandidátní listinu má ČTK k dispozici. Akademický sněm, který se sejde ve čtvrtek 20. dubna, zvolí z podnikatelských kruhů a bank deset zástupců. Vybírat bude z 25 navržených kandidátů. Dalších 30 členů sněm zvolí ze 44 navržených významných domácích a zahraničních vědců z oblastí o neživé přírodě, živé přírodě a chemických věd a humanitních a společenských věd. Zvoleni budou na funkční období 2006 až 2010. Mezi navrženými jsou bývalí rektoři pražské Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, Českého vysokého učení technického Jiří Witzany a brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, který je nyní senátorem, a někdejší předseda Učené společnosti České republiky František Šmahel. Ze zahraničních vědců je na kandidátce například švýcarský imunolog slovenského původu z fakultní nemocnice v Basileji Ivan Lefkovits, slovenský astronom Vojtech Rušín či etnoložka Marta Botíková.

Sklárna Ajeto má prestižní zakázku pro nizozemské království

Lindavská umělecká sklárna Ajeto vyrobila vzorky nápojového skleněného servisu pro nizozemské království. Pražské velvyslanectví je již předalo nizozemskému královskému domu. Vzorky musí nyní ještě schválit královna Beatrix, hned potom začne jejich výroba, řekl v úterý ČTK mluvčí společnosti David Sobotka. "Připravili jsme čtyři typy skleniček v historickém stylu - jsou to v podstatě kopie. Vyrobili jsme je z čirého křišťálového skla a ozdobili hutními technikami," dodal Sobotka. Podle něj jde o prestižní zakázku. Z nápojových soupravy od českých sklářů by měli pít hlavně státní návštěvy. Sklárna Ajeto se specializuje na výrobu komplikovaných a exkluzivních děl, která se vyrábějí jen v malých sériích. I skleniček pro nizozemské království bude jen několik stovek kusů. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek.

Nadace Leoše Janáčka získala část vzácného rukopisu Sinfonietty

Nadace Leoše Janáčka získala vlastnoruční rukopis slavných Fanfár Janáčkovy Sinfonietty. Takzvaný autograf nabídla k prodeji rodina původního majitele, významného pražského hudebního publicisty, jehož jméno stejně jako cena zůstanou utajeny. Veřejnost si mohla rukopisy prohlédnout v úterý a poté budou předány do oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea. Nalezení rukopisu odhalilo nesrovnalosti mezi tím, jak skladbu hrají orchestry dnes a jak ji Janáček sám napsal. "Hned v sedmém taktu, kdy zazní známá famfára trubek, je ve vlastnoručně psaném rukopisu jiná nota," řekla v úterý ČTK tajemnice nadace Alena Němcová. Chybu obsahuje i tisková předloha pro vydání not ve vídeňské tiskárně, které ale Janáček sám kontroloval. "Je tedy možné, že se při psaní rukopisu upsal," míní Němcová.

Jiří Černický napsal fiktivní dokument o Gagarinově letu

U příležitosti 45. výročí letu prvního člověka do vesmíru vychází knížka výtvarníka Jiřího Černického nazvaná Gagarinova věc. Černický se v ní vydává po stopách záhadné věci, která se údajně našla po přistání v lodi kosmonauta Jurije Gagarina. Umělecky vypravenou publikaci v typografii Marka Pistory vydává nakladatelství Meandr. Jiří Černický patří mezi výrazné české umělce, kteří vstoupili na výtvarnou scénu počátkem 90. let. Je držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998, používá různé formy vyjádření - video, fotografie, montáže objektů, plastiku i malbu. Kromě výtvarných prací ale také již před dvěma lety vydal knihu O Sasance - moderní verzi mytické pohádky. Fikce o Gagarinově věci je doložena mnoha dokumentárními fotografiemi a dokonce "restaurátorskou zprávou". Pracuje s tím, že po Gagarinově nouzovém přistání se v troskách kabiny jeho lodi našel záhadný předmět, který se v ní před startem nevyskytoval. Byla to tyč se světelným svazkem zářivě zlatých vláken, a jak vědci po zevrubnějším bádání zjistili, byla zdrojem neuvěřitelně silné energie.

Ostravská Aréna uvede Ostrovského hru Talenty a ctitelé

Poprvé od roku 1989 uvede v sobotu ostravské divadlo hru Alexandra Nikolajeviče Ostrovského. Půjde o hru Talenty a ctitelé v Komorní scéně Aréna. ČTK to v úterý řekla ředitelka divadla Renáta Huserová. Tvůrčí tým nevycházel ze starých překladů, které jsou protkány ideologickými narážkami. Dramaturg Tomáš Vůjtek hru z hereckého prostředí nově přeložil. "Jednak jsme se chtěli zbavit ideologického zatížení. Navíc se dnes už jinak mluví, jazyk je mladší," vysvětlil Vůjtek. Režie se ujal Ivan Krejčí.

Knižní ilustrace z Vysočiny směřují na výstavu do Japonska

Přes 120 ilustrací ze sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě bude od letošního července reprezentovat Vysočinu na výstavě výběru české dětské knižní ilustrace a animovaného a loutkového filmu v Japonsku. Na dobu jednoho roku směřuje do Japonska šest ilustrací Karla Svolinského ke knize Marie Majerové Čarovný svět a dalších 118 ilustrací různých autorů, zejména Josefa Lady. Celková hodnota zapůjčených ilustrací je téměř čtyři miliony korun. Novinářům to v úterý řekl hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Výstavu, která potrvá do srpna 2007, společně s japonskými partnery dlouhodobě připravuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a Krátký film Praha. Jejím cílem je představit japonským návštěvníkům tvorbu českých ilustrátorů a tvůrců animovaného a loutkového filmu.

Vyšla kniha o největším českém mecenáši věd a umění - Hlávkovi

Nakladatelství Academia vydalo knihu Jiřího Pokorného Odkaz Josefa Hlávky. Pojednává o jeho mecenášské politice, historii České akademie věd a umění, o Hlávkových studentských kolejích, Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a o historii Národohospodářského ústavu. Tyto instituce Hlávka založil nebo stál u jejich zrodu. Na založení České akademie věd a umění musel podle autora Hlávka v roce 1890, v době Rakousko-Uherské monarchie, jíž byly české země součástí, vynaložit "značný diplomatický um při složitých jednáních s představiteli rakouské vlády". Zrušil ji v roce 1952 komunistický režim. Za její pokračovatelky se považují tehdejší Československá akademie věd, nyní Akademie věd České republiky.

Mládek nahrál americké evergreeny na vlastní nástroj guitariano

Zpěvák a hudebník Ivan Mládek vydal novou desku nazvanou U.S. Evergreeny. Nahrál na ni 14 známých amerických písní, které opatřil vlastními texty v češtině. Doprovody si nahrál sám na nový vlastní neobvyklý nástroj nazvaný guitariano. "Chtěl jsem zabít dvě mouchy jednou ranou," řekl ČTK Mládek. Kromě prezentace svého kytarového keyboardu guitariana se rozhodl rozšířit repertoár svých kamarádů hudebníků, kteří hrají v dixielandových kapelách pro turisty v centru metropole a po večerech i v mnohých pražských hospodách. Při překládání se Mládek rozhodl ctít originální předlohu. "Snažil jsem se ve všech textech co nejvíc zachovat původní slogan, jen někdy jsem klíčové slovo nahradil nějakým hodně podobným," vysvětlil. "Je to kříženec kytary a piána, ale nevím, kdo je tatínek, a kdo maminka," řekl o guitarianu zpěvák Ondřej Hejma, který Mládkovi přeložil dokumentaci k vynálezu kvůli získání patentů pro USA a Evropskou unii do angličtiny. Na guitarianu, jejíž název je složen z anglických jmen pro kytaru a piáno, Mládek pracoval společně s programátory celých deset let.

Fotbalisty Brna postihla střevní infekce, jsou v karanténě

Kvůli rozsáhlé střevní infekci v úterý Krajská hygienická stanice nařídila fotbalistům Brna pětidenní karanténu. Tým tak nemůže nastoupit ke středeční dohrávce 20. ligového kola proti Blšanům ani v sobotním zápasu 25. kola v Praze proti Slavii. Hrát se nebude ani druholigové utkání brněnského B-mužstva s Pardubicemi. Virové onemocnění zatím postihlo podle vyjádření klubového lékaře Petra Gála 17 hráčů. "Někteří zhubli od úterního večera až o pět kilogramů. Jejich organizmus je zcela dehydrován," řekl ČTK Gál. V úterý dopoledne absolvovali fotbalisté odborné vyšetření na infekční klinice fakultní nemocnice v Brně. "Někteří hráči jsou v domácím ošetřování, jiní jsou krátkodobě hospitalizováni. Pět dnů karantény se počítá od posledního nálezu. Pokud nenastanou komplikace, tak se může podařit zvládnout situaci v rozmezí pěti až deseti dnů," dodal Gál.

Hernych porazil ve Valencii šestého hráče světa Davyděnka

Tenista Jan Hernych zahájil antukovou sezonu nečekaným vítězstvím ve Valencii nad nasazenou jedničkou Nikolajem Davyděnkem z Ruska. Šestadvacetiletý Čech v úterý v prvním kole porazil šestého hráče světového žebříčku dvakrát 7:5. Hernych, jemuž patří v pořadí ATP 89. místo, oplatil Davyděnkovi letošní porážku z turnaje v Rotterdamu. Úterní duel trval na španělské antuce téměř dvě hodiny a český tenista v něm proměnil třetí mečbol. Jeho dalším soupeřem bude domácí Guillermo Garcia-Lopez.

Nový majitel ještě Blšany nevlastní, ale stěžuje si na rozhodčí

Prodej fotbalového klubu Chmel Blšany sice ještě nebyl podle zástupců klubu uzavřen, ale budoucí majitel už podává stížnosti na výkony rozhodčích. Investiční společnost EC Group, která podle vlastního vyjádření dokončuje převzetí klubu, je prý šokována výkonem rozhodčího Adámka v posledním ligovém utkání na hřišti Slovácka. V něm hosté prohráli 0:2 a přišli o dva vyloučené hráče. Jméno budoucího majoritního partnera klubu dosud v Blšanech tajili, ale ten se nyní ke svému vstupu do fotbalového světa sám přihlásil tiskovým prohlášením, které v úterý do ČTK zaslala za společnost EC Group Iveta Zubčeková.

Na Šumavě za den napadlo 30 centimetrů sněhu

Až 30 centimetrů sněhu napadlo v pondělí a v noci na úterý na některých místech Plzeňského kraje. Sněžilo zejména na Šumavě. Nejvíc sněhu, 30 centimetrů, měla Hojsova Stráž, 28 centimetrů napadlo na Čachrově a 16 v Železné Rudě. Zřejmě to bylo nejvíc z celé republiky, řekl ČTK Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dešťové a sněhové srážky zasáhly celý Plzeňský kraj. V pondělí padal sníh už od hranice 400 metrů nad mořem, v úterý ještě na některých místech srážky, místy i sněhové, přetrvávají. Sníh padá od nadmořské výšky 500 metrů. Další sněhové srážky by mohly region zasáhnout ještě ve středu, to by se měly objevit až od 600 metrů nad mořem. V nižších polohách může pršet nebo padat déšť se sněhem, uvedl meteorolog.

Počasí

Ve středu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, v Čechách od západu zataženo s občasným deštěm, od vyšších poloh se sněžením. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem nuly.