Zprávy

Paroubek odsoudil zásahy policie proti protestům v Minsku

Premiér Jiří Paroubek odsoudil opakované policejní zásahy proti demonstracím v běloruském Minsku. Zástupci a přívrženci opozice tam od pondělí protestovali proti opětovnému zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem. "Brutální násilí proti demonstrantům dokazuje strach Lukašenkova režimu z demokracie a tolerance, strach z elementárních projevů působení občanské společnosti," napsal Paroubek v prohlášení, které v neděli ČTK poskytla mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Události v Minsku podle premiéra potvrzují to, že úspěšná česká iniciativa prosadit do závěru Evropské rady kritiku prezidentských voleb v Bělorusku byla oprávněná. Podtrhují prý také význam Paroubkova návrhu, podle kterého by běloruští studenti, kteří budou kvůli účasti na demonstracích vyloučeni ze škol, mohli dostudovat v České republice.

Senátor: ČR musí běloruským studentům pomoci co nejdříve

Pomoci běloruským studentům by Česká republika měla co nejdříve. Kapacity pro přijetí mladých oponentů totalitního režimu univerzity v Česku mají. "Je to věc, kterou bychom měli udělat za každou cenu. Neměli bychom s tím váhat a nemělo by nám být líto jakýchkoli finančních prostředků, které to bude stát. Ale nebude to drahá pomoc," řekl v neděli ČTK senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Reagoval tak na návrh premiéra Jiřího Paroubka. Ten po vzoru polských politiků uvedl, že by běloruští studenti, kteří budou kvůli účasti na demonstracích ve své zemi vyloučeni ze škol, mohli dostudovat v České republice. O pomoci běloruským studentům bude ve středu jednat vláda. Pro vytvoření programu a uvolnění stipendií se vyslovil i ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. "Každý, kdo bude vyloučen, by měl dostat možnost dostudovat," řekl ČTK. Ministryně školství Petra Buzková o tom již hovořila s předsedou České konference rektorů a cesta pro tyto studenty na české vysoké školy je podle ní otevřená. "Znamenalo by to buď přípravu v českém jazyce a pozdější studium v českém jazyce, anebo studium v angličtině," uvedla ministryně. Za studium v cizím jazyce se na českých vysokých školách platí, pro tyto studenty by ale potřebnou částku uvolnilo ministerstvo školství, dodala.

Téma německých ostatků by podel Gandaloviče se nemělo politizovat

Ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) se v neděli ohradil vůči výtkám svého volebního rivala, premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle nějž by situaci s ostatky vojáků německého wehrmachtu uloženými v jednom z ústeckých skladů mělo řešit město. Paroubek v sobotu uvedl, že Gandalovičovi vyřešení problému trvá moc dlouho. "Sám ví, že jsem se to dozvěděl minulý pátek," ohradil se Gandalovič v pořadu Sedmička televize Nova. Téma by se podle něj nemělo stát politickým. V pátek vyzval Gandaloviče, ale také ministry pro místní rozvoj a obrany Radka Martínka a Karla Kühnla a primátora Prahy Pavla Béma ke společnému řešení "neúnosné situace" prezident Václav Klaus. O den později Paroubek konstatoval, že se problémem vláda zabývat nebude a že věc plně spadá do kompetencí města vedeného Gandalovičem. Gandalovič v reakci na prezidentovu výzvu uvedl, že je především odpovědností německé strany, aby se pokusila co nejdříve nalézt nějaké místo, kde zřídí vojenský hřbitov a kam ostatky umístí. "Jako město jsme udělali maximum, teď je tah na německé straně," zopakoval v neděli. Ostatky německých vojáků zůstanou ve skladu, kde se hromadily čtyři léta, nejméně další dva roky. Není totiž k dispozici místo pro jejich trvalé uložení. Shodli se na tom ve středu na ústeckém magistrátu představitelé města, německého velvyslanectví, německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby a zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany.

Stát zaplatil za právníky v arbitrážích s Nomurou 300 mil

Český stát dosud vyplatil svým právním zástupcům, kteří jej zastupují v arbitrážích s japonskou bankou Nomura, kolem 300 milionů korun. "Náklady prozatím spojené s těmito arbitrážemi, které vedeme, se pohybují kolem 300 milionů korun za období pěti let, ve kterých se tyto arbitráže vedou," řekl novinářům vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka po skončení diskusního pořadu Partie televize Prima. Česká republika minulý týden prohrála první kolo tzv. londýnské arbitráže s japonskou bankou Nomura, která požaduje po ČR za zmařenou investici do IPB 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole. Stát ve sporu zastupuje právní kancelář Squire, Sanders & Dempsey a o změně právníků v této chvíli neuvažuje. "Není v tuto chvíli možné v průběhu řízení změnit právníky a my nemáme žádné důvody k té změně," uvedl Sobotka. Pokud by podle něj někdo přišel s tím, že právníci udělali v minulosti nějakou chybu, tak je určitě potřeba z toho vyvodit odpovědnost, ale nikdo s ničím takovým nepřišel.

Sudetoněmecké krajanské sdružení vyzvalo českou vládu k dialogu

Představitelé Sudetoněmeckého krajanského sdružení vyzvali českého prezidenta Václava Klause, vládu i parlament k otevřenému dialogu o společné minulosti. Českou politickou elitu přitom vybídli, aby se distancovala od "zločinného vyhnání" sudetských Němců z území tehdejšího Československa po druhé světové válce stejně jednoznačně, jako se německá vláda omluvila za zločiny spáchané na obyvatelstvu jiných národů ve jménu nacismu. V memorandu, z něhož citovala agentura APA, sudetoněmecký landsmanšaft znovu požaduje zrušení takzvaných Benešových dekretů a amnestijního zákona z let 1945/1946 a odsouzení "veškerých křivd spáchaných v zemi na obyvatelstvu německého původu". Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) bude na memorandum reagovat až po jeho přečtení. "Je to velmi citlivá záležitost, vyjádřím se k tomu později," řekl ČTK. Otázky minulosti považuje za "jednou provždy uzavřené" nejsilnější opoziční strana ODS. "K jejich opětovnému otevírání nevidíme žádný právní ani politický důvod. Tyto snahy považujeme za kontraproduktivní a škodící česko-německým vztahům," uvedl v prohlášení europoslanec ODS a stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil. Jménem ODS vyzval naopak odpovědné politiky na německé straně, aby všemi silami přispívali k dobrému a rovnoprávnému sousedství, partnerství a spolupráci obou zemí.

Další krajské organizace ČSSD navrhují Paroubka do čela strany

Čtyři krajské organizace ČSSD v sobotu navrhly premiéra Jiřího Paroubka do funkce předsedy strany. Současného předsedu vlády navrhli téměř jednohlasně sociální demokraté v Královéhradeckém a Olomouckém kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde je Paroubek i lídrem pro nadcházející parlamentní volby. Do čela strany nedávno premiéra navrhli též delegáti v Pardubickém kraji. V Moravskoslezském kraji se v sobotu sociální demokraté zabývali především zrušením místní organizace v Českém Těšíně na Karvinsku. Paroubkovi také vyslovili jednoznačnou podporu. Místopředsedou by podle delegátů sobotních konferencí měl být ministr práce Zdeněk Škromach. Po odchodu Stanislava Grosse je řízením strany zatím pověřen statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Mimořádný sjezd, který bude nového předsedu volit, se uskuteční 13. května v Praze.

Na konferenci v Teplicích v sobotu premiér ostře kritizoval špatně fungující spolupráci mezi placenými funkcionáři strany v pražském Lidovém domě a volebním štábem. Měl na mysli zejména práci místopředsedy ČSSD pro řízení Martina Starce. Vyčítá mu, že před čtvrteční debatou volebních lídrů kandidujících v Ústeckém kraji poslal spolustraníkům SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu v telefonickém hlasování se špatným číslem. Starec chybu připustil, myslí si ale, že chyba nebyla fatální. Zpráva podle něj měla sociálním demokratům pouze připomenout, že mají hlasovat.

Na konferenci na Vysočině rozpoutaly debatu výroky náměstka primátora Jihlavy a předsedy ČSSD na Jihlavsku Františka Zelníčka v tisku. Nelíbí se mu, jak se ve straně zachází s lidmi obviněnými v korupčních kauzách a současné dění v "biolihové aféře" přirovnal k noci dlouhých nožů. Nemyslí si, že by se obvinění členové ČSSD měli direktivně vylučovat ze strany.

ČSSD chce zdvojnásobit výdaje na výzkum a zavést "počítačovné"

Průměrný hrubý měsíční plat učitele 35.000 korun, dvakrát více studentů na gymnáziích a zdvojnásobení výdajů na vědu. To jsou cíle, které chce mimo jiné prosazovat po volbách Česká strana sociálně demokratická. Po vzoru "pastelkovného", příspěvku na školní pomůcky pro každého prvňáčka, chce zavést i "počítačovné" - 7000 korun pro žáky šestých ročníků základní škol na nákup počítačů. Novináře o tom v neděli informovali místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ministryně školství Petra Buzková. Cílem sociálních demokratů je vytvořit takovou společnost, jejíž rozvoj bude stavět na vzdělávání a kvalifikaci občanů, uvedl Havel. Pilířem školství by měly být nadále veřejné školy, proto sociální demokraté odmítají zavedené školného a jiných poplatků za studium. Dokončit by také chtěli zavedení účinného systému sociálních stipendií. Využití informačních technologií by se mělo stát součástí nejen hodin informatiky, ale i ostatních předmětů. Děti by měly na počítačích pracovat i doma. ČSSD proto chce poskytnout příspěvek na nákup výpočetní techniky 7000 korun pro rodiny šesťáků, které pobírají rodičovský příspěvek. V šesté třídě se totiž ve školách začíná s povinnou výukou informatiky.

Politologové: Hlasování v televizi nejsou předvolební průzkumy

Výsledky diváckého hlasování při televizní debatě volebních lídrů stran kandidujících v Ústeckém kraji neukázaly podle politologů aktuální názor voličů, ale nefunkčnost stranického aparátu ČSSD. V hlasování skončil premiér Jiří Paroubek s velkým odstupem za ústeckým primátorem a krajským lídrem ODS Petrem Gandalovičem. V sobotu Paroubek vyčetl místopředsedovi ČSSD Martinu Starcovi, že prohru způsobil on, když spolustraníkům poslal SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu se špatným číslem. "Jiří Paroubek přitom své vystoupení zvládl jednoznačně nejlépe. Chce se však za každou cenu vidět jako vítěz besedy, a proto neváhá přikročit i k takovým krokům, jež mají podobu exemplárních potrestání," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Premiér nejen přiznal, že členové strany jsou úkolováni posíláním hlasů, ale ještě vyšlo najevo, že to strana ani nezvládne," uvedl.

Premiér kritizoval výsledky hlasování v televizních debatách už loni v říjnu. Výsledek telefonického hlasování, v němž prohrál s předsedou ODS Mirkem Topolánkem v poměru 36 ku 64 procentům, tehdy označil za "skandální pokus o manipulaci s veřejným míněním". "Nyní sám manipulaci přiznává," podotkl Doležal. Toto přiznání je podle Doležala projevem neúcty k voličům a dá se přirovnat k výrokům, které o voličích pronesl dnes již bývalý člen sociální demokracie, starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka. Podle dalšího politologa Rudolfa Kučery může Paroubkovo jednání vyplývat z toho, že jeho pozice, respektive pozice sociální demokracie před volbami trochu oslabila. "Je z toho nervózní," soudí Kučera.

Český kryptolog prolomil bezpečnostní funkci pro data bank

Český kryptolog Vlastimil Klíma prolomil funkci, kterou pro zabezpečení své datové komunikace používají některé banky. Integritní funkci pod označením MD5 používají například protokoly SSL v elektronickém bankovnictví nebo některé certifikační autority pro elektronický podpis. Objevená metoda překonání funkce je podle Klímy tak rychlá, že je možné ji využít k útoku hackerů. "Integritní funkce MD5, kterou dodnes používají k zabezpečení dokumentů a datové komunikace mnohé bankovní protokoly nebo certifikační autority, by měla být okamžitě vyřazena z provozu," uvedl Klíma. Tuzemské banky již většinou přešly na bezpečnější šifrovací systémy. Podle mluvčí České spořitelny Kláry Gajduškové byla funkce MD5 překonána již v minulosti.

Česko-rakouská banda kradla v Rakousku materiál na legování oceli

Rakouská policie zadržela organizovanou bandu, která v ocelárnách v rakouském Štýrsku kradla ve velkém materiál potřebný ke zušlechťování (legování) oceli a vozila jej do Česka, odkud byl prodáván do dalších zemí. Šéfem bandy byl údajně 36letý český občan, podporovaný 31letým Rakušanem. Banda nakradla materiál v hodnotě milionů eur, oznámila v neděli agentura APA s odvoláním na policejní zdroje. Oba hlavní pachatelé, Roman R. a Andreas P., byli dopadeni při činu, když z minibusu řídili odvoz velkého kamionu materiálu. Přitom byly zadrženy asi dvě tuny legovacího materiálu v hodnotě asi 60.000 eur (přibližně 1,72 milionu Kč). Až do konce roku 2005 kradla banda materiál v ocelárnách Kapfenberg, když ty ale po zjištěných ztrátách zostřily bezpečnostní opatření, přenesli pachatelé svou pozornost na výrobnu ušlechtilé oceli v Mittersdorfu. Šéfové bandy si zajistili spolupachatele z řad zaměstnanců oceláren, kteří jim materiál uložený na pozemcích oceláren pokaždé připravili k odvozu.

Havel ocenil přijetí zákona o registrovaném partnerství

Exprezident Václav Havel velmi oceňuje, že Poslanecká sněmovna schválila minulý týden zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví. "Byť velmi těsně, jsem velmi rád, že zákon parlamentem posléze prošel," řekl Havel ČTK. Návrh normy, která umožňuje gayům a lesbám uzavírat svazky, v únoru vetoval prezident Václav Klaus. Poslanci poté prezidentovo veto přehlasovali nejmenší možnou většinou 101 hlasů. Proti byli tradičně lidovci a normu nepodpořila ani drtivá většina občanských demokratů. "Co mě na celé debatě kolem toho tématu nejvíc zaujalo, byla naprosto absurdní ideologie páně Kalouskovy strany (KDU-ČSL) a prezidenta republiky, že rodina má mít výhody, protože plodí děti, na rozdíl od homosexuálních párů. To je pojetí rodiny jako teletníku, jako místa, kde se připouštějí býci ke kravám, aby byla telata," uvedl Havel.

Rath navrhne vládě, aby zrušila mlčenlivost ve věci Diag Human

Veřejnost by měla být v plné šíři informována o všem, co souvisí se sporem státu s firmou Diag Human. Ministr zdravotnictví David Rath to navrhne ve středu vládě. Chce zrušit mlčenlivost, kterou stát sjednal s Josefem Šťávou po krachu jeho obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Šťáva již vysoudil na státu 327 milionů korun a chce získat ještě několik miliard odškodného. "Myslíme si, že strana vládní by měla mít možnost, pokud se nějaké informace objeví v médiích, na to reagovat," řekl Rath ČTK. Nyní podle něj je pro stát "velmi svízelné" reagovat, pokud se nějaká informace k případu objeví. Není prý jasné, zda předseda vlády, úřad vlády či ministerstvo zdravotnictví vůbec smějí reagovat.

Inspektora ČOI zbili v Chebu na tržišti kontrolovaní stánkaři

Inspektora České obchodní inspekce zbili při sobotní kontrole asijského tržiště Dragoun v Chebu kontrolovaní stánkaři. Čtyřiašedesátiletého muže při pokusu o prohlídku stánku odstrkovali, několikrát ho udeřili a srazili ho na zem. V dalším útoku zabránili trhovcům pracovník areálu a celníci. Kontrolor se bude s lehčími zraněními patrně léčit doma. Pachatelé útoku se ztratili v davu, řekl ČTK ředitel plzeňského inspektorátu ČOI Václav Havlík. Uvedl, že s tak brutálním útokem se ještě nesetkal. Otřesený inspektor přitom podle Havlíka trhovce neprovokoval, počínal si velmi slušně. Problémy měli ale i další kontroloři. "V podstatě na všechny se trhovci snažili různým způsobem, ať už verbálním nebo fyzickým útočit. Byla to velmi vyhrocená a nepříjemná situace. V pondělí podáme na útočníky trestní oznámení," uvedl Havlík. Asi dvě desítky inspektorů ČOI a stejný počet celníků při sobotní razii v areálu Dragounu zabavily hlavně padělané oděvy, obuv, pirátské zvukové a obrazové nosiče a další nelegální zboží zhruba za 11 milionů korun.

Odpůrci potratů pochodovali středem Prahy

S balonky a transparenty nad hlavami pochodovali v sobotu centrem Prahy asi dvě stovky odpůrců umělých potratů. Sešli se na Staroměstském náměstí, odkud se vydali Celetnou ulicí a pokračovali až na Václavské náměstí. V závěru položili pod sochu svatého Václava růže na bílé plátno na znamení podle jejich názoru "zmařených lidských životů". Hnutí pro život uspořádalo už šestý ročník pochodu. "V naší zemi stále platí totalitní verze komunistického zákona o umělých potratech," vysvětlila Zdeňka Rybová z pořádajícího hnutí. Uvědomuje si ale to, že klima zákazu potratů nepřeje, žádá tedy alespoň zpřísnění podmínek. "Nejčastějším typem žen, které podstupují potrat, jsou vdané ženy, které mají jedno nebo dvě děti a jsou v průměrné sociální situaci," upozornila aktivistka, která tato přerušení těhotenství považuje za neodůvodněná. Podle demografů však počet těchto žen v posledních letech klesá.

Zima lámala čtenářské rekordy

Letošní dlouhá a mrazivá zima na Vysočině nelámala pouze hydrometeorologické, ale také čtenářské rekordy. Lidé si v knihovnách vypůjčili o desítky tisíc knih, časopisů a audionahrávek více než minulou zimu. Největší počet výpůjček v kraji zaznamenaly knihovnice v Městské knihovně v Třebíči. Od listopadu do konce února jich bylo 174.250, což je o téměř 11.900 více než ve stejném období minulé zimy. V Městské knihovně v Jihlavě to bylo o víc než 9000 knih více. Historické rekordy padnou i tento měsíc, vyplynulo z ankety ČTK. Ve všech knihovnách se v tomto období nejvíce půjčuje doporučená školní četba - Staré řecké báje a pověsti, Povídky malostranské a třeba Kytice. V beletrii v Jihlavě vede počtem výpůjček kniha Joy Fieldingové Dobré úmysly, v naučné Sbírka zákonů. Na Žďársku nejvíce mezi čtenářkami kolují historické milostné romány, muži dávají přednost literatuře faktu - například o druhé světové válce. Největší zájem je ale o Šifru mistra Leonarda. V Třebíči vítězí bestseler Umberta Eca Jméno růže.

Prestižní ceny Thálie se udělovaly potřinácté

Herci Ivan Řezáč a Kateřina Holánová, pěvec Jurij Gorbunov a baletka Tereza Podařilová byli mezi těmi, kteří v sobotu v Národním divadle v Praze převzali za své mimořádné umělecké výkony v roce 2005 ceny Thálie. Udělovaly se potřinácté - těsně před Mezinárodním dnem divadla, připadajícím na 27. březen, a týden před 100. výročím založení Jednoty českého herectva. V čele této první organizace hájící zájmy divadelníků stál tehdy Eduard Vojan. Nominace se týkaly jedenácti scén, z nich pěti mimopražských. Moderátorem večera, který přenášela Česká televize, byl plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Herecká asociace tyto ceny uděluje od roku 1994. Thálie za celoživotní mistrovství převzali populární herec Lubomír Lipský, brněnský tanečník Jiří Nermut a basista Jaroslav Horáček, který dvaačtyřicet let své tvůrčí dráhy spojil s Národním divadlem v Praze. Zvláštní cenu kolegia dostal choreograf Pavel Šmok.

Držitel ceny Thálie Lubomír Lipský poděkoval sám sobě

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzal v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze Lubomír Lipský. Ze všech vyznamenaných měl nejdelší řeč; děkoval bratrům Karamazovým, třem sestrám, bratránku z Batávie, otci Goriotovi, bratranci Ponsovi, matce Kuráž a dalším dramatickým postavám, čímž rozesmál zaplněné hlediště. Nakonec poděkoval sám sobě. Zatajil však, že je to pro něj už druhá tato cena, neboť Thálii získal ve druhé polovině 90. let za výkon v úloze Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku. Na karlínském jevišti tehdy v této roli vedle hraní a zpívání ještě hrál na klavír a pozoun, tančil kankán a pokoušel se i stepovat. "Dříve se děkovalo straně a vládě, dnes se děkuje sponzorům. A protože sponzora nemám, musím poděkovat sám sobě. I za to, že jsem se poměrně v útlém věku dožil tak vysokého stáří," uvedl Lipský. Jedním z těch, kteří mu Thálii předávali, byl v roli vyslance nadace Vize 97 Václav Havel. Díky "pamětnickým" filmům a televizním pořadům znají Lubomíra Lipského i ti nejmladší. V polovině dubna oslaví třiaosmdesátiny, přesto je na jevišti stále vidět. Hraje ve třech komediích Divadla ABC a také v Divadle na Jezerce.

Sklářská škola v Kamenickém Šenově patří mezi nejstarší na světě

Odborné sklářské školství má v Česku dlouhou a slavnou tradici. Rytci, brusiči či malíři skla, kteří absolvovali Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, se mohou pyšnit i tím, že studovali na pravděpodobně nejstarší sklářské škole na světě. Od zahájení výuky v tomto ústavu uplyne ve středu 150 let. Česká národní banka při této příležitosti také vydá pamětní minci. Významné výročí neopomněla ani Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), která založení školy zařadila do svého seznamu významných dat pro rok 2006. "Škola je rodinné zlato našeho města, ale takový úspěch musí ocenit i lidé v celém kraji a v Česku," pochvaloval si loni na podzim tento fakt starosta Kamenického Šenova Ota Raiter. "Skvělé je i to, že se tak významného jubilea dočkala a nezanikla," dodal. Sklářská škola oficiálně vznikla v roce 1856, ale už 17 let předtím začala ve městě fungovat její předchůdkyně. Šlo o nedělní školu kreslení pro žáky, sklářské tovaryše a mistry. Opravdová škola pak vznikla na přání místních výrobců, aby vychovala budoucí řemeslníky.

Biatlonista Dostál zakončil sezonu druhým místem na SP v Oslu

Pro pětatřicetiletého českého biatlonistu Romana Dostála má letošní sezona stříbrnou tečku. Na závěrečném závodu Světového poháru s hromadným startem na 15 kilometrů vybojoval v Oslu druhé místo a teprve podruhé v kariéře se radoval ze stupňů vítězů. Premiérově se dočkal loni v nejdelším závodu v rakouském Hochfilzenu, který mu tehdy současně vynesl senzační titul mistra světa. Na proslulém Holmenkollenu v neděli Dostál prohrál jen s pětinásobným olympijským šampionem a majitelem čtyř Křišťálových glóbů pro celkového vítěze Světového poháru Olem Einarem Björndalenem. Na domácí hvězdu ztratil 12 sekund a skvělý běžecký výkon korunoval předstižením Sergeje Rožkova z Ruska na posledních sedmi stech metrech.

Motocyklista Pešek si v Jerezu dojel pro historické druhé místo

Dvacetiletý český jezdec Lukáš Pešek se v zahajovacím závodě mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu zařadil mezi adepty na titul v kubatuře do 125 ccm. Tovární jezdec stáje Derbi Racing vybojoval druhé místo a jako první Čech v novodobé historii vystoupil na stupně vítězů. Pražský rodák potvrdil ve španělské Grand Prix slibné výsledky z kvalifikačních tréninků a nestačil jen na domácího Alvara Bautistu s aprilií. Pešek jel životní závod od prvních metrů, kdy z třetího místa na startovním roštu vyrazil nejlépe a v celém prvním kole vedl startovní pole. Vedení pak ztratil, ale medailovou pozici ani jednou neopustil.

Podmáčený terén neumožnil odehrát Příbram - Baník Ostrava ani zápas Zlín - Olomouc

Nedělní zápas 22. kola první fotbalové ligy mezi Příbramí a Baníkem Ostrava se neuskuteční. Hodinu před plánovaným výkopem rozhodla sudí Dagmar Damková po prohlídce hřiště o tom, že terén je nezpůsobilý. Neuskuteční se ani prvoligový duel mezi fotbalisty Zlína a Olomouce. Hodinu před začátkem zápasu 22. kola rozhodčí Racek při kontrole hřiště shledal, že podmáčený terén není způsobilý ke hře.

Hladiny řek se budou zvedat do úterý, povodně hrozí jen lokálně

Český hydrometeorologický ústav v neděli upřesnil dřívější výstrahy, v nichž upozorňoval na možné zvedání hladin řek i lokální povodně. Meteorologové prodloužili dobu, během které se řeky na celém území republiky mohou zvedat. Nová výstraha platí až do úterních 18:00. Výstraha na rozvodnění toků platí od půlnoci z neděle na pondělí do úterních 18:00 pro kraje Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Vysočinu a Moravskoslezský. Povodně zatím stále meteorologové očekávají jen v kraji Královéhradeckém, kde by mohly nastat mezi pondělními 03:00 a úterními 18:00. Tání sněhu a dešťové srážky v úhrnu převážně do pěti milimetrů (na jihozápadě na horách do 12 milimetrů) zvedly hladiny toků na většině území republiky. Vzestupy se do nedělního poledne pohybovaly většinou do 30 centimetrů, místy do 50 a ojediněle do 70 centimetrů. Místy se hladiny zatím přiblížily k prvnímu stupni povodňové aktivity. Bdělost během dne zaznamenali na Blanici v Heřmani, Úslavě ve Ždírci a Klabavě v Hrádku. Očekávají se postupně výraznější vzestupy především na menších a středních tocích, kde na četných místech budou překročeny další první stupně.

Počasí

Oblačno až zataženo, občas déšť, na severovýchodě Moravy a Slezska déšť jen místy. Teploty 8 až 12 stupňů. Mírný jižní až jihozápadní vítr do 25 km za hodinu.