Zprávy

Další krajské organizace ČSSD navrhují Paroubka do čela strany

Čtyři krajské organizace ČSSD v sobotu navrhly premiéra Jiřího Paroubka do funkce předsedy strany. Současného předsedu vlády navrhli téměř jednohlasně sociální demokraté v Královéhradeckém a Olomouckém kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde je Paroubek i lídrem pro nadcházející parlamentní volby. Do čela strany nedávno premiéra navrhli též delegáti v Pardubickém kraji. V Moravskoslezském kraji se v sobotu sociální demokraté zabývali především zrušením místní organizace v Českém Těšíně na Karvinsku. Paroubkovi také vyslovili jednoznačnou podporu. Místopředsedou by podle delegátů sobotních konferencí měl být ministr práce Zdeněk Škromach. Po odchodu Stanislava Grosse je řízením strany zatím pověřen statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Mimořádný sjezd, který bude nového předsedu volit, se uskuteční 13. května v Praze.

Na konferenci v Teplicích v sobotu premiér ostře kritizoval špatně fungující spolupráci mezi placenými funkcionáři strany v pražském Lidovém domě a volebním štábem. Měl na mysli zejména práci místopředsedy ČSSD pro řízení Martina Starce. Vyčítá mu, že před čtvrteční debatou volebních lídrů kandidujících v Ústeckém kraji poslal spolustraníkům SMS zprávu se žádostí o Paroubkovu podporu v telefonickém hlasování se špatným číslem. Starec chybu připustil, myslí si ale, že chyba nebyla fatální. Zpráva podle něj měla sociálním demokratům pouze připomenout, že mají hlasovat.

Na konferenci na Vysočině rozpoutaly debatu výroky náměstka primátora Jihlavy a předsedy ČSSD na Jihlavsku Františka Zelníčka v tisku. Nelíbí se mu, jak se ve straně zachází s lidmi obviněnými v korupčních kauzách a současné dění v "biolihové aféře" přirovnal k noci dlouhých nožů. Nemyslí si, že by se obvinění členové ČSSD měli direktivně vylučovat ze strany.

ODS obvinila premiéra Paroubka, že v Bruselu nehájil české zájmy

ODS obvinila premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), že na summitu Evropské unie v Bruselu neobhájil české zájmy při jednání o službách. Okleštěná a rozmělněná verze evropské směrnice o službách, s níž souhlasil, podle nejsilnější opoziční strany nepřináší téměř nic v porovnání se současným stavem. Nepřispěje ke zlepšení ani české ani evropské ekonomiky. Novinářům to v sobotu řekl po jednání Výkonné rady ODS v Karlových Varech stínový ministr zahraničních věcí a europoslanec Jan Zahradil. Česká republika se v pátek na summitu EU vzdala svého požadavku na silnější podobu směrnice o liberalizaci služeb v unii. Premiér Paroubek to zdůvodnil potřebou dosáhnout v této věci kompromisu. "Usnesení o službách neodpovídá úplně našim původním představám, je to však rozumný kompromis. Buď budeme mít toto, nebo nic," uvedl Paroubek. Podle ODS to je ale chybný krok. "Připomínáme, že česká, slovenská, polská, maďarská, lotyšská, litevská a estonská delegace ve frakci EPP-ED v Evropském parlamentu tuto verzi směrnice nepodpořily," poznamenal Zahradil.

I Česko zváží nabídku studií pro Bělorusy vyloučené ze škol

Vedle Poláků i Češi zřejmě umožní běloruským studentům, kteří byli nebo budou kvůli účasti na protestech proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi vyloučeni ze škol, dostudovat mimo vlast. O nabídce dokončit studia na českých vysokých školách bude ve středu jednat vláda. ČTK to v sobotu řekl předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD). Návrh chce konzultovat s ministryní a školství a stranickou kolegyní Petrou Buzkovou. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář v pátek ČTK řekl, že umožnění studia pro Bělorusy nebylo prioritou pomoci Česka této zemi a ani se s tím nepočítá. Podle názoru ministerstva se totiž mladí lidé bojí takovou nabídku přijmout kvůli své budoucnosti i budoucnosti svých rodin. Paroubek míní, že pro ty, kteří už byli vyloučeni, ale může být nabídka studia vítanou pomocí. Za důležitou považuje podporu svobodomyslných lidí, a to včetně pomoci ve vzdělávání, také exprezident Václav Havel.

Vláda se nebude zabývat ostatky wehrmachtu v ústeckém skladu

Řešení situace kolem ostatků vojáků německého wehrmachtu, které tři roky skrývá sklad stavební firmy v Ústí nad Labem, je podle ministerského předsedy Jiřího Paroubka plně v kompetenci ústeckého primátora Petra Gandaloviče (ODS). Novinářům v sobotu premiér a lídr ČSSD v Ústeckém kraji pro sněmovní volby řekl, že vláda se problémem zabývat nebude. Gandalovičovi, který je přímým volebním konkurentem premiéra, podle Paroubkova názoru řešení problému trvá moc dlouho. V pátek vyzval Gandaloviče, ale také ministry pro místní rozvoj a armády Radko Martínka a Karla Kühnla a primátora Prahy Pavla Béma ke společnému řešení "neúnosné situace" prezident Václav Klaus. Problém neuložených ostatků se podle něj kompetenčně dotýká právě resortů těchto ministrů a obou primátorů. "Další odklad řešení tohoto vážného problému považuje prezident republiky za nepřijatelný," sdělil Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Havel: Vízová politika USA je projevem byrokratické přihlouplosti

Přísná vízová politika USA vůči České republice není podle exprezidenta Václava Havla projev velmocenské povýšenosti, ale projev "byrokratické přihlouplosti, pedanterie, která je ve svých důsledcích mnohdy absurdní". Otázka vízové povinnosti ožila nedávno poté, co se minstr zahraničí Cyril Svoboda vyslovil pro důslednější kontrolu turistů přijíždějících z USA a také z Kanady a Austrálie. "Není nutné, abychom odpovídali adekvátními opatřeními, protože to znamená přistoupit na tu hru a stát se podobnými byrokraty," řekl Havel v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že asymetrický vztah dvou států v oblasti vízové politiky je docela běžný a není podle něj třeba se kvůli tomu urážet.

Havel ocenil přijetí zákona o registrovaném partnerství

Exprezident Václav Havel velmi oceňuje, že Poslanecká sněmovna schválila minulý týden zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví. "Byť velmi těsně, jsem velmi rád, že zákon parlamentem posléze prošel," řekl Havel ČTK. Návrh normy, která umožňuje gayům a lesbám uzavírat svazky, v únoru vetoval prezident Václav Klaus. Poslanci poté prezidentovo veto přehlasovali nejmenší možnou většinou 101 hlasů. Proti byli tradičně lidovci a normu nepodpořila ani drtivá většina občanských demokratů. "Co mě na celé debatě kolem toho tématu nejvíc zaujalo, byla naprosto absurdní ideologie páně Kalouskovy strany (KDU-ČSL) a prezidenta republiky, že rodina má mít výhody, protože plodí děti, na rozdíl od homosexuálních párů. To je pojetí rodiny jako teletníku, jako místa, kde se připouštějí býci ke kravám, aby byla telata," uvedl Havel.

ODS podpořila ústavní stížnost senátorů kvůli úhradové vyhlášce

Výkonná rada ODS v sobotu na jednání v Karlových Varech podpořila iniciativu senátorského klubu ODS, který se chystá podat ústavní stížnost proti nové úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví. Senátoři tak chtějí dosáhnout její zrušení. Úhradová vyhláška vstoupí v platnost už od dubna a pojišťovny podle ní budou platit lékařům za péči o nemocné. Novela původní, zdravotníky ostře napadané úhradové vyhlášky umožní, aby lékaři poskytli nemocným proti loňsku o pět procent péče více a napsali jim o osm procent léků více. Text vyhlášky už schválila legislativní rada vlády a lékaři pozvaní na schůzku k premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Kritici především z řad praktických a soukromých lékařů vyhlášku zpochybňují, zvýšení plateb za péči je podle nich předvolební krok. Také pojišťovny mají z novely obavy, tvrdí, že bude problém podle ní platit.

Rath navrhne vládě, aby zrušila mlčenlivost ve věci Diag Human

Veřejnost by měla být v plné šíři informována o všem, co souvisí se sporem státu s firmou Diag Human. Ministr zdravotnictví David Rath to navrhne ve středu vládě. Chce zrušit mlčenlivost, kterou stát sjednal s Josefem Šťávou po krachu jeho obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Šťáva již vysoudil na státu 327 milionů korun a chce získat ještě několik miliard odškodného. "Myslíme si, že strana vládní by měla mít možnost, pokud se nějaké informace objeví v médiích, na to reagovat," řekl Rath ČTK. Nyní podle něj je pro stát "velmi svízelné" reagovat, pokud se nějaká informace k případu objeví. Není prý jasné, zda předseda vlády, úřad vlády či ministerstvo zdravotnictví vůbec smějí reagovat.

Inspektora ČOI zbili v Chebu na tržišti kontrolovaní stánkaři

Inspektora České obchodní inspekce zbili při sobotní kontrole asijského tržiště Dragoun v Chebu kontrolovaní stánkaři. Čtyřiašedesátiletého muže při pokusu o prohlídku stánku odstrkovali, několikrát ho udeřili a srazili ho na zem. V dalším útoku zabránili trhovcům pracovník areálu a celníci. Kontrolor se bude s lehčími zraněními patrně léčit doma. Pachatelé útoku se ztratili v davu, řekl ČTK ředitel plzeňského inspektorátu ČOI Václav Havlík. Uvedl, že s tak brutálním útokem se ještě nesetkal. Otřesený inspektor přitom podle Havlíka trhovce neprovokoval, počínal si velmi slušně. Problémy měli ale i další kontroloři. "V podstatě na všechny se trhovci snažili různým způsobem, ať už verbálním nebo fyzickým útočit. Byla to velmi vyhrocená a nepříjemná situace. V pondělí podáme na útočníky trestní oznámení," uvedl Havlík. Asi dvě desítky inspektorů ČOI a stejný počet celníků při sobotní razii v areálu Dragounu zabavily hlavně padělané oděvy, obuv, pirátské zvukové a obrazové nosiče a další nelegální zboží zhruba za 11 milionů korun.

Odpůrci potratů pochodovali středem Prahy

S balonky a transparenty nad hlavami pochodovali v sobotu centrem Prahy asi dvě stovky odpůrců umělých potratů. Sešli se na Staroměstském náměstí, odkud se vydali Celetnou ulicí a pokračovali až na Václavské náměstí. V závěru položili pod sochu svatého Václava růže na bílé plátno na znamení podle jejich názoru "zmařených lidských životů". Hnutí pro život uspořádalo už šestý ročník pochodu. "V naší zemi stále platí totalitní verze komunistického zákona o umělých potratech," vysvětlila Zdeňka Rybová z pořádajícího hnutí. Uvědomuje si ale to, že klima zákazu potratů nepřeje, žádá tedy alespoň zpřísnění podmínek. "Nejčastějším typem žen, které podstupují potrat, jsou vdané ženy, které mají jedno nebo dvě děti a jsou v průměrné sociální situaci," upozornila aktivistka, která tato přerušení těhotenství považuje za neodůvodněná. Podle demografů však počet těchto žen v posledních letech klesá.

Zima lámala čtenářské rekordy

Letošní dlouhá a mrazivá zima na Vysočině nelámala pouze hydrometeorologické, ale také čtenářské rekordy. Lidé si v knihovnách vypůjčili o desítky tisíc knih, časopisů a audionahrávek více než minulou zimu. Největší počet výpůjček v kraji zaznamenaly knihovnice v Městské knihovně v Třebíči. Od listopadu do konce února jich bylo 174.250, což je o téměř 11.900 více než ve stejném období minulé zimy. V Městské knihovně v Jihlavě to bylo o víc než 9000 knih více. Historické rekordy padnou i tento měsíc, vyplynulo z ankety ČTK. Ve všech knihovnách se v tomto období nejvíce půjčuje doporučená školní četba - Staré řecké báje a pověsti, Povídky malostranské a třeba Kytice. V beletrii v Jihlavě vede počtem výpůjček kniha Joy Fieldingové Dobré úmysly, v naučné Sbírka zákonů. Na Žďársku nejvíce mezi čtenářkami kolují historické milostné romány, muži dávají přednost literatuře faktu - například o druhé světové válce. Největší zájem je ale o Šifru mistra Leonarda. V Třebíči vítězí bestseler Umberta Eca Jméno růže.

Na Pražském hradě bude stát replika středověkého jeřábu

Repliku středověkého jeřábu, vyráběnou dobovými technologiemi, budou moci obdivovat návštěvníci Pražského hradu. Historický jeřáb na lidský pohon bude součástí doprovodného programu výstavy Karel IV., císař z Boží milosti. Kopie stroje vzniká podle vyobrazení z Václavovy bible (1390 až 1400) a průzkumem dochovaných historických šlapacích bubnových kol v českých zemích i v zahraničí.

Déšť a teplo budou zvedat hladiny řek

Oteplení a dešťové srážky přinesou v příštích dnech zvýšení hladin řek. Český hydrometeorologický ústav vydal v sobotu v 15:00 výstrahu, v níž upozorňuje na vzestup hladin řek, jejich rozvodnění i možné povodně. Výstraha platí od nedělních 18:00 do pondělních 18:00. Vzhledem k očekávanému vývoji počasí meteorologové předpokládají prodloužení platnosti této výstražné informace na další dny. Předpověď a z ní vyplývající očekávání povodní se podle vývoje počasí mění velmi rychle, ještě v sobotu ráno meteorologové se záplavami v nejbližších dnech nepočítali. Záplavy hrozí v Královéhradeckém kraji. Rozvodnit by se mohly řeky v krajích Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a na Vysočině. Hladiny řek se ale mohou zvedat na celém území ČR.

V Janáčkově divadle měla premiéru inscenace Prodané nevěsty

V brněnském Janáčkově divadle měla v pátek premiérou nová inscenace opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Režisér Ondřej Havelka zasadil výpravné provedení opery do tradičního venkovského prostředí 19. století, nikoliv však do času letní pouti, ale do masopustního veselí na konci zimy. Inscenace je druhou operní režií Ondřeje Havelky. Známý herec a propagátor swingu sice operní režii vystudoval, ale první příležitost režírovat dostal až před dvěma lety v hokejové opeře Nagano v Národním divadle v Praze. Havelka přiznal, že se mu splnil sen, právě s úryvkem Prodané nevěsty totiž kdysi přišel k přijímacím zkouškám na brněnskou JAMU. Havelka zachoval tradiční charakter opery, nechtěl diváky šokovat. "V tomto smyslu jsem zdrženlivý. Extravagantní interpretace jsou mnohdy zbytečně povrchní, bývají to i schválnosti, které nemají hlubšího opodstatnění," míní režisér. Akcentoval však komiku na úkor lyrické roviny příběhu. Národní divadlo v Brně angažovalo Havelku také proto, že jeho jméno může přilákat na operu diváky, kteří tento žánr jinak nevyhledávají.

Zelenkovy Příběhy obyčejného šílenství získaly ocenění v Polsku

Snímek Příběhy obyčejného šílenství režiséra Petra Zelenky získal ocenění polských filmových kritiků jako jeden z nejlepších zahraničních titulů, které se loni objevily v polských kinech. "Mám z toho pochopitelně velkou radost. Jsem především rád a tak trochu i překvapen, že se našel distributor, který mé filmy do Polska přivezl," řekl v sobotu ČTK Zelenka při převzetí čestného ocenění v soutěži Zlatá páska 2005. Režisér Zelenka patří v Polsku k nejznámějším českým filmovým tvůrcům. V posledních měsících mohli polští diváci shlédnout hned několik jeho snímků. Kromě oceněného filmu Příběhy obyčejného šílenství to byli i Knoflíkáři a Rok ďábla.

Snowboardisté Šindelář a Vojtěchová mají domácí tituly

Petr Šindelář a obhájkyně titulu Zuzana Vojtěchová se stali domácími šampiony mezi snowboardisty v paralelním obřím slalomu. V sobotním závodě FIS ve Špindlerově Mlýně porazil Šindelář ve finálové jízdě Švýcara Hanse Ammanna, obhájce titulu Jan Pummer skončil mezi Čechy druhý a celkově třetí. Staronová šampionka Vojtěchová předčila Kláru Koukalovou. Na černé sjezdovce v areálu Svatý Petr bojovalo v dešti o body FIS na 100 jezdců a jezdkyň z devíti evropských zemí a Koreje. V neděli jsou na programu závody ve snowboardcrosu a big airu, v pondělí paralelní slalom.

Komrsková skončila třetí na SP v Chotěbuzi, Šikulová bez medaile

Sportovní gymnastka Jana Šikulová se po vítězství před týdnem v Lyonu nedostala v druhém dílu Světového poháru na stupně vítězů. V německé Chotěbuzi v sobotu na bradlech skončila čtvrtá. O místo lepší byla specialistka na přeskok Jana Komrsková, která tak rovněž potvrdila účastí v osmičlenném finále příslušnost ke světové špičce. Přeskok vyhrála Američanka Jana Biegerová, před Komrskovou skončila i veteránka a olympijská vítězka z Barcelony Oksana Čusovitinová. Nejlepší sestavu na bradlech předvedla Číňanka Li Ja. Ve třech sobotních mužských finále česká gymnastika zastoupení neměla, Martin Konečný a David Vyoral se v páteční kvalifikaci mezi osm nejlepších neprobojovali.

Sourozenci Záhrobští sbírali medaile na šampionátech v zahraničí

Šárka Záhrobská vybojovala titul mistryně Slovinska v obřím slalomu. Desátá slalomářka Světového poháru v sobotním závodu v Kope uspěla i nad věčnými rivalkami z pohárového seriálu Anou Drevovou a Tinou Mazeovou, které na domácím svahu skončily až za českou reprezentantkou. Medaili na mezinárodním šampionátu v zahraničí vybojoval i Šárčin bratr Petr, který se stal vicemistrem Německa v superobřím slalomu. "Druhým místem dokončil příjemnou sobotu," sdělil ČTK trenér obou svých dětí Petr Záhrobský. Němečtí lyžaři měli svůj šampionát v rakouském Innerkremsu.

Pešek odstartuje do Velké ceny Španělska z první řady

Motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Španělska z první řady, což se mu podařilo poprvé v kariéře. Český jezdec na stroji Derbi obsadil v sobotní kvalifikaci kategorie do 125 ccm třetí místo. Jeho dosavadním maximem na startovním roštu byla pátá pozice. Jednadvacetiletý Pešek byl v úvodním dílu kvalifikace v pátek dokonce první a i když se v sobotu dokázal o více než půl sekundy zlepšit, klesl o dvě příčky. Druhý český jezdec v nejslabší kubatuře Karel Abraham se kvalifikoval jako třiatřicátý s více než třísekundovou ztrátou.

Liberečtí fotbalisté vedou ligu o jedenáct bodů před Teplicemi

Fotbalisté Liberce zvítězili v derby nad Jabloncem 2:0 a vedou prvoligovou tabulku s jedenáctibodovým náskokem před Teplicemi. Ty si přivezly ze stadionu pražské Sparty bezbrankovou remízu. Ani v dalším sobotním utkání 22. kola gól nepadl, Jihlava se v souboji o čtrnáctou pozici rozešla smírně s Blšany.

Počasí

Oblačno až zataženo, občas déšť, na severovýchodě Moravy a Slezska déšť jen místy. Teploty 8 až 12 stupňů. Mírný jižní až jihozápadní vítr do 25 km za hodinu.