Zprávy

EU se rozhodla pro sankce proti Bělorusku

Šéfové členských států Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu rozhodli přijmout nové sankce proti Bělorusku, které se budou týkat i prezidenta Alexandra Lukašenka, znovu zvoleného v kontroverzních volbách. Oznámila to rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková, jejíž země nyní unii předsedá. Plassniková neuvedla podrobnosti, ale podle diplomatů se zvažuje zákaz udělování víz lidem obviněným z volebních podvodů a případně i zmrazení jejich aktiv v zahraničí. Formální rozhodnutí o uvalení sankcí by měli přijmout zřejmě ministři zahraničí na svém příštím zasedání. "Evropská rada se rozhodla přijmout restriktivní opatření vůči osobám zodpovědným za porušování mezinárodních volebních standardů, včetně prezidenta Lukašenka," odcitovala Plassniková z prohlášení k Bělorusku, které se stalo součástí závěrů summitu. Dosavadní sankce spočívají v tom, že EU odmítá víza šesti činitelům zapleteným do "zmizení" opozičních aktivistů v roce 1999 a do zmanipulování předloňského referenda. I nové restrikce by měly postihnout představitele režimu, ale neizolovat běloruskou společnost, k jejíž podpoře se EU dnes opět přihlásila.

Evropští státnici rovněž odsoudili noční zátah na demonstranty v Minsku a vyzvali Lukašenka ať zadržené propustí. "Vyzýváme představitele Běloruska, aby respektovali svobodu shromažďování a propustili vězně," uvedla rakouská ministryně zahraničí. "Česká vláda umožní dokončit studium vysokoškolským studentům, kteří případně budou vyloučeni ze studia v souvislosti s demokratickými aktivitami," řekl premiér Jiří Paroubek. Český kabinet by se tím měl zabývat příští týden.

Václav Havel píše Milinkevičovi

Izolovat režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je podle českého exprezidenta Václava Havla jednou z několika věcí, které může svobodný svět za současné situace dělat. "Je třeba omezit všechny oficiální kontakty s Běloruskem," řekl Havel v rozhovoru s ČTK v reakci na nejnovější události v Minsku. "Bohužel rozchod s postkomunismem a postkomunistickou diktaturou v Bělorusku nedopadne tak dobře a rychle jako na Ukrajině. Bude to ještě dlouhý a složitý proces," uvedl Havel. Opozičnímu vůdci Milinkevičovi poslal Havel dopis, jehož text má ČTK k dispozici. "Podporuji Váš požadavek svobodných voleb ve svobodném a demokratickém Bělorusku. Každý demokrat musí být připraven na volební porážku, ale žádný se nesmí smířit se zastrašováním, s mediální manipulací, s kriminalizací a brutální policejní razií proti pokojné manifestaci. Rád bych Vás ujistil, že budu dál situaci ve Vaší zemi sledovat, podporovat svobodomyslné občany a upozorňovat mezinárodní společenství na porušování lidských práv tak, jako jsem to dělal dosud. Prosím Vás vydržte. Držím Vám i Vašim přátelům palce," napsal Havel.

Klaus vyzval k řešení situace kolem ostatků německých vojáků

Prezident Václav Klaus vyzval k řešení situace kolem ostatků vojáků německého wehrmachtu, které již tři roky leží ve skladu stavební firmy v Ústí nad Labem. Klaus dnes zaslal dopisy ministrům pro místní rozvoj a armády Radko Martínkovi a Karlu Kühnlovi a primátorům Prahy a Ústí nad Labem Pavlu Bémovi a Petru Gandalovičovi s výzvou, aby "společně řešili neúnosnou situaci". ČTK o tom informoval Klausův tajemník Ladislav Jakl. Problém se podle prezidenta kompetenčně dotýká právě resortů těchto ministrů a obou primátorů. "Další odklad řešení tohoto vážného problému považuje prezident republiky za nepřijatelný," dodal Jakl. Ostatky německých vojáků zůstanou na současném místě nejméně další dva roky. Není totiž k dispozici místo pro jejich trvalé uložení. Shodli se na tom ve středu na ústeckém magistrátu představitelé města, německé ambasády, německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby a zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany.

ČR ustoupila ohledně směrnice o službách, podnikatelé zklamáni

Česká republika se dnes na summitu EU vzdala svého požadavku na silnější podobu směrnice o liberalizaci služeb v unii. Premiér Jiří Paroubek to zdůvodnil potřebou dosáhnout v této věci kompromisu. Připustil také, že se nepodařilo prosadit českou představu o podobě zamýšleného Evropského technologického institutu. "Usnesení o službách neodpovídá úplně našim původním představám, je to však rozumný kompromis. Buď budeme mít toto, nebo nic," vyložil Paroubek na tiskové konferenci. Za rozumnější prý považoval podřídit se převládajícímu názoru. "Pokud bychom byli trvali na naší představě, odjeli bychom s prázdnýma rukama. Toto je přijatelný konsens," uvedl. Naopak podle české hospodářské komory nebyl ústupek české vlády správný. "Pokud nebude zachován princip země původu, přijetí směrnice nebude mít valný efekt a rozvoj ekonomiky nijak výrazně nepodpoří," uvedl pro ČTK prezident komory Jaromír Drábek.

Zemřela bývalá senátorka Jaroslava Moserová

V noci na pátek zemřela v Praze po dlouhé nemoci ve věku 76 let bývalá senátorka, lékařka a překladatelka Jaroslava Moserová. Potvrdil to ombudsman Otakar Motejl, dlouhodobý přítel rodiny Moserových. Lékařka, která se specializovala na popáleniny, byla v této roli svědkem posledních chvil Jana Palacha. Před třemi lety jako jediná žena kandidovala na prezidentskou funkci. Počátkem 90. let pracovala v diplomatických službách, byla velvyslankyní pro Austrálii a Nový Zéland a byla i předsedkyní Generální konference Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO). Češi ji ale znají také jako spisovatelku a ilustrátorku. Čtenářům zprostředkovala Moserová například detektivky Dicka Francise, psala knihy pro děti a filmové scénáře.

Generální ředitel UNESCO hluboce zarmoucen skonem Moserové

Hluboký zármutek nad úmrtím předsedkyně České komise pro UNESCO Jaroslavy Moserové dnes vyslovil generální ředitel této světové organizace Koičiro Macuura. Ve zvláštním poselství vydaném v Paříži uvedl, že "velká rodina UNESCO a celé mezinárodní společenství v ní ztrácejí jednoho ze svých význačných členů". Macuura vysoce ocenil intelektuální, morální a lidské kvality zesnulé i její etickou angažovanost a smysl pro hodnoty. V poselství, jehož text byl zaslán ČTK, také napsal, že svou činností vysoce přispěla k lesku nejen České republiky, ale i UNESCO všude ve světě a že vždy prosazovala s odhodláním a nadšením ideály této organizace.

Soud zamítl žalobu Unipetrolu na neplatnost smluv s Dezou

Krajský soud v Ostravě dnes zamítl žalobu Unipetrolu na neplatnost smluv o převodu akcií, které uzavřely společnost Deza ze skupiny Agrofert Holding a společnost Unipetrol. ČTK o tom dnes informoval mediální zástupce Agrofertu Vladimír Bystrov. "Žaloba byla dnes zamítnuta z důvodu nedostatku naléhavého právního zájmu," řekl ČTK bez bližších podrobností místopředseda Krajského soudu v Ostravě Rostislav Krhut. Deza se měla stát majitelem 50 procent akcií společnosti Agrobohemie a 37,4 procenta akcií společnosti Aliachem. "Očekáváme, že teď smlouvy budou plněny," řekl ČTK ředitel pro strategii Agrofert Holdingu Jan Kadaník. Unipetrol však uvedl, že soud v Ostravě žaloby zamítl na základě skutečnosti, že Deza nárokuje smluvní pokuty ve zvláštním soudním řízení u pražského soudu, a proto není nutné, aby ostravský soud určil, zda jsou smlouvy platné. "Je na pražském soudu, aby rozhodl o platnosti smluv předtím, než by příslušný soud mohl rozhodnout o nároku na smluvní pokuty," sdělil ČTK mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. Unipetrol bude pokračovat v řízení o neplatnosti smluv a požadovat zamítnutí nároku společnosti Deza na uplatnění smluvní pokuty, dodal.

Smlouva s Hyundai bude zřejmě podepsána příští týden

Smlouva s jihokorejskou automobilkou Hyundai o její investici v České republice by měla být pravděpodobně podepsána již příští týden. Právníci Hyundai nyní v Česku dolaďují poslední detaily memoranda o obří investici automobilky v Česku. "Memorandum by mělo být podepsáno během příštího týdne, možná již v pondělí. Po podpisu memoranda bude jasné, že se společnost Hyundai rozhodla umístit investici v ČR," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Do výstavby nové továrny by firma Hyundai měla v Nošovicích v Moravskoslezském kraji investovat zhruba miliardu eur (28 miliard korun). Podle premiéra Jiřího Paroubka je podpis dohody se společností Hyundai takřka jistý. "Chci vyjádřit přesvědčení, že se na 99,9 procenta jedná o jistou věc," řekl dnes v Bruselu ČTK Paroubek. Odmítl zároveň sdělit jakékoli podrobnosti. "Nerad bych tyto věci říkal dnes. Bylo by to nekorektní, firma Hyundai si, myslím, nepřeje publicitu kolem této věci. Dozvíte se to včas," uvedl.

Návrhy ODS by podle odborářů stát připravily o 246 miliard Kč ročně

Uskutečnění předvolebních návrhů ODS by stát připravilo o 112 až 246 miliard korun. Tvrdí to Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve své studii, kterou dnes představila na tiskové konferenci. Na plánovaná opatření by prý nejvíce doplatili lidé s podprůměrnými příjmy. ODS s propočty odborů nesouhlasí a tvrdí, že jsou účelové. Odborům se nelíbí, že ODS plánuje snížit daně z příjmu a nechat si občany platit řadu veřejných služeb z vlastní peněženky. Na snížení daní prý vydělají především nejbohatší lidé. Naopak dvě třetiny Čechů, které mají příjmy nižší než průměrných 19.000 Kč, by prý na plánech ODS prodělaly. Lidé by si totiž museli připlácet ve školství či zdravotnictví, dopadla by na ně vyšší DPH na potraviny a například při ztrátě zaměstnání by dostávali jen asi 3600 Kč čistého měsíčně, což je prý méně než životní minimum. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek však propočty odborářů popírá. "Jsou to účelově spočítaná čísla, která mají pomoci sociální demokracii ve volbách a funkcionářům odborů do Poslanecké sněmovny," řekl ČTK.

Bývalý Škromachův tajemník se vzdal kandidatury, je prý obviněn

Bývalý tajemník místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jan Hanáček (ČSSD), kterého vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se vzdal kandidatury do Poslanecké sněmovny. Detektivové se o Hanáčka údajně zajímají kvůli úplatkářské aféře kolem biolihu. Podle informací ČTK byl Hanáček ve čtvrtek odpoledne obviněn z přijímání úplatků, prý bude stíhán na svobodě. "Na svou kandidaturu písemně rezignoval, v ostatních stranických funkcích zatím zůstává," řekl dnes ČTK předseda jihomoravské ČSSD Václav Božek. Hanáček byl na šestém místě jihomoravské volební kandidátky ČSSD, je předsedou okresní organizace strany v Hodoníně, místopředsedou jihomoravské ČSSD a členem ústředního výkonného výboru strany. Otázku jeho stranických funkcí musí vyřešit krajské a okresní organizace, doplnil Božek.

Američan Zimmermann převzal ocenění za ochranu soukromí

Ocenění za ochranu soukromí dnes v Praze převzal Američan Philip Zimmermann, tvůrce šifrovacího programu PGP. Zimmermann se stal vítězem jedné z kategorií soutěže zvané Ceny pro Velkého bratra, kterou organizuje nevládní organizace Iuridicum Remedium a jejímž cílem je upozornit na největší narušitele soukromí. Vyhlášení výsledků prvního ročníku soutěže se konalo již loni v říjnu, Zimmermann se ho ale tehdy nemohl zúčastnit. V Praze je nyní kvůli dvoudenní konferenci o počítačové bezpečnosti. Metodu PGP (Pretty Good Privacy) zveřejnil Zimmermann v roce 1991. Následně se stal celosvětově uznávanou autoritou v oboru kryptografie. "Zimmermann vytvořil software pro šifrování e-mailu tak jednoduchý, aby jej zvládl používat opravdu každý. Navíc jej dal veřejnosti k dispozici zdarma," vysvětlili na internetu organizátoři soutěže. Za aktuální výzvu považuje nyní Zimmermann očekávaný přechod od běžného telefonování, které je relativně bezpečné, k telefonování přes internet. "Útoky internetových pirátů jsou dnes mnohem horší, než se před několika lety odhadovalo v těch nejpesimističtějších úvahách. Musíme být proto připraveni na to, že naše telefonáty přes internet budou odposlouchávány zločinci. Nemáme proto jinou možnost, než je také šifrovat," řekl Zimmermann ČTK.

Ve sněmovních volbách se letos rozhodlo utkat nejméně 19 uskupení

V letošních sněmovních volbách se chce utkat nejméně 19 volebních uskupení, která do dnešního dne podle zjištění ČTK předložila své kandidátky. Již tradičně k nim patří pětice hlavních parlamentních stran a nově vzniklá seskupení - ženská strana Rovnost šancí nebo Koalice pro Českou republiku, kterou tvoří sedm malých politických stran a hnutí. Další zájemci mají čas do úterý 28. března, kdy v 16:00 definitivně uplyne lhůta pro předkládání kandidátních listin. Očekává se, že se počet kandidujících stran a hnutí ještě zvýší. V roce 2002 o vstup do sněmovny usilovalo 29 volebních seskupení. Poslední průzkumy volebních preferencí naznačují, že by si zastoupení ve sněmovně měly uhájit ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Vládní unionisty ze sněmovny podle průzkumů vytlačuje Strana zelených. Zkomplikovat plány těmto favoritům chtějí například Pravý Blok někdejšího disidenta Petra Cibulky, Nezávislí demokraté europoslance a bývalého šéfa Novy Vladimíra Železného či Liberální reformní strana, jejíž kandidát, stejně jako v případě zelených, uspěl předloni v senátních volbách.

Moldan: Program SZ je sympatický, zakázat topit uhlím ale nelze

Stínový ministr životního prostředí ODS Bedřich Moldan dnes na odborném semináři Akademie věd pochválil volební program Strany zelených. "Mám z něj pozitivní dojem, je velmi dobře propracovaný," uvedl s tím, že program nejsilnější opoziční strany a plány zelených, kterým před sněmovními volbami stále stoupají preference, mají mnoho styčných bodů. Za sympatický, nikoli však realistický má Moldan zákaz topení uhlím v domácnostech, který by zelení chtěli prosadit od roku 2010. Zvýšením spotřební daně na uhlí a státními dotacemi na výměnu domácích kamen na uhlí za šetrnější zdroje by zelení chtěli ozdravit české ovzduší, uvedla vedoucí plzeňské kandidátky zelených Eva Tylová. Skutečnost, že po výrazném zlepšení ovzduší v 90. letech nyní jeho kvalita stagnuje nebo se dokonce zhoršuje, je podle Moldana mimo jakoukoli pochybnost. I ODS by se chtěla v tomto směru soustředit na lokální topeniště a dopravu, přesný lék ale podle Moldana musí vybrat až vládní koalice.

Autostrade podala správní žalobu kvůli trendru na mýtné

Italská firma Autostrade dnes podala žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci zadávacího řízení na elektronické mýtné. Požádala také správní soud, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí ÚOHS do doby, než budou ukončena všechna přezkumná řízení před českými soudy i Evropskou komisí. Podpisem smlouvy s vítěznou společností Kapsch by totiž začaly nejen Autostrade, ale i České republice vznikat škody, řekl ČTK zástupce firmy Vladimír Bystrov. Ministerstvo dopravy ale již dříve uvedlo, že smlouvu s Kapschem podepíše do konce března. S průběhem tendru i přezkumných řízení u ÚOHS chce ministr dopravy příští středu seznámit vládu. Správní žalobu Autostrade na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes přijal Krajský soud v Brně. V příštích dnech se jí začne zabývat senát specializovaný na hospodářskou soutěž. V podané žalobě Autostrade trvá na tom, že důvody, pro které byla ze soutěže vyloučena, byly formalistické, účelové a v rozporu se zákonem a zadávací dokumentací.

Nejoblíbenější učitelkou je Ivana Krumplová ze ZŠ Krásovy domky v Pelhřimově

Nejoblíbenější učitelkou v České republice je ode dneška Ivana Krumplová ze Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově. Porotu, která rozhodovala o udělení titulu Zlatý Ámos, zaujala svým otevřeným přístupem k žákům a sympatickým vystupováním. Žezlo jí předal loňský vítěz ankety Luboš Blahout z jabloneckého gymnázia. Krumplová vystudovala češtinu a dějepis, ale nyní učí na prvním stupni základní školy. Jejím vzorem byli učitelé, kteří se k dětem dokážou chovat jako k partnerům. "Když jsem nastoupila, dala jsem třeba pětku a obrečela jsem to já, a ne to dítě. Pochopila jsem, že všechno má své hranice," řekla Krumplová ČTK po vítězství v regionálním kole kraje Vysočina. Do letošního ročníku soutěže žáci nominovali 34 učitelů. Většina nominovaných byly ženy, převážná část pedagogů učila na základních školách. Tento rok museli učitelé poprvé projít i sítem regionálních kol. Toho nejlepšího vybírala dnes porota ze šestice finalistů, mezi kterými byla obě pohlaví zastoupena rovnoměrně. Držitelku titulu čeká slavnostní korunovace ministryní školství Petrou Buzkovou v sobotu na Kantorském bále v Praze.

Nemocných chřipkou nepřibylo, epidemie letos ještě nebyla

Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi se v uplynulém týdnu takřka nezměnil. Na 100.000 obyvatel připadalo 1469 pacientů, což v porovnání s předchozím týdnem znamenalo pokles o 0,3 procenta. ČTK to dnes řekla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. Nemocnost v letošní zimě považuje za zajímavý úkaz, neboť se již několik týdnů výrazně nemění. Epidemie, která začíná od 2000 případů na 100.000 obyvatel, dosud nebyla v Česku hlášena. Spíše než chřipka trápí Čechy respirační onemocnění. Pacienti se potýkají se záněty horních cest dýchacích, rýmou, kašlem, bolestmi hlavy a krku, často se přidá i teplota. Skutečný počet nemocných je ale zřejmě vyšší, než uvádějí statistiky. Mnoho lidí totiž k lékaři nechodí.

Jana Kratochvílová představila desku s výběrem svých hitů

Zpěvačka Jana Kratochvílová dnes novinářům v Praze představila své album s názvem Song! Song!. Za doprovodu trojice maskovaných členů své skupiny Armadeica excentrická Kratochvílová zazpívala několik svých písniček, které proložila nezadržitelnou promluvou o hudbě, vesmíru a svém příchodu do Anglie, kde žije již přes 20 let. Na desce vyšlo i s bonusovou novinkou Total Tonic celkem 19 písní; nechybějí hity Copánky, V stínu kapradiny nebo Dlouhá bílá žhnoucí kometa. Kratochvílová v lednu oslavila třiapadesáté narozeniny. Začala zpívat s Country Beatem Jiřího Brabce, působila i v jazzrockové Expanzi a Jazz Q Martina Kratochvíla. Od něj přešla do Kroků Františka Janečka, pak ji doprovázely kapely Motor a Heval. V roce 1983 přesídlila do Londýna, kde žije dosud.

Počasí

V sobotu bude oblačno až zataženo, občas déšť, na severovýchodě Moravy a Slezska srážky jen ojediněle. Teploty 8 až 12 stupňů, na horách 7. Jižní až jihozápadní vítr bude mít rychlost do 30 kilometrů za hodinu.