Zprávy
Bělorusové v Česku demonstrovali za svobodné volby ve své vlasti
Zhruba 80 lidí se v neděli na Václavském náměstí v Praze zúčastnilo shromáždění běloruských studentů, kteří demonstrovali za svobodné volby ve své vlasti. Studenti považují prezidentské volby za rozhodující pro budoucí osud Běloruska. Současný prezident Alexandr Lukašenko se podle nich snaží pomocí nátlaku, manipulace a zastrašování oponentů zajistit další trvání svého totalitního režimu. Shromáždění uspořádal Výbor běloruských studentů v Česku. "Záměrem akce je upozornit především EU na to, co se děje ve východní Evropě. Vystupujeme na podporu těch, kteří dnes vyjdou v Bělorusku do ulic," řekla v neděli ČTK jedna z organizátorek demonstrace. Studenti považují prezidentské volby za nesvobodné a nespravedlivé. Ve svém prohlášení žádají kromě jiného odvolání členů Ústřední volební komise, propuštění politických vězňů nebo odstoupení ministra vnitra a šéfa tajné služby KGB.
Běloruští studenti v Česku většinou pocházejí z vysokých škol, které byly Lukašenkovým režimem uzavřeny, nebo byli ze studií vyloučeni. "Naše perzekuce je možná, ale když se podíváte na vývoj v naší zemi, tak režim má, myslím, více starostí doma," řekla jedna z organizátorek na otázku ČTK, zda se neobává odplaty běloruské vlády. Poklidná demonstrace skončila zhruba po hodině.
Podobné shromáždění pořádal před běloruským velvyslanectvím v Praze také Svaz Bělorusů v zahraničí. Tam se shromáždila asi dvacítka Bělorusů žijících nyní v Česku. S transparenty "Lukašenko, vrah běloruského národa" pořádali mezi účastníky "symbolické" volby prezidenta. Nejvíce podpisů během nedělního dopoledne shromáždili u jména opozičního kandidáta Aljaksandra Milinkeviče.
Ministr Svoboda odmítá hospodářské sankce proti Bělorusku
Ministr zahraničí Cyril Svoboda odmítá ekonomické sankce proti Bělorusku, i když je přesvědčen o tom, že současné prezidentské volby nejsou demokratické. "Já jsem proti ekonomickým sankcím," řekl ministr v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr nepovažuje ekonomické sankce za řešení proto, že nevedou ke změnám a "dopadají především na obyvatele". Je naopak pro permanentní politický tlak na Bělorusko a pro jednání s opozicí. Tím se podle něj dává najevo, že v Bělorusku existuje alternativa.
Také podle komunistického poslance Evropského parlamentu Miloslava Ransdorfa, který se účastnil diskuse, je v Bělorusku na čase přejít k lidským právům. Prezidentovi Alexandru Lukašenkovi by prý řekl, "ať přemýšlí o tom, že je rok 2006". Připustil ale, že se mu podařilo stabilizovat zemi a "řada věcí v ekonomice". Označení diktátor pro Lukašenka podle Ransdorfa není na místě.
Česko-běloruské vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Minsk nedávno obvinil české diplomaty v zemi, že před volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek. Údajné agitační letáky jsou podle ministerstva zahraničí ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku. Česko věnovalo loni na podporu demokracie v Bělorusku zhruba čtyři miliony korun.
V Praze se v neděli konaly dvě demonstrace proti válce v Iráku
V Praze se v neděli konaly dvě demonstrace proti válce v Iráku. Převážně mladí lidé při nich protestovali proti přítomnosti amerických vojáků a jejich spojenců v této zemi. Protesty v Praze se uskutečnily podobně jako v dalších zemích u příležitosti třetího výročí americké invaze do Iráku. Účastníků v Praze však bylo podstatně méně než například v Římě či Londýně, kde protestovaly tisíce lidí.
První demontrace začala hodinu po poledni na Hradčanském náměstí, kde se sešly asi čtyři desítky lidí. O hodinu později přišlo vyjádřit stejný názor 20 příznivců Komunistického svazu mladých k soše svatého Václava. Účastníci obou shromáždění zamířili i k americkému velvyslanectví na Malou Stranu. K mladým komunistům se v centru Prahy přidalo asi 20 starších občanů, kteří vyjadřovali souhlas s provolávanými hesly "válku válce" a "svobodu Iráku". Demonstranti s rudými vlajkami se srpem a kladivem označili konflikt za "imperialistickou válku" v zájmu obchodních zájmů USA. Demonstrace na Hradčanském náměstí začala happeningem, jehož součástí byl kromě protiválečných proslovů i moderní tanec. Účastníci protestu v projevech odsoudili americkou invazi do Iráku, varovali před opakováním stejného scénáře v Íránu a vyzývali k mírovému řešení konfliktů.
Ministr Svoboda chce zpřísnit kontrolu turistů z USA, Kanady a Austrálie
Ministr zahraničí Cyril Svoboda chce zpřísnit kontrolu cizinců z USA, Kanady a Austrálie, které odmítají zrušit pro české turisty vízovou povinnost. Lidé přijíždějící z těchto zemí prý porušují pravidla turistického styku. "Tito cizinci by měli dostávat razítko do pasu, aby se vědělo, kdy přijeli a kdy odjeli. Máme vážná podezření, že se ta pravidla masově porušují," řekl ministr v České televizi.
Američané, Australané a Kanaďané nemusí mít pro turistické návštěvy Česka víza. "To ale znamená, že tu nesmí pracovat, že tu mohou být pouze 90 dní, musí mít dostatek prostředků na pobyt a zdravotní pojištění," uvedl ministr. Tvrdší postoj vůči těmto cizincům by podle něj také upozornil na nerovné vízové vztahy. O svém návrhu chce hovořit s ministrem vnitra Františkem Bublanem.
Svoboda rovněž zopakoval, že chce k tlaku na USA, Kanadu a Austrálii kvůli zrušení vízové povinnosti pro Čechy využít paktu solidarity Evropské unie. Pokud to nepůjde po dobrém, chce, aby se Česko domáhalo této solidarity i u Evropského soudu. "Na tomto testu se ukáže, jakou kvalitu má členství České republiky v Evropské unii," podotkl europoslanec Miloslav Ransdorf, který v České televizi diskutoval se Svobodou. Česko by mělo podle Ransdorfa využít klíčových hráčů unie, kteří jsou schopni se domluvit se Spojenými státy. "Měli bychom využít i nadstandardní vztahy, které existují s Británií. Británie nám otevřela pracovní trh. Británie funguje jako jakýsi tlumočník se Spojenými státy. Tam by byla určitá šance," dodal.
Paroubek: Náhrada pro Nomuru symbolická; ta ale hovoří až o 70 mld.
Škoda, jejíž náhrada hrozí České republice za neochráněnou investici japonské banky Nomura v bance IPB, nemůže být podle premiéra Jiřího Paroubka vysoká. "Myslím, že ta škoda může být naprosto symbolická," řekl v nedělním diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Podle nedělního vyjádření mluvčího Nomury Jiřího Hrabovského by se ale náhrada škody mohla vyšplhat až na 60 či 70 miliard Kč. Česko prohrálo londýnskou arbitráž s Nomurou, která požaduje za zmařenou investici do IPB 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole.
"Rozhodnutí o náhradě škody, kterou ČR Nomuře způsobila, je plně v rukou arbitrů. My ovšem očekáváme druhé kolo s důvěrou a věříme ve spravedlivé rozhodnutí. Nomura nárokuje za znehodnocení investice do IPB přibližně 40 miliard Kč. To by se nakonec, s úroky a případnou náhradou nákladů vynaložených na vedení sporu, mohlo vyšplhat až na 60-70 miliard Kč," uvedl Hrabovský v tiskové zprávě.
Premiér Paroubek však tvrdí, že dosavadní výsledek sporu je spíše remízou, protože tribunál většinu argumentů Nomury odmítl. "Především odmítl názor, že Česká národní banka neměla uvalit nucenou správu, dále to, že by podmínky prodeje IPB Československé obchodní bance byly veřejnou podporou, a nesouhlasil ani s tím, že se ČSOB obohatila na úkor Nomury," řekl premiér. Naopak předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek by si podle svých slov netroufl hovořit o remíze. "Verdikt padl, a to riziko, že na základě toho verdiktu budeme muset platit, je poměrně vysoké," prohlásil ve stejném pořadu.
Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých českých bank. Později proto podala na ČR arbitrážní žalobu v Londýně. Arbitři v první fázi rozhodovali jen o vině nebo nevině českého státu. Česká republika naopak žaluje Nomuru u arbitrážního tribunálu v Curychu a požaduje po japonské bance náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB. Curyšská arbitráž začne toto pondělí ústním jednáním.
Premiér asi Němce neodvolá, i kdyby nezajistil trestnost tunelářů
Premiér Jiří Paroubek naznačil, že i kdyby se ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi nepodařilo do trestního zákoníku vrátit paragraf postihující takzvané tunelování, předsedu jedné z koaličních stran by krátce před volbami kvůli tomu zřejmě neodvolal. Němec vzápětí Paroubkovo vyjádření o jeho možném "vyhození z vlády" označil za směšné a účelové. "Nějaká výměna dva a půl měsíce před volbami je tak trochu zbytečná," řekl Paroubek v nedělním pořadu televize Nova Sedmička. Takové ohledy by asi neměl, kdyby to bylo před rokem nebo kdyby byl ministr spravedlnosti členem jeho strany. "Kdyby to byl sociální demokrat, tak bych po něm sáhl už dávno," uvedl premiér.
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, Paroubkův soupeř v televizním duelu, soudí, že případný návrh na Němcovo odvolání by musel být námětem zásadního koaličního jednání. Informace o možném Němcově pádu proto zatím bere jako pouhou spekulaci. Také Paroubek považuje tyto úvahy za předčasné, protože rozhodnutí o trestním zákoníku má padnout až při úterním jednání sněmovny. Podle Němce jsou současná Paroubkova vyjádření pokračováním sporu o Jiřího Vyvadila a odrážejí se v nich "stále intenzivnější předvolební námluvy ČSSD a KSČM".
Bublan: Odchody policistů ze služby již policii neohrožují
Odchody policistů ze služby již nejsou problémem, situace v policii se stabilizovala. Do sboru nyní přichází více lidí, než z něj odchází. Jen za poslední dva měsíce policie přijala 450 nových mužů a žen. V diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima to uvedl ministr vnitra František Bublan. Z celkového stavu 47.000 pracovních míst v policii je nyní stále zhruba 2000 volných. "Je to včerejší bitva a já se domnívám, že teď ta situace v policii je stabilizovaná," řekl Bublan. Loni se k odchodu rozhodlo 3309 policistů, policie podle Bublana zhruba 1500 nových lidí přibrala. Bublan uvedl, že například v roce 1996 odešlo asi 4800 policistů. "Také to nebyla žádná velká tragédie," dodal.
Podle poslance Martina Římana z ODS o problém jde, neboť prý chybí hlavně policisté sloužící na ulici, nikoli v kancelářích. Říman také zpochybnil oficiální zdůvodnění, podle něhož odcházejí policisté kvůli obavě z nového služebního zákona. Množství odchodů je podle něj podivné a musí být způsobeno hlavně "atmosférou v policii, tím, jak je policie řízena, jak funguje". Bublan se ale domnívá, že za odchody mladších policistů byla především nejistota ohledně nového služebního zákona.
Mistrovi Valašska zhasla dýmka při nových pravidlech po více než hodině
Jan Koráb z olomouckého Hanáckého dýmkařského klubu se stal čtvrtým mistrem Valašska v pomalém kouření dýmky. Pouhé tři gramy tabáku kouřil jednu hodinu a 20 minut. Soutěž se nesla ve znamení několika novinek. Zásadní posun nastal ve změně pravidel. Deset minut po zapálení museli dýmkaři odložit dřevěná dusátka, jimiž dříve průběžně upravovali tabák v dýmce. Výsledkem byly horší časy všech účastníků. Loňský vítěz kouřil stejné množství tabáku více než dvě hodiny.
Klání se zúčastnilo 36 českých dýmkařů. Společně s muži si tabákového kouře užívaly i dvě ženy z Opavy, Božena Vašáková a Adéla Zapletalová. "Je to uklidňující činnost, láká nás i vůně tabáku," shodly se obě na přednostech své záliby. Jejich největším přáním bylo neskončit poslední. To se jim vyplnilo, neboť jako první soutěž opustil Vladimír Beránek z klubu APC Uherské Hradiště. Cena útěchy v podobě pytlíku zápalek mu náleží za čas 18 minut a 44 vteřin.
Na světový šampionát v otvírání ústřic pojedou dva Češi
Na světový šampionát v otvírání ústřic pojedou v září do Irska dva Češi. Nedělní klání 18 tuzemských závodníků na Staroměstském náměstí, součást pražských oslav pátečního svátku irského národního patrona sv. Patrika, skončilo totiž nerozhodně. Nejrychlejší v otevření 20 ústřic byli profesionální kuchaři Tomáš Hladík a Václav Frič, který obsadil v tomto závodě první místo už třetím rokem za sebou. Jejich čas se pohybuje kolem dvou minut. Nejpomalejší účastníci potřebovali na stejné množství až dvojnásobnou dobu. Rozhodující ovšem není jen rychlost, ale také kvalita - otevřít tuto labužnickou specialitu, aby mohla být vysrknuta, není jen tak: chce to nejen praxi a zručnost, ale také pečlivost. Posuzuje se, zda je skutečně celá a neporušená odříznuta od škeble, jestli neobsahuje úlomky a mnoho dalších detailů. Navíc se podle pořadatelů různé ústřice otvírají různě.
V Českém Švýcarsku budou moci turisté putovat s průvodcem
V Českém Švýcarsku na Děčínsku budou mít letos turisté možnost putovat s průvodcem. Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko připravuje pro nadcházející sezonu dvě prohlídkové trasy. Příští rok by jich mělo být již pět. Poplatek za kvalifikovaného průvodce nepřesáhne 50 korun, řekl ČTK Jiří Rak ze společnosti České Švýcarsko.
České Švýcarsko je nejmladší národní park v ČR, vznikl v roce 2000. Rozkládá se na zhruba 80 kilometrech čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. České Švýcarsko navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.
Radokovy ceny má Divadlo v Dlouhé a režisér Viliam Dočolomanský
Celkem třikrát zazněl v sobotu v pražském Divadle na Vinohradech při předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2005 název Divadla v Dlouhé. Mnohokrát nominovaná scéna byla v roce svého desátého výročí vyhlášena Divadlem roku a dva její členové získali ceny za herecké výkony. Jan Vondráček za roli Lelia v Goldoniho komedii Lhář, kterou nastudovala režisérka Hana Burešová, a také Jaroslava Pokorná, která v režii Jana Nebeského ztvárnila Hedviku v Ibsenově dramatu Divoká kachna. Pozlacený vavřínový věnec za nejlepší inscenaci převzal režisér Viliam Dočolomanský. Stál u zrodu projektu Sclavi/Emigrantova píseň, který vznikl v Divadelním studiu Farma v jeskyni a měl premiéru právě před rokem na scéně Švandova divadla v Praze.
Šípek vystavuje v Assenu, expozici zahájili Havel a Kok
Za účasti českého exprezidenta Václava Havla a bývalého nizozemského premiéra Wima Koka byla v neděli v severonizozemském Assenu slavnostně otevřena výstava z díla českého výtvarníka a Havlova přítele Bořka Šípka. Vernisáží zároveň odstartoval bohatý festival české kultury v nizozemské provincii Drenthe. Na vernisáž přišlo podle českého velvyslance v Nizozemsku Petra Kubernáta asi 600 pozvaných hostů. Šípek přivezl asi pětinu své veškeré tvorby - skleněné plastiky, design, nábytek, nádobí i fotografie zaplnily čtyři veliké sály Drenthského muzea.
Samotný festival bude zahájen v úterý, tedy v první jarní den. Do Assenu a dalších míst provincie během 20 dnů přijedou bratři Formanové, soubory Hradišťan, Boni Pueri či Severáček, Teatr Novogo Fronta, Gabriela Demeterová a další. V místním kulturním středisku začne výstava fotografií Dany Kyndrové a milovníci literatury budou moci besedovat s Jáchymem Topolem, Vladimírem Pistoriem nebo Sylvou Fischerovou.
Lyžařka Kulíšková zakončila paralympiádu šestým místem ve slalomu
Česká zrakově postižená lyžařka Anna Kulíšková v neděli zakončila své vystoupení na paralympijských hrách v Turíně šestým místem ve slalomu. Stříbrná medailistka ze superobřího slalomu si spolu se svým otcem Martinem v roli traséra ve druhém kole polepšila z osmé příčky, za vítěznou Francouzkou Pascale Casanovovou zaostala o 19,59 sekundy. Radim Kozlovský, který jako druhý český reprezentant nastoupil v poslední den paralympiády, slalom sedících po chybě ve druhém kole nedokončil. Po první jízdě mu patřilo 25. místo.
Boulařka Sudová podruhé vyhrála závod Světového poháru
Česká lyžařka Nikola Sudová zvítězila v závěrečném závodu Světového poháru v jízdě v boulích a připsala si druhý triumf ve SP v kariéře. V kanadském Apexu porazila celou akrobatickou elitu. Den po čtyřiadvacátých narozeninách se Sudová dočkala druhého vítězství v kariéře - z prvního se radovala rovněž v Kanadě, a to loni v lednu v Mt. Tremblantu. "Začínám mít tu Kanadu docela ráda," prohlásila s úsměvem v rozhovoru pro ČTK Sudová.
Neumannová byla v Sapporu pátá, Světový pohár vyhrála Björgenová
Norka Marit Björgenová vyhrála Světový pohár v běhu na lyžích. Stačilo jí k tomu čtvrté místo v závěrečném dílu v japonském Sapporu, kterým byl skiatlon na 2 x 7,5 kilometru. Závod vyhrála Kanaďanka Beckie Scottová. Kateřina Neumannová doběhla pátá a stejnou pozici obsadila i v celkovém hodnocení seriálu. Lukáš Bauer skončil na kombinované třicítce čtrnáctý, Jiří Magál o deset míst za ním.
Vítěz Světového poháru Janda do posledního závodu nenastoupil
Vítěz Světového poháru Jakub Janda do nedělního posledního závodu nenastoupil. Český skokan na lyžích se den poté, co si zajistil Křišťálový glóbus, neobjevil na mamutím můstku při letech ve slovinské Planici. Kvůli silnějšímu větru, než by si byl přál, nechtěl v závěru sezony podstoupit zbytečně riziko. "Vítr byl trochu silnější, to já nemám na letech rád. Nemá smysl na konci sezony riskovat," vysvětlil Janda novinářům svou absenci. V klidu se tak mohl dívat na vyvrcholení olympijské sezony a těšit se na slavnostní ceremoniál, při němž převzal jako první český skokan v historii dvanáctikilogramovou ručně broušenou trofej.
Judistka Pokorná vyhrála SP v Tallinnu, Eiglová byla druhá
Česká judistka Andrea Pokorná vyhrála nedělní soutěž Světového poháru v Tallinnu. Pokorná nenašla přemožitelku ve váhové kategorii do 70 kg a zajistila si účast na květnovém mistrovství v Tampere. V estonské metropoli se dařilo i Aleně Eiglové, která ve váze do 78 kg skončila druhá a také se může těšit na ME. Pokorná s Eiglovou tak navázaly na sobotní úspěch Pavla Petřikova, který triumfoval na SP v Rotterdamu.
Otužilci vítali jaro
Otužilci z Klubu ledních medvědů a tým přemožitele kanálu La Manche a dálkového plavce Richarda Blatného za účasti několika desítek diváků vítali v neděli v pražském Braníku jaro. K ledovým vodám Vltavy vyrazili čtyři muži a jedna žena o holích, většinou francouzských. Jakmile vstoupili do asi dva stupně teplé Vltavy, berle odhodili na břeh. Happening měl naznačit, že otužování předchází chorobám a léčí. "Otužování má dobrý vliv na lidské zdraví, zvyšuje odolnost, práceschopnost i dobrou náladu," řekl ČTK lékař Vladimír Kraus, který je členem týmu plavce Blatného. Doporučil ale každému, kdo by se chtěl otužovat, aby začal v létě a na ledovou vodu si zvykal postupně.
Počasí
Podle předpovědi meteorologů bude v pondělí polojasno, na severu až oblačno a ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Teploty vystoupí maximálně na 6 až 10 stupňů, na jihu může být až 12 stupňů. Na horách čekejte kolem 4, na Šumavě okolo 7 stupňů.