Zprávy

Průvod "v bílém" v Praze podpořil disidenty na Kubě

Lidé v bílých trikotech v sobotu v centru Prahy podpořili kubánské politické vězně. Ukončili tak sérii protestních akcí na podporu kubánských disidentů. Třídenní happening měl připomenout třetí výročí politických represí na Kubě, kdy v březnu 2003 bylo na "ostrově svobody" zatčeno 75 představitelů tamní opozice. Akci pořádala společnost Člověk v tísni. Poprvé se protest konal ve čtvrtek před kubánským velvyslanectvím a pokračoval v pátek, kdy se řada známých osobností české politiky i kultury nechala zavřít do symbolické cely na Václavském náměstí.

V sobotu odpoledne vyšel od cely na Václavském náměstí průvod připomínající pochody "Dam v bílém" v Havaně. Hnutí Dámy v bílém tvoří manželky disidentů, které tak na Kubě protestují proti věznění svých mužů. Asi 50 lidí, mezi nimi 20 v bílých trikotech a s květinami v ruce, zamířilo do kostela svatého Havla na Havelském náměstí, kde se konala mše za vězně a jejich rodiny.

Bílé tričko si oblékli také americký velvyslanec v Česku William Cabaniss a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Mezi dalšími účastníky byly například režisérka Olga Sommerová, poslankyně Táňa Fišerová nebo novinářka Petruška Šustrová. Pořadatelé požadovali především propuštění kubánských politických vězňů, kterých je na Kubě asi 300. Před kostelem pak přečetli dopis jedné z "dam v bílém", která děkovala za podporu.

Jiří Knitl z organizace Člověk v tísni ČTK řekl, že během protestů si část trestu za kubánské disidenty symbolicky "odsedělo" asi 60 lidí. Mezi nimi například šéf ODS Mirek Topolánek nebo herečka Aňa Geislerová. Pod otevřený dopis adresovaný kubánskému vůdci Fidelu Castrovi pořadatelé získali asi 260 podpisů. Signatáři v něm žádají propuštění oponentů režimu, kteří jsou často ve špatném zdravotním stavu. Česko-kubánské vztahy jsou v posledních letech velmi napjaté a Česká republika patří k hlavním kritikům Castrova režimu. Ten ji na oplátku označuje za přisluhovače a poskoka Spojených států. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě.

Paroubek: Česku akutně nehrozí, že bude muset platit Nomuře

Podle premiéra Jiřího Paroubka v současné chvíli České republice nehrozí, že bude muset platit miliardy za neuchráněnou investici japonské banky Nomura v IPB. Stát bude dál jednat a očekávám, že do vyřešení sporu uběhnou léta, řekl Paroubek. Česká republika prohrála londýnskou arbitráž s Nomurou, která požaduje po ČR za zmařenou investici do IPB 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole. Nomura žádá miliardy kvůli uvalení nucené správy na banku IPB a jejímu následnému prodeji ČSOB. Arbitři v první fázi rozhodovali jen o vině nebo nevině českého státu.

Paroubek zatím podle svých slov nezná detailně zdůvodnění rozhodnutí arbitráže. "V příštích týdnech se tomu budu bezprostředně věnovat. Osobně si myslím, že je to na léta a že bezprostředně žádná škoda České republice nehrozí," dodal. Podle něj, i kdyby stát skutečně musel vyplatit Nomuře určité odškodné za zmařenou investici, tak Česká republika naopak v jiné arbitráži požaduje odškodnění od Nomury. "Není důvod k hysterii nebo panice," uklidňoval Paroubek. Podle něj existuje ještě prostor pro jednání.

Podle Paroubka byl kolaps IPB důsledkem zhudlařené privatizace do rukou managementu, připravené Klausovými vládami. Stát nad IPB zavedl nucenou správu a odprodal ji ČSOB. "Z těch všech špatných řešení, které byly na stole, bylo toto nejméně špatné řešení," uvedl Paroubek. Podle ODS však plnou vinu za vznik, průběh i důsledky arbitrážního řízení "Nomura versus ČR" nesou vlády ČSSD. "Dnes sklízí důsledky toho, že od samého počátku chránily spíše zájmy akcionářů ČSOB, než státu a daňových poplatníků. Arbitrážní řízení mělo být absolutní vládní prioritou. Její nečinnost v této věci a kroky ve prospěch ČSOB přivodily hrozbu astronomického postihu České republiky," uvádí se v tiskovém prohlášení ODS. Podle ODS je premiér vlády za dnešní situaci spoluzodpovědný. Nevyvíjel dostatečný tlak na ministra financí Sobotku, aby prosadil smírné řešení. Osobní odpovědnost mají podle ODS vyvodit ministr financí Bohuslav Sobotka, místopředseda vlády Jiří Havel, ministr zemědělství Jan Mládek, ale i předseda vlády Jiří Paroubek, který se za krajně nevýhodné řešení situace kolem převzetí IPB ve prospěch ČSOB plně postavil.

Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých českých bank. Později proto podala na ČR arbitrážní žalobu v Londýně. Naopak Česká republika žaluje Nomuru u arbitrážního tribunálu v Curychu a požaduje po japonské bance náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB. Curyšská arbitráž začne toto pondělí ústním jednáním.

Vládní letoun měl opět potíže, zpozdil senátní misi do Asie

Jeden z letounů vládní letky měl v sobotu opět potíže. Šlo o kanadský challenger, kterým měla v sobotu ráno odletět senátní delegace v čele s předsedou horní komory Přemyslem Sobotkou na týdenní misi na Filipíny a do Malajsie. Senátoři nakonec odletěli s půldenním zpožděním náhradním letounem Tu-154. ČTK to řekl ředitel Sobotkova sekretariátu Eduard Kožušník. Stárnoucí letouny vládní letky pronásledují technické problémy už delší dobu. Možná rekordmanem v počtu překažených letů z těchto důvodů je ministr zahraničí Cyril Svoboda. Vláda už loni na jaře rozhodla o tom, že je třeba vládní letku obměnit. Zastaralé Tu-154 nahradí dvě nová armádní letadla Airbus A-319. První airbus začít sloužit letos v prosinci, druhý armáda dostane příští rok v září.

Do Česka přijede albánský premiér Sali Berisha

Na návštěvu České republiky přijede koncem března albánský premiér Sali Berisha, který byl v letech 1992 až 1997 prvním postkomunistickým prezidentem této balkánské země. Česko-albánské vztahy nejsou příliš intenzivní - naposledy byl albánský premiér v Praze před 12 lety. Česko do jedné z nejchudších zemí Evropy vyváží nákladní automobily a náhradní díly, zemědělské stroje, pneumatiky, papír, skleněné zboží i potraviny. Opačným směrem putují některé zemědělské produkty a tabák.

Omezení plateb za lázeňskou péči bude podle Paroubka pozvolné

Omezení plateb za lázeňské úkony by nemělo být tak razantní, jak původně navrhovalo ministerstvo zdravotnictví. Redukce plateb ze zdravotního pojištění by se měla odehrávat postupně, řádově o procenta ročně, uvedl na krajské konferenci ČSSD Karlovarského kraje v Novém Sedle na Sokolovsku premiér Jiří Paroubek. Ministerstvo zdravotnictví na počátku roku vystrašilo provozovatele lázní, když navrhlo výrazně snížit rozsah lázeňské péče proplácené ze zdravotního pojištění. Zejména v Karlovarském kraji, který je na lázeňství velmi závislý, by to znamenalo vážné hospodářské problémy. Podle slov krajských představitelů ČSSD i Paroubka ale redukce nebude razantní.

ČSSD ve Velkém Meziříčí vyloučila Lázničku ze strany

Sociální demokraté v sobotu vyloučili ze strany Josefa Lázničku, který je podezřelý z korupce ve státní správě. Členství jej zbavili zástupci místní organizace ČSSD ve Velkém Meziříčí na Žďársku, protože svým chováním mohl ohrozit průběh nadcházejících voleb, řekl ČTK předseda tamní organizace Josef Komínek. "Nebude-li doktoru Lázničkovi prokázána vina, místní organizace se veřejně omluví a nabídne obnovení členství," řekl Komínek. Schůze se zúčastnilo 18 z 24 členů organizace, pro hlasovalo 14. Velkomeziříčští sociální demokraté dospěli k rozhodnutí až na druhém zasedání. Téměř dvouhodinové jednání ve středu skončilo bez výsledku, protože schůze nebyla usnášeníschopná.

Administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Láznička patří do skupiny lidí, které policie zadržela 9. března, kdy provedla mimo jiné razii v budově ministerstva dopravy. Láznička je druhým obviněným, který byl kvůli kauze vyloučen z ČSSD. Olomouckého lobbistu Františka Vybírala zbavila členství jeho místní organizace v Bukovanech na Olomoucku ve čtvrtek. Podle neoficiálních informací policie podezřívá Lázničku z toho, že přes kontakty v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhal skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách.

Šimonovský: Obchvat Bučovic by mohl být v roce 2009

Obchvat Bučovic na Vyškovsku by mohl být dokončen v roce 2009. Záleží to ale především na městu, to musí připravit dokumentaci pro územní rozhodnutí, řekl v Brně novinářům ministr dopravy Milan Šimonovský. Obec nyní protíná silnice E50, která vede od dálnice D1 na Slovensko. Proti silnému provozu ve městě v pátek na centrálním náměstí protestovalo několik stovek lidí. Podle ministra ale není chyba na straně státu, městu trvala dlouho příprava územního plánu.

Bučovičtí na výstavbu městského obchvatu čekají už 30 let. Stěžují si na prach a hluk, který působí především kamionová doprava. "Praskají nám domy. Situace je již neúnosná," uvedla v pátek jedna z organizátorek protestu Věra Novozámská. Projekt je už podle organizátorů protestu zpracován. To potvrdil i Šimonovský. "Z informací, které mám, ale vyplývá, že město s původním projektem nesouhlasilo a navrhlo změny, které nebyly zaneseny do územního plánu," uvedl. To podle něj způsobilo komplikace v přípravě stavby. Pokud obec v nejbližší době dokončí všechny potřebné kroky, mohlo by se po novém obchvatu jezdit už v roce 2009, míní Šimonovský. "Pokusím se napsat starostovi a vyjasnit situaci," dodal.

Poradna pro integraci naučí cizince, jak si najít v Praze práci

Nezisková organizace Poradna pro integraci bude školit cizince a lidi, kteří získali v České republice azyl, v tom, jak si najít v Praze práci. Nabídne jim například kurzy, v nichž se naučí napsat životopis a nacvičí si pohovory s možným budoucím zaměstnavatelem, informovovala ČTK Edita Mynaříková z poradny. "Pro cizince, kteří si naši vlast vybrali jako svůj druhý domov, je situace při hledání a získání práce mnohem těžší než pro našince. Nevědí, kde práci hledat, jaké je prostředí na trhu práce, jak si domluvit pohovor, jak se prezentovat u zaměstnavatele," uvedla Mynaříková. Na projekt dostala organizace příspěvek ze sociálního fondu Evropské unie. Podle internetových stránek magistrátu budou náklady zhruba 1,4 milionu korun. Do programu se mohou přihlásit cizinci s trvalým pobytem, kteří jsou nezaměstnaní a v evidenci úřadu práce. Další podmínkou je to, že musejí mít trvalé bydliště v Praze, případně přechodný pobyt v metropoli delší než půl roku, sdělila Mynaříková.

Na Křivoklátě likvidovali hasiči fingovaný požár

Na hradě Křivoklát v sobotu dopoledne cvičně zasahovali hasiči, kteří měli zlikvidovat fingovaný požár. Na místo dorazily čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů poté, co správa hradu v 09:00 oznámila na linku 150, že hoří hrad. S výsledkem cvičení jsme velmi spokojeni, řekl ČTK správce hradu Luděk Frencl. Podobné námětové cvičení v tak velkém rozsahu podle Frencla dosud na hradě nebylo. Bylo ale nutné podle něj vyzkoušet, jak by se v tak dramatické situaci dařilo rychle a účinně zasáhnout, a zamezit tak velkým škodám. "První hasiči sem dorazili již šest minut po ohlášení požáru, to je, myslím, velmi dobrý výsledek," řekl Frencl. Také další jednotky podle něj dorazili v relativně rychlém čase. Na místě tak zasahovalo celkem téměř 40 hasičů. Podle Frencla úspěšně vyzkoušeli mimo jiné přivedení vody z rybníka nad hradem vzdáleném několik set metrů. Cvičení by se podle něj měla v budoucnu opakovat. "Rozhodně to splnilo svůj účel," řekl.

Na Zbraslavi je výstava japonských umělců 19. století

Oslavu přírody v díle japonských umělců 19. století ukazuje výstava na zámku Zbraslav na jižním okraji Prahy, kde je umístěna sbírka orientálního umění Národní galerie. Vystavenou kolekci tvoří na 150 maleb, grafik i trojrozměrných uměleckých a užitkových předmětů s přírodními motivy. Je nazvána Krajiny, ptáci a květiny a bude zpřístupněna do 11. června. Pořadatelé rozdělili výstavu na část s typickými japonskými krajinnými scenériemi a na práce zachycující přírodní detaily. Vystaveny jsou i malířské příručky, v nichž se dřevořezem reprodukovala velká díla japonské i čínské tradice.

Lidé v Olomouci obdivovali krásu původní parní čerpací stanice

Desítky lidí v sobotu v Olomouci využily možnosti prohlédnout si původní parní čerpací stanici z roku 1889 v místní části Chválkovice. Technickou památku uvedli do chodu pracovníci Středomoravské vodárenské a.s. na Dni otevřených dveří, který společnost pořádá při příležitosti Světového dne vody. Valné shromáždění OSN vyhlásilo 22. březen Světovým dnem vody již před 14 lety. Zájemci si mohli prohlédnout také úpravnu vody v Černovíře, čistírnu odpadních vod v Olomouci či Prostějově. "Městská rada rozhodla o vybudování vodárny v roce 1889. V květnu začala výstavba a už v listopadu tekla první voda. Zařízení bylo vyrobeno v Praze a fungovalo do roku 1960," řekl ČTK pracovník vodárny Martin Zelený.

Psi ze zlínského útulku si vyzkoušeli netradiční psí disciplíny

Různé netradiční psí disciplíny si v sobotu vyzkoušeli psi ze zlínského útulku, kteří se lidem představili na speciální benefiční akci na dostihové dráze u Tlumačova na Zlínsku. Společně se svými garanty se předvedli v poměrně nové psí disciplíně, v takzvaném coursingu neboli terénním dostihu. Někteří psí svěřenci si vyzkoušeli také prolézání překážek, které jsou součástí výcviku agility. "Spousta lidí má představu o psech z útulku, že se většinou jedná o psy zlé a za mřížemi, kteří jsou nevychovaní a nespořádaní. Ale realita je jiná, pejskové z útulku dokážou stejně úžasné věci jako psi, které máme doma," řekla novinářům členka Sdružení moravskoslezského coursingu Barbora Zdráhalová. Psi na speciální dráze utíkali za návnadou ze střapců. Odborníci poté hodnotili nejen běh, ale i psí obratnost, šikovnost a inteligenci.

Jakub Janda vyhrál Světový pohár

Jakub Janda vyhrál jako první český skokan v historii Světový pohár. V letech na lyžích v Planici obsadil v sobotu 29. místo a v nedělním závěrečném závodu sezony na slovinském mamutím můstku už nemůže o prvenství v celkové klasifikaci přijít. Jeho největší soupeř Fin Janne Ahonen v sobotu skončil jedenáctý a přišel o teoretickou šanci českého reprezentanta o Křišťálový glóbus připravit. Závod vyhrál Nor Björn Einar Romören, který v obou kolech předvedl nejdelší let dne 224 metrů. Janda vystřídal na trůnu právě Ahonena, který vládl Světovému poháru v uplynulých dvou letech. Základ k historickému úspěchu položil v první polovině seriálu, v níž vyhrál pět závodů a společně s finským rivalem se radoval z triumfu na Turné čtyř můstků.

Lyžař Loska skončil ve slalomu na paralympijských hrách osmnáctý

Lyžař Stanislav Loska obsadil osmnácté místo v sobotním slalomu na paralympijských hrách v Sestriere. Do druhé desítky pořadí se nejlepší z českého tria reprezentantů posunul ve druhém kole, po němž si o tři pozice vylepšil výchozí pozici. Loska je závodníkem s amputací horní končetiny. Jeho kolegové Jan Dostál a Michal Nevrkla, kteří patří do kategorie LW2 s amputovanou dolní končetinou, se umístili v závěru třetí desítky pořadí mezi téměř šedesáti účastníky.

Trejbal uzavřel Evropský pohár 23. místem ve slalomu

V závěrečném závodu sezony Evropského poháru ve sjezdovém lyžování obsadil v sobotu Filip Trejbal 23. místo ve slalomu. V konkurenci dalších olympioniků Martina Vráblíka a Ondřeje Banka potvrdil pozici české jedničky v seriálu, která mu patří i v celkovém pořadí. V sezoně nasbíral juniorský mistr světa z loňského roku 37 bodů, což mu ale nestačilo ani na první stovku pořadí či padesátku v hodnocení disciplíny.

Judista Petřikov vyhrál Světový pohár v Rotterdamu a pojede na ME

Český judista Pavel Petřikov vyhrál sobotní turnaj Světového poháru v Rotterdamu a zajistil si účast na květnovém mistrovství Evropy v Tampere. Petřikov v Nizozemsku vyhrál všechny čtyři zápasy a kraloval nejlehčí kategorii do 60 kilogramů, v níž startovalo 17 reprezentantů včetně dalšího Čecha Libora Švece. Ten prohrál svůj úvodní souboj s Belgičanem Fabricem Flamandem.

Počasí

V neděli meteorologové očekávají polojasno nebo zataženo s nízkou oblačností. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 4 stupňů