Zprávy

Česko prohrálo arbitráž s Nomurou, výše platby teprve bude určena

Česká republika prohrála arbitráž s japonskou bankou Nomura. Ta požaduje po ČR za zmařenou investici do IPB 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole. ČTK to sdělil mluvčí Nomury Jiří Hrabovský. Tribunál dospěl k závěru, že ČR porušila dohodu o ochraně a podpoře investic.

"Rozhodnutí je nepochybně zklamáním, protože neodpovídá úsilí, které český stát vynaložil nejen na řešení kauzy IPB, ale také při vysvětlování veškerých souvislostí celého případu," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Přesto podle něj však nelze ani nyní vyloučit, že po změně stanovisek jednotlivých stran bude se skupinou Nomura uzavřen smír, který obě arbitráže vyřeší. Sobotka upozornil na to, že rozhodčí tribunál zamítl svým výrokem argument Nomury, podle kterého Česká republika její investici vyvlastnila.

Nomura žádá v této arbitráži miliardy kvůli uvalení nucené správy na banku IPB a jejímu následnému prodeji finančnímu ústavu ČSOB. Arbitři v první fázi rozhodovali jen o vině nebo nevině českého státu. "Nomura vítá verdikt, podle něhož Česká republika svým postupem v případě IPB porušila své mezinárodní závazky. S důvěrou očekáváme další jednání, ve kterém bude stanovena výše škody, již nám bude muset ČR uhradit," uvedl Hrabovský.

Podle dřívějšího prohlášení ministra Sobotky neexistuje žádný důvod, proč by ČR měla této bance něco platit. Podle něj je pravda na straně Česka, protože IPB neměla v okamžiku uvalení nucené správy žádnou hodnotu. "Ta banka měla zápornou hodnotu a není žádný důvod, proč by měla Česká republika cokoli komukoli platit," řekl již dříve ČTK.

Tehdejší ministr financí Pavel Mertlík postup státu hájí. "Hrozila rozsáhlá finanční a makroekonomická krize v české ekonomice," řekl serveru Aktuálně. "Podle odhadů ČNB by krach IPB bez udržení této banky v chodu znamenal ztrátu dvou až čtyř procent hrubého domácího produktu," dodal Mertlík, který je dnes hlavním ekonomem v Raiffeisenbank. Uvalení nucené správy a následný rychlý odprodej novému investorovi vidí Mertlík pozitivně. "Pokud se vyskytne systémová krize v bankovním sektoru, nelze ji řešit jinak, než banky udržet v chodu," míní.

Podle prezidenta Václava Klause není rozhodnutí londýnské arbitráže překvapivé a potvrzuje některá podezření a závěry vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. "Hrozí reálné nebezpečí, že k dosavadním desítkám, ne-li stovkám miliard ztrát, které vznikly v důsledku této podivné transakce, přibudou další miliardové náklady v důsledku této prohrané arbitráže, které budou muset zaplatit čeští občané," uvedl prezident v písemném stanovisku. Rozhodnutí nezávislé zahraniční arbitráže potvrzuje, že ne všechno, o čem je veřejnost v této věci z oficiálních zdrojů přesvědčována, je pravdivé, a to je velice znepokojující zjištění, dodal Klaus.

Za prohranou arbitráž nesou podle opoziční ODS osobní odpovědnost ministr financí Bohuslav Sobotka, jeho předchůdce Pavel Mertlík, tehdejší Mertlíkův náměstek Jan Mládek i bývalý předseda Fondu národního majetku Jiří Havel. Občanští demokraté vyzvali Sobotku, ministra zemědělství Mládka a vicepremiéra pro ekonomiku Havla, aby odstoupili ze svých vládních funkcí. "Nezodpovědný postup ministrů a premiérů ČSSD bude stát občany České republiky další desítky miliard korun," řekl novinářům místopředseda nejsilnější opoziční strany Petr Nečas. ODS podle něj lituje, že se vyplnily její nejčernější obavy a daňoví poplatníci znovu doplatí na špatný postup vládních politiků.

Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých českých bank. Později proto podala na ČR arbitrážní žalobu v Londýně. Česko naopak v curyšské arbitráži požaduje po Nomuře 263 miliard korun za škody vzniklé v dobách působení této společnosti v IPB. Další spory s Nomurou vede kvůli IPB i ČSOB.

Kubánské disidenty podpořili ve "vězeňské cele" politici i herci

Do symbolické vězeňské cely na Václavském náměstí se v pátek nechali zavřít politici z vládních a opozičních stran i známí herci. Podpořili tak kampaň společnosti Člověk v tísni, která připomene třetí výročí politických represí na Kubě, kdy v březnu 2003 bylo na "ostrově svobody" zatčeno 75 představitelů tamní opozice. V cele si v pátek část trestu za kubánské disidenty "odseděl" například ministr zahraničí Cyril Svoboda, předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý diplomat Alexandr Vondra, ale také režiséři Václav Marhoul a Otakáro Schmidt.

"My máme zájem o dobré vztahy, problém je ale z druhé strany," odpověděl Svoboda na otázku ČTK, jak by zhodnotil současné česko-kubánské vztahy. Například po nedávném hurikánu Vilma, který ostrov postihl, nabídlo Česko Kubě pomoc, tamní vláda ji ale odmítla. "Jsme připraveni kdykoli pomoci, ale vždy budeme upozorňovat na stav lidských práv, to je pro nás zásadní otázka," řekl.

Postoj české diplomacie ocenil také Topolánek: "Cyril Svoboda má zásluhu na tom, že jsme se neodklonili od našeho původního, tvrdšího postoje." Podle něj musí mezinárodní společenství vyvinout větší tlak na Castrův režim. Kubánská otázka patří k prioritám zahraniční politiky ODS, uvedl. Při cestách do USA se prý pravidelně setkává s představiteli kubánské opozice.

Česko-kubánské vztahy jsou v posledních letech velmi napjaté a Česká republika patří k hlavním kritikům Castrova režimu. Ten ji na oplátku označuje za přisluhovače a poskoka Spojených států. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. Naposledy se oba státy dostaly do sporu, když kubánská policie letos v lednu zatkla českou modelku Helenu Houdovou a psycholožku Marianu Kroftovou při fotografování chudinské čtvrti. Obě strávily noc v policejní cele, aniž směly kontaktovat české velvyslanectví. Ženy byly propuštěny po 11 hodinách, když se písemně zavázaly, že se v zemi nezapojí do "protirevolučních aktivit".

Čeští vojáci začnou v prosinci dohlížet na letiště v Kábulu

Čeští vojáci začnou v prosinci dohlížet na kábulské letiště v Afghánistánu, jejich vedoucí úloha potrvá čtyři měsíce a počet vojáků zde sloužících se zvýší ze současných 17 na 50. O české účasti v Afghánistánu a o dalších misích NATO hovořili v pátek náčelník generálního štábu Pavel Štefka a předseda Vojenského výboru NATO Raymond Henault. Podle Henaulta budou v létě jednotky NATO kontrolovat 75 procent území Afghánistánu a v této zemi by měly jednotky aliance působit dalších pět až deset let. Pokud se tam zvýší napětí, zajistí NATO ještě vyšší ochranu nasazených vojáků, dodal Henault.

Generál Štefka řekl, že česká jednotka, o jejímž nasazení se rozhodlo již dříve, bude zodpovědná za civilní i vojenskou část letiště. Nyní tam pracuje 17 expertů na odminování a meteorologii. "V současné době se lidé, kteří tam budou, připravují," řekl Štefka. V Afghánistánu je dalších 40 českých vojáků na základně ve Fajzabádu, kde působí společně s Němci a Dány. Tato i kábulská jednotka je pod vedením NATO. Na odjezd je připraveno dalších zhruba 120 příslušníků elitní jednotky, která zůstane v Afghánistánu půl roku. O vyslání špičkové protiteroristické jednotky v lednu rozhodla na žádost USA vláda, misi schválil i parlament.

Henault, který zastupuje 26 náčelníků generálních štábů zemí NATO, pochválil kapacity české armády, její zapojování do mezinárodních akcí a odhodlání k modernizaci armádního vybavení. Neměl ani námitky k současnému financování armády z českého rozpočtu. Doplnil, že se Česko zaměřuje na kvalitu místo kvantity, což je dobře. "Děláte na mne velký dojem," prohlásil. Henault se dále zmínil o tom, že je nutné zajistit flexibilnější financování aktivit NATO. Předseda výboru NATO obdrží v Praze záslužný kříž prvního stupně.

Brněnský primátor podpořil před volbami běloruskou opozici

Brněnský primátor Richard Svoboda odeslal protestní dopis běloruskému velvyslanectví v Praze. Zdůraznil v něm svůj nesouhlas s potlačováním opozičních hnutí v Bělorusku. "S velkým znepokojením jsem přijal zprávu o nedemokratickém postupu prezidenta (Alexandra) Lukašenka v předvečer prezidentských voleb. Důrazně protestuji proti kriminalizaci politické opozice před těmito volbami," stojí v primátorově dopise, jehož část má ČTK k dispozici. Primátor zároveň požádal velvyslanectví, aby jeho názor tlumočilo v běloruské metropoli Minsku. Primátor Svoboda vyzval všechny čelní představitele českých měst a obcích, aby se k protestnímu dopisu připojili a podpořili běloruskou opozici.

V Bělorusku se v neděli konají prezidentské volby. Očekává se, že jejich vítězem bude vyhlášen současný prezident Alexandr Lukašenko, který je považován za posledního diktátora v Evropě. Opozice se obává toho, že vládnoucí režim výsledky hlasování zfalšuje, a chystá proto demonstrace v ulicích. Tajná policie varovala, že proti demonstrantům tvrdě zasáhne a obviní je z terorismu.

Česko-běloruské vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Minsk nedávno obvinil české diplomaty v zemi, že před volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda to odmítá. Údajné agitační letáky jsou podle něj ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku.

STEM: Volby by vyhrála ODS před ČSSD, zelení už jsou čtvrtí

Občanská demokratická strana si stále udržuje pozici strany, která má největší podporu voličů a vyhrála by volby do Poslanecké sněmovny před ČSSD a KSČM. Nadále rostou preference Strany zelených, která je už čtvrtou nejoblíbenější stranou a v předvolebních preferencích předstihla lidovce. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z počátku března. Podle průzkumu by ODS vyhrála volby do sněmovny se ziskem 26,7 procenta hlasů. Druhou ČSSD by volilo 21,8 procenta, třetí komunisty 12,4 procenta, čtvrté zelené 9,4 procenta a páté lidovce 6,1 procenta voličů. Průzkum opět potvrdil, že dosud parlamentní a navíc vládní Unie svobody-DEU by se do parlamentu nedostala, protože by ji volilo jen 0,3 procenta voličů. Voleb by se podle STEM zúčastnilo 53 procent voličů.

Strany nespěchají s předkládáním kandidátek, zatím je daly tři

Politická uskupení zatím moc nespěchají s odevzdáváním kandidátek pro červnové volby do Poslanecké sněmovny. Do pátku je podle zjištění ČTK předložily tři strany - KDU-ČSL, Pravý Blok a Balbínova poetická strana. V pěti regionech včetně Prahy ještě žádný soupis adeptů na poslance na krajské úřady nedorazil. Strany a hnutí na to ale mají čas až do 28. března do 16:00. Úředníci, kteří kandidátky přijímají, očekávají největší nápor v příštím týdnu.

BIS nebude mít jisté právo na údaje z telekomunikačních sítí

Vláda ve sněmovně neuspěla s návrhem, který měl Bezpečnostní informační službě (BIS) usnadnit přístup k informacím z komunikačních a elektronických sítí. Proti návrhu se postavila opoziční ODS i KSČM. Koaliční strany nenašly dost hlasů, aby zamítnutí novely odvrátily. Odpůrcům návrhu se nelíbilo, že vláda údajně rozšiřuje pravomoci tajné služby, aniž by zajistila její důkladnou parlamentní kontrolu. Podle poslance Jana Klase v předloze chyběl také odhad, kolik peněz si změna zákona vyžádá ze státní kasy a od podnikatelů. Podle BIS sice již současný zákon službě dovoluje zjišťovat údaje o telekomunikačním provozu, některé společnosti ale toto oprávnění zpochybňují. Novela měla obsahovat nové ustanovení potvrzující právo BIS žádat speciální údaje o provozu veřejných a elektronických komunikací.

Zákonodárcům asi zatím zůstane bezplatná MHD

Poslancům a senátorům zřejmě i nadále zůstane výhoda cestovat městskou hromadnou dopravou zadarmo. Sněmovna sice v prvním čtení návrh na odejmutí této výhody schválila, nezkrátila ale lhůty pro projednání předlohy ve výborech. Fakticky to znamená, že do voleb předloha přijata zřejmě nebude. Lhůta pro projednání zákona ve výborech je 60 dnů. Poslanci ji ale mohou svým rozhodnutím zkrátit. To se však nestalo. Nejbližší schůze sněmovny je v polovině dubna. Lhůta 60 dnů tak tuto poslední řádnou schůzi nynějšího volebního období hluboko přesahuje. Návrh na zrušení bezplatné MHD předložili pražští zastupitelé. Jsou přesvědčeni o tom, že poslanci a senátoři, ale také europoslanci a ústavní soudci by měli za městskou dopravu platit. Předchozí pokusy prosadit tuto změnu neprošly.

Sněmovna přijala opatření proti nelegálnímu dovozu odpadu do ČR

Poslanecká sněmovna na návrh ministra životního prostředí Libora Ambrozka schválila v zákoně o odpadech opatření proti dovozu nelegálního odpadu do ČR. Ambrozek navrhl zvýšit horní hranice pokut až na 50 milionů korun a posílit kompetence policie tak, aby mohla účinněji kontrolovat kamiony. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Podle odhadů České inspekce životního prostředí leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15.000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa. Poprvé byly nelegální skládky odpadů koncem minulého roku odhaleny v Libereckém kraji, leží také v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Inspektoři odhadují, že v posledních měsících složilo v Česku německý odpad zhruba 625 kamionů.

Česká republika zatím rozšířila seznam odpadů, které lze dovážet jen s povolením ministerstva životního prostředí. "Zpřísněnému režimu teď bude podléhat odpad, který se nejčastěji objevoval na nelegálních skládkách - například odpadní textilní podlahové krytiny a koberce, obnošené oděvy a textilní výrobky, odpad z papíru, odpad z plastů," řekl již dříve ministr Ambrozek. V praxi dá vyhláška celníkům pravomoc vrátit zpět kamion s odpady v případě, že nebude mít povolení ministerstva.

Poslanci jsou proti libovolnému počtu přihlášek na střední školy

Žáci základních škol ani nadále nebudou moci v prvním kole podávat přihlášky na libovolný počet středních škol. Novelu, která k tomu měla otevřít cestu, sněmovna hlasy sociálních demokratů a komunistů zamítla. Předlohu vypracovali poslanci ODS, jejich návrh měl zavést i další změny. "Tím sdělujete občanům a jejich dětem, že jim neumožňujete si dostatečně vybírat střední školu," vzkázal odpůrcům normy její hlavní autor a stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš. Nový školský zákon stanoví, že v prvním kole se lze hlásit jen na jednu školu.

Senát: Omezení věku pro umělé oplodnění má být pro anonymní páry

Věkové omezení pro umělé oplodnění nemá podle Senátu platit pro manželské či partnerské páry. Pro anonymní dárkyně vajíček by měl ale platit věkový limit od 18 do 35 let, pro anonymní dárce spermií bude horní hranice o pět let vyšší. Úpravy pravidel pro asistovanou reprodukci Senát schválil v rámci zákona o výzkumu na lidských kmenových embryonálních buňkách. Normu tak musí znovu posoudit Poslanecká sněmovna. Manželské páry by podle senátorů nemusely podstupovat nákladná genetická vyšetření, která by jejich snahu o potomka zbytečně prodražovala a komplikovala. Samotná pravidla výzkumu na lidských embryonálních buňkách senátoři prakticky nezměnili. Lidovečtí senátoři neúspěšně navrhovali normu zamítnout z důvodu "výhrady svědomí", pro tento postoj hlasovalo jen osm členů horní komory.

Orgány VZP neschválily plán na letošek, nucená správa trvá

Správní a dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v pátek neschválily úsporné dodatky zdravotně pojistného plánu na letošní rok. ČTK to zjistila od jednoho z členů správní rady. Schválením dodatků podmínili ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek zrušení nucené správy. Rath ČTK řekl, že nucená správa trvá; VZP bude hospodařit podle rozpočtového provizoria, které již s úsporami počítá. Nucenou správu uvalil Rath na VZP loni v listopadu. Podle něj hrozilo, že VZP skončí rok s až šestnáctimiliardovým dluhem. Ministr přesvědčil vládu, aby do VZP poslala v krátké době několik miliard. Nyní se propad VZP pohybuje kolem sedmi miliard. Zlepšené hospodaření bylo druhou podmínkou, již Rath dal pro zrušení nucené správy. "Zástupci státu zapomněli zajistit náležitou převahu a výsledek toho byl, že se hlasovalo a dodatek přijat nebyl," řekl zdroj ČTK.

Majitelé lékáren se s Rathem a Sobotkou shodli na změně marží

Majitelé lékáren se v pátek shodli s ministry zdravotnictví a financí Davidem Rathem a Bohuslavem Sobotkou na zásadní změně systému lékové přirážky. Doposud mají lékárny a distributoři z každého léku 29 procent. Systém by se ale měl změnit tak, že na nejlevnější léky stoupne marže na 33 procent a u nejdražších bude mezi šesti až deseti procenty. "Jdeme cestou přechodu na degresivní marži, musíme dopřesnit výpočty, aby bylo naprosto zřetelné, jak změna dopadne na jednotlivé druhy péče," řekl novinářům Sobotka. Rath dodal, že jednání expertů nad výpočty bude příští čtvrtek. Následně v pátek či další týden by jejich shodu měli stvrdit oba ministři. "Shodli jsme se, že kolem 33 procent bude horní hranice, a zlomový bod, kde se marže dostane pod současných 29 procent, bude mezi 800 až 850 korunami. Nejnižší marže na drahé léky bude mezi šesti až deseti procenty, to se ještě v příštím týdnu musí dojednat," upřesnil Rath.

Páteční schůzky Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren s oběma ministry se neúčastnili zástupci České lékárnické komory. Jejich prezident Lubomír Chudoba odmítl s Rathem jednat, chce mluvit s premiérem Jiřím Paroubkem. Lékárníci se připojili k únorové demonstraci soukromých lékařů, kteří žádali odvolání Ratha. Vadí jim, že jim od ledna snížil marži z 32 na 29 procent.

Vyvadil se stal Paroubkovým poradcem, správní soud to zpochybňuje

Bývalý náměstek ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu Jiří Vyvadil se v pátek vzdal mandátu soudce. Podle sdělení mluvčí kabinetu Lucie Orgoníkové se stal poradcem premiéra Jiřího Paroubka. Předsedovi vlády bude radit v otázkách soudnictví, práva a spravedlnosti, informovala ČTK Orgoníková. Vyvadil bude podle ní čestným poradcem a za svou činnost nebude pobírat žádný plat. Nejvyšší správní soud ovšem tvrdí, že Vyvadil se může stát Paroubkovým poradcem nejdříve za tři měsíce a do té doby pro něj pracovat nesmí.

Vyvadil složil soudcovskou funkci poté, co ministr spravedlnosti Pavel Němec vyhověl návrhu předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy a Vyvadila dočasně zprostil funkce soudce. Paroubek Vyvadila podporoval v nedávném sporu s Němcem. "Je to rozhodnutí pana premiéra a nebudeme ho komentovat," reagoval na zprávu mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Vyvadil strávil posledního půl roku na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Ztratil ale důvěru ministra i svého šéfa Baxy. Vyjadřoval se prý k politickým kauzám a ohrozil tak nezávislost soudu. Navíc se sešel s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem v kauze prodeje potravinářské firmy Setuza. O schůzce byl informován předseda vlády Paroubek, ale nevěděl o ní ministr spravedlnosti Němec. Náměstek také ostře kritizoval práci svého nadřízeného Němce.

ČRo: O náměstka ministra dopravy Pospíchala se zajímá policie

Kvůli údajné korupci ve státní správě se policie zajímá o sociálnědemokratického náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala. V pátek to uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Podle ČRo se Pospíchal koncem února osobně nominoval na člena meziresortního poradního orgánu pro biopaliva. V kauze údajné korupce už od minulého týdne čelí obvinění sedm lidí, mezi nimi i ředitelka Pospíchalova sekretariátu Ludmila Schwarzová.

Policie je podezírá z toho, že pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách na výrobu biolihu. Ministr dopravy Milan Šimonovský prohlásil, že na ministerstvu neměl s biopalivy nikdo nic společného. "Na našem ministerstvu se ani nerozhodovalo o výrobě, ani o udělování licencí, takže pokud někdo něco nekalého prováděl, tak byl na našem ministerstvu zaměstnán, ale svou činnost prováděl někde jinde."

Investice do realit v ČR loni stouply o devět pct na 34 mld. Kč

Investice do komerčních nemovitostí v České republice loni stouply meziročně o devět procent na 1,2 miliardy eur (zhruba 34 miliard Kč). Větší objem investic ze středoevropských zemí vykázalo pouze Polsko. Pro region střední a východní Evropy byl loňský rok rekordní. Celkový objem investic dosáhl 5,8 miliardy eur (165 miliard Kč), což představuje meziroční nárůst o 38 procent. ČTK o tom informovala společnost CB Richard Ellis.

ČSÚ: Růst tržeb v maloobchodu v lednu zrychlil na 6,4 procenta

Lednové akční prodeje lákaly zákazníky k utrácení. Meziroční růst tržeb v tuzemských obchodech v lednu zrychlil na 6,4 procenta z prosincových 3,7 procenta. Sdělil to Český statistický úřad. Po sezonním očištění se tržby zvýšily o 4,5 procenta. Nejrychleji rostly tržby za textil a obuv, nárůst zaznamenal i zásilkový obchod. Naopak klesl prodej farmaceutického zboží a kosmetiky.

Na léčbu a prevenci AIDS se dává rok od roku stále méně peněz

Na léčbu a prevenci nemoci AIDS se dává podle odborníků rok od roku stále méně peněz. Zatímco v roce 1996 stát vynaložil na léčbu, prevenci a bezplatné testování 66,9 milionu korun, pro letošek plánuje poskytnout 19 milionů. V Česku loni přitom přibylo 90 lidí nakažených virem HIV, což je o 18 případů více než v roce 2004. V zemi bylo koncem loňského roku evidováno 827 HIV pozitivních lidí - 650 mužů a 177 žen. V posledním roce zemřelo na tuto nemoc devět lidí. "Kdo chce děti učit nepřímou úměrnost, tak ať si vezme tato čísla, stoupá počet pozitivních a klesají peníze," uvedl tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Podle Jaroslava Jedličky z české kanceláře programu OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) na prevenci připadají z celkové částky asi čtyři miliony korun. "S ohledem na zvýšený počet registrovaných případů infekce HIV v ČR bude přehodnoceno zaměření těchto preventivních aktivit," sdělil ČTK Vítězslav Klíma z ministerstva zdravotnictví.

Dlouhá zima oddaluje jarní výlovy jihočeských rybníků

Dlouhá a mimořádně tuhá zima na jihu Čech oddaluje jarní výlovy rybníků, které obvykle začínají touto dobou. Některé rybníky od prosince pokrývá až 40 centimetrů silný led, a rybáři tak místo sítí vyrážejí k vodě s pilami a sekerami, aby ryby udrželi při životě. Kdy začnou s výlovy, zatím nedokáží odhadnout, zřejmě se tak stane až začátkem dubna. ČTK to zjistila v anketě mezi rybářstvími v kraji.

Praha je domovem nejstaršího koně Převalského na světě

Pražská zoologická zahrada je od února letošního roku domovem nejstaršího koně Převalského na světě. Rekordmanka Cilka žije v trojské zoo celý život, tedy 34 let, titul jí připadl po smrti o dva roky staršího hřebce Benta, který uhynul 10. února v polské Lodži. V úterý Cilka oslaví narozeniny. V jejím rodokmenu má čestné místo ukrajinská babička. I jí patří výjimečné postavení, byla totiž poslední klisnou odchycenou v přírodě.

Kůň Převalského je jediným v současnosti žijícím druhem divokého koně. Ve stepích ho už ale člověk nepotká, ve volné přírodě byl vyhuben před půl stoletím. Pražská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele koně Převalského na světě, vede i mezinárodní plemennou knihu tohoto druhu a hlava koně Převalského zdobí znak zoo. Kniha byla založena v roce 1959 a je nejobsáhlejší na světě. Shromažďuje data o všech koních Převalského, kteří byli chováni v zajetí od roku 1899. Nyní je v ní zapsáno přes 3500 jedinců. Cilčin rekord je tedy dobře zdokumentován.

Ze sportu:

Česká zrakově postižená lyžařka Anna Kulíšková skončila čtvrtá v pátečním obřím slalomu na paralympijských hrách v Turíně. Majitelka stříbra ze superobřího slalomu si ve druhém kole o místo polepšila, ale na medailistky měla obrovskou ztrátu. Závod vyhrála domácí Italka Silvia Parenteová.

Desátým místem v závěrečném závodu sezony ve švédském Aare se česká lyžařka Šárka Záhrobská probojovala mezi elitní desítku slalomářek ve Světovém poháru. Zopakovala tak výsledek z roku 2004, v loňské sezoně byla celkově jedenáctá, v roce 2003 devatenáctá.

Ondřej Bank obsadil desáté místo v pátečním závěrečném obřím slalomu Evropského poháru. Český lyžař figuroval ve finálovém závodu v rakouském Flachau po prvním kole až na 21. příčce, ve druhém se čtvrtým nejrychlejším časem posunul do elitní desítky. Petr Záhrobský nedokončil druhé kolo.

Olympionik Michal Novotný vyhrál jako první český snowboardista v historii závod Světového poháru. Čtyřiadvacetiletý reprezentant triumfoval ve snowboardcrossu při finále seriálu v japonském Furanu. Za Novotným skončili Švýcar Marco Huser a Kanaďan Jasey Jay Anderson, jenž vyhrál celkové hodnocení disciplíny ve Světovém poháru.

Lídr Světového poháru Jakub Janda v kvalifikaci na víkendové závody v letech na lyžích v Planici obsadil 37. místo. Na slovinském mamutím můstku doplachtil do vzdálenosti 185 metrů a o 37,5 metru zaostal za vítězem kvalifikace Rakušanem Martinem Kochem. Dvousetmetrovou hranici v pátek vedle Kocha překonalo dalších sedmnáct závodníků.

Počasí

V sobotu meteorologové očekávají převážně oblačno, místy se sněžením, v nížinách s deštěm. Později srážky jen ojediněle. Teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem nuly. Foukat bude slabý proměnlivý vítr.