Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ČSSD vyzvala k rezignaci starostu Sznapku podezřelého z korupce

Vedení ČSSD v pondělí vyzvalo Jindřicha Sznapku, aby odstoupil z funkce starosty Českého Těšína. Informovalo o tom v tiskové zprávě, pod níž je podepsán úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. Sznapka, který čelí obvinění z uplácení, ČTK řekl, že bude Sobotkovu výzvu seriozně zvažovat. "Máme za to, že člověk, který se vůči občanům města chová arogantně a přezíravě a zároveň je podezřelý ze spáchání trestného činu, není důstojným reprezentantem komunální politiky," stojí v tiskové zprávě. V případě, že starosta na výzvu nezareaguje, měli by místní zastupitelé z řad ČSSD navrhnout jeho odvolání. Zastupitelstvo Českého Těšína se má sejít 22. března. "Pokud mě někdo vyzývá k tomu, abych odstoupil z postu starosty, bylo by dobré, abych se to dozvěděl přímou cestou, a ne prostřednictvím médií, protože se mi k tomu špatně vyjadřuje. Pokud mě ovšem vyzývá k odstoupení pan Sobotka, budu to seriozně zvažovat, protože je to osoba, která pro Český Těšín hodně udělala," řekl Sznapka.

Paroubek: Členové ČSSD obvinění z korupce selhali a musejí odejít

Dva členové sociální demokracie, kteří jsou podezřelí z korupce ve státní správě, podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) zklamali morálně a politicky. "Jsou to lidé pro mě naprosto nepřijatelní, v sociální demokracii skončí," řekl v pondělí Paroubek novinářům. Už v pátek grémium nejsilnější vládní strany vyzvalo mateřskou organizaci obou obviněných na Vysočině, aby co nejrychleji ukončila jejich členství ve straně. Ve skupině šesti obviněných jsou administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a také Ludmila Schwarzová, vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala. Oba jsou členy ČSSD, Schwarzová dokonce sedí v ústředním výkonném výboru strany. Premiér uvedl, že ani jednoho z nich nezná, i když nevyloučil, že se Schwarzovou mohl někdy při zasedání širšího vedení ČSSD mluvit. "Ti lidé zklamali morálně i politicky," prohlásil. V té souvislosti ocenil práci policie. "Jistě ji i na základě tohoto případu nikdo nebude podsouvat politickou závislost nebo dokonce závislost na sociální demokracii," uvedl premiér.

Začnou platit přísnější kritéria pro dovoz odpadu

Česká republika rozšířila seznam odpadů, které lze dovážet jen s povolením ministerstva životního prostředí. Nová vyhláška začne platit během několika dnů. "Zpřísněnému režimu teď bude podléhat odpad, který se nejčastěji objevoval na nelegálních skládkách - například odpadní textilní podlahové krytiny a koberce, obnošené oděvy a textilní výrobky, odpad z papíru, odpad z plastů," řekl v pondělí novinářům ministr Libor Ambrozek. Vyhláška je podle něj krajním opatřením, úředníci ji projednali s vládou i legislativou Evropské unie. "Členský stát může přeřadit tyto odpady do přísnějšího režimu, jen pokud je ohroženo životní prostředí či zdraví," vysvětlil Ambrozek novinářům. Až nová norma začne platit, nebudou muset celníci při zastavení kamionů s odpadem studovat, zda odpad lze v Česku dále využívat, nebo ne. "Pokud nebude mít povolení ministerstva, budou ho celníci moct rovnou vrátit," uvedl Ambrozek. Vyhláškou ministerstvo životního prostředí reaguje na hromadění německého odpadu v českých regionech. Od konce minulého roku ho Němci do Česka dovezli podle odhadů na 15.000 tun.

Německý odpad by měl z Libčevsi začít mizet kolem 30. března

Černou skládku německého odpadu v Libčevsi na Lounsku začne na náklady státu likvidovat najatá firma kolem 30. března. ČTK to v pondělí řekl ředitel České inspekce životního prostředí Jan Slanec. Protože firma Bau 24 zodpovědná za navezení odpadu nereaguje na výzvy k odvozu, inspekce navrhne exekuci a potom najme exekuční firmu, která nechá odpad převézt do meziskladu. Tam bude odpad ležet, dokud ho Němci neodvezou do země původu. Inspekce musí postupovat podle lhůt daných správním řádem. Exekuci vyhlásí 20. března, pak začne ubíhat desetidenní lhůta na případné odvolání.

Na jihu Moravy nepustili policisté do ČR tři kamiony s odpadem

Jihomoravští cizinečtí policisté nevpustili do Česka přes hranici s Rakouskem tři kamiony s odpadem. Obsah kamionů byl podezřelý, řekl v pondělí ČTK mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie. Policisté měli podle něj důvod se domnívat, že jde o další odpad, který má být nelegálně skladován v České republice. Poslední případ se stal v sobotu, kdy na přejezd Hatě-Klein Haugsdorf přijel tahač značky Volvo a návěsem patřícím dopravci ze Slovenska. Kamion vezl popel, zbytky látek obsahujících zinek a kaly. Podezření vzbudilo mimo jiné to, že náklad směřoval z Rakouska do Francie přes Česko, tedy zcela nelogickou trasou. Na přechodu Mikulov-Drassenhofen v pátek policisté nevpustili do Česka dokonce dva kamiony. Polský řidič v prvním vezl do Německa papír. Neměl k tomu ale potřebná povolení. V dalším případě vezl jiný polský nákladní vůz do Česka hliníkový odpad.

Paroubek: Stát by si měl v ČEZ ponechat většinu

Stát by si měl v energetické společnosti ČEZ ponechat většinu alespoň 51 procent. Na setkání se studenty Českého vysokého učení technického v Praze to v pondělí řekl premiér Jiří Paroubek s tím, že to je jeho osobní názor. Prodej ČEZ bude podle něj věcí odborné diskuse. "Čím dál méně si myslím, že by bylo dobré ČEZ prodat," odpověděl Paroubek na jeden z dotazů. Stát by se podle něj mohl vzdát části akcií tak, aby se jeho podíl snížil ze současných zhruba 67 na 51 procent. "Nechat si majoritu drženou státem, to si myslím, že by bylo rozumné," řekl. Z rekordních zisků, který jen loni dosáhl 17,6 miliardy Kč, získává podle Paroubka podstatnou část i stát. Vedle většinového podílu ve firmě do rozpočtu míří peníze vybrané na daních. Ohledně zdražování elektřiny premiér uvedl, že "s ČEZ se dá alespoň nějak dohodnout o nárůstu cen". Dohoda však nemůže být úplná kvůli menšinovým akcionářům, kteří by sáhli k žalobám, připomněl.

Zeman by vytvořil menšinovou vládu ČSSD s podporou KSČM

Bývalý předseda ČSSD a vlády Miloš Zeman by v případě volebního úspěchu sociálních demokratů vytvořil menšinovou vládu s podporou KSČM, pokud by s podobnou nabídkou neuspěl u ODS jako případné druhé nejsilnější strany. Uvedl to v~nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Naznačil, že nabídku už sociální demokraté komunistům dali. "My nezveme komunisty do vlády, nenabízíme jim ani ministerstva, ani náměstky ministrů, nabízíme jim v podstatě tiše tolerovat menšinovou vládu," uvedl Zeman. Odmítl slova svého oponenta, předsedy Senátu Přemysla Sobotky, že by komunisté se socialisty spoluvládli. Připomněl éru opoziční smlouvy, kdy jeho menšinovou vládu v letech 1998 až 2002 podržela ODS, která se tehdy vůči termínu spoluvládnutí ohrazovala. Menšinová vláda je podle Zemana "politický majstrštyk", neboť "většinovou vládu dokáže sestavit každý idiot".

Myšlenka opoziční smlouvy v obráceném gardu, tedy menšinová vláda ODS s podporou ČSSD, není podle Sobotky pro občanské demokraty na pořadu dne. "To téma pro nás není vůbec aktuální a ani o něm neuvažujeme," uvedl Sobotka. Dodal, že takové uspořádání by bránilo prosazení potřebných reforem. Případné vytvoření velké koalice ODS a ČSSD představitelé obou stran odmítají. Premiér Jiří Paroubek se Zemanem tento týden shodně uvedli, že by tato koalice byla největším omylem těchto stran. Také předseda ODS Mirek Topolánek se k takovému řešení postavil skepticky, chce vytvořit nelevicovou vládu.

Průzkum: Polovina lidí by vyčerpala své úspory do čtvrt roku

Polovina Čechů by při ztrátě pravidelného příjmu vyčerpala naspořené peníze za jeden až tři měsíce. Více než čtvrtina lidí pak žije od výplaty k výplatě a nemá vůbec žádné úspory a finanční rezervy. Pro více než polovinu dospělé populace je hlavní starostí, jak mít vyšší mzdu a kde ušetřit. Výsledky průzkumu finanční vzdělanosti v pondělí zveřejnila na tiskové konferenci společnost Factum Invenio. "Prioritou českých občanů je zvýšit příjem a snížit výdaje. Plánování a investování je až na dalším místě," komentoval to Miloš Filip z České bankovní asociace. K tomu se přidává to, že Češi své znalosti o financích vesměs hodnotí jako průměrné, a přitom ani necítí zvlášť velkou potřebu se vzdělávat. Důsledkem je neefektivní finanční rozhodování a špatné rozložení investic.

Portugalsko láká kvalifikované pracovníky i z ČR

Portugalsko, které od května otevře nováčkům v EU včetně Čechů svůj pracovní trh, potřebuje hlavně vysoce kvalifikované pracovníky. V této přímořské zemi se uplatní lidé také v turistice. Čechům to v pondělí v Praze vzkázal portugalský ministr zahraničí Diogo Freitas do Amaral, který potvrdil portugalské rozhodnutí liberalizovat přístup za prací. Portugalsko, Španělsko a Finsko minulý týden oznámily, že ruší pracovní omezení, které zavedly po rozšíření EU v roce 2004. Přidaly se tak k Británii, Irsku a Švédsku, které své trhy s prací otevřely bez omezení od počátku.

Paroubek: Přiznání by mohl nahradit zákon o přírůstku majetku

Místo zákona o majetkových přiznáních by podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) možná stačil zákon o přírůstku majetku. Ten by se vedle politiků týkal i státních úředníků, soudců, státních zástupců či policistů. Premiér to v pondělí řekl na besedě se studenty Českého vysokého učení technického v Praze. Zákon o majetkových přiznáních podle Paroubka zatím chybí, protože si jej nepřály dvě koaliční strany. Naopak další důležité zákony, které by měly přispět k omezení korupce, již byly podle Paroubka schváleny nebo se projednávají. Konkrétně se zmínil o zákonu o střetu zájmů, zákonu o veřejných zakázkách a úpadkovém zákonu. Zákon o přírůstku majetku by se podle Paroubka vztahoval na všechny veřejné osoby, které by se mohly stát objektem korupce. Cílem je podle něj "otevřít" příslušné procesy tak, aby občané viděli, že v nich není pro korupci prostor.

Paroubek viní Topolánka, že se vyhnul diskusi; šéf ODS to popřel

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) tvrdí, že s ním předseda ODS Mirek Topolánek odmítl diskutovat v nedělním pořadu televize Nova Sedmička. Topolánek to považuje za další nesmyslnou virtuální hru, kterou předseda vlády rozehrává. Uvedl, že to byl naopak Paroubek, kdo se již několikrát vyhnul vzájemné polemice a teď se jen snaží vyvolat hysterii. "Postoj předsedy ODS je projevem obavy z konfrontace volebních programů ČSSD a ODS. Proto pana předsedu Topolánka vyzývám, aby se přede mnou neschovával a televizní diskusi se mnou se nevyhýbal," řekl v pondělí Paroubek novinářům. Topolánek označil premiérovo vyjádření za nekorektní - v neděli už má jiný program. Duelům s Paroubkem se podle svých slov rozhodně nevyhýbá a tvrdí, že opak je pravdou. "Předseda vlády se opakovaně vyhýbá věcné veřejné diskusi a dává přednost osobní mediální prezentaci. Můj osobní program přitom neurčuje předseda vlády, stejně tak já neurčuji jeho program," sdělil Topolánek ČTK. Dodal, že v předvolební době bude určitě ještě hodně příležitostí pro střet obou lídrů. "Bez hysterie, kterou Jiří Paroubek záměrně vyvolává," dodal šéf ODS.

V Plzni někdo vyhrožoval Kajínkovu soudci bombou

Na plzeňský krajský soud v pondělí zavolal anonym a tvrdil, že v autě soudce, jenž zamítl minulý týden Kajínkovu žádost o obnovu procesu, je bomba. Policie všechno prohledala, ale nic nenašla. Vyklidila soud i přilehlé budovy. Nebylo to poprvé, co soudci někdo vyhrožoval. Loni mu někdo poslal v dopise nábojnici. Soudce Tomáš Bouček přiznal, že o sebe začíná mít obavy. Zneklidnil ho už nenávistný křik Kajínkových příznivců minulý týden u plzeňského soudu. "Opravdu se začínám bát," uvedl. Podle něj k vlně nenávisti přispěla i nezákonně pořízená nahrávka z porady senátu, kterou několikrát odvysílala televize Nova. Podle televize v ní přesvědčoval členy senátu, aby obnovu řízení zamítli. Podle Boučka to není pravda. Senát, jemuž Bouček předsedá, zamítl minulou středu již podruhé Kajínkovu žádost o obnovení procesu. Kajínek si na místě podal stížnost. Případ nyní bude řešit Vrchní soud v Praze.

NSS: Kavan musí kvůli skartaci dokumentů zaplatit pokutu

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost exministra Jana Kavana. Kasační stížností se politik snažil zpochybnit pokutu, kterou mu vyměřil Národní bezpečnostní úřad. Pokutu 120.000 korun dostal za to, že při svém odchodu z ministerstva nechal protiprávně skartovat utajené dokumenty. Kavan tvrdil, že úřad neměl právo jej pokutovat, Nejvyšší správní soud však stížnost zamítl. Vyplývá to z rozhodnutí ze 30. ledna, které má ČTK k dispozici. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz. Jan Kavan soudu přiznal, že v roce 2002 skutečně podepsal skartační protokol, který se týkal 167 písemností. "Následně však byl upozorněn tehdejším bezpečnostním ředitelem na povinnost navracet veškeré utajované písemnosti zpět na tajnou spisovnu ministerstva a neskartovat je s ohledem na skartační řád. Převážnou většinu písemností stěžovatel vrátil, kromě těch, u nichž již došlo ke skartaci," stojí v rozhodnutí soudu.

ADRA postavila po cunami novou školku, zaplatili ji dárci z ČR

Česká pobočka humanitární organizace ADRA otevřela minulý týden v obci Kamala v thajském Pchúketu, který zničila koncem roku 2004 vlna cunami, novou mateřskou školu. Zařízení pro děti s názvem Komenský vybudovala jen z příspěvků českých dárců. ČTK o tom informovali zástupci ADRA. Školku a nedaleký budhistický chrám smetla cunami 26. prosince 2004. Svatostánek byl obnoven díky mezinárodní pomoci na původním místě, zařízení pro děti se mohlo přestěhovat do většího bezpečí. Loni v březnu totiž obec získala pozemky, které se nacházejí kilometr a půl od pobřeží a leží ve vyšší nadmořské výšce. Projekt trval rok. ADRA do něj vložila tři miliony korun. Budova by měla sloužit asi 200 dětem. V nové mateřské škole je osm tříd, ředitelna, dva kabinety a malá knihovna. "Školka, kterou nám vzala cunami, byla krásná. Vždyť jsme ji otevřeli dva dny před cunami. Tato školka je však ještě krásnější," řekl při otevření budovy starosta Kamaly Jarun Sararak.

Česko o víkendu zasáhly přívaly sněhu, který zkomplikoval dopravu

Většinu České republiky zasáhlo o víkendu silné sněžení, které zkomplikovalo dopravu. Sníh přerušil provoz na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. Zpoždění měly také vlaky a autobusy. Silničáři udržovali cesty sjízdné s vypětím všech sil. Na mnoha místech se tvořily závěje. S přívaly sněhu se potýkali nejen Češi, ale také Němci, Italové a Skotové. Jinde v Evropě, například ve Francii, zase hrozily záplavy. Letiště v Praze - Ruzyni bylo od nedělního rána kvůli hustému sněžení uzavřeno zhruba deset hodin. Více než 80 letů z Prahy museli dopravci zrušit a řada letů měla zpoždění. V Česku byly největší problémy v Libereckém kraji, kde napadlo až 30 centimetrů sněhu. Kritická byla situace i v~Karlovarském a Ústeckém kraji. Vrstva uježděného, místy zledovatělého sněhu a sněhové závěje byly na silnicích prakticky ve všech regionech. Silnice ale byly s opatrností sjízdné.

Sběratel má 3333 dřevěných tužek - jako stříbrných stříkaček

Šestašedesátiletý důchodce Emanuel Petráň z Mostu shromáždil za třiatřicet let svého sběratelského úsilí 3333 různých exemplářů obyčejných dřevěných tužek s grafitovou tuhou. Dopracoval se tak ke stejnému počtu, jako je stříbrných stříkaček stříkajících přes stříbrné střechy ve známém jazykolamu. V Mostě navíc žije tři roky, do města se přestěhoval ze Žatce na Lounsku. Jeho sběratelská vášeň je tak v současné době ve znamení sedmi trojek. Petráň poprvé svou sbírku tužek představuje veřejnosti v prostorách mostecké knihovny, kde v úterý osobně zahájí výstavu shromážděných exponátů. "Samozřejmě je to jen torzo sbírky, všechny tužky by se do výstavní síně nevešly. Největší kuriozity ale lidé pochopitelně uvidí, seznámím je i s historií výroby tužek u nás," uvedl.

Památkový ústav získal ocenění Europa Nostra Award

Středočeské pracoviště Národního památkového ústavu získalo již podruhé za podíl na záchraně evropského kulturního dědictví ocenění Europa Nostra Award, nejvyšší cenu EU v oboru. Oceněn byl projekt týkající se souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z kaple sv. Kříže na Karlštejně. Laureáti převezmou letošní ocenění na výročním ceremoniálu Cen evropského dědictví 27. června v Královském paláci v Madridu, informoval ČTK Jan Frídl z památkového ústavu. Druhý návštěvnický okruh na Karlštejně, v jehož rámci je možné si prohlédnout také kapli sv. Kříže, je otevřen od června do října. Soubor vzácných výtvarných děl Mistra Theodorika ze 14. století tvoří 129 deskových obrazů.

Stejné prestižní ocenění předtím za rok 2003 získala postupně restaurovaná Svatojiřská sbírka následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este na zámku Konopiště. O rok dříve cenu obdržel projekt obnovy barokního divadla v Českém Krumlově. Bronzová plaketa je přirovnávána k filmovým Oscarům.

V Praze v pondělí padla první klapka Svěrákova filmu Vratné lahve

Jen čtyři dny poté, co začal režisér Jiří Menzel natáčet svou adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále, ozvala se klapka jiného dlouho očekávaného filmového projektu. Ve slunečném počasí, s modrou oblohou nad hlavou a přece uprostřed závějí sněhu vykřikl režisér a producent Jan Svěrák v jednom pražském parku kouzelné slůvko "Akce!" a kamera Vladimíra Smutného se rozeběhla. Snímek Vratné lahve, v němž hlavní roli ztvárňuje autor scénáře Zdeněk Svěrák, čeká podobných pracovních dnů do začátku května přes čtyřicet. Zatímco "anglického krále" stíhaly řadu let spory o filmová práva, projekt Jana a Zdeňka Svěrákových doprovázela tvůrčí krize; o to bolestnější, že se v ní prolínaly profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami. Režisér, který naposledy točil od března do července 2000 velkofilm Tmavomodrý svět, necítil teď výzvu scénář svého otce převést na plátno a přípravy na Vratné lahve před dvěma lety dokonce zastavil. "Když už je zaděláno na srandu a ona nevykvete, je to hřích," litoval toho scenárista v dokumentu Tatínek, který o něm jeho syn natočil. "Verzí scénáře jsem napsal asi jedenáct," řekl scenárista před natáčením ČTK. Nejtěžší prý bylo přijít na to, o čem ten příběh je, a tomu se věnovat. "Tím, že jsem si od této látky rok odpočinul a znova ji přečetl, jsem na to přišel. S Honzou jsme vybrali všechny obrazy, které s tím nesouvisí, a všechno se to soustředilo na jeden hlavní problém," uvedl Zdeněk Svěrák.

Havelka nastuduje Prodanou nevěstu "tradičně netradičně"

Brněnské Národní divadlo bude hrát Smetanovu Prodanou nevěstu v nastudování oblíbeného herce, hudebníka a režiséra Ondřeje Havelky. Není podle svých slov přítelem násilných aktualizací za každou cenu. Pojal slavnou komickou operu nicméně tak, aby na ni chodilo i mladší publikum, tedy "tradičně netradičně" - historizujícím způsobem, ale dynamicky a vtipně. "Jde mi hlavně o to, abych diváky zaujal a pobavil," řekl Havelka na pondělní tiskové konferenci v Praze. Premiéra je připravena na 24. března, do konce sezony má následovat ještě osm představení. Součástí zkoušek je i příprava rvaček, které chce mít Havelka co nejvěrohodnější. Představitel Jeníka, tenorista Aleš Briscein, v té souvislosti v pondělí poznamenal, že režisér je náročný nejen na sólisty, ale i na sbor. "Pohybová náročnost je mi ale blízká," prohlásil mladý pěvec, který v Havelkově režii ztvárnil už hokejistu Jágra v pražské inscenaci opery Nagano. Havelka spolu se slovenskou scénografkou Alexandrou Gruskovou umístil Prodanou nevěstu do tradičního vesnického prostředí 19. století, ale na rozdíl od jiných inscenátorů ne do času letní pouti, ale do předjarního masopustního veselí. V ději proto mají významné místo typické maškary. Principála má hrát bavič Martin Zbrožek a na scéně se s komedianty objeví i skutečný provazochodec.

V rámci přehlídky Slovanské jaro vystoupí v Praze surgutské divadlo

V rámci přehlídky Slovanské jaro vystoupí v Praze v pátek Surgutské státní hudebně dramatické divadlo. V Divadle pod Palmovkou soubor uvede inscenaci Uražení a ponížení podle stejnojmenného Dostojevského románu. Slovanské jaro začalo 1. března a kromě Prahy probíhá ještě v Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku a v Českém Krumlově. Představuje ukázky divadelní, hudební a výtvarné tvorby mladé ruské generace. Slovanské jaro potrvá do konce března. Přehlídka je součástí Ruské kulturní sezony 2006, kterou pořadatelé také nazývají Dny ruské kultury. Roční program zahájil 1. března koncert v Zrcadlové kapli pražského Klementina, který se konal u příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku. V Praze se den před pátečním představením uskuteční ve stejném divadle vystoupení profesionálních a dětských ruských lidových tanečních souborů.

HaDivadlo otevřelo na divadelních schodech novou scénu

Brněnské HaDivadlo otevřelo novou komorní scénu. Představení pro dva nebo tři herce bude nyní uvádět ve Studiu HaDivadla. Studio není nic jiného než upravené schody v pasáži Alfa, kde HaDivadlo nyní sídlí. "Zastesklo se nám po menší scéně. Z bývalého sídla v Kabinetu múz jsme byli zvyklí na trochu jiný typ divadla," řekla v pondělí ČTK manažerka HaDivadla Zuzana Slováková. Do hlediště Studia HaDivadla, které se po každém představení opět změní na obyčejné schody, se vejde 45 lidí. V hlavním sále v pasáži Alfa je místo pro 100 až 150 lidí v závislosti na uspořádání hlediště. První premiérou "na schodech" byla hra Fanouš a prostitutka aneb Klišé v negližé. Jejím autorem je umělecký šéf divadla Luboš Balák

Čeští paralympici se v superobřím slalomu neprosadili

Stejně jako ve sjezdu skončili i v pondělním superobřím slalomu čeští reprezentanti na paralympijských hrách až ve druhé polovině výsledkové listiny. Na sjezdovce v italském Sestriere si z českého tria v kategorii stojících lyžařů počínal nejlépe Michal Nevrkla, který obsadil v konkurenci 55 závodníků 35. místo. Ve čtvrté desítce se umístil i Stanislav Loska, Jan Dostál byl třiačtyřicátý. Své druhé paralympijské medaile vybojovali vítězný Rakušan Walter Lackner a stříbrný Němec Gerd Schönfelder, který již vlastní zlato ze sobotního sjezdu. Nejúspěšnější zemí je po třech soutěžních dnech Francie se čtyřmi zlatými a třemi bronzovými kovy.

Počasí

V noci oblačno až polojasno, ojediněle sněžení. Teploty -4 až -8 stupňů. V úterý bude zataženo až oblačno, občas sněžení. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem -5. Mírný severní až severovýchodní vítr.