Zprávy

Tony Blair předal Jiřímu Paroubkovi londýnský patrový autobus

Británie považuje Českou republiku za silného a spolehlivého spojence v Evropské unii i NATO. Během páteční návštěvy Prahy to prohlásil britský premiér Tony Blair. Ocenil dobré výsledky české ekonomiky a práci předsedy vlády Jiřího Paroubka, na jehož pozvání přijel do české metropole na sraz evropských levicových lídrů. Při té příležitosti vyzvedl i postoj Česka při jednáních o unijním rozpočtovém výhledu do roku 2013. Ty se odehrávaly v průběhu loňského britského předsednictví.

V Praze se britský premiér vyjádřil i k několika dalším závažným tématům současnosti. V rozhovoru pro Českou televizi a ČTK varoval před zánikem transatlantických vazeb. Vztah Evropy ke Spojeným státům označil za základní součást bezpečnosti starého kontinentu.

Násilné protesty, které vyvolalo zveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku, je podle britského premiéra neospravedlnitelné. "Dokážu pochopit, že karikatury někoho urazily. Neexistuje ale absolutně žádné ospravedlnění pro útoky na velvyslanectví nebo útoky na lidi," uvedl Blair.

Dále britský premiér uvedl, že Írán musí plnit své povinnosti a závazky v oblasti jaderné politiky, a pokud tak neučiní, bude muset jednat Rada bezpečnosti OSN a může nastat vážná situace. "To bychom měli velmi jasně říci," řekl Tony Blair po jednání s českým premiérem Jiřím Paroubkem v Praze.

Šéf labouristů předal premiéru Paroubkovi londýnský patrový autobus double-decker, který ČSSD využije v předvolební kampani. Zatímco double-deckery známé z anglických ulic byly tradičně červené, autobus sociálních demokratů je oranžový a je na něm volební heslo "Jistoty a prosperita".

Mluvčí volebního týmu ČSSD Anna Veverková uvedla, že autobus čekají ještě drobné úpravy. Ještě pořád má například totiž britskou poznávací značku. Bude také ozvučen.

Autobus z Británie budou moci využívat všichni volební lídři, kteří o něj projeví zájem. Do Ústeckého kraje, kde kandiduje Paroubek, vyjede ale expremiér Miloš Zeman opět s volebním autobusem Zemákem. Zeman s ním bojoval o hlasy voličů již v parlamentních volbách v letech 1996 a 1998. ČSSD má double-decker zapůjčený na rok. Jak jej využije po volbách, není zatím podle Veverkové možné říct.

Sněmovna odmítla výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu platit nebude. Poslanecká sněmovna, v níž mají většinu sociální demokraté s komunisty, senátní návrh v pátek zamítla už v prvním čtení. Emotivní rozprava k tomuto bodu trvala téměř čtyři hodiny.

Proti přijetí zákazu bojovali hlavně komunisté. Navrhovanou novelu označovali za nedemokratickou a neústavní, její obhájce vinili ze snahy politicky likvidovat KSČM a z fašizujících tendencí. Kromě právních argumentů se v jejich vystoupeních objevovala slova jako "hon na čarodějnice", "pravicová totalita", "antikomunistická hysterie", "inkvizitoři ze Senátu".

Zastánci normy naopak připomínali nedemokratické metody komunistické ideologie a komunistické zločiny. Alena Páralová (ODS) podotkla, že v Československu bylo jen do roku 1968 z politických důvodů pronásledováno a odsouzeno 451.000 občanů. V období let 1948 až 1967 bylo popraveno, zavražděno, zastřeleno na útěku, umláceno při výsleších a "zemřelo při výkonu trestu" 15.726 mužů a žen, uvedla.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek podotkl, že komunistická i nacistická strana se v minulosti "dostaly k moci demokratickou cestou, aby ji pak tím nejhrůznějším způsobem demontovaly". Kalousek připomněl, že KSČ ve volebním programu z roku 1946 slibovala, že "bude podporovat soukromé rolníky a každé násilné zakladatele kolchozů bičem požene z české vesnice".

O zamítnutí návrhu poslanci rozhodli až v opakovaném hlasování nejtěsnější většinou, když pro bylo 68 ze 135 přítomných poslanců. Pro zamítnutí hlasovali podle očekávání všichni komunisté s většinou sociálních demokratů, zástupci ostatních stran byli proti.

Poslance zejména z ČSSD se k podpoře normy snažili přesvědčit senátoři Martin Mejstřík (za Cestu změny) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Sociální demokraté ale hlasovali v duchu postoje svého lídra Jiřího Paroubka, podle něhož by bylo přijetí novely největším nesmyslem, který je možné udělat. Komunisty by stmelila a společnost rozdělila, řekl loni v říjnu premiér.

Autoři novely již dříve naznačili, že by v případě změněného rozložení sil po červnových volbách do sněmovny normu předložili znovu.

Na mnoha radnicích v celém Česku zavlály tibetské vlajky

Na mnoha radnicích po celém republice v pátek zavlála tibetská vlajka. Samosprávy tím symbolicky upozornily na situaci v Tibetu a podpořily jeho snahy o nezávislost na Číně. Podle informací sdružení Lungta se k mezinárodní akci připojilo více než 280 radnic. Některé úřady ale modročervenou vlajku se zlatým sluncem nevyvěšují. Vesměs říkají, že nechtějí zasahovat do české zahraniční politiky.

Čínské velvyslanectví s aktivitami na podporu Tibetu nesouhlasí. Letos rozeslalo radnicím dopis, v němž se mimo jiné uvádí, že Tibet je odedávna nedílnou součástí čínského území. Místní samosprávy by neměly veřejně zasahovat do vnitřních věcí Číny, žádat nezávislost Tibetu, porušovat pravidla mezinárodních vztahů a jednat v rozporu se stanoviskem české vlády, napsalo velvyslanectví.

Navzdory této výzvě vzrostl proti loňsku počet radnic, které se k akci Vlajka pro Tibet připojily, asi o desítku. Například v Praze zavlála na více než polovině městských úřadů včetně magistrátu.

Podle náměstka pardubického primátora Jiřího Razskazova je povinností podpořit boj Tibeťanů o zachování národní identity a dát najevo nesouhlas s porušováním lidských práv v této zemi. Zástupci některých radnic poukazují na to, že Tibeťané mají stejný osud jako Češi, kteří také žili v nesvobodě.

Vlajka byla i v Děčíně, kde chce čínský investor rozšířit místní loděnice, čímž by se snížila nezaměstnanost. Vedení města se prý čínské reakce na toto gesto neobává. V minulosti měli s podporou Tibetu potíže v Kopřivnici na Novojičínsku. Vlajka tam poprvé zavlála před devíti lety. "Tehdy postoj kopřivnických radních popudil čínskou ambasádu a ta dokonce pohrozila, že otevřená podpora Tibetu by mohla znamenat i ohrožení dodávek Tatry do její země," řekl mluvčí radnice Miroslav Přívětivý. V dalších letech se tam vlajka nevyvěšovala, znovu se objevila před čtyřmi lety.

K mezinárodní akci se naopak nepřipojili v Mostě a v Teplicích. Jejich zástupci jsou přesvědčeni o tom, že se zahraniční politika dělá v Praze, a nikoli v regionech. Tibetskou vlajku nevyvěsil ani Ústecký kraj. Podle hejtmana Jiřího Šulce je nyní aktuálnější boj proti komunismu v České republice.

V Rychnově u Jablonce nad Nisou starosta František Chlouba o podporu Tibetu usiloval. "U radních jsem ale neuspěl," řekl. Ve Žďáru nad Sázavou radní přijali usnesení, v němž vyjádřili solidaritu se všemi zeměmi, v nichž jsou porušována lidská práva. Usnesení vyvěsili na úřední desce.

Tibetské vlajky se každoročně vyvěšují v den výročí potlačení protičínského povstání v Tibetu. Letos od této události, po níž tibetský duchovní a světský vůdce dalajláma odešel do exilu, uplynulo 47 let.

Český rozhlas je nejdůvěryhodnější značkou

Nejdůvěryhodnější značkou se v kategorii rozhlasových stanic stal v anketě "Dobrá značka" stal Český rozhlas. Na základě specializovaného průzkumu European Trusted Brands vyhlásila výsledky společnost Readers Digest. Podle výkonného ředitele Českého rozhlasu Josefa Havla jde o velmi prestižní ocenění.

Na vlnách BBC možná opět zazní čeština

Po dvoutýdenní pauze se zřejmě opět ve vysílání BBC v České republice objeví pravidelné vysílání v češtině. Podle zatím neoficiálních informací se tak stane ve středu 15. března a relace v českém jazyce BBC obstará přebíráním zpráv digitální zpravodajské stanice Českého rozhlasu Rádio Česko. Protože zatím není podepsána žádná smlouva, zástupci obou médií nechtějí nic komentovat.

Z korupce ve státní správě obviněno šest lidí

V případu údajné korupce ve státní správě bylo v pátek obviněno šest lidí. ČTK to řekl zdroj obeznámený s vyšetřováním s tím, že mezi trestně stíhanými jsou i dva úředníci z ministerstva dopravy. "Byla sdělena obvinění pro trestné činy přijímání úplatku a uplácení," uvedl bez upřesnění jmen trestně stíhaných mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.

Podle informací ČTK policie navrhuje pro všech šest vazbu, o které soud rozhodne zřejmě v sobotu. Sedmá osoba byla prý již ve čtvrtek vyslechnuta a ještě večer téhož dne bez obvinění propuštěna. Případ převzalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Podle zdroje ČTK jsou mezi šesti obviněnými administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a Ludmila Schwarzová, vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala z odboru agend řidičů.

Policie je podle serveru Aktuálně.cz podezírá z toho, že přes letité kontakty v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat státní rozhodnutí. Schwarzová a Láznička jsou členy sociální demokracie na Vysočině, Schwarzová ji dokonce reprezentuje v Ústředním výkonném výboru ČSSD. Jejich další působení v řadách sociálních demokratů dnes probíralo i politické grémium ČSSD, jehož členové doporučili, aby vedení krajské organizace co nejdříve jednalo o ukončení členství obou obviněných ve straně.

"Ten, na koho padne podezření ze spáchání tak závažného trestného činu, jakým je korupce, musí počítat s tím, že nemůže nadále zůstat v řadách ČSSD," sdělil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S tím souhlasí premiér Jiří Paroubek. "Zcela nepochybně ti lidé v ČSSD skončili," uvedl s tím, že jsou to "nevýznamní" členové ČSSD, která ani nezná. S věcí se chce podrobněji seznámit a vyjádřit se k ní v pondělí.

Obvinění si kromě Schwarzové a Lázničky vyslechli podle zdroje ČTK i olomoucký lobbista František Vybíral a údajný spekulant s pozemky, pražský podnikatel v oboru realit Miloš Červenka. Vybíral ve skupině fungoval podle Aktuálně.cz jako prostředník pro korupci. Podnikatelé mu údajně dávali úplatky, on je prý dál rozdával úředníkům.

V rukou policie skončilo v rámci pětiměsíční akce s krycím názvem Antropoid podle Aktuálně.cz sedm lidí. Celou akci prý odstartoval Vybíral, který se údajně pokusil výměnou za beztrestnost uplatit detektivy. "Když přinesl peníze, byl zatčen," řekl serveru kriminalista. Skupina se prý pokoušela v posledních měsících ovlivňovat rozhodování státu pomocí úplatků, a to hlavně na ministerstvech zemědělství a dopravy. Ministr dopravy Milan Šimonovský řekl, že ho náměstek Pospíchal ujistil, že s aktivitami Schwarzové nemá nic společného. Jeho důvěra je ale otřesena výběrem spolupracovníků. "Myslím, že si měl činnosti své vedoucí sekretariátu více všímat," řekl ministr.

Policisté provedli ve čtvrtek řadu domovních prohlídek, dvě z nich v kancelářích zadržených úředníků na ministerstvu dopravy a na Státním fondu dopravní infrastruktury, který pod ministerstvo spadá. Šimonovský v pátek o situaci jednal s vedením fondu dopravy. Obě instituce mají nepřímé informace o tom, že jednání, pro které jsou oba pracovníci resortu vyšetřováni, nesouvisí s činností ministerstva nebo fondu.

Média uvádějí, že se případ týká ovlivňování pravidel na výrobu biolihu. Podle informací ČTK může vyšetřování policie souviset i s loňským výběrovým řízením, v němž se firmy ucházely o kvótu na výrobu biolihu.

Vláda tendr vyhlášený ministerstvem životního prostředí nakonec v půli loňského června na žádost ministra Libora Ambrozka zrušila. Soutěž byla vyhlášena v listopadu 2004 a z 15 přihlášených zájemců mělo po dvou kolech zůstat pět, z nichž každý by obdržel kvótu na výrobu 400.000 hektolitrů biolihu. Celkem asi dva miliony hektolitrů ročně by se měly od roku 2007 plošně přimíchávat do benzinů, takže pro výrobce biopaliva by to znamenalo jistý odbyt a zisky.

Podle zdroje ČTK byl tendr zřejmě špatně nastavený. Umožňoval totiž použití pouze jedné technologie, kterou nedisponovaly všechny z osmi firem, jež postoupily do užšího výběru.

Tendr kritizovala Agrární komora ČR a jeho průběh zpochybňovala i média. Zrušení chtěl dosáhnout vyřazený podnik Cukrovary TTD, nespokojen byl údajně i podnikatel Tomáš Pitr, který se zastával vyřazeného Moravského lihovaru Kojetín.

Podle stínového ministra průmyslu za ODS Martina Římana vládní koalice zvolila systém přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, který ke korupci přímo vybízí. "Pokud se potvrdí informace médií, pak to je jasný důkaz," uvedl v prohlášení. Jeho stranický kolega, stínový ministr zemědělství Jiří Papež, uvedl, že na možnou korupci ohledně soutěže na výrobu biolihu upozornila Česko už počátkem roku Evropská komise. Papež také kritizuje vládu, že "místo nastavení systému a respektování kritiky EK začala vytvářet nepodnikatelské a nekonkurenční prostředí, které nahrává pouze vybraným subjektům".

Příbuzné Jana Kubiše vadí, že policie nazvala svou akci Anthropoid

Příbuzné Jana Kubiše, který se v roce 1942 podílel na atentátu na Reinharda Heydricha, vadí, že policie použila název tehdejší vojenské operace pro protikorupční akci. Podivuje se nad tím také ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Policisté v akci nazvané Anthropoid ve čtvrtek pozatýkali několik státních úředníků a podnikatelů, které podezírají z úplatkářství. Při operaci Antropoid spáchali Jan Kubiš a Jozef Gabčík v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno. Němci pak vyhladili Lidice a Ležáky.

"To, že policie používá názvu Antropoid pro nějakou svou protikorupční akci, považuji nejen za nešťastné, ale především za smutné," uvedla ve svém dopise Kubišova příbuzná Dagmar Raupachová. Ukazuje to podle ní, jak málo si Češi váží své historie a lidí, kteří byli ochotni pro svou vlast zemřít.

S názvem policejní akce nesouhlasí ani ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek."Pro mě je nepochopitelné, proč policie přebírá historické názvy vojenských akcí, které pomáhaly osvobodit zemi," řekl ČTK.

Podle policejního mluvčího Jiřího Vokuše si jednotlivé policejní týmy názvy razií vybírají sami. "Není na to žádný předpis," vysvětlil. Stanovisko mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jenž měl čtvrteční protikorupční akci na starosti, se ČTK dnes získat nepodařilo.

Deníky chlapce zemřelého v Osvětimi vycházejí v Německu

Deníky pražského židovského chlapce Petra Ginze z let 1941 a 1942 - z doby, než byl deportován do Terezína, vycházejí rok po publikaci v České republice i v Německu. Deníky výtvarně i literárně nadaného chlapce, který v roce 1944 zahynul v Osvětimi, se staly nezamýšleným svědectvím o životě v Praze okupované nacisty. České centrum v Berlíně připravilo k vydání knihy výstavu o Ginzovi a jeho denících a další doprovodné akce. Knihu představila v německé metropoli sestra Petra Ginze Chava Pressburgerová, výtvarnice žijící v Izraeli.

Podle vicepremiéra Havla je další růst HDP v Česku ohrožen nízkou kvalifikovaností

Další růst českého hospodářství je podle vicepremiéra Jiřího Havla ohrožen nízkou kvalifikovaností českých občanů. Na setkání Shromáždění Klubu českých hlav v Senátu uvedl, že školský systém je pro další vývoj nedostatečný. Největší mezeru spatřuje Havel ve středním školství. "Na vysoké školy přichází jen málo procent dobře připravených studentů," konstatoval v řeči k akademikům.

Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a vykázala tak nejlepší výkon ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. Havel úspěch přičítá nastavení hospodářské politiky z let, kdy ekonomiku řídil vicepremiér Pavel Mertlík. "Elementární zdroje růstu jsou ale vyčerpány. Narážíme na nedostatek kvalifikovaných sil," uvedl k zveřejněným datům Havel.

Statistiky mohou podle Havla české středoškoláky řadit mezi průměrně až nadprůměrně připravené, zvlášť v matematice a technických oborech to ale nebude stačit, míní. Je proto podle něj nutné prohlubovat střední vzdělávání. A připravovat co nejflexibilnější zaměstnance, už nyní podle něj za pracovní kariéru změní zásadně člověk svou práci pětkrát. Je proto nutné, aby byl co nejlépe připraven na nové pracoviště.

Ani vysoké školy podle Havla nesplňují kritéria nutná pro další rozvoj. Vedle expertů učí na vysokých školách podle Havlových zkušeností z působení vysokoškolského pedagoga i řada lidí, jejichž "rozhled končí za základní učebnicí". Vicepremiérovi se nelíbí ani to, že řada vysokých škol rezignovala na základní výzkum. Podle něj je nutné nalézt ideální rozložení vysokých škol tak, aby na jedné straně daly podmínky nejvýkonnějším studentům a na druhé byly schopny vychovávat kvalifikované střední kádry.

Belgie dala souhlas s vydáním obchodníka se zbraněmi Koppa do ČR

Belgie dala souhlas s vydáním českého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa do ČR. Řekl to mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Kopp byl předloni v dubnu v Česku obviněn z pokusu nelegálně vyvézt munici do Iráku, údajně byl také napojen na arabské teroristické organizace. Před možnou soudní dohrou však unikl do Libérie, kde byl sice zadržen, ale následně propuštěn na kauci. Nakonec ho zatkla začátkem letošního roku belgická policie. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až deset let vězení. "Česká strana Interpolu nyní technicky dojedná podmínky samotného vydání," doplnil Dimun.

Belgická policie Koppa zadržela na základě mezinárodního zatykače letos 5. ledna na bruselském letišti ve chvíli, kdy se chystal k návratu do ČR. Zatykač vydal na českého obchodníka předloni v září Městský soud v Brně. Na zadržení se podílela česká policie a Interpol. Kopp byl na letišti zatčen po příletu z Libérie. Ministerstvo spravedlnosti poté požádalo o jeho vydání do ČR.

Česká policie zahájila proti Koppovi trestní stíhání pro trestný čin porušování předpisů o zahraničním obchodování s vojenským materiálem v dubnu 2004. Soudce brněnského městského soudu na něj ale tehdy neuvalil vazbu, čehož Kopp podle policejní mluvčí využil k tomu, že z Česka vycestoval do Libérie. Na základě informací Interpolu byl Kopp v Libérii zadržen a byla na něj uvalena vydávací vazba, ze které byl ale na kauci propuštěn.

Čeští policisté Koppa zatkli v dubnu 2004 na Znojemsku kvůli plánovanému vývozu munice do Iráku. Při prohlídce jeho firmy objevili linku na výrobu střeliva, kterou obchodník dovezl a provozoval bez povolení. V obchodních aktivitách údajně pokračoval i v Libérii. Podle médií se chystal v této a v dalších afrických zemích podléhajících zbrojnímu embargu prodat linku na výrobu těžkého kulometu a několik tisíc nábojů do lehkého děla.

Deník Mladá fronta Dnes předloni v červenci napsal, že Kopp byl údajně napojen i na arabské teroristické organizace. Podle listu jednal s arabskými obchodníky o dodávce zbraní pro palestinské hnutí Hamas. Podle informací deníku měl Kopp v letech 1995 a 1996 jednat s arabskými obchodníky o vývozu 25.000 samopalů a 12 milionů nábojů na Blízký východ. Aby se obchod dal hůře vysledovat, měla zboží koupit jemenská firma, která je následně prodala do Iráku. Teprve poté měly zbraně a munice skončit v rukou Hamasu.

Česká diplomacie je znepokojena předvolebním útlakem v Bělorusku

České ministerstvo zahraničí je vážně znepokojeno stupňujícím se útlakem opozičních skupin v Bělorusku před blížícími se prezidentskými volbami. Poukazuje zejména na zadržení Vincuka Viačorky, spolupracovníka opozičního kandidáta na nejvyšší funkci Aljaksandra Milinkeviče, informovalo tiskové oddělení české diplomacie.

Viačorku a další čtyři aktivisty běloruská policie zadržela minulý týden po cestě na předvolební mítink. Vzápětí byli odsouzeni za organizaci nepovoleného shromáždění k 15 dnům vězení. V zemi od poloviny 90. let vládne autoritativní prezident Alexandr Lukašenko, který se znovu uchází o post hlavy státu.

"Zadržení a odsouzení Viačorky je dalším v řadě nepřijatelných represivních opatření, jejichž zjevným cílem je zastrašit představitele a přívržence opozice a v předvolebním období znemožnit jejich setkávání s občany," píše se v tiskové zprávě ministerstva zahraničí.

Represe proti Viačorkovi a dalším členům běloruské opozice ostře odsoudil také předseda ODS Mirek Topolánek. Zároveň vyjádřil podporu představitelům běloruské demokratické opozice v jejich boji za demokracii. Českou diplomacii vyzval, aby lidi zodpovědné za útlak opozice přidala na seznam nežádoucích osob, kteří nebudou dostávat víza pro cesty do České republiky a zemí Evropské unie. Lukašenkovi byl vstup do Česka zamítnut v roce 2002, kdy se v Praze konal summit NATO.

Česko-běloruské vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Minsk nedávno obvinil české diplomaty v zemi, že před volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda to odmítá. Údajné agitační letáky jsou podle něj ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku.

EK: Uzavřená dohoda usnadní vínům z EU přístup na trh USA

Evropská unie a Spojené státy v pátek podepsaly v Londýně dvoustrannou dohodu o víně, která podle Evropské komise usnadní přístup evropských vín na americký trh. Unie tam každoročně vyváží tento nápoj za více než dvě miliardy eur (asi 58 miliard korun). To je přibližně 40 procent unijního vývozu vína, uvádí se v dnešní tiskové zprávě EK. Dohodě, kterou v prosinci 2005 schválili ministři zemědělství v EU, předcházelo 20 let vyjednávání. "Tato dohoda zajistí vínům z EU snadnější přístup na lukrativní americký trh, kde spotřebitelé vysoce oceňují kvalitu a dlouhou tradici, která se k našim vínům pojí," uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Bölová. Podle ní je nezbytné, aby na současném trhu, kde konkurence neustále roste, neexistovaly pro evropské výrobce vína žádné zbytečné a zatěžující překážky. "EU klade velký důraz na to, aby zeměpisné označení požívalo v cizině řádné ochrany," dodala.

Spojené státy se v dohodě například zavázaly, že změní právní status názvů některých vín, jako je například portské, šery, šampaňské, aby bylo v budoucnu jejich užívání vyhrazeno pro nápoje pocházející z EU. Na unijní vína se také vztahuje výjimka z požadavku z roku 2004 na vydání osvědčení Spojenými státy.

Vyjednavači obou stran schválili s konečnou platností dokument koncem léta v minulém roce. Parafován byl 14. září 2005 ve Washingtonu. EU a USA zahájí během 90 dnů rozhovory o ambicióznější dohodě, která má následovat.

Euro: EK připravuje řízení proti ČR kvůli tendru na mýtné

Evropská komise připravuje proti České republice řízení pro porušení práva. Důvodem je výběrové řízení na dodávku elektronického mýtného. Uvedl to server Euro OnLine. Evropské komisi podle informací Eura vadí, že ČR údajně diskriminovala satelitní řešení na úkor mikrovlnného.

Server má k dispozici dokument, ze kterého vyplývá, že ředitel oddělení komise zodpovídajícího za dopravu a energie Mathias Ruete zahajuje řízení s odvoláním na evropskou směrnici o součinnosti elektronického mýtného. České ministerstvo dopravy na dotaz ČTK uvedlo, že o zahájení řízení nemá informace. Vyjádření komise se získat nepodařilo.

"V současné době zahajujeme řízení pro porušení práva (infringement). Evropská směrnice nepředepisuje satelitní technologii jako jedinou v budoucnosti v Evropě používanou, avšak důrazně ji doporučuje. Domníváme se, že by neměla být vyřazena ze současných ani budoucích tendrů a její dodavatelé by měli mít šanci podat své nabídky," cituje Euro z dokumentu. Ruete uvádí, že o tomto problému hovořil i s českým ministrem dopravy Milanem Šimonovským a před možnými následky ho varoval.

Šimonovský se podle Eura řízení neobává. "S ředitelem Ruetem jsem se setkal a o mýtném jsme hovořili. Upozornil mě, že komise může vstoupit do celého procesu výběru vítězné firmy. Myslím si, že pro své šetření nenajdou žádný podklad," řekl Euru.

Tendr na mýtné vyhrála firma Kapsch. Na soutěž si u Evropské komise stěžovala nejen vyřazená italská společnost Autostrade, ale i další subjekty, které se jej ani nezúčastnily.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v první instanci potvrdil, že ministerstvo dopravy při výběru vítěze tendru postupovalo správně. Vyřazená Autostrade a sdružení Mytia se ale odvolaly. Předseda úřadu by o rozkladu měl rozhodnout do poloviny března.

Sněmovna umožnila čerpat z FNM peníze na opravu památek

Poslanecká sněmovna v pátek umožnila z prostředků Fondu národního majetku čerpat finanční prostředky na opravu kulturních památek. Původním záměrem poslanců bylo dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Poslanci ale nakonec přijali obecnější formulaci, kde chybí konkrétní částka a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji.

Strojvůdci oznámí, kdy zastaví vlaky, až den před stávkou

V kolik hodin a na jak dlouho se zastaví příští čtvrtek provoz na železnici, oznámí strojvůdci až den před stávkou, tedy ve středu 15. března. Ještě v úterý odpoledne totiž mají opět se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí jednat o problematickém znění zákoníku práce, proti němuž protestují. Jednání může podle mluvčího strojvůdců Libora Poláčka ovlivnit délku stávky. Provoz se ale zastaví minimálně na hodinu, ať bude výsledek jednání jakýkoli, poznamenal.

Na dráze odbory vyhrožují stávkou několikrát do roka. Většinou ale kvůli zvýšení platů nebo propouštění. Tentokrát strojvůdci hodlají zastavením provozu protestovat proti tomu, že by podle připravovaného zákoníku práce mohl zaměstnavatel uzavřít kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. To by například v Českých drahách poškodilo právě slabší Federaci strojvůdců, která má obvykle vyšší platové požadavky než nejsilnější Odborové sdružení železničářů (OSŽ).

Dráhy se na stávku připravují, zatím ale podle mluvčího Aleše Ondrůje nejsou schopny odhadnout, jak by mohla poškodit podnik a cestující. V souvislosti s dřívějšími výhružkami stávkou ČD uváděly, že zastavení provozu by způsobilo podniku škody v řádu milionů korun denně.

ČD se podle Ondrůje budou snažit zachovat provoz v co největším rozsahu. OSŽ již dříve uvedlo, že je schopno zajistit provoz na hlavních tratích a spojích za pomoci strojvůdců, kteří nejsou členy federace ale OSŽ. Federace podle Poláčka sdružuje asi 6000 strojvůdců, OSŽ další tisícovku, několik stovek strojvůdců není v odborech organizováno.

Podle Bursíka je rovná daň překážkou koalice Zelených s ODS, podle Topolánka ne

Koncept rovné daně ve výši 15 procent, jak o ni uvažuje ODS, je pro zelené, jejichž stoupající preference rozviřují předvolební atmosféru, nepřijatelný. V diskusním pořadu České televize to uvedl lídr Strany zelených Martin Bursík. Rovnou daň podle něj nelze zavést současně s ekologickou daňovou reformou, kterou chtějí zelení zpoplatnit výrobky, jejichž produkce škodí životnímu prostředí. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka nemusí být oba koncepty v kolizi. Bursíkovi ve veřejné debatě Topolánek řekl, že zatímco ekologická daň se týká spotřebních přímých daní, rovná daň ODS je založena hlavně na změně daní nepřímých, proto by nemusely oba plány jít proti sobě. Předseda Strany zelených s tím nesouhlasil.

V posledních dnech označili směřování zelených za pravicové lídr ČSSD Jiří Paroubek a šéf KSČM Vojtěch Filip. Reagovali tak na prohlášení Bursíka, že jeho strana nepodpoří jakoukoli vládu s účastí komunistů, tedy ani menšinou s tichou podporou KSČM, jak o ni uvažuje v případě volebního vítězství Paroubek. Bursík tvrdí, že zelení nechtějí řešit politická témata ideologicky, chtějí hledat konkrétní řešení pro konkrétní problémy.

Poslední odhady preferencí dávají zeleným šanci dostat se poprvé v historii do sněmovny. Podle bleskového průzkumu agentury STEM pro Českou televizi by v Praze mohli získat až 11 procent a dostat se v metropoli na roveň komunistů. Nejmenší podporu mají v hlavním městě lidovci se sedmi procenty. Zvítězili by tradičně občanští demokraté, které by volilo 31 procent Pražanů. Nejsilnější vládní strana by v metropoli získala o 14 procent méně než favorité hlasování.

Bytová výstavba loni výrazně vzrostla, dokončeno 32.863 bytů

Bytová výstavba v Česku loni opět výrazně rostla. Počet dokončených bytů se zvýšil na 32.863, což je o 1,8 procenta více než v roce 2004. Stavět se začalo 40.381 bytů, tj. o 3,4 procenta více než o rok dřív. Rozestavěno zůstalo 155.202 bytů, o 5,7 procenta meziročně více. Oznámil to Český statistický úřad. Pomohla hlavně příznivá situace na trhu hypotečních úvěrů, vyšší hodnota úvěrů ze stavebního spoření, podpora mladým manželům a chystané změny DPH na bytovou výstavbu od ledna 2008. Dlouhodobě se nejvíc bytů staví v okolí velkých měst, hlavně v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Nejméně bytů se loni začalo stavět v Karlovarském a Libereckém kraji. Dokončených bytů bylo také nejvíc v Praze a Středočeském kraji, nejméně jich dostavěli v Ústeckém, Olomouckém a Libereckém kraji. V loňském roce bylo zmodernizováno téměř 22 tisíc bytů, což je proti předchozímu roku o 41,5 procenta víc. Nejvíce se modernizovalo v Praze a Jihomoravském kraji, nejméně v Libereckém kraji a na Vysočině.

Sněmovna schválila vydání dluhopisů za 65 miliard korun

Poslanecká sněmovna schválila v pátek zákon o vydání dluhopisů za 65,2 miliardy koruna na krytí schodku letošního rozpočtu. Schodek je pro letošní rok naplánován na 74,4 miliardy korun. Zbývající část ve výši 9,2 miliardy má být podle vlády uhrazena přijatými dlouhodobými úvěry. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Vláda plánuje, že veškeré závazky vyplývající z uvedených dluhopisů budou splaceny nejpozději uplynutím 55 let ode dne nabytí účinnosti zákona. Předloha by měla nabýt účinnosti dnem vyhlášení. "Navrhovaná doba splatnosti uplynutím 55 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona je nutná z důvodu, aby nedošlo ke kumulaci již stanovených splatností u předchozích dluhopisových programů do jednoho časového období a byla možnost vydání 50letého dluhopisu na zahraničním trhu," tvrdí vláda.

Rozpočet na letošní rok schválila sněmovna 2. prosince 2005. Příjmy mají dosáhnout 884,4 miliardy a výdaje 958,8 miliardy korun. Státní dluh by se tak měl k 31. prosinci letošního roku zvýšit na 775,9 miliardy korun. Hospodaření vlády kritizují poslanci ODS. Michal Doktor již při prvém čtení zákona uvedl, že když se ČSSD v roce 1998 ujala vlády, činil státní dluh zhruba 190 miliard korun. Na konci tohoto funkčního období to ale bude 775 miliard korun.

Komise k NBÚ našla chyby v prověrkách i v práci rozvědek

Sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) našla nesrovnalosti v prověrkách, které úřad udělil před rokem 2002. Z interní zprávy o stavu NBÚ, kterou se poslanci zabývali, také vyplynulo, že při některých prověrkách zřejmě tajné služby překročily své pravomoci. ČTK to po čtvrtečním jednání komise řekli její členové.

Interní zpráva o práci NBÚ v letech 1998 až 2002 "ukázala některé znepokojivé momenty", řekl ČTK Pavel Severa. Komise podle něj narazila na případy, kdy ředitel NBÚ doporučil udělit osvědčení, přestože stanovisko referenta, který na prověrce pracoval, bylo zamítavé. Komise ale nemůže nic bližšího o těchto případech zjistit, protože nemá přístup k archivům úřadu, stěžoval si Severa. Poslanci se tak musí spolehnout na ústní vyjádření prozatímní ředitelky Zdeňky Jůzlové, které se mohou na případ zeptat.

Tomáše Kladívka znepokojilo, že zpráva naznačovala možné porušení zákona ze strany zpravodajských služeb. Z dokumentu prý vyplynulo, že tajné služby v některých případech vyšetřovaly osoby, které měla podle zákona prověřit jiná rozvědka. Zprávu dostal loni na podzim premiér Jiří Paroubek, uvedl Kladívko. Poslanci se proto chtějí vlády zeptat, zda v reakci na ni podnikla nějaká opatření. Komise v polovině února vládu požádala také o zprávu Bezpečnostní informační služby, která se stavem NBÚ zabývala v roce 2004. Úřad vlády ji ale dosud neposkytl, ani se komisi neozval.

Novým šéfem hospodářského výboru bude Miroslav Kapoun z ČSSD

Sociální demokrat Miroslav Kapoun bude novým šéfem sněmovního hospodářského výboru. Ve funkci ho hlasováním potvrdila sněmovna. Kapoun nahradil v čele výboru Josefa Hojdara, který se koncem února vzdal poslaneckého mandátu. Hojdar odešel ze sněmovny ze zdravotních důvodů.

Hojdar byl předsedou hospodářského výboru od parlamentních voleb v roce 2002. V poslanecké lavici ho tento týden nahradil bývalý odborový předák Cyril Zapletal. Hojdar již v únoru prohlásil, že odchází na doporučení lékařů - má dlouhodobější problémy s čelními dutinami a nechtěl by, aby se z toho stal problém chronický. Předseda vlády Jiří Paroubek tehdy řekl, že s Hojdarem hodlá dál spolupracovat na odborné úrovni, a to v oblasti energetiky.

O změnách ve vedení výborů hlasovala sněmovna i před měsícem, kdy potvrzovala ve funkci předsedu rozpočtového výboru Miloslava Vlčka. Ten nahradil v čele výboru Michala Krause, který se v lednu vzdal poslaneckého mandátu, z politiky odešel kvůli své cestě do Ghany, kde před čtyřmi lety vyjednával o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů.

Třebíč plánuje rekonstrukci kulturní památky

Třebíčská radnice plánuje rekonstrukci dalšího z domů v židovské čtvrti. Před několika týdny byl vyhlášen kulturní památkou. Stojí vedle zadní synagogy a je unikátní svým schodištěm, které v minulosti sloužilo jako oddělený vstup na ženskou galerii v synagoze. Toto propojení začne po víc než sto letech znovu fungovat. Jak řekl mluvčí městského úřadu Ivan Přibík, v domě chtějí pracovníci kulturního a vzdělávacím střediska zřídit expozici židovského bydlení.

Počasí

Nad Českou republikou od západu přibývá oblačnost, občas doprovázená smíšenými srážkami, od středních poloh sněhovými. Teploty +1 až -3 stupně.