Zprávy

Nemocnice dostanou do konce týdne 350 milionů na srovnání dluhu

Ministerstvo zdravotnictví rozdělí mezi zadlužené fakultní nemocnice zatím 350 milionů korun na to, aby mohly začít splácet své dluhy. Peníze na své částečné oddlužení by měly dostat do konce týdne. Novinářům to v pondělí řekl ministr zdravotnictví David Rath. V neděli se zmínil o tom, že by chtěl fakultní nemocnice oddlužit ještě do voleb. Jejich závazky po lhůtě splatnosti činí podle Ratha téměř dvě miliardy korun. Oddlužení nemocnic by měla nejspíš příští týden projednat vláda. Rath se na tom v pondělí dohodl s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Sobotka trvá na tom, aby polovinu sumy našlo ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu, řekla v pondělí po schůzce ČTK mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Rath v pondělí uvedl, že kvůli oddlužení nemocnic bude muset ministerstvo změnit svůj rozpočet. Na srovnání závazků by v něm mělo najít 700 až 800 milionů korun, dodal ministr. Podle něj se tak letos nedá počítat s žádnou novou výstavbou, ale spíš jen s údržbou zdravotnických objektů.

Antimonopolní úřad zahájí správní řízení s velkodistributory léků

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tento týden zahájí správní řízení s distribučními firmami, které přestaly dodávat léky do tří fakultních nemocnic. Bude zjišťovat, jestli se tím společnosti dopustily kartelové dohody. Rozhodl se tak po páteční schůzce se zástupci Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL). Novinářům to v pondělí řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. AVEL jakoukoliv dohodu popřela. Čtyři velkodistributoři zastavili téměř před dvěma týdny dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, které dluží 400 milionů korun. Jeden ze členů asociace, společnost Pharmos, později dodávky obnovil, od 1. března je ale chce opět zastavit. Podnětem pro úřad byla podle Peciny mediální vystoupení společností. "Budeme chtít, aby vysvětlily, proč ve stejný den došlo ke stejným krokům vůči třem nemocnicím," uvedl. Úřad podle něj nezpochybňuje právo firem na obranu v případě, že nedostávají za své zboží zaplaceno. Tyto kroky ale nemohou být slaďovány mezi jednotlivými dodavateli, podotkl.

Německý ministr slibuje ukončení ilegálního vývozu odpadu do ČR

Německá vláda se zasadí o to, aby již nedocházelo k ilegálnímu vývozu odpadu z Německa do České republiky. V Berlíně to v pondělí prohlásil spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel. V dopise, který zaslal do Prahy, ministr ale upozorňuje, že v Čechách byl o dovoz odpadu zájem. "Podle nám dostupných informací přinejmenším jedna česká firma prováděla v Německu akvizici odpadů za účelem spalování v České republice," uvedl v listu ministrovi Liboru Ambrozkovi, který má ČTK k dispozici. Spolkový ministr míní, že bude ještě nutné přezkoumat, do jaké míry poptávání přispělo k ilegálnímu vývozu odpadů. Podle zjištění České inspekce životního prostředí bylo v uplynulých měsících z Německa do ČR ilegálně vyvezeno a uloženo na různých místech nejméně 15.000 tun odpadu. Tento odpad bude podle Gabriela vrácen zpět "za těsné a efektivní spolupráce příslušných orgánů". Kromě toho i Němci už posílili kontroly kamionů na hranicích.

Zaorálek kvůli zdravotním potížím nedokončí asijskou cestu

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) kvůli zdravotním problémům nedokončí program své asijské cesty. Šéf sněmovny, který v těchto dnech pobývá ve Vietnamu, se cítil vyčerpaný a musel v Hanoji absolvovat lékařské vyšetření. Vážné onemocnění lékaři vyloučili. Náhlou ochablost zřejmě způsobil stres a únava z cesty. ČTK o tom v telefonicky informoval ředitel kanceláře předsedy sněmovny Jan Prokeš. Skupina českých poslanců v čele se Zaorálkem minulý týden navštívila Čínu a od soboty pobývá ve Vietnamu. Většinu politických jednání již poslanci mají za sebou, uvedl Prokeš. Delegace měla navštívit ještě Ho Či Minovo Město. Kvůli potížím předsedy sněmovny ale odletí z Hanoje přímo do Prahy. Poslanci by se měli vrátit 1. března.

Pecina: ÚOHS patrně zahájí správní řízení se společností ČEZ

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže patrně zahájí správní řízení se společností ČEZ. ČTK to v pondělí řekl předseda úřadu Martin Pecina. Bližší podrobnosti však odmítl zveřejnit. "V tuto chvíli nemáme bližší informace," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Spekulace o možném zásahu antimonopolního úřadu proti ČEZ se objevily loni prosinci, po ohlášení lednového desetiprocentního zdražení elektřiny. Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že se ČEZ chystá v brzké době zdražit elektřinu o dalších deset procent. Pecina tehdy novinám řekl, že jeho úřad proti ČEZ kvůli cenám elektřiny zasáhnout nemůže. "Existuje judikát, který určuje, co je pro ČEZ relevantní trh. Je to celá evropská soustava UCTE, nikoli jen Česká republika," řekl tehdy MfD. Kvůli porušení soutěžního práva dostal ČEZ již v minulosti dvakrát pokutu.

MF: Verdikt arbitrů ve sporu Nomury a ČR bude v nejbližších dnech

Verdikt v arbitráži mezi Českou republikou a japonskou bankou Nomura, která po státu požaduje zhruba 40 miliard Kč, padne s vysokou pravděpodobností v nejbližších dnech. ČTK to řekla mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Podle Nomury to však zřejmě nebude v úterý, jak uvedlo pondělní vydání týdeníku Euro. "Podle našich informací to (rozhodnutí londýnské arbitráže) zítra nebude," řekl v pondělí na dotaz ČTK mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský. Také podle něho však nelze vyloučit, že rozhodnutí může přijít v nejbližších dnech. Taková možnost však platí již od konce října loňského roku, řekl. Krainová připomněla, že termín rozhodnutí je plně v rukou rozhodců. Ti budou v prvním kole rozhodovat jen o vině či nevině českého státu. Pokud by určili, že ČR nedokázala investici Nomury ochránit, stanovili by v druhém kole výši náhrady škody.

Protikorupční služba navrhla obžalobu za vytunelování Polygrafie

Protikorupční služba ukončila vyšetřování dalšího případu tunelování z poloviny 90. let. Poškozená firma, podle zdroje ČTK společnost Polygrafie, přišla trestnou činností o 130 milionů korun a skončila v likvidaci. V této souvislosti čelí tři muži z Prahy obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku. Policejní komisař minulý týden státnímu zástupci navrhl, aby trojici obviněných obžaloval, sdělila v pondělí ČTK mluvčí protikorupční služby Jana Pinková. Třem mužům hrozí pět až 12 let vězení. Podle policie se v polovině 90. let jako jednatelé a společníci Polygrafie se sídlem v Praze 2 smluvně zavázali k poskytnutí mnohamilionového úvěru druhé společnosti s obdobným předmětem podnikání, v níž působili jako členové představenstva. Peníze pak podle policie poskytli bezúročně a s desetiletou lhůtou splatnosti. "Ačkoli věděli, že společnost, které peníze půjčili, byla založena pouze za tímto účelem, žádnou faktickou podnikatelskou činnost neprovozuje, a tedy nebude nikdy schopna částku věřiteli vrátit," zdůraznila Pinková. Podle ní tak obvinění připravili věřitelskou firmu o téměř 130 milionů korun, což vedlo k její likvidaci.

Nejvyšší státní zastupitelství svolalo schůzku k odposlechům

O úniku informací z telefonních odposlechů získaných při trestních řízení budou v úterý na Vrchním soudě v Praze jednat představitelé státních zastupitelství, policejního prezidia a soudů. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Kateřina Kalačová zatím neví, zda budou projednávány i konkrétní případy úniku informací. Snahou setkání podle ní bude únikům informací zabránit. "Smyslem bude spíše obecná rozprava na toto téma," řekla ČTK mluvčí. Jednání se uskuteční z podnětu vedení Nejvyššího státního zastupitelství. V Česku se v minulosti objevilo více afér spojených s úniky odposlechů. Například před časem pronikly na veřejnost odposlechy týkající se kauzy bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše.

Zentiva loni zvýšila čistý zisk o 16 procent na 1,9 miliardy Kč

Největší výrobce léků v zemi, holding Zentiva, zvýšil loni čistý zisk meziročně o 16,4 procenta na 1,877 miliardy korun. Tržby stouply o více než desetinu na 11,84 miliardy korun. Jde o předběžné hospodářské výsledky. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí firmy Věra Kudynová. Výsledky se pohybují na horní hranici odhadů analytiků. Podle Kudynové pokračuje úspěšný prodej léčivých přípravků, u nichž tržby vzrostly o 17,5 procenta díky růstu portfolia moderních značkových přípravků. Pozitivně se také projevila první konsolidace tržeb rumunské společnosti Sicomed, která se stala součástí skupiny Zentiva loni v říjnu. V České republice Zentiva dosáhla proti roku 2004 nárůstu tržeb o 2,8 procenta na 5,5 miliardy korun. Nejvýznamnějšími volně prodejnými léky se staly Ibalgin, Paralen, Modafen a Calibrum.

Kauza soudce Berky byla přidělena českobudějovickému soudu

Kauzu ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky, který s dalšími lidmi čelí obžalobě za údajně zmanipulované konkurzy několika podniků včetně Union banky, bude řešit Krajský soud v Českých Budějovicích. O rozhodnutí Nejvyššího soudu v pondělí ČTK informovala jeho mluvčí Marika Komoňová. Státní zástupkyně původně obžalobu odeslala k ústeckému soudu. Vzhledem k tomu, že Berka na ústeckém soudu dlouhá léta pracoval, navrhla soudkyně Vrchnímu soudu v Praze, aby případ přikázal jinému krajskému soudu. Vrchní soud spis odeslal Nejvyššímu soudu s návrhem, aby případ přidělil některému z moravských krajských soudů.

Náměstek Vyvadil končí na ministerstvu, vrací se na správní soud

Jiří Vyvadil opustí funkci náměstka ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) a vrátí se na Nejvyšší správní soud, kde předtím působil. Předseda soudu Josef Baxa totiž k 27.2. odvolal svůj souhlas se stáží Vyvadila na ministerstvu spravedlnosti, řekl novinářům Němec. Mezi Vyvadilem a Němcem vznikl spor kvůli tomu, že náměstek ministra neinformoval o své lednové schůzce se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem, zatímco premiér Jiří Paroubek (ČSSD) o ní věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení, rozsudek zatím není pravomocný.

Děčínské loděnice s čínským investorem postaví 50 lodí ročně

České loděnice v Děčíně by mohly po vstupu čínského investora stavět až 50 lodí ročně. Na rozšíření loděnic se bude podílet kromě největšího čínského stavitele lodí a světové trojky Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group ze Šanghaje také česká firma Vítkovice, která vyrábí lomené hřídele do lodí. "Záměr začne investor realizovat v tomto roce," řekl v pondělí ČTK při návštěvě loděnice premiér Jiří Paroubek. Investice by měla výrazně přispět ke snížení vysoké nezaměstnanosti v regionu. V první etapě má v roce 2008 v rozšířené loděnici vzniknout 580 nových míst. Celkově nabídnou loděnice 1200 až 1400 nových míst. "Uplatní se stovky lidí v profesích, kde ztráceli občané v posledních 15 letech práci," uvedl Paroubek.

V Česku by mělo letos přibýt rekordních 72 km nových dálnic

V České republice by mělo letos přibýt 72 kilometrů nových dálnic a rychlostních komunikací. Dosud bylo nejvíce kilometrů zprovozněno v roce 1977, kdy stát dostavěl 54 km dlouhý úsek dálnice D1 Mirošovice - Loket a o dvacet let později v roce 1997, kdy bylo otevřeno 63 km dálnice D5 mezi Plzní a německou hranicí. Na tiskové konferenci to řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman. Podle něho by 72 km nových dálnic mělo stát 36 miliard korun. Peníze půjdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury, úvěrů Evropské investiční banky a grantů EU. Přes rekordní počet nových kilometrů bude do konečného výhledového stavu dálniční sítě chybět ještě polovina a z cílového stavu rychlostních komunikací dokonce 60 procent. Nejdelším úsekem, kterého se řidiči dočkají v letošním roce, bude 45 km dálnice D11, která by měla začít sloužit v celém svém profilu až do Hradce Králové.

České dráhy zrušily kvůli možným potížím jeden spoj pendolino

České dráhy zrušily kvůli signalizaci možného problému v systému ranní spoj pendolino z Prahy do Ostravy. Nejnovější jednotka rychlovlaku přijela bez problémů ráno z Ostravy do Prahy, kde ale analytický systém jednotky upozornil na možnou odchylku od standardního fungování. Dráhy proto spoj raději zrušily, řekl ČTK mluvčí ČD Aleš Ondrůj. Podle něho ale nešlo o poruchu soupravy, ale o preventivní provozní opatření.

Ministr Urban odvolal ředitele brněnské pobočky ČOI Ventrubu

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban s okamžitou platností odvolal ředitele brněnské pobočky České obchodní inspekce (ČOI) Petra Ventrubu, který je podezřelý z korupce. Ministr se k jeho odvolání rozhodl, přestože policie věc zatím vyšetřuje. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Ivo Mravinac. "Česká obchodní inspekce má u veřejnosti vysoký kredit, a proto je nezbytné, aby byla důvěryhodnou organizací, na kterou nesmí padnout stín pochybnosti," uvádí se v prohlášení.

Klaus schválil změny zákoníku práce i lepší přístup k informacím

Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu, která do současného znění zákoníku práce přidává firmám povinnost projednat se zaměstnanci například ekonomickou situaci podniku nebo změny v organizaci práce. Prezident dále schválil novelu, která zvyšuje ochranu zaměstnanců před platební neschopností zaměstnavatele a novelu usnadňující lidem komunikaci se státními úředníky. Podpořil také zákon o vodovodech a kanalizacích a novelu, která upravuje výrobu biolihu. ČTK to oznámil mluvčí hradu Petr Hájek. Podepsaná novela zákoníku práce ukládá zaměstnavatelům v souladu s evropskou směrnicí povinnost projednat s pracovníky nejnovější stav a strukturu zaměstnanců. Podle dosavadní verze o tom zaměstnavatel zaměstnance jen informoval.

Do baby-boxu v Praze Hloubětíně lidé odložili další dvě děti

Do baby-boxu v GynCentru v Praze Hloubětíně odložili lidé další dvě děti. V sobotu z něj zdravotníci vyzvedli holčičku a v neděli chlapečka, sdělil ČTK zakladatel baby-boxů Ludvík Hess z Nadačního fondu Statim. Obě děti jsou podle něj zdravé a rodiče je do boxu dali čisté a pečlivě oblečené. První dítě se v boxu ocitlo před deseti dny. Měsíční holčičku sem odložila žena, která porodila dvojčata a usoudila, že by se o ně sama nedokázala postarat. Hess uvedl, že mu matka další holčičky v pondělí telefonovala. Prý své dítě odložila ze sociálních důvodů. Také ho požádala, aby byla její dcera prozatím svěřena do péče Klokánku Fondu ohrožených dětí. Baby-box funguje také v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří, kam lidé dosud dítě neodložili.

Západočeské muzeum představí ve Švýcarsku velikonoční tradice

Západočeské muzeum v Plzni představí na výstavě ve švýcarském městě Affoltern západočeské velikonoční tradice. Ukáže zejména různé druhy kraslic, pomlázky, formy na beránky, mazance a oplatky, ale i církevní plastiky a další věci. Výstava začne 3. března. ČTK to v pondělí řekla autorka výstavy Marie Maderová. "Exponáty pocházejí z období od konce 18. století do současnosti. Jedním z nejvzácnějších je okovaná kraslice z dílny řemeslníka ze západních Čech. Je to vyfouklé vejce okované mosaznými hřebíky. Podobných kraslic je v Česku jenom sedm," uvedla historička. Na výstavě nebudou chybět tradiční chodské straky, tedy karmínově červené kraslice s bílým batikovaným dekorem, ani batikované kraslice z jižního Plzeňska. Návštěvníci uvidí také upečené beránky a mazance.

Jandák: Divadelní ústav se změní v Ústav umění, část bude v Brně

Pražský Divadelní ústav se má stát Ústavem umění a částečně se přestěhovat do Brna. Ministr kultury Vítězslav Jandák to uvedl na pondělní tiskové konferenci ve Zlíně. Dosavadního ředitele ústavu Ondřeje Černého, který v pondělí před komisí v rámci výběrového řízení na nového šéfa této příspěvkové organizace ministerstva kultury obhajoval svůj projekt, tato informace příliš nepřekvapila. "S rozšířením činnosti Divadelního ústavu do Brna v zásadě souhlasím," řekl Černý ČTK. Naznačil, že ve své koncepci s tím počítal. Myšlenka na stěhování, kterou Jandák zveřejnil v rozhovoru pro Haló noviny, stejně jako úvahy o chystaných systémových změnách v této příspěvkové organizaci ministerstva kultury, vyvolaly obavy kulturní veřejnosti. Rada uměleckých obcí napsala v tomto duchu ministrovi otevřený dopis, k němuž se připojili členové prezidia Herecké asociace a desítky osobností včetně Václava Havla, Michala Prokopa, Otomara Krejči, Iva Mathé, Františka Černého, Jiřího Stránského a Josefa Topola. Podle Jandáka nejde o likvidaci Divadelního ústavu; přesunutím některých pracovišť na Moravu by byl ústav naopak posílen. V Brně by vznikl odbor hudební a odbor divadelní, určený pro divadla na Moravě a ve Slezsku. "Myslím si, že si to Morava určitě zaslouží," poznamenal ministr.

Začátkem měsíce vypsal ministr Jandák nečekaně výběrové řízení na nového ředitele Divadelního ústavu v Praze, dosavadního šéfa Ondřeje Černého však neodvolal. Ten se v pondělí spolu s dalšími třemi uchazeči zúčastnil konkurzu. Týdeník Respekt v nejnovějším čísle spekuluje o tom, že si Jandák už v Brně vyhlédl ředitele "podle svého gusta". Má to být jeho dobrý známý, bývalý kontroverzní šéf brněnského studia České televize, nyní starosta brněnské čtvrti Útěchov Zdeněk Drahoš.

Divadelní festival OST-RA-VAR nabídne letos 15 představení

Jubilejní desátý ročník festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR odstartuje tuto středu. V ostravském Divadle Petra Bezruče jej zahájí představení Misery Stephena Kinga. Celkem letos přehlídka, na níž se pravidelně sjíždějí divadelní kritici i studenti divadelní vědy z celé republiky i ze Slovenska, nabídne 15 představení. Novinářům to v pondělí řekli účastníci a zároveň i pořadatelé festivalu. Hlavním úkolem festivalu je podle nich přiblížit ostravské činoherní divadlo kritikům, kteří většinou sídlí v Praze. "Za těch deset let se nám už podařilo dostat ostravské divadlo do povědomí celé republiky," řekl ČTK dramaturg Marek Pivovar z Národního divadla moravskoslezského. Do festivalového programu jsou zařazeny představení jednotlivých souborů, která v poslední době měla premiéru. Účastníci se tak mohou těšit například na Šakalí léta Petra Šabacha, Pána polštářů Martina McDonagha nebo Povídky z fastfoodu slovenského autora Viliama Klimáčka.

Další česká kniha patří mezi nejkrásnější na světě

V mezinárodní soutěži o nejkrásnější knihy z celého světa získala jedno z čestných uznání knížka Hermanna Hesseho Pohádky, kterou ilustroval Luboš Drtina a vydalo pražské nakladatelství Argo. ČTK to v pondělí řekla Marcela Turečková z nakladatelství. Cena se bude předávat 17. března tradičně na Lipském knižním veletrhu. Mezinárodní porota v Lipsku hodnotila v uplynulých dnech v soutěži Nejkrásnější kniha světa 636 publikací z 34 zemí. Tyto knihy již buď získaly ocenění v národních soutěžích, nebo je vybrali odborníci v zemích jejich původu. Rozhodovalo se o 14 oceněních: o zlaté liteře, zlaté medaili, dvou stříbrných medailích, pěti bronzových a pěti čestných uznáních, uvedla Turečková. České knihy se v této prestižní soutěži umístily již třikrát. Před dvěma lety dostala bronzovou medaili výtvarnice Denisa Myšková, absolventka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové za knihu Symbiont. V roce 2002 dokonce výtvarník Juraj Horváth a nakladatelství Argo dostali za české vydání knihy Herberta Schwarze Příběhy z parní lázně zlatou medaili.

Českým sportovcům olympijská atmosféra v Turíně chyběla

Tradiční olympijská atmosféra letos v Turíně českým sportovcům chyběla. Tak jako členové ostatních výprav si stěžovali na velkou vzdálenost mezi jednotlivými sportovišti, nízkou úroveň ubytování a nekonečné organizační problémy. I proto se v pondělí vraceli z Turína většinou rozmrzelí. "Vůbec mě to neoslovilo. Byl jsem už na třetí olympiádě, a atmosféra žádná v Turíně nebyla, bylo to jako obyčejný svěťák. Všichni byli roztahaní po svých sportovištích. Divácky také nic moc zájem, lyžování drželi hlavně čeští fanoušci," řekl ČTK a deníku Sport po příletu do Prahy běžec na lyžích Martin Koukal.

Neumannová ani Bauer se hned do tréninku vrhat nebudou

Medailisté z olympijských her v Turíně Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer se rozhodně nechystají bezprostředně po olympiádě znovu začít tvrdě trénovat. Po úspěšném vystoupení na tratích v Pragelatu se v pondělí vrátili domů a pár dní si od lyží odpočinou. Olympijská vítězka na volné třicítce na běžkách nestála od pátečního zlatého závodu, s koučem Stanislavem Frühaufem však už naplánovala další přípravu. "Mám domluvený, že se se Standou sejdeme zítra ráno na tréninku, ale vzhledem k mému zdravotnímu stavu to asi trénink nebude," řekla na pondělní tiskové konferenci Neumannová. Stále se totiž se potýká s nemocí, která ohrožovala i její start v pátečním závodu. Bauer v neděli na závěr her absolvoval volnou padesátku a nyní plánuje odpočinek.

Na halové mistrovství světa pojede podle předpokladů sedm atletů

Český tým atletů na halovém mistrovství světa v Moskvě bude tvořit sedm sportovců. Nominační kritéria splnili do nedělní uzávěrky sedmibojař Roman Šebrle, tyčkařka Pavla Hamáčková, překážkář Stanislav Sajdok a výškaři Barbora Laláková, Iva Straková, Tomáš Janků a Svatoslav Ton. Výkonný výbor Českého atletického svazu v pondělí nominaci schválil a podle předpokladů ji nerozšířil o žádné jméno. Teoretickou šanci na zařazení do výpravy měl jen osmistovkař Jaroslav Růža, který v této sezoně vyhověl limitu IAAF, ale přísnější normu českého svazu nesplnil a takzvanou divokou kartu nedostal. "Pravidla byla daná, nesplnil naše nominační kritéria," řekl ČTK šéftrenér českých atletů Václav Fišer. Podle něj výkonný výbor na podzim při tvorbě kritérií "s chladnou hlavou narovnal" zpřísněním běžeckých limitů nespravedlnost, které se IAAF dopustila tvrdými limity v technických disciplínách.

Počasí

V úterý bude polojasno až oblačno, ojediněle se sněhovými přeháňkami. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem -6.