Zprávy

Předseda vlády jedná v Tunisku o zlepšení obchodní výměny

Zlepšení obchodní výměny mezi Českou republikou a Tuniskem, zkušenosti ČR z členství v EU i možnosti kulturní výměny patřily k tématům, o nichž v pondělí při své návštěvu Tuniska hovořil český premiér Jiří Paroubek se svým tuniským protějškem Muhammadem Ghannúším. Obchod a mezinárodní politika byly tématem i pozdějšího Paroubkova jednání s prezidentem této severoafrické země Zínem Abidínem bin Alím. Přestože Tunisko patří k zemím, v nichž je islám státním náboženstvím, na programu rozhovorů nebyla napjatá situace, kterou v některých muslimských státech vyvolalo zveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku. Problém karikatur se na pořadu jednání podle českého premiéra objevil "prakticky jen v náznacích". Tunisko má velmi "tolerantní, sekulární a umírněný režim, kdy náboženství hraje roli tam, kde ji má hrát, to znamená v mešitách", řekl Paroubek. Téma karikatur by nicméně mohlo být nastoleno při úterních setkáních českého politika s marockými představiteli.

Zaorálek je pro, aby únik odposlechů ze sněmovny vyšetřila policie

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce, aby policie prošetřila, zda opravdu ze sněmovny unikly přepisy odposlechů bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala. Policii chce o spolupráci požádat po dohodě s vedením sněmovny. Opoziční ODS by takový krok podpořila. Zaorálek předpokládá, že vedení sněmovny se poradí ještě tento týden. "Pokud svolá pan předseda Zaorálek kolegium, tak tam rád přijdu a budu podporovat, aby se tím zabývala jak sněmovní komise pro kontrolu operativní techniky, tak i policie sama," řekl ČTK místopředseda sněmovny a předseda komunistů Vojtěch Filip. Ve vedení sněmovny jsou dva sociální demokraté (Zaorálek a Jitka Kupčová), dva občanští demokraté (Ivan Langer a Miroslava Němcová), lidovec Jan Kasal a Vojtěch Filip. Langer již o víkendu naznačil, že by byl pro, aby záležitost policie šetřila. Ministr vnitra František Bublan o víkendu prohlásil, že policejní odposlechy Doležala poskytl médiím pravděpodobně někdo ze sněmovního mandátové a imunitního výboru, který řešil Doležalovu imunitu. Bublan uvedl, že v době, kdy odposlechy unikly do médií, byl už spis odtajněn. Nebyl proto spáchán trestný čin. "Jde spíše o etiku," míní.

Kvůli ptačí chřipce v Evropě se v úterý sejde nákazová komise

Ministr zemědělství Jan Mládek svolal kvůli přibývajícím případům výskytu ptačí chřipky v Evropě na úterní odpoledne Ústřední nákazovou komisi. Ta by se měla zabývat dalšími možnými kroky v prevenci nákazy. ČTK to v pondělí sdělilo ministerstvo zemědělství. O víkendu zaznamenaly první potvrzené případy výskytu vysoce patogenního viru H5N1 ptačí chřipky tři státy Evropské unie. Přítomnost viru byla prokázána u uhynulých labutí nalezených v Itálii, Řecku a ve Slovinsku a z dalších evropských států také v Bulharsku. "Česká republika zatím není zavlečením nebezpečné, vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) bezprostředně ohrožena, riziko však roste. Musíme být připraveni přijmout okamžitá bezpečnostní opatření," uvedl ke svolání komise ministr. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by z jednání nákazové komise mohla vzejít doporučení pro chovatele, nebo také omezení výstav ptáků s mezinárodní účastí. "Její rozhodnutí ale zatím nelze předjímat," dodal.

Rath se sto dny ve funkci spokojen, lékaři a pacienti už méně

S výsledky své práce za sto dnů ve funkci je ministr zdravotnictví David Rath spokojen, lékaři a pacienti už méně. Někteří dokonce vyzvali premiéra Jiřího Paroubka, aby Ratha odvolal. Ministr v pondělí novinářům řekl, že jeho pobyt v úřadu nebyl promarněný čas. Zejména si pochvaloval, že se podařilo snížit zadlužení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), srovnat toky peněz v systému zdravotního pojištění a zavést hodnocení kvality poskytované péče. "Z tohoto pohledu to nebyl úplně promarněný čas, ale naopak myslím, že se udělala celá řada velmi důležitých opatření," řekl. Propad VZP na konci loňského roku, původně odhadovaný na 16 miliard, činil jen 9,6 miliardy, podle Ratha je to i díky tomu, že zavedl nad VZP nucenou správu a dosáhl odvolání ředitelky Jiřiny Musílkové, jíž přikládá hlavní vinu za stav financí VZP.

Rath chce, aby zaměstnanecké pojišťovny platily nemocnicím více

Ministr zdravotnictví David Rath chce vzít zaměstnaneckým pojišťovnám část přebytků na jejich účtech. Hodlá je totiž donutit, aby platily více za péči nemocnicím. Novinářům v pondělí řekl, že zatímco Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) měla na konci roku téměř desetimiliardový propad, zaměstnanecké pojišťovny mají na kontech přebytek 3,5 miliardy. "Zavedli jsme takzvaný koeficient Jánošík, někdo tomu zle říká drancovací koeficient," uvedl. Koeficient se určuje pro každou zdravotní pojišťovnu zvlášť a jeho výše odpovídá zůstatkům na kontech. "Tyto pojišťovny tudíž budou platit víc, než platí VZP jednotlivým smluvním partnerům," prohlásil Rath. "Označení drancovací koeficient je nejblíže pravdě. Je to postavené na hlavu. Proč by měla pojišťovna, která dobře hospodaří, platit za operaci žlučníku třeba dvakrát více než VZP," řekl ČTK ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Lidl: Prodejem zboží se státními symboly zákon neporušujeme

Vedení sítě diskontních prodejen Lidl v pondělí odmítlo, že by prodejem zboží se státními symboly porušovalo tuzemské zákony. Lidl hned po zahájení olympijských her v Itálii začal v inzerátech nabízet dresy, šály a čepice se státním znakem a také českou vlajku, na které je znak natištěný. Podle týdeníku Nedělní svět tak Lidl hned dvakrát porušil zákon o užívání státních symbolů. "Vzhledem k tomu, že nám není znám žádný právní předpis, který by reguloval či zakazoval prodej státních symbolů ČR, nedomníváme se, že došlo k porušení právních předpisů ČR," řekla v pondělí ČTK bez dalších podrobností mediální zástupkyně české sítě prodejen Lidl Monika Šrámková.

Muslimové jsou v Česku vesměs spokojeni, od násilí se distancují

Muslimové jsou v Česku údajně vesměs spokojeni. Od násilných protestů, které jsou kvůli karikaturám proroka Mohameda otištěným v evropském tisku organizovány v řadě zemí, se komunita distancuje. Po pondělním setkání se zástupci islámských organizací to novinářům řekl ministr vnitra František Bublan. "Byl jsem ujištěn o tom, že zde u nás násilnosti tohoto typu nebudou, nebo alespoň nebudou podporovány těmito komunitami," řekl Bublan. V Česku žije podle ministra asi 10.000 muslimů. Konvertitů, tedy Čechů, kteří k islámskému náboženství přestoupili, jsou stovky. V islámských zemích se už několik dnů konají protesty proti otištění karikatur proroka Mohameda v dánském listu Jyllands- Posten a dalších evropských médiích. Na demonstracích lidé pálí vlajky zemí, ve kterých byly karikatury otištěny. Byla zničena i velvyslanectví některých evropských států. "Chápeme jejich rozhořčení, ale považujeme to za nesprávný způsob prezentace," řekl například Muneeb Hassan Alrawi z Islámské nadace v Brně. Situace v Česku je podle něj specifická tím, že velkou část zdejších muslimů tvoří lidé otevření a vzdělaní. Proto je varianta násilných demonstrací téměř vyloučená, uvedl.

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o zrušení sankcí vůči Libyi

Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon o oficiálním zrušení sankcí, které v roce 1997 zavedlo Česko vůči Libyi. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Zákon navazuje na podobné kroky ze strany OSN a Evropské unie. Sankce vůči Libyi zavedly kvůli jejímu spojení s teroristy v 80. letech Spojené státy, poté rovněž EU. V roce 1992 vyhlásila vůči režimu Muammara Kaddáfího hospodářské embargo také Rada bezpečnosti OSN. K sankcím se v prosinci 1992 připojilo Československo (od ledna 1993 ČR); v českém právním řádu byly zakotveny od jara 1997. OSN i EU sankce pozastavily v roce 1999, když Libye vydala dva podezřelé z atentátu v letadle nad skotským Lockerbie.

O koupi Kaučuku má zájem 12 firem, jednou z nich je Agrofert

O 100procentní podíl Unipetrolu ve společnosti Kaučuk projevilo zájem 12 společností. ČTK to v pondělí řekl mluvčí společnosti Unipetrol Arne Kejdana. Jde o finanční investory i firmy působící ve stejném oboru; bližší informace Unipetrol neuvedl. Výběr vítězné firmy může podle mluvčího trvat dva až čtyři měsíce. Nabídku podala podle zjištění ČTK i společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Zájem Agrofertu potvrdil ředitel pro strategii této firmy Jan Kadaník. Firma má zájem o Kaučuk dlouhodobě. Ještě před privatizací Unipetrolu podepsala smlouvu s polským koncernem PKN Orlen o získání 100 procent v Kaučuku za zhruba 57,9 milionu eur (1,6 miliardy Kč). PKN Orlen však nyní považuje smlouvy za nevýhodné a podíl chce prodat za vyšší cenu.

ODS začne s kampaní v březnu, odmítá kritiku za údajnou pasivitu

Hlavní část kampaně ODS před červnovými sněmovními volbami odstartuje na začátku března. Vedení nejsilnější opoziční strany v pondělí odmítlo názory některých médií, která jim vyčítají pasivitu. ODS postupuje podle schválené strategie kampaně, řekl v pondělí novinářům v Hradci Králové předseda strany Mirek Topolánek. "Začátkem března začneme komunikovat s veřejností základní témata voleb s tím, že většina aktivit a prostředků je soustředěna do měsíců dubna a května," uvedl Topolánek. Představitelé ODS jsou podle něj nyní v takzvané měkké fázi kampaně, kdy absolvují setkání v regionech.

Starosta Pávek chce pro zelené získat nejméně 15 procent hlasů

Starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek, který proslul propagací alternativní energetiky a odporem ke státním úředníkům, povede libereckou kandidátku Strany zelených. Krajská konference ho před měsícem zvolila na druhé místo za psychologa a ekologického aktivistu Miroslava Hudce, v neděli ale rozhodla republiková rada jinak. Místopředsedkyně zelených Džamila Stehlíková ČTK sdělila, že Pávek chce získat nejméně 15 procent hlasů. Hudcovi není jedno, že ho republiková rada zelených posunula z prvního na druhé místo volební kandidátky v Libereckém kraji. "Rozhodnutí republikové rady ale respektuji a udělám všechno pro volební úspěch naší strany," uvedl. Členové republikové rady dali Pávkovi 13 hlasů, Hudcovi 12. "Pávka si jako jedničku vybrali zřejmě proto, že je mediálně známější než já," podotkl Hudec.

Dráhy odhadují loňskou ztrátu na 589 milionů, méně než o rok dřív

České dráhy zřejmě skončí své hospodaření za loňský rok ztrátou 589 milionů korun. Meziročně by se výsledek podniku zlepšil o 32 milionů korun. Také v plánu podnik počítal s vyšší ztrátou 690 milionů korun. Vyplývá to z předběžných výsledků, které má ČTK k dispozici. Materiál by měla v úterý projednat dozorčí rada podniku. Nižší byly loni zřejmě výnosy. Podle předběžných údajů loni ČD utržily 45,297 miliardy korun, což je o 684 milionů méně než o rok dříve a o 1,1 miliardy méně, než počítal plán. Nižší byly hlavně tržby ze ziskové nákladní dopravy. Naopak z osobní dopravy ČD utržily více než před rokem.

MF: Počet živnostníků loni stoupl o 18.000 na 1,851 milionu

Počet živnostníků podle údajů daňové správy loni mírně stoupl. Finanční úřady registrovaly loni 1,851 milionu poplatníků daně z příjmů fyzických osob s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. To je o 18.000 více než v roce 2004, sdělila v pondělí ČTK mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Tato čísla nejsou podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka směrodatná, protože nezohledňují to, zda živnostník skutečně podniká. Významná jsou čísla České správy sociálního zabezpečení, která zahrnují pouze činné podnikatele, podotkl. Z údajů ČSSZ vyplývá, že počet osob samostatně výdělečně činných, kam patří třeba podnikatelé, soukromí lékaři, umělci či zemědělci, klesl loni o 35.000 na 910.800.

Ve Frýdlantu jsou ve skladu desítky tun neznámého odpadu

Značné množství (nejvýše 60 tun) odpadu leží v bývalých garážích státního statku ve Frýdlantě na Liberecku. Jde především o slisovaný textil a také o obuv. Zatím se neví, odkud odpad pochází. ČTK to v pondělí řekla Danuše Hráská z liberecké České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Pondělní Deníky Bohemia bez uvedení zdroje uvedly, že odpad dovezly do Frýdlantu nákladní automobily zřejmě z Německa. "Odpad je tam pravděpodobně od poloviny loňského roku. Další údaje zjistíme až při středečním jednání s pronájemcem budovy," dodala Hráská.

Lidé objevili na Litoměřicku další nelegální skládku odpadu

Lidé z Martiněvsi na Litoměřicku upozornili radnici na nově vznikající skládku v objektech bývalého statku v Radešíně, který je součástí obce. Od počátku února tam přivezly odpad dva kamiony. Podle starosty Jaroslava Kaliny první kamion přivezl komunální odpad, druhý balíky textilu. Je to podle něj zřejmě německý odpad. Starosta to v pondělí řekl ČTK. Radnice podle starosty ihned informovala celníky a Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).

ČTÚ chce za rok zcela zrušit regulaci cen hovorného Telecomu

Český telekomunikační úřad chce během roku vyrovnat ceny telefonování Českého Telecomu, aby nízký paušál nebyl křížově financován výnosem z ostatních služeb, a poté hodlá regulaci cen zcela zrušit. Vyplývá to z návrhu, který úřad zveřejnil na internetu. Po zrušení regulace by úřad přestal stanovovat výši měsíčního paušálního poplatku za telefonní linku u základních programů Standard a Mini, výši hovorného nebo cenu za zřízení linky. Návrh vychází z analýzy trhu pevných telefonních linek pro soukromé osoby. Na něm má Telecom podíl více než 99,9 procenta. Podle ČTÚ na trhu není dostatečně rozvinutá konkurence, protože jediným vlastníkem infrastruktury je Český Telecom a budování souběžné sítě by bylo neúnosně drahé.

Sníh probořil další střechy, oteplení situaci podle očekávání ještě zhorší

Pod tíhou sněhu v pondělí povolily další konstrukce střech, některé objekty byly kvůli hrozbě zřícení uzavřeny. Situace se zřejmě s očekávaným oteplením ještě zhorší. Úklid sněhu se stal osudným muži z Turovky na Pelhřimovsku, který spadl ze střechy a následný sesuv sněhu ho udusil. Dopravu v pondělí počasí komplikovalo zejména na Vsetínsku, kde ráno sněžilo a foukal vítr. V ostatních regionech bylo počasí k řidičům po perném minulém týdnu milosrdnější. Ve Svratouchu na Chrudimsku byla v pondělí kvůli přetížené střeše vyklizena škola, kde se učilo 66 dětí. Všechny jsou v pořádku. Střecha se pod náporem sněhu posunula o 15 centimetrů, ale nespadla. Hůře dopadla tělocvična v areálu bývalého lesnického učiliště ve Flájích na Mostecku, v sobotu odpoledne se její střecha propadla. Objekt je opuštěný a nikdo nebyl zraněn. Část střechy hospodářské budovy se zřítila i na Vsetínsku, pod troskami zůstaly uvězněny ovce, vysvobodili je až hasiči. Bez zranění se obešlo i zřícení střechy autosalonu ve Frýdku- Místku a kvůli prohnuté střeše museli v pondělí opustit sklad pracovníci společnosti Siemens ve Frenštátu pod Radhoštěm. V Česku už se zřítily kvůli sněhu desítky střech, koncem týdne se navíc očekává obleva a sníh ještě ztěžkne. Metr krychlový ulehlého sněhu váží asi 400 kilogramů, pokud se naplní vodou, pak se jeho hmotnost zvýší až na 550 kilogramů.

Veletrhy módy v Brně, nabídnou šperky i bytový textil

Do Brna se tento týden sjede téměř 700 módních firem z Česka i ze zahraničí. V rámci mezinárodních veletrhů Styl a Kabo budou prezentovat oblečení, obuv, metrový textil a módní doplňky. Letos poprvé veletrh nabídne také přehled bytového textilu, řekla v pondělí novinářům manažerka veletrhů Gabriela Vargová. "Chceme, aby se veletrh Styl branžově rozšířil a na jednom místě představil všechno, co dokáže textil," vysvětlila Ludmila Hálkovová z Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu. Novinkou 27. ročníku bude také expozice italských klenotů v pavilonu C. V tomto pavilonu se představí i kosmetické firmy a bude to jediné místo na výstavišti s povoleným prodejem, uvedla Vargová. Třetina letošních vystavovatelů přijede ze zahraničí, nejvíce zastoupeno bude Slovensko, Polsko, Německo a Itálie.

Brněnská opera připravila novu inscenaci Její pastorkyně

Brněnská opera připravila novou inscenaci jednoho z nejznámějších děl Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Tvůrci se vrátili k původní Janáčkově verzi z roku 1908, která neobsahuje úpravy provedené při uvedení v pražském Národním divadle v roce 1916. Původní verze více odpovídá Janáčkovu stylu, řekla v pondělí novinářům dramaturgyně Národního divadla v Brně Patricie Částková. Premiéru představení chystá soubor pod vedením režiséra Zdeňka Kaloče na 17. února. Kaloč vidí výjimečnost Janáčkovy hudby především ve schopnosti autora zachytit přirozenou melodii a výraz mluveného jazyka. Divákům slibuje režisér pěvecky bohatý a subjektivní projev jednotlivých aktérů: "Neusiloval jsem o takové provedení, které ještě nikdo neudělal, ale o to jít do hloubky díla, vybudovat vztahy mezi postavami a rozkrýt jednotlivé situace."

V Biu Illusion se budou dál promítat filmy - a hrát divadlo

V pražském Biu Illusion na Vinohradech se budou dál promítat filmy a navíc hrát divadlo. S touto koncepcí přišel nový nájemce, šéf divadla Skelet a herec Pavel Trávníček. V těchto dnech s Aloisem Maceškou, majitelem objektu, v jehož přízemí kinosál je, ladí podmínky nájemní smlouvy. Provoz má začít v březnu. "V podstatě jsme se dohodli a jsem rád. Chci totiž, aby tento prostor dál sloužil kultuře," řekl Maceška ČTK. Minulý nájemce Bia Illusion Miloslav Šmídmajer tam působil téměř čtyři roky, ale provoz byl ztrátový. Poslední filmové představení uskutečnil 31. ledna.

Další ročník Nonstop čtení věnují pořadatelé Arnoštu Lustigovi

Koncem května se uskuteční další ročník literárního maratónu Nonstop čtení pořádaného Jazzovou sekcí. Devátá akce v pořadí bude věnována spisovateli Arnoštu Lustigovi, který letos oslaví osmdesáté narozeniny. Čtenářský maratón se uskuteční od 29. do 31. května. Stejně jako v minulých letech pořadatelé počítají se spoluprací Správy českých center. Číst by se tak mohlo opět na místech, kde jsou česká centra v zahraničí otevřena, řekl ČTK Karel Srp z Jazzové sekce.

Laterna Magika bude hrát mezinárodní projekt Rendez-vous

Laterna Magika uvede v Praze v úterý premiéru nového koprodukčního divadelního představení nazvaného Rendez-vous. První scénická multimediální podoba tohoto česko- francouzsko-německého projektu se hrála loni na letní scéně v bývalém vápencovém lomu na jihu Francie. "V budoucnu představíme Rendez-vous i v zemích Evropské unie," řekl na pondělní tiskové konferenci šéf Laterny Magiky Petr Tošovský. Vyprávění o tajemném setkání v aréně v okamžiku, kdy se jakoby zastaví čas, je mozaikou filmové, hudební, choreografické a akrobatické féerie.

V Kroměříži si lze prohlédnout notové záznamy psané Mozartem

Originály notových záznamů psané Wolfgangem Amadeem Mozartem jsou jedním z nejcennějších a nejzajímavějších pokladů, které mohou lidé objevit v hudebním archivu kroměřížského zámku. Nadšenci si mohou prohlédnout notový záznam dvou skladeb, koncert pro dvě cembala a sonátu pro dva klavíry. Noty jsou psány hnědým inkoustem na ručním papíře, nechybějí ani škrty a Mozartovy poznámky, sdělil v pondělí ČTK knihovník historické knihovny arcibiskupského zámku Cyril Měsíc. Pravost Mozartových originálů ověřil německý odborník Gerhard Croll v 70. letech minulého století.

Režisér Troška se po Rusalce chystá také na Fausta a Markétku

Režisér Zdeněk Troška několik dnů před premiérou inscenace Dvořákovy Rusalky ve Státním divadle v Košicích přiznal, že se do metropole východního Slovenska chce za rok vrátit, aby zde režíroval Fausta a Markétku od Charlese Gounouda. "Spolupráce se zdejšími umělci byla tak vynikající, že se sem zřejmě vrátím, abych režíroval další nádherný pohádkový příběh o Faustovi a Markétce," uvedl v pondělí Troška před novináři. Dirigent košického Státního divadla Igor Dohovič doplnil, že premiéra Gounoudova díla by se v Košicích měla uskutečnit v květnu příštího roku. Zdeněk Troška v Košicích nastudoval Dvořákovu operu jako klasickou pohádku, podobně jako před rokem v Praze. "Rozhodl jsem se, že tu inscenaci udělám klasicky. Tak, jak bych ji chtěl vidět, kdybych byl sám divákem," řekl Troška.

Nové vedení Městských divadel pražských chce navázat na minulost

V jedno divadlo se dvěma scénami se na podzim promění Městská divadla pražská (MDP), v jejichž čele je od září ve funkci ředitele Ondřej Zajíc. S novým uměleckým šéfem Petrem Svojtkou chce od sezony 2006/2007 navázat na slavnou éru široké nabídky diváckých titulů i výrazných hereckých osobností, které MDP v minulosti proslavily. Za nejdůležitější body koncepce Zajíc se Svojtkou označili vytvoření jednoho souboru, který se bude profilovat na dvou scénách s odlišným prostorem i geniem loci, a výrazné zaměření na takzvaný střední proud. "Jde o divadlo, které mě zajímá. Chci oslovovat normální diváky, a ne ty, kteří trpí nějakou úchylkou. Naše divadlo by mělo být otevřené inteligentním lidem, kteří se chtějí pobavit a odnést si z představení trvalejší zážitek. Zároveň chceme motivovat k návštěvě divadla mladou diváckou generaci," řekl Zajíc.

Hašek medaili z Turína neslibuje, pro úspěch ale udělá vše

Brankář Dominik Hašek varuje před startem olympijského turnaje před přehnaným optimismem, i když sám je pro úspěch odhodlán udělat vše. Čeští hokejisté se přitom v Turíně představí jako jedni z hlavních favoritů: zisk medaile předpovídají svěřencům trenéra Aloise Hadamczika sázkové kanceláře, odborníci a cenný kov očekávají i fanoušci. "Slyšel jsem to a četl jsem o tom. My jsme tady ale proto, abychom odvedli co nejlepší práci a reprezentovali Českou republiku. Pro každého to znamená hodně, ale slibovat nic nemohu. Konkurence je obrovská," řekl v pondělí Hašek v rozhovoru s novináři poté, co přiletěl do Turína. Důležité podle něj bude, jak český tým ve středu zvládne úvodní zápas proti Německu.

Oštěpař Železný nestačil v Turíně nasát olympijskou atmosféru

Jediný český člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jan Železný nestačil během svého krátkého pobytu v Turíně ani nasát atmosféru zimních her. Z Itálie se vrátil den před pondělním odletem na soustředění do Jižní Afriky a v dějišti gigantické sportovní akce prakticky jen tři dny seděl od rána do večera na zasedání MOV. Shlédl pouze slavnostní zahájení a ani to ho úplně nenadchlo. Ačkoliv si přál vidět některé soutěže a zejména české sportovce, poslední sezona v kariéře dostala přednost. Z Itálie se v neděli vrátil a v pondělí se vydal za přípravou do tepla. "Neměl jsem čas ani navštívit sportoviště," řekl v pondělí novinářům oštěpař před odletem do Potchefstroomu, kde se bude naposledy připravovat na sezonu. Spolu s funkcionáři volil v Turíně viceprezidenta i další nové členy MOV, jednal o opětovném zařazení baseballu a softbalu do programu letních her.

Sáňkařka Jeriová první jízdu po havárii nedokončila

Česká sáňkařka Markéta Jeriová nedokončila pondělní úvodní jízdu v ledovém korytě v Cesaně a olympijské hry pro ni skončily. Devětadvacetiletá závodnice havarovala těsně před cílem v levotočivé zatáčce, která se stala osudnou i spolufavoritce Anastasii Oberstolzové-Antonovové z Itálie. Jeriová podle televizních záběrů neutrpěla vážnější zranění. Chomutovská rodačka Jeriová chtěla na svých druhých olympijských hrách vylepšit 19. příčku ze Salt Lake City, věřila si na první patnáctku. Na mezičasech se v první jízdě pohybovala kolem dvacáté příčky, poté ji však zatáčka vynesla až na horní bariéru a Jeriová ze saní vypadla. Okamžitě se poté zvedla a před zraky šéfa Mezinárodního olympijského výboru Jacguesa Roggea odešla z trati po svých.

Počasí

V noci polojasno, teploty -5 až -9, při zmenšené oblačnosti až -13 stupňů. V úterý teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem -2. Slabý proměnlivý vítr.