Zprávy
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš rezignoval
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš ve středu rezignoval na svou funkci. Čelil podezření z napojení na skupinu kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Rezignaci podal písemně na úřad vlády. "Tento krok Jan Mareš učinil, aby ochránil dobré jméno NBÚ," uvedla v tiskové zprávě mluvčí vlády Lucie Orgoníková.
Marešova pozice byla ohrožena po zveřejnění policejních odposlechů, v nichž hovoří s Vladislavem Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky. Větrovec je považován za hlavního aktéra skupiny kolem Berky. Mareš spojení se skupinou podezřelou ze zločinného spolčení popřel. Kdyby ale nerezignoval, vláda by ho pravděpodobně odvolala. Řízením úřadu byla podle informací serveru Euro Online pověřena náměstkyně Zdeňka Jůzlová.
Ministři i zástupci opozice Marešův dobrovolný odchod uvítali jako krok ke zlepšení pověsti Národního bezpečnostního úřadu, kterou pošramotilo několik afér. Mnozí politici požadují nejen změnu šéfa, ale i zásadní systémové změny instituce, která má na starosti bezpečnostní prověrky a nakládání s citlivými informacemi. Nového ředitele NBÚ jmenuje vláda po předchozím projednání se členy branného výboru sněmovny. Podle informací České televize měl vazby na aktéry případu soudce Berky také bývalý náměstek vicepremiéra František Kozel, který je nyní ředitelem odboru vládní a parlamentní agendy na ministerstvu spravedlnosti. Kozel nechtěl svoji roli v kauze komentovat.
EK argumentuje proti omezování pohybu pracovníků z nových zemí
Evropská komise ve středu vyzvala staré členské země, aby přestaly omezovat zaměstnávání lidí ze států, které vstoupily do Evropské unie v květnu 2004. Snesla ekonomické argumenty, které by je měly přesvědčit, že nemá cenu dál aplikovat přechodné období na volný pohyb pracovníků z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estonska.
Zpráva předložená komisařem Vladimírem Špidlou neobsahuje přímé rady vládám, vyznívá však jasně ve prospěch ukončení přechodného období, po které mohou státy zacházet s pracovníky z nových zemí hůře než s vlastními nebo s občany ze zbytku EU. Potvrzuje ovšem zároveň, že pokud si to přejí, mohou podle Smlouvy o přistoupení v restrikcích pokračovat, a to ještě tři roky, případně další dva navíc.
"Komise doporučuje, aby členské státy pečlivě zvážily, zda je pokračování restrikcí zapotřebí, a to ve světle situace na vlastních pracovních trzích a důkazů obsažených v této zprávě," píše EK v opatrně formulovaných závěrech. Text doznal v posledních dnech několika úprav, také pod tlakem velkých zemí v čele s Německem, které mají v úmyslu kvůli domácímu veřejnému mínění v omezeních pokračovat.
EK na statistických údajích dokazuje, že obavy z masové migrace za prací se nepotvrdily, příchod pracovníků z nových zemí naopak těm starým prospěl. Dokládá, že na pohyb pracovníků v EU má více než administrativní přechodné období vliv poptávka a nabídka, že lidé z nových zemí nevytlačují domácí pracovníky, ale naopak obsazují místa tam, kde se lidí nedostává. Ukazuje také, že pracovníci z nových zemí jezdí do západní Evropy pracovat, nikoli využívat sociálních výhod.
Portugalsko a Španělsko oznámily úmysl otevřít pracovní trhy
Vlády Portugalska a Španělska vyhlásily tento týden úmysl otevřít pracovní trhy svých zemí pro lidi z nových členských států EU, tedy včetně Česka a Slovenska, sdělili ČTK mluvčí jejich stálých zastoupení v Bruselu. Podotkli, že nejde ještě o formální rozhodnutí, ale o jasně vyslovený záměr. Podobně se vyvíjí debata ve Finsku, kde vláda sice naráží na jisté výhrady některých odborových organizací, ale celkově sleduje cíl otevřít finský trh od 1. května. "Je velmi nepravděpodobné, že by to odbory zablokovaly. Očekáváme velmi brzo kladnou pozici vlády a posléze i parlamentu, kde má vláda většinu," řekl ČTK mluvčí finského zastoupení při EU Marko Ruonala. Z těchto prohlášení je patrné, že Finsko, Portugalsko a Španělsko se skoro jistě přidají od května k Británii, Irsku a Švédsku, které omezení proti nováčkům vůbec nezavedly.
Další jistotou je stanovisko Vídně a Berlína, které mají v úmyslu omezení nadále udržet. Podle německého diplomatického zdroje v Bruselu středeční zpráva Evropské komise vyvolá v zemi zřejmě polemiku, protože se jí bohatě věnují všechna média. Na vládní úrovni však se však o ničem debatovat nebude. "Pokračování přechodného období je zakotveno v koaliční smlouvě, tečka," uvedl. Ostatní staré členské státy se zatím nevyslovily a míní o věci debatovat na jaře.
Pod tíhou sněhu se v celé zemi zřítila řada střech
Nápor zimního počasí a tíhu sněhu v celé zemi nevydržely střechy mnoha budov. Šlo především o technické budovy - haly, sklady, dílny, tělocvičny či garáže. Při zřícení střech nebyl nikdo zraněn. Kvůli poškozeným nosníkům ale museli hasiči evakuovat na 70 lidí z obchodního domu v České Třebové na Ústeckoorlicku. Objekt byl bezprostředně poté uzavřen. Na horách má napadnout až 40 centimetrů sněhu, proto lze podobné nehody očekávat i v příštích dnech.
Pod tíhou sněhu se zřítilo několik střech na zemědělských objektech na Pelhřimovsku, stejný osud potkal i dvě skladovací haly na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku a střechu dílny na Chrudimsku. Podobné problémy se od úterý objevovaly i na Zlínsku, Vsetínsku, Šumpersku, Klatovsku a v Libereckém kraji.
Pojišťovny již letos kvůli sněhu či námrazám zaznamenaly tisíce majetkových škod za desítky milionů Kč. Proti loňsku se počet škod zvýšil několikanásobně. Nejvíce jich klienti nahlásili na Moravě a na Vysočině. Hlavně jde právě o poškozené střechy. S postupným táním sněhu budou prý počty pojistných událostí rychle stoupat, zjistila ČTK v anketě mezi pojišťovnami.
Důvodem zřícení střech je podle stavařů jejich přetížení sněhem. Sněhová pokrývka nestačí odtát, zmrzne a pak na ni připadne další. Může se tedy stát, že střechy odolávají většímu zatížení, než na které jsou navrženy, nebo jsou na hranici normy, řekla ČTK Marcela Karmazínová z Ústavu kovových a dřevěných konstrukcí brněnského Vysokého učení technického.
Vrstvu sněhu a ledu na střechách budov kontrolují hasiči. Chtějí tak předejít obdobné tragédii, jaká se nedávno stala v Polsku, kde pod troskami výstavní haly v Katovicích zahynulo 63 lidí. Během letošní zimy nevydržela nápor sněhu už řada střech, na rozdíl od zahraničí si však nehody nevyžádaly oběti na životech, ale jen zraněné, jako třeba spadlá střecha supermarketu Lidl v Ostravě.
Senát odmítl nový trestní zákoník
Senát na návrh opoziční ODS odmítl nový trestní zákoník. Norma má mimo jiné snížit hranici trestní odpovědnosti i legality sexuálního života o rok na 14 let. Počítá i s mírnějším trestem za eutanazii. Zákon nyní dostane k novému projednání Poslanecká sněmovna, která má možnost veto Senátu přehlasovat. Občanským demokratům se zamítnutím trestního zákoníku pomohli tři senátoři z klubu SNK, oba komunisté a nezávislý senátor Jaroslav Kubín. Pro zamítnutí hlasovalo celkem 42 ze 74 přítomných členů horní komory. Občanští demokraté svůj postoj zdůvodnili přechodem od materiálního k formálnímu pojetí trestného činu, což prý může vést růstu počtu trestných činů.
Česko asi bude mít nový zákoník práce, sněmovna ho schválila
Zaměstnanci a zaměstnavatelé v Česku se možná od příštího roku začnou řídit novým zákoníkem práce. Pracovní kodex, který prosadili sociální demokraté a komunisté, ve středu schválila sněmovna. Norma začne platit, pokud ji odhlasuje Senát a podepíše prezident. Nahradí právní úpravu z roku 1966 a řadu dalších zákonů. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, jehož úřad kodex připravil, je nový zákoník liberálnější. Odbory normu podporují, podnikatelé ji kritizovali.
Ministr Škromach po schválení zákoníku novinářům řekl, že nová norma přináší větší smluvní volnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Mnohé záležitosti bude možné sjednat v kolektivních a dalších smlouvách. Norma se prý řídí zásadou: "co není zakázáno, je dovoleno". Škromach dodal, že nynější kodex naopak vyznává spíše heslo: "co není dovoleno, je zakázáno". Zákoník zavádí například takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat své pracovníky tehdy, kdy by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal v kontech pracovní doby, nepřesáhl by ale dosud obvyklé množství.
Spory vyvolávaly hlavně pravomoci odborů. Podle nové normy by měly kontrolovat bezpečnost práce a při jejím ohrožení by mohly rozhodnout o zastavení výroby. Podle některých podnikatelů tak odboráři chtějí ovlivňovat hospodářskou politiku firem. Škromach uvedl, že zákoník pravomoci odborů nezvyšuje. "Nikdo to nikdy neprokázal," zdůraznil. Odpůrci kodexu již dříve upozorňovali na to, že by "odborářské" paragrafy mohly být neústavní. O tom je přesvědčena i stínová ministryně práce za ODS Alena Páralová. Podle ní je neústavní nejen možnost odborů zastavit výrobu, ale i to, že by kolektivní smlouvu měla uzavírat nejsilnější odborová organizace v podniku. Páralová řekla, že nový zákoník zvýší nezaměstnanost, sníží konkurenceschopnost a vyžádá si velké transformační náklady. "Zákoník práce byl schválen socialisticko-komunistickou válcovací stolicí, navzdory nesouhlasu odborné veřejnosti, legislativní rady vlády," uvedla Páralová. ČSSD a KSČM podle ní "zválcovaly i demokratickou opozici". Pozměňovací návrhy, které poslanci ODS předložili, sněmovna nepřijala.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch považuje nový kodex za významnou změnu k lepšímu. "Zákoník práce bude moderní, funkční normou, která bude potřebně chránit zaměstnance," řekl novinářům předák. Odmítl výtky, že by zákoník zvýhodňoval odboráře před ostatními pracovníky. "Bohužel práva odborů zůstala na stejné úrovni, já bych si uměl představil, že by byla větší," konstatoval.
Sněmovna je pro zákon o neziskových nemocnicích, posoudí ho Senát
V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Sporný návrh zákona, který prosazují sociální demokraté a komunisté, sněmovna schválila hlasy 98 ze 169 přítomných. Nyní ho ale posoudí Senát, kde mají většinu ODS a KDU-ČSL, takže norma se asi vrátí do sněmovny. Kritici tvrdí, že zákon ohrožuje některé nemocnice, a tedy i pacienty. Zastánci této novinky říkají, že naopak všem zaručí dostupnou péči.
Aktuální verze zákona počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, které by měly nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Kritici se obávají toho, že ostatním nemocnicím hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění. Dostávaly by z něj peníze jen za akutní péči. Jiné zákroky by si lidé museli platit.
Ministr zdravotnictví David Rath prohlásil, že se i další nemocnice budou moci později rozhodnout, zda se do seznamu neziskových zařízení zařadí. Ze seznamu se podle něj dá i odejít. "Seznam je otevřený," uvedl ministr. Odpůrci normy však soudí, že tu nepůjde o svobodné rozhodnutí, ale o vynucený krok. Zákon ve sněmovně prosadili svými hlasy poslanci ČSSD a KSČM, ruku pro zvedl podle elektronického záznamu i unionista Svatopluk Karásek. Dva další přítomní poslanci US-DEU se hlasování zdrželi. ODS i KDU-ČSL předlohu odmítají.
Sněmovna schválila zavedení elektronického mýtného pro kamiony
Nákladní vozidla s hmotností nad 12 tun budou na českých dálnicích platit od roku 2007 mýtné. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala doporučení Senátu. To se ale netýkalo mýtného. Senátoři se postavili proti tomu, aby novela umožnila stavbu silnice i na nevykoupeném pozemku. Tvrdí, že silnice se tak stane věcným břemenem a vlastník pozemku za to dostane jen jednorázovou náhradu. Ministr dopravy a senátor KDU-ČSL Milan Šimonovský již při jednání v horní komoře koncem ledna upozornil, že sporná pasáž přestane platit po přijetí stavebního zákona. Poslanecká úprava "zakládá speciální postup a není úplně v souladu s představami, jak by se tato věcná břemena měla řešit," podotkla tehdy senátorka Soňa Paukrtová.
Samotná novela počítá s tím, že mýtné na českých dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích první třídy - dohromady zhruba na 2100 kilometrech - budou platit nákladní vozidla s hmotností nad 12 tun. Vláda chce zavedením mýtného zmírnit nadměrné zatížení dálnic, které trpí zejména mezinárodní kamionovou dopravou. Zavedení mýtného by mohlo podle Šimonovského přinést do státní pokladny ročně až deset miliard korun.
Sněmovna schválila pro nepoctivé obchodníky pokuty až 50 mil. Kč
Nepoctiví obchodníci možná dostanou v budoucnu pokutu až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou ve středu schválila sněmovna. Předlohu ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Zákon by měl podle předkladatelů nabýt účinnosti dnem vyhlášení. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban již dříve prohlásil, že kontrolní a dozorové orgány sice fungují dobře, ale nemají dostatek pravomocí proti velkým společnostem na trhu, které mohou zneužívat dominantní postavení. "Já tedy nepovažuji za normální, aby se v jednom z řetězců modré maso přemalovávalo na růžové, aby se přes lhůty spotřeby přelepovaly jiné lhůty spotřeby a aby takovýmto způsobem byl oklamáván český občan a vystavován zdravotnímu riziku," prohlásil Urban. Vysoká pokuta se bude podle něj udělovat jen v nejkřiklavějších případech. Nyní obchodníkům za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí maximálně milionová pokuta. U prohřešků proti zákonu o potravinách je maximální sankce tři miliony korun. Zákon počítá také s tím, že provozovatelé tržnic zřejmě budou muset vést evidenci údajů o obchodnících, kteří na tržištích nabízejí zboží. Stánky na tržnicích by měly být napříště označeny identifikačními údaji o prodávajících.
Česko bude mít nový konkurzní zákon, platit bude od července 2007
Česká republika zřejmě bude mít nový konkurzní zákon. Sněmovna schválila kompromisní podobu předlohy vládních a opozičních poslanců. Nový zákon by měl konkurzy výrazně zrychlit, zlepšit postavení věřitelů a umožnit ozdravení problémových podniků. Účinnosti by měl nabýt 1. července 2007. Vláda a poslanci si od předlohy slibují, že zvrátí vnímání Česka jako země s jedním z nejhorších úpadkových práv v Evropě. Konkurzy trvají příliš dlouho, jejich výtěžnost je nízká a systém umožňuje korupci. Zákon je tak již několik let pod palbou kritiky expertů, firem i Evropské unie.
ČR ratifikovala smlouvu o vstupu Bulharska a Rumunska do EU
Česká republika formálně s konečnou platností souhlasila se vstupem Rumunska a Bulharska do Evropské unie v roce 2007. Smlouvu o přistoupení podepsal minulý čtvrtek prezident Václav Klaus, který tak ukončil vnitrostátní schvalovací proces, uvádí ministerstvo zahraničí na internetu. Většina z 25 členských zemí zatím další rozšíření EU neratifikovala, přitom tak musí pro platnost smlouvy učinit všichni členové. Dohodu o vstupu Bulharska a Rumunska do EU schválily dosud jen Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Kypr, Řecko a Estonsko. Nyní se k nim přiřadilo Česko. Itálie hodlá ratifikační proces dokončit v dohledné době a Rakousko slíbilo, že tak učiní do konce svého předsednictví v EU, tedy do června.
Jandák slíbil smlouvu s Vatikánem i zrušení církevní novely
Ministr kultury Vítězslav Jandák ve středu slíbil poslancům KDU-ČSL, že předloží vládě návrh na zrušení sporné novely církevního zákona. Sněmovna by ji pak mohla ve zrychleném režimu schválit už na březnové schůzi. Podle dohody Jandáka, lidoveckého ministra zahraničí Cyrila Svobody a poslanců KDU-ČSL by dolní komora mohla do konce volebního období hlasovat i o smlouvě s Vatikánem, kterou v minulosti odmítla.
Mnozí sociální demokraté už ale dali najevo, že se jim Jandákův postup nezamlouvá a jeho závazky jsou nereálné. Šéf sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka z ČSSD uvedl, že pro něj byly výroky ministra kultury překvapením. "Jsem toho názoru, že tak zásadní změnu postoje je třeba projednat nejprve ve vlastním klubu a pak o něm jednat v jiném klubu. Nemyslím si, že je možné se ještě v tomto volebním období vrátit jak ke smlouvě s Vatikánem, tak k církevnímu zákonu," řekl ČTK Laštůvka.
Lidovci na jednání klubu pozvali Jandáka kvůli jeho nedávným výrokům, v nichž zpochybnil církevní novelu a vyslovil se pro ratifikaci smlouvy s papežským státem. Poslanci KDU-ČSL chtěli vědět, zda to znamená posun v názorech celé ČSSD. Postoj sociální demokracie v obou věcech byl totiž dříve odlišný - nejsilnější vládní strana spolu s komunisty prosadila novelu církevního zákona a zabránila přijetí smlouvy s Vatikánem.
Křesťanští demokraté po schůzce s Jandákem vyjádřili naději, že ministr nominovaný ČSSD hovoří i jménem nejsilnější vládní strany. "Já si nedokážu představit, že by pan ministr vystupoval v rozporu s tím, co si myslí ČSSD. Jestli je to myšleno poctivě, nebo jestli je to pouze hra sociálních demokratů, uvidíme v příštích dnech," uvedl lidovecký poslanec Josef Janeček. Jandák ale zatím hovořil jen s některými poslanci ČSSD. ČTK řekl, že chce sociální demokraty přesvědčovat o nepotřebnosti novely, proti níž je i církevní komise ČSSD, a o užitečnosti ujednání s Vatikánem. Na dotaz, zda pro své záměry získá většinu klubu ČSSD, řekl: "Uvidíme, já jim to budu vysvětlovat a možná na mě dají".
Novelu církevního zákona kritizují církve i lidovci kvůli pasáži o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení. Lidovci kvůli tomu iniciovali ústavní stížnost. Novela podle nich komplikuje církvím charitativní práci a je v rozporu s ústavou. Ministr Svoboda uvedl, že smlouva v žádném případě nenadřazuje katolickou církev ostatním, jak tvrdí její odpůrci, naopak je prospěšná všem církvím. "Když smlouva nastaví standard práv pro jednu církev, musí se zákonitě na základě principu rovnosti dostat stejných práv i ostatním církvím," uvedl ministr.
Nezaměstnanost v lednu stoupla na 9,2 procenta, meziročně klesla
V lednu opět přibylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti se proti konci loňského roku zvýšila o 0,3 procentního bodu na 9,2 procenta a podle očekávání překročila devítiprocentní hranici. Meziročně se však míra nezaměstnanosti snížila o 0,6 procentního bodu, za čímž podle ekonomů stojí rychlý růst české ekonomiky, naopak vláda na tom prý má jen malé zásluhy. Lednový nárůst nezaměstnaných experti odhadovali. V zimě tradičně pracovních příležitostí ubývá, a to především ve stavebnictví a zemědělství. V dalších měsících by měla nezaměstnanost s růstem ekonomiky začít zase klesat. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji a na severu Moravy. Nejlépe se dá najít práce stále v Praze a jejím blízkém okolí.
Hranický závod LG.Philips Displays obnovil provoz třetí linky
Hranický závod LG.Philips Displays funguje v plném provozu. Továrna obnovila provoz třetí, poslední linky na výrobu obrazovek do klasických televizorů. ČTK to řekla mluvčí továrny Zuzana Fojtíková. Firma zastavila výrobu 27. ledna kvůli nedostatku materiálu, první dvě linky opět spustila 31. ledna. "Společnosti se podařilo zajistit potřebné komponenty pro provoz třetí výrobní linky. Její provoz se rozjel také proto, že máme dostatek zákazníků. Závod se ale nadále potýká s finančními problémy," uvedla mluvčí.
Armáda se chystá do ciziny prodat tisíce ručních zbraní a nábojů
Ministerstvo obrany se chystá v následujících měsících prodat do ciziny tisíce nepotřebných ručních zbraní a bedny nábojů, min a granátů. Na kupce již vyhlásilo veřejnou soutěž. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj z ministerstva, seznam zboží je také k dispozici na armádních internetových stránkách. Podle informací ČTK armáda nechce, aby zbraně, z nichž část je stále funkční, skončily mezi "soukromníky" v Česku, zájemcem proto musí být právnická osoba s licencí ministerstva průmyslu a obchodu na vývoz vojenského materiálu. "Je zájem, aby to bylo vyvezeno mimo území České republiky," uvedl zdroj. Zbraně, které se nepodaří prodat, zřejmě skončí v tavicích pecích.
V podzemních garážích sněmovny shořely čtyři automobily
V podzemních garážích Poslanecké sněmovny v Praze 1 ve středu ráno hořelo. Požár, který vznikl podle neoficiálních informací závadou na elektroinstalaci jednoho vozu, zcela zničil čtyři automobily a další poškodil. Škoda je předběžně odhadována na pět milionů korun. ČTK to sdělil Jiří Királyi z pražského hasičského záchranného sboru. Na místě zasahovalo pět hasičských jednotek, které se s požárem vypořádaly zhruba za dvě hodiny. Zásah však byl podle hasičů velice náročný. "Celý prostor garáží, ve kterém se nacházelo asi 50 vozidel, byl velice silně zakouřen a viditelnost zde byla nulová. Stejně tak byly přístupové cesty velice komplikované," uvedl Királyi.
Koledníci katolické charity letos vybrali přes 52 milionů korun
Při letošní Tříkrálové sbírce vybrali koledníci přes 52 milionů korun, což je o zhruba pět milionů méně než loni. ČTK to řekl mluvčí České katolické charity Jan Oulík. Dobrovolníci peníze vybírali v prvních dvou týdnech roku. Oulík uvedl, že peníze pomohou desítkám projektů, které se zaměřují na rodiny a lidi v nouzi, seniory a handicapované lidi v místech, kde koledníci peníze vybrali. Část sbírky je určena na zahraniční humanitární a rozvojovou pomoc.
Rožnovský skanzen zahájí letošní sezonu masopustním veselím
Masopustním veselím začne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku letošní sezona. Tradiční pořad, který se uskuteční v sobotu 18. února, doplní také soutěž mistrů řeznického řemesla O nejlepší valašskou klobásku. Návštěvníci budou moci zhlédnout masopustní zvyklosti nebo ochutnat domácí zabijačku. Program masopustu zpestří rožnovský soubor Soláň nebo folklorní skupiny ze Študlova a Fačkova. K ochutnání bude podle organizátorů vše, co ke končinovému (masopustnímu) veselí patří. Na stáncích se objeví například koblihy, zhřívanice (nápoj připravený z lihoviny a bylin), zabijačka i slivovice. Ze zabijačkových pochoutek návštěvníci ochutnají například ovárek, jelítka nebo domácí klobásky. Odpoledne městečko ožije pochodem maškar, masek a dalších krojovaných účinkujících. Prastaré masopustní obyčeje zakončí tradiční obřad pochovávání basy v podání místního souboru Soláň.
Maléřová je nejlepší handicapovanou sportovkyní roku
Pavlína Maléřová byla vyhlášena nejlepším handicapovaným sportovcem uplynulého roku v anketě Českého paralympijského výboru. Sluchově postižená atletka vyhrála na loňské deaflympiádě v Melbourne hod diskem a v hodu kladivem přidala stříbro. Na druhé pozici skončila podobně postižená atletka Margareta Trnková-Hanne, dvojnásobná vítězka z Melbourne v běhu na 100 a 200 metrů. Třetí byl zástupce atletů spastic handicap Roman Musil.
Bajc prý kvůli článku na internetu uvažoval, že nepojede na OH
Neshody mezi týmem Jakuba Jandy a vedením skokanského úseku při Svazu lyžařů České republiky (SLČR) se přiostřují. A slovinskému kouči Vasjovi Bajcovi vadí natolik, že údajně uvažoval o tom, že nepojede na olympijské hry do Turína. Bajce podle šéfa úseku Leoše Škody rozčílil článek na serveru skoky.cz, který kritizuje složení realizačního týmu pro Turín. Server provozuje bývalý skokan Jaroslav Sakala, s nímž spolupracuje i člen "Jandys týmu" a Jandův manažer František Jež. Jandu údajná Bajcova výhružka překvapila. "Tohle řekl?" citoval idnes.cz jednoho z favoritů na olympijskou medaili. "Já o tom nic nevím, takže to těžko můžu komentovat," dodal vítěz Turné čtyř můstků a lídr Světového poháru. Bajc se už před dvěma týdny nechal slyšet, že mu poměry v českém skoku vadí a po sezoně ukončí se svazem spolupráci.
Haška netrápí nejistota, kdo bude v Turíně brankářskou jedničkou
Kdo bude brankářskou jedničkou české hokejové reprezentace na olympijských hrách v Turíně? Otázka, kterou si klade řada hokejových fanoušků nejen v Česku, vůbec netrápí gólmana Dominika Haška. Přitom právě hrdina olympiády v Naganu, kde Česko senzačně triumfovalo, nebo jeho konkurent Tomáš Vokoun, který dovedl národní tým k prvenství na loňském mistrovství světa ve Vídni, bude základním stavebním kamenem mužstva kouče Aloise Hadamczika v cestě za turínskou medailí. "Trenéři rozhodnou, kdo je pro mužstvo v daný okamžik ten pravý," uvedl Hašek v rozhovoru pro ČTK prostřednictvím elektronické pošty. Z dosavadních výroků trenéra Hadamczika se dá pouze vytušit, že oba brankáři dostanou v Turíně šanci. Na nejistotu ohledně případného startu v jednotlivých zápasech je jednačtyřicetiletý Hašek zvyklý. Podle svých slov je připraven na jakýkoliv scénář. "Například v Ottawě se většinou dozvím, zda budu chytat, až den před zápasem. Není však výjimkou, že nám to trenéři řeknou až na rozbruslení v den zápasu," upozornil odchovanec pardubického hokeje.
Sáňkař Hyman si při olympijském tréninku přivodil otřes mozku
Český sáňkař Jakub Hyman měl v úterním tréninku na olympijské dráze v Cesaně nehodu, při které utrpěl otřes mozku. Start dvacetiletého závodníka na hrách v Turíně by ale neměl být ohrožen. Závod je na programu v sobotu.
Počasí
Podle předpovědi meteorologů má ve čtvrtek být oblačno až zataženo, občas sněžení. Teploty vystoupí na nula až 4 stupně, na horách se očekávají 3 stupně pod nulou. Jihozápadní vítr bude mít na hřebenech hor rychlost až 70 kilometrů za hodinu.