Zprávy

Vedení parlamentů V4 podepsalo deklaraci za uvolnění trhu práce

Představitelé parlamentů zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) - Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, podepsali v sobotu v Praze společnou deklaraci, ve které vyzývají vlády svých zemí, aby se dále zasazovaly o uvolnění pracovního trhu v Evropské unii. Summit představitelů zákonodárných sborů zasedá v Praze od pátku a v sobotu se ho účastnil také evropský komisař pro sociální politiku Vladimír Špidla. Signatáři dokumentu rovněž apelují na vlády těch členských zemí, které pracovní trhy omezují, aby je pro pracovníky nových členských zemí liberalizovaly k 1. květnu, kdy skončí první dvouleté zkušební období. Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka podtrhl význam visegrádského seskupení jako bloku, jehož smyslem je prosazování společných postojů. "Když náš hlas bude znít shodně, bude spíše vyslyšen," doplnil ho předseda polského Sejmu Marek Jurek. Je přesvědčen o tom, že zrušení bariér bránících volnému pohybu pracovních sil v unii, je nezbytné pro budování společné solidární Evropy.

Špidla soudí, že některé státy EU uvolní svůj pracovní trh

Evropský komisař Vladimír Špidla soudí, že některé původní země Evropské unie uvolní své pracovní trhy lidem z nových členských států. Podle něj se o tom diskutuje, informace jsou však neoficiální. Špidla po sobotním jednání špiček parlamentů takzvané visegrádské čtyřky v Praze nechtěl upřesnit, které země by letos mohly omezení přehodnotit. "Předpokládám, že dojde ke změnám, že některé země se rozhodnou k uvolnění přechodných období. Ale jak už jsem řekl, není vhodné v tento okamžik komentovat, které to mohou být," řekl novinářům Špidla. Možné varianty jsou zrušit omezení zcela, změnit obsah přechodných období, nebo je ponechat, dodal.

Pracovní trh nyní omezuje pro lidi z nových členských států, včetně Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, 12 zemí původní evropské patnáctky. Žádná omezení nezavedly Irsko, Británie a Švédsko. Dvouleté období, po kterém mají staré země EU přehodnotit opodstatněnost omezení, končí v květnu. Špidla v sobotu uvedl, že postoj nepochybně nezmění Německo, které má podle koaliční smlouvy uplatňovat přechodná období až do roku 2011, což je nejzazší možný termín. Evropská komise zveřejní 8. února Špidlovu zprávu, podle které přechodná období nemají v podstatě žádný vliv na skutečný pohyb pracovních sil. Špidla ale zdůraznil, že rozhodnutí o přechodných období je plně v pravomoci národních vlád. Komise podle něj nemůže nic doporučovat. Státy mají povinnost předložit komisi své verdikty do konce dubna.

Zástupci Evropy a Blízkého východu si v Praze vyměňovali názory

Experti a zástupci nevládních organizací z některých nových členských států EU a z Blízkého východu si od středy vyměňovali v Praze názory na demokratickou transformaci. Konference, která v sobotu skončila, se věnovala především roli občanské společnosti, roli médií a roli církve ve společnosti. Zúčastnili se jí odborníci z Palestiny, Egypta, Sýrie, Jordánska, Libanonu, Polska, Maďarska, Litvy, Slovenska a České republiky. "Jiný vztah k náboženství se dal předpokládat. Je ale například vidět, že i ve střední Evropě se musí diferencovat. Polští kolegové ukázali, že mají jakoby podobné problémy s politizací náboženství, jako mají na Blízkém východě," řekl ČTK politolog Pavel Barša, který se akce účastnil. Češi se podle něj snažili vysvětlit, že podobný problém nemají. "Náboženství v české politice sice existuje třeba v podobě KDU-ČSL, mnoho katolíků ale volí i jiné strany, takže to není nic, co by potenciálně ohrožovalo demokratický vývoj v této zemi," uvedl Barša.

MfD: Dva dny po vraždě Mrázka zemřel jeho známý, exdůstojník BIS

Dva dny po vraždě podnikatele Františka Mrázka našli na Liberecku mrtvé tělo bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS), který patřil k Mrázkovým známým. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. Mluvčí BIS Jan Šubert ČTK řekl, že mrtvý muž pracoval u služby pouze osm až deset měsíců a zdůraznil, že to bylo před deseti lety. Co konkrétně u BIS dělal, Šubert nechtěl upřesnit. Mluvčí také rezolutně odmítl jakékoli spekulace, které naznačují možnou souvislost mezi BIS a Mrázkovou činností, nebo dokonce s jeho smrtí. "Odmítám, že by služba někomu škodila, taková tvrzení jsou lživá," řekl Šubert. Zda jde o vraždu, nebo sebevraždu, policie dosud stoprocentně neví. Čtyřicetiletý Jaroslav Pospíšil byl nalezen v osobním voze Hyundai nedaleko čerpací stanice Shell v Příšovicích na Liberecku. Měl prostřelenou hlavu. Policie zatím nechce dávat Mrázkovu vraždu s nejasným úmrtím Pospíšila do souvislosti, píše list.

Komunisté uctili v Duchcově památku obětí hladového pochodu

Desítky komunistů zejména z Teplicka se v sobotu sešly v Duchcově na Teplicku, aby uctili památku obětí hladového pochodu z roku 1931. V den 75. výročí smrti čtyř dělníků komunisté nejen vzpomínali na historické události, ale také nabádali účastníky pietního aktu k účasti v letošních volbách do sněmovny. Krajský zastupitel Jiří Kraft ve svém projevu před Památníkem duchcovského viaduktu vzpomínal na události, při kterých četníci zastřelili čtyři muže. Zároveň apeloval na to, aby se lidé v co největším počtu dostavili k volbám. "Na historických místech chceme vyjádřit svůj odpor k současnému dění, které můžeme změnit organizovanou účastí ve volbách," řekl. S krátkým projevem vystoupil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj nastala doba, kdy někteří lidé chtějí zkreslit to, co se stalo. Zdůraznil, že dělníky do pochodu přivedl hlad, nelze si proto dělat iluze o minulosti. "Chtějí nás umlčet," řekl. Právě pravdivě mluvit o historii i současnosti je podle něj nyní nejdůležitější.

Veřejnost se v Prešově rozloučila s českým a slovenským metropolitou Nikolajem

Za účasti slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, předsedy vlády Mikuláše Dzurindy, ale také představitelů pravoslavných církví z celého světa se v sobotu v Prešově uskutečnil pohřeb metropolity pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Nikolaje. Ten zemřel po těžké nemoci v pondělí 30. ledna ve věku 78 let. "Vičnaja jemu pamjať," rozloučil se Gašparovič s metropolitou Nikolajem ve staroslověnštině. Ve svém proslovu poděkoval za metropolitovy ekumenické postoje a celoživotní službu pro lidi ve jménu dobra. Pohřebního obřadu, který trval více než šest hodin, se zúčastnilo kromě oficiálních hostů také víc než tisíc věřících. Mši celebroval pražský arcibiskup Kryštof, který až do zvolení nového metropolity zastává funkci nejvyššího duchovního vůdce pravoslavných věřících v českých zemích a na Slovensku. Rakev s tělesnými pozůstatky metropolity Nikolaje byla na závěr obřadu uložena v kryptě v podzemí pravoslavného chrámu Alexandra Něvského v Prešově.

Na cestu z kopce se vydal houpací kůň i střecha od trabanta

Lidé projíždějící v sobotu odpoledne z Horní Cerekve do Nového Rychnova na Pelhřimovsku mohli vidět zvláštní úkazy. Z vršku Palánova kopce poblíž Řeženčic se na cestu do údolí vydala například lednička, houpací kůň, zinková vana, střecha od trabanta a další podivné předměty opatřené lyžinami a posádkami v pohádkových kostýmech. Dobrovolní hasiči z Řeženčic tam pořádali už pátý ročník závodu kuriózních vozidel schopných pohybu na sněhu. "Námětem letošního závodu byly pohádky," řekl ČTK hlavní organizátor Václav Kouřimský. U řízení vozidel proto seděli čarodějnice, sněhuláci i králíci z klobouku. Přes několik hrozivě vyhlížejících karambolů se nikomu nic vážného nestalo. Na trati se postupně vystřídalo kolem dvou desítek kuriózních vozidel. "Jsou zcela nové, neopakovaly se loňské modely, kdy zde z kopce jezdil například tank, kadibudka nebo postel," uvedl Kouřimský.

V Prášilech slavili lidé konec zimy podle starých Keltů

Stovky lidí v sobotu přijely do Prášil oslavit konec zimy podle starých Keltů, i když tam bude zima trvat zřejmě ještě několik měsíců. Vyvrcholením oslav svátku Imbolc byla bitva mezi Kelty a Římany o sněhové hradby. Bude se opakovat i v neděli. V sobotu počasí celkem přálo - mrzlo jen mírně a sněžit začalo až po bitvě. Imbolc je jedním ze čtyř hlavních keltských svátků, který se slavil první únorový den na počest ústupu zimy a příchodu jara. Součástí jeho dvoudenních oslav jsou i různé soutěže, menší souboje, rituály, keltská hudba i projížďky v saních tažených koňmi či psím spřežením. Nechybí ani dobové tržiště či keltská hudba, kterou reprezentuje skupina Benedictus a Magic mushrooms. V Prášilech se uskutečnily oslavy různých keltských svátků už v předcházejících letech. Působí tam totiž sdružení Keltoi, které za obcí buduje repliku keltské osady. Objekty se stavějí tradičními keltskými metodami. Zatím stojí první srub. Keltská osada by měla být hotova letos. Vedle později vyroste i osada Germánů. Vesnička by měla sloužit k popularizaci kulturního dědictví, výuce dějepisu a zapomenutých řemesel.

Brněnský Dům umění čeká rekonstrukce za 25 milionů korun

V nadcházejících letech čeká Dům umění města Brna rekonstrukce, která přijde na zhruba 25 milionů korun. Budova, ve které se loni uskutečnilo 34 výstav, by měla získat novou podobu do roku 2010, kdy oslaví sté výročí svého vzniku, informoval v sobotu ČTK ředitel Domu umění Radek Horáček. Budova stojí na Malinovského náměstí v centru Brna a je ve špatném technickém stavu. Problémem výstavních sálů v prvním poschodí jsou jejich prosklené stropy. V parných dnech se pravidelně mění doslova v saunu, v níž jsou ohroženy vystavené exponáty. Naopak v zimě nelze sály dostatečně vytopit. Problémem je i špatná tepelná izolace objektu, vlhkost v jeho suterénu, zničená fasáda či opadávající omítka. O té ví své také výtvarník Vladimír Kokolia. V roce 2004 v době střídání mrazů a oteplení na sklonku zimy mu kus spadené omítky způsobil tržnou ránu na hlavě.

V ledové Vltavě plavalo v Praze přes šest desítek otužilců

Přes šest desítek otužilců se v sobotu v Praze ponořilo do ledové Vltavy. Mezinárodní soutěž Branické ledy však neměla vítěze. Hrozilo totiž nebezpečí, že by plavce mohly zranit kry na hladině řeky. Organizátoři se proto rozhodli sobotní klání nebodovat. Více než rychlost se v sobotu cenila opatrnost. Otužilci se mohli vydat na tratě od sta do tisíce metrů. Nejdelší kilometrovou trať si vybralo osm z nich. Nejrychlejší plavec ji urazil za 14 minut, pomalejším její zdolání trvalo přes 20 minut. Jednou z těch, kteří strávili ve vodě ledové 1,9 stupně Celsia přes 20 minut, byla i Helena Pokorná z Brna. Sedmadvacetiletá plavkyně se svému koníčku věnuje teprve druhým rokem. Do studené vody se ponoří v průměru dvakrát týdně. "Jednou týdně trénuji a zhruba každý víkend je nějaká soutěž," řekla ČTK. I ona se v sobotu bála především ledových ker na hladině, plavci se o ně totiž mohou říznout či uhodit do hlavy. Místo rychlejšího kraulu zvolila raději pomalejší prsa. "Bylo to možná zbytečné, těch ker zase nebylo tolik," zhodnotila situaci poté, co vylezla z vody. Teplota vzduchu byla v sobotu kolem tří stupňů pod nulou a po celou dobu vytrvale sněžilo. Na trati provázeli plavce záchranáři na člunech.

S Moskalykem se loučili lidé od filmu i prvorepublikoví četníci

Se zesnulým režisérem Antonínem Moskalykem se v sobotu do pražského krematoria ve Strašnicích přišla rozloučit kromě rodiny a přátel i řada filmových osobností. Před krematoriem i v sále drželi čestnou stráž muži v uniformách prvorepublikových četníků, kteří připomínali Moskalykův úspěšný seriál Četnické humoresky, jehož třetí řadu už nestihl dokončit. Pětasedmdesátiletý Moskalyk zemřel minulý týden v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Na jeho poslední cestě ho doprovázely tóny skladby Antonína Dvořáka, o němž prý vždy chtěl natočit film. Hodinový obřad uzavřely tři salvy na jeho počest. Herec Petr Kostka na Moskalyka vzpomínal jako na "pracanta" a dobrého režiséra, který měl rád herce. Nevnucoval jim své první režisérské představy, nechal je pracovat a ukazovat to, co je napadá, teprve pak je začal korigovat, řekl. Krátce hovořila i herečka Libuše Šafránková, která ztvárnila Barunku v Moskalykově televizním filmu Babička.

Ředitelem Pražského filharmonického sboru bude Richard Sporka

Novým ředitelem Pražského filharmonického sboru jmenoval v sobotu ministr kultury Vítězslav Jandák pětapadesátiletého pěvce a manažera Richarda Sporku. Funkce se po muzikologovi Petru Daňkovi ujme 1. března. Podle ministerstva, které vypsalo konkurz a o výsledku v sobotu ČTK informovalo, byl Sporka nejlepší z osmi účastníků. "Sbor musí především získat nového sbormistra a zůstat sborem velkým, nesnižovat stav. Ideální je počet kolem osmi desítek členů," řekl ČTK Sporka, bývalý člen Pražského filharmonického sboru, Pražských madrigalistů a Pražského komorního sboru, od poloviny 90. let majitel soukromé agentury. Středně velkých sborů je podle něj v Evropě hodně, pražské těleso se sedmdesátiletou tradicí musí proto zůstat větší, aby si zachovalo především svou silnou mezinárodní pozici ve velkém vokálně-symfonickém repertoáru. "Potřeba bude vypsat nové výběrové řízení na hlavního i na druhého sbormistra, které se loni příliš nepodařilo, nutné je zastavit reorganizaci," konstatoval Sporka na adresu dosavadních postupů. Po Jaroslavu Brychovi je nyní sbormistrem Jan Rozehnal.

Ovzduší na severu Moravy se nezlepšilo, největší smog je v Orlové

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se oproti očekávání meteorologů nezlepšily, průměrné denní koncentrace polétavého prachu stále na několika místech výrazně překračují běžný denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace je podle informací ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Orlové a Bohumíně na Karvinsku. Vzduch se pročistil pouze na Opavsku, na ostatních místech zaznamenaly přístroje koncentrace mezi 78 a 122 mikrogramy. V Orlové dosáhly koncentrace 122 mikrogramů, jen o něco méně prachu v ovzduší je v Bohumíně. Koncentrace nad 100 mikrogramů hlásí meteorologové také v Ostravě a Havířově.

Meteorologové varují, že v neděli a v pondělí bude znovu mrznout

Silné mrazy, které sužovaly Českou republiku do minulého týdne a které v posledních dnech polevily, se v neděli a v pondělí opět vrátí. Meteorologové očekávají, že v neděli a v pondělí zejména v noci klesne teplota na minus deset až minus 15 stupňů Celsia. Ve východní polovině státu bude místy kolem minus 17 a v údolích ojediněle minus 20 stupňů. V dalších dnech by se mráz měl zmírnit. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové radí, aby při silných mrazech zejména malé děti, nemocní a staří lidé omezili pohyb mimo domov. Proti prochladnutí pomáhá tělesný pohyb, teplý nápoj a jídlo, naopak konzumace alkoholu není dobrá, uvedli odborníci ČHMÚ. Tento týden sice mrazy polevily, ale vystřídalo je inverzní počasí, které bylo hlavní příčinou vysoké koncentrace znečisťujících látek v ovzduší ve městech a průmyslových oblastech.

Martin Koukal nepostoupil ze sprinterské kvalifikace

Poslední sprinterský závod v běhu na lyžích před olympijskými hrami ovládli v sobotu v Davosu Švédové. V ženském finále se prosadila poprvé v sezoně Anna Dahlbergová, mezi muži nejlépe finišoval volnou technikou Björn Lind. Oba zároveň vedou po šesti z devíti sprintů pořadí disciplíny. Jediný český reprezentant na startu Martin Koukal nepostoupil z kvalifikace a patří mu 55. místo, Dušan Kožíšek musel absentovat kvůli příliš vysoké hladině hemoglobinu. Krevnímu testu se Kožíšek podrobil stejně jako všichni ostatní účastníci v pátek.

Skokan Janda obsadil v posledním závodě před ZOH osmé místo

Skokan Jakub Janda obsadil po nepovedeném prvním kole osmé místo v sobotním závodě Světového poháru ve Willingenu, udržel si nicméně vedení v průběžném hodnocení seriálu. První vítězství v kariéře slavil v posledním individuálním závodě před olympijskými hrami v Turíně Andreas Kofler z Rakouska. Janda přišel o naději na umístění na stupních vítězů po prvním skoku, ve větrné loterii skočil 125 metrů a obsadil čtrnácté místo. Při druhém pokusu však dopadl o patnáct metrů dál a díky třetímu nejlepšímu hodnocení kola se posunul na osmou příčku. Pro úřadujícího vítěze Turné čtyř můstku je to druhé nejhorší umístění v sezoně SP, před týdnem byl v Zakopaném jedenáctý. "Se závodem si docela hrálo počasí, což nebylo vůbec příjemné," řekl po závodě Janda novinářům. "První skok byla prostě smůla. Když jsem se na něj díval na videu, zdál se mi technicky dobrý. Jen to prostě neodletělo," dodal frenštátský skokan. Sedmadvacetiletý Janda v sobotu zaostal o 5,5 bodu za Finem Janem Ahonem, jenž díky šestému místu stáhl náskok českého reprezentanta v čele hodnocení SP na 43 bodů.

Obří slalom v Německu má dvě vítězky, Záhrobská vypadla

Španělka Maria Jose Riendaová-Contrerasová a Švédka Anja Pärsonová se v sobotu podělily o vítězství v posledním obřím slalomu Světového poháru před olympijskou přestávkou. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská nedokázala v Ofterschwangu navázat na páteční 24. místo a po pádu ve druhém kole závod nedokončila. Záhrobská, jež si v pátek vytvořila 24. místem osobní maximum v obřím slalomu, v sobotu postoupila z prvního kola 26. časem. V polovině druhé jízdy ale chybovala, ztratila rovnováhu a při nekontrolovaném pádu narazila do reklamního poutače. Ze sjezdovky ale dokázala odjet bez pomoci. "Pád to nebyl nijak hrozný. Jsem v pořádku. Nic se vlastně nestalo a ani nemám modřinu a do slalomu nastoupím," řekla Záhrobská spolupracovníkovi ČTK. Se svým výkonem před vypadnutím byla spokojená. "Do té doby se mi jízda docela dařila," dodala.

Počasí

V neděli bude polojasno, na severovýchodě s ojedinělými sněhovými přeháňkami. Odpoledne v Čechách od severozápadu přibývání oblačnosti. Teploty vystoupí maximálně na -8 až -4 stupně, na severovýchodě bude kolem -10, na horách na Moravě a ve Slezsku okolo -11 stupňů C.