Zprávy

Podpora členství České republiky v EU mezi Čechy klesá

Podpora členství Česka v Evropské unii mezi Čechy klesá. Zatímco loni na jaře s ním souhlasilo 49 procent českých občanů, v současnosti to je o pět procent méně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Eurobarometru. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, podle odborníků zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet. Nejvíce je EU populární v Lucembursku, Irsku a Nizozemsku, nejméně ve Švédsku, Rakousku a Británii. Češi ale patří společně s některými dalšími zeměmi bývalého socialistického bloku mezi největší příznivce směřování "pětadvacítky" k politické unii. Hlasovaly by pro něj dvě třetiny občanů Česka. V České republice považují členství v unii za dobrou věc častěji muži než ženy, rozdíl je téměř desetiprocentní. Hlavními příznivci Evropské unie jsou mladí lidé ve věku 15 až 24 let, z nichž se vstupem Česka do EU souhlasí 57 procent.

Jen 17 procent Čechů si myslí, že mohou nějakým způsobem ovlivnit dění v Evropské unii. Společně s občany Lotyšska a Británie je to nejméně v EU. V rámci celé unie má stejný pocit dvojnásobný počet lidí, nejvíce v sílu svého hlasu věří v Nizozemsku a ve Francii. "Je to odraz (negativní) politické debaty, která se o EU v České republice vede," domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který v pondělí výsledky Eurobarometru představil novinářům. Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv. Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost.

Odsouzení komunismu v RE podpořil senátní výbor pro lidská práva

Přijetí rezoluce o odsouzení komunistických zločinů, o níž by mělo ve středu rozhodovat Parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE), možná podpoří i český Senát. Doporučil mu to jeho výbor pro lidská práva, který se za schválení rezoluce sám postavil. ČTK o tom v pondělí informovali senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, jedni z tvůrců novely o výslovném zákazu propagace komunismu. "Je důležité, aby si západní demokracie uvědomily, jak nelidským systémem komunismus je," uvedl Mejstřík. "Přijetí rezoluce bude znamenat první celoevropské odsouzení komunismu," podotkl Štětina. Stejný postoj má i senátorský Klub otevřené demokracie, jehož členy oba senátoři jsou.

MF: ČR je připravena vetovat rakouský návrh na změny v DPH

Česká republika je na úterním jednání ministrů financí EU připravena vetovat rakouský návrh na změny v dani z přidané hodnoty. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky jsou předložené změny v sazbách DPH nepřijatelné. Návrh počítá mimo jiné se zvýšením DPH na výstavbu bytů a vytápění domácností od roku 2008. Podle Sobotky je návrh rakouského předsednictví nevyvážený a je v rozporu se zájmy České republiky. "Nedojde-li na zítřejším jednání ke změně, jsem připraven jej vetovat," uvedl Sobotka. ČR má nyní v rámci unijních pravidel povolenou sníženou sazbu DPH na výstavbu a opravu bytů a domů a na vytápění domácností, ale jen do roku 2008. Na zasedání ministrů financí se však již řadu měsíců diskutuje prodloužení této výjimky až do roku 2015.

Hladina kyanidu v německém Labi klesá, zákaz rybolovu platí stále

Kyanid, který po havárii v České republice unikl do Labe, nezpůsobil podle saského ministerstva životního prostředí v Německu škody na říční fauně. Jedovatá vlna, která dorazila ve druhé polovině minulého týdne po Labi do Německa, byla dostatečně zředěná. Nejvyšší hladiny jedu, který v Česku zahubil tisíce ryb, naměřili v Německu v pátek, kdy měření ukázala koncentraci 0,029 miligramů kyanidu na litr. Hraniční hodnota pro pitnou vodu je přitom 0,05 miligramu na litr. V sobotu byla naměřena koncentrace 0,018 miligramů na litr, napsal deník Freie Presse. Přesto platí dál zákaz rybolovu. Podle dosavadních prognóz má jedovatá vlna opustit Sasko v úterý ráno a zákaz rybolovu by mohl být zrušen v polovině týdne.

Mrazy udeřily s plnou silou, zatím za sebou zanechaly pět mrtvých

Mrazy, které od víkendu svírají Českou republiku, udeřily s plnou silou. V posledních třech dnech za sebou zanechaly už pět mrtvých bezdomovců. Od loňského listopadu kvůli zimě zemřelo zhruba 15 lidí bez střechy nad hlavou. Mrazy postihly prakticky všechny lidi, ale i zvířata a ekonomiku, ovšem právě bezdomovci jsou ohroženi nejvíce. Dva bezdomovci umrzli v Ostravě a Moravském Berouně, jeden v Praze a další v Oldřichově na Táborsku. S mrazy souvisela i smrt bezdomovce v Praze, který si o víkendu rozdělal oheň, do něhož spadl a zemřel. Některá střediska, která bezdomovcům pomáhají, mimořádně otevřela po celý den, ale jejich kapacita nestačí.

Mráz vylidnil ulice řady měst. Zima zastavila opravy tratí pražských tramvají. Na Vsetínsku je v některých školná takové chladno, že ohrožuje výuku. Na Olomoucku vše umocnil ještě sníh - závěje tam odřízly od světa některé obce a děti nešly do škol. Problémy začíná mít také ekonomika. Pracovníci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v noci na pondělí na několik hodin odpojili první blok, protože prudká změna venkovní teploty způsobila poruchu snímače teploty u transformátoru vyvedení výkonu. Odpoledne pracoval první blok na 94 procent výkonu. V Praze měli problémy prodavači u stánků - mrzli a měli malé tržby. V metropoli také kvůli mrazu začalo praskat vodovodní potrubí.

Netrpí jen lidé, ale i zvířata. Středočeští hasiči zachraňovali na řekách zamrznuté labutě. V lesích Vysočiny se zvěř obtížně pohybuje ve vysokém sněhu a rychle přichází o podkožní zásoby tuku. Meteorologové varovali, že zejména ve východní části státu se situace nejméně v příštích dvou dnech nezlepší a teploty tam budou kolem minus 20 až 25 stupňů, někde bude ještě větší zima.

Krutá už byla noc na pondělí, kdy byla průměrná teplota minus 20,4 stupně. Nejchladněji bylo na severní Moravě, nejnižší teplotu naměřili meteorologové v Šumperku - minus 30,3 stupně. Minus 30 stupňů naměřili i v jihočeské části Šumavy. V Olomouckém kraji pokořily tuhé mrazy v pondělí ráno dosavadní teplotní rekord. Na Jesenicku naměřili meteorologové minus 28,2 stupně Celsia, což je o stupeň více, než byla dosavadní tamní nejnižší teplota.

První blok Temelína odstavila porucha snímače teploty kvůli mrazu

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín v pondělí časně ráno na několik hodin odpojili první blok. Prudká změna venkovní teploty způsobila poruchu snímače teploty u transformátoru vyvedení výkonu. Nyní první blok pracuje na 94 procent výkonu, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Pracovníci výkon prvního bloku snížili v 01:45 a v 07:00 ho po vyjasnění příčin opět připojili k rozvodné síti, uvedl Nebesář. Poruchu podle něj zavinil velice prudký výkyv teploty. Ráno se teploty v elektrárně pohybovaly kolem minus 17 stupňů Celsia, v noci klesla teplota pod 20 stupňů Celsia. Odpůrci Temelína se domnívají, že tato elektrárna není stabilním energetickým zdrojem. "Jak se ukázalo během posledních několika hodin, na výrobu elektřiny z této elektrárny se nelze spolehnout," řekla v pondělí mluvčí sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová.

Vlaky ze Slovenska a Polska si přivážely kvůli mrazu zpoždění

Vlaky ze Slovenska a Polska si kvůli silným mrazům v pondělí do Česka přivážely zpoždění. Některé vlaky ze Slovenska přijely až o 60 minut později, jiné slovenští železničáři nevypravili vůbec a České dráhy tak musely zajistit náhradní spoje, řekl zástupce drah Aleš Ondrůj. Problémy byly také se spoji z Polska. Na českém území přitom ČD podle Ondrůje nezaznamenaly větší zpoždění nebo omezení provozu, které by způsobily prasklé koleje, což bývá v mrazivém počasí obvyklé. Zamrzající výhybky ale způsobily v některých případech deseti až 30 minutová zpoždění. V extrémních případech, kdy zamrzl celý vlak, dosahovalo zpoždění až 40 minut, řekl Ondrůj. Dráhy mají v řadě míst tzv. druhý stupeň zimních opatření, železničáři tak mají pohotovosti, provádějí se častější kontroly zařízení, jež jsou na mráz náchylné.

Kraje předloží vlastní verzi zákona o neziskových nemocnicích

Kraje ještě do voleb předloží sněmovně vlastní návrh zákona o neziskových nemocnicích. Poslaneckou verzi normy, kterou za podpory ministra zdravotnictví Davida Ratha prosazují ČSSD a KSČM, považují hejtmani za neopravitelnou. Žádné dílčí připomínky k ní proto dávat nebudou. Po pondělním jednání Rady Asociace krajů to novinářům řekl středočeský hejtman a místopředseda asociace Petr Bendl (ODS). K předkládání připomínek k zákonu vyzval kraje před deseti dny právě Rath. Nemá cenu opravovat auto, kterému chybějí základní součástky, musíte postavit auto nové, uvedl v pondělí pražský primátor Pavel Bém (ODS), když vysvětloval, proč regiony odmítly dávat připomínky ke sporné předloze zákona. Dolní komora o ní má rozhodnout na schůzi, která začne v úterý. V případě, že ji parlament schválí, se kraje chtějí obrátit na Ústavní soud.

Diamo otevřelo čistírnu důlních vod uranového ložiska u Příbrami

Státní podnik Diamo v pondělí otevřel čistírnu důlních vod v bývalé šachtě číslo 19 u Dubence na Příbramsku. Investice byla jednou z největších a nejdůležitějších pro firmu v rámci útlumu hornictví. Přišla asi na 140 milionů korun a byla financována ze státního rozpočtu. Generální ředitel Diama Jiří Jež novinářům řekl, že příbramská čistírna je největší z 18 těchto zařízení, které firma obhospodařuje. "Máme ve správě veškeré uranové a rudné zátěže po celé republice a utlumenou část ostravských dolů. Jsme dominantní firma v této oblasti v republice," dodal. Zařízení bude čistit důlní vody z příbramského uranového ložiska, které bylo největším hydrotermálním ložiskem v České republice a patřilo k největším žilným ložiskům uranu na světě. Při průzkumu a následné těžbě v něm byly vyhloubeny šachtice, štoly a jámy o celkové délce téměř 25 kilometrů. Ložisko se otevřelo do hloubky 1800 metrů, nejhlubší jáma měřila 1838 metrů.

Urban: Ministerstvo průmyslu neuvažuje o obnově těžby uranu

Ministerstvo průmyslu a obchodu nepředpokládá, že by se v Česku v tomto nebo v příštím desetiletí obnovila těžba uranových rud. Výjimkou je ložisko v Dolní Rožínce, kde by se mělo těžit nejméně do roku 2008, řekl v pondělí novinářům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Poslední uranový důl v Česku a v Evropské unii provozuje státní podnik Diamo. "Stávající ceny uranu nám tak nahrávají, že jsme mohli vládu požádat, aby ložisko umožnila mít dál v činnosti," řekl generální ředitel Diama Jiří Jež. Osobně věří v rozkvět uranového průmyslu v ČR, která má v přepočtu na plochu jednoznačně největší zásoby uranu na světě. "Ložiska nejsou mimořádně kovnatá, ale v dnešní době by se dalo uvažovat o jejich obnovení. Je to ale běh na dlouhou trať," dodal Jež.

Koníček se stal náměstkem ředitele LČR pro obchod a strategii

Bývalý poslanec za ČSSD František Koníček (53) se v pondělí stal náměstkem generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro obchod, marketing a strategii. Jde o nově vytvořenou pozici v organizační struktuře podniku, která je na úrovni stávajících tří odborných ředitelů. ČTK to v pondělí řekla mluvčí LČR Alexandra Křižková. LČR patří asi polovina lesů v zemi. Nové místo podnik podle mluvčí vytvořil v souvislosti s prosazováním nové obchodní politiky. Podle ministra zemědělství Jana Mládka, jak jej citovaly pondělní Hospodářské noviny, bude hlavním Koníčkovým úkolem vyřešit problém výběrových řízení státních lesů, na něž si stěžuje Evropská komise. Ministr Mládek jej dříve označil za člověka se silnou manažerskou zkušeností. Podle údajů internetového obchodního rejstříku je Koníček podílníkem ve společnostech Karlštejnská a RSJ Invest. S Mládkem zasedá v dozorčí radě společnosti PPP Centrum. Minulý týden Koníčkovo zamýšlené jmenování do vedení LČR kritizovala opozice.

Do Ostravy míří dva noví investoři, zaměstnají kolem 1700 lidí

Do Vědecko-technologického parku v Ostravě (VTPO) asi letos vstoupí dvě zahraniční firmy, jež v zóně investují více než miliardu korun. Během několika let by měly oba podniky v kraji, kde je druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti v zemi, vytvořit kolem 1700 pracovních míst. Jeden projekt se týká vývoje počítačů a informačních technologií, druhý je směřován do automobilového průmyslu. Novinářům to v pondělí řekl výkonný ředitel VTPO Jaromír Dudek. Jména investorů neuvedl.

Unipetrol nabídl Spolanu k prodeji, prodat chce i Kaučuk

Petrochemický koncern Unipetrol zahájil tendr, v němž nabízí celý svůj podíl 81,78 procenta chemické firmy Spolana. Předběžné nabídky Unipetrol přijímá do 6. února. Následovat bude i prodej společnosti Kaučuk, řekl v pondělí ČTK mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. "Spolana a Kaučuk nezapadají do obchodní strategie PKN Orlen," dodal Kejdana. Polský PKN Orlen vlastní v Unipetrolu majoritní podíl. Přitom ještě loni v polovině října představilo vedení PKN Orlen ve Varšavě plán, podle kterého měla Spolana patřit k hlavní ose holdingu Unipetrol. Vyloučeno však není ani to, že Spolanu koupí divize Anwil, která patří do skupiny PKN Orlen. Samotný PKN ve Spolaně vlastní podíl 13,4 procenta. Podle odhadu analytiků, oslovených ČTK, by Unipetrol mohl za prodej podílu ve Spolaně získat kolem miliardy korun. Uvádějí, že prodej je v souladu s již dříve ohlášenou strategií PKN Orlen.

Tuzemskou CRA Rating Agency koupila světová agentura Moody's

Majitelem tuzemské firmy CRA Rating Agency, největší ratingové agentury ve střední Evropě, se stala vedoucí světová ratingová společnost Moody's Investors Service. ČTK to v pondělí oznámil generální ředitel a předseda představenstva CRA Rating Agency Petr Vinš. CRA doposud s Moody's úzce spolupracovala, jediným akcionářem CRA byla americká firma Pragocontact Corporation. Moody's měla podle vyjádření Vinše pro ČTK zájem o kapitálový vstup do CRA již delší dobu. Letos navíc končila dohoda o spolupráci CRA a Moody's. Důležitou roli hrála i atraktivita zemí ve středu Evropy po vstupu do EU. "Je to odraz nové strategie Moody's a i vzrůstající zajímavosti regionu," doplnil Vinš. CRA Rating Agency v loňském roce zvýšila tržby o takřka pětinu na rekordních více než 20 milionů korun a opět vykázala zisk, odhadl výsledky Vinš.

Klenčí nabízí víc pracovních míst, než má práceschopných obyvatel

Malá příhraniční obec Klenčí nabízí více pracovních míst, než má práceschopných obyvatel. Zaměstnání tam má 750 lidí, práceschopná je přitom asi polovina z 1300 obyvatel. Možnosti uplatnění v silně expandující obci stále rostou a místní podniky už musejí pro dělníky sahat až do vzdálenosti 30 kilometrů - na Poběžovicko a Bělsko. Podle starosty Karla Smutného se obci vyplácí dlouhodobý vstřícný postoj vůči investorům. "Máme tu dlouhodobě 15 nezaměstnaných, míru nezaměstnanosti mírně nad jedním procentem," řekl ČTK. Přitom na Domažlicku je bez práce 6,5 procenta lidí. Podle Smutného už nejezdí do Německa za prací téměř nikdo, Domažlice moc příležitostí nenabízejí.

Grossova aféra s bytem zůstane odložena, doplněn bude jen detail

Kauza expremiéra Stanislava Grosse spjatá s koupí jeho bytu zůstane i nadále odložena. Žalobce policii pouze uloží, aby v souvislosti s případem osvětlila ještě jednu otázku. "Po analýze spisového materiálu a původního názoru městského státního zastupitelství jsem došel k závěru, že policejní usnesení o odložení není třeba rušit," řekl v pondělí ČTK Obvodní státní zástupce pro Prahu 5 Julius Lachnitt. Nejasnosti s financováním bytu a také podnikání Grossovy ženy Šárky vedly k vládní krizi a rezignaci Grosse na funkci premiéra. Policie dospěla k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil trestného činu ani přestupku a loni v prosinci kauzu odložila. Verdikt pak přezkoumávali městští žalobci a obvodnímu zastupitelství naznačili, v jakých směrech má být trestní řízení doplněno. Lachnittovi dali zároveň v úvahu, zda odkládací usnesení nezrušit.

Policie zatkla údajného únosce Krejčířova kolegy Konečného

Policie v pátek zatkla čtyřicetiletého kosovského Albánce, který je podezřelý, že v dubnu 2002 na pokyn miliardáře Radovana Krejčíře unesl s dalšími osobami jeho spolupracovníka Jakuba Konečného. Krejčíř byl kvůli únosu obviněn již loni v září. "Na zadrženého muže dával státní zástupce návrh na vzetí do vazby. Soud, který o vazbě v neděli rozhodoval, tyto vazební důvody neuznal a obviněného propustil," řekla v pondělí ČTK policejní mluvčí Blanka Kosinová. Policie se přitom obává, že cizinec uprchne nebo bude ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. "Nebyly shledány důvody k uvalení vazby, předložený materiál byl nedostatečný," vysvětlil verdikt mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Jaroslav Pytloun. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka uvedl, že usnesení soudu o vazbě ještě neobdrželi.

Odposlechy obžalovaných v kauze Synot vyvolaly u soudu smích

Odposlechy telefonních hovorů obžalovaných v korupční kauze bývalého uherskohradišťského fotbalového klubu 1. FC Synot zazněly v pondělí u kroměřížského soudu. Rozhodčí se v telefonátech většinou mezi sebou domlouvali na tom, jak si rozdělí a předají "kapry, dvacítky nebo třicítky". Některé telefonáty hodnotící fotbalové i soukromé záležitosti vyvolaly v soudní síni smích, neubránil se mu ani soudce Karel Rašín. V odposleších nejčastěji vystupoval bývalý sportovní šéf klubu Jaroslav Hastík a rozhodčí Václav Zejda. Zejda například nabízel kolegům, "co kdybych ti poslal zejtra kapříky?" Jindy se Zejda ptal: "Zařídíš to, máš obálky? Pepíkovi dej ryb deset, pro dědka ryb dvacet, pro Boba, on má rozvětvenou rodinu, vem třicet. Pro Járu nic, ryba nezbyla." Jeho kolega však reagoval se slovy: "Pošli mi to normálně na účet, nebudem to komplikovat". Zejdův obhájce Karol Hrádela nechal předvolat jako svědky majitele rybníků, u kterých se Zejda zúčastnil výlovů. Chtěl tím dokázat, že Zejda měl možnost přístupu k většímu množství ryb, které poté mohl nabízet svým kolegům. Před soudem vypovídal osmdesátiletý majitel rybníka Pavel Kučera a jeho syn Jakub, od kterých si Zejda bral ryby i ve větším množství. "Když budete pomáhat a celý den mrznout, tak dostanete nějakou rybu," uvedl majitel rybníka.

Policisté zadrželi muže, kteří prý kradli zboží pro supermarkety

Policie zadržela čtyři muže podezřelé z opakovaných krádeží ve skladech společnosti Delvita a při rozvážení zboží do jednotlivých supermarketů. Jako skladníci a řidiči nakradli podle policie od poloviny roku 2004 do současné doby čerstvé i mražené potraviny v celkové hodnotě téměř půl milionu korun. ČTK to v pondělí řekl policejní mluvčí. Potraviny, které chtěli ukrást, si prý obvinění skladníci pokaždé připravili v centrálním skladu společnosti v Rudné u Prahy. Poté je naložili spolu se zásilkou zboží určenou pro jednotlivé supermarkety a obvinění řidiči je převáželi na místo určení. Tam předali jen původně určené zboží a nakradené potraviny, které ve voze byly navíc, převezli ke svým osobním automobilům a odvezli pryč. Dva podezřelé přistihli koncem minulého týdne pracovníci Delvity při manipulaci ve skladu supermarketu v Příbrami. Kradli tak opakovaně široký sortiment mraženého zboží, ale i čerstvé salámy, klobásy či sýry.

Policista se bránil před opilým řidičem a vystřelil na něj

Policista v pátek večer v Liberci - Machníně vystřelil na opilého řidiče, který na něj najížděl svým vozem Volkswagen Caddy. Policista nezasáhl ani útočníka, ani jeho auto. Prchající motorista ale zanedlouho havaroval. ČTK to v pondělí řekla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Policie podle ní střelbu vyhodnotila jako oprávněnou. "Dvaatřicetiletý muž s 1,26 promile alkoholu ujel před policejní hlídkou v Hanychovské ulici v Liberci a prchal přes Ostašov a Machnín ke Kryštofovu Údolí," uvedla Suchánková. V Machníně stál policejní vůz s rozsvícenými majáky. Ani tam řidič nezastavil a policista na něj v sebeobraně vystřelil.

V Česku bylo loni 622.000 legálně držených zbraní

Ke konci loňského roku mělo v České republice zbrojní průkaz téměř 311.000 lidí, kteří vlastnili kolem 622.000 zbraní. Proti předchozímu roku tak přibylo držitelů zbrojních průkazů o 2300 a zbraní téměř o 16.000. Vyplývá to ze statistik, které v pondělí zveřejnilo policejní prezidium. Nejvíce lidí, přes 230.000, si zbrojní průkaz pořídilo pro ochranu svého majetku a života. Myslivci jich vlastnili 129.000, sportovní střelci 124.000 a sběratelé 73.000. Nejvíce držitelů průkazu zaznamenala Česká republika v roce 2001, kdy jich bylo přes 321.000. Počet zbraní naopak neustále stoupá. Například v roce 1996 jich bylo mezi lidmi méně než 380.000. Držitelé průkazů svou zbraň použili v 29 případech, kdy se cítili bezprostředně ohroženi. Nejčastěji šlo o fyzické napadení, v 16 případech, a vloupání do domů, v pěti případech.

Podíl ČT24 na televizním trhu je podle prvních údajů 0,11 pct

Zpravodajskou stanici České televize ČT24 si v prvních třech týdnech letošního roku alespoň jednou na minimálně minutu pustilo 121.000 dospělých diváků. Stanici tak v průměru denně sledovalo 0,11 procenta diváků. Vyplývá to z prvních částečných výsledků peoplemetrového měření sledovanosti ATO-Mediaresearch, které ČTK poskytla Česká televize. "Největší zájem o vysílání ČT24 byl zatím v časovém pásmu mezi 17:00 a 18:00," řekla ČTK Anna Freimanová z tiskového oddělení ČT. Zpravodajskou stanici spustila ČT loni na počátku května. Sledovat ji lze prostřednictvím kabelových a satelitních sítí a na internetu. V Praze, Brně a jejich okolí je ČT24 součástí nastupujícího digitálního TV vysílání, které v budoucnu pokryje celou ČR.

BBC opět požádala radu o možnost vysílat v ČR pouze v angličtině

Britská BBC prostřednictvím společnosti BBC Radiocom opět požádala českou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zda jí umožní v České republice vysílat pouze v anglickém jazyce; o zrušení české redakce a českého vysílání rozhodlo vedení BBC World Service na podzim. Rada se bude žádostí BBC zabývat na svém pravidelném zasedání tento týden, potvrdil ČTK Petr Bartoš z Úřadu RRTV. "Žádost jsme na radu podali ve velice podobném znění jako tu první," řekl v pondělí ČTK Vít Kolář, šéfredaktor české redakce BBC a jednatel společnosti BBC Radiocom, která vlastní licenci na vysílání prostřednictvím 12 vysílačů v ČR. Licenci získala firma od RRTV v roce 1998 a podle údajů rady platí do roku 2012. V současné době již česká redakce, která ještě nedávno vyráběla pět hodin vysílání denně a v ostatním čase přebírala "mateřský" program BBC, nabízí pouze zprávy v češtině. Publicistika v češtině skončila před Vánoci, zprávy v českém jazyce bude BBC vysílat do konce ledna.

Centrum Brna mění svou tvář, opraví se tři hlavní náměstí

Centrum Brna během několika let změní svou tvář. Tři hlavní náměstí ve městě čeká rekonstrukce. Na centrálním náměstí Svobody už dělníci pracují, o konečné podobě Zelného trhu a Dominikánského náměstí, kde sídlí brněnský magistrát, zatím není rozhodnuto. Novou podobu radničního náměstí představí Brňanům modely, které si město nechá postavit. Z prostoru před Novou radnicí by se měla stát klidová zóna. Auta, která tam nyní parkují, chce magistrát vytěsnit do nového parkovacího domu, který by měl vyrůst mezi budovou magistrátu v Husově ulici a hotelem International. Místo v něm najde až 300 aut, stát bude 200 milionů až 300 milionů korun. Až se podaří nový dům vybudovat, může se s rekonstrukcí náměstí začít, řekl ČTK primátor Richard Svoboda.

Výstava v Jihlavě nabídne i unikátní Šlezingerovu Křížovou cestu

Dům Gustava Mahlera (DGM) v Jihlavě společně s Konfederací politických vězňů připravil výstavu věnovanou dílu akademického sochaře Jaroslava Šlezingera. Výstava představí modely autorových soch a rozměrných plastik. Unikátním dílem je podle Marie Bohuňovské z DGM soubor 14 drobných reliéfů Křížová cesta, kterou Šlezinger vytvořil v 50. letech minulého století ve vězení a doprovodil básněmi v próze. Soubor zapůjčilo město Ostrov na Karlovarsku, kde se Šlezinger podílel na výzdobě kulturního domu, uvedla Bohuňovská. Šlezinger vytvořil řadu soch světců pro kostely v Jihlavě a okolí. Po skončení války vznikl pomník padlým s názvem Zaváté šlépěje. Je umístěn na jihlavském Ústředním hřbitově. "Model sochy autor vytvořil z chleba během svého věznění v koncentračním táboře v Sachsenhausenu," řekla v pondělí Bohuňovská ČTK. Vyvrcholením jeho tvorby se stala socha prezidenta T. G. Masaryka v nadživotní velikosti, odhalená roku 1948 před jihlavským gymnáziem. Komunistický režim ji v roce 1961 nechal zlikvidovat.

Chovanec se vrací do Sparty, Křetínský bude šéfem představenstva

Jozef Chovanec byl v pondělí jmenován novým prezidentem fotbalové Sparty Praha. Bývalý reprezentační kouč se vrací do klubu, v němž strávil většinu hráčské kariéry a kde začal s funkcionářskou i trenérskou dráhou. Sparta to v pondělí oznámila na tiskové konferenci. Faktický šéf klubu Daniel Křetínský byl jmenován předsedou představenstva. Vedení klubu uvedlo pětačtyřicetiletého Chovance do funkce v pondělí ráno. Prezident by měl být podle klubové strategie nejvyšší autoritou, Spartu reprezentuje a vedení s ním konzultuje všechna důležitá rozhodnutí. "Kompetence pana Chovance ale budou ještě nad tento rámec. Stává se fakticky součástí nejvyššího klubového vedení," prohlásil Křetínský, který naznačil, že fotbalový odborník by měl být oponenturou současného klubového vedení. "Nejedná se rozhodně o formální pozici. Čekáme, že se pan Chovanec významně zapojí do práce klubu a bude především v přímém styku s hráčskou kabinou.

Počasí

V noci na úterý jasno s nejnižšími teplotami -17 až -21, v údolích kolem -26 stupňů, zejména na severovýchodě. Slabý proměnlivý vítr nebo bezvětří. V úterý slunečno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Teploty -11 až -7 stupňů, na severovýchodě bude kolem -14, na horách okolo 6 stupňů pod nulou. Slabý východní vítr.