Zprávy

Klaus jmenoval Jiřího Havla vicepremiérem pro ekonomiku

Novým místopředsedou vlády pro ekonomiku byl v úterý prezidentem Václavem Klausem jmenován osmačtyřicetiletý Jiří Havel, vysokoškolský učitel ekonomie a předseda dozorčí rady ČEZ. Havel ve funkci vystřídal Martina Jahna, který odstoupil k loňskému 31. prosinci. Poté Havla do funkce oficiálně uvedl premiér Jiří Paroubek. Havel se bude podle Paroubka vedle Jahnovy agendy, do níž patřila například práce na strategii hospodářského růstu, či otázky podnikání, zabývat také přípravou českého přístupu ke společné evropské politice v oblasti energetiky, vědy, výzkumu a vysokých škol. Havel novinářům po uvedení do funkce řekl, že mezi jeho základní priority bude patřit vyšší orientace na vzdělání, vědu a snížení nezaměstnanosti. Rád by se podle svých slov podílel na přípravě dokončení zákona o konkurzu a vyrovnání, chce se pokusit otevřít otázku stropu odvodů na pojistné a hodlá pokračovat v lákání cizích investorů do země.

Většina lékáren v zemi měla otevřeno, léky se prodávají za nové ceny

Drtivá většina lékáren v České republice má již otevřeno a prodává léky za nové ceny. Snížení přirážek k lékům nařídilo lékárníkům ministerstvo zdravotnictví. V pondělí tak kvůli tomu zůstaly některé lékárny v zemi zavřené. Část ale již léky přecenila koncem roku, případně v pondělí, a to za provozu. Podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby bylo v úterý ještě zavřeno zhruba deset až dvacet procent lékáren. Chudoba řekl, že předpis o maximálních přirážkách spolu s novou úhradovou vyhláškou bude pro lidi znamenat vyšší doplatky za léky, a to v některých případech až o desítky korun. Samotné snížení přirážek k lékům sice podle něj přineslo nepatrné zlevnění, ale současně platí, že podle nové vyhlášky o úhradách léků budou pojišťovny na některé léky přispívat méně. Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že lidé na léky doplácet více nebudou. "Léková politika je vedena tak, aby nezatěžovala kapsy pacientů," řekla v úterý ČTK mluvčí ministerstva Jana Kocová.

Pojišťovny plánují neprodloužit smlouvy s desetinou zdravotníků

Zdravotní pojišťovny plánují, že letos neprodlouží smlouvu s asi desetinou až 15 procenty lékařů a zdravotnických zařízení. Smlouvy na úhradu péče, které vyprší většinou v červnu, by nechtěly obnovit s nadbytečnými nemocnicemi a ambulancemi. ČTK to v úterý po jednání zástupců pojišťoven, lékařů a nemocnic řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Lékařský odborový klub je proti neprodlužování smluv, podle něj by tak mnohým lékařům hrozila likvidace. Smlouva s pojišťovnou zajistí zdravotníkům úhrady péče ze zdravotního pojištění. Pokud lékaři či zařízení s pojišťovnami kontrakt nemají, musejí jim pacienti za léčbu platit přímo. Podle odborářů to prakticky znamená zrušení ordinace či nemocnice. Nové smlouvy mají přispět k vytvoření základní sítě zdravotnických zařízení, kterou by rádo sestavilo ministerstvo zdravotnictví. Jak by ale měla síť vypadat a která zařízení z ní vypadnou, není zatím jasné.

Stát loni získal na daních rekordních 459 mld.Kč, na EU nevydělal

Stát loni vybral na daních rekordních 459,2 miliardy Kč, což je zhruba o 53 miliard více než v roce 2004. Nad očekávání dobře se dařilo vybírat daně z příjmu firem a spotřební daně, naopak proti plánu zaostal výběr daně z přidané hodnoty. Do Evropské unie ČR loni odvedla stejné množství peněz, jako získala. Vyplývá to z úterních údajů ministerstva financí. Do rozpočtu Evropské unie šlo ze státního rozpočtu 26,3 miliardy Kč, což je téměř o čtyři miliardy korun více, než stát z Bruselu získal. Díky mimorozpočtovým příjmům se však celkové odvody a příjmy srovnaly na zhruba 31 miliardách Kč. ČR tak nebyla ani čistým příjemcem, ani plátcem a její pozice za loňský rok skončila proti původním optimistickým očekáváním vyrovnaná. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla některá ministerstva ohledně čerpání unijních peněz "příliš velké oči". Bude prý nutné udělat vše pro to, aby se letos a příští rok čerpání zrychlilo.

Sobotka kritizoval poslance za přílišné rozhazování

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý kritizoval poslance za přílišné rozhazování finančních prostředků státu. Na konci loňského roku sněmovna schválila zvýšení různých dávek v čele s prudkým zvýšením rodičovského příspěvku, což by prý skokově navýšilo výdaje státního rozpočtu a bez navazujících škrtů by mohlo ohrozit přijetí eura v roce 2010. Podle Sobotky poslanecké návrhy schválili poslanci všech stran, jmenovitě kritizoval poslance KDU-ČSL a ODS. "Napříč všemi politickými stranami jsou schvalovány pozměňující návrhy, které mají výrazné rozpočtové dopady," řekl novinářům Sobotka. Konkrétně zmínil zdvojnásobení rodičovského příspěvku, které nedávno schválila sněmovna a nyní posoudí Senát.

Sobotka: Sestupný trend schodků by mohl pokračovat i letos

Sestupný trend schodků státního rozpočtu by mohl pokračovat i letos. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Deficit za loňský rok byl 56,3 miliardy Kč, pro letošní rok poslanci schválili vládní návrh rozpočtu se schodkem přes 74 miliard korun. Deficit celých veřejných rozpočtů loni podle prvního odhadu poklesl na 2,8 procenta ze tří procent v roce 2004, dodal ministr. Podle Sobotky by letošní hospodaření státu mohlo být nakonec lepší, než schválili poslanci, a to díky rychlému růstu hospodářství. "Nemám obavu z toho, že by měla ekonomika v letošním roce zpomalovat," uvedl ministr. I v letošním roce tak podle něj jsou některé důvody, aby stát hospodařil lépe. Deficit veřejných rozpočtů by tak podle něj letos měl být nižší než plánovaných 3,8 procenta. Sobotka se neobává ani následků určitého zhoršení deficitu proti loňskému roku.

Vláda chce informace o chorvatských restitucích pro Rakušany

Vláda má vyslechnout informace k chorvatsko-rakouskému jednání o restituční smlouvě. Na základě smlouvy mají být odškodněni někteří příslušníci německojazyčné menšiny vysídlené po druhé světové válce z chorvatského území. Připravovanou restituční smlouvu označil v prosinci český prezident Václav Klaus za nebezpečný precedens. Smlouva se nelíbí ani chorvatskému prezidentovi Stjepanu Mesičovi, jehož Klaus podpořil. Chorvatské ministerstvo zahraničí uvádí, že navrhovaná dohoda by se týkala jen velmi omezeného okruhu lidí. Český kabinet se o chorvatsko-rakouská jednání zajímá mimo jiné proto, že někteří vysídlení sudetští Němci požadují po českém státu vrácení majetku, který jim byl zabaven po poválečném odsunu z tehdejšího Československa. Německá vláda s majetkovými nároky odsunutých nesouhlasí.

MPO se chce zaměřit na reklamace a boj proti klamavé reklamě

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chce ve své spotřebitelské politice na roky 2006 až 2010 zaměřit na další zlepšení pozice spotřebitelů při reklamacích zakoupených výrobků či služeb a na klamavou reklamu, kterou někteří obchodníci v konkurenčním boji o zákazníky stále používají. Návrh koncepce spotřebitelské politiky ve středu projedná vláda. MPO na svých internetových stránkách upozornilo, že i když se ochrana českých spotřebitelů dostala v uplynulých letech na úroveň srovnatelnou s ostatními členskými státy EU, jsou na tuzemském trhu stále nedostatky v uplatňování reklamací, poskytování pravdivých a úplných informací o výrobcích nebo ve službách, nabídce a prodeji nebezpečných výrobků či v oblasti klamavé reklamy.

Předsedkyní výkonného výboru PF by se mohla stát Jiřina Böhmová

Novou předsedkyní výkonného výboru Pozemkového fondu by se mohla stát Jiřina Böhmová, která pracuje jako zástupkyně ředitele majetkoprávního odboru ministerstva financí. Ve hře je několik jmen, ale Böhmová je podle informací ČTK vážnou kandidátkou, což potvrdilo i ministerstvo zemědělství. Ministr Jan Mládek by uvítal, kdyby prezidium fondu schválilo nového šéfa výboru příští týden. Böhmová v úterý na dotaz ČTK potvrdila, že jí byla funkce nabídnuta, zatím je ale podle ní věc v jednání. Ke konci prosince na post šéfa výboru rezignoval Josef Miškovský. Ministr Mládek již dříve uvedl, že ho chce vyměnit kvůli aféře kolem převodů půdy z PF spekulantům.

Krejčíř: Agent Uher mi nabídl beztrestnost za spolupráci s BIS

Podnikatel Radovan Krejčíř tvrdí, že mu bývalý agent Bezpečnostní informační služby (BIS) Martin Uher nabídl beztrestnost za to, že podepíše spolupráci s civilní kontrarozvědkou. "Po této nabídce jsem ho poslal pryč," napsal v úterý ČTK Krejčíř. Připustil, že pro něj Uher do té doby pracoval. Informaci o tom, že Uher navštívil v roce 2002 Krejčíře ve vazební cele, přinesla v pondělí Česká televize (ČT). S odvoláním na zvukovou nahrávku jejich rozhovoru uvedla, že Uher podnikateli například radil, jak se dostat z vazby; navíc mu kódovanou řečí prozradil, kdo mohl stát za prodloužením jeho tehdejší vazby. Podle ČT dále tehdejší důstojník BIS mluvil s Krejčířem i o údajném podplácení soudce. Radil mu také, jaké dezinformace vypouštět proti lidem z bezpečnostních složek nebo koho lze z řad policistů či státních zástupců podplatit a koho nikoli. "Nechápu, proč tam (v reportáži ČT) nebyla uvedena část rozhovoru, kde mi pan Uher nabízí beztrestnost," napsal v úterý Krejčíř. Bývalý agent BIS Uher si prý už na rozhovor s Krejčířem nevzpomíná. "Nevím úplně přesně, o čem mluvíte, já skutečně takhle nezapírám," řekl ČT.

Zlínský kraj stále usiluje o Hyundai, hejtman míří do Koreje,

Hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš odcestuje spolu s českou delegací příští týden kvůli jednání o investici automobilky Hyundai do jihokorejského Soulu. Kraj totiž stále společnosti nabízí pro její továrnu zónu v Holešově. Lukáš v úterý ČTK řekl, že chce firmu informovat o připravenosti zóny. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Ivo Mravinac v úterý ČTK sdělil, že v delegaci budou i zástupci Moravskoslezského kraje, Ostravy a představitelé MPO a CzechInvestu.

Zrušení limitů podpořilo 672 odborářů MUS, firma má 4600 lidí

Odboráři společnosti Mostecká uhelná (MUS), která zaměstnává 4600 lidí, dosud shromáždili 672 podpisů pod petici za zrušení ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Podpisová akce, která začala v listopadu, tento týden končí. Odboráři chtějí poté s peticí seznámit zastupitele Ústeckého kraje i členy vlády. Útlum těžby a uzavření jedné ze dvou lokalit MUS by podle odborů připravily o práci až 4000 lidí. Proti zrušení limitů naopak vystupují ekologové i obyvatelé těžbou ohrožených obcí. Petice, jejíž znění má ČTK k dispozici, požaduje po kabinetu Jiřího Paroubka přehodnocení vládního usnesení o limitech z roku 1991. Zrušení limitů by umožnilo přístup k vytěžitelným zásobám hnědého uhlí v lomu ČSA firmy MUS a v lomu Bílina společnosti Severočeské doly.

Na Klatovsku bude už třetí pochod proti jadernému úložišti

Třetí ročník pochodu, který má upozornit na problematiku hlubinného úložiště jaderného odpadu, pořádá v sobotu radnice v Chanovicích na Klatovsku. ČTK to v úterý řekl starosta Petr Klásek. Lokalita patří mezi šest míst vytipovaných v Česku pro úložiště. Proti záměru se ale předloni zvedl silný odpor, v místních referendech lidé úložiště odmítli. Pak byly geologické práce na vytipovaných lokalitách pozastaveny. "Ač bylo vládní institucí správa radioaktivních úložišť vyhlášeno, že výzkum a související přípravné práce se pozastavují do roku 2009, jsou vytipovaná území dále zkoumána a práce pokračují," tvrdí Klásek. Podle něj byl nyní dokončen další díl částečně utajované práce, kde byla už konkrétněji určena místa ve všech šesti lokalitách pro případná úložiště.

Euro Online: Juchelka z FNM míří do managementu Komerční banky

Předseda výkonného výboru Fondu národního majetku Jan Juchelka (34) nastupuje od února na vysoký manažerský post do Komerční banky. S odvoláním na nejmenované zdroje to v úterý napsal zpravodajský server Euro OnLine. Juchelka, který je členem dozorčí rady Komerční banky od října 2001, odmítl tuto informaci komentovat, uvedl server. Zatím podle Euro Online není jasné, zda jeho funkce v dozorčí radě banky bude slučitelná s jeho manažerskou pozicí. Fond národního majetku koncem minulého roku zanikl a jeho pravomoci přešly na ministerstvo financí. Založen byl v roce 1991 jako privatizační agentura státu. Valnou většinu společností vlastněných státem už prodal.

GTS si stěžovala u ÚOHS kvůli akčním nabídkám Telecomu na ADSL

Telekomunikační firma GTS Novera podala v prosinci podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k prošetření akčních nabídek připojení k internetu přes ADSL Českého Telecomu. ČTK to v úterý řekla mluvčí GTS Denisa Schulzová. Telecom podle mluvčího Martina Žabky poskytuje všechny své nabídky i akce v souladu s legislativou. "Telecom u ADSL neustále po sobě nabízí akční slevy, které nezohledňuje ve své velkoobchodní nabídce pro ostatní operátory," vysvětlila Schulzová. GTS podle ní požaduje, aby dominantní operátor slevy promítl i do velkoobchodních cen služby Internet Expres, nebo aby se podobných praktik zdržel. Podle serveru Patria Online v úterý mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa potvrdil, že úřad podnět obdržel a zabývá se jím společně s Českým telekomunikačním úřadem.

Prima podala žalobu proti pětimilionové pokutě od vysílací rady

Televize Prima se rozhodla soudně bránit proti první pětimilionové pokutě od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za reality show VyVolení. "Prima v pondělí podala k Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí rady o uložení pokuty za vysílání pořadu VyVolení ve dnech 19. až 25. srpna loňského roku," řekla v úterý ČTK mluvčí Primy Jana Malíková. Prima tak učinila obdobný krok jako televize Nova, která se rovněž proti první, čtyřmilionové pokutě brání soudně. Podle názoru rady porušila Prima zákon tím, že v době mezi 06:00 až 22:00 odvysílala ve své reality show příliš vulgární, obscénní a erotické záběry, které mohly narušit mravní, psychický a fyzický vývoj dětí a mladistvých. "Rada podle našeho názoru nepostupovala s dostatečnou znalostí našeho pořadu, nezjistila řádně skutkový stav a upřela nám základní procesní práva," uvedl v úterý generální ředitel Primy Martin Dvořák v tiskové zprávě. Pokud rada podle Dvořáka usoudila, že televize porušila zákon, měla Primu před udělením pokuty zaslat upozornění, ve kterém by upřesnila, v čem porušování zákona spatřuje. "Myslíme si ale, že pořad VyVolení, který je vysílaný po dvacáté hodině, vývoj dětí neohrožuje," míní ředitel.

Na Vysočině pod tíhou sněhu padají stromy, zasahují hasiči

Pernou službu v úterý měli cestáři a hasiči na Vysočině. Od pondělního rána místy napadlo až 30 centimetrů sněhu. Pod jeho tíhou se v noci začaly lámat stromy. Především na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku odstraňovali hasiči desítky kmenů, zlomených vršků a větví. Spadlé stromy na silnicích byly hlavním problémem, sníh stačili cestáři podle dispečinků zimní služby uklízet. Silnice jsou ale sjízdné jen se zimní výbavou, upozorňují. Někde se tvoří sněhové jazyky a závěje, jinde teplota vystoupala nad nulu a padá sníh s deštěm. V noci na úterý hasiči zasahovali na zhruba padesáti místech, stejný počet výjezdů podle operačního důstojníka zaznamenali za posledních deset hodin. Nikde ale silnice nemusela být na delší dobu uzavřena. "Spolu s cestáři a s policií, to zatím zvládáme," řekl operační důstojník hasičů ČTK. Kromě překážek v jízdě a vytahování zapadlých aut, se k žádostem o pomoc přidaly i prosby o odstranění sněhových převisů ze střech. Lidé se po zprávách z televize bojí, že se jim proboří.

Energetici na jihu Čech kvůli sněhu vyhlásili stav nouze

Jihočeští energetici v úterý kvůli následkům vydatného sněžení vyhlásili stav nouze. V důsledku mimořádné situace, kterou způsobuje přetrvávající příval sněhu, je totiž nyní již odhadem nejméně 15.000 obyvatel bez dodávky elektrické energie, informovala vpodvečer ČTK mluvčí Jihočeského kraje Maria Ptáčková. Oddělení krizového řízení kraje začalo na žádost distributorů informovat starosty postižených obcí o tom, že obnovit dodávky energie se zřejmě nepodaří dřív než do středečního poledne. Jedná se o desítky obcí v okresech České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Energetici rovněž požádali krizové řízení kraje o zprostředkování spolupráce se Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje, aby přednostně zajistila průjezdnost silnic, po kterých se potřebují během středečního rána dostat k místům poruch v rozvodné síti. Na mnoha místech kraje od pondělního večera spadly stovky stromů, které poničily dráty vysokého napětí. Bez elektřiny jsou nyní České Velenice, Dolní Dvořiště, Besednice, Suchdol na Lužnicí, část Nových Hradů, Ševětín a přilehlé obce.

Na Přerovsku vykolejil nákladní vlak; škoda 27 milionů korun

Nákladní vlak v úterý ráno vykolejil na hlavní trati mezi Olomoucí a Ostravou v Brodku u Přerova. Podle pracovníků Drážní inspekce nebyl při nehodě nikdo zraněn, škoda však dosáhla 27 milionů korun. Poškozená trať bude podle zástupců drah částečně zprovozněna až ve středu večer. Kvůli nehodě nabraly rychlíky nyní zpoždění až 160 minut. Nehodu vyšetřuje policie i Drážní inspekce. Na trati vznikla škoda 21 milionů korun a šest milionů je škoda způsobená na vozech, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Ředitelem pražské policie bude od února šéf kriminálky Želásko

Novým ředitelem pražské policejní správy se 1. února stane současný šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) Petr Želásko. ČTK to v úterý řekl policejní prezident Vladislav Husák, který své rozhodnutí konzultoval i s ministrem vnitra Františkem Bublanem. Želásko nahradí na postu ředitele Františka Snopka, který byl od začátku letošního roku pověřen funkcí Husákova náměstka pro trestní řízení. Husák doplnil, že ministr Bublan nemá s uvedením Želáska na místo ředitele pražské policie žádný problém.

Dva mladiství se ve věznici ve Všehrdech pokusili zabít dozorce

Dva mladiství, kteří si ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku odpykávají trest, se v prosinci pokusili elektrickým proudem zabít dozorce. Vyšetřovatel je obvinil z pokusu ublížení na zdraví ve spolupachatelství, informovala v úterý ČTK mluvčí všehrdské věznice Bronislava Vetešníková. Za to jim hrozí až osmileté vězení. Motiv činu vyšetřovatel zjišťuje. Mladíci odstranili kryt vypínače osvětlení a kabelem propojili vypínače s kovovou klikou dveří, kterou měl dozorce stisknout. Nastražený systém odhalil při kontrole jiný dozorce.

Starka nechodí k soudu, už dostal pokutu 30.000 korun

Podnikatel a šéf prvoligového fotbalového klubu v Příbrami Jaroslav Starka se v úterý opět nedostavil jako svědek k pražskému městskému soudu, a bude tak zřejmě předveden policií. Starka figuruje jako poškozený v případu šestičlenného gangu vymahačů dluhů. Soud ho chtěl vyslechnout už několikrát, Starka se ale nikdy nedostavil. Dostal tedy nejprve pokutu 5000 a loni v říjnu dokonce 30.000 korun. "Já bych tam přišel, kdybych to věděl. Nebo bych se omluvil," řekl v úterý Starka ČTK. K soudu se prý v úterý ale stejně nemohl dostavit. "Je začátek sezony, mám barák plný hráčů," vysvětlil. V případu se ani necítí být poškozeným. "Nemám s tím nic společného," tvrdí podnikatel.

Soud potvrdil dva výjimečné tresty za surovou vraždu podnikatele

Za surovou, zištně motivovanou vraždu pětapadesátiletého podnikatele z Mostecka v úterý padly definitivní tresty. Devětatřicetiletý Jan Lukáč a sedmadvacetiletý Michal Zalewski půjdou na 18 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Rozhodl tak pražský vrchní soud, který potvrdil výjimečné tresty vyměřené ústeckým krajským soudem. Třetímu z recidivistů, osmadvacetiletému Stanislavu Mordychovi, odvolací soud snížil trest ze 14 na 12,5 roku. Všichni tři byli přítomni při činu, vzájemně se doplňovali a asistovali si, přičemž jejich mnohahodinové jednání vyústilo v likvidační následek, prohlásila předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Trojice mužů prý poškodila pražskou zoo o 4,8 milionu korun

Dvojice mužů je podezřelá, že při odstraňování povodňových škod v roce 2002 podvedla pražskou zoologickou zahradu a způsobila jí škodu přes 4,8 milionu korun. Policie oba v prosinci obvinila. Trestnímu stíhání se nevyhnul ani třetí muž, který měl na starosti stavební dozor nad opravami areálů zoo. V případě uznání viny všem hrozí dva roky až osm let vězení, řekla v úterý ČTK pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Policie podle ní zjistila, že dva zástupci soukromé firmy zaměřené na elektromontáže neoprávněně vyfakturovali dodávku materiálu a nadhodnotili montážní práce, které nikdy neudělali. Společnost měla podle smlouvy s pražskou zoo v roce 2002 po povodních na starosti v areálu různé práce v oboru elektro, například revize či instalace, sdělili v úterý ČTK pracovníci zoo.

V Ústí n.L. přepadli lupiči klenotnictví, škoda je za statisíce

Klenotnictví v centru Ústí nad Labem přepadli v úterý ráno lupiči. Podle prvních odhadů ukradli šperky za statisíce korun, řekla ČTK mluvčí ústeckých policistů Veronika Beranová. Prodavačka utrpěla jen lehké zranění, ale není zatím schopna výslechu. Proto policisté ještě nemají popis pachatelů. S největší pravděpodobností byli podle Beranové dva. Policie vyzývá občany, kteří procházeli mezi 08:00 a 09:00 kolem klenotnictví a mohli podat svědectví, aby zavolali na policejní linku 158. Beranová také uvedla, že majitelé obchodu vypsali odměnu 50.000 korun za informace vedoucí k odhalení pachatelů loupeže.

Divadlo v Dlouhé uvede scénické čtení se zpěvy Standa má problém

Poté, co fotbalová korupce v dramatizaci policejních odposlechů v inscenaci Petra Čtvrtníčka nazvané Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? pobavila na turné koncem roku divadelní publikum řady měst, míří na jeviště další politická kauza. Autorka Iva Volánková se inspirovala jiným příběhem domácí scény a své loutkové scénické čtení se zpěvy nazvala "Standa má problém etc.". Premiéru bude mít 12. ledna v pražském Divadle v Dlouhé. Podle mluvčí divadla Karoly Štěpánové se režie ujal Karel Král, scénu, kostýmy a loutky navrhla Zuzana Petráková a vytvořil Jan Činčera. Mezi herci budou Michaela Doležalová, Ivana Lokajová, Pavel Tesař, Tomáš Turek a Martin Veliký. Tvůrci dali nové inscenaci podtitul "politika jako South Park". Už proto ji označili za nevhodnou pro děti, členy politických stran a jiné útlocitné osoby. Podobnost postav hry s reálnými osobami je prý čistě náhodná.

Zemřel "český Satchmo", trombonista a jazzový zpěvák Jan Jirucha

Po dlouhé nemoci zemřel minulý týden v Praze ve věku 60 let trombonista Jan Jirucha, zakladatel dixielandové kapely J.J.Jazzmen. Jako zpěvák úspěšně imitoval Louise Armstronga, a získal tak přezdívku "český Satchmo". Jiruchův sextet před pěti lety úspěšně vystoupil i na festivalu v kolébce jazzu, v americkém městě New Orleans. "Na počest Jana Jiruchy, oddaného muzikanta a dobrého člověka, ponese naše kapela i v budoucnu jeho jméno. Jsme přesvědčeni o tom, že navzdory skutečnosti nyní začne hrát na jiném, mnohem vyšším místě, a zůstane navždy mezi námi," řekl ČTK bubeník tohoto jazzového seskupení Miloš Kejř. V květnu 2001 kapela účinkovala v New Orleans na 32. ročníku slavného festivalu Jazz & Heritage, snad největšího svého druhu na světě, kde vystoupilo na 1500 muzikantů z celého světa. "Byli jsme po Traditional Jazz Studiu Pavla Smetáčka teprve druhou českou kapelou, která tam hrála. Úspěch to byl tím větší, že hustým výběrovým sítem prošly jen tři evropské soubory," řekl tehdy Jirucha po návratu ČTK.

Loprais už je na Dakaru druhý, na Čagina ale ztrácí přes hodinu

Karel Loprais se po čtvrté etapě dakarské rallye posunul už na druhé místo. Před českým pilotem kamionu tatra se drží jen Vladimir Čagin s kamazem, Rus ale vládne soutěži s naprostou suverenitou. Ani v úterní čtvrté etapě na trase z Ar-Rašídíje do Varzázátu v Maroku nenašel přemožitele a Lopraisovi, který zajel pátý čas, nadělil půlhodinovou ztrátu. Celkově vede už s náskokem 68 minut. Čtvrtá etapa s rychlostní zkouškou o délce 386 kilometrů byla podle pořadatelů první skutečnou "dakarskou", s velkými nároky na navigaci, v písečných dunách i na kamenitých cestách. "Zatím se navigace tolik neprojevila. Chleba se bude lámat v těžkých pouštních etapách. Nebloudili jsme a neměli žádné problémy," řekl už před úterní etapou Radiožurnálu Loprais, jemuž dělá navigátora synovec Aleš. "První africké etapy jsou vždy postaveny tak, aby prosely startovní pole a prověřily nejen techniku, ale i lidi. Uvidíme, co bude dál. Myslím si, že nás nic lehkého nečeká," dodal šestinásobný vítěz.

Skokan Janda se v prvním kole v Innsbrucku utká s Ahonenem

Pikantní souboj dvou nejlepších skokanů dosavadního průběhu Turné čtyř můstků uvidí fanoušci v středečním závodě v Innsbrucku. Na závěr prvního kola se v K.O. systému utkají vedoucí muž pořadí Turné Janne Ahonen, jenž vyhrál úterní kvalifikaci, s lídrem Světového poháru Jakubem Jandou, který i v třetím dílu kvalifikaci vynechal. Vítěz nedělního podniku v Ga-Pa Janda má díky svému postavení v pořadí SP jisté místo v hlavním závodě a potřetí se utká s vítězem kvalifikace. Dosud byl vždy úspěšný, navíc i kdyby ho ve středu Ahonen porazil, stále ještě může český skokan postoupit do druhého kola v případě dlouhého skoku jako jeden z pěti poražených. Ahonen v úterý předvedl nejlepší výkon dne 131,5 metru.

Počasí

Ve středu bude zataženo s občasným sněžením. V nížinách srážky ojediněle i smíšené. Na východě postupně ustávání srážek. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -3. Mírný severní až severovýchodní vítr.