Zprávy

CzechInvest: Automobilka Hyundai by zvýšila růst HDP o 1,5 pct

Nová továrna jihokorejské automobilky Hyundai by podle Hanuše Krejčího z agentury CzechInvest v roce 2009 zvýšila růst českého hrubého domácího produktu až o 1,5 procenta. Krejčí to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rozhodnutí automobilky, zda si pro svou evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů vybere sever Moravy, by podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna mělo padnout na přelomu letošního a příštího roku. O získání této investice usiluje také Polsko. "Pokud jde o růst HDP, tak ten v roce 2009 (díky nové továrně Hyundai) vyskočí až o 1,5 procenta," uvedl Krejčí. Agentura CzechInvest předpokládá v nové automobilce 3000 přímých pracovních míst. Ekonomové se ale podle Krejčího rozcházejí v množství nepřímých pracovních míst, která by díky nové továrně vznikla. Někteří hovoří o 10.000, jiní až o 20.000 nepřímých pracovních místech. "Já se v tomto případě pohybuji někde uprostřed. Troufám si říci, že nepřímých pracovních míst u subdodavatelů či v terciární sféře bude až 15.000," uvedl Krejčí. Dodal, že společnost Hyundai může od státu získat investiční pobídky v celkové hodnotě až 3,5 miliardy korun. Do této částky jsou podle Krejčího zahrnuty přímé investiční pobídky i daňové prázdniny. Podle Jahna je po dohodě o výkupu pozemků v Nošovicích velmi vysoká pravděpodobnost, že tato obří investice opravdu skončí na severní Moravě.

Kraj může začít vyplácet peníze majitelům pozemků v Nošovicích

Moravskoslezský kraj může začít vyplácet první peníze majitelům pozemků v Nošovicích na Frýdecko- Místecku, kteří svou půdu uvolnili kvůli případné výstavbě závodu automobilky Hyundai. Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) dnes podepsal smlouvy, jež kraji umožňují čerpat státní podporu na přípravu průmyslové zóny. Na první etapu výkupů má podle smluv k dispozici 202 milionů korun. Kraj začne převádět první peníze majitelům pozemků v pondělí. Kraji se v pátek podařilo získat souhlas posledních dvou vlastníků pozemků, čímž scelil zónu, která tak nyní vyhovuje požadavkům jihokorejského investora. V první etapě by kraj měl vykoupit zhruba 105 hektarů půdy. Rozhodnutí automobilky, zda si pro svou evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů vybere právě sever Moravy, by mělo být známo do konce roku. Pokud by si firma nošovickou zónu nakonec nevybrala, nebudou muset lidé vracet peníze získané z výkupů, kraj by totiž měl zónu připravenu a hledal by pro ni jiného investora. Investice Hyundai by do regionu mohla přinést 3000 přímých a až 9000 nepřímých pracovních míst. Pro stavbu zóny kraj s pomocí státu vykoupí 329 hektarů pozemků.

Sníh ochromil Valašsko

Zhruba stovka rodin na Vsetínsku byla i v neděli dopoledne stále bez dodávek proudu. Pracovníci společnosti Severomoravská energetika v regionu evidují kolem čtyř desítek poruch na vedení nízkého napětí, které v pátek způsobily padající stromy. ČTK to řekla mluvčí společnosti Sylva Vidláková. Dodala, že většina poruch bude odstraněna během dne. V sobotu ráno energetici počet domácností, které byly odříznuty od dodávek elektrické energie, odhadovali asi na 300 až 400. Kvůli poškozenému vedení vysokého napětí byla bez proudu například vsetínská místní část Vesník a obec Horní Bečva. Část Vsetínska přitom byla bez proudu i minulý týden. Tehdy výpadky způsobily padající stromy a větve, které neunesly tíhu mokrého sněhu. V některých obcích byli lidé bez proudu i několik dnů. Starostové nakonec požádali o pomoc armádu.

Dálnice D1 na Vysočině byla několik hodin neprůjezdná

Úsek mezi mezi 64. a 119. kilometrem krizový štáb kraje Vysočina v sobotu ve 21:00 uzavřel. Zprovozněn byl až po půlnoci. Důvodem byly dlouhé kolony, které bránily silničářům ošetřit vozovku. Záchranáři museli odstranit uvízlé kamiony. Těžké vozy měly často jen letní výbavu, která jim znemožňovala vyjet do kopce. V kraji Vysočina v sobotu místy napadalo až 20 centimetrů sněhu. První problémy na dálnici nastaly kolem 14:00 ve směru na Prahu. Později váznoucí kamiony zastavily dopravu v obou směrech. Kvůli přibývajícím osobním autům se záchranáři ke kamionům dostávali obtížně. Lidé ve svých vozech strávili na dálnici několik hodin. Záchranáři jim nabízeli i pohonné hmoty, případně vodu a potraviny.

Část firem z ČR odešla na východ, hromadně ale zemi neopouštějí

Část větších výrobních podniků v poslední době zamířila z Česka za levnou pracovní silou do Asie, podobně jako mnoho velkých západoevropských firem. Některé středně velké firmy uvažují kvůli nižším a jednodušším daním o přesunu na Slovensko. Hromadně ale české společnosti svá sídla a výrobny na východ od hranic nepřemisťují, zjistila ČTK v anketě mezi podniky. Z Česka stěhují své pobočky na východ od hranic především větší firmy zabývající se výrobou, řekl ČTK prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. "Nemohu tvrdit, že by jich byly tisíce. V porovnání s počtem společností ostatních evropských zemí, které tak také činí, si ale myslím, že v tomto směru ČR nijak nezaostává," dodal. Na východ od Česka jsou náklady samozřejmě nepopiratelně nižší, ale v odvětvích náročných na znalosti, zkušenosti, odborné dovednosti a profesionální zvládnutí problematiky podobné aktivity nehrozí, míní ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Jiná je situace ohledně Slovenska, kde jsou podle něj rovná daň a nulová jazyková bariéra velikým lákadlem. České firmy zakládají pobočky nejen v Číně, ale i v dalších asijských zemích, kde využívají především levné pracovní síly a ekonomicky výhodnějších podmínek, uvedl Drábek. O výrobě levnějších řad pianin v Číně ještě zhruba před rokem např. uvažovala společnost Petrof Hradec Králové, která je největším výrobcem pianin a klavírů v Evropě. V optimistické variantě uvažovala, že by během několika let v Číně vyráběla až 2000 pianin ročně. Záměr ale firma nakonec opustila.

Sraz skinheadů v Budějovicích se obešel bez zásahu policie

Sobotní raz skinheadů v českobudějovické restauraci Gerbera se obešel bez zásahu policie. Desítky policistů ho střežily až do jedné hodiny ráno, kdy se účastníci rozešli. Policie nemusela zakročit, řekl dnes ČTK operační důstojník jihočeské policie. V Budějovicích se sešlo asi 70 lidí většinou z Českobudějovicka, přívrženci hnutí skinheads tvořili podle policie zhruba třetinu z nich. Tento sraz se na Českobudějovicku konal už podeváté. "Je to skupina, které musíme věnovat pozornost. V minulosti s nimi nebyly problémy," řekl ČTK před začátkem večírku velitel pořádkové policie Bohumil Čondl.

Brněnský biskup převzal při mši na Petrově betlémské světlo

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle při mši v katedrále na Petrově převzal od obětního průvodu symbol Vánoc, betlémské světlo. Desítky zájemců si poté pro něj přišly na prostranství před chrámem, aby si jej přenesly do domácností jako symbol lidské solidarity a naděje. Betlémské světlo do Brna přivezli skauti z Vídně a po týdenním opatrování jej vypravili v sobotu vlaky do celé republiky. Zájemci světlo většinou najdou v kostelech, na radnicích, ve skautských klubovnách či u dobrovolníků. Jednou z doprovodných akcí v Brně je i předávání světélka v historické tramvaji, která jezdí po různých místech krajského města. Skauti rozvezli betlémské světlo jako novodobý symbol Vánoc po železničních trasách z Brna například do Bohumína, Otrokovic, Plzně, Jeseníku nebo Hradce Králové. Nyní již záleží uchování a předání plamínku na místních podmínkách v obcích či farnostech. Při posledním sčítání před třemi se světlo dostalo postupně do 334 obcí v celé zemi. Plamen betlémského světla každoročně zažehne dítě v jeskyni Narození Páně v Betlémě. Odtud je letecky dopraveno do Vídně, kam si pro ně každoročně přijíždějí skauti z celé Evropy. Odtud se šíří i do USA. Předávání světla v evropských zemích iniciovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989.

Sport

Třiatřicetiletý hokejový útočník Jaromír Jágr se stal v sobotu Sportovcem roku v České republice a získal trofej, která mu ve sbírce dosud chyběla. Ty dosavadní byly především hokejové - Jágr v bohaté kariéře dvakrát vyhrál Stanleyův pohár, opakovaně se stal nejproduktivnějším hráčem NHL, převzal cenu pro nejlepšího hokejistu slavné kanadsko-americké soutěže, šestkrát získal Zlatou hokejku určenou nejlepšímu českému hokejistovi, vyhrál olympijské hry a letos i mistrovství světa. Nyní je poprvé králem všech sportovců v zemi. "Jsem za to samozřejmě moc rád. Ale hokej je kolektivní sport a k tomu, abych něco vyhrál, potřebuji spoluhráče. Ti byli skvělí a díky nim jsme vyhráli mistrovství světa. Bez nich bych tady neseděl," vzkázal Jágr v živém rozhovoru ze zámoří ze studia CBS.

Český skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál závod Světového poháru ve švýcarském Engelbergu. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa si připsal již čtvrtou letošní výhru a upevnil si vedení v celkovém pořadí seriálu.

České házenkářky se v play off o postup na mistrovství Evropy 2006 utkají se Španělskem. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti světového šampionátu Petrohradu. Play off se uskuteční na přelomu května a června příštího roku, jako první budou mít výhodu domácího prostředí Španělky.

Roman Dostál nevyužil sedmého místa na startu dnešního stíhacího závodu a v Osrblie skončil s pěti chybami při střelbě osmnáctý. Českého biatlonistu, který si mezi závody Světového poháru na Slovensku odskočil do Prahy na sobotní vyhlášení Sportovce roku, předčil mladší reprezentační kolega Michal Šlesingr, jenž se ze 40. místa prosadil na třinácté. Stíhačku ovládli Němci v čele se Svenem Fischerem.

Aleš Valenta ani ve druhém závodě Světového poháru akrobatických skokanů na lyžích v čínském městě Čchang-čchun neprošel kvalifikací a po nepovedeném dopadu obsadil osmnácté místo.

Lyžařka Nikola Sudová obsadila třetí místo v dnešním druhém závodu Světového poháru v akrobatické jízdě v boulích. Z výhry se v německém Oberstdorfu radovala kanadská reprezentantka Jennifer Heilová.

Počasí

V noci bude oblačno s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Teploty klesnou na -3 až -7 stupňů. V pondělí oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty -4 stupně až nula. Na horách kolem -6 st.C.