Zprávy

EU se dohodla na rozpočtu, Česko dostane až 93 miliard Kč ročně

Vůdci Evropské unie se dohodli na rozpočtu společenství na léta 2007 až 2013. EU bude hospodařit s částkou téměř 862,4 miliardy eur (zhruba 25 bilionů korun), tedy 1,045 procenta hrubého národního důchodu EU, namísto původního britského návrhu 1,03 procenta HND. Česká republika by podle odhadů mohla mít čistý příjem až 93 miliard korun ročně, Slovensko 46 miliard slovenských korun ročně (zhruba 35 miliard českých korun). Největší část unijního rozpočtu bude směřovat na podporu chudých regionů a do zemědělství. ČR by podle premiéra Jiřího Paroubka mohla získat čistý příjem až 93 miliard Kč ročně. Jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda odhaduje, že se příliv peněz z unijního rozpočtu oproti současnému stavu ztrojnásobí na více než 46 miliard slovenských korun ročně. "Podařilo se to. Ve finále jsme se dostali k návrhu, který stojí za to a přináší do republiky veliké peníze," prohlásil Paroubek, podle něhož má ČR možnost ze soudržnostních fondů EU dosáhnout na nejvyšší objem ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele - na 330 eur (9570 korun) ročně. "Bylo to drama, ale výsledek je lepší, než jsem doufal," prohlásil Dzurinda. "Nemyslím si, že by tu byli vítězi a poražení, vyhrála zodpovědnost," zdůraznil. Díky navýšení rozpočtu desítka nováčků dostane zhruba 5,3 miliardy eur navíc oproti původní britské představě. V českém případě jde v absolutní částce zhruba o tři miliardy Kč ročně navíc.

Stovky domácností byly bez proudu, padající stromy poškodily vedení

Zhruba 300 až 400 domácností na Vsetínsku bylo bez proudu, na několika místech totiž v noci na sobotu padající stromy poškodily vedení. ČTK to řekla mluvčí Severomoravské energetiky Sylva Vidláková. Energetici škody postupně odstraňují.

Bez dodávky proudu bylo i 300 domácností z Olomouckého kraje a desítky domácností v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Stejná situace byla i na Vysočině. Páteční vichřice, která ve Žďárských vrších v nárazech dosahovala síly orkánu, způsobila desítky poruch na linkách vysokého i nízkého napětí. Večer byla bez proudu přibližně třetina území kraje.

Sněžení a vítr, který je v nárazech velmi silný, komplikují dopravu na jihu Čech. Přes noc napadlo v nejvyšších polohách Šumavy až 50 centimetrů sněhu, na cestách se tvoří závěje a sněhové jazyky, v níže položených oblastech silnice místy pokrývá náledí.

Na Českobudějovicku odpoledne zemřel při nehodě člověk a tři další byli těžce zraněni. Tragická nehoda se stala po 15:30 na křižovatce za obcí Borek u Českých Budějovic. Na hlavním tahu E55 se srazila tři osobní auta, jeden člověk zemřel a tři jsou těžce zraněni, řekl ČTK operační důstojník českobudějovické policie.

Ke 108 případům museli vyjet kvůli páteční vichřici pražští hasiči. Zajišťovali především uvolněné plechy na střechách a odstraňovali padlé stromy a polámané větve. Poškozeny byly i čtyři automobily.

Jihokorejská automobilka Hyundai bude moci postavit továrnu v Nošovicích

Jihokorejská automobilka Hyundai bude moci postavit svou evropskou továrnu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Moravskoslezskému kraji se podařilo získat souhlas všech vlastníků, který byl podmínkou pro stavbu zóny, řekla v pátek večer ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová. Ještě odpoledne chyběl souhlas dvou majitelů půdy.

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín odstavili kvůli technické závadě první blok reaktoru

Odstávku způsobila technická závada elektromagnetu jednoho z čerpadel první blok. Museli proto odložit plánovanou opravu turbíny na druhém bloku. Elektrárna totiž musí zajistit stabilní dodávky elektřiny do rozvodné sítě. Dobu opravy zatím elektrárna nedokázala odhadnout, zřejmě ale potrvá několik dní. Závada se objevila jen den po oficiálním povolení k provozu, to Temelín získal po pěti letech od zahájení výroby.

V muzeu v Nancy objeveny Kupkovy ilustrace k Písni písní

V depozitářích Lotrinského muzea ve francouzském Nancy byl objeven velký soubor ilustrací malíře českého původu Františka Kupky k Písni písní. Oznámil to dnes ředitel muzea Eric Moinet. Zapomenutá díla byla objevena v židovském oddělení muzea. Jde o asi padesát akvarelů a kvašů z let 1939 až 1941. Kupka se tehdy vrátil k tématu, na němž pracoval už dřív. Objeveno bylo také asi čtyřicet jeho kreseb s poznámkami, kterými je opatřil, když je připravoval k vydání. Moinet řekl, že objevená díla budou předmětem samostatné výstavy. Jejich tržní hodnotu odhadl na 300.000 až 600.000 eur (devět až osmnáct milionů korun). Kupka, který se narodil v roce 1871, se už v pětadvaceti letech usadil ve Francii, kde také v roce 1957 zemřel. Jeho díla zaujímala významné místo na nedávné velké výstavě abstraktního umění v pařížském muzeu d'Orsay.

Po Prahy dorazilo betlémské světlo

Desítky lidí si dnes přišly s lampičkami a svíčkami na pražské hlavní nádraží převzít betlémské světlo. Do Prahy symbol Vánoc přivezli skauti vlakem z Brna. Plamínek každoročně zapalovaný v jeskyni Narození Páně v Betlémě tam dopravili před týdnem po ekumenické bohoslužbě z Vídně. "Je to symbol toho, že do Česka přicházejí Vánoce. Je to také symbol dobré vůle," řekl ČTK Lubor Antala, který pro světlo byl až ve Vídni. "Byl to velmi krásný zážitek. Byli tam skauti z celé Evropy. Chovají se jako bratři a sestry," sdělil své zážitky devatenáctiletý skaut zvaný Anty. Světlo zažehnuté v Betlémě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, šíří skauti před Vánocemi po mnoha zemích světa již více než 15 let. Předávání plamínku v evropských zemích zorganizovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. Do Vídně, kam se dopravuje letecky, se pro něj sjíždějí skauti z celé Evropy. Do Česka se tento zvyk dostal v roce 1989, kdy jej přivezli exiloví skauti z Rakouska.

Švéd zadržený v ČR je prý psychicky nemocný, tvrdí jeho manželka

Švéd libanonského původu Oussama Kassir, který byl minulou neděli zadržen na letišti v Praze na cestě do Bejrútu a který je momentálně v českém vězení, je prý psychicky nemocný. V rozhovoru v švédském bulvárním deníku Expressen to tvrdí jeho manželka Zeinab Kassirová. "Ležel v posteli beze spánku i několik nocí. Je psychicky nemocný a trpí výčitkami. Izolace ve vězení mu jen přitíží," řekla.

Kassir je americkými úřady podezírán z příprav teroristických činů v USA v roce 1999. V českém vězení zatím pobývá v rámci čtyřicetidenní lhůty, při níž se rozhodne o tom, zda bude v rámci mezinárodního zatykače vydán Spojeným státům. Kassir prý již o svých problémech informoval i vedení české věznice, v níž momentálně pobývá.

Otužilci změřili své síly v ledové vodě řeky Moravy

Padesát otužilců z Česka, Slovenska a Belgie změřilo v Olomouci své síly v ledové vodě řeky Moravy. Mezi účastníky zimního plavání nechyběl jejich nestor, dvaadevadesátiletý Ladislav Nicek. Do plavek se převlékl také letošní přemožitel kanálu La Manche a přední český operní zpěvák Richard Haan. "Voda byla vyloženě zimní. Jak ji za ta léta znám, tipoval bych její teplotu na půl druhého stupně. Teploměr ale ukázal 1,9 stupně," řekl novinářům Nicek. Nestor českých otužilců dnes absolvoval nejkratší, stometrovou trať. "Co chcete, jsem už starý člověk. Měl bych sedět doma v papučích. Plavalo se mi ale dobře," usmál se. Pobyt v chladné řece Moravě si pochvaloval také Haan. Letošní přemožitel kanálu La Manche urazil ve vodě 750 metrů. "Tady je pohoda, je to po proudu," řekl ČTK operní pěvec. Zimní plavání v řece Moravě v Olomouci se uskutečnilo již počtyřiačtyřicáté.

Sport

O prohře hokejistů se Švédy rozhodl v 64. minutě Karlsson. Čeští hokejisté sehráli se Švédskem v letošní Euro Hockey Tour nejvyrovnanější zápas, ale stejně prohráli. Dnes v Moskvě ve svém druhém vystoupení na turnaji Rosno podlehli Švédům 0:1 v prodloužení. Na jediný gól zápasu čekali fanoušci hodinu a skoro čtyři minuty, než se trefil Karlsson.

Počasí

Noc bude oblačná se sněhovými přeháňkami. Teploty -2 až -6, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce až -10 stupňů. V neděli bude proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem -6. Vítr západní až severozápadní s nárazy do 70 kilometrů za hodinu. V místech se sněhovou pokrývkou a při silném větru se budou dál tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.