Zprávy

V Praze je čínský premiér Wen Ťia-pao; s Jiřím Paroubkem podepsal sérii česko-čínských smluv

Poprvé v historii České republiky přijel ve čtvrtek do Prahy čínský premiér Wen Ťia-pao. Na zahradě úřadu vlády ho za obrovského zájmu domácích i zahraničních novinářů přivítal předseda české vlády Jiří Paroubek, který dvoudenní cestu považuje za "návštěvu roku". Před Strakovou akademií čekali na jednoho z nevlivnějších politiků světa také příznivci meditačního hnutí Fa-lun-kung, kteří už v poledne zahájili před čínským velvyslanectvím čtyřiadvacetihodinový protest proti pronásledování svých kolegů komunistickým režimem. Čínský premiér ale kritiky své vlády zřejmě neviděl, do sídla českých premiérů přijel stejně jako jiné zahraniční návštěvy vedlejších vchodem.

Český a čínský premiér Jiří Paroubek a Wen Ťia-pao a ministři obou zemí v Praze ve čtvrtek podepsali 14 smluv, které upravují spolupráci mezi vládami, ministerstvy i podniky obou zemí v ekonomické, politické i kulturní oblasti. Zřejmě nejsledovanější z tohoto balíku je dohoda o ochraně a podpoře investic s Čínou, kterou v noci na čtvrtek schválila česká vláda. Ministerstvo financí přiznalo, že smlouva není v souladu s právem Evropské unie. Úřad Bohuslava Sobotky však tvrdí, že chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech EU by Praze neměl způsobit vážnější potíže. Podobné nedostatky má prý v dohodách s Čínou řada členských zemí EU. Chybějící klauzule umožňuje EU v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. "Povinností České republiky jako nového člena EU je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikami EU," řekl ČTK mluvčí komise Peter Power. Ještě větší problém v nové dohodě podle Hospodářských novin ale představuje článek o volném převodu peněz. Čínská vláda si totiž vymínila, že každý převod financí musí schválit, což podle listu výrazně komplikuje situaci českých investorů. Podle ministerstva financí ale nová dohoda odstranila nevýhodný stav, kdy byly platby z Číny do zahraničí silně omezené a závisely na aktuálním stavu devizového hospodářství nejlidnatější země světa.

Další podepsané smlouvy se týkají spolupráce obou zemí v cestovním ruchu, lesním hospodářství, sociální sféře, kultuře či zemědělství. Škoda Auto se dohodla na prodeji licence pobočce v Šanghaji na výrobu octavií. Čínský výrobce elektroniky Changhong se zase rozhodl postavit svůj nový závod v průmyslové zóně ve středočeském Nymburku. Česká finanční skupina PPF založí v Číně společnost, která bude na tamním trhu nabízet lidem spotřebitelské úvěry. Majoritním vlastníkem firmy bude s 80 procenty PPF. Desetiprocentní podíly na základním kapitálu získá nejmenovaná místní banka a právě Changhong. Oba státy budou společně podnikat i v oblasti internetu. Premiéři ve Strakově akademii podepsali také memorandum o porozumění a společné prohlášení předsedů vlád. Paroubek si od návštěvy čínského premiéra slibuje hlavně rozvoj obchodu s miliardovou asijskou velmocí.

Senát schválil snížení daní pro lidi s nižšími a středními příjmy

Lidé s nižšími a středními příjmy budou od příštího roku platit na daních méně. Lidé s příjmy do 20.000 korun hrubého měsíčně ušetří ročně přes 4000 korun, lidem s příjmem do 30.000 korun zůstane téměř 3000 Kč ročně. U vyšších příjmových kategorií má roční úspora činit několik stovek korun. Daňovou novelu schválil Senát a nyní ji dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Senátoři novelu přes řadu výhrad schválili téměř jednomyslně kvůli tomu, aby mohla nabýt účinnosti od Nového roku. "Celkem v důsledku aplikace této novely by měli občané v České republice ušetřit na svém daňovém odvodu v příštím roce zhruba 14 miliard korun," řekl senátorům ministr financí Bohuslav Sobotka. Navržené úpravy by podle něj měly lidi motivovat i k přijetí méně placené práce, sníží náklady práce, příznivě ovlivní snížení nezaměstnanosti. "V neposlední řadě budou znamenat větší daňovou spravedlnost," uvedl ministr. Šéf senátního hospodářského výboru Milan Balabán poznamenal, že daňová zátěž v letošním roce dosáhne svého vrcholu. "Každý občan této republiky ze své peněženky zaplatí ze 100 korun příjmů 38,70 Kč a na úroveň roku 2002 se dostaneme (po přijetí novely) až v roce 2007, bude to úroveň 36,90 Kč," uvedl.

Životní minimum se zvýší, od ledna bude 4420 korun na osobu

Životní minimum se od ledna zvýší o 120 korun z nynějších 4300 na 4420 korun. Tato částka, kterou ve středu schválila vláda, připadá na jednu dospělou osobu, která žije sama. Automaticky od Nového roku vzrostou i sociální dávky, které se od životního minima odvozují - například přídavky na děti či rodičovský příspěvek. "Je také možné, že některým domácnostem po valorizaci životního minima nárok na dávky nově vznikne," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Zvýšení minima si v příštím roce vyžádá 860 milionů korun. Ve sněmovně čeká na závěrečné schvalování zákon, který má systém dávek změnit. Lidé, kteří se nespolehnou jen na jejich pobírání a přivydělají si, by si mohli výrazněji přilepšit. Podle plánu by norma měla platit od pololetí příštího roku.

Opoziční ODS chystá svůj vlastní návrh, kterým chce systém dávek radikálně změnit. Životní minimum je společensky uznanou hranicí příjmů, pod kterou nastává stav hmotné nouze. Skládá se ze dvou částí. První složka, která zahrnuje náklady na osobní potřeby a výživu, se od ledna se zvedne z 2360 korun na 2400 korun. Druhý díl, který představuje obnos na domácnost, se zvýší z 1940 na 2020 korun. Za rozdílným zvýšením obou částek stojí zdražování - podle ministerstva práce ceny potravin rostly pomaleji než například ceny energií. Vláda musí zvýšit životní minimum tehdy, pokud se index spotřebitelských cen v daném období zvedne o víc než dvě procenta. Ve sledované době od loňského října do letošního září ceny rostly o 2,2 procenta.

Návrh zákona o registrovaném partnerství je před schvalováním

Návrh zákona, který by homosexuálům umožnil uzavírat registrované partnerství, ve sněmovně postoupil do závěrečné fáze projednávání. Poslanci by o něm měli rozhodnout možná příští týden. Předpokládá se, že hlasování bude opět velmi těsné, zastánci zákona věří, že tentokrát uspějí. Jde už o pátý pokus tuto normu prosadit, všechny čtyři předchozí byly neúspěšné. Naposledy, tedy letos v únoru, ale ke schválení zákona chyběl jen jeden hlas. Zákon o registrovaném partnerství patří k nemnoha věcem, které pravidelně rozdělují i jednotlivé politické frakce, jednotně proti jsou jen lidovci. Ti také ve čtvrtek navrhli zamítnutí předlohy. Víc hlasů získává norma spíš od levicových poslanců. Premiér Jiří Paroubek v září prohlásil, že přijetí registrovaného partnerství patří k prioritám sociální demokracie.

Paroubek uvažuje kvůli investici Hyundai o vyvlastnění pozemků

Premiér Jiří Paroubek uvažuje kvůli investici korejské automobilky Hyundai o vyvlastnění pozemků v Nošovicích na severu Moravy. Uvedl to po setkání s eurokomisařem pro hospodářské a měnové otázky Joaquínem Almuniou. "Pokud jde o Nošovice, nevylučuji ani nějaký dost razantní postup. Záleží teď na ministerstvu průmyslu a poslaneckém klubu ČSSD. Dovedu si představit nějaký speciální zákon pro tento účel, který by vedl k vyvlastnění těchto pozemků," uvedl. "Neumím si představit, že bychom ty věci nechali jen tak," dodal.

Premiér ve středu jednal s viceprezidentem automobilky, kterého ujistil o velkém zájmu ČR investici za 35 až 40 miliard korun získat. Podle Paroubka by bylo možné uvažovat i o jiné lokalitě, kterou je například Mošnov. Korejci ale preferují Nošovice, kde se hejtmanství Moravskoslezského kraje nedaří vhodné pozemky od vlastníků vykoupit. Premiér je připraven jet v polovině příštího měsíce do Koreje, aby kandidaturu ČR na výstavbu nového závodu podpořil.

Rath slíbil Senátu zprávu k VZP a odešel, Senát to má za pohrdání

Ministr zdravotnictví David Rath slíbil Senátu zprávu o Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). O tomto tématu se však chce se senátory bavit, až mu to jeho program umožní. Řekl to ve čtvrtek v reakci na požadavky, aby objasnil důvody uvalení nucené správy na VZP. Poté z horní komory odešel s tím, že má neodkladný program. Senátoři jeho odchod v usnesení označili za "pohrdání parlamentní demokracií" a požádali premiéra Jiřího Paroubka o zjednání nápravy. "I když to není samozřejmě povinností člena vlády se zodpovídat z exekutivních rozhodnutí Senátu, tak jsem připraven s vámi o té věci diskutovat, ovšem v čase, který bude dojednán tak, aby mi to časový program umožnil," uvedl Rath. Ministr se původně projednávání své reakce na usnesení Senátu nechtěl vůbec účastnit a odcházel z jednacího sálu. Na výzvu předsedajícího schůze Jiřího Lišky se ale nakrátko vrátil k řečnickému pultu. Předseda Senátu Přemysl Sobotka odmítl Rathovo tvrzení, že na jednání Senátu o situaci kolem VZP nebyl pozván, neboť pozvánku dostal ve středu kurýrní poštou. Rath poté řekl, že dohodnuto bylo jeho vystoupení k novele zákona o návykových látkách. Později v prohlášení dodal, že jednání senátorů z řad ODS lze považovat za účelové.

Odbory: Sněmovna i vláda postupovaly ve VZP v rozporu se zákonem

Sněmovna, vláda i ministerstva zdravotnictví a financí postupovaly v minulosti v otázce Všeobecné zdravotní pojišťovny v rozporu se zákony. Novinářům to řekl šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Své tvrzení zdůvodnil tím, že instituce léta dostávaly výroční zprávy pojišťovny i její pojistné plány, znaly je a případně schvalovaly. O dluzích a problémech tedy věděly. "Je naprosto jasné, že odpovědnost za deficit zdravotního pojištění je rozptýlena a je převážně mimo VZP," uvedl Schlanger.

Schodek VZP překročil údajně již 14 miliard korun. Ministr David Rath uvalil před měsícem na pojišťovnu nucenou správu. Podle něj za dluhy může hlavně odstupující ředitelka VZP Jiřina Musílková špatným řízením hospodaření. Situaci má prověřit i sněmovní vyšetřovací komise. "Je trochu absurdní, že si Poslanecká sněmovna zřídí vyšetřovací komisi, protože ona by měla začít vyšetřovat také sebe," uvedl Schlanger.

Jedním z důvodů pro uvalení nucené správy na pojišťovnu bylo nenaplňování jejího rezervního fondu, které je povinné. "O tom, že se fond neplní, se ví deset let," uvedl předák. Dodal, že na tuto skutečnost pojišťovna upozorňovala a zahrnovala ji také do svých zdravotně pojistných plánů. Sněmovna je schvalovala, projednávala je vláda a věděla o nich ministerstva zdravotnictví i financí, zdůraznil Schlanger. Musílková již dříve objasnila, že pojišťovna místo vytváření rezervy použila peníze na platby zdravotníkům za péči. Jinak by ji hradila s ještě větším zpožděním než nyní.

Odbory žádají, aby se ve VZP uskutečnila nezávislá kontrola, která dá zjištění do souvislosti s rozhodnutími parlamentu, vyhláškami ministerstev a usneseními vlády o VZP. "Teprve tato analýza ukáže odpovědnost jednotlivých orgánů, samosprávy, veřejné správy a státních úřadů," uvedl odborář. Podle něj politickou odpovědnost ale nesou vlády, které systém nastavily a později neupravily. Nechaly ho tak "přijít ke krachu a nyní vše zaplatí daňoví poplatníci," míní Schlanger. Stát totiž část dluhů VZP pravděpodobně srovná. Výsledky analýzy by se podle předáka mohly stát podkladem pro vytvoření zdravotnické koncepce a opatření ke zlepšení financí zdravotního pojištění. Odbory již léta navrhují, aby veřejné zdravotní pojištění kontroloval nový nezávislý úřad. "Příliš politicky laděné orgány, tedy ministerstva, prostě ten mandát (kontrolovat) neumějí splnit," dodal Schlanger. Stát by podle něj měl jen nastavit podmínky, odpovědnost za nasmlouvání péče by měly nést pojišťovny, míní.

Senát vybral Kůrku na poslední volné místo mezi ústavními soudci

Ústavní soud bude moci zanedlouho zasedat v kompletním složení. Senát ve čtvrtek vybral jednoho ze soudců Nejvyššího soudu Vladimíra Kůrku na poslední prázdné místo mezi ústavními soudci. Kůrka v tajné volbě získal podle informací ČTK hlasy 61 z 65 přítomných senátorů. Prezident Václav Klaus, který Kůrku nominoval, tak může svého kandidáta jmenovat. Sedmapadesátiletý Kůrka uvedl, že soudcovství je v podstatě celý jeho život. "V mém životě hraje hlavní roli," řekl. Soudce se soustřeďuje na občansko-právní spory, u Nejvyššího soudu je od roku 1996. Nikdy nebyl členem komunistické ani jiné politické strany. Kůrka je členem zkušebních komisí České advokátní komory. Dříve byl předsedou Okresního soudu v Mostě. Věnoval se hlavně procesní, bytové a restituční agendě a také exekucím. Lektorsky působí v Justiční akademii.

Vláda schválila návrh na zlepšení postavení klientů bank

Vláda schválila materiál ministerstva financí na zlepšení postavení klientů bank. Ministerstvo v něm počítá se změnami zákonů i s písemnou dohodou s bankami. Změny zákonů zahrnují například zákazy účtování poplatků za neuznanou reklamaci a za rušení účtů. Ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že materiál je výrazným krokem, který by měl posílit ochranu klientů bank. Samoregulací od bank by měla vzniknout asi třetina opatření. Úkolem pro Sobotku bude do konce roku vytvořit stálou expertní skupinu pro finanční sektor a předložit do konce příštího roku věcný záměr zákona o finančním ombudsmanovi. Konkrétní úlohy mají i další ministerstva. Legislativní návrhy by měly být postupně předkládány v prvním pololetí roku 2006. Schválený materiál obsahuje povinné přikládání sazebníků ke smlouvám, možnost odstoupení od smlouvy v případě nesouhlasu s novým ceníkem či vytvoření jednotné databáze sazebníků. Nově by měl být zřízen institut finančního ombudsmana, který by měl na starosti spory klientů s bankami a vytvářel by pravidla pro jejich vztahy. Banky ve středu dopoledne ohlásily, že se připojí ke společnému prohlášení České bankovní asociace a ministerstva financí, týkajícího se změn v bankovním sektoru.

Ombudsman: Na problémy s Pozemkovým fondem jsme poukazovali léta

Kancelář veřejného ochránce práv upozorňovala na problémy týkající se Pozemkového fondu již v roce 2001. V souhrnné zprávě o činnosti úřadu tehdy informoval ombudsman zákonodárce, že postavení Pozemkového fondu z něj dělá "nekontrolovaný subjekt, který může rozhodovat podle své úvahy". Poslanci ovšem ani po opakovaných upozorněních na varování nereagovali, řekl novinářům veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Pozemkový fond není správním úřadem, což znamená, že ombudsman ze zákona nemá právo zahájit šetření týkající se jeho činnosti. Veřejnému ochránci práv proto nezbylo nic jiného, než na problémy spojené s fondem poukazovat ve svých souhrnných zprávách, které pravidelně předkládá Poslanecké sněmovně.

Senát odmítl možnost, aby lékaři kupovali vakcíny od distributorů

Senát podle očekávání odmítl možnost, aby lékaři nakupovali vakcíny přímo od distributorů a poté je dávali pacientům. Z novely zákona o návykových látkách navrhl vypustit příslušnou změnu zákona o léčivech, a normu proto vrátil sněmovně. Podle senátorů by změna nemusela znamenat zamýšlené zrychlení procesu očkování. Tento návrh již kritizovala Česká lékárnická komora.

Srba byl obžalován za předražené zakázky ministerstva zahraničí

Kauza předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů míří k soudu. Státní zástupkyně Dagmar Máchová ve čtvrtek odeslala obžalobu na bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničních věcí Karla Srbu a osm dalších lidí. "Jde o první zažalovanou hospodářskou korupci," řekla Máchová ČTK. Policie se na korupci na ministerstvu zahraničí zaměřila, když byl Srba obviněn z přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o něm psala. Za plánování vraždy byl Srba pravomocně odsouzen k osmiletému vězení, nejvyšší žalobkyně však podala dovolání, v němž žádá přísnější trest. Spoluobviněná z osnování vraždy Eva Tomšovicová u výslechu uvedla, že pro Srbu vybírala od firem peníze za zprostředkování veřejných zakázek. Srba je nyní obžalován z organizování trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku a z přijímání úplatku. Je ohrožen trestní sazbou od dvou do osmi let. Soud však může uložit souhrnný trest, kdy ten původní za přípravu vraždy zruší a uloží trest za všechnu trestnou činnost dohromady. Pohybovat se přitom může v rámci přísnější sazby, v tomto případě tedy sazby za vraždu. Uložit tak může až patnáctiletý trest. Srba obvinění z korupce od samého počátku odmítá. Tvrdí, že se o zakázkách, které jsou předmětem obvinění, rozhodovalo v době, kdy na ministerstvu již nepracoval. "Je pravda, že z doby jeho působení na úřadu nebylo prokázáno nic," uvedla Máchová. Policie však přesto považuje Srbu za organizátora následných korupčních aktivit.

Odvolaní ředitelé památkové péče se všichni hlásí do konkurzu

Do konkurzu na ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ) a na desítku ředitelů jeho územních pracovišť se hlásí všichni, které z těchto funkcí minulý týden k jejich překvapení ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal. ČTK to za sebe i za ostatní potvrdil Zdeněk Novák, který stanul v čele NPÚ na začátku prosince na pouhý jeden den, a to poté, co uzavřel svou desetiletou éru náměstka ministra kultury. Uzávěrka veřejné soutěže je 9. prosince v poledne. Vhodné kandidáty vybere komise, o jejímž složení, stejně jako pak i o jmenování ředitelů, rozhodne ministr. Novák se zúčastní, protože má podle svých slov o tuto práci zájem a není mu jedno, co se v památkové péči děje. NPÚ by měl být podle mluvčí ministerstva "v plně funkčním stavu" 19. prosince. Ministerstvo podle ní odhaduje počet přihlášek v řádu desítek uchazečů. Památkáři jsou ovšem názoru, že ministrův krok vůči ředitelům územních pracovišť není v souladu se zákoníkem práce. Aby mohl vedle Nováka odvolat i tyto ředitele, změnil totiž Jandák k 1. prosinci statut NPÚ. Původní podoba statutu platného od roku 2003 říkala, že ředitele územních pracovišť - s předchozím písemným souhlasem zřizovatele - jmenuje a odvolává generální ředitel ústavu jako statutární zástupce organizace. Tuto pravomoc na sebe nyní převedl ministr. Nový statut nemá dosud NPÚ k dispozici. Ministrův náměstek František Formánek tvrdí, že pracovněprávních vztahů se změna statutu netýká, památkáři si myslí opak. Ministr odvolal vedoucí pracovníky státní památkové péče podle svého vyjádření kvůli její reorganizaci a zefektivnění. Klub za starou Prahu, známá občanská iniciativa, se však domnívá, že kdyby chtěl ministr skutečně řešit "problémy s památkáři", musel by především napadnout současný zákon, který umožňuje nerespektování názoru památkových ústavů magistrátními či obecními úředníky.

V Ratibořicích na Náchodsku ožily staročeské zvyky a tradice

Babiččino údolí v Ratibořicích na Náchodsku ve čtvrtek dopoledne ožilo ukázkami staročeských adventních zvyků. Na tradiční akci Advent v Babiččině údolí vystupuje několik desítek účinkujících v krojích a dobových kostýmech. "Během dopoledne dorazily především školní zájezdy, další školáci mají prohlídky objednané také na pátek," řekla ČTK pracovnice ratibořického zámku. Akce, která skončí v neděli odpoledne, začíná prohlídkou přízemí zámku, potom návštěvníci zamíří do mlýna, kde jsou připraveny ukázky vánočních zvyklostí. Ve Starém Bělidle uvidí babičku s vnoučaty při štědrovečerní oslavě. K typické vánoční atmosféře v Babiččině údolí chybí podle organizátorů pouze sníh, který v minulých dnech roztál. Advent v Babiččině údolí každoročně přiláká několik tisíc návštěvníků, letošní akce je součástí Roku Babičky Boženy Němcové, který u příležitosti 150. výročí vydání knihy vyhlásila Česká Skalice a muzeum věnující se autorce. Podobná akce, nazvaná Oživení postav z Babičky, se v Ratibořicích koná každoročně v červnu, součástí Roku Boženy Němcové byly letos také podzimní Jiřinkové slavnosti a výstava ilustrátora Adolfa Kašpara.

Desítka českých skokanů nastoupí do kvalifikace SP v Harrachově

Deset českých skokanů na lyžích se představí v páteční kvalifikaci na závod Světového poháru v Harrachově. Ve čtvrtek se pod Čertovou horou poprvé skákalo a můstek s chlazenou stopou si vyzkoušel i Jakub Janda, momentálně vedoucí závodník průběžného pořadí seriálu. V neoficiálním tréninku bez měření vzdáleností si nájezd a profil můstku otestovala celá česká reprezentace, pro kterou byl trénink interní bojem o účast v páteční kvalifikaci, jež začne ve 13 hodin. Vedle jistých členů A-týmu Jandy, Jana Matury, Jana Mazocha a Antonína Hájka dostanou šanci i František Vaculík, Michal Doležal, Ondřej Vaculík, Lukáš Hlava, Borek Sedlák a Roman Koudelka.

České hokejisty v NHL trápí zranění, Hadamczik je ale klidný

Řada českých hokejistů v NHL má v těchto dnech různé zdravotní problémy. Kouč Alois Hadamczik přišel dva měsíce před olympijskými hrami definitivně o možnost povolat Josefa Vašíčka a nyní také o dalšího útočníka Martina Havláta. Přesto jej špatné zprávy ze zámoří neznervózňují. "Zranění k hokeji patří, to my nemůžeme nijak ovlivnit. Nic s tím nenaděláme, šanci dostanou další hráči, kteří budou zdraví," řekl Hadamczik ČTK. Hokejisty, kteří z různých důvodů vynechávají zápasy NHL, proto ani neobvolává. Mimo hru momentálně nejsou pouze Vašíček a Havlát. Problémy s třísly limitují Petra Čajánka ze St. Louis, Roberta Langa z Detroitu, Radka Dvořáka z Edmontonu a Radka Bonka z Montrealu, Filip Kuba chybí v sestavě Minnesoty kvůli potížím se zády a Roman Hamrlík musel odstoupit ze zápasu Calgary již v první třetině poté, co si poranil koleno. Samostatnými kapitolami jsou stavy obránce Jiřího Fischera z Detroitu a útočníka Patrika Eliáše z New Jersey. Fischer měl nedávno problémy se srdcem a zkolaboval při zápase proti Nashvillu. Přímo před zraky Hadamczika a generálního manažera Zbyňka Kusého, kteří byli v zámoří na inspekční cestě. O Fischerově návratu na led není momentálně jasno. Hadamczik však naznačil, že jeho jméno se v nominaci, kterou musí složit do 22. prosince, objeví. "Když bude zdravý, patří do základní sestavy. Otázkou však je, jestli bude v nejbližší době hrát," uvedl Hadamczik. Obdobná je situace u Eliáše, který začátkem roku onemocněl při svém angažmá v Rusku žloutenkou a od té doby nehrál.

Počasí

Meteorologové čekají v pátek oblačno až zataženo, místy občasné sněžení, v nížinách zpočátku déšť se sněhem. Teploty -1 až +3 stupně.