Zprávy

ODS v Brně zahájila kampaň a představila program "pro všechny"

ODS na víkendovém kongresu v Brně demonstrovala odhodlání sněmovní volby v příštím roce vyhrát tak přesvědčivě, aby mohla sestavit vládu a prosadit potřebné reformy sociálního, daňového, zdravotního či penzijního systému. Voličům chce nabídnout kromě tradičních pravicových hodnot i témata, kterým se dříve spíše vyhýbala, jako je ochrana ve stáří, podpora rodin s dětmi či boj proti korupci. "Nasloucháme všem a máme řešení pro vás pro všechny," vzkázal veřejnosti předseda strany Mirek Topolánek. Již dříve uvedl, že k tomu, aby strana s jistotou převzala vládní odpovědnost, potřebovala by získat alespoň 36 procent hlasů. Když se do vlády nedostane, Topolánek rezignuje. Kongres v závěrečné rezoluci konstatoval, že je "nezpochybnitelným vůdcem" - jako reakci na spekulace, že část strany není s vedením spokojena. ODS podle Topolánka zbořila mýtus, že tváří v tvář rostoucí oblibě ČSSD ztrácí nervy a není jednotná. Dvoudenní jednání bylo podle něj začátkem pozitivní kampaně. Soupeřům z Lidového domu šéf ODS vzkázal, že už brzo je jeho strana vystřídá u moci. ODS chce vystupovat také jako strana, která zamezí rostoucímu vlivu komunistů a zastaví dosavadní "vulgární, arogantní a korupční" styl vládnutí ČSSD v čele s premiérem Jiřím Paroubkem. Někteří řečníci včetně prezidenta a expředsedy ODS Václava Klause apelovali na ODS, aby se semkla a nevytvářela ve straně umělou řevnivost mezi pražským vedením a kraji.

Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý představil na sjezdu princip rovné daně, rovného důchodu a státem garantovaného příjmu. ODS chce prosadit například i peněžité bonusy za vychované děti, které budou ke svým důchodům dostávat senioři. Zachování solidarity předpokládá i reforma zdravotnictví podle stínového ministra Tomáš Julínka. Díky konkurenci mají pojišťovny a nemocnice přistupovat k pacientům jako "váženým" klientům, kteří budou moci přímo rozhodovat o třetině peněz, které odevzdávají na zdravotním pojištění.

V Brně občanští demokraté představili také vizuální tvář své předvolební kampaně - hesla, grafiku i spot režiséra Filipa Renče využívající filmové postavy Indiany Jonese. Volebním symbolem bude modrá turistická značka, kterou doplní ještě oranžová barva.

Zahraničí ČR dluží 37,2 mld. Kč, čtyřikrát méně než před 12 roky

Výše dluhů, které mají cizí státy vůči České republice, se od roku 1993 snížila zhruba čtyřikrát. Při vzniku samostatného státu cizí země ČR dlužily 156 miliard korun, letos na konci srpna to bylo 37,2 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, jež ČTK získala z ministerstva financí. Největší pohledávku - přes osm miliard korun - má Česko v Rusku; o miliardu méně pak České republice dluží Irák. Dluh Česka vůči zahraničí ale jeho pohledávky výrazně převyšuje. Z údajů České národní banky vyplývá, že ve druhém čtvrtletí letošního roku se zvýšil o 44 miliard na 1073 miliard korun. Samotný vládní dluh z této částky představuje přibližně 19 procent. "Ve srovnání s celkovým objemem českých závazků i dluhů jsou pohledávky vůči jiným vládám velmi nízké. Český stát i česká ekonomika jako celek jsou dnes čistým dlužníkem," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek.

Němec bude požadovat 300 milionů a 200 nových lidí pro vězeňství

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) bude pro vězeňskou službu požadovat finanční injekci ve výši 300 milionů korun a navýšení personálu o 200 nových lidí. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT 1. S požadavkem přijde na vládu po hlasování o státním rozpočtu, které se v dolní komoře parlamentu očekává příští týden. Posledním impulzem byl podle něj nedávný útěk vězňů Rostislava Roztočila a Romana Čabrady z plzeňské věznice, který znovu ukázal na nevyhovující stav českého vězeňství. Situace je dlouhodobě špatná, schází kolem pěti miliard korun, řekl ministr. Stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil uvedl, že největší opoziční strana navýšení peněz i příchod nového personálu podpoří. Soudí, že 300 milionů korun je naprosté minimum.

Sobotka sněmovně navrhne změny zákona o bankách asi koncem ledna

Koncem ledna by se mohl ve sněmovně objevit návrh změn zákona o bankách, které podle ministerstva financí zlepší postavení klientů peněžních ústavů. Ministr financí Bohuslav Sobotka zřejmě vzhledem k blížícímu se závěru funkčního období vlády předloží návrh rovnou ve sněmovně jako poslaneckou iniciativu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Víme, co chceme udělat, a diskutujeme s bankami o tom, jak by se to mělo udělat," uvedl. Za zvláštní označil situaci, kdy Česká bankovní asociace je proti mnoha změnám, ale zároveň řada členských bank s ministerstvem údajně o způsobu provedení novinek jedná. Asociace v minulosti většinu požadavků ministerstva odmítla. Podle dosavadních informací navrhuje ministerstvo legislativní změny ve 13 oblastech. Chce například uzákonit, aby byl povinně přikládán sazebník ke smlouvám. Informace o jeho změnách by pak klienti měli mít včas; MF navrhuje lhůtu jednoho měsíce. Legislativa by se měla upravit i tak, aby lidé měli možnost odmítnout přikládání reklamy do výpisů z účtů. Zřídit by se měl institut finančního ombudsmana i jednotná databáze sazebníků. Ombudsman by měl vzniknout ze současného finančního arbitra. Prouza uvedl, že zdražení bankovních služeb v souvislosti s požadavky ministerstva financí neavizuje žádná z bank, s nimiž o tom ministerstvo mluvilo a které vědí, že určité změny musejí nastat. "Argument, že dojde k zásadnímu zdražení, používá jedna jediná banka, která je velmi tvrdě proti změnám," uvedl Prouza. Sobotkův úřad si nechal zpracovat průzkum, podle něhož by byla informace o tom, jak banka v historii měnila své ceny, velmi důležitá při výběru banky pro 63 procent lidí. Téměř každý, a to 92 procent dotázaných, by si pak přál, aby sazebník byl součástí smlouvy, uvedl dále náměstek. Prouzův oponent v pořadu, hlavní ekonom ING Bank a bývalý ministr financí Jiří Rusnok, souhlasí s tím, že další kultivace českého bankovního trhu je nutná. Spíš by ale podle něj pomohlo posilování konkurenčního prostředí.

Vztahy ČR a Německa jsou dobré, pracovní trh ale Německo neotevře

Otevření německého pracovního trhu se Česko nedočká ani od nové berlínské vlády. Potvrdil to v sobotu německý ministr zahraničí Frank-Walter po setkání s českým protějškem Cyrilem Svobodou. Vzájemné vztahy jsou ale vynikající, zopakovali ministři. Jejich slova potvrdila i víkendová konference Česko-německého diskusního fóra, kterou šéfové diplomacií v Berlíně zahájili. Původní země Evropské unie mohou omezit volný pohyb pracovníků z nových členských států až na sedm let od loňského rozšíření EU. Některé státy omezení zrušily, nebo to chtějí udělat, vlivné Německo bude ale pracovní trh chránit dál. "Velká koalice se dohodla, že převezme postoj předchozí vlády a možnosti omezení flexibility vyčerpá," potvrdil Steinmeier stanovisko nového koaličního kabinetu kancléřky Angely Merkelové. Svoboda ovšem před novináři zdůraznil, že záplava Čechů na německém pracovním trhu nehrozí. "Zpráva, která přichází od nás: Nepřinášíme, nepřineseme žádné nebezpečí," oponoval.

Diskusní fórum ukázalo šíři projektů a stav vztahů ČR a Německa

Činnost Česko- německého fondu budoucnosti by měla pokračovat, míní jeho ředitel Tomáš Jelínek. Fond je podle něj těžištěm podpory dvoustranné spolupráce. Jelínek to v neděli řekl na Česko-německém diskusním fóru v Berlíně. Závěr dvoudenní výroční konference fóra náležel dvoustranným projektům a organizacím a podle účastníků ukázal bohatství a různorodost společných projektů, a doložil, jak dlouhou cestu se podařilo od počátku 90. let ujít, pokud jde o vytváření vztahu vzájemné důvěry a informovanosti. Fond budoucnosti vznikl v roce 1997 s platností na deset let ke koordinaci projektů vzájemného porozumění. Současný dobrý vztah česko-německých vztahů ale podle nynějšího ředitele fondu Tomáše Jelínka dovoluje soustředit se v budoucích projektech nejen na česko-německou spolupráci, ale i na evropský prvek. "Jde o to, vytipovat témata, v nichž mohou Češi a Němci přispět k vytváření evropské identity," míní Jelínek. Dvoudenní konferenci v sobotu zahájili ministři zahraničí České republiky a Německa Cyril Svoboda a Frank-Walter Steinmeier, kteří znovu ocenili vzájemné vztahy. Jan Šícha, ředitel Českého centra v Mnichově a člen koordinační rady diskusního fóra na ně navázal a během fóra prohlásil špatnou etapu vzájemných vztahů za definitivně uzavřenou.

Premiér Paroubek zahájil sérii vystoupení s Jiřím Krampolem

Premiér Jiří Paroubek v sobotu společně s hercem Jiřím Krampolem v Živanicích na Pardubicku odstartoval sérii představení nazvaných Pane premiére, jste opravdu tak dokonalý? Zábavný pořad by měl mít několik desítek pokračování, Krampol také připravuje s Paroubkem knihu. "Já si myslím, že se lidé chtějí bavit. Já se rád bavím s lidmi, abych se neodtrhl. Je to dobrý druh pořadu, nebavit se jen o politice, ale i o normálních věcech. Ukázat jim, že jsem člověk," řekl novinářům po skončení pořadu Paroubek, který si pochvaloval příjemnou atmosféru v sále a popřel, že se jedná o způsob předvolebního boje. To odmítl také Jiří Krampol, který premiéra pochválil za smysl pro humor. "Jsem člověk, který politice absolutně nerozumí. Například se Slávkem Šimkem jsem se rozešel, protože dělal politickou satiru. Tohle nemá s politikou vůbec nic společného," řekl Krampol. Pořad, ve kterém zazněly anekdoty o blondýnkách, frekvenci pohlavního styku či veselé historky ze života, zahájil Krampol rozhovorem se sexuologem Radimem Uzlem. Během pořadu čtyřikrát vystoupila zpěvačka Světlana Nálepková. Paroubek přišel na podium za potlesku a tónů písně Františka Ringo Čecha Já už jdu, jdu, jdu, už mám všechno hotový... Poté Krampol pokládal Paroubkovi otázky, které napsali návštěvníci pořadu na lístečky.

Soud projedná možnost obnovy procesu s mužem odsouzeným za vraždu

Středočeský krajský soud začne ve čtvrtek jednat o žádosti na obnovu procesu s Rostislavem Roztočilem, který byl v roce 1985 v nepřítomnosti odsouzen za vraždu egyptského studenta k výjimečnému trestu 24 let vězení. Později mu byl trest snížen na 17 let. Roztočil letos na začátku listopadu uprchl společně s dalším odsouzeným vrahem Romanem Čabradou z plzeňské věznice. Po několika dnech ho zadržela německá policie, Čabrada stále uniká. Roztočil žil v době rozsudku v Rakousku, na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, ale Rakousko ho odmítlo vydat. Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zadržen byl až v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Do té doby prý pravidelně navštěvoval rodnou zemi bez jakýchkoli problémů. Odsouzený nastoupil trest, ale podal ke Krajskému soudu v Praze žádost o obnovení procesu. Prohlašuje, že je nevinen. U prosincového soudu se však zřejmě neobjeví, Německo ho totiž údajně opět odmítá vydat - není prý přesvědčeno o jeho vině.

ČT: Brit, kterého zranil vánoční strom, žádá uznání odpovědnosti

Britský turista Malcolm Tuffin, kterého zranil předloni vánoční strom na Staroměstském náměstí, žádá, aby pražský magistrát a společnost Folk Art Production za událost uznaly odpovědnost. Pokud tak neučiní, hodlá je žalovat. Město i pořádající firma zodpovědnost už dříve odmítly, uvedla v neděli Česká televize (ČT). "Tady byl porušen stavební zákon, porušena tady byla generální prevence. Je tu odpovědnost jak hlavního města Prahy, tak provozovatele," řekla ČT Tuffinova právnička Marie Cilínková. Podle ní by mohl žádat odškodné až šest milionů korun. Praha a bývalý pořadatel trhu podle ČT mají týden na to, aby uznali svoji odpovědnost za pád stromu a zraněného Brita odškodnili. Pokud to neudělají, jeho právnička na ně 6. prosince podá žalobu o uznání odpovědnosti.

Smog se z Karvinska rozšiřuje na celý Moravskoslezský kraj

Smogová situace na Karvinsku proti předpokladům meteorologů trvá. Prachu v ovzduší je sice méně než v pátek, kdy hodnoty překračovaly stanové limity až čtyřnásobně, smog se ale rozšířil téměř na celé území Moravskoslezského kraje. Vyplývá to z informací ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší je situace v Bohumíně, kde kolem poledne naměřili přes 150 mikrogramů prašného aerosolu na metr krychlový, limit je přitom 50 mikrogramů. Ve Věřňovicích, Ostravě, Havířově, Karviné a Orlové se naměřené hodnoty pohybovaly mezi 100 až 150 mikrogramy na metr krychlový. Jen o něco nižší hodnoty zaznamenaly přístroje v Českém Těšíně, Studénce a Frýdku-Místku. Ostravská pobočka ČHMÚ očekává, že nepříznivé rozptylové podmínky budou lidi trápit nejméně do pondělka. Krátkodobé koncentrace dalších měřených škodlivin jsou pod limity.

Jihlavsko si připomnělo 200. výročí bitvy napoleonských válek

Na Jihlavsku se po 200 letech opět utkaly oddíly napoleonské a rakouské armády. Vojáci v dobových uniformách se nejprve utábořili ve Štokách, později se stejně jako jejich předchůdci přemístili do Jihlavy. Několika stovkám diváků připomněli boje, které se v kraji odehrály ve stejné době jako rozhodující bitva tří císařů u Slavkova. Nepřátelské oddíly se u Štoků utkaly 5. prosince 1805. Napoleonskou stranu zastupovalo asi 6000 Bavorů, proti nim stálo přibližně 9500 Rakušanů. V bitvě padlo několik set vojáků, další stovky lidí byly zraněny. Rakouské oddíly zvítězily a obsadily Jihlavu. "Bylo to ale Pyrrhovo vítězství," řekl ČTK jihlavský historik Zdeněk Jaroš. Rakušané totiž nevěděli, že o tři dny dříve Napoleon u Slavkova porazil spojené rakouské a ruské armády. "Během dvou dnů musely rakouské jednotky znovu opustit město," uvedl Jaroš. Okupace trvala 67 dní. Jihlava nebyla pobořena, ale utrpěla hospodářsky.

Porota bienále v Miami ocenila projekt českého architekta

Mladý český architekt Pavel Hladík získal čestné uznání v mezinárodní architektonické soutěži na bienále v Miami. Porota ocenila jeho projekt variabilní a interaktivní konstrukce, řekl v neděli ČTK Hladíkův spolupracovník Marek Růžička. Hladík, který je prvním českým oceněným v šestileté historii bienále, se prosadil v soutěžní kategorii projektů publikovaných na internetu. Do soutěže zaměřené na projekty, jež vznikly od roku 2002 a dosud nebyly realizovány, se přihlásilo přes sto soutěžících. "Hlavní myšlenkou projektu je, že konstrukce je variabilní a může měnit tvar," uvedl Růžička. Projekt vychází z nekonformního trendu současné moderní architektury. "Možnost, že by dům měnil tvar nebo se pohyboval, je sice pro nás zatím nepředstavitelná, přesto je to jeden ze směrů současného vývoje," konstatoval Růžička.

Mykologové zamkli les; houby domů nepřinesli, byly zmrzlé

Přerovští mykologové v sobotu ukončili letošní houbařskou sezonu zamykáním lesa. Při vycházce po lesích v okolí Tovačova na Přerovsku našli asi 15 druhů hub. Na rozdíl od minulých ročníků je mykologové nepřinesli domů. Houby totiž byly zmrzlé a v kuchyni se nedaly použít. "Smutní z toho určitě nejsme. Ani jsme si s sebou nebrali košíky, protože jsme očekávali, že se mráz na houbách podepíše. Letošní zamykání lesa nebylo o hledání. V lese byla souvislá vrstva sněhu, šli jsme na místa, o kterých víme, že by tam mohlo něco růst," řekl ČTK přerovský mykolog Jiří Polčák. Odborníci podle něj v lesích narazili například na penízovku sametonohou, slizáka mazlavého, hlívu ústřičnou, ucho Jidášovo, pýchavky a šupinovky. Letošní houbařskou sezonu hodnotí mykologové jako nadprůměrnou.

V noci bude na Moravě sněžit, do pondělí srážky zřejmě ustanou

V noci na pondělí meteorologové očekávají na Moravě a ve Slezsku sněžení, od západu však budou srážky postupně ustávat. V pondělí přes den budou v Čechách sněhové přeháňky jen místy, na Moravě a ve Slezsku ojediněle. Uvádí to na internetu Český hydrometeorologický ústav. V noci bude podle meteorologů oblačno až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku zataženo se sněžením. Od západu budou i zde srážky ustávat a oblačnosti bude ubývat. Nejnižší noční teploty dosáhnou minus tří až minus sedmi stupňů Celsia. V pondělí přes den jsou v Čechách místy hlášeny sněhové přeháňky, v horských oblastech i trvalejší sněžení. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus dvou do dvou stupňů Celsia. Na horách bude v 1000 metrech nad mořem mrznout, nejnižší teploty dosáhnou minus tří stupňů Celsia. Vát bude mírný jihozápadní vítr.

Berdych zvítězil v tenisové anketě Zlatý kanár

Tomáš Berdych poprvé zvítězil v tenisové anketě Zlatý kanár. Dvacetiletý hráč převzal ocenění z rukou prezidenta republiky Václava Klause v sobotu na vyhlášení v Přerově a po šesti letech tak ukončil éru Jiřího Nováka. V třináctileté historii ankety je Berdych pátým a nejmladším vítězem. Hlasování 143 osobností, funkcionářů, žurnalistů a zástupců sponzorů pro sebe rozhodl vydařeným závěrem roku, který korunoval triumfem na turnaji série Masters v Paříži. "Po tomto titulu hodně lidí volalo a měnilo své názory," řekl novinářům František Kreuz z časopisu Tenis, který je vyhlašovatelem ankety. Berdych získal 79 hlasů a nečekaně o dvaadvacet hlasů porazil favorizovanou patnáctou hráčku světa Nicole Vaidišovou.

Nejlepší českou veslařkou Knapková

Stříbrná medailistka z mistrovství světa v Japonsku Miroslava Knapková se stala nejlepší českou veslařskou letošního roku. Brněnská skifařka převzala v pražském hotelu Pyramida, kde se v sobotu slavnostní vyhlášení konalo, ocenění pro vítězku ankety Veslařská posádka roku a na pomyslném trůnu nahradila párovou čtyřku mužů, které se v letošní sezoně nepodařilo navázat na medailové úspěchy z minulých let. Druhé místo v hlasování trenérů, funkcionářů a novinářů obsadil skifař Ondřej Synek, jenž na MS v Gifu získal bronz a navázal tak na své vítězství ve Světovém poháru. "Bylo jasné, že vyhraji já, nebo Ondra Synek, a abych pravdu řekla, tak jsem předpokládala, že spíše vyhraje Ondra. Je to chlap," řekla Knapková v rozhovoru pro ČTK. Veslařka pražské Slavie anketu vyhrála jako první žena v historii. Podobným anketám nepřikládá velký význam, přesto ji vítězství potěšilo.

Počasí

V pondělí bude oblačno, přechodně polojasno, v Čechách místy sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem -3.