Zprávy

Zdravotnictví se neuklidňuje, Rath vyhlásil na VZP nucenou správu

Situace ve zdravotnictví se ani po jmenování nového ministra, jímž se před týdnem stal David Rath, neuklidňuje. Rath ve čtvrtek uvalil nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Premiér Jiří Paroubek vzápětí vyzval ředitelku VZP k odstoupení. Prezident Václav Klaus pak z Indie vzkázal, že nucenou správu pokládá za neopodstatněný krok, který by mohl situaci VZP ještě zhoršit. Za to si od Ratha i předsedy vlády vysloužil ostřejší slova.

Rath zdůvodnil uvalení nucené správy tím, že dluh VZP stále roste. Schodek překročil deset miliard korun. Ministr podle svých slov prý také nemá záruku, co se stane se třemi miliardami, které stát do VZP nyní nalil. Na veškeré platby a finanční toky bude tedy nyní ve VZP dohlížet nový ministrův náměstek Antonín Pečenka. Dříve působil ve VZP jako vrchní ředitel úseku zdravotní péče, je členem ODS.

Občanští demokraté Pečenku ve svém prohlášení označili za nedůvěryhodnou osobu. Podle prezidenta Klause jmenování člena opoziční strany správcem má jen zakrýt mocenské ambice vlády. Ministr uvedl, že někteří členové ODS jsou obchodně napojeni na VZP. ODS se proti jeho tvrzením ohradila, podle ní jsou osobní a neopodstatněná. Sám Rath byl v 90. letech členem ODS. Podle ministra je nyní hlavní sídlo této strany na Hradě. Klaus ji odtud ze zoufalství, že je ODS neakční, řídí, prohlásil Rath. Paroubek zase uvedl, že prezident situaci ve zdravotnictví nerozumí a neměl by se do praktické politiky míchat.

Podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera pojišťovna nucenou správu respektuje. Důvody, které k ní vedly, chce ale analyzovat. Pokud zjistí, že nebyly oprávněné, podnikne právní kroky. Jedním z nich je možnost obrátit se na soud. Ministr Rath ředitelce VZP Jiřině Musílkové pohrozil, že pokud nebude se správcem spolupracovat, pošle na ni policii. Podle ministra se totiž ředitelka VZP snažila bez vědomí správce svolat správní radu pojišťovny. Musílková Rathovy výtky odmítla.

Ministr chce prosadit i změnu zákona, aby jmenování a odvolání ředitele VZP nenavrhovala jako dosud správní rada pojišťovny, ale přímo vláda. Novelu zákona o VZP nyní projednává sněmovna. Její součástí je i ustanovení, že by nynější ředitelka VZP ve funkci skončila v měsíci, kdy by zákon začal platit. Nucená správa je vyhlášena na rok. Pokud by Musílková odstoupila, mohla by VZP mít podle Ratha do šesti týdnů nového ředitele. Za Musílkovou se postavila ODS. Podporují ji i komunisté. S nucenou správou souhlasí, ale jen po nutnou dobu.

Podle představitelů některých zdravotnických organizací je nucená správa krokem k posílení vlivu státu. Jiní od rozhodnutí očekávají ozdravení financí. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek považuje tento krok za logické vyústění situace ve VZP. Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek ho naopak označil za politické gesto, které má "kupovat volební hlasy". Vláda a ministr budou nyní dokazovat, když VZP dostala tři miliardy, že financování zvládají lépe, míní Pekárek. Viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková se obává, že se platby zdravotníkům budou ještě více opožďovat. Všechny úhrady totiž musí správce schválit. Bojí se také toho, aby lidé neztratili k pojišťovně důvěru a nepřešli od ní k jiným pojišťovnám. Jejich odchod by VZP mohl položit, uvedla Fousková.

Ministr zemědělství Zgarba odstoupí z funkce, nahradí ho Mládek

Ministr zemědělství Petr Zgarba odstoupí 16. listopadu z funkce. Jeho nástupcem bude nynější poslanec ČSSD Jan Mládek. Na tiskové konferenci to řekl premiér Jiří Paroubek. Zgarba uvedl, že po debatě s premiérem dospěl k závěru, že nabídne rezignaci kvůli četným mediálním kauzám. V poslední době byla středem pozornosti médií především aféra Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům v okolí Prahy i na dalších místech ČR získat lukrativní pozemky. Za ty mohou obchodníci získat až dvě miliardy korun. Podle Paroubka je situace na ministerstvu zemědělství a Pozemkovém fondu velice složitá. "Já chci zdůraznit, že nevěřím tomu, že by Petr Zgarba byl nějakým způsobem zapleten do toho kontroverzního převodu pozemků, ke kterému došlo v Pozemkovém fondu. Podle mých informací nebyl pro tento kontroverzní převod," prohlásil premiér. Zgrabův nástupce Jan Mládek uvedl, že je třeba rekonstruovat orgány Pozemkového fondu, což bude jeho cílem. Dále se chce zaměřit na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství.

Praha zažalovala převody části půdy, kteoru získali od Pozemkového fondu překupníci

Hlavní město Praha podalo žaloby na neplatnost smluv, podle nichž Pozemkový fond převedl dva pozemky v Uhříněvsi soukromým podnikatelům. Jde zhruba o 77 hektarů, které fond převedl letos v červnu v rámci tzv. zvláštního režimu. Ten umožňoval překupníkům získat lukrativní půdu po celé zemi. Zmíněné pozemky byly vydány v rozporu se zákonem, protože do nich zčásti zasahuje veřejně prospěšná stavba, uvedli zástupci města. "Pokud má magistrát tato podezření, ať se obrátí na soud a ten nechť rozhodne," reagoval mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš. Pozemkový fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil podle dosavadních informací spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy v rozsahu asi 170 hektarů. Vydělat na nich mohou asi dvě miliardy korun. Zčásti šlo o půdu v Uhříněvsi.

Telička odmítl Paroubkovu nabídku stát se pražským volebním lídrem

Bývalý český eurokomisař Pavel Telička odmítl nabídku premiéra Jiřího Paroubka, aby se v parlamentních volbách stal volebním lídrem ČSSD pro Prahu. "Informoval jsem premiéra, že setrvávám na stanovisku z první schůzky. Poslal jsem mu sdělení písemně. Záležitost nabídky na volebního lídra v Praze a na účast ve vládě tím považuji za uzavřenou. Nevidím nic, co by mohlo toto stanovisko změnit," řekl Telička tisku v Bruselu.

Hübnerová: ČR čerpá pomalu peníze z EU, mohla by o část přijít

Česká republika čerpá peníze z fondů Evropské unie vyčleněné na léta 2004-6 podstatně pomaleji, než sama předpokládala. Uvedla to komisařka Danuta Hübnerová odpovědná za regionální politiku EU. V pátek bude proto v Praze burcovat české politiky, aby peníze ze strukturálních fondů EU a z Fondu soudržnosti lépe využívali. Upozorní je, že při dosavadním tempu by ČR mohla o část peněz přijít a zabřednout do potíží hlavně po roce 2007, kdy bude k dispozici mnohem více. "Zatím nehrozí, že by ČR přišla o peníze. Pokud však nedojde k rozhodnému urychlení investic a financování projektů, pak budeme takové hrozbě skutečně čelit," varovala. Podle českých pramenů vyčerpala ČR zatím necelá tři procenta z prostředků ze strukturálních fondů, které pro ni EU vyčlenila na loňský a letošní rok.

Singer: Před přijetím eura dělá ČNB vrásky inflační kritérium

Inflační kritérium, které Česká republika musí splnit před přijetím eura, dělá vrásky České národní bance. Na fóru Asociace exportérů to řekl viceguvernér ČNB Miroslav Singer. ČR nesmí dva roky před přechodem na evropskou společnou měnu o více než 1,5 procentního bodu překročit průměrnou míru inflace tří členských zemí, které dosáhly nejlepších výsledků cenové stability. "Kritérium bylo vymyšleno v době, kdy Evropská unie měla méně členů. Teď těch členů má víc. A je naprosto logické, že s tím, jak se počet členů zvyšuje, tak se ty tři nejlepší inflace snižují," uvedl Singer a upozornil, že je i problém v interpretaci slova nejlepší, který bývá v současnosti zaměňováno se slovem nejnižší. "A to pak vede k tomu, že ty inflace, které my máme plnit, se dostávají někde pod úroveň, která leží mezi dvěma a 2,5 procenta," dodal viceguvernér.

ÚS: Majetek zabavený před únorem 1948 lze vymáhat jen restitucí

Majetek zabavený státem před 25. únorem 1948 lze podle Ústavního soudu (ÚS) vymáhat jen podle restitučních zákonů. ČTK to řekl mluvčí soudu Michal Spáčil. Průlomový verdikt tak například zřejmě zhatí řadu takzvaných určovacích žalob, jimiž se majetku, který kdysi patřil jeho rodině, domáhá František Oldřich Kinský. Verdikt Ústavního soudu se zásadním způsobem promítne do dalšího rozhodování soudů v restitučních a obdobných sporech, řekl Spáčil. Nelze úspěšně usilovat o vrácení takového majetku v běžném občanskoprávním řízení žalobou o určení nebo vydání vlastnictví, protože nejsou splněny její zákonné předpoklady, dodal.

Zatímco v řízeních podle restitučních zákonů museli lidé o zabavený majetek požádat v určité lhůtě, určovací žaloby či žaloby na vydání věci nejsou časově omezené. Restituční zákony navíc úzce specifikovaly okruh lidí, kteří se mohli o majetek ucházet. Při určovacích žalobách je na soudu, aby specifikoval, komu majetek patří, tedy například, že o něj původní majitel nikdy nepřišel.

Madridský klub rokuje o demokracii v postsovětském světě

O postavení demokracie v bývalých komunistických zemích východní Evropy a postsovětské střední Asie bude do soboty jednat v Praze Madridský klub, který je diskusním fórem někdejších prezidentů a předsedů vlád. Desítky hostů z celého světa, včetně bývalého prezidenta USA Billa Clintona, dřívějšího brazilského prezidenta Fernanda Henriquea Cardosa a bývalého francouzského premiéra Lionela Jospina prodiskutují například úlohu občanství při přechodu k demokracii, dopad ekonomických a sociálních reforem v nových demokraciích či roli Evropské unie při změnách režimu a upevňování demokracie v postkomunistických zemích. K diskusi se připojí také řada politologů a odborníků z mezinárodních organizací, nadací a univerzit.

Mašín: Do Čech se zatím nechystám - komunismus tam neskončil

Josef Mašín, který se v roce 1953 se svým bratrem Ctiradem a dalšími antikomunisty prostřílel na Západ, se do svojí vlasti zatím nehodlá vrátit. Panuje v ní prý totiž nadále komunismus a národ byl obelhán, že již žije v demokracii. Mašín to řekl v Bratislavě. Spolu s ním tam přijel i další ze skupiny Mašínů Milan Paumer.

"Můj bratr a já prozatím nepomýšlíme na návrat do Čech," odvětil Mašín na otázku ČTK. V České republice totiž podle něj nadále legálně existuje "zločinecká organizace" komunistická strana a mnozí bývalí komunisté nadále zastávají svoje funkce. "Je to pro mne velké zklamání, když vidím, že občané v Čechách i na Slovensku vůbec neví, co byla 40. a 50. léta," řekl. V 50. letech, kdy jsem se se svojí skupinou prostřílel skrze hranice, šlo o opravdový třídní boj, kde "komunisté vraždili a zavraždili přátele naší rodiny", vysvětlil. Po svém odchodu do zahraničí Mašín prý přestal mluvit česky, protože si myslel, že komunismus nepadne.

Rok 1989 byl pak pro něj velkým překvapením. "Moje zklamání po roce 1989 přišlo, když jsem najednou zjistil, že po té revoluci komunistická strana zůstala a ti lidé, kteří byli v komunistické straně, byli ponecháni tam, kde byli," uvedl. "Pro mě komunismus v Čechách dále existuje," soudí mladší z bratrů Mašínů, podle něhož bylo dalším zločinem obelhávání národa tvrzením, že již žije v demokracii. Sám je prý spokojen, že žije v USA, kde by se podle Mašína například nemohlo stát, že v čele ústavního soudu stojí Pavel Rychetský - bývalý člen "zločinecké" komunistické strany.

Bratři Ctirad a Josef Mašínové se v roce 1953 prostříleli se svojí protikomunistickou skupinou do východního Německa a po dramatickém pronásledování policií i armádou se nakonec dostali do Západního Berlína. Po cestě na západ zabili několik lidí, což je hlavní důvod, proč jsou v ČR vnímáni kontroverzně. Ve své vlasti nebyli bratři nikdy odsouzeni, ačkoli někteří členové jejich skupiny byli popraveni, nebo dostali dlouholeté tresty. V roce 2001 soud prohlásil, že jejich trestní stíhání bylo promlčeno. Do Česka se vrátil pouze Paumer. K tomu, že si o Mašínech někteří lidé myslí, že jsou vrahy, mladší z bratrů dodává: "Lidé říkají, že jsme zabili dva policajty. Samozřejmě, zabili jsme dva policajty, ale kdo byli? Byli to členové ozbrojené moci komunismu."

Vysídlení Němci napadli v EU český nárok na Karlovarské oplatky

Sudetoněmecká krajanská sdružení (SL) napadla u Evropské komise požadavek české vlády, aby název Karlovarské oplatky byl uznán a chráněn jako geografické označení původu zboží, které nesmí používat žádný výrobce mimo daný region. Předseda bavorské SL Bernd Posselt podal jako poslanec Evropského parlamentu interpelaci, v níž pečení oplatek označuje za "tradiční know-how pekařských rodin" sudetoněmeckého původu, které po vysídlení přenesly tradici tohoto pečiva do Německa a Rakouska, kde v ní pokračují. "Karlovarské oplatky jsou již 200 let podle rodinných receptů vyráběnou vaflovou specialitou, která získala světovou proslulost v době tehdejšího rozkvětu českých lázní Karlovy Vary. Vyráběly se do roku 1945 převážně v Němci osídleném lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary-Mariánské Lázně-Františkovy Lázně, ale také v Rakousku. V 19. a 20. století byly postupně vyráběny a šířeny v celém světě a v současnosti se nejlepší Karlovarské oplatky na světě vyrábějí v Dillingenu na Dunaji," cituje agentura APA z Posseltova prohlášení. Natolik mezinárodní a evropské označení omezit územně přiznáním statusu geografického původu "by bylo ochuzením naší evropské kultury", zdůrazňuje Posselt.

Ombudsman kritizuje ministerstvo kvůli případu postižené ženy

Ombudsman Otakar Motejl kritizoval postup ministerstva práce a sociálních věcí v případu Olgy Škábové z Modletic ve středních Čechách. Žena je zdravotně postižená. Pobírala sociální příspěvek na provoz auta svého syna, které používala. Po smrti syna o dávku přišla. Zpět ji získala až poté, co byla po skončení dědického řízení zapsána jako majitelka vozu do evidence motorových vozidel. Ombudsman tento postup označil za nesprávný a žádal nápravu. Ministerstvo tvrdí, že nepochybilo a postupovalo podle platných vyhlášek. "I po opětovném oslovení odmítl ministr (Zdeněk Škromach) tuto zjevnou nespravedlnost napravit," řekl novinářům Motejl. Zveřejnění případu je nejpřísnější sankcí, kterou při jednání se státními orgány může ombudsman uplatnit. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková ČTK řekla, že úředníci rozhodující o kauze Škábové nepochybili. "Čekalo se na dokončení dědického řízení. Hned po jeho skončení jsme dávky zase začali vyplácet," uvedla. Škábová je těžce zdravotně postižena, pohybuje se jen s obtížemi a auto nutně potřebuje. Její syn zemřel v říjnu 2001. Na 14 měsíců pak žena přišla o příspěvek na provoz vozidla.

Žalobce Dolejší podle NSZ nepomohl Krejčířovi k útěku

Podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) dosud není důkaz o tom, že žalobce Jaroslav Dolejší napomohl k útěku podnikateli Radovanu Krejčířovi. ČTK to řekla mluvčí NSZ Kateřina Kalačová. Krejčíř, kterého policie podezírá z několika trestných činů, uprchl při červnové domovní prohlídce své vily v Praze-Černošicích. Před zákonem pak unikl až na Seychelské ostrovy. Mladé frontě Dnes řekl, že mu útěk z vily umožnil Dolejší. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká to nechala prošetřit.

Nejvyšší státní zastupitelství si v souvislosti s obviněním vyžádalo podklady z Vrchního státního zastupitelství v Praze a z policejního prezidia. "Přestože dosud není přezkoumání uzavřeno, lze již nyní učinit závěr o tom, že neexistuje jediný důkaz přímý či nepřímý, že by se Jaroslav Dolejší jakýmkoliv způsobem podílel na napomáhání útěku Radovana Krejčíře," uvedla Kalačová. Šetření by mělo skončit do dvou týdnů. Vesecká si k případu ještě vyžádá podklady od Inspekce ministra vnitra. Vesecká ke Krejčířovým obviněním již v říjnu ČTK řekla, že může jít o pokus podnikatele zdiskreditovat žalobce, který se jeho případem zabývá.

Hygienik: Do ČR bude dovezeno 120.000 vakcín proti chřipce

Do Česka bude pravděpodobně dovezeno celkem 120.000 vakcín proti chřipce; 70.000 již je na území ČR, dalších 50.000 vakcín by mělo přijít do dvou týdnů. Novinářům to řekl hlavní hygienik Michael Vít v reakci na středeční prohlášení České lékárnické komory, že vakcín přijde asi 80.000. Ohradil se také proti výtkám lékárníků, že jeho výroky odstartovaly paniku kolem očkování. Ne všechny dovezené vakcíny se však dostanou do lékáren. Deset tisíc jich rozdělí ministerstvo zdravotnictví pro veterinární lékaře, pracovníky veterinárního dozoru a pro nejvíce exponované pracovníky drůbežářského průmyslu. "Zbytek půjde samozřejmě do lékáren," uvedl Vít. Vakcíny se dovážejí z Francie, takže vzhledem k tamní vnitropolitické situaci se mohou zpozdit, upozornil. Francii totiž již dva týdny sužují sociální nepokoje.

Sklizeň jablek je téměř u konce, zásoby budou asi o pětinu nižší

Sklizeň jablek v sadech českých pěstitelů je téměř u konce, zbývá sklidit posledních asi pět procent ploch. Celková úroda bude kvůli jarním mrazům podle očekávání meziročně nižší asi o čtvrtinu, což se odrazí v nižších zásobách před zimní a jarní prodejní sezonou. "Zásoby očekáváme na úrovni 40.000 tun. Proti průměru minulých let to je asi o pětinu méně," řekl ČTK tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Nedostatek jablek na českém trhu však nehrozí, protože výpadek lehce nahradí dovoz.

Celníci odhalili na Mikulovsku čtyři nelegální palírny lihu

Čtyři nelegální palírny lihu odhalili v uplynulých dnech na Mikulovsku celníci. Zabavili v nich sedm kotlů na přípravu lihu, tisíce litrů destilátů a také ovocného i obilného kvasu. Odhalení palíren je výsledkem čtvrtletního vyšetřování, řekl ČTK mluvčí celníků. Palírny si vyrobili čtyři muži. Hrozí jim stíhání za nedovolenou výrobu lihu. Případem se již zabývají kriminalisté. Zátah na nelegální producenty alkoholu vyvrcholil v uplynulých dnech sedmi domovními prohlídkami. Celníci při nich nalezli nejen kotle s destilačním zařízením, ale i 2500 litrů vyrobeného lihu a destilátů, které byly připraveny k distribuci. Nalezeno bylo i 2000 litrů ovocného a stejné množství obilného kvasu. Pachatelé jej chtěli použít k výrobě pálenek. Kvas byl zabaven a ekologicky zlikvidován, doplnil mluvčí.

Národní cenu Česká hlava získal tvůrce elektronových mikroskopů

Tvůrce elektronových mikroskopů Armin Delong získal Národní cenu Česká hlava. Letos poprvé ji udělovala vláda. Odborná porota projektu, jehož cílem je dosáhnout větší společenské prestiže vědy, ocenila i badatele, kteří vyvinuli novou generaci protinádorových léčiv, tvůrce nového lehkého letounu a vědecké práce studentů. Armin Delong je jedním z nejuznávanějších českých vědců, elektronové mikroskopii se věnuje už přes 50 let. Cenu za mimořádný objev dostali Blanka Říhová a Karel Ulbrich za novou generaci protinádorových léčiv, které působí především na postižené buňky a nemají tak silné nežádoucí účinky jako často používaná chemoterapie. Za nejvýraznější inovaci výrobku nebo technologie udělila porota cenu společnosti Evektor, s.r.o. Její lehký jednomotorový letoun VUT 100, který je určen především pro soukromou přepravu až pěti lidí, má podle porotců své třídě největší dolet, užitné zatížení a zároveň nejširší kabinu. Z vědců, kteří se proslavili v zahraničí, porota ocenila chemika Josefa Michla, který byl několikrát nominován na Nobelovu cenu a byl zvolen členem Americké akademie věd. Odborníci ocenili zejména jeho pokusy o sestrojení elektronických komponentů z organických molekul.

Stavba nového pomníku válečným veteránům v Plzni se opozdí

V Plzni měl podle původních plánů už letos 11. listopadu na oslavy Dne veteránů stát nový pomník, který bude věnován legionářům a válečným veteránům. Měl být na náměstí Míru, město ale nabídlo veteránům nový, lepší prostor pro umístění pomníku. Stavba se proto zpozdí, takže pomník by měl být hotový zřejmě až příští rok, řekl ČTK mluvčí legionářů a válečných veteránů v Plzeňském kraji Jindřich Plescher. "Když jsme měli loni shromáždění ke Dni veteránů u současného pomníku u nádraží, mysleli jsme si, že je to na tom místě naposledy. Teď věříme, že naposledy to bude letos, a že příští rok už bude hotový nový a důstojný pomník" řekl Plescher. Na původním místě u hlavního nádraží totiž pomník zůstat nemůže, protože se do budoucna chystá rozsáhlá rekonstrukce nádraží a prostoru kolem něj. Nový pomník by měl stát v parku u vodárny na Homolce. Bude to žulový hrubě otesaný monolit s leštěnou čelní stranou.

Fotbalisté nacvičovali standardní situace za zavřenými dveřmi

Poslední trénink na české půdě absolvovali ve čtvrtek před polednem fotbaloví reprezentanti, kteří se připravují na baráž o mistrovství světa proti Norsku. Trenér Karel Brückner podle plánu, poprvé v tomto týdnu, uzavřel brány stadionu, za nimiž se svými svěřenci nacvičoval rozehrávání standardních situací a taktické plány pro sobotní první duel. Trénink na uzavřeném stadionu Evžena Rošického nesměly pozorovat žádné nepovolané oči. "Tým nacvičoval taktické plány pro zápas a také zahrávání standardních situací," uvedl pro ČTK mluvčí reprezentace Lukáš Tuček.

Počasí

V pátek meteorologové čekají oblačno až zataženo. Ojediněle se může objevit mrholení. Teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů.