Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Zgarba obměňuje vedení Pozemkového fondu kvůli podezřelým transakcím s pozemky

Prezidium Pozemkového fondu v úterý na návrh ministra zemědělství Petra Zgarby odvolalo tři ze současných devíti členů výkonného výboru, který činnost fondu přímo řídí podle pokynů prezidia. Odvoláni byli místopředseda výboru František Brožík a členové Ivan Višňák a Radek Jonáš. Zgarba to řekl novinářům po úterním mimořádném jednání prezidia. Důvodem personálních změn je to, že fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku. Opoziční ODS však kvůli této aféře vyzvala minulý týden k odstoupení i samotného Zgarbu. Podle občanských demokratů transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na spekulaci za dvě miliardy korun. Sám Zgarba však již dříve tato obvinění označil za nehoráznost. Odvolání členové výkonného výboru Pozemkového fondu měli podle ministra na starost agendu kolem vydávání náhradních pozemků, konkrétně ale jejich pochybení neupřesnil.

Jose Barroso míří do Prahy

Předseda Evropské komise José Barroso přijede příští týden do Prahy debatovat o budoucnosti Evropské unie poté, co dva zakládající členové odmítli na jaře návrh její ústavní smlouvy. Otestuje tak na České republice poprvé nedávný "plán D" Evropské komise, který soustřeďuje informační strategii na "dialog, demokracii a debatu". Barroso se sejde krátce s prezidentem Václavem Klausem, zúčastní se slavnostního otevření Eurocentra v Jungmannově ulici, bude jednat s předsedou vlády Jiřím Paroubkem a uspořádá s ním tiskovou konferenci. Natočí diskusní pořad v České televizi a bude necelé dvě hodiny debatovat se stovkou umělců, spisovatelů, novinářů a intelektuálů. Části programu se zúčastní místopředsedkyně EK Margot Wallströmová a český komisař Vladimír Špidla.

Česko bylo vybráno jako premiérová země pro okružní cestu předsedy EK záměrně. "Barroso v České republice ještě nebyl a je zde oficiální pozvání premiéra Paroubka; česká vláda má jako jedna z mála jasnou informační kampaň o EU; termín se hodil, protože se otevírá sídlo delegace Evropské komise a infocentrum," vyložil ČTK nejmenovaný zdroj EK. Podle dalšího zdroje má Barroso v úmyslu přednostně navštěvovat ty členské státy, které jako Česko neratifikovaly ústavní smlouvu a v nichž se ozývají silné pochybnosti o její užitečnosti.

Západ nabízí rozvojovému světu opak toho, co potřebuje, míní Klaus

Rozvojové země nepotřebují od západního světa pomoc, ale obchod a otevřené trhy. Při přednášce v indické organizaci Liberty Institute to v úterý řekl český prezident Václav Klaus, který je na týdenní návštěvě Indie. Podle něj ekonomicky rozvinuté země Evropy a Ameriky nabízejí třetímu světu přesný opak toho, co potřebuje. Rozvojová pomoc bývá obvykle velmi malá, její struktura je většinou pro rozvojové země nevhodná a je utvářena podle zájmů dárce, prohlásil Klaus. Svobodný obchod je naprosto klíčový, ale také téměř neexistuje. I když je "svobodnější" než v minulosti, uplatňují se nové formy protekcionismu jako skryté a otevřené kvóty, uvedl český prezident. Obchodní bariéry podle něj vedou k řadě problémů, zejména k masové migraci. Na pozdější tiskové konferenci s indickými novináři Klaus připustil, že 21. století bude "asijské". Nebojí se prý konkurence Číny a Indie, protože ekonomicky "rostoucí země nejsou hrozbou, ale příležitostí".

ČR rozšíří své zásoby léků proti ptačí chřipce přípravkem Relenza

Česká republika doplní své zásoby léků proti ptačí chřipce přípravkem Relenza. Současné zásoby tvoří přípravek Tamiflu. Nový preparát nakoupí Česká republika v Británii. Po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl hlavní hygienik Michael Vít. Nevýhodou nového léku je však podle Víta jeho obtížná aplikace pro dětské pacienty. Česká republika má nyní k dispozici 600.000 dávek Tamiflu. Na příští rok již nasmlouvala dalších 600.000 dávek léku proti ptačí chřipce. To by stačilo pro 13 procent obyvatel Česka. Stejnou ochranu je schopno zajistit svým občanům například Švédsko nebo Spojené státy, uvedl Vít. Hlavní hygienik zopakoval, že dosud nebyl zaznamenám jediný případ přenosu nemoci z člověka na člověka.

ČR se vytvoří se Slovenskem evropskou bojovou jednotku

Česká republika vytvoří a povede evropskou bojovou jednotku, takzvanou battlegroup, se Slovenskem. Teprve potom bude následovat plánovaná jednotka s Německem a Rakouskem. Po úterním zasedání Bezpečností rady státu to řekl ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). "Dohodli jsme se včera (se Slovenskem), že jsme schopni takové uskupení nabídnout pro druhou polovinu roku 2009," prohlásil Kühnl. Z 1500 vojáků budou podle něj dvě třetiny tvořit Češi a zbytek Slováci. Česká republika bude nejmenší zemí, která bojové uskupení EU povede. Členské státy Evropské unie se listopadu 2004 domluvily, že vytvoří 13 battlegroups, z nichž každá bude mít kolem 1500 vojáků. Počítá se s nimi pro mírové mise, odzbrojovací operace a v budoucnu i pro humanitární či záchranné akce.

Rovnou daň bude ODS možná prosazovat pod heslem podpora rodiny

Občanští demokraté se nechystají zhruba půl roku před volbami zahodit dlouhodobě prosazovaná témata včetně myšlenky rovné daně. ČTK to v úterý řekl volební manažer ODS Jiří Šneberger. Není podle něj ale zatím jasné, zda se rovná daň dostane měsíc před volbami do nejjednodušších hesel kampaně. Autor myšlenky rovné daně Vlastimil Tlustý by tuto prioritu hledal pod heslem podpora rodiny. "Nelze předložit voličům program o 300 stránkách, teze budou muset být jasně srozumitelné," řekl Šneberger. Program se bude podle něho postupně zužovat tak, aby ho voliči měli čas zažít. Na druhou stranu nechtějí občanští demokraté teze a programové priority představit příliš brzo, aby političtí protivníci neměli čas na jejich "rozstřílení".

ODS: Spolupráce šéfa KSČM s velitelem StB je alarmující

Za skandální považují politici ODS informace tisku, že předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip zaměstnává ve své budějovické advokátní kanceláři Františka Hanzalíka, který byl náčelníkem českobudějovického odboru Státní bezpečnosti (StB). O to varovnější je podle ODS sbližování ČSSD s komunisty. "Za obzvláště alarmující považujeme informace médií, že šlo o důstojníka, který získal Vojtěcha Filipa ke spolupráci v kategorii ideový spolupracovník," uvedla ODS v úterním prohlášení. Šéf komunistů ale tvrdí, že se s Hanzalíkem jako s příslušníkem StB nikdy nesetkal. "Nevzpomínám si, že bych ho viděl před rokem 1989," uvedl Filip pro úterní Mladou frontu Dnes. Muže stejného jména přitom zaměstnává ve své advokátní kanceláři už sedm let. Jeho minulost ho podle listu nezajímá.

Poslanci si dali další měsíc na dopracování etického kodexu

Jednání o konečné podobě takzvaného etického kodexu poslance se opět rozjíždí. Předseda sněmovny a autor původní verze Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý novinářům řekl, že ještě tento měsíc se vedení poslaneckých klubů sejde a pokusí se kodex dopracovat. Výhrady ke kodexu zaznívají především z řad ODS. Nespokojenost ale projevili i někteří sociální demokraté. "Zjistil jsem, že v některých klubech, ačkoli byly k dispozici původní verze etického kodexu, to vypadá tak, že ne všichni se s nimi dostatečně důkladně seznámili. Někteří to možná začali důkladně projednávat až ve chvíli, kdy jsem se rozhodl, že ho (kodex) vyhlásím," řekl Zaorálek. Dodal, že přímo v klubu ČSSD vznikne pracovní skupina složená ze specialistů, která by měla být partnerem pro jednání s ostatními kluby.

Inflace odpovídá prognóze

Říjnová inflace odpovídá prognóze České národní banky. Cenový vývoj byl podle centrální banky ovlivněn především regulovanými cenami, zdražení ostatních položek spotřebitelského koše zůstává umírněné. "Ačkoli říjnová prognóza ČNB tento růst očekávala, lišila se mírně v odhadované struktuře tohoto růstu. Směrem k vyšší inflaci překvapil vyšší růst regulovaných cen, který v říjnu dosáhl meziměsíčně 3,7 procenta," uvedla v úterý ČNB. Naopak mírně nižší růst ve srovnání s prognózou byl u cen cigaret, u kterých se stále neprojevilo červencové zvýšení spotřební daně. Poněkud nižší byl také růst cen potravin a korigované inflace bez pohonných hmot. Meziměsíční pokles cen pohonných hmot o dvě procenta prognóza ČNB očekávala.

Lednové zdražení energií může zvýšit inflaci až o 0,8 pct

Očekávané lednové zdražení energií může zvýšit inflaci až o 0,8 procentního bodu. Vyplývá to z odhadů analytiků. Od nového roku stoupne cena elektřiny, zřejmě i plynu a v návaznosti také tepla. Růst cen plynu a tepla měl vliv na inflaci i v říjnu. Podle v úterý zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v minulém měsíci stouply ceny meziměsíčně o 0,9 procenta. "Energie by měly inflaci v příštím roce zvýšit zhruba o 0,7 procentního bodu za předpokladu stabilizace cen ropy," uvedl pro ČTK ekonom Patria Finance David Marek. Analytička Raiffeisenbank Helena Horská odhaduje dopad růstu cen energií na 0,5 až 0,8 procentního bodu. Lednovou inflaci odhaduje na 3,5 procenta. Marek předpokládá, že vyšší ceny energií zatíží rodinné rozpočty v průměru zhruba 100 až 120 korunami měsíčně navíc.

Zástupci uměleckých obcí dali poslancům návrh na zvýšení rozpočtu

Zástupci uměleckých obcí a kulturních iniciativ v úterý předali poslancům kulturního výboru sněmovny návrh na zvýšení rozpočtu pro ministerstvo kultury (MK) na příští rok. Navrhují navýšit rozpočet o 300 milionů korun "na zajištění udržitelného rozvoje umění v ČR prostřednictvím grantů a programů". Materiál předali poslancům před čtvrtečním jednáním kulturního výboru, který má na programu rozpočet MK. Dokument reaguje na rámcově schválený rozpočet ministerstva na rok 2006 i na ministerstvem utajovaný materiál o požadavcích nad rámec státního rozpočtu. Ten počítá pro resort kultury s 5,8 miliardy korun. Požadavky nad rámec rozpočtu dohromady činí 1,2 miliardy korun a obsahují asi 250 položek. "Iniciativa se měla spíše obrátit na ministra kultury, a to ve chvíli, kdy se projednával rozpočet ve vládě," řekl ČTK místopředseda kulturního výboru Petr Pleva (ODS). "Částka 300 milionů korun ve výboru je dost fantasmagorická, to je prostě nesmysl, to nikdy neprojde přes rozpočtový výbor a přes sněmovnu," podotkl.

Z plzeňské věznice uprchli dva muži odsouzení za vraždu

Z plzeňské věznice Bory uprchli v úterý dva nebezpeční vězni. Rostislav Roztočil a Roman Čabrada byli odsouzeni za vraždu, řekla ČTK policejní mluvčí. Čabrada si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil za vraždu egyptského studenta. Policie vyhlásila celostátní pátrání, uzavřela státní hranici i okolí Plzně. "Při ranním sčítání v 10:30 byli oba vězni ještě na místě. Ve 13:30 pak bylo zjištěno, že nejsou v pracovní skupině, v níž měli být. Proto vedení věznice nařídilo nové sčítání, při kterém oba vězni chyběli. Jakmile se po následném pátrání uvnitř věznice potvrdilo, že oba zmizeli, okamžitě o tom informovala vězeňská služba policii," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Osmapadesátiletý Rostislav Roztočil pochází z Prahy, měří 180 centimetrů, má pleš a modrozelené oči. Devětadvacetiletý Čabrada je z Chebu. Měří 186 centimetrů, má hnědé vlasy, hnědé oči a tetování po celém těle, uvedla mluvčí. Čabrada byl letos odsouzen ke 24 letům vězení za vraždu německého starosty a obchody s drogami. Roztočil byl podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se zabývá případy nespravedlivě odsouzených lidí, odsouzen v roce 1985 za vraždu egyptského studenta, která se stala o deset let dříve. Soud mu vyměřil 24 let vězení, později mu trest zmírnil na 17 let. Roztočil tvrdí, že vraždu nespáchal. Za několik týdnů mělo u pražského soudu začít řízení o povolení obnovy procesu.

Koženého zavřeli, protože byl hamižný, míní jeho partner z Baku

Viktor Kožený si za své uvěznění může sám - byl příliš lačný po penězích, řekl v úterý ČTK Barat Nurijev, někdejší náměstek ázerbájdžánské správy státního majetku. Právě tohoto svého bývalého partnera Kožený obvinil z přijetí úplatku 20 milionů dolarů v souvislosti s privatizací ázerbájdžánské státní ropné společnosti SOCAR na konci 90. let. "Nikdy jsem nevzal ani cent," hájí se Nurijev, který obvinění pokládá za způsob, jímž se Koženého právníci snaží svého klienta očistit v soudním sporu s americkými investory. Ti "pirátovi z Prahy" svěřili peníze na zprivatizování ázerbájdžánského ropného průmyslu, nakonec o ně ale přišli. Kožený byl v říjnu americkým soudem obžalován z rozsáhlého úplatkářství v Ázerbájdžánu a nyní je ve vazbě na Bahamských ostrovech.

Celníci zadrželi 28 nelegálních výrobců cigaret a 80 tun tabáku

Celníci společně s policisty zadrželi začátkem listopadu 28 osob, které se podílely na výrobě cigaret s padělaným kolkem. Sdělili to v úterý pracovníci generálního ředitelství cel. Při akci "Doom" zabavili 80 tun tabáku a 14 milionů cigaret. Celníci také objevili dvě nelegální výrobní linky. Škoda na daních činí 80 milionů korun. Mezi zadrženými jsou vedle Čechů také Holanďané a Vietnamci. Pět Vietnamců a dva Češi skončili ve vazbě. Akce se uskutečnila 2. a 3. listopadu a podílelo se na ní 300 celníků z Prahy, Plzně a Českých Budějovic. Celníci prohledali 16 domů a bytů a 11 nebytových prostor a pozemků.

Policie navrhuje obžalovat dvojici mužů za podpálení bezdomovce

Policie navrhuje obžalovat z trestného činu pokusu o vraždu dvojici mužů, kteří podle kriminalistů letos v květnu podpálili v pražské tramvaji spícího bezdomovce. Na třiačtyřicetiletého muže údajně zaútočili v noci na konečné zastávky Divoká Šárka, polili ho hořlavinou a poté zapálili. Policisté z činu obvinili devětadvacetiletého řidiče tramvaje Roberta P. a jeho stejně starého známého Aleše V. "Všichni již byli seznámeni se spisem a v nejbližších dnech ho pošleme státnímu zástupci s návrhem na obžalobu," řekl v úterý ČTK jeden z vyšetřovatelů případu. Doplnil, že oběma mužům hrozí v případě uznání viny deset až 15 let vězení.

V Olomouci unikla v teplárně kyselina chlorovodíková

Kyselina chlorovodíková unikla v úterý v teplárně v Tovární ulici v Olomouci. Podle ředitele Jana Holpucha únik způsobila technická závada. ČTK odpoledne řekl, že kyselina se nedostala do městské kanalizace. Do záchytné nádrže uniklo zhruba 15 tun nebezpečné látky, mimo ni zřejmě několik kilogramů. Nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahovali hasiči. "Podle prvních zjištění nepřesáhla koncentrace kyseliny chlorovodíkové v ovzduší limity ohrožující život a zdraví občanů," sdělil ČTK mluvčí olomouckého hejtmanství Ivo Heger. Podle Holpucha byla porušena plášť nádrže na kyselinu chlorovodíkovou a část obsahu unikla ze základní nádrže do záchranné. "Menší množství látky se odpařilo do ovzduší a uniklo do záchytné jímky a na zeď, která s ní bezprostředně souvisí," dodal.

Nelegální skládka poničila vzácné mokřady v Jizerských horách

Skládka stavební suti a zeminy poničila vzácné mokřady v Jindřichově v Jizerských horách, jež jsou přírodní památkou. Nacházejí se tam vzácné rostliny a živočichové. ČTK to v úterý řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Jiří Hušek. "Vzhledem k velké škodě se případem zabývá policie. Jindřichovské mokřady sice nejsou kvůli své menší rozloze rezervací, ale platí tam podobně přísná pravidla pro ochranu přírody jako v první zóně CHKO," uvedl Hušek. Přírodní památka je viditelně označená například tabulemi. Čtyřicetiletého muže z Jablonce, který podle získaných důkazů za vznik skládky v mokřadech zodpovídá, vyšetřovatel nedávno obvinil z trestného činu ohrožování životního prostředí. Muži hrozí až tři roky vězení.

Michal Ajvaz a Jiří Suchý dostali Cenu Jaroslava Seiferta

Spisovatel Michal Ajvaz a divadelník Jiří Suchý v úterý dostali od Nadace Charty 77 literární Cenu Jaroslava Seiferta. Již popáté v historii této ceny si odměnu, která je s jejím udělením spojena a letos činí 300.000 korun, rozdělí dva autoři. O udělení ceny rozhodla porota pod vedením básníka Karla Šiktance. Na ceremoniálu v pražském kostele sv. Anny přivítal laureáty i zástupce nadace bývalý prezident Václav Havel. Herec Miroslav Táborský přečetl úryvky z Ajvazova oceněného románu Prázdné ulice; za toto dílo byl letos autor nominován i na Státní cenu za literaturu, toto ocenění ale nakonec dostal Edgar Dutka. "Zvláště je třeba ocenit, že při vší fantasknosti, hravosti a bizarnosti použitých motivů se Ajvazův román dotýká velkých témat: hovoří se tu o přátelství, lásce a smrti, o determinacích lidského života a o dobrodružství svobody, o touze, ale i o rezignaci a lhostejnosti, o čitelnosti světa, o možnostech a mezích umění," uvedl v laudatiu člen poroty, překladatel, literární historik a esejista Jiří Pelán. Román Prázdné ulice je podle něj nejambicióznější prózou, jakou dosud Ajvaz napsal.

Druhému oceněnému zazpívali herci Divadla v Dlouhé Marnivou sestřenici a další písničky, ke kterým složil Suchý text. Suchý cenu dostal za své celoživotní dílo, s přihlédnutím k faktu, že právě nyní vycházejí poslední díly dvacetisvazkové Encyklopedie Jiřího Suchého, jež shrnuje jeho padesátiletou tvorbu pro divadlo, rozhlas, film i televizi. Před dvěma týdny Suchý obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.

Před pěti sty lety vznikl Franusův kancionál - Codex Franus

Soubor Schola specialis připravil do katedrálního chrámu sv. Ducha v Hradci Králové koncert k 500. výročí Franusova kancionálu, zvaného Codex Franus, jednoho z nejvýznamnějších pramenů pro poznání starší hudby v zemích Koruny české. Stejný program jako v úterý večer už koncertně zazněl před několika dny v Praze. Významná památka, bohatě vyzdobený objemný pergamenový rukopis s 367 listy zhotovený roku 1505, obsahuje základní soubor dobového duchovního hudebního repertoáru užívaného při bohoslužbách utrakvistickou církví a jejími měšťanskými literátskými bratrstvy. Královéhradecký občan Jan Franus, soukeník, objednal knihu vlastním nákladem za 55 kop pražských grošů a věnoval kostelu sv. Ducha 8. listopadu 1505.

V Chotěbuzi v úterý začíná přehlídka východoevropské filmové tvorby

Východoevropská filmová tvorba se tento týden představí v německé Chotěbuzi, kde v úterý začíná 15. ročník festivalu východoevropských filmů. Mezi snímky, které soutěží o skleněnou sošku Lubiny, jsou i české filmy Štěstí režiséra Bohdana Slámy a Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky. Chotěbuz je jedním z center Lužických Srbů, původního obyvatelstva této části Německa, a také na festivalu udělovaná cena Lubina vychází svým jménem z lužickosrbských tradic. Festival, který potrvá do soboty, nabídne více než 100 filmových příspěvků z 29 zemí, široký přehled aktuální i starší filmové produkce států střední a východní Evropy. V ohnisku pozornosti je letos Maďarsko, loni to bylo Česko. Mezi promítanými snímky bude například i oceňovaný film jedné z renomovaných maďarských režisérek Ildikó Enyediové Mé 20. století, i tvorba mladé maďarské generace.

Na světovou výstavu betlémů v Římě míří dva exponáty z Vysočiny

Dva betlémy budou letos reprezentovat Vysočinu na soutěžní výstavě Sto nejkrásnějších betlémů světa v Římě. Prvním je netradiční betlém z pálené hlíny vyrobený v centru pro zdravotně postižené v Tasově na Třebíčsku. Druhým exponátem je skříňkový betlém třebíčského autora Antonína Žamberského. Na výstavě bude možné vidět soudobé betlémy z celého světa. "Betlémy z Vysočiny se výstavy zúčastní už potřetí," řekl v úterý ČTK Horymír Kubíček z krajského odboru kultury. Vernisáž 30. ročníku výstavy se uskuteční 24. listopadu v Bramantských sálech na římském náměstí Piazza del Popolo.

Film dokumentuje čínskou výstavu díla Františka Kupky

Výstavu děl Františka Kupky, která se v létě uskutečnila v Číně, dokumentuje film režiséra Aleše Kisila. Jeho předpremiéra se v úterý konala v Zrcadlové kapli pražského Klementina, premiéru bude mít 19. listopadu v České televizi. Národní knihovně při té příležitosti věnovali pořadatelé výstavy jeden exemplář knihy s Kupkovými kresbami v exkluzivním provedení podle tradice čínské knižní kultury. Kniha obsahuje soubor 105 Kupkových kreseb, jimiž před 100 lety doprovodil dílo Člověk a Země francouzského geografa a historika Éliséa Recluse. Kniha je obrazovým atlasem světa, zahrnuje výjevy z různých končin světa a historie lidstva od pravěku do doby vzniku knihy, tedy do roku 1905.

Současná slovenská malba se představuje U Zlatého prstenu

Práce současných slovenských malířů vystavuje od úterý Galerie hlavního města Prahy v Domě U Zlatého prstenu na Starém Městě. Díla více než padesáti umělců vznikla za posledních pět let, autoři výstavy ale oslovili jak klasiky slovenského umění, tak mladší generaci malířů i studenty. Výstava nazvaná Prievan (Průvan) potrvá do 29. ledna. Kritériem výběru byl autorům koncepce umělecký posun malíře ve zmiňovaném období - ať už experimentální nebo jiný, který odráží nejen osobní umělecký vývoj, ale i celkovou situaci dnešní umělecké scény na Slovensku, uvádějí Richard Gregor a Beata Jablonská, kteří výstavu připravili.

Výměnu manželek vidělo více lidí, než kdy VyVolené a Big Brother

Pořad s prvky reality show Výměna manželek v pondělí večer přilákal rekordní počet diváků od svého spuštění na počátku září. Desátý díl pořadu vidělo podle peoplemetrového měření ATO-Mediaresearch 2,22 milionu diváků, což je více, než kdy zhlédlo jakýkoliv díl reality show VyVolení na Primě a Big Brother na Nově. Celý pořad sledovalo podle údajů Novy v průměru 58 procent těch, kteří se rozhodli strávit danou dobu s TV obrazovkou. Závěrečná diskuse "mezi osmi očima", v níž si účastníci výměny sdělovali své dojmy, pak přilákala dokonce 2,82 milionu dospělých. To představuje třetinu dospělé populace a 81 procent těch, kteří v tu dobu sledovali televizi.

Rytmus života se musí omluvit Vondráčkové s Michalem

Časopis Rytmus života se musí na svých stránkách omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi za tvrzení, která vydal v jednom ze svých loňských čísel. V něm bylo podle názoru manželů nepravdivě uvedeno, že "se Michal rozhoduje, s kým si bude Vondráčková povídat, kterému médiu poskytne rozhovor, za jaký honorář či kým se nechá fotografovat". ČTK to v úterý sdělil Martin Michal s tím, že omluvu přikázal časopisu úterním rozsudkem odvolací soud. "Lživost tvrzení časopisu uznal svým dnešním verdiktem Vrchní soud v Praze. Vyhověl tím našemu odvolání proti původnímu rozsudku pražského městského soudu z 10. ledna letošního roku," informuje v tiskové zprávě mediální agentura zastupující manželský pár.

České fotbalisty zlobí trávník v Oslu, svaz protestuje

Zděšení uvnitř národního týmu a oficiální protest Českomoravského fotbalového svazu vyvolal stav hrací plochy na stadionu Ullevaal v Oslu, kde se bude hrát sobotní zápas baráže mistrovství světa s Norskem. Trávník pětadvacetitisícové arény je po dvou pohárových zápasech v minulém týdnu silně podmáčen a rozbahněn. Mnozí čeští reprezentanti nevěřili svým očím, když v pondělí večer sledovali televizní záběry ze stadionu Ullevaal. Potíže zaznamenal i trenér Karel Brückner, který ještě na pondělním srazu klidným hlasem mluvil o tom, že jeho tým hrál na špatném terénu už několikrát. Obavy odmítal, ale po dalších informacích z Osla už byl opatrnější. "No, je to asi hodně špatné, když jsou z toho zděšení i domácí. To je povážlivé," prohlásil kouč po úterním tréninku. Podobně vyhodnotili situaci také svazoví funkcionáři. Generální sekretář svazu Petr Fousek zaslal v podvečer protest norskému protějšku Espelundu Karenovi a celou situaci analyzoval se zástupci Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Rozhodčí Čuřín si za chybu v Liberci čtyřikrát nezapíská

V nejbližších čtyřech zápasech první ligy se neobjeví sudí Tomáš Čuřín, kterému v úterý komise rozhodčích fotbalového svazu pozastavila delegaci. ČTK to řekl mluvčí svazu Vít Pavlusek. Čuřín doplatil na chybu v utkání 11. kola první ligy mezi Libercem a Plzní (2:0), v němž odpískal v 83. minutě Slovanu druhou branku ještě předtím, než padla. Podle mínění komise navíc akci předcházel neodmávaný ofsajd, za což pozastavila činnost na dva zápasy asistentovi Ivanu Pokornému.

Hokejový brankář Čechmánek odchází z Karlových Varů do Hamburku

Hokejový brankář Roman Čechmánek odchází z české extraligy do Hamburku. Tvrdí to německá média a oficiální stránka hamburského klubu, prezident Karlových Varů Ladislav Trubač ovšem v úterý ČTK řekl, že dohoda ještě uzavřena nebyla. Podle agentury SID byl olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa do německého celku uvolněn do konce sezony. Vedení Karlových Varů tvrdí, že ještě nic dohodnutého není. "To bych byl překvapený. Dnes jsem si s Romanem domluvil schůzku na zítra, kde se o všem rozhodne," řekl Trubač ČTK.

Hokejová reprezentace trénovala kompletní, ale pak přišla o Marka

Česká hokejová reprezentace si v úterý v pražském Edenu naposledy zatrénovala na ledě před středečním odletem na turnaj Karjala do Jönköpingu. Tým byl sice při dopolední přípravě ve stejném složení jako v pondělí, ale po tréninku vypadl z kádru kvůli angíně sparťanský útočník Jan Marek. Nejproduktivnější hráč českého týmu na prvním letošního turnaji Euro Hockey Tour o Pohár České pojišťovny v Liberci měl s nachlazením potíže delší dobu. V úterním utkání v Kladně Marek za Spartu nehrál, potom však proti Znojmu a ve Zlíně nastoupil. S národním týmem absolvoval pondělní i úterní přípravu, ale lékař týmu Jan Vanáč pak jeho start ve Skandinávii vyloučil. Místo Marka byl do týmu povolán pardubický Tomáš Rolínek.

Počasí

V noci na středu mlhy nebo nízká oblačnost, teploty 3 až -1 stupeň Celsia. Ve středu během dne zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrholení. Na horách a místy i jinde skoro jasno. Teploty vystoupí na 5 až 8 stupňů Celsia, na místech se zmenšenou oblačností až na 13 stupňů C. Slabý jihovýchodní vítr do 20 km za hodinu.