Zprávy

Paroubek a Grebeníček se shodli na vyšetřovací komisi

Premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda opoziční KSČM Miroslav Grebeníček se ve čtvrtek dohodli na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala privatizací chemického průmyslu, nejen firmy Unipetrol. Její předsedou by měl být zástupce opoziční strany. Všechny parlamentní strany by v ní měly paritní zastoupení. Paroubek a Grebeníček o tom informovali novináře po své čtvrteční schůzce. K závěrům by komise podle nich měla dospět do 31. ledna příštího roku. Paroubek neřekl, kdo by měl být šéfem komise. Grebeníček řekl, že za KSČM v této souvislostí osloví místopředsedu strany a poslance Václava Exnera a poslankyni Zuzku Rujbrovou, která je nyní šéfkou sněmovního petičního výboru. Soudí, že své kandidáty jistě bude mít i druhá opoziční strana, tedy ODS.

Paroubek uvedl, že o záměru vytvořit komisi informoval Unii svobody-DEU, ale nikoli druhého koaličního partnera, tedy KDU- ČSL. Mezi ČSSD a KDU-ČSL v uplynulých dnech vypukl kvůli parlamentní vyšetřovací komisi ostrý spor. Lidovci totiž podpořili požadavek ODS na zřízení sněmovní vyšetřovací komise speciálně k privatizaci Unipetrolu, kterou ale ČSSD odmítla.

CVVM: Nejdůvěryhodnějším politikem je premiér Paroubek

Největší důvěře občanů se ze stranických představitelů těší premiér Jiří Paroubek (ČSSD). V září mu vyjádřilo podporu 53 procent lidí, což v porovnání s květnovými výsledky představuje nárůst o 16 procent. Na dalším místě pomyslného žebříčku stanul ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), následovaný předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Vyplývá to z šetření, které ve čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Topolánkovi, jenž si ve stejném období polepšil o jeho procento, důvěřuje podle sociologů 33 procent a Sobotkovi věří přesně dvě pětiny respondentů.

Důchody se zvýší o pět procent, ODS mluví o předvolebním tahu

Starobní, pozůstalostní a invalidní důchody se v lednu zvýší o 4,9 procenta. Senioři tak mají v průměru dostávat 8128 korun. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda. O 4,9 procenta se podle nařízení vlády zvednou i příplatky k důchodu válečným odbojářům a lidem, které komunistický režim za jejich názory věznil. Podle údajů ministerstva práce dosáhla letos v červenci průměrná starobní penze 7735 korun. ODS označuje rozhodnutí vlády za předvolební a populistický krok. "ČSSD zvyšovala důchody pouze podle růstu cen, zatímco v minulosti zvyšovala i podle růstu průměrných platů. Vládní politici odmítli výhrady ODS, že vláda přidala důchodcům s ohledem na blížící se volby. "My na důchodcích šetřit nebudeme," řekl novinářům ministr financí a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) uvedl, že cílem valorizace je udržet poměr mezi průměrným důchodem a průměrným výdělkem, pomoci lidem s nejnižšími penzemi a také vyrovnávat rozdíly mezi takzvanými staro a novodůchodci. Důchodci tvoří v České republice přibližně 23 procent všech voličů. Podle Statistické ročenky žije v zemi 1,97 milionu lidí ve věku nad 60 let, zhruba stejně lidí pobírá starobní důchod.

Vláda odvolala Benešovou, novou šéfkou žalobců bude Vesecká

Vláda ve čtvrtek na žádost ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) odvolala nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Její funkci převezme dosavadní královéhradecká státní zástupkyně Renáta Vesecká. Vedením úřadu ji zatím kabinet pouze pověřil, řekl novinářům Němec. Němec při odpoledním uvedení Vesecké v Brně do úřadu novinářům řekl, že nová šéfka Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) bude mít naprosto volnou ruku. Upozornil, že pro její zvolení hlasovali všichni přítomní členové vlády. "Má tak velmi silný mandát a plnou podporu ministerstva spravedlnosti pro kroky, pro které se rozhodne," řekl Němec. Ministr očekává, že se Vesecká soustředí na boj s hospodářskou kriminalitou a násilnými trestnými činy. "To, co dokázala v pozici krajské státní zástupkyně, dává dobrý důvod očekávat, že to zvládne i ve vyšší pozici," řekl Němec. V pátek plánuje Vesecká na tiskové konferenci oznámit, s jakými cíli a záměry do funkce nastupuje.

Do povědomí veřejnosti zatím dosavadní královéhradecká krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká vstoupila jako žalobkyně u závažných kriminálních kauz. Ve čtvrtek ji vláda pověřila vedením Nejvyššího státního zastupitelství. Pětačtyřicetiletá Vesecká povede úřad nejvyššího žalobce po Marii Benešové, v létě odmítla místo policejního ředitele po Jiřím Kolářovi. Známá krajská státní zástupkyně, jež se těší dobré pověsti i mezi policisty, se nevyhýbá řešení nejzávažnějších trestních kauz. Asi nejznámějším případem, kde Vesecká figurovala jako žalobkyně, byla kauza manželů Stodolových odsouzených loni na doživotí za vraždy osmi starých lidí. Žalobkyní byla také například v případu únosu a vraždy podnikatele z Vysokého Mýta Stanislava Brunclíka, kdy pachatelé dostali letos na jaře výjimečné tresty 23 a 21 let vězení.

Benešová: Nedostala jsem šanci se obhájit, odejdu do advokacie

Odvolaná nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, o jejímž odchodu z funkce ve čtvrtek rozhodla vláda, tvrdí, že ve sporech s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US- DEU) nedostala šanci se obhájit. "Byl to nerovný boj, v němž prostě vyšší bere. O mém odvolání bylo v podstatě rozhodnuto v době, kdy jsem byla na dovolené na Kypru," řekla ČTK Benešová. Po svém odchodu z postu nejvyšší žalobkyně chce působit v advokacii. Podle ní ji mrzí zejména to, že jí premiér Jiří Paroubek (ČSSD) "nedal prostor se obhájit". Předseda vlády vyzval již před časem Němce i Benešovou, aby upustili od vzájemného napadání v médiích. Benešová tvrdí, že výzvy uposlechla a odpovídala jen na výpady ministerstva spravedlnosti. Paroubka o sporech s Němcem informovala v uplynulých týdnech několikrát písemně. "Měla jsem snahu mu (premiérovi) vše vysvětlil. Už to pak ale ani nechtěl slyšet," doplnila. Paroubek jí v uplynulých dnech nabídl funkci náměstkyně ministra vnitra a nabídku kandidatury do Senátu. Podle Benešové by ale nebylo správné, kdyby na něco takového přistoupila.

Nemocenská se zvýší lidem s příjmem nad 14.500 korun, rozhodla vláda

Nemocenská se od ledna mírně zvedne, a to lidem s měsíční mzdou nad 14.500 korun. Vzroste jim zhruba o 200 korun. Lidé s příjmem přes 22.500 korun by si ale měsíčně měli v nemoci přilepšit o 650 korun. Vláda ve čtvrtek schválila zvýšení částek denního příjmu, podle nichž se dávky vypočítávají. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Růst dávek v nemoci, při ošetřování člena rodiny či v těhotenství a mateřství si v příštím roce vyžádá 700 milionů korun. Lidé s příjmem nad 14.500 korun by si díky zvednutí hranic pro výpočet nemocenských dávek mohli v nemoci mírně polepšit. Zatím na ochoření většinou doplácejí nízkou mzdou. Mnozí z nich si proto raději na léčení berou dovolenou. Nejčastěji jsou podle statistik naopak nemocné osoby s malým výdělkem. Nemocenské dávky osob se mzdou nižší než 14.500 korun se nezmění. Při výdělku vyšším - a to až do 21.000 korun - by měli nemocní dostávat měsíčně zhruba o 200 korun víc. Lidé se mzdou nad 22.500 korun bez rozdílu příjmu si přilepší v marodění o 650 korun. Maximální dávky tak budou činit 12.020 korun. Dosud byla nejvyšší nemocenská omezena mzdou 21.000 korun. Lidem s výdělkem přes tuto částku připadá 11.370 korun. Hranice pro výpočet dávek se upravují podle vývoje průměrné mzdy.

Sněmovní výbor schválil zvýšení výdajových paušálů podnikatelů

Živnostníkům se možná výrazněji zjednoduší administrativa při podnikání. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek doporučil k dalšímu projednávání novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje návrh na další zvýšení tzv. výdajových paušálů pro podnikatele. Sněmovna se bude novelou, jejímž hlavním cílem je snížit daně lidem s nižšími příjmy, zabývat v říjnu. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň. Výdajové paušály by se podle návrhu rozpočtového výboru zvýšily na 80 procent u zemědělců, 60 procent u řemeslníků a 50 procent u ostatních živností, řekl ČTK poslanec ČSSD Jan Mládek. Dosud se podle podle vládní novely mohli živnostníci těšit na výdajové paušály maximálně 50 procent. Nyní činí paušály 50 procent u zemědělců a 25 procent u ostatních podnikatelů. "Zvýšení paušálů bude znamenat výrazné zjednodušení administrativy jak pro podnikatele, tak i pro daňovou správu," komentoval schválení návrhu vicepremiér Martin Jahn. Ten navrhl ještě výrazněji podpořit drobné živnostníky zvýšením výdajových paušálů na 70 procent pro ty, jejichž roční obrat nepřesáhl jeden milion Kč, ale rozpočtový výbor tento bod nepodpořil. Zvýšení výdajových paušálů vítají i podnikatelé. "Pomůže to především drobným živnostníkům, mnoha z nich ubude administrativa spojená s vedením účetnictví," řekl ČTK prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Lidé, kteří se starají o postižené příbuzné, dostanou přidáno

Lidé, kteří pečují o zdravotně postižené příbuzné, dostanou od října více peněz. Příspěvek za péči o jednu osobu vzroste ze 3776 na 5310 korun měsíčně. Pokud dotyčný pečuje o dvě a více osob, bude místo nynějších 6490 pobírat měsíčně 9086 korun. Umožní to novela, která začne od 1. října platit. "Náklady ze státního rozpočtu by neměly překročit jednu miliardu korun," řekla ČTK tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Lidé, kteří se o zmíněné osoby starají, si dosud k příspěvku mohli přivydělat nejvýše 3540 korun čistého. I tato částka se od soboty zvýší. Budou si moci vydělat až 5900 korun bez obav, že by o příspěvek přišli.

Čínský státní svátek oslavili na velvyslanectví Paroubek i Zeman

Mezi hosty čtvrteční recepce čínského velvyslanectví u příležitosti státního svátku této miliardové velmoci nechyběl premiér Jiří Paroubek (ČSSD), jeho předchůdce Miloš Zeman ani manželka prezidenta Livia Klausová. Paroubek se v projevu vyslovil pro oživení česko-čínských vztahů - v politice, ekonomice i kultuře. Chystanou cestu čínského premiéra do Prahy označil za "návštěvu roku". V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 poté Paroubek potvrdil informace čtvrteční Mladé fronty Dnes, že čínský premiér Wen Ťia-pao navštíví ČR 8. a 9. prosince. Uvedl, že o cestě čínského premiéra do Česka hovořil předminulý týden také s čínským prezidentem na Valném shromáždění Organizace spojených národů. "Mým zájmem je podpořit co nejvíce tu cestu čínského premiéra tak, abychom připravili uzavření potřebných dohod, které urychlí hospodářskou spolupráci," řekl Paroubek Frekvenci 1. V projevu na čínském velvyslanectví premiér připomněl svoji červnovou návštěvu Pekingu a zdůraznil silnou pozici Číny v současném světě. "Je to země s obrovským růstovým potenciálem, s pragmatickým, pružným a do budoucna orientovaným politickým vedením, s pracovitými lidmi," řekl premiér v projevu.

Češi a Britové uctili na Hradčanech památku válečných veteránů

Češi a Britové včetně mnoha veteránů si ve čtvrtek na Pražském hradě připoměli 60. výročí konce druhé světové války a 65. výročí bitvy o Anglii. Akce se zúčastnili prezident Václav Klaus, ministr obrany Karel Kühnl a britská velvyslankyně v Česku Linda Duffieldová. Vrcholem byl slavný rituál britské armády zvaný Beating Retreat (troubení k ústupu). Na nádvoří Pražského hradu nastoupila za zvuku bubnů a dud asi třicítka členů královské stráže s typickými vysokými čepicemi. Tento starý ceremoniál, který kdysi provázel uzavírání bran vojenských táborů, stahování vlajky a konec dne, je dnes vyhrazen jen pro zvláštní příležitosti. Prezident s velvyslankyní touto ceremonií vyjádřili vděčnost vojákům, kteří se zúčastnili letecké bitvy o Británii. V ní bojovalo 88 československých pilotů, z nichž někteří včetně generála Františka Peřiny vzpomínkové akci přihlíželi. Ceremoniál, který zahájilo společné vystoupení Irské královské gardy a Hudby Hradní stráže, zakončilo obřadní spouštění vlajek u Matyášovy brány.

Příroda se musí vyrovnávat s nárůstem turistiky a měst

Přestože klimatické změny mohou být podle odborníků jedním z viditelnějších faktorů měnícího se životního prostředí, příroda se musí ve stále větší míře vyrovnávat třeba s nárůstem turistiky nebo měst. "Evropané by se také měli zamýšlet nad tím, jakou ekologickou stopu nechávají na ostatních kontinentech," řekla ČTK ředitelka Evropské agentury životního prostředí Jacqueline McGladeové. O problémech životního prostředí v Evropě jednají do pátku v Průhonicích u Prahy na své pravidelné schůzce vrcholní představitelé Agentur životního prostředí z 31 zemí. Evropa bude muset podle McGladeové najít rovnováhu mezi snahou o ekonomický rozvoj a udržitelným přístupem k vlastní přírodě. Komplexně ovlivňuje životní prostředí infrastruktura, která je pro rozvoj ekonomiky nezbytná. "Stále se zvyšující doprava nepřináší jen více znečištění, ale i nové silnice, půda se tak hermeticky uzavírá a to například ovlivňuje průtoky podzemní vody a biodiverzitu," řekla. Uvedla, že Evropa potřebuje změnit legislativu, aby se dokázala s problémy životního prostředí vyrovnat. "Do ceny výrobku by se měl promítnout vliv jeho výroby na životní prostředí," konstatovala.

Šéf Hyundaie jednal na Ostravsku o umístění automobilky

Generální ředitel korejské automobilky Hyundai Čong Mong-ku ve čtvrtek dopoledne na Ostravsku vybíral nejvhodnější místo pro umístění nové automobilky, do které chce Hyundai investovat zhruba 1,9 miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). O záměru vybudovat závod jednal s představiteli kraje, města a vládní agentury CzechInvest. Novinářům to řekl moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana je Česká republika horkým kandidátem na umístění této velké investice. Odpoledne se Čong Mong-ku sešel kvůli novému závodu s premiérem Jiřím Paroubkem. "Korejská automobilka velmi vážně uvažuje o investici ve střední a východní Evropě. ČR je horkým kandidátem pro umístění této investice. V tuto chvíli ale nelze k tomu (schůzce Paroubka s vedením Hyundai) říci žádné závěry," řekl ve čtvrtek po jednání vlády novinářům Urban.

Tůma: Vyšší ceny ropy by vedly k vyšší inflaci a vyšším sazbám

Vyšší ceny ropy by ve střednědobém horizontu vedly k vyšší inflaci a vyšším úrokovým sazbám, řekl ve čtvrtek novinářům po jednání rady České národní banky guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Podle něj hlavními nejistotami prognózy nadále zůstávají právě ceny ropy a zemního plynu a silnější kurz koruny spolu s nižší inflací v srpnu. Tůma upozornil, že ceny energií se stanou zřejmě jednou z priorit v nadcházející prognóze centrální banky. "Pokusíme se jít ještě více do hloubky, abychom dokázali analyzovat dopady cen ropy, a budeme to velmi podrobně studovat z hlediska příští prognózy," uvedl.

Na čtvrtečním jednání bankovní rady se diskutovalo i o struktuře růstu české ekonomiky. HDP ve 2. čtvrtletí zrychlil až na 5,1 procenta, což je více, než ČNB předpokládala. Podle guvernéra ČNB visí otazník především nad investicemi, jejichž růst byl "významně nižší", než centrální banka očekávala. Tento deficit ale na druhou stranu kompenzovaly rostoucí vývozy. Stát prodá

Severočeské doly společnosti ČEZ za devět miliard Kč

Stát prodá svůj 55,4procentní podíl v největší tuzemské hnědouhelné společnosti Severočeské doly energetické firmě ČEZ za 9,046 miliardy korun. Rozhodla ve čtvrtek o tom vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Ekonomové odhadovali, že ČEZ za ovládnutí uhelné firmy zaplatí osm až deset miliard korun. Sobotka zároveň uvedl, že v minulých dvou letech stát ze Severočeských dolů získal na dividendách více než 2,3 miliardy korun a celkově tak inkasoval společně s čtvrteční částkou přes 11 miliard. Právě takovou nabídku měla nedávno podat společnost Penta Investments, podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana však byla mimo exkluzivitu ČEZ a vláda k ní nepřihlédla.

Prezident podepsal novelu trestního řádu o opravných prostředcích

Do praxe vejde po čtvrtečním podpisu prezidenta Václava Klause drobná úprava trestního řádu reagující na nález Ústavního soudu z loňského listopadu. Soud vytýkal trestnímu řádu, že proti sankci udělené v přípravném řízení je opravný prostředek směrem ke státnímu zástupci, nikoli k nezávislému tribunálu. Nově bude opravný prostředek svěřen do rukou soudce. O rozhodnutí prezidenta novelu podepsat ČTK informoval mluvčí Hradu Petr Hájek.

Česko chce přilákat bohatší britské turisty, propagovat bude golf

Agentura CzechTourism chce k návštěvě Česka přilákat bohatší britské turisty. Propagovat chce například možnosti golfové turistiky v ČR. V současnosti mezi hosty z Velké Británie převažují skupiny mladých mužů, kteří přijíždějí na tzv. pánské jízdy za levným pitím a zábavou. Boom těchto cest ale má Česko již za sebou, řekl na čtvrteční tiskové konferenci ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška. Skupiny mladíků, kteří většinou přilétají nízkonákladovými aeroliniemi za levnou zábavou, se začínají pomalu přesouvat do levnějších zemí, například do Pobaltí.

Civilní rozvědka zpřístupní další materiály bývalé StB

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy česká civilní rozvědka, otevře příští týden speciální studovnu, ve které v digitální podobě zpřístupní další dokumenty bývalé komunistické Státní bezpečnosti (StB). Zájemci budou moci nahlédnout například do materiálů komunistické rozvědky týkajících se roku 1989, Pražského jara 1968 či boje StB proti československým emigrantům. Poprvé se studovna otevře v úterý 4. října. Již několik let může veřejnost nahlížet do svazků, které komunistická rozvědka - tehdy označovaná jako První správa Sboru národní bezpečnosti (SNB) - vedla nae například oficiální návštěvy pracovníků tajných služeb zemí komunistického bloku. Podle mluvčího ÚZSI Bohumila Šrajera budou materiály zpřístupňovány ve dvou liniích. Vybrané dokumenty týkající se například emigrantů nebo roku 1968 budou přístupné všem návštěvníkům studovny. Zájemci o jinou problematiku se s žádostí obrátí na pracovníky archivu, kteří jim nabídnou konkrétní dokumenty. Jen první skupina archiválií bude postupně zahrnovat až tisíce stran písemností. Návštěvníci si budou moci pořídit kopie dokumentů podle ceníku daného zákonem.

Soud nařídil knězi, aby se za tvrzení o babickém procesu omluvil

Brněnský krajský soud ve čtvrtek nařídil evangelickému faráři Michalu Šimkovi, aby se písemně omluvil bývalému tajemníkovi KSČ na Jihlavsku Miroslavu Holzbauerovi. Šimek Holzbauera vinil z podílu na vraždě tří komunistických funkcionářů v Babicích na Třebíčsku v roce 1951, a také z následného rozpoutání babického procesu. Podle soudu se tvrzení Šimka nepodařilo prokázat. Holzbauer po Šimkovi žádal nejen omluvu, ale také 100.000 korun. Ty mu však ve čtvrtek soud nepřiznal. "Prostuduji si rozsudek a pak se rozhodnu, zda se proti němu odvolám. Nicméně o Holzbauerově morální vině nemůže být sporu. Z hlediska faktické viny, a to i přes dnešní rozhodnutí soudu, mé podezření přetrvává," řekl ČTK kněz po vynesení verdiktu.

SZPI uloží Aholdu další pokutu za manipulaci s dobou trvanlivosti

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uloží další vysokou pokutu společnosti Ahold Czech Republic. Inspekce ve dvou prodejnách Hypernova, které Aholdu patří, zjistila u některých výrobků buď manipulaci s dobou trvanlivosti nebo chybějící údaj o době použitelnosti. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedli zástupci SZPI s tím, že sankce se může pohybovat v řádech statisíců korun. Podle Aholdu chyba nebyla na jeho straně, ale u dodavatele. V Hypernově v Čestlicích našli inspektoři SZPI podle mluvčí Daniely Kolejkové čtyři typy balených masných výrobků, které byly označeny na originálním obalu prošlým datem minimální trvanlivosti a na nové samolepce jiným údajem, kterým byla původní trvanlivost prodloužena o dva až čtyři měsíce. Na celé řadě dalších balených masných výrobků zjistili stopy po stržené původní etiketě nebo po smazaném původním údaji o trvanlivosti výrobků a dolepené nové samolepce. Ahold navíc ignoroval opakované výzvy SZPI o vyjádření k takovým praktikám a ztížil tím i výkon státního dozoru, dodala mluvčí.

Řidič tramvaje, jež zabila dva lidi, dostal 4,5 roku vězení

Řidič tramvajové soupravy číslo 22, která před půl rokem vykolejila na pražském Karlově náměstí a zabila muže a ženu, půjde na 4,5 roku do vězení. V hlavním líčení o tom ve čtvrtek rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Osmačtyřicetiletého Jiřího Panenku uznal vinným z obecného ohrožení. Soud mu navíc na osm let zakázal řídit kolejová a motorová vozidla. Proti čtvrtečnímu rozsudku se lze odvolat k pražskému městskému soudu. Tramvaj 16. března vykolejila kolem 06:30 na křižovatce ulic Ječné a Resslovy a Karlova náměstí v místě, kde trať zahýbá směrem k Národní třídě. Zadní vůz tramvaje narazil do lidí čekajících na ostrůvku ve směru na Moráň. Dva lidé zahynuli, další tři byli zraněni, dva z nich těžce.

Největší moravské fitnesscentrum bylo otevřeno v Brně

Největší fitnesscentrum na jižní Moravě s názvem Big One, které se rozprostírá na ploše 1600 metrů čtverečních, bylo ve čtvrtek večer slavnostně otevřeno na ulici Dornych v Brně. Pásku při slavnostním otevření sportovního areálu přestřihl tenista Jiří Novák. Centrum je umístěno v třetím podlaží bývalé továrny v sousedství obchodního centra Vaňkovka. Na ploše 500 metrů čtverečních se rozprostírá posilovna s 65 stanovišti, zvlášť je kardiozóna s jednadvaceti přístroji, mezi nimž jsou běhací pásy, eliptikaly, rotopedy, stepery a raritou jsou běhací schody.

Jízdenky v mostecké a litvínovské MHD nahradí čipové karty

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova přejde v příštím roce na nový odbavovací systém. Současné papírové jízdenky nahradí čipové karty. Společnost se tak připravuje na integraci hromadné přepravy osob v Ústeckém kraji. Všechny vozy budou novým systémem vybaveny v březnu příštího roku, informovala ve čtvrtek ČTK mluvčí podniku Yveta Slišková. Investice přijde podle předsedy představenstva dopravního podniku Oldřicha Vojíře zhruba na 25 milionů korun. "Odbavovací zařízení dodá firma Mikroelektronika. Přístroje oranžové barvy budou vybaveny dotykovou obrazovkou pro volbu služeb a čtečkou čipových karet. V dubnu příštího roku spustíme souběžný provoz stávajícího systému papírových jízdenek s novým elektronickým, jenž starý plně nahradí od 1. července 2006," uvedla Slišková.

Němečtí vědci zaznamenali vulkanickou činnost kolem Chebu

Němečtí vědci pozorovali na česko-německém pomezí první příznaky nové vulkanické aktivity ve střední Evropě. Pod Chebskou pánví se údajně magma tlačí k zemskému povrchu. Vědci z Výzkumného ekologického centra Halle-Lipsko (UFZ) na základě pozorování stoupajících plynů a minerálních zdrojů předpověděli, že oblasti hrozí slabá zemětřesení. Místní vyhaslé sopky se prý probudí až za stovky tisíc let. Slabé zemětřesení do pátého stupně Richterovy stupnice, jaké západní Čechy postihlo zhruba před dvaceti lety, podle ředitele Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleše Špičáka samozřejmě vyloučit nelze, ale není ho možné ani předvídat. Zemětřesné roje se v této oblasti objevují zhruba jednou za pět let, poznamenal. Rozhodně podle českého odborníka nelze výsledky měření německých kolegů interpretovat tak, že by oblasti hrozilo nějaké riziko.

Seznam národních památek rozšířily Ještěd a Vyšehradský kodex

Televizní věž na Ještědu s hotelem a Vyšehradský kodex spolu s dalšími položkami rozšířily seznam národních kulturních památek. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda. Smyslem návrhu je podle ministerstva kultury vyzdvihnout význam památek pro dějiny hmotné kultury a upravit nepoměr mezi počtem nemovitých a movitých národních kulturních památek v Česku. Vedle jedné nemovité památky zahrnuje návrh ministra kultury Vítězslava Jandáka devět movitých. Vedle Vyšehradského kodexu obsahuje další vzácné rukopisy - Pasionál abatyše Kunhuty a Velislavovu bibli. Dále zahrnuje soubor 417 archeologických nálezů z velkomoravského osídlení v Mikulčicích, soubor gotických soch z období krásného slohu v českých zemích, soubor zvonů a cimbálů chrámu sv. Víta v Praze a soubor barokních oltářních obrazů Karla Škréty a Petra Brandla. Obsahuje také unikátní předchůdkyni fotografie známou jako Kynžvartská daguerrotypie z roku 1839 a pět automobilů Tatra.

Pařížské židovské muzeum vystavuje Kupkovu Píseň písní

Pařížské židovské muzeum vystavuje cyklus ilustrací Františka Kupky k Písni písní. Soubor 134 kreseb k biblické knize, jejíž autorství bývá připisováno králi Šalamounovi, muzeum na jaře koupilo za 400.000 dolarů (zhruba deset milionů korun). ČTK ve čtvrtek o úterním zahájení výstavy informoval galerista Martin Kodl, jehož aukční síň zprostředkovala muzeu prodej od restituentů Waldesovy sbírky. Její součástí Píseň písní byla, stejně jako mnohá další Kupkova díla. Prodejem za deset milionů korun se dílo stalo nejdražší prací Františka Kupky na českém trhu. Druhým nejdražším Kupkovým dílem prodaným na aukci v tuzemsku je obraz Ocel pije, které před dvěma lety vydražila také galerie Antikva Nova Kodl za 4,45 milionu korun. Tehdy šlo o dražební rekord roku. V zahraničí však za jiné Kupkovo dílo, Vertikální plány modré a červené, zaplatil kupec v roce 1998 v přepočtu 17 milionů korun. Píseň písní nebyla prodána v aukci, ale takzvaným galerijním prodejem, cena se proto nedá s hodnotami dosaženými v dražbách srovnávat, ale poslouží k orientaci o hodnotě díla. Výstava Píseň písní potrvá do 8. ledna, na jaře by měla putovat do některého z význačných amerických muzeí. Téma Písně písní zaujímá v Kupkově uměleckém životě dlouhé období. První sérii předběžných skic Kupka vytvořil v letech 1903 až 1905. Po prvním vydání s překladem Jeana Bonnefona kresby přepracoval. Vydala je Piazza v roce 1928, poslední bibliofilské vydání je z roku 1931.

Liberecké Šaldovo divadlo uvede Shakespearova Hamleta

Shakespearovu tragédii Hamlet uvede v pátek liberecké Divadlo F. X. Šaldy jako první premiéru v nové sezoně. Herci inscenaci nastudovali podle nového překladu Jiřího Joska, který za něj získal před pěti lety prestižní Jungmannovu cenu. ČTK to řekl ředitel divadla František Dáňa. Dramaturg Martin Urban uvedl, že Hamlet v libereckém podání neprošel kromě krácení textu žádnými razantními úpravami. Divadlo F. X. Šaldy mělo hru naposledy na programu v roce 1971. "Vhodná sestava herců pro Hamleta se objeví jednou za generaci. Tento okamžik v Liberci nastal právě nyní," konstatoval Urban. V titulní roli inscenace, jež propojuje tragédie rodiny s tragédií společnosti, se představí David Punčochář. Markéta Tallerová hraje Gertrudu, Jana Šulcová Ofélii a Tomáš Impseil Klaudia. Někteří z herců ztvární dvě i více postav. Libereckého Hamleta režíruje Petr Palouš.

Slovensko nominovalo do soutěže o filmového Oscara Sluneční stát

Členové Slovenské filmové a televizní akademie (SFTA) nominovali do soutěže o amerického filmového Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film za rok 2005 snímek Martina Šulíka Sluneční stát. Verdikt akademiků ve čtvrtek ČTK sdělil viceprezident akademie Peter Dubecký. Čeští filmaři posílají do soutěže o vzácnou sošku film Štěstí Bohdana Slámy. Nominace do 78. ročníku této prestižní soutěže budou zveřejněny 31. ledna a vítězové pak 5. března. "Těch možností z čeho vybírat bylo samozřejmě méně než v Česku. Z pěti filmů, které měly v daném období (v roce 2005) premiéru, jsme rozhodovali o třech - Sluneční stát, Konečná stanice a O dvě slabiky pozadu," řekl ČTK Dubecký. Šulíkův nejnovější film, který vznikl v česko-slovenské koprodukci, prošel podle Dubeckého s velkým náskokem hlasujících. Snímek označila slovenská kritika za Šulíkův "nejrealističtější" a "nejčeskoslovenštější" film. Soudobý příběh o čtyřech kamarádech měl českou premiéru 19. dubna a slovenskou o den později.

Pešek je v kvalifikaci na Velkou cenu Kataru zatím čtrnáctý

Motocyklový závodník Lukáš Pešek zajel čtrnáctý čas v první části kvalifikace na Velkou cenu Kataru, jež se netypicky jede v sobotu. Český jezdec na derbi ve čtvrtek v kubatuře do 125 ccm ztratil dvě sekundy na nejrychlejšího Marka Simoncelliho z Itálie. Až jedenácté místo obsadil vedoucí muž průběžného pořadí, Švýcar Thomas Lüthi. Druhý český jezdec Karel Abraham je zatím předposlední. "Okruh je náročný, ale líbí se mi. Největším nebezpečím je, že je zaprášený od navátého písku. O vydařeném ranním tréninku a odpolední kvalifikaci se však zase vůbec nedá ani mluvit. Zlepšil jsem se oproti ránu o dvě vteřiny, ale to ostatně všichni, a tak jsem na hrozném 35. místě," konstatoval český mladík v tiskové zprávě.

Počasí

V noci na pátek polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, na východě zataženo s občasným deštěm. Teploty 8 až 4 stupně. Během dne bude oblačno, místy přeháňky, od vyšších poloh smíšené. Teploty 11 až 15, na horách kolem 8 stupňů.