Zprávy

KSČM zváží, zda se přidá k žádosti zřídit komisi k Unipetrolu

Komunisté budou podle svého místopředsedy Vojtěcha Fipila ještě zvažovat, zda se ve sněmovně přidají k žádosti ODS a KDU-ČSL zřídit vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol. Pravděpodobný nástupce odstupujícího Miroslava Grebeníčka v čele KSČM ČTK řekl, že jeho strana důkladně prostuduje podklady z Polska, které obdržel předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), a až pak rozhodne o dalším postupu. "Je to na nich," komentoval situaci premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Postoj lidovců ke zřízení komise minulý týden rozvířil vztahy v koalici. Paroubek s nelibostí nesl, že se lidovci bez předchozího upozornění přidali k ODS. Křesťanští demokraté pak kritizovali sociální demokraty, že ve sněmovně chtějí zákoník práce prosadit s podporou KSČM. ODS kroky ČSSD a KSČM komentovala slovy o vzniku rudočervené koalice. Sněmovní debata o privatizaci Unipetrolu minulý týden skončila bez výsledku. Poslanci přerušili rozpravu do doby, než získají informace od polské parlamentní vyšetřovací komise. Poláci zprávu zveřejnili v pondělí, česká vláda podle ní prý mohla za Unipetrol dostat o 180 milionů eur (asi 5,3 miliardy korun) více, než zaplatil polský koncern PKN Orlen. Podle materiálu kabinet nabídku odmítl zřejmě pod tlakem firmy Agrofert a podnikatele Andreje Babiše. Česká vláda a zainteresované podnikatelské subjekty ale polské závěry zpochybňují. Česká dolní komora se hodlá k diskusi o aféře vrátit nejpozději 15. října.

STEM: Čtyři lidé z deseti souhlasí s komunisty ve vládě

Čtyři lidé z deseti souhlasí s tím, aby v příští vládě zasedla i KSČM. Většinou míní, že když činnost komunistické strany nebyla zakázána hned po pádu minulého režimu, tak nyní ji politici už musejí respektovat. Vyplývá to průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala společnost STEM. S komunisty ve vládě souhlasí podle STEM 38 procent oslovených, zbytek má opačný názor. Stejný podíl respondentů, tedy rovněž 38 procent, schvaluje i to, aby na KSČM závisela podpora menšinové vlády.

Kalousek je připraven požádat o zabavení imunity ve sporu s KSČM

Předseda lidovců Miroslav Kalousek hodlá požádat sněmovnu o zbavení imunity, pokud ho vyšetřovatelé budou chtít stíhat kvůli přirovnání komunistické strany ke zločinecké organizaci. Trestní oznámení na Kalouska podal v úterý místopředseda KSČM Vojtěch Filip. "Budu první, kdo požádá, aby mne sněmovny zbavila imunity," řekl ČTK Kalousek. Uvedl, že na výrok měl právo jako každý jiný občan: "Nebudu se za imunitu schovávat. Jsem připraven bránit se před vyšetřovacími orgány i soudem." Už v úterý označil Filipův krok za dobrý nápad. "Konečně se komunistické zločiny dostanou do procesu trestního řízení, sice paradoxně na té straně žalující, ale aspoň něco," řekl. Oznámení na předsedu lidovců podali podle Filipa již dříve dva lidé. Kalousek minulý týden na tiskové konferenci varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. "Uděláme cokoliv, co způsobí, aby nedošlo ke spojení jedné historické demokratické strany a jedné zločinecké organizace," prohlásil.

Odborní lékaři se připojí k protestu praktických lékařů

Soukromí odborní lékaři se rozhodli připojit k protestu praktických lékařů. Stejně jako oni požadují odvolání ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Zástupci Sdružení ambulantních specialistů se na tom shodli v Praze. Po jejich jednání to novinářům řekl místopředseda sdružení Zorjan Jojko. Praktičtí lékaři se chystají 6. října zavřít své ordinace a demonstrovat před ministerstvem zdravotnictví. Chtějí tak protestovat proti zpožďování plateb za péči od zdravotních pojišťoven, což je dostává do finančních těžkostí. Z nich však pojišťovny neviní, podle nich za ně může ministryně zdravotnictví svými zásahy do finančního systému.

Schröder v pátek navštíví krátce Prahu na Paroubkovo pozvání

Německý kancléř Gerhard Schröder krátce tento pátek navštíví v Praze českého premiéra Jiřího Paroubka. Podle dnešního oznámení mluvčího německé vlády jsou na programu dvoustranné vztahy, otázky spojené s EU a mezinárodní témata. "Přijede večer na krátkou návštěvu, nic bližšího mi také není známo," řekl dnes ČTK úředník tiskového oddělení německé vlády. "Pan Paroubek kancléře pozval a kancléř souhlasil," dodal. Nelze vyloučit, že významným tématem bude politická situace v obou zemích. O Gerhardu Schröderovi se v poslední době v českých médiích píše jako o Paroubkově vzoru. Právě Schröderovi se podařilo osobním nasazením v nedávné německé předvolební kampani snížit výrazný náskok opoziční CDU/CSU a jen díky němu prohrála SPD 18. září v předčasných parlamentních volbách jen o necelé procento. Také Paroubek ve funkci premiéra začal přinášet otřesené ČSSD přízeň voličů. Po nástupu do čela kabinetu se z něj brzy stal jeden z nejoblíbenějších politiků a jako volební lídr strany má ambice ji dovést k volebnímu vítězství. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech se na české politické scéně skloňuje téma možných předčasných voleb, je možné, že český a německý politik budou hovořit právě o těchto otázkách.

Biopotravinou roku se stal kváskový chléb od firmy Albio

Titul Česká biopotravina roku 2005 získal kváskový chléb a pečivo z biopekárny Albio v Praze, kterou provozují manželé Zemanovi. Do soutěže bylo letos nominováno 15 biopotravin. V kategorii Nejlepší bioprodejna roku zvítězil obchod Country Life v Melantrichově ulici v Praze. Výsledky ČTK oznámila Nadace Partnerství. Odborná porota v pátém ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci se svazem ekologických zemědělců Pro-bio, udělila vedle hlavní ceny také tři čestná uznání. Soutěž o českou biopotravinu roku se vyhlašuje od roku 2001. Hlavními kritérii při hodnocení jsou kvalita, atraktivnost produktu pro spotřebitele, inovativnost, marketingový koncept a obal výrobku. Ekologické zemědělství je v celé Evropě dynamickým oborem. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se v zemích někdejší evropské patnáctky mezi roky 1998 a 2003 zvětšila rozloha ekologicky obdělávané zemědělské půdy o pětinu. V České republice se výměra za stejnou dobu rozšířila na téměř čtyřnásobek a nyní tvoří přes šest procent z celkové rozlohy zemědělské půdy. V roce 2004 existovalo v Česku 836 ekologických farem a 116 výrobců biopotravin.

Koncert na opravu vyhořelého Pernštejna vynesl čtvrt milionu

Benefiční koncert na opravu hradu Pernštejn na Brněnsku vynesl 278.000 korun. Sýpku a čtvrtou bránu v dubnu vážně poškodil požár. Koncert Noc na Pernštejně vysílala Česká televize (ČT), lidé během něj mohli zasílat dárcovské textové zprávy. Celkem již sbírka brněnského studia ČT vynesla přes milion korun, řekla ČTK mluvčí studia Hana Orošová. Koncert natočilo brněnské studio ČT na nádvoří hradu 21. srpna. Všichni umělci na koncertu zahráli a zazpívali bez nároku na honorář, uvedla Orošová. Honoráře se vzdali i členové televizního štábu. "Hlavním jejím smyslem je umožnit všem lidem, aby darem dali najevo, že jim osud jednoho z nejkrásnějších hradů v Česku není lhostejný," dodala Orošová. V ohněm zničené sýpce měli památkáři depozitář, v němž shořely desítky historických předmětů. Škody se odhadují na 50 milionů korun. Za čtyři miliony již sýpka získala provizorní střechu. Sýpku čeká celková rekonstrukce, která bude stát asi 45 milionů korun. Práce patrně začnou v polovině příštího roku. V objektu po úpravách vznikne další hradní expozice. Pernštejn vznikl ve 13. století v lesích Českomoravské vrchoviny. Mohutný hrad patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politický vývoj v českém království.

Národní pouť ve Staré Boleslavi navštívily tisíce lidí

Tisíce lidí zaplnily historické centrum Staré Boleslavi, kde slavnostní mší vyvrcholila národní svatováclavská pouť. Potřetí se tak zde uskutečnila obnovená tradice pouti a jedné z hlavních událostí církevního i společenského života ve městě. Do města přijeli návštěvníci z 60 farností i hosté ze zahraničí. Svatováclavská tradice je symbolem kontinuity české státnosti. Podle legendy ve Staré Boleslavi před dveřmi chrámu v roce 935 Václava zavraždili družiníci jeho bratra Boleslava, když šel na ranní mši. V bazilice sv. Václava byly dnes vystaveny i světcovy ostatky, přivezené z Pražského hradu. V tisícileté historii opustila nejcennější svatováclavská relikvie, lebka sv. Václava, katedrálu Pražského hradu a byla dočasně přemístěna do Staré Boleslavi jen zcela výjimečně. Národní poutě ve Staré Boleslavi se konaly již od středověku. Tradice se přerušila během komunistického režimu.

Svátek sv. Václava si v Hradci Králové připomněli žehnáním koní

Žehnání tří desítek koní, vystoupení šermířů a ukázky jezdeckého umění byly dnes součástí svatováclavských slavností na Velkém náměstí v Hradci Králové. Slavnosti v historickém centru sledovaly tisíce lidí. Slavnost vyvrcholila slavnostní mší v katedrále Svatého ducha. Akci pořádalo královéhradecké biskupství, hradecká radnice a hřebčín z Chlumce nad Cidlinou na Hradecku.

Svatováclavské slavnosti v Praze zpestřily Den české státnosti

Den české státnosti, který je i svátkem českého patrona sv.Václava, si stovky lidí zpříjemnily návštěvou Svatováclavských slavností na Kampě či v centru Smíchova. Programy oslav v malostranském parku a v parku Portheimka byly velmi podobné. O zábavu se postarala středověká či staročeská kapela, kejklíři, tanečníci a řemeslníci. Jen málokdo odolal staročeským dobrotám na pultech stánků. Středověkou veselici na počest sv.Václava na Smíchově zahájil odpoledne historický průvod. Za kostelem sv.Václava ožilo tržiště plné řemesel a kupců. Komediantská společnost připravila představení pro děti i dospělé, hudci pěli středověké písně a vystoupily tanečnice. Svým uměním se přišli pochlubit kejklíř a šermíři.

V Praze měl premiéru Národní cirkus Originál Berousek

V Praze hostují dva cirkusové soubory. Zatímco na holešovickém Výstavišti za Křižíkovou fontánou nabízí své produkce cirkus Praga, na tradičním stanovišti metropole - Letenské pláni - rozbil své šapitó Národní cirkus Originál Berousek. V programu se podle Knose ve směsi klasického cirkusového umění a moderní show objeví například skupina devíti bílých dvouhrbých velbloudů, africké zebry, osm ušlechtilých holandských a arabských hřebců, indické slonice Ďuňa a Naira a především erbovní číslo tohoto kolektivu - drezúra medvědů. "Nejstarší z nich, sedmatřicetiletá medvědice Rocki, je někdejší filmovou hvězdou. Objevila se totiž v populární komedii režiséra Oldřicha Lipského Šest medvědů s Cibulkou. Já jsem v některých scénách s medvědy zaskakoval za Lubomíra Lipského," uvedl majitel cirkusu Jiří Berousek senior. Berousek, jehož rod jezdí z cirkusem už sedm generací, nerad vidí, že zájem diváků o tuto podívanou upadá. Na vině je podle něj řada nekvalitních rodinných podniků, které artistické umění devalvovaly. V současné době jezdí po Česku tři desítky cirkusů různé kvality. "Je to řehole a dřina, ale i romantika," dodává.

Sport

Trenér Jaroslav Hřebík zůstává u týmu fotbalistů pražské Sparty, který se po prohře v úterním zápasu Ligy mistrů s Thunem ocitl ještě v hlubší krizi. Hřebík hodnotil poslední duely v rozhovoru s šéfem klubu Danielem Křetínským a prohlásil, že na dalších schůzkách bude provedena hlubší analýza posledních neúspěchů. Klubové vedení zasedlo mimořádně už dnes a poprvé připustilo, že krize může skončit personálními změnami. Ty ale nastanou nejdříve po jednání, které se uskuteční během příštího týdne, v době reprezentační přestávky. "Zároveň předpokládáme, že součástí tohoto jednání bude také diskuse o personálních změnách," uvedl Křetínský v prohlášení, které klub vpodvečer rozeslal do médií. Funkcionáři sice nepotvrdili, že se bude jednat přímo o odvolání Hřebíka, ale ve fotbalovém zákulisí se už nahlas spekuluje o jeho nástupcích. Největší naději v budoucnu kormidlovat nejbohatší český klub údajně mají vesměs bývalí sparťané Stanislav Griga, Ivan Hašek či Zdeněk Ščasný. Hřebík čelí nenávistným reakcím fanoušků, kteří neustále žádají jeho odchod. I z kabiny úřadujícího mistra, která se o víkendu po domácí ligové prohře s Baníkem Ostrava shodla, že za trenérem stojí, se po úterním nevydařeném duelu začaly ozývat nespokojené hlasy, které o jednotném postoji zrovna nesvědčily. Sparta postupně prohrála na hřišti Slovácka, po vítězství v Poháru ČMFS v Litvínově vyřadila z kádru reprezentanta Karla Poborského a následně podlehla i Baníku a Thunu. Po úterní prohře ve Švýcarsku však Hřebík podle svých slov rezignaci nenabídl. Hřebík si je vědom, že čelí velkému tlaku. "A není to jen tlak, ale i spousta urážek. Ale nedrží mě pan Křetínský. Je to otázka principu systému ve fotbale, jak by se měl dělat," odmítl úvahy odborníků, že každý jiný fotbalový funkcionář než současný sparťanský šéf by ho už vyhodil.

Počasí

Noc bude postupně od jihozápadu zatažená s deštěm nebo přeháňkami a ojedinělými bouřkami, k ránu s ojedinělými mlhami. Teploty 11 až 7 stupňů C.

Čtvrtek bude zatažený a deštivý s ojedinělými bouřkami. K večeru by se od severozápadu mohlo vyjasňovat. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 10 st. C.