Zprávy

Koalice bude nejspíš pokračovat až do řádných voleb

Žádná z vládních stran neuvažuje o vypovězení koaliční smlouvy. Novinářům to po večerním setkání koaličních představitelů řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na pokračování dosavadní koalice v dosavadním složení tedy ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se shodly špičky všech tří stran. Sociální demokraté místo schůzky předsedů tří koaličních stran, kterou kvůli debatě o předčasných volbách a vztazích v koalici navrhoval šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, svolali takzvanou koaliční devítku. Tohoto jednání se pravidelně účastní tři zástupci z každé strany. Samostatné setkání předsedů je podle ČSSD zbytečné, když se stejně setkají v širší koaliční sestavě. Kalousek původně chtěl, aby se ještě před koaliční devítkou sešli předsedové vládních stran a ujasnili si, jak bude koalice dále fungovat. "Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale odmítl jednat na úrovni předsedů.

Atmosféru rozjitřily zejména Paroubkovy víkendové útoky na lidovce. Premiér Jiří Paroubek v sobotu na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD připustil předčasné volby, které by se podle něj mohly konat v únoru nebo březnu. Paroubek ostře kritizoval KDU-ČSL, která se podle něj už vidí v koalici s ODS a mezitím se jen snaží poškodit sociální demokracii. Kalousek zase už dřív varoval před sbližováním ČSSD s komunisty. Premiér na sobotním jednání vedení ČSSD znovu zopakoval, že klíčové zákony jeho strana prosadí. "Kvůli vydírání Kalouskem jsme si museli udělat prostor vlevo pro schvalování zákonů s komunisty. Kdyby ve Sněmovně přistáli marťani, tak budeme zákony schvalovat s marťany," vysvětloval

Lidovci chtějí slyšet vysvětlení těchto "statečných" výroků. S podobným záměrem do Strakovy akademie večer zamířil i šéf Unie svobody Pavel Němec. "Poslechne si argumenty obou dvou stran a je přesvědčen, že to, co zaznělo v médiích, je zbytečná hádka, která ničemu neslouží," tlumočil Němcovo stanovisko mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Později doplnil, že podle Němce Unie svobody vždy preferovala věcná řešení a koaliční konsensus před prázdnými gesty. "Proto jdeme na koaliční jednání především s chladnou hlavou a přesvědčením, které vyplývá ze současné reality: kdo si přeje předčasné volby, přeje si komunisty ve vládě," míní podle Dimuna Němec. Kasal doplnil, že lidovce překvapilo, že se koaliční partner takovým způsobem vyjadřuje o předčasných volbách. "Je to věc, která by se měla projednávat, je-li to v zájmu některé z koaličních stran, určitě na půdě koalice," podotkl.

Česká vláda prý za Unipetrol mohla dostat o 180 milionů eur více

Česká vláda prý mohla za Unipetrol dostat o 180 milionů eur (v přepočtu asi 5,3 miliardy korun) více, než zaplatil polský koncern PKN Orlen. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu. Materiál soudí, že pod tlakem Agrofertu a podnikatele Andreje Babiše ale kabinet vyšší nabídku odmítl. "Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen," uvádí se ve zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Polský PKN Orlen s Agrofertem uzavřel smlouvu, ve které se zavázal Babišovi odprodat podíly v pěti firmách patřících Unipetrolu. Cena podílů byla podle zprávy polských poslanců snížena o přibližně 200 milionů eur (asi 5,9 miliardy korun). Ve smlouvě byla podle komise rovněž uvedena pokuta 75 milionů eur (zhruba 2,2 miliardy korun) za odstoupení od smlouvy. "Poradci vedení polského koncernu neskrývali, že smlouva je nutná k vítězství ve výběrovém řízení na akcie Unipetrolu, které vypsala česká vláda," tvrdí vyšetřovací komise. Poukazuje přitom především na údajně skvělé vztahy, které Babiš v Praze má. "Patří k blízkým přátelům mimo jiné Stanislava Grosse, šéfa České strany sociálně demokratické, která tvoří českou vládu," píše se ve zprávě.

Paroubek odmítá kritiku polského týdeníku: Nejsem žádný zajíc

Premiér Jiří Paroubek se brání kritice polského tisku. Na stránkách týdeníku Wprost odmítá nařčení z toho, že je dalším českým premiérem, který neumí vládnout. "Řečeno velmi lapidárně, nejsem politický zajíc a ani pozice náměstka pro finance primátora Prahy, kterou jsem šest let vykonával, rozhodně nebyla okrajová," píše Paroubek v článku, který týdeník nadepsal titulkem Česká individualita. Wprost počátkem září srovnával politiku českých sociálních demokratů a polské levice. "Po nevýrazném Vladimíru Špidlovi a diskreditovaném Stanislavu Grossovi je Paroubek dalším českým premiérem, který neví, jak zemi vládnout," napsal mimo jiné. Týdeník Paroubka kritizoval například za zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek, za absenci reforem a všímal si i obvinění jeho přítele Bohumíra Ďurička ze spolupráce se Státní bezpečností.

Parvanov nazval Klause Donem Quijotem evropských diskusí

Bulharský prezident Georgi Parvanov, který je v Praze na státní návštěvě, daroval svému českému protějšku Václavu Klausovi plastiku bulharského sochaře znázorňující Dona Quijota. "Dal mi to se slovy, že jsem Donem Quijotem dnešních evropských diskusí," pochlubil se novinářům Klaus, proslulý neúnavným kritizováním Bruselu. Klaus dodal, že před 14 dny byl v Praze následník španělského trůnu Felipe, který ho obdaroval podobnou pozorností. "Nedal mi bustu, ale obraz Dona Quijota," konstatoval. Možná tato shoda podle něj "o lecčems vypovídá". Po setkání s Parvanovem Klaus uvedl, že se Česká republika těší na společné členství v unii. Bulharům ale vzkázal, aby si řádně prostudovali přístupovou smlouvu. Dodal, že v ČR si mnoho lidí, i z řad politiků, smlouvu nepřečetlo, a posléze se divili, co v ní vlastně je a k čemu se jejich země zavázala. Bulharsko nyní teprve "ťuká na dveře Evropské unie", a musí proto respektovat její uspořádání, řekl Klaus v souvislosti s otázkou vlivu na další utváření unie. "My už jsme členové, takže už můžeme říkat něco víc," doplnil.

Filip: Na Kalouska dvě oznámení od občanů, v úterý podám vlastní

Trestní oznámení na předsedu lidovců Miroslava Kalouska kvůli jeho výroku o komunistické straně jako zločinecké organizaci již podali dva občané, respektive dva lidé o tom informovali místopředsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Filip to řekl ČTK a dodal že v úterý podá na šéfa KDU-ČSL vlastní trestní oznámení i on. Kalousek již dříve uvedl, že za svá slova se omlouvat nehodlá a je připraven je hájit třeba i před soudem. Filip, který asi převezme vedení strany od Miroslava Grebeníčka, Kalouskovo vyjádření považuje nejen za degradaci politické kultury, ale i za porušení zákona, ústavy a Listiny základních práv a svobod. "Já si myslím, že tentokrát se Miroslav Kalousek dopustil trestného činu," řekl v neděli v České televizi Filip, původní profesí právník. Kalousek již v neděli zopakoval, že se komunistům neomluví, na svých názorech trvá. "Pokud se mě soudruzi rozhodnou zažalovat, jsem připraven a velmi rád obhájím své výroky před nezávislým soudem," řekl ČTK. "Pokud by to bylo třeba, budu první, kdo požádá sněmovnu o zbavení imunity," dodal Kalousek. Každý, kdo žil v České republice před rokem 1989, si podle něj udělá vlastní názor na to, zda se v té době zločiny pod vedoucí úlohou komunistické strany děly, či neděly. A KSČM je nástupnickou organizací KSČ, dodal. Kalousek minulý týden na tiskové konferenci varoval před sbližováním sociálních demokratů a komunistů. "Uděláme cokoliv, co způsobí, aby nedošlo ke spojení jedné historické demokratické strany a jedné zločinecké organizace," prohlásil tehdy.

Kvůli koncertu neonacistů byli kázeňsky potrestáni dva policisté

Za špatný postup policie při koncertu neonacistických kapel 24. září v Křtěticích na Strakonicku byli kázeňsky potrestáni dva vedoucí pracovníci jihočeské policie. Policejní prezident Vladislav Husák snížil hodnost o jeden stupeň na dobu jednoho roku zástupci ředitele krajské policejní správy Janu Bouchalovi. Stejným způsobem byl potrestán zástupce ředitele okresní správy ve Strakonicích Vojtěch Chum. ČTK to řekl Husák. Koncertu v Křtěticích se zúčastnilo na 500 příznivců extremistických skupin z ČR a ze zahraničí. Policie koncert monitorovala, ale nezasáhla. Podřízeným Husák také vytýká, že vyčlenili málo policistů, špatně vyhodnotili dostupné informace a nereagovali na hajlování účastníků koncertu. Dále se mu nelíbí, že policisté nekomunikovali s médii a přítomnými aktivisty, když se jim snažili předat důkazy, že se neonacisté dopouštějí trestného činu.

Vlk bude sloužit ve středu mši a předá svatováclavské medaile

Katolický primas kardinál Miloslav Vlk bude sloužit ve středu na státní svátek - Den české státnosti a svátek sv. Václava - ve Staré Boleslavi u Prahy mši. Dopolední bohoslužbu nad ostatky světce má podle České biskupské konference přenášet veřejnoprávní rozhlas a televize. Pražská umělecká společnost pod záštitou pražského arcibiskupství ve stejný den 28. září pak v Praze pořádá sedmým rokem Svatováclavský večer spojený s udělením pamětních svatováclavských medailí. Kardinál Vlk spolu s předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Černým ji předají Oldřichu Stránskému, předsedovi Sdružení osvobozených politických vězňů a předsedovi České rady pro oběti nacismu, a dále Adolfu Ullmanovi, spolkovému předsedovi krajanské křesťanské sudetoněmecké organizace Ackermann-Gemeinde.

Ve Vyškově vznikne centrum boje proti zbraním hromadného ničení

Vyškov by se měl do dvou až tří let zařadit mezi nejvýznamnější vojenská střediska Severoatlantické aliance. Vznikne tam totiž multinárodní strategické centrum NATO, které bude rozhodovat o koncepci a zásadách boje proti zbraním hromadného ničení. ČTK to potvrdil náměstek ministra obrany Martin Bělčík. Instituce má připravovat strategii pro všechny složky ozbrojených sil - pozemní, vzdušné i námořní. Dostane se tak na stejnou úroveň jako například centrum pro námořní operace ve Spojených státech či středisko pro boj s terorismem, které sídlí v Turecku. Projekt se připravuje od pražského summitu NATO z roku 2002. Podle náčelníka chemického vojska Miroslava Šedého si NATO pro nové centrum vybralo české území mimo jiné proto, že česká armáda má dlouholetou tradici ve výcviku proti zbraním hromadného ničení a disponuje vzdělávacími institucemi, které se danou problematikou zabývají. V rámci projektu se na vojenské akademii ve Vyškově začali již před rokem a půl cvičit armádní specialisté-chemici z Česka i ze zahraničí. Vybudování zázemí zatím stálo několik milionů korun, do roku 2010 se má ve vyškovském vojenském areálu investovat další zhruba miliarda korun.

Ministr kultury chce více movitých kulturních památek

Ministr kultury Vítězslav Jandák chce, aby více movitých památek mělo status národní kulturní památky (NKP). Ve čtvrtek proto předloží vládě materiál, který navrhuje prohlásit za památku s nejvyšší státní ochranou například Vyšehradský kodex či hotel a televizní vysílač Ještěd. "Smyslem navrhované právní úpravy je vyzdvihnout význam památek pro nejenom naše, ale i evropské a světové dějiny hmotné kultury, a dále rovněž upravit dosud existující určitý nepoměr mezi počtem nemovitých a movitých národních kulturních památek v České republice," sdělil ČTK k návrhu Robert Vašíček, pracovník vztahů k veřejnosti ministerstva kultury. Vedle jedné nemovité památky zahrnuje návrh devět movitých - kromě Vyšehradského kodexu obsahuje další vzácné rukopisy Pasionál abatyše Kunhuty a Velislavovu bibli, soubor 417 archeologických nálezů z velkomoravského osídlení v Mikulčicích, soubor gotických soch z období krásného slohu v českých zemích, soubor zvonů a cimbálů chrámu sv. Víta v Praze, soubor barokních oltářních obrazů Karla Škréty a Petra Brandla, unikátní předchůdkyni fotografie známou jako Kynžvartská daguerrotypie z roku 1839 a pět automobilů Tatra.

SZPI rozdělí další pokuty obchodům Julius Meinl v Praze a Táboře

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uloží znovu statisícové pokuty obchodnímu řetězci Julius Meinl, tentokrát provozovnám v Praze a Táboře. Prodejna na Václavském náměstí například používala stejnou pec k pečení masných výrobků i rozpékání mraženého pečiva. "Předpisy takový postup přísně zakazují, protože hrozí nebezpečná kontaminace pečiva syrovým masem," řekla ČTK mluvčí SZPI Daniela Kolejková. Inspektoři zjistili podle ní navíc řadu dalších hygienických nedostatků. Mezi opakovaně zmrazovanými a opět rozmrazovanými potravinami našli také 50 kusů plesnivých polotovarů italského pečiva. Prodejna měla na skladě dále 11 druhů potravin s prošlým datem použitelnosti a rovněž dalších 13 druhů poživatin s prošlou dobou minimální trvanlivosti. V obchodě Julius Meinl na Tř. kpt.Jaroše v Táboře vymyslel podle SZPI oblastní manažer řetězce nový způsob prodeje masných výrobků z proutěných košíků. Ty však byly na chladicích boxech, nikoli uvnitř, jak požadují předpisy. Při kontrole teploty bylo 12 druhů potravin nevhodně skladováno a naměřené teploty byly až o 14 stupňů Celsia vyšší, než požaduje norma. Oblastní manažer i přes několikrát uložená opatření k nápravě prodavačkám zakázal cokoli na způsobu prodeje měnit, upozornila Kolejková. V minulém týdnu trestala SZPI řetězec za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. Julius Meinl je přitom prvním obchodním řetězcem, který se kvůli silnému konkurenčnímu boji rozhodl z Česka odejít. Až 67 jejích prodejen a část zaměstnanců chce koupit firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Potravinářská inspekce dala již v minulosti najevo, že ačkoli firma končí své podnikání, neznamená to, že v tuzemsku nemusí v posledních měsících svého působení dodržovat příslušné předpisy. Julius Meinl vstoupil do ČR před 11 lety.

Čtvrtina Hodonínských jezdí na kole, město buduje cyklostezky

Čtvrtina obyvatel Hodonína používá podle průzkumu tamní radnice jízdní kola jako dopravní prostředek. Oblíbenost bicyklů vede radnici k tomu, aby investovala do budování nových cyklostezek, řekl ČTK místostarosta Ladislav Ambrozek. Letos ve městě vzniknou čtyři cyklistické stezky, vybudování 1500 metrů tratí přišlo na 5,3 milionu korun. Do konce října bude dostavěn bezmála kilometrový úsek cyklostezek vedoucích ulicemi Měšťanská a Purkyňova směrem k tamnímu hřbitovu. Ve stejnou dobu mohou cyklisté začít využívat další 400 metrů dlouhou trať od železničního nádraží ulicí Wilsonovou. V jihomoravském kraji je přes 1000 kilometrů cyklostezek, velké množství z nich je v samém jižním cípu regionu. Břeclavsko s Hodonínskem je pro vysoký počet cyklistů nazýváno také moravská Čína. Nedostatek stezek je v Brně, kde podle odborníků chybí asi 100 kilometrů komunikací pro cyklisty.

Čeští tenisté poprvé v historii sestoupili ze Světové skupiny DC

Čeští tenisté poprvé v historii sestoupili ze Světové skupiny Davisova poháru. V baráži podlehli Německu 2:3 na zápasy a příští rok budou hrát v euroafrické zóně. Do závěrečných dvouher v neděli vstupovali domácí tenisté po prohrané sobotní čtyřhře za nepříznivého stavu 1:2. Stav utkání vyrovnal Tomáš Berdych, který v Tipsport aréně obstál i v druhé pětisetové bitvě a porazil Nicolase Kiefera 6:7, 6:3, 2:6, 6:4 a 7:5. Rozhodující zápas však nezvládl Tomáš Zíb, který po vyhraném setu podlehl německé jedničce Tommymu Haasovi 7:6, 5:7, 2:6, 0:6. Berdych do utkání vlétl jako kometa a Kiefera přehrával. Odskočil do vedení 5:2, vymetal rohy dvorce z forhendu i bekhendu, ale najednou jako když utne. Ztratil podání, prohrál jedenáct míčů a čtyři hry za sebou a o osudu setu rozhodl tie- break. V tom za stavu 3:4 opravil hlavní rozhodčí výrok čárového v Berdychův neprospěch a český hráč zkrácenou hru prohrál.

O prestiž sestupem ze Světové skupiny nepřijdeme, řekl Suk

Sestupem ze Světové skupiny Davisova poháru nepřijde český tenis o prestiž. Řekl to kapitán Cyril Suk po nedělní prohře svého týmu v Liberci v baráži s Německem. Čeští tenisté opustili elitní šestnáctku jako poslední v historii. Od vzniku daviscupové Světové skupiny v roce 1981 se dříve českoslovenští a po nich čeští tenisté drželi mezi elitou. Před nimi se propadli a dostávali zpět třeba Američané či Španělé. "Co jsem od nich slyšel, nikdo o prestiž nepřišel, a ani my bychom se na to neměli dívat tak, že jsem prestiž ztratili," řekl Suk. Čeští tenisté hráli o záchranu počtvrté v pěti sezonách. "Dosud jsme měli štěstí, ale tentokrát došlo i na nás," řekl Suk. Sestup podle něj znamená, že se Česká republika přiřadila ke všem ostatním, kteří to už zažili. "Nebudeme mít tu pomyslnou hvězdu, že jsme nesestoupili. Nedá se s tím nic dělat, musíme se s tím vyrovnat a dělat vše proto, abychom se rychle vrátili zpátky," řekl Suk.

Počasí

V noci bude oblačno až zataženo, místy déšť, teploty 13 až 9 stupňů Celsia. V úterý oblačno až zataženo, ojediněle bouřky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.