Zprávy

IEA: ČR má velký prostor pro snižování energetické náročnosti

Česká republika má velký prostor pro snižování energetické náročnosti hospodářství a v tomto ohledu zaostává za některými sousedními státy. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA). Mezi roky 1990 a 2002 poklesla v Česku energetická náročnost ekonomiky o 17 procent, zatímco v Maďarsku o 27 a v Polsku o 39 procent."Hlavní pozornost by se měla zaměřit na energetické úspory. Česká republika v této oblasti dosáhla velikého pokroku, ale stále zaostává za okolními zeměmi," řekl na čtvrteční tiskové konferenci v Praze výkonný ředitel agentury Claude Mandil.Podle ministra průmyslu a obchodu Milana má na vyšší energetické náročnosti českého hospodářství vliv vysoký podíl zpracovatelského průmyslu na celkovém výstupu. "Průmysl a stavebnictví se podílí na celkové výkonnosti české ekonomiky zhruba 41 procenty, což je podstatně více než země okolo nás," uvedl. Kvůli tomu je podle něj obtížnější rychle snižovat energetickou náročnost.

IEA ve zprávě zkoumala český energetický sektor a energetickou politiku státu. Například státní energetická koncepce do roku 2030 je podle Mandila kvalitní, v některých oblastech však příliš ambiciózní. Některé cíle jsou podle něj buď obtížně dosažitelné, nebo je jejich dosažení velmi nákladné. Jako příklad uvedl, že v roce 2030 má být podle koncepce nižší spotřeba kapalných paliv než dnes. Za nákladné považuje navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě v roce 2030 na 15 procent.

Antimonopolní úřad prošetří prudký růst cen paliv u distributorů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude žádat od distributorů pohonných hmot vysvětlení prudkého růstu cen benzinu a nafty v posledních dnech. Jednání mezi šéfem antimonopolního úřadu Martinem Pecinou a nejvýznamnějšími distributorskými firmami se uskuteční v pátek. ČTK to řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Pecina hned při svém nástupu do čela úřadu v pátek řekl, že ÚOHS se bude cenami pohonných hmot důsledně zabývat. "Budeme dohlížet na to, aby nedocházelo k porušení zákona, protože cena pohonných hmot ovlivňuje celý trh, celou soutěž, hospodářství," řekl. Zástupci distributorů ČTK potvrdili, že pozvání na páteční setkání, které má v Brně začít v 10:00, obdrželi. Pracovník sekretariátu ředitele společnosti Benzina řekl, že zástupce firmy by na páteční setkání měl dorazit. Na setkání dostala pozvání také společnosti Shell, o tématu jednání však informována nebyla, řekl ČTK Vladimír Vacek z firmy.

Do sbírek na pomoc obětem Katriny se zapojili i krajané z Texasu

Do sbírek na pomoc oblastem postiženým hurikánem Katrina se zapojili také Američané hlásící se k českému původu. Texaští krajané hodlají svými peněžními dary přispět k obnově New Orleansu a dalších míst ve státech Louisiana, Mississippi a Alabama podobně jako před třemi lety, kdy uspořádali sbírku na pomoc českým městům postiženým tehdejšími katastrofálními povodněmi. "Kolik se ve sbírce vybere, zatím nedokážeme odhadnout," řekla ČTK předsedkyně neziskové organizace České kulturní středisko v Houstonu Effie Rosaneová. Potomci českých přistěhovalců ale už před jejím vypsáním věnovali peníze prostřednictvím církví, Armády spásy a dalších charitativních organizací. "Nejsme jediní, kdo pořádá sbírku," zdůraznila.

České středisko v Houstonu má se sbírkami bohaté zkušenosti. Především tímto způsobem mezi sebou krajané vybrali kolem čtyř milionů dolarů na stavbu vlastní budovy, v níž organizace sídlí, rozvíjí spolkový život a udržuje tradice a odkaz původních přistěhovalců z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska. Kromě toho ale jejich peníze směřovaly loni i do ruského Beslanu pro zmírnění následků krvavého teroristického útoku nebo letos do jihovýchodní Asie postižené tsunami.

PKN Orlen souhlasí se zveřejněním smlouvy o koupi Unipetrolu

Polská petrochemická společnost PKN Orlen souhlasí se zveřejněním smlouvy uzavřené s Fondem národního majetku při privatizaci českého holdingu Unipetrol. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí polského koncernu Dawid Piekarz. Obě strany pravděpodobně zveřejní smlouvu na začátku příštího týdne, reagoval FNM. Fond ve středu požádal polskou firmu o souhlas se zveřejněním smlouvy, protože stát chce tímto způsobem vyvrátit podezření z korupce, která privatizaci Unipetrolu v posledních týdnech provázejí. Podle mluvčí FNM Petry Krainové zveřejní obě strany smlouvu pravděpodobně na začátku příštího týdne. České ministerstvo financí by ji mělo zpřístupnit na svých internetových stránkách. PKN Orlen jedná také o zveřejnění smluv, které uzavřel s Agrofertem podnikatele Andreje Babiše a jež se týkají prodeje pěti podniků patřící Unipetrolu.

Paroubek: Těžba uranu na Žďársku nemusí skončit ani rokem 2008

Dobývání uranu v Rožné na Žďársku nemusí skončit ani v dosud navrhovaném roce 2008. Horníkům to ve čtvrtek řekl premiér Jiří Paroubek při návštěvě těžebního závodu Geam. Šance na prodloužení těžby uranu v posledním dole Evropské unie je tak téměř stoprocentní. O návrhu ministra průmyslu a obchodu bude vláda rozhodovat na podzim. "Uvidí se, jestli to prodloužíme ještě déle, protože ložiska vypadají, že tady jsou a že jsou vydatnější," řekl Paroubek. Podle něj prodloužení nahrává růst světové ceny uranu, která převyšuje náklady na těžbu o více než třetinu.

Poslankyně, která nahradila Dostála, bude kandidovat za Nezávislé

Poslankyně z Olomoucka Jana Hamplová, která ve sněmovně o prázdninách nahradila zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, hodlá v příštím roce kandidovat za hnutí Nezávislí (NEZ). Hamplová není členkou ČSSD, vstoupila však do sněmovní frakce nejsilnější vládní strany. Nehodlá svým hlasem porušit křehkou vládní většinu ve sněmovně, řekl ve čtvrtek ČTK Karel Škácha, asistent Jany Bobošíkové, která má být nekandidujícím lídrem NEZ. Pokud by však sociální demokraté přišli s vizemi, se kterými by nesouhlasila, nehlasovala by pro ně. Hamplová řekla, že není v jejím zájmu vyvolávat krizi: "Těch už jsme si užili dost." Své názory ale hodlá "hlasitě říkat" a každé hlasování, s nímž by nesouhlasila, bude chtít od sociálních demokratů vysvětlit. Svou prací ve sněmovně chce propagovat Nezávislé. Věnovat se bude problematice územní samosprávy, kterou se zabývá i v advokátní praxi.

Experti: Nárůst počtu dlouhodobě nezaměstnaných je problémem trhu

Problémem českého trhu práce je podle odborníků nárůst počtu lidí, kteří jsou bez práce delší dobu. Důvodem je příliš regulovaný trh práce a štědrý sociální systém, shodli se ekonomové pro ČTK. Za vysokým podílem nezaměstnaných žen prý stojí hlavně systém investičních pobídek, který podporuje zejména investice do průmyslu, zaměstnávajícího především muže. Odborníci upozorňují také na vysokou nezaměstnanost u zdravotně postižených osob. Ke konci srpna registrovaly úřady práce podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí téměř 275.000 žen, tedy 54,4 procenta z celkového počtu nezaměstnaných, a 74.829 osob se zdravotním postižením (14,8 procenta nezaměstnaných). Ze statistiky OECD vyplývá, že loni činil podíl osob nezaměstnaných déle než rok v ČR téměř 52 procent. Nárůst počtu dlouhodobě nezaměstnaných osob označil Daniel Münich z Ekonomického institutu CERGE za překotný. "Stále další a další lidé, které postihne jednou nezaměstnanost, padají do pasti demotivačně nastaveného sociálního systému," řekl ČTK.

PPF se dohodla s ČSOB, že zastaví vzájemné soudní spory

Finanční skupina PPF se dohodla s ČSOB, že zastaví vzájemné soudní spory. Ve sporu šlo o více než sedm miliard korun a třetinový majetkový podíl v České pojišťovně. Obě společnosti o tom ve čtvrtek informovaly ČTK v tiskové zprávě. "K finančnímu plnění se v tuto chvíli nevyjadřujeme. Obě strany vydělají tím, že již dál neponesou náklady sporů," řekla ČTK mluvčí PPF Dita Fuchsová. Prodlužování sporů by podle ní bylo všestranně neekonomické.

Socioložka: Erotika v reklamách redukuje sociální roli žen

Reklama se zřetelnou sexuální tematikou staví ženu do role pouhého erotického objektu. Může to pak ovlivnit její sociální zařazení, vztahy s partnerem nebo její pracovní příležitosti. Shodli se na tom účastníci konference "Co máme na očích", která se ve čtvrtek konala v Praze. "Tento problém nevyřeší cenzura, musíme se pokusit změnit myšlení lidí," řekla ČTK socioložka a zakladatelka genderových studiích na Karlově univerzitě v Praze Jiřina Šiklová. Sex a erotiku v reklamě podle ní lidé chápou pouze jako každodenní kulisu a už se nestačí zamyslet nad důsledky, které mohou mít. "Je to degradace celé poloviny lidí, kteří tu žijí. Ženu často redukuje na pouhý sexuální objekt," řekla Šiklová. Ženu je potom těžké vnímat i v jiných životních situacích a rolích. "Kdyby byly podobně v reklamách zobrazovány například národnostní minority, chápali bychom to jako politicky nekorektní," soudí Šiklová.

Jandák: Budu hledat peníze na památky v Bruselu a v Norsku

Ministr kultury Vítězslav Jandák chce hledat alternativní finanční zdroje na péči o památky a o národní kulturní poklad v zahraničí. "Musíme najít klíč k bruselským a norským velkým penězům," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci. Vedle fondů EU lze podle něj počítat totiž i s Norskem, které, jak řekl, "vydělává na ropě a chce přispívat na památky".

Vláda Jandákovi ve středu uložila, aby s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou hledali mimorozpočtové zdroje k pokrytí nového programu péče o takzvaný národní kulturní poklad, tedy movité dědictví spravované státními institucemi. Částku, která bude v letech 2007 až 2014 potřebná, Jandák předběžně vyčíslil na 17,7 miliardy korun. "Dalo by se uvažovat třeba i o patnácti miliardách, ale teď nebudeme hovořit o konkrétních částkách," poznamenal ve čtvrtek. Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše obsahuje nový program jako jednu z priorit rekonstrukci hlavní muzejní budovy.

Jandák zároveň usiluje o nalezení většího objemu peněz pro aktuální záchranu a péči o nemovité památky, a to ještě i v tomto roce. "Jedná se mi hlavně o střechy v havarijním stavu," řekl a jmenoval mimo jiné kláštery a zámky v Doksanech, v Krásném Dvoře, Horšovském Týně, Kladrubech, Lednici či Stráži pod Ralskem. Pro tyto účely počítá s pomocí sponzorů - podnikatelů a firem. Ministr kultury ve čtvrtek uvedl, že se mu v návrhu rozpočtu na příští rok podařilo na jednání vlády prosadit zvýšení původně uvažované částky o 326 milionů korun. Podle jeho mluvčí by to tak mělo být 5,807 miliardy korun.

Jandák: Vedoucí odboru církví Řepová není problémem

Ministr kultury Vítězslav Jandák nepovažuje vedoucí odboru církví a náboženských společností ministerstva Janu Řepovou za překážku v cestě k dořešení vztahu státu a církví. Právě na Řepovou si církevní představitelé již léta stěžují. Jandák ve čtvrtek znovu potvrdil vůli premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) i vůli svou vést dialog s církvemi. "Bude třeba velký celospolečenský dialog s církvemi. Církev je kulturní institucí, nositelkou kultury," prohlásil Jandák na setkání s novináři. Na otázku týkající se časových horizontů řekl, že "kvaltovat se s takovými věcmi nedá". O Řepové pak prohlásil, že je to "velmi příjemná dáma", která podle svých slov "jen plnila příkazy" ministra Pavla Dostála. Z nedávné schůzky ministra Jandáka a katolického primase kardinála Miloslava Vlka podle církevních zdrojů vyplynul příslib změny některých administrativních postupů ministerstva kultury, které církve chápou jako neúnosné a často i protiprávní. Podle České biskupské konference "společně prodiskutovali personální, věcnou i právní rovinu problému a hledali možnosti řešení."

Krejčířův majetek mířil na Seychely, nebyl adresován Krejčířovi

Majetek uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a jeho ženy Kateřiny, který koncem srpna zajistila finanční policie v kamionu při celní deklaraci u Berouna, mířil na Seychely. ČTK ve čtvrtek informaci potvrdil státní zástupce Vladimír Trýzna. "Nebyl však adresován Krejčířovi, ale na jiné jméno," řekl žalobce. Jméno na adrese podle něj není české. Zda jmenovaná osoba skutečně existuje a zda žije na uvedené seychelské adrese, policie zatím neví. O zjištění informace může požádat Interpol, dá se ale očekávat, že komunikace se seychelskými úřady bude zdlouhavá. Trýzna před lety majetek Krejčířových obstavil kvůli stíhání miliardáře za celní únik. Majetek zajištěný v kamionu pocházel převážně z černošické luxusní vily, při jejíž domovní prohlídce Krejčíř před dvěma měsíci uprchl. Jakmile policie zjistila, že s obstaveným majetkem někdo manipuluje, zabavila ho a předala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kamion odhalil pátrací tým policejního prezidia nazývaný Jehla. Policisté ho podle zdroje sledovali už od místa, kde byl nakládán.

Antimonopolní úřad povolil Aholdu nákup prodejen Julius Meinl

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil společnosti Ahold Czech Republic nákup 67 prodejen Julius Meinl. Ahold v Česku provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova a po převzetí prodejen Meinl by se počet jeho obchodů měl zvýšit zhruba na tři stovky. Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se rozhodl kvůli silnému konkurenčnímu boji z České republiky odejít. "ÚOHS svým prvostupňovým rozhodnutím ze dne 2. září povolil navrhované spojení soutěžitelů Ahold Czech Republic a Julius Meinl. Společnost Ahold tak bude moci získat maloobchodní síť 67 prodejen Julius Meinl na území České republiky," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Podle antimonopolního úřadu bude společnost Ahold i po plánovaném nákupu prodejen Julius Meinl čelit na tuzemském trhu silné konkurenci. "Spojení nebude mít negativní dopad z hlediska možnosti výběru zboží pro konečného spotřebitele. Úřad proto konstatoval, že realizací spojení nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže a navrhované spojení povolil. Rozhodnutí dosud nenabylo právní moci," uvedl Chalupa.

Media Tenor: Soukromé stanice jsou ke stranám kritičtější než ČT

Zpravodajské relace soukromých televizních stanic Nova a Prima jsou k politickým stranám kritičtější než podobné pořady veřejnoprávní České televize. Vyplývá to z analýzy společnosti Media Tenor-Innovatio, kterou má ČTK k dispozici. Media Tenor podrobil zkoumání přes 27.000 výpovědí o politických stranách v pořadech ČT (Události, Události, komentáře a Ozvěny dne), Novy (Televizní noviny) a Primy (Deník), a to v době od ledna do srpna letošního roku. Největší podíl negativních zmínek ve svém zpravodajství o politických stranách měly Televizní noviny na Nově (13,2 procenta), následoval je Deník na Primě (11,3 procenta). Nejméně negativních zmínek zaznělo v hlavní zpravodajské relaci ČT Události (7,2 procenta). U Událostí, komentářů byl podíl 7,6 procenta, u Ozvěn dne o tři desetiny více. Stranou, ke které byly zpravodajské pořady nejkritičtější, byla ve sledovaném období ČSSD.

Havel pozval Madridský klub do Prahy; Klaus neví, zda přijde

Exprezident Václav Havel se připravuje na fórum politiků o demokracii, které se má na přelomu první a druhé dekády listopadu uskutečnit v Praze. Jeho tajemník Jakub Hladík ČTK řekl, že Havel je jedním ze spoluiniciátorů zasedání takzvaného Madridského klubu v Praze. Přesný program jednání s určením své role však ještě nezná.

Klub ustavili penzionovaní premiéři a prezidenti v říjnu roku 2001 v hlavním městě Španělska na závěr mezinárodní konference o přechodu k demokracii. Zúčastnili se jí tehdy vládnoucí ministerští předsedové a prezidenti i expremiéři a exprezidenti z 33 zemí. Účastníci madridské konference přijali závěrečné prohlášení, ve kterém ustavili stálý výbor nazvaný Madridský klub. Jeho předsedou se stal bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, členy jsou bývalí prezidenti a premiéři, kteří se zúčastnili madridské konference. Výbor, který se má scházet aspoň jednou ročně, má být konzultativní institucí, která bude pomáhat zemím při demokratické transformaci.

O schůzce Madridského klubu, který se letos sejde poprvé od svého založení mimo španělskou metropoli, je informován prezident Václav Klaus. Není však rozhodnut, zda své kolegy přijde do Černínského paláce, kde se má setkání uskutečnit, pozdravit. "Ještě nevíme, zda to bude programově možné," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Archeologové objevili u Prahy unikátní sošku perské bohyně

Archeologové objevili nedaleko Prahy pečetidlo z doby stěhování národů v podobě perské bohyně plodnosti Anáhitá. "Je to nález naprosto unikátní, srovnatelný s inventářem jeskyně Býčí skála," řekl ČTK archeolog a orientalista Petr Charvát. Býčí skála proslula mimo jiné soškou bronzového býčka z halštatské doby. Význam českého nálezu sošky Anáhitá lze podle Charváta srovnávat i s objevem Věstonické venuše. Archeolog David Daníček nalezl pečetidlo v místech, kde při výzkumu narazil na pohřebiště z doby stěhování národů, tedy zhruba 4. či 5. století. Není podle něj vyloučeno, že se tam podaří odkrýt hrob "výše společensky postavené osoby". Nejbližší obdobné nálezy podle něj pocházejí z Porýní, kde archeologové odkryli i hrob se zbraněmi a ozdobami. Do těchto dobových souvislostí patří také dosud první český nález, který je unikátní i svým ztvárněním, dodal. Do české kotliny se soška mohla dostat buď obchodní cestou, nebo vojenskými kontakty podél severní hranice římského impéria.

"Jde o sedící nebo poloklečící ženskou postavu v dlouhém plášti zelené barvy se zlatou kápí a patrně i zlatým náhrdelníkem, která si zakrývá tvář knihou anebo kodexem, případně dvojicí slonovinových destiček. Na spodní části plastiky, která evidentně měla mít podobu nějakého pečetidla, se nalézá erotický motiv," popsal sošku Charvát. Soška podle něj mohla být majetkem nějakého kmenového náčelníka. Podle Charváta pochází z počátku sásánovského období (226 až 633 po Kristu) pozdně starověkého Íránu. Archeolog odhadl její stáří na 4., 5., nanejvýš počátek 6. století. Charvát soudí, že jde s největší pravděpodobností o vyobrazení íránské bohyně plodnosti a úrodnosti Anáhitá, která se za vlády Sásánovců těšila velké oblibě a popularitě a dochovalo se mnoho jejích vyobrazení. O pravosti sošky svědčí podle Charváta jak materiál (sádrovec), tak druh glazury i poměrně výrazná eroze povrchu.

Stovky lidí na demonstraci odmítly stavbu autodromu u Jihlavy

Několik stovek Jihlavanů i obyvatel okolních obcí ve čtvrtek během pokojné demonstrace v centru města odmítlo uvažovanou výstavbu autodromu poblíž Jihlavy. Lidé mohli nahlédnout do mapy z územního plánu se zakresleným areálem autodromu. Většina z nich podepisovala petiční archy. "Autodrom by zcela změnil pohled na Vysočinu. Hlučný areál by byl vzdálen od centra Jihlavy jen 2,5 kilometru," řekla jedna z iniciátorek petice Iveta Dolská. Podpisem petice až dosud vyjádřilo svůj nesouhlas se stavbou přes 1000 lidí. "Při změně územního plánu v tak závažné věci by nemělo stačit jen strohé oznámení na úřední desce. Zastupitelé za Stranu zelených budou příští úterý na jednání zastupitelstva požadovat změnu usnesení," řekl ČTK předseda jihlavské organizace Zelených Vít Prchal. Podle zastupitele Zdeňka Jaroše (Jihlavská aliance) však zastupitelé žádné pozemky investorovi, jímž je česko-britská společnost Jihlava Ring, ještě neprodali. "Pouze jsme vyjádřili vůli se zabývat projektem v hodnotě dvě miliardy korun," upozornil Jaroš.

Česká námořní plachetnice Carmen směřuje na Mississippi

Česká námořní plachetnice Carmen, která v roce 1992 spolu s dalšími téměř dvěma stovkami lodí plula gratulovat Americe k pětistému výročí objevení, opět vyráží na západ. Jejím hlavním cílem je největší severoamerická řeka Mississippi, která pramení západně od Velkých jezer a ústí do Mexického zálivu, řekl ČTK kapitán lodi František Skořepa. Expedice Mississippi má ale mnohem bohatší program. Ještě před plavbou po řece musí posádka zdolat Atlantik a Velká jezera. Po rozloučení s řekou zamíří k Panamskému průplavu, bude pokračovat dále na západ a obepluje celý svět. Celkem urazí 46.679 námořních mil. Datum zahájení expedice zatím není stanoveno, předpoklad je koncem září. Startovat má v Hamburku a potrvá zhruba tři roky.

Po operaci se herečka Luba Skořepová vrátí na divadelní jeviště

Po osmi měsících se vrací na jeviště členka Národního divadla v Praze Luba Skořepová. Naposledy vystoupila 4. ledna v Jiráskově Lucerně a 26. ledna v repríze benefice Prospaný život, kterou česká první scéna připravila k jejím předloňským osmdesátinám. "To jsem měla ještě berle a bezprostředně poté jsem prodělala operaci druhého kyčelního kloubu," řekla Skořepová ČTK. Pilně rehabilitovala, cvičila a dnes už chodí bez hůlky. S beneficí vystoupí v sobotu 10. září a pak i koncem měsíce v Divadle Kolowrat. Překvapení herečka chystá pro své příznivce v Divadle v Řeznické. Po dvou letech tam bude mít 21. září obnovenou premiéru představení Mydlibaba a ty druhé. Text italského dramatika Alda Nicolaje přivedl na jeviště režisér Jaromír Pleskot už v lednu roku 1998.

Na sympozium do Kamenického Šenova přijelo přes 70 sklářů

Přes 70 výtvarníků a rytců ze 12 zemí se účastní 4. Mezinárodního sympozia rytého skla, které tento týden hostí Kamenický Šenov. "Jeho cílem je najít podněty k nové tvorbě a přispět k udržování kontaktů mezi rytci," řekla ve čtvrtek ČTK Helena Braunová, ředitelka Sklářského muzea v Kamenickém Šenově, jež je spolupořadatelem setkání. Skláři podle ní pracují celý týden společně se studenty sklářských odborných škol v dílnách Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Součástí programu jsou návštěvy sklářských firem, ateliérů a domácích dílen v okolí Kamenického Šenova a Nového Boru. Letos prvně vytvoří rytci i dvě díla podle nejlepších návrhů návštěvníků sklářského muzea. "Do nové soutěže se zapojilo 26 dětí a dva dospělí," řekla Braunová.

Divadlo na Fidlovačce zahájilo sezonu komediální premiérou

Pražské Divadlo na Fidlovačce uvedlo ve čtvrtek v české premiéře komedii předního britského dramatika Alana Ayckbourna nazvanou Komická potence aneb Něco v ní je. Režie se ujal Ivan Rajmont, jde o jeho třetí počin na této scéně. Podle dramaturgyně Kláry Špičkové nejde o klasickou zápletkovou veselohru. Autor se v ní zamýšlí nad novými technologiemi, které zcizují komunikaci - zároveň se jim však paradoxně i obdivuje. Hlavní role ztvárnili Marek Holý, Zuzana Vejvodová, Zdeněk Maryška, Lilian Malkina a Ladislav Trojan. Hrdinou příběhu odehrávajícího se v budoucnosti je mladý spisovatel, jehož živí telenovely a sitcomy. A protože ve studiích už dávno nahradili živé herce androidi, stane se jeho nejbližším partnerem pohledný robot JFC 31333. Ukáže se, že má smysl pro humor a pro další lidské vlastnosti. Mezi mladou dvojicí vzniká nebezpečné pouto, které se vyhrotí, když Adam odhodí svou slibnou kariéru a unese robota Jacii z televizního studia. Zabrání tím sice žárlivé ředitelce televize, aby Jacii roztavila, ale ocitne se s robotkou na svobodě v řadě bizarních situací. Podle ředitele nuselské scény Tomáše Töpfera bude další premiérou 24. listopadu hra Franze Werfela s názvem Jacobowski a plukovník. Právě před deseti lety měla premiéru v režii Jiřího Menzela v Divadle na Vinohradech, kde v ní Töpfer exceloval s Viktorem Preissem. Za téměř tři roky tam dosáhla dvaaosmdesáti repríz. Na Fidlovačce se Töpfer objeví po boku Petra Rychlého.

Nabídku Kinematografu zhlédlo ve slovenských městech 45.000 lidí

Filmovou nabídku dvou pojízdných kin s názvem Kinematograf navštívilo během letních měsíců téměř 45.000 lidí. Stylové retroautobusy Škoda RTO se zastavily ve 29 slovenských městech, kde nabídly 135 filmových projekcí. Nejvíce lidí mělo o filmy pod širým nebem zájem v Bratislavě a v Prešově. Nejnavštěvovanější filmy jsou již tradičně české tituly, letos to byly Jízda a Horem pádem. "Neutuchající zájem o projekce třetího ročníku ze strany diváků potvrdil, že Kinematograf se jako ojedinělý typ akce již etabloval mezi kulturní akce léta na celém území Slovenska," sdělili ve čtvrtek ČTK organizátoři Kinematografu. I když letošní léto akcím pod širým nebem nepřálo, výsledky návštěvnosti filmových projekcích na náměstích a festivalech prý předčily očekávání pořadatelů.

Spor v paralympijském hnutí se vyhrotil, ve hře je účast v Turíně

Vleklé spory mezi Českým svazem tělesně postižených sportovců (ČSTPS) a Českým paralympijským výborem (ČPV) neutichají, naopak se začínají vyostřovat. Ve hře jsou mimo jiné milionové státní dotace, jejichž oprávněnost využití může dokonce řešit v budoucnosti soud. V krajním případě mohou neshody vést až k tomu, že se čeští postižení sportovci sdružení v ČSTPS nebudou moci zúčastnit zimních paralympijských her v Turíně. Spor nyní stojí a padá se smlouvou mezi ČPV a ČSTPS, kterou předseda organizace zastřešující tělesně postižené sportovce Jan Nevrkla odmítl podepsat. Nejvyšší český paralympijský orgán totiž nepovažuje ČSTPS za svého člena, a pokud mu chce poskytnout státní dsvaz do likvidace," řekl ČTK Nevrkla. Na nejasnou situaci aktuálně doplatí stolní tenisté, kteří nemohou odcestovat na podzimní turnaje v Jihoafrické republice a ve Švýcarsku. Přípravu na paralympijské hry do Turína nemohou zahájit lyžaři, kteří nemají ani na objednané lyže. "Pokud to tak půjde dál, nelze vyloučit, že do Turína nepojedou," připustil v rozhovoru pro ČTK mluvčí ČPV David Šnajdr.

Počasí

V pátek bude skoro jasno až polojasno, odpoledne při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 24 až 28, na horách kolem 21 stupňů. Mírný jihovýchodní až jižní vítr, na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině s nárazy kolem 50 kilometrů za hodinu.