Zprávy

ODS chystá ústavní stížnost kvůli katarskému princi

Tým právních expertů stínového ministra spravedlnosti ODS Jiřího Pospíšila chystá ústavní stížnost kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Pospíšil to v pátek řekl ČTK. Sání byl v Česku stíhán za sex s dětmi, Nejvyšší soud ale v pondělí předal případ do Kataru. O předání krátce po podání obžaloby rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU), soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Podle obecných soudů byl Němcův postup nezákonný. Němec si stěžoval u Nejvyššího soudu, který mu dal za pravdu - trestní řád takový postup umožňuje. "Tým navrhne, aby Ústavní soud přezkoumal příslušné pasáže trestního řádu, které tuto pravomoc ministerstvu dávají, a aby posoudil, zda nejsou v rozporu s článkem 38 Listiny základních práv a svobod," řekl Pospíšil. Článek občanům zaručuje, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Nejvyšší soud v pondělí Sáního propustil z vazby a princ v úterý odletěl do Kataru. Na letišti podle mluvčího ministra spravedlnosti Petra Dimuna převzal obvinění v rozsahu české obžaloby. "Od té doby je v cele předběžného zadržení, která může v závažných případech trvat až několik dní, než soud rozhodne o vazbě," řekl v pátek ČTK Dimun.

Sobotka: MF chce příští rok snížit schodek rozpočtu pod 3,8 pct

Cílem ministerstva financí je i při započtení nákladů na stíhačky Gripen splnit tzv. konvergenční program, což znamená snížit deficit rozpočtu pod 4,6 procenta HDP v tomto roce a 3,8 procenta v příštím roce. Novinářům to v pátek řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. "Ani to, že příští rok máme všeobecné volby, splnění parametrů konvergenčního programu neohrozí," dodal. "Ve čtvrtek byl rozpočet v plusu," upozornil. MF bude při přípravě rozpočtu na příští rok brzdit výdaje ostatních resortů, žádné výrazné škrty v rozpočtu však Sobotka nepředpokládá. "Vzhledem k dobrému vývoji ekonomiky a daňových příjmů nás nečekají žádné drastické škrty, které by měly narušit fungoardy Kč a ministerstvo financí před nedávnem uvedlo, že by schodek mohl činit kolem 70 miliard Kč. Viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer označil za možný schodek nižší než 50 miliard korun. V červenci skončilo hospodaření státu přebytkem 10,3 miliardy Kč. Ministerstvo financí dostalo již od všech úřadů připomínky k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Požadavky na další peníze jsou podle mluvčího MF Radka Němečka celkově nižší než loni, kdy ministerstva a státní úřady chtěly o 45 miliard korun více, než dostaly přiděleno.

MPO chce z rozpočtu o nejméně 1,8 miliardy více, než navrhuje MF

Ministerstvo průmyslu a obchodu požaduje ze státního rozpočtu o nejméně 1,8 miliardy korun více, než kolik úřadu navrhlo ministerstvo financí. Celkem by tak MPO hospodařilo s rozpočtem vyšším než zhruba 12,3 miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí MPO Ivo Mravinac. Dodatečné prostředky by úřad chtěl využít na podporu výzkumu a vývoje, strategických průmyslových zón a zahlazování následků hornické činnosti. V letošním roce státní rozpočet ministerstvu vyčlenil 13,24 miliardy korun, meziročně tak zřejmě výdaje MPO klesnou. Vláda svým červencovým usnesením pro MPO stanovila minimální objem příjmů zhruba 230 milionů korun a nepřekročitelný objem výdajů na 10,5 miliardy. MPO by však nad rámec těchto prostředků rádo získalo například zhruba 370 milionů korun na podporu výzkumu a vývoje. Úřad by rád také podle Mravinace získal určitou nižší částku, která by měla kompenzovat metodickou nepřesnost při přepočtu plošného čtyřprocentního krácení výdajů. Její výši však neupřesnil.

Nominační kritéria v ČSSD nebudou závazná, jen doporučující

Kandidáti ČSSD do parlamentních voleb budou hodnoceni na základě kvalifikačních bodovacích kritérií, ale tento nominační řád bude mít jen doporučující charakter. Rozhodlo o tom v pátek předsednictvo strany. Pětičlenná komise má ještě systém dopracovat, oznámil novinářům předseda ČSSD Stanislav Gross. I když ústřední výkonný výbor ČSSD oficiálně rozhodne o svém celostátním lídrovi až v září, fakticky je podle Grosse rozhodnuto, že to bude premiér Jiří Paroubek. "Fakticky je rozhodnuto o tom, kdo bude hlavním lídrem sociální demokracie pro příští parlamentní volby a naším kandidátem na předsedu vlády, což je stávající předseda vlády," řekl Gross. Sám expremiér se ještě nerozhodl, zda se vůbec bude ucházet o přízeň voličů. Autor bodovacího systému, šéf poslanců ČSSD Michal Kraus uvedl, že uchazeči o místa na kandidátkách budou hodnoceni ve třech základních oblastech - podle výsledků své dosavadní práce, odbornosti a zkušeností z politického života. "Jako základ bude sloužit bodovací stupnice, kterou jsem předložil," dodal. Komise, v níž jsou straničtí lídři i zástupci krajů, ještě dopracuje, za co přesně a jak budou politici ČSSD hodnoceni.

Hojdarovo vyloučení má v sobotu posoudit kontrolní komise ČSSD

Případem poslance Josefa Hojdara, který byl v červnu vyloučen z ČSSD, by se v sobotu měla v Lidovém domě zabývat ústřední kontrolní komise. Na dotaz ČTK to v pátek řekli šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus i mluvčí strany Lucie Vaverová. Členové komise mají posoudit, zda mostecká organizace vyloučila poslance ze svých řad v souladu se stanovami. Zákonodárce považuje rozhodnutí za neplatné. O sobotním jednání kontrolní komise ale neví. "Pokud je, nebyl jsem přizván, a to by odporovalo stanovám ČSSD," řekl Hojdar ČTK. Výsledky kontroly předá komise ústřednímu výkonnému výboru, který se sejde koncem září. Teprve ten může o Hojdari závazně rozhodnout. Každý člen ČSSD má navíc právo odvolat se ke sjezdu jako k nejvyššímu orgánu strany. Hojdarův nedobrovolný odchod ze strany byl výsledkem dlouhodobých sporů v ústecké krajské organizaci ČSSD. Poslanec i po vyloučení, které mostečtí sociální demokraté zdůvodnili hrubým porušením stanov, zůstal členem poslaneckého klubu ČSSD.

Bublan: Pokud bude další technoparty, policie opět zasáhne

Ministr vnitra František Bublan v pátek řekl, že pokud se bude v nejbližší době konat podobná akce jako CzechTek na Tachovsku a účastníci poruší zákon, policie opět zasáhne. Uvedl to při návštěvě Tachova. Reagoval tak na dotaz novináře, podle kterého se údajně v brzké době chystá v Česku podobná akce. "Policie musí chránit zákon. Pokud by tedy někde nastala podobná situace jako na technoparty u Mlýnce, policie musí konat," řekl Bublan. Ministr přijel na Tachovsko diskutovat o technoparty se starosty zdejších obcí, hasiči i policisty. Prohlásil, že je přesvědčen, že policejní zákrok byl oprávněný a přiměřený. "Možná, že jen některé konkrétní zákroky o sobotní noci byly nepřiměřené, ale těch asi nebylo mnoho," uvedl. Ministr také připustil, že by bylo lepší, kdyby byl v době zásahu přímo na místě. Tehdy ale nemohl přijet, protože byl v zahraničí. Bublan společně se starosty dospěl k závěru, že obdobné situace bude muset řešit nový zákon, jenž dá obcím větší pravomoci podobné akce zakázat. S touto iniciativou přišli po technoparty sami starostové Tachovska.

Koncerty odpůrců policejního zásahu proti CzechTeku se uskuteční později

Termín koncertů na protest proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek, které měly být 29. srpna, pořadatelé odsunuli až na 1. září. Setkali se prý s velkým ohlasem organizátorů, kteří se chtějí do akce zapojit. "Všechny demonstrace na 21 náměstích budou dle zákona o shromažďování předem nahlášeny," řekl ČTK občanský aktivista Stanislav Penc v reakci na páteční výroky ministra vnitra Františka Bublana. Ten řekl, že pokud se bude v nejbližší době konat podobná akce jako CzechTek na Tachovsku a účastníci poruší zákon, policie opět zasáhne. Reagoval tak dotaz novináře, podle kterého se údajně v brzké době chystá v Česku podobná akce - tazatel tím podle Pence myslel právě připravované koncerty. "Policie musí chránit zákon. Pokud by tedy někde nastala podobná situace jako na technoparty u Mlýnce, policie musí konat," uvedl Bublan.

Agentura Fitch zvýšila díky dobré ekonomice úvěrová hodnocení ČR

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň. Česko si zvýšení ratingů zasloužilo silným ekonomickým růstem, hospodářskou integrací se západní Evropou a umírněným vnějším zadlužením, sdělila v pátek Fitch. Rating dlouhodobých devizových závazků České republiky zvýšila Fitch na stupeň A z dosavadního A- a hodnocení dlouhodobých dluhů v korunách zlepšila na A+ z A. Krátkodobý devizový rating zvýšila na F1 z F2 a ratingový strop státu změnila na AA- z A+. Výhled pro všechny tyto ratingy je nyní stabilní, což znamená, že změna se v dohledné době nečeká. "Zlepšení státních ratingů České republiky podporuje silný ekonomický růst, pokračuje reálná konvergence se západní Evropou a vnější finanční rizika jsou umírněná," uvedl ve zprávě agentury jeden z ředitelů Fitch David Heslam. Růst ekonomiky by se podle Fitch měl i v dalších letech pohybovat kolem čtyř procent. "Zlepšení ratingu České republiky touto renomovanou agenturou odráží výborný stav ekonomiky a zlepšující se stav veřejných rozpočtů," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna je krok Fitch dalším důkazem, že česká ekonomika je na tom nejlépe za posledních deset let.

Reklamní prostor České televize budou opět prodávat ARBOmedia

Reklamní prostor ve vysílání České televize bude i od příštího roku prodávat agentura ARBOmedia, a to až do roku 2010. Společnost vybral generální ředitel ČT Jiří Janeček na základě hodnocení komise při výběrovém řízení. ČTK to v pátek sdělil mluvčí ČT Martin Krafl. Tendr na zakázku v hodnotě 340 milionů korun vyhlásila televize v dubnu. ARBOmedia s ČT spolupracuje již od roku 1993, rok předtím pracovala i pro tehdejší Československou televizi. Tendru se dále zúčastnily agentury Regie Radio Music a Media Marketing Service. "Základním kritériem pro zadání této veřejné zakázky byla stanovena ekonomická výhodnost nabídky," uvedl Krafl.

Soud potvrdil podmíněný trest policistovi, který okradl důchodce

Dvouletý podmíněný trest v pátek uložil Okresní soud ve Frýdku-Místku policistovi Štefanu Bodečekovi, který podle obžaloby okradl o 19.000 korun důchodce. Soud se případem zabýval již podruhé, protože mu krajský soud případ vrátil zpět k projednání kvůli nesrovnalostem ve výpovědi okradeného. Soud proto znovu vyslechl okradeného důchodce a další svědkyni. Kriminalistický technik frýdecko-místecké policie podle soudu peníze ukradl v době, kdy v domově důchodců zajišťoval stopy po předchozím zločinu. Manželka čtyřiasedmdesátiletého muže tehdy do domu pustila podvodníky, kteří jí ukradli hotovost. Nevšimli si ale obálky s částkou 19.000 korun. Podle soudu i okradeného důchodce ji vzal až Bodeček. Soud policistovi stanovil zkušební dobu na tři roky a na stejně dlouhou dobu mu zakázal práci u policie. Policista se opět proti rozsudku odvolal ke krajskému soudu.

V Praze 9 se zřítilo ultralehké letadlo, zemřeli otec se synem

V Praze 9 se v pátek zřítilo ultralehké letadlo, zemřeli v něm otec se synem. Stroj spadl při přistávacím manévru v areálu aeroklubu v Letňanech. Podle prvotního ohledání na místě se jeví jako nejpravděpodobnější příčina nehody chyba pilota při pokusu o přistávací manévr, řekl ČTK inspektor provozu Letecké amatérské asociace Jiří Koubík. Přesnou příčinu ale podle něj určí až vyšetřování havárie, které vede Ústav pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod. Podle inspektora ústavu Milana Pecníka stroj řídil zkušený pilot. Dosud zjištěné skutečnosti naznačují že důvodem pádu byla náhlá ztráta rychlosti, která však nebyla zřejmě zapříčiněna technickou závadou. Letoun spadl z výšky zhruba třicet metrů, když se při přistávacím manévru dostal do vývrtky a zřítil se strmě k zemi. Šlo o stroj české výroby EV 97 Eurostar. Záchranná služba přijala hlášení o pádu letadla v 15:37. Na místo vyrazil vrtulník a sanita. Oba pasažéři ve věku asi 63 a 37 let utrpěli mnohočetná zranění, kterým na místě podlehli, uvedla mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková. Na letišti zasahovaly i dvě jednotky hasičů, kteří pomáhali při vyproštění těl z vraku letounu, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Více než třetina úrody dosud není sklizena

Situace v letošní sklizni je podle prezidenta Agrární komory ČR Jan Veleby krizová. Zatímco loni zemědělcům zbývalo koncem srpna na polích sklidit pět až deset procent obilovin, letos je to asi jedna třetina, neboli zhruba tři miliony tun. Navíc obilí, které již farmáři stačili odvézt do skladů, se kvůli počasí bude muset sušit. Farmářům tak vzniknou další náklady kolem tři čtvrtě miliardy korun, řekl v pátek Veleba novinářům na mezinárodní výstavě Země Živitelka. Komora odhaduje, že letos celkové tržby ze sklizně obilí klesnou až o 3,5 miliardy korun. "Stejné to bude i s řepkou," uvedl Veleba. Pozdní sklizeň limituje zemědělce především v setí ozimé řepky na zhruba 350.000 hektarech v zemi. "Drtivá většina se nestihne zaset v termínu, protože už uplynul. Odhaduji, že na některých polích se to nepodaří vůbec," řekl Veleba. Plocha řepky se tak podle odhadů sníží až o 20 procent, což prohloubí problémy s obilím. "Na té ploše se pak nezaseje nic jiného než ozimá pšenice nebo jarní ječmen," dodal prezident komory. I přes prodlevy ve sklizni a horší kvalitu zemědělci neočekávají, že obilí bude letos málo.

Solná jeskyně nahradí astmatikům léčebný pobyt u moře

Návštěva solné jeskyně nahradí astmatikům léčebný pobyt u moře. Slaný vzduch u nich tlumí alergické projevy. Pobyt prospívá také lidem s chronickou rýmou, záněty nosohltanu či bronchitidou. ČTK to řekl přednosta plicní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Homolka. Účastnil se pátečního otevření první pražské originální patentované solné jeskyně, která je v budově bývalého skladiště v Českomoravské ulici v Praze 9. Tvoří ji 21,5 tuny soli asi 20 milionů let staré. "Jeskyně imituje prostředí přírodních solných jeskyní nebo přímořských oblastí, kde je vlhký vzduch obohacený o soli, a tím pádem se tlumí záněty horních i dolních cest dýchacích," vysvětlil Homolka. Upozornil, že sezení musí být více, jeskyně nemá efekt jednorázový. Podobně působí na dýchací cesty domácí inhalace, ty ale nejsou na rozdíl od klimatické léčby ověřené.

Sdružení nájemníků: Navrhovaný růst nájmů v Praze je nepřijatelný

Růst nájmů v Praze ročně až o 17,8 procenta od příštího roku do roku 2012, který v bytech s regulovanými činžemi navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj, je podle Pražské rady Sdružení nájemníků nepřijatelný. Novinářům to v pátek řekl místopředseda sdružení Karel Hanauer. Podle majitelů domů je však i toto zvýšení nedostatečné. Sdružení nájemníků uvádí, že takové zvyšování nájmů by řada lidí nebyla schopna zaplatit. Není prý také jisté, že stát najde dostatek finančních prostředků na sociální kompenzace. Podle majitelů domů je však i takové tempo růstu nájmů nízké. "Tímto tempem bychom se v nejlukrativnějších částech Prahy dostali k deregulaci nájemného za 30 až 35 let," řekl ČTK předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. V horších lokalitách by šlo o kratší dobu. Dodal, že stát podle odborných odhadů ztratí kolem 50 miliard korun, když k deregulaci nedojde. "Jediná skupina lidí, pro kterou je to nepřijatelný nárůst, jsou bohatí nájemníci," uvedl Šimeček. Podle něj totiž jen bohatí lidé přijdou o bydlení za nízké ceny, potřební nájemníci získají státní kompenzace.

Vláda projedná sloučení filharmonie s filharmonickým sborem

Česká filharmonie by se měla podle rozhodnutí bývalého ministra kultury Pavla Dostála sloučit s Pražským filharmonickým sborem. Dvě státní organizace lze sloučit pouze zákonem, žádný platný však sloučení dvou státních příspěvkových organizací působících v oblasti hudby, respektive umění neumožňuje. Proto bude návrh nového zákona projednávat ve středu vláda. Filharmonický sbor spojení obou těles vítá, vedení filharmonie se zatím k věci nechce vyjadřovat. Sloučit dvě významná česká hudební tělesa se rozhodl Dostál loni koncem roku. Důvodem pro jejich sjednocení je podle předkládaného návrhu "zájem státu na intenzivnější spolupráci obou těles, účinnější a hlubší prezentaci českých na činnost tělesa". Ministr se také podle znění předlohy domníval, že sloučením by se zvýšila prestiž obou těles, která ve své oblasti představují vrchol českého interpretačního umění. Intendant Pražského filharmonického sboru v pátek ČTK potvrdil, že sbor jednoznačně vnímá navrhované spojení jako posun k lepšímu. "Ať z důvodu prestiže sboru i zabezpečení existence, tedy napojení na státní rozpočet. Dosud jsme byli jako samostatná organizace ministerstva kultury hodně křehcí," řekl.

Autorský zákon bude mít novelu, kterou požadovala Evropská komise

Český autorský zákon by měl již podle návrhu novely, který ve středu projedná vláda, obsahovat směrnice, jež mu zatím podle Evropské komise chyběly. Týkaly se postihů hackerů a počítačových pirátů, v českém autorském zákoně také dosud chybělo zajištění ochrany děl zveřejňovaných v elektronické podobě. Podle Evropské komise je tato směrnice základním kamenem evropského autorského práva a zajišťuje rovnou ochranu duševního vlastnictví v digitálním prostředí. Předkládaná novela by měla upravit autorský zákon platný od roku 2000. O osudu a podobě novely rozhodne definitivně až parlament. Navrhovaná novela upravuje právo na odměnu při opětovném prodeji originálu uměleckého díla. Specifikuje, kdo je povinen platit odměnu za užití díla, stanovuje nejnižší kupní cenu, při které vzniká autorovi nárok na odměnu za opětovný prodej originálu, upravuje nejvyšší odměnu, na kterou má autor nárok.

Jandák přidělil Státní opeře pět milionů na nové nástroje

Ministr kultury Vítězslav Jandák přidělil Státní opeře Praha pět milionů korun na nákup nových hudebních nástrojů. "Tento finanční obnos výrazně pomůže orchestru Státní opery Praha udržet zvukový standard," řekla v pátek ČTK mluvčí opery Miroslava Kaňková. Peníze opera použije na nákup bicích a smyčcových nástrojů. Jandák mnohokrát od svého jmenování do funkce i před ním opakoval, že jeho prioritou jako ministra bude zlepšit prestiž kultury v očích veřejnosti i politiků a sehnat do kultury více peněz. Uváděl, že bude mimo jiné přemlouvat sponzory, aby své příspěvky do sportu rozdělili a část z nich věnovali také kultuře. Jak v pátek sdělila ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Besserová, Jandák již oslovil některé možné budoucí sponzory. Zejména jeho kritici působící v kultuře ministrovým slovům příliš nevěřili. Obávají se například degradace umění, pokud by se příliš spojovalo se sponzory a jejich prezentací. Jandák chce také otočit sestupný trend v sumě, která míří do kultury ze státního rozpočtu. Na příští rok určilo ministerstvo financí pro jeho úřad částku o 275 milionů nižší než letos. Ministerstvo kultury chce žádat navýšení přibližně o 600 milionů korun.

Ve čtvrtek slíbil Jandák řediteli Národní knihovny ČR (NK) Vlastimilu Ježkovi sehnat ještě v letošním roce 25 milionů korun pro novou budovu této instituce. Nový objekt, do kterého by umístila většinu svých knihovních fondů vzniklých po roce 1800, by chtěla mít NK postavený v Praze na Letné do roku 2010. Peníze prý Ježek potřebuje na koupi pozemku od Prahy; pokud by se s městem domluvil jinak, půjde zmíněná částka na přípravu mezinárodní otevřené architektonické soutěže na novou budovu.

Tradiční Trnkobraní ve Vizovicích začalo koštem pálenek

Koštem celkem 686 vzorků různých destilátů začalo v pátek ve vizovické likérce tradiční Trnkobraní. Slavnosti také nabídnou během tří dnů vystoupení řady hudebních skupin, nebude chybět soutěž v pojídání švestkových knedlíků, zábavné akce v cirkusovém stanu pro děti, jarmark řemesel nebo výstava modelů vláčků a starých rádií. Nejlepší pálenku vybírá 150 degustátorů ve 30 komisích. "U každého vzorku se boduje pět základních kritérií - chuť a vůně destilátu, trvanlivost chuťového vjemu, čistota a jemnost destilátu," řekl ČTK člen představenstva společnosti Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý. Vzorky podle jeho informací zaslali pěstitelé z celé republiky, Slovenska, Švýcarska, Francie a Německa. "Někdy jsou to velice zajímavé chuti, že ani naši degustátoři nepoznají, z jakého ovoce je pálenka vyrobená. Máme tady například i exotické destiláty z ostružin, borůvek, malin nebo i černého jeřábu, paleta je velice pestrá," poznamenal Chromý. Každá komise deleguje jednoho postupujícího, z třiceti nejlepších budou ve finále vybírat odborní degustátoři. Košt končí v sobotu.

Při světové výstavě v Japonsku zahájen týden českého skla

V japonské prefektuře Tojama byl v pátek slavnostně zahájen další z doprovodných programů české účasti na Expo 2005 - Týden českého skla. Jeho hlavní součástí je přehlídka českého ateliérového skla V zajetí světla a prostoru, kterou doprovodí přednášky a dílny českých sklářských výtvarníků. ČTK to v pátek sdělila kancelář generálního ředitele české účasti. Výstava navazuje na tradici a slávu českého ateliérového skla v Japonsku a je průřezem současné tvorby všech generací sklářských výtvarníků včetně té nejmladší. Expozici tvoří soubor 42 skleněných objektů od 28 autorů a představuje různé formy zpracování skla s důrazem na objemné skleněné plastiky. Prefektura Tojama je sklářským centrem Japonska a má dlouholeté vztahy s Českou republikou. Sídlí zde Institut sklářského výtvarnictví, kde od jeho založení pedagogicky působí i čeští sklářští výtvarníci.

Lidé se vydají po stopách vojáka Švejka z Písku do Putimi

Po stopách dobrého vojáka Švejka se příští sobotu vydají lidé pěšky z Písku do Putimi. S oblíbenou Haškovou literární postavou pak mohou děti i dospělí strávit v Putimi zábavné odpoledne. "Celé odpoledne by měl moderovat Švejk z plzeňského divadla," řekl ČTK starosta Putimi Ladislav Šabat. V dobových kostýmech z dob starého mocnářství zahraje divákům kapela Švejk Šraml. Klub přátel francouzské revoluce a prvního císařství ukáže v dobovém táboře střelbu z historických zbraní a práci válečných chirurgů. Kvůli stále rozvodněné řece Blanici, jejíž hladina klesá jen velmi pomalu, přemístí klub tábor dál od rybníka. Přesun má i další důvod. "Vloni stříleli u rybníka a místní myslivci tam měli kachny. Ty jim uletěly na sousední rybník do cizího revíru, kde jim je jiní postříleli," uvedl Šabat. Pochod startuje v sobotu od 9:00 do 10:30, Švejkovo zábavné odpoledne pro děti i dospělé začíná na putimské návsi v poledne. Další doprovodný program čeká diváky v píseckém letním kině.

Všechny tři české kluby poletí v Poháru UEFA na západ

České kluby se v pátečním losu 1. kola Poháru UEFA vyhnuly obávané cestě na území bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. Všichni tři zástupci pojedou na západ. Nejatraktivnějšího soupeře dostaly Teplice, které narazí na pátý celek uplynulé sezony španělské ligy Espaňol Barcelona. Slavia se po jedenácti letech postaví proti irskému Corku, který tehdy vyřadila z předkola Poháru UEFA, když neinkasovala ani gól. Baník Ostrava vyzve nizozemský Heerenveen, který se před pěti lety dostal do hlavní soutěže Ligy mistrů. Všechny tři české kluby by měly začít 15. září na domácím stadionu, odvety se budou hrát o dva týdny později.

Z českých legionářů mají atraktivní soupeře Petr Ruman, který v dresu německé Mohuče nastoupí proti FC Sevilla, Petr Pižanowski se v brance Škody Xanthi postaví proti Middlesbrough, jenž loni vyřadil Baník. Na sever pojedou Libor Sionko a Štěpán Vachoušek, jejichž Austria Vídeň se utká s Vikingem Stavanger, a také David Jarolím s Hamburkem, který čeká FC Kodaň. Stejně jako Baník narazí na nizozemského soupeře reprezentační záložník Jaroslav Plašil, jehož Monako svedl los k Tilburgu. Stoper René Bolf jako jediný z českých zástupců poletí na Balkán, Auxerre bude o postup bojovat s předloňskými přemožiteli Slavie Praha, hráči Levski Sofie.

Trio Lumír Sedláček, Radek Mynář a Radim Sáblík v barvách polského Groclinu Grodzisk změří síly s francouzským Lensem. Prestižní dvojzápas neúspěšných klubů z předkola Ligy mistrů podstoupí Jan Laštůvka a Tomáš Hübschman, kteří v dresu ukrajinského mistra Šachtaru Doněck vyběhnou proti maďarskému šampionovi VSC Debrecín. Trenér Vlastimil Petržela si s Petrohradem zopakuje loňský zápas s AEK Atény, které Zenit ve skupině 2. kola soutěže rozstřílel 5:1.

Pešek skončil v prvním tréninku v Brně až jednadvacátý

Až na jednadvacátém místě skončil v úvodním kvalifikačním tréninku na nedělní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně český jezdec Lukáš Pešek na stroji Derbi. Nejrychlejší byl ve třídě do 125 ccm Fin Mika Kalio, který zajel jeden okruh v délce 5403 metrů za 2:08,875 minuty. Pešek chce na domácí trati dosáhnout nejlepšího letošního umístění v seriálu. Dopolední příprava ve volném tréninku byla z tohoto pohledu ještě slibná, když časem 2:12,286 skončil na osmém místě. V odpoledním tréninku se ale Pešek propadl o třináct míst, na Kallia ztratil 2,477 sekundy. "Trápil jsem se. Zadní pneumatika byla šišatá, hlavně na rovinkách kolo zadrhávalo. Pomýšlel jsem vysoko, ale nyní situaci nevidím růžově. Není to moje selhání, zradila mě technika," řekl po tréninku zklamaný Pešek, který se na brněnský závod nesmírně těšil a dokonce nahlas uvažoval o umístění na stupních vítězů.

Počasí

V sobotu bude slunečno, jen ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. Odpolední teploty 20 až 24 stupňů, na horách kolem 16. Slabý proměnlivý vítr.