Zprávy

Sněmovna schválila zvýšení televizních i rozhlasových poplatků

Televizní poplatky asi vzrostou ze 75 korun měsíčně nejprve na 100 Kč, v roce 2007 na 120 korun a o rok později na 135 korun. Za rozhlas by lidé měli místo nynějších 37 korun platit 45 korun. Počítá s tím novela, kterou dnes schválila sněmovna. Předloha, která teď míří do Senátu, také předpokládá, že Česká televize (ČT) postupně omezí reklamu. V roce 2008 by pak měla na veřejnoprávní obrazovce zbýt jen reklama svázaná s velkými sportovními či kulturními akcemi. Zatím není jasné, kdy poprvé budou lidé muset zaplatit zvýšené poplatky, tedy 100 korun za televizi a 45 Kč za rozhlas. Záleží to na tom, kdy norma nabude účinnosti, a to vyplyne až z postoje Senátu a prezidenta. Dřív než za několik měsíců to ale asi nebude. Poplatky rostly naposledy v roce 1997.

Sněmovna přijala protikuřácký zákon, kritici soudí, že moc mírný

Sněmovna dnes sice schválila takzvaný protikuřácký zákon, kouření v restauracích ale nezakázala a povolila například prodej desetistupňového piva při sportovních akcích. Někteří kritici tedy soudí, že zákon dnešní stav naopak zmírňuje. "Je to vítězství tabákové lobby," řekl ČTK bezprostředně po hlasování lidovec Josef Janeček. Tvrdí, že nic podstatného se oproti dnešku nezmění. Předlohu ještě posoudí Senát a prezident. Někteří poslanci ale míní, že schválená norma je rozumným kompromisem. Zakazuje kouření například ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a na dalších veřejně přístupných místech. Třeba v kinech a divadlech si však lidé budou moci zapálit ve vyhrazených a řádně odvětraných prostorech. Na většině uvedených míst ale podle Janečka platí podobná omezení již dnes. Novinkou jsou třeba nástupiště. "To je nepodstatné," soudí poslanec. Zákon podle něj ani nezakazuje prodej cigaret z automatů. Alkohol by se mohl podle zákona kromě restaurací prodávat ve specializovaných prodejnách, ale také v prodejnách potravin, ve vymezených odděleních supermarketů a prodejnách smíšeného zboží.

ODS naznačila, že v Senátu zablokuje zákon o obecném referendu

Občanští demokraté chtějí v Senátu zablokovat přijetí obecného zákona o referendu, který dnes schválila sněmovna. Jejich záměr má reálné šance na úspěch. K přijetí ústavního zákona je totiž zapotřebí třípětinové většiny všech přítomných senátorů. Jen ODS přitom drží téměř polovinu křesel, a sama tak může ústavní změny zablokovat. Veto Senátu by bylo pro předlohu konečné. "Mám pocit, že Senát se k tomu postaví negativně," řekl ČTK jeho předseda Přemysl Sobotka (ODS). Obecné referendum podle něho není v Senátu přijímáno dobře nejen občanskými demokraty. Navíc schválené snížení počtu těch, kdo mohou referendum navrhovat, prý povede ke zneužívání plebiscitu: "Nedovedu si představit, že v této zemi budeme dvakrát do roka zatěžovat občany referendem. Nejsme Švýcarsko, kde na to jsou historicky zvyklí."

Paroubek: Růst ekonomiky by po roce 2007 mohl zrychlit k osmi pct

Česká ekonomika by mohla po roce 2007 stabilně růst tempem téměř osmi procent a dohnat do roku 2013 průměr Evropské unie. Na Žofínském fóru to dnes řekl premiér Jiří Paroubek s tím, že k růstu by měly přispět zahraniční investice nebo stamiliardové příjmy z fondů Evropské unie. Podle Paroubka má ČR za sebou "šest tučných let", ve kterých vzrostly reálné mzdy téměř o třetinu a ekonomika postupně zrychlila svůj růst až na čtyři procenta. V příštím roce by se tak hospodářství mělo dostat na 74,3 procenta průměrného bohatství EU. K dosažení průměru EU do roku 2013 by pak ČR potřebovala průměrný roční růst 7,8 procenta. Ke zrychlení růstu je podle Paroubka potřeba udržet pod kontrolou deficity veřejných financí tak, aby se v roce 2008 dostaly pod tři procenta HDP a ČR tak mohla na konci dekády přijmout euro. Vláda by zároveň měla pokračovat v systému investičních pobídek. Českým firmám se podle premiéra otevírají velké šance na východních trzích, a to zejména v Číně.

Advokáti a notáři budou podezřelé obchody hlásit svým komorám

Advokáti a notáři budou zřejmě napříště podezřelé obchody svých klientů hlásit svým profesním komorám. Zatím platí stav, kdy uvedené informace musí hlásit finančně-analytickému útvaru ministerstva financí. Změny dnes v novele zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti schválila sněmovna. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Novelu zákona vypracoval poslanec ČSSD a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Křeček. Novelizoval zákon, který začal platit na podzim loňského roku. Oznamovací povinnost se týká advokátů, notářů, účetních, auditorů, daňových poradců a soudních exekutorů. To ale již tehdy kritizovala advokátní komora, podle níž norma z advokátů dělá udavače a umožňuje zástupcům státu nahlížet do jejich spisů. Právě Křečkova novela by měla tento stav odstranit. Zpravodajka předlohy a poslankyně ODS Eva Dundáčková ČTK řekla, že podle evropské směrnice v případech, kdy se zjišťuje právní postavení a okolnosti případu klienta, mohou být vyjmuti z oznamovací povinnosti i externí účetní a daňoví poradci.

ČSA kvůli vysokým cenám ropy znovu zvýší palivový příplatek

České aerolinie kvůli vysokým cenám ropy od července znovu zvýší palivový příplatek k cenám letenek. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČSA Jitka Novotná. Český dopravce tak postupuje podobně jako jeho konkurenti. Na evropských linkách si cestující ČSA budou muset od 1. července připlatit navíc další dvě eura. Celkem tak bude příplatek činit již devět eur (asi 270 korun). Na dálkových letech pasažéři zaplatí 28 eur (asi 840 korun), což je o deset eur víc než dosud. Příplatek na palivo zavedly ČSA loni v září poté, co k podobnému kroku přistoupila většina jejich konkurentů. Od té doby se již příplatek domácího dopravce dvakrát zvýšil, a to loni v listopadu a letos v dubnu.

O geneticky upraveném jídle nebudou moci rozhodovat občanská sdružení

Sněmovna znovu odmítla dát občanským sdružením, která se věnují ekologii nebo ochraně práv a zájmů spotřebitelů, právo účastnit se schvalovacího řízení o geneticky upravených potravinách. Ponechala však právo být účastníky těchto správních řízení krajům. Vyplývá to z vládní novely zákona o geneticky modifikovaných organismech, kterou dnes sněmovna schválila výraznou většinou - pro bylo 142 ze 162 poslanců. Novelu musí před definitivním přijetím posoudit ještě Senát a prezident. Norma se týká podmínek povolení pěstovat rostliny s upravenými geny a prodeje potravin, které z těchto rostlin budou vyrobeny. Vláda ji připravila v návaznosti na tři předloňská evropská nařízení o geneticky modifikovaných potravinách. Účast veřejnosti na povolovacích řízeních sněmovna odmítla i počátkem loňského roku. Výhrady proti účasti občanských sdružení nedávno tlumočil poslanec opoziční ODS Jaroslav Pešán. Občanská sdružení jsou podle něj "organizace založené k propagaci nebo lobbování pro určitou dílčí otázku, a nikoli zástupci veřejnosti". Přesto by mohla pěstování geneticky modifikovaných rostlin hatit, dodal poslanec.

Kontrolní test potvrdil 20. případ BSE, utraceno bude 117 zvířat

Kontrolní test dnes potvrdil 20. případ nemoci šílených krav (BSE) v Česku. Nakažená, více než šestiletá kráva, která uhynula, pocházela z chovu společnosti Zetka Strážník na Semilsku, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Utraceno bude podle něj 117 vrstevnic postiženého dobytčete. Podle ředitele Zetky Strážník Pavla Jirana musí zemědělský podnik utratit 107 kusů, zbylých deset vlastní jiní chovatelé. Jiran, stejně jako postižené podniky v minulosti, považuje porážku krav za zbytečnou. "Při těch předchozích případech bylo utraceno přes 3000 vrstevnic a v žádném případě se BSE už neprokázala, to o něčem svědčí," řekl dnes ČTK Jiran. Navíc podle něho zatím nikdo nedokázal zjistit, jak se zvířata mohou nakazit. "Hovořilo se o masokostních moučkách, my jsme jimi ale dobytek nikdy nekrmili," zdůraznil.

Policie navrhla postavit Srbu před soud za korupci

Policie chce, aby bývalý generální sekretář ministerstva zahraničních věcí Karel Srba stanul před soudem za rozsáhlou korupci v kauze předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů. "V úterý jsem obdržela návrh na podání obžaloby," řekla dnes ČTK státní zástupkyně. V korupční aféře bylo kromě Srby obviněno dalších osm lidí. Policie se na korupci na ministerstvu zahraničí zaměřila, když byl Srba obviněn z přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o něm psala. Za plánování vraždy byl Srba pravomocně odsouzen k osmiletému vězení, nejvyšší žalobkyně však podala dovolání, v němž žádá přísnější trest. Spoluobviněná z osnování vraždy Eva Tomšovicová u výslechu uvedla, že pro Srbu vybírala od firem peníze za zprostředkování veřejných zakázek. Srba obvinění z korupce od samého počátku odmítá. Tvrdí, že se o zakázkách, které jsou předmětem obvinění, rozhodovalo v době, kdy na ministerstvu již nepracoval. Policie jej však přesto považuje za organizátora korupčních aktivit. Vedle Srby byli obviněni jeho nástupce ve funkci Pavel Jaroš, Tomáš Pffefer, předseda dozorčí rady společnosti Certos, která výběrová řízení pro ministerstvo organizovala, předseda představenstva firmy Certos Jiří Sládeček, bývalý zaměstnanec vítězné firmy Block Jiří Sitár, otec a syn Josef a Jan Kokoškovi z firmy Avers a bývalý ředitel finančního a investičního odboru ministerstva Aleš Šatánek. Tomšovicová byla obviněna z napomáhání.

Karelu Gottovi těsně unikla nominace na státní vyznamenání

Pouze pět hlasů dnes chybělo zpěvákovi Karlu Gottovi k tomu, aby ho Poslanecká sněmovna zařadila mezi své kandidáty na státní vyznamenání. "Jeho celoživotní dílo stojí za ním," přesvědčoval poslance jejich kolega z ČSSD Ondřej Němec, který ocenění Gotta navrhl. Nakonec pro zpěváka zvedlo ruku 68 ze 145 poslanců, ale k nominaci jich potřeboval nejméně 73. Dolní komora dnes navrhla prezidentovi Václavu Klausovi na vyznamenání 35 lidí. Celkem dostala od občanů a poslanců pro své rozhodování téměř 100 podnětů. Mezi kandidáty na propůjčení a udělení státního vyznamenání, které prezidentovi navrhla, jsou mimo jiné již zesnulí zpěvák Karel Kryl a někdejší předseda polistopadové Křesťanskodemokratické strany Václav Benda. Dalšími kandidáty sněmovny se stali například exministr zahraničí z konce 90. let Jaroslav Šedivý, bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová, kapelník Moravanky Jan Slabák, členové protifašistického a protikomunistického odboje a další lidé.

Letitá kauza podvodu při hře Bingo má šest pravomocně odsouzených

Skandální případ deset let starého podvodu při televizní hře Bingo má ode dneška šest pravomocně odsouzených. Hlavní pachatel, uprchlý Pavel Fantyš má jít v případě dopadení na pět let do vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Odvolání devětadvacetiletého Fantyše zamítl a potvrdil prosincový, v pořadí již třetí a zároveň nejmírnější verdikt pražského městského soudu. Fantyš podle soudů v roce 1995 upravil počítačový program na losování tiketů v televizní hře Bingo. Místo náhodně tažených losů pak byly několikrát losovány tikety předem vybrané. Losy si Fantyš předem zakoupil a s pomocí sítě distributorů z řad spoluobžalovaných sháněli s příslibem provize fiktivní výherce. Provozovateli hry způsobili škodu ve výši téměř 27 milionů korun.

Soud: Blesk musí Vondráčkové s Michalem zaplatit 250.000 korun

Deník Blesk musí zpěvačce Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi Martinu Michalovi zaplatit 250.000 korun za článek, podle něhož Michal není psychicky v pořádku. Manželský pár původně v žalobě na ochranu osobnosti požadoval celkem milion korun, pražský městský soud však souhlasil s nižším odškodněním. Deník se v článku z listopadu 2003 odvolal dokonce na tvrzení známého psychiatra Jana Cimického. "Pan Cimický nám poslal osobní dopis, že s Bleskem vůbec na toto téma nemluvil," uvedla již dříve Vondráčková. Doplnila, že její manžel se nikdy u psychiatra neléčil. "Pracoval jako pilot letadla, to by bez psychických testů nemohl," podotkla zpěvačka, která po Blesku požadovala 200.000 korun, její manžel dokonce 800.000 korun. Podle advokátky vydavatele Blesku nejsou návrhy žalobců přiměřené ani odůvodněné. Z výpovědi doktora Cimického u soudu je prý zřejmé, že citace v článku jsou přesné, a nikoli obecné. Hovoří přímo o Michalovi, dokonce ho i jmenuje, uvedla advokátka.

Světoví bohemisté v Praze hledají definici české literatury

Desítky bohemistů se sjeli do Prahy, aby tři dny diskutovali o postavení české literatury mezi ostatními písemnictvími a kulturami. Hned dnešními zahajovacími referáty se snažili hledat definici toho, co vlastně je česká literatura. Zda do ní patří jen česky psaný text, nebo jakýkoli text napsaný v českých zemích (se všemi změnami v definici českého území), text napsaný Čechem v exilu a podobně. Zahraniční bohemisté v tom mají možná více jasno než domácí. Polský bohemista Jacek Baluch z Jagellonské univerzity v Krakově soudí, že základ českého písemnictví tvoří to, co kdy bylo přeloženo do polštiny. Podle něj je v současné době, ale bylo tomu tak i v historii, přeloženo to nejdůležitější. Přiznal však, že v polsko-českém vztahu hraje roli velká jazyková příbuznost. Karen Gammelgaardová z univerzity v norském Oslo uvedla, že debaty o tom, co má obsahovat kánon určité literatury, respektive kultury, se nyní vedou v mnoha evropských zemích. Kánonem v tomto případě vědci myslí soubor základních reprezentativních děl.

Havel s básníkem Riverem hovořil o podpoře kubánského disentu

Bývalý český prezident Václav Havel dnes ve své pražské kanceláři hovořil o možnostech podpory lidských práv na Kubě s básníkem a novinářem Raúlem Riverem. Podle kubánského disidenta, žijícího nyní ve Španělsku, Havlovy aktivity směrem ke Kubě vnímají jeho perzekvovaní přátelé na "ostrově svobody" jako důležitou morální podporu. Havel, který má bohaté zkušenosti s disentem v dobách komunistického Československa, podle svých slov s Riverem hovořil o tom, "jak nejlépe pomáhat svobodě na Kubě, a o eventualitách budoucího vývoje a nebezpečích, která mohou na Kubě hrozit". Jeden z nejznámějších kubánských intelektuálů, který byl loni v prosinci po téměř dvou letech ve vězení propuštěn na svobodu, ČTK řekl, že konec režimu na Kubě nejspíš nenastane hned po smrti diktátora. "Bude to postupný proces, který poté ještě potrvá tak dva tři roky," domnívá se Rivero. Podle něj bude nutné o demokratické změně přesvědčit například ozbrojené složky.

Soud: Herec Skopeček byl v evidenci StB neoprávněně

Herec Jan Skopeček rozšířil řady lidí, kteří se neoprávněně ocitli v oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). O tom, že jeho evidence byla neoprávněná, dnes rozhodl pražský městský soud, který zároveň uložil ministerstvu vnitra, aby Skopečkovo jméno z internetového seznamu vymazalo. Diváci znají Skopečka například z filmů Kameňák, Parta hic nebo seriálu Tři chlapi v chalupě. Herce vedla StB pod krycím jménem Franta nejdříve jako prověřovanou osobu, poté jako kandidáta tajné spolupráce a od dubna 1978 jako agenta. "Ano, několikrát jsem se s nimi setkal. Ptali se například na náladu ve sboru," popsal již dříve své kontakty s příslušníky StB Skopeček. S pracovníky bezpečnosti se prý stýkal v restauracích a kavárnách. Skopeček tvrdí, že žádné informace nepředával a slib o spolupráci nepodepsal. Skopečka registroval odbor StB, který se zabýval takzvaným vnitřním nepřítelem.

Distributorům olověných závaží bude hrozit pokuta až 50 mil. Kč

Distributorům, kteří budou po 1. červenci dodávat na trh olověná závaží pro vyvažování kol osobních automobilů, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Olověná závaží od tohoto data nebudou smět na vozidla umísťovat jak automobilky, tak po vyčerpání zásob i pneuservisy. Důvodem nařízení Evropské komise je ochrana životního prostředí, uvedla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová. Motoristé, kteří v současnosti mají kola vyvážená olovem, nemusí kvůli jejich zákazu jezdit hned do pneuservisů. Stačí, když je vymění při novém vyvážení kol. Nákladní automobily s hmotností nad 3,5 tuny a motocykly budou moci i nadále používat olovo.

Politik Císař vzpomíná v knize Paměti nejen na Pražské jaro

Pětaosmdesátiletý politik a diplomat na penzi Čestmír Císař, který sehrál významnou roli při obrodném procesu šedesátých let, píše v knize Paměti nejen o zákulisí Pražského jara, i když o nich především. Dnes s ním při křtu knihy vzpomínali na staré časy především jeho vrstevníci včetně ministra průmyslu a obchodu Zemanova kabinetu Miroslava Grégra, který byl kmotrem druhého vydání Císařovy knihy. První, mnohem útlejší vydání Císařových memoárů vyšlo už v roce 1998. Nynější, které obnáší téměř 1300 tiskových stran, je mnohem obsáhlejší a zahrnuje dobu od autorova dětství až do současnosti. Kniha je opatřena jmenným rejstříkem a o šíři politických událostí, které zachycuje, svědčí i to, že obsahuje 5500 jmen, uvedl Svatopluk Štefl z nakladatelství Formát, které ji vydalo.

Národní knihovna dostala cenu UNESCO za digitalizaci

Národní knihovna ČR (NK) dostala od organizace UNESCO cenu za zvláštní přínos pro digitalizaci dokumentů. Česká instituce se stala první nositelkou této ceny za svůj příspěvek k ochraně a zpřístupnění kulturního dědictví. ČTK to dnes řekla Kateřina Besserová, mluvčí ministerstva kultury, které knihovnu nominovalo. Cenu Čikdži (Jikji) uděluje oddělení UNESCO pro program Paměť světa za metodologický přístup, kterým odborníci z NK převádějí vzácné tisky do digitální podoby. Cenu dotuje Korejská republika 30.000 amerických dolarů (přibližně 747.000 korun). Jejím smyslem je ocenit zvlášť záslužné počiny v oblasti uchování, ochrany a zpřístupnění dokumentárního dědictví, doplnila mluvčí. Ke slavnostnímu převzetí ocenění je do jihokorejského města Čongdžu (Cheongju), které udílení cen iniciovalo, pozván ředitel NK Vlastimil Ježek, řekla ČTK ředitelka úseku komunikace NK Eva Štanská. Ocenění nese jméno nejstaršího tisku z kovové sazby, buddhistického spisu Čikdži (Jikji), který byl v tomto městě vytvořen v roce 1377.

Kožená přijela zazpívat do vlasti, na podzim má nabitý program

Mozart v Metropolitní opeře v New Yorku, händelovské turné s kontratenoristou Davidem Danielsem a natáčení Mozartových árií se Simonem Rattlem, to jsou jen některé z podzimních úkolů, na které se těší mezzosopranistka Magdalena Kožená. Dvaatřicetiletá umělkyně po několikaměsíční mateřské dovolené poprvé přijela pracovat do vlasti, na rodnou Moravu, aby zazpívala dnes v Kroměříží a ve čtvrtek ve Křtinách u Brna s německým barokním souborem Musica antiqua Köln. "Příští sezona je velice plná a náročná, smlouvy jsem podepisovala ještě předtím, než jsem věděla, že budu mít syna," řekla dnes Kožená ČTK v telefonickém rozhovoru.

V Hergetově cihelně se bude konat výstava Franze Kafky

Po Barceloně a New Yorku se stává Praha dalším městem, ve kterém katalánský kurátor Juan Insua z Centre de cultura contemporánia de Barcelona představí výstavu o díle Franze Kafky. Expozice Město K. Franz Kafka a Praha bude návštěvníkům otevřena v prostorách Hergetovy cihelny na Malé Straně od 30. června denně od 10 do 18 hodin. Podle údajů pořádající společnosti COPA navštívilo v Barceloně v roce 1999 kafkovskou expozici 35.000 diváků, o tři roky později zhlédlo podobnou výstavu v New Yorku 50.000 návštěvníků. Insua chce představit španělské pojetí Kafkova díla. Spojení osvětlení, zvuku a audiovizuálních efektů má nově zobrazit složitost kafkovského odkazu. Výstava by podle kurátora měla "vytvořit metaforický obraz Kafkova života a díla". Expozice se skládá ze dvou částí. První, nazvaná Existenční prostor, se věnuje životu Kafky a vlivu pražského prostředí na jeho osobnost. Druhá část s názvem Imaginární ikonografie přináší metaforické zobrazení literárního odkazu pražského rodáka.

Kincl ve Vídni zůstane natrvalo, Petrohrad přestup odsouhlasil

Fotbalový útočník Marek Kincl zůstane natrvalo ve Vídni. Funkcionáři Zenitu Petrohrad totiž odsouhlasili jeho přestup do Rapidu, kde už hostoval během loňské sezony. Kincl se s novým zaměstnavatelem domlouvá na tříleté smlouvě. ČTK o dohodě klubů informoval hráčův manažer Pavel Zíka. S Rapidem se naopak na čas rozloučil talentovaný český hráč Jiří Lenko. Dvacetiletý obránce, který od roku 1999 působil v dorosteneckém týmu a v loňské sezoně si zahrál i ve dvou utkáních ligu za první mužstvo, se stěhuje na hostování do druholigového Kapfenbergu. Lenko se ale v případě potřeby do Vídně může kdykoliv vrátit.

Vaidišová, Peschkeová a Benešová jsou v nominaci na Fed Cup

Trio tenistek Nicole Vaidišová, Květa Peschkeová a Iveta Benešová je stoprocentně jisté v nominaci českého týmu na utkání o postup do elitní Světové skupiny Fed Cupu. Čtvrté místo celku kapitána Tomáše Petery zaplní nejzdravější hráčka z trojice Klára Koukalová, Lucie Šafářová a Barbora Strýcová. Česky se o víkendu 9. a 10. července střetnou na taraflexu v nové liberecké aréně s Italkami. Petera se může spolehnout na jedničku Vaidišovou, čerstvou osmifinalistku Wimbledonu Peschkeovou i Benešovou. "Tohle trio mám jisté a k tomu tři polozraněné hráčky," řekl dnes Petera ČTK a neviděl situace černě. "Díky Bohu je kádr široký," dodal. Do nominace, kterou odešle do centra Mezinárodní tenisové federace (ITF), kapitán napíše Koukalovou, která se potýká s alergií. "Přivezla si to z Wimbledonu. Každý den chodí k lékaři a vypadá, že je na tom nejlépe a bude v pořádku," uvedl Petera.

Počasí

V české republice je oblačno, s přibývajícími přeháňkami, v noci místy bouřky, ojediněle i krupobití. Ve čtvrtek meteorologové očekávají oblačno až zataženo, občas déšť, místy bouřky, s teplotami do 25 stupňů.