Zprávy čtvrtek, 16. července 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Ustavující sněmovní schůze byla přerušena do pátku

Klidný, nekonfliktní a hladký průběh měl středeční úvod ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny. Její jednání bylo podle očekávání přerušeno a pokračovat bude v pátek. Hlavním důvodem přerušení byla potřeba vyhovět sněmovnímu jednacímu řádu a dodržet časové lhůty spojené s předkládáním návrhů kandidátů na funkce ve sněmovně a v jejích orgánech. V pátek se totiž uskuteční volba předsedy a místopředsedů sněmovny, bude ustaven její mandátový a imunitní výbor a mělo by se rozhodnout o počtu a zaměření sněmovních výborů.

Předseda křesťanských demokratů Josef Lux se rozhodl vzdát kandidatury na místopředsedu Poslanecké sněmovny nikoli proto, že se chce vyhnout komunikaci s jejím takřka jistým budoucím šéfem Václavem Klausem, ale proto, že jako leader opoziční strany chce mít volné ruce. "Cítím velmi silně, že předseda věrohodné opoziční strany má sedět v opoziční lavici, má mít rozvázané ruce a nemá je mít svázané empirovou sestavou," řekl novinářům předseda KDU-ČSL.

Ministr a předseda poslanců Unie svobody Vladimír Mlynář dává nové Poslanecké sněmovně pouze padesátiprocentní šanci na to, že vydrží celé čtyřleté volební období. "Je to jedna ku jedné, že ne," řekl Mlynář novinářům. "Incestní dohoda mezi ODS a ČSSD je prostě věc, která v normální vyspělé demokracii nemůže dlouho existovat, a já prostě nevěřím, že mohou žít dvouhlavá telata a kočkopsi dlouho," zdůvodnil Mlynář svůj odhad.

Václav Klaus má protikandidáta

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus bude mít při volbě předsedy Poslanecké sněmovny protikandidáta. Unie svobody totiž ve středu na tuto funkci nominovala Stanislava Voláka. "My jsme opoziční stranou a budeme mít svého kandidáta na předsedu sněmovny. Jak víte, volby jsou tajné, takže každý má šanci," řekl šéf poslaneckého klubu unie Vladimír Mlynář. Předseda lidovců Josef Lux vzápětí oznámil, že lidovečtí poslanci Voláka při volbách podpoří. I tak jsou ale šance kandidáta Rumlovy strany mizivé, protože obě nejsilnější strany, ČSSD a ODS, deklarují ochotu dodržet smlouvu, kterou spolu uzavřely a zvolit šéfem dolní komory parlamentu Václava Klause. Sociální demokraté a ODS mají v dvousetčlenné sněmovně dohromady 137 hlasů.

Miloš Zeman dnes přiveze prezidentovi předběžný seznam ministrů

Předseda sociální demokracie Miloš Zeman přijede dnes odpoledne za prezidentem Václavem Havlem do Lán, aby s ním probral své kandidáty na místa ministrů, jejichž seznam definitivně schválí vedení ČSSD v sobotu. Na dotaz ČTK to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Prezident vyzval Zemana, kterého zřejmě jmenuje premiérem, aby s ním seznam kandidátů prodiskutoval. Václav Havel chce zjistit jejich bezúhonnost. Objevily se informace, že Havel nebude chtít ve vládě Jana Kavana a Václava Grulicha, protože první z nich byl v minulosti podezřelý ze spolupráce s bývalou Státní bezpečností a Grulich se měl údajně stýkat s příslušníkem KGB. Prezident podle Ústavy už nemá po jmenování premiéra možnost složení vlády ovlivnit, míní expert na ústavní právo Václav Pavlíček. Ačkoliv Havel ministry jmenuje, není za ně odpovědný, čímž mu odpadá i možnost ovlivňovat složení vlády. Prezidentovi zbývají do jmenování Zemana ministerským předsedou tři, čtyři dny.

Prezident Havel jmenoval členku Komise pro cenné papíry

Prezident Václav Havel jmenoval na návrh vlády ze dne 17.června 1998 Janu Pospíšilovou členkou prezídia Komise pro cenné papíry (KCP) na dobu dvou let. ČTK to dnes oznámil mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. Jana Pospíšilová, která přichází z londýnské pobočky Salomon Brothers, se po boku Jana Müllera, Tomáše Ježka a Františka Jakuba stala čtvrtou členkou neúplného vedení KCP. Prezídium má být ze zákona pětičlenné.

Ministr Miloslav Výborný podal demisi

Ministr Miloslav Výborný (KDU-ČSL) podal ve středu ráno prezidentovi Václavu Havlovi prostřednictvím premiéra Josefa Tošovského demisi na člena vlády. Demisi ministra Výborného prezident přijal. "Učinil jsem tak, protože jsem navržen za člena mandátového a imunitního výboru a narozdíl od ostatních výborů se tento výbor sestavuje během ustavující schůze sněmovny," řekl ČTK Výborný. Funkce člena vlády by Výborného, který je kandidátem lidovců na předsedu mandátového a imunitního výboru, zcela vyřazovala z možnosti stát se jeho členem. Výborného rozhodnutí je reakcí na znění sněmovního jednacího řádu, podle kterého poslanec, který je členem vlády, nemůže být současně členem sněmovního výboru. Mandátový a imunitní výbor je přitom první orgán, který bude při ustavující sněmovní schůzi ustaven. Stane se tak v pátek, ovšem kandidáti na členství v tomto výboru museli být sněmovní volební komisi navrženi do středečních 18:00 hodin.

Klaus zatím neví, zda bude spát v Zemanově posteli

Pravděpodobný budoucí nový šéf Poslanecké sněmovny, předseda ODS Václav Klaus se zatím nechystá přestěhovat ze svého družstevního bytu do státní vily, na kterou bude mít jako předseda sněmovny nárok. Vilu zdědí po svém předchůdci Miloši Zemanovi. Šéf ČSSD se zase pro změnu postěhuje do premiérské vily, kterou Klaus opustil začátkem roku. Klaus ve středu neodpověděl, jestli si do svého nového bydliště přiveze vlastní postel, či zda se spokojí se starou po Zemanovi. "Já opravdu o tom zatím nevtipkuji, zatím jsme o tom, ani manželka, vážně neuvažovali," řekl Klaus novinářům.

Klaus se v posledních letech bude stěhovat už poněkolikáté. Nejdříve ze svého sídlištního bytu 3+1 zamířil do státní vily. Ještě jako premiér se pokoušel získat obecní byt v Praze 6, což se mu však i pod tlakem veřejného mínění nakonec nepovedlo. Tehdy si jeho žena Lívia tisku postěžovala, že ve vládní vile nemají Klausovi žádný vlastní nábytek. Jejich původní sídlištní byt totiž mezitím začal obývat jejich syn. Nyní Klaus žije v družstevním bytě v Praze 8.

Tošer považuje smlouvu ODS a ČSSD za Klausův kolaps a nebezpečí

Za kolaps předsedy ODS Václava Klause jako politika a nebezpečný precedens označil bývalý místopředseda Občanské demokratické aliance Miroslav Tošer opoziční smlouvu, kterou uzavřela minulý týden ODS s ČSSD. Tošer v minulosti nevylučoval ani spojení obou pravicových stran. "Klaus dal přednost vyřizování osobních účtů a dluhů, zejména s prezidentem Václavem Havlem a předsedy Unie svobody a KDU-ČSL Janem Rumlem a Josefem Luxem, i když měl možnost být nejvýraznější osobností pravice," řekl Tošer v rozhovoru pro ČTK. Netuší však, jak dlouho kritizovaná dohoda vydrží. "Když se dva protivníci spojí, aby vyčistili arénu od malých spoluhráčů, jde to vždy rychle. Co se ale stane pak, opravdu nevím. Oheň a voda se nedá spojit," zdůraznil Tošer.

Pro evropskou integraci možná vznikne společný parlamentní výbor

Vznik společného výboru pro evropské záležitosti obou komor parlamentu by měl iniciovat nově založený senátní podvýbor pro evropské záležitosti, jehož předsedou byl ve středu na ustavující schůzi zvolen senátor za Českou stranu sociálně demokratickou Peter Morávek. Čtrnáctičlenný podvýbor spadá pod senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Jeho hlavním posláním budou vnitropolitické a zahraničněpolitické aspekty přičleňování České republiky k Evropské unii. "Podvýbor má být přípravným orgánem buď pro senátní, nebo pro společný výbor, který by měl vzniknout po senátních volbách letos v listopadu," uvedl člen podvýboru a předseda zahraničního výboru Senátu Michael žantovský.

O obvinění prezidenta se mluvilo jen v žertu

O obvinění prezidenta Václava Havla z vlastizrady se podle místopředsedkyně sociálních demokratů Petry Buzkové mluvilo na povolebním jednání mezi Občanskou demokratickou stranou a Českou stranou sociálně demokratickou, ale jen v žertu. Prezident Havel v neděli prohlásil, že se mu z druhé ruky doneslo, že z ODS se ozývají hlasy, podle kterých má být odvolán. Havlův výrok odmítl komentovat předseda ODS Václav Klaus, šéf sociálních demokratů Miloš Zeman jej označil za politickou anekdotu.

Žertování o sesazení hlavy státu by si měli politici alespoň v době sestavování vlády odpustit, protože anekdota na toto téma pronesená na jednání sociální demokracie a ODS jen zbytečně rozjitřila už tak napjatý vztah těchto stran s prezidentem Václavem Havlem. Shodla se na tom převážná část domácích a zahraničních politologů a politiků ve středeční anketě ČTK. Britský politolog Kieran Williams považuje všeobecně žertování o hlavě státu za neobvyklé, v některých zemích dokonce za nemyslitelné. Také předseda poslaneckého klubu Unie svobody Vladimír Mlynář považuje za "trochu morbidní" vtipkovat o možném sesazení prezidenta, když se oficiálně podpisuje dohoda mezi ODS a ČSSD. "Takhle se vtipkuje v pokleslých bulvárních časopisech," řekl na adresu špiček ČSSD a ODS Mlynář.

Prostějovský radní rezignoval kvůli smlouvě ODS a ČSSD

Prostějovský radní za Občanskou demokratickou stranu Vojtěch Pospíšil se rozhodl složit funkci kvůli smlouvě své strany se Zemanovou sociální demokracií. Pospíšil zároveň odchází z městského zastupitelstva a vystupuje také, stejně jako bývalý místopředseda ODS Bohdan Dvořák, z Klausovy strany. "Po frenetické volební kampani 'S Klausem nebo doleva' a povolební skutečnosti 'S Klausem a doleva' opouštím nečitelnou ODS," vysvětlil svůj postoj Pospíšil.

Petr Pithart slíbil Slovincům podporu při přijímání do NATO

Podporu České republiky Slovinsku při vstupu do Severoatlantické aliance přislíbil slovinskému prezidentovi Milanu Kučanovi předseda českého Senátu Petr Pithart. V krátkém středečním rozhovoru, kterým Pithart zahájil oficiální část dvoudenní návštěvy Slovinska, ujistil Kučana, že jeho země "bude mít zejména po dubnu příštího roku v České republice svého spojence a přímluvce". Podle Pitharta je přijetí Slovinska do NATO přímo existenčním zájmem ČR. Česká republika je na rozdíl od Slovinska mezi třemi státy, které do NATO vstoupí v první vlně rozšiřování. Tento proces by měl být formálně završen právě v dubnu 1999.

Prodej nemovitostí cizincům bylo jedno z hlavních témat rozhovorů delegace českého Senátu s náměstkem hlavního vyjednávače Slovinska s Evropskou unií Borisem Czizelljem. Zatímco v ČR dosud chybí zákon, který by tuto oblast upravoval, Slovinsko se k postupnému uvolňování trhu s nemovitostmi zavázalo již v asociační dohodě s EU. Podle jednoho z členů delegace senátora Václava Jehličky je přitom povolení prodeje tohoto majetku cizincům jedním ze zásadních požadavků Unie a může se v budoucnu stát vážným problémem při jednání.

Zájem Evropského parlamentu na stabilitě ČR

Britský labourista John Whitehead a poslanec německé CDU Jürgen Schröder se domnívají, že dohoda mezi ČSSD a ODS může být časem hodnocena pozitivně, pokud nezpomalí rytmus sbližování ČR s Evropskou unií a povede ke stabilizaci politické scény, třeba přijetím nového volebního zákona. Oba místopředsedové delegace Evropského parlamentu ve Smíšeném parlamentním výboru EP-ČR na druhé straně vidí její úskalí a nedávají jí šance na dlouhé trvání. Nedovedou si představit podobné uspořádání v Británii nebo v Německu. "Mám radost, že pan Zeman bude premiérem; chtěl bych předpokládat, že bude mít dost podpory, aby mohl vládnout na široké základně. Přejeme si, aby ČR měla pokud možno stabilní vládu opírající se o demokratické strany, s níž bychom mohli v příštích dvou letech jednat o podmínkách vstupu do EU. To je pro nás to hlavní," uvedl labourista Whitehead v rozhovoru pro ČTK.

Volby v ČR neměly větší vliv na trhy

Mezinárodní finanční trhy nereagují na české volby a jejich vyústění nijak výrazně. "Sledujeme jistý optimismus, nikoli přehnaný," řekla ČTK expertka belgické banky Generale Bank Marie-Victoire de Grooteová. Pozornost se podle ní soustředila na Rusko a po zásahu MMF napětí pokleslo - i když podle jejího názoru je to jen dočasné uklidnění. "Českou situaci je třeba také vidět v tomto kontextu. Všechny země střední Evropy se začaly zvedat, v minulých dnech došlo k významnému přílivu kapitálu." Trhy interpretují podle ní výsledky voleb spíše klidně - po loňských ozdravných opatřeních cítí, že se vylepšuje obchodní bilance a že ČR svou krizi zvládá. Na druhou stranu není zcela zažehnáno nebezpečí jejího opakování, dokud nedojde k privatizaci celého bankovního sektoru, řekla expertka belgické banky.

Havlův operatér Ernst Bodner přijede do Prahy

Přední rakouský chirurg Ernst Bodner, který bude zacelovat prezidentu Václavu Havlovi umělý vývod po operaci tlustého střeva, přicestuje do Prahy s chotí 25. července. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení prezidentské kanceláře Martin Krafl. "Profesor Bodner přicestuje do Prahy jako host manželů Havlových. Zdrží se do počátku srpna, ale to závisí na průběhu operace," řekl Krafl ČTK. Václav Havel nastoupí do pražské Ústřední vojenské nemocnice 23. července a operace se má uskutečnit 27. července. Bude mu uzavřen umělý vývod a zacelena rána, která zůstala po operativním odstranění části proděravělého tlustého střeva, které ohrožovalo Havlův život. Prezident Havel podstoupil tuto operaci v polovině dubna v innsbrucké Fakultní nemocnici, kde se poté z operace zotavoval asi tři týdny. Bodner, který stojí v čele chirurgické kliniky, tehdy slíbil, že operaci dokončí v Praze.

Zemřel otec prezidentovy manželky

V Brně zemřel ve středu ve věku nedožitých 79 let otec prezidentovy manželky Karel Veškrna. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky Martin Krafl. Otec první dámy zemřel v Masarykově onkologickém ústavu v Brně po dlouhé a těžké nemoci. Karel Veškrna byl hudebním skladatelem a učitelem němčiny a angličtiny.

Policie při zásahu proti demonstrantům nepochybila

Inspekce ministra vnitra usnesením odložila 19 oznámení o podezření ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví, kterých se měli dopustit někteří policisté zasahující při květnové ekologické demonstraci v Praze. Podle inspekce se policisté nedopustili trestného činu ani přestupku. Použití donucovacích prostředků přitom inspekce označila za oprávněné. Kopii usnesení poskytl ve středu ČTK Václav Vlk, právní zástupce některých obviněných v souvislosti s tzv. Global Street Party, která přerostla ve výtržnosti a rabování. Dodal, že proti usnesení byla podána stížnost. Podle něj bylo trestních oznámení na policisty podáno kvůli zmíněnému incidentu nejméně 28.

Tržby v zemědělství v květnu meziročně klesly

Celkové tržby zemědělských podniků z prodeje vlastních výrobků a služeb klesly letos v květnu v meziročním srovnání a ve stálých cenách o 8,8 procenta (v dubnu klesly o 1,4 procenta a v květnu 1997 vzrostly o 1,4 procenta). Od počátku roku klesly celkové tržby v zemědělství ve srovnání se stejným obdobím minulého roku ve stálých cenách o 0,2 procenta, za období leden až květen 1997 se zvýšily o 1,1 procenta. Údaje ve středu poskytl Český statistický úřad.

IPB snižuje odhad růstu HDP pro letošek ze 3,0 na 2,2 procenta

Podle revidované prognózy Investiční a Poštovní banky (IPB) dosáhne v letošním roce HDP růstu asi 2,2 procenta. Uvedl to hlavní ekonom IPB Jiří Křovák. Ten tak přehodnotil původní odhad, který počítal s růstem kolem tří procent. Průměrná míra inflace bude podle něj kolem 12,4 procenta. Většina analytiků přehodnotila své odhady vývoje makroekonomických ukazatelů po té, co Český statistický úřad 19.června oznámil, že podle odhadu klesl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně hrubý domácí produkt České republiky v o 0,9 procenta v reálných hodnotách.

Česká filharmonie se chystá na festival do Salcburku

Úvodními zkouškami zahájila Česká filharmonie přípravu na své letošní účinkování na proslulém festivalu v Salcburku. Uskuteční se na přelomu července a srpna. "Pod taktovkou význačného francouzského dirigenta Sylvaina Cambrelinga chystá orchestr sérii pěti festivalových představení Janáčkovy opery Káťa Kabanová s předními světovými sólisty. Její premiéra se uskuteční 26. července," řekl zpravodaji ČTK mluvčí České filharmonie Ludvík Kašpárek. Roli Varvary ztělesní česká mezzosopranistka Dagmar Pecková. Po intenzívních orchestrálních zkouškách odcestuje těleso v sobotu 18. července do Salcburku, kde bude hudební příprava opery pokračovat spoluprací s pěvci. Titulní úlohu bude zpívat sopranistka Angela Denokeová.

Znovuotevřena Obrazárna Pražského hradu

Po osmileté rekonstrukci se v červnu do Obrazárny Pražského hradu vrátila stálá expozice. Obrazárna byla uzavřena v prosinci 1990 poté, co z ní byl odcizen Cranachův obraz "Nerovný pár". Projektování rekonstrukce obrazárny potom trvalo několik let. Loni v květnu byla v prostoru obrazárny instalována výstava Rudolf II. a Praha. Nejstarší díla Obrazárny Pražského hradu pocházejí ještě z majetku Rudolfa II. Podstatnou část sbírky zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách jako náhradu za rudolfínské sbírky uloupené Švédy. V 18. století byly přivezeny z Vídně do Prahy některé obrazy arcivévody Leopolda Viléma. Díla českého baroka a 19. století byla zakoupena až po první světové válce z Masarykova národního fondu a v roce 1965 byla sbírka obohacena o další akvizice. Obrazárna je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Ze sportu:

Český cyklista Ján Svorada obsadil třetí místo ve čtvrté a zároveň nejdelší etapě letošní cyklistické Tour de France, která vedla z Plouay do Cholet a měřila 252 kilometrů. Vyhrál nizozemský cyklista Jerome Blijlevens, který v závěrečném spurtu předstihl druhého Itala Nicolu Minaliho. Ján Svorada si udržel zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour.

Podle předpokladů došlo ve světovém žebříčku Mezinárodní fotbalové federace po mistrovství světa ke značným přesunům. Český reprezentační celek, který ve Francii nestartoval, však překvapivě tolik neztratil a udržel se v elitní světové desítce, klesl jen na šesté místo. Žebříček FIFA opanovaly evropské týmy, když mezi deseti nejlepšími je osm národních týmů starého kontinentu. Pouze Brazílie, která si i přes finálovou prohru stále drží vedení a pátá Argentina narušují evropskou hegemonii.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty se pohybují mezi 18 až 22 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.