Zprávy Radia Praha

Česká republika se připojila k zemím EU a pátek vyhlásila dnem státního smutku

Vláda vyhlásila pátek 14. září dnem státního smutku a vyzvala obyvatelstvo, aby ve 12:00 uctilo památku obětí útoku proti USA třemi minutami ticha. V poledne se rozezvučí sirény, státní vlajky na veřejných a úředních budovách budou staženy na půl žerdi.

Po čtvrtečním mimořádném zasedání kabinet rovněž oznámil, že Česká republika je připravena posoudit formy pomoci Spojeným státům včetně vojenské, a plnit tak závazky vyplývající z členství v Severoatlantické alianci (NATO). Vláda je spolu s ostatními ústavními činiteli připravena plnit úkoly v souladu s usnesením Severoatlantické rady podle pátého článku Washingtonské smlouvy.

Pokud by se čeští vojáci zúčastnili vojenské akce, která by trvala nanejvýš 60 dnů, má vláda právo rozhodnout o jejich vyslání sama bez hlasování parlamentu. Zákonodárný sbor by pouze musela o svém rozhodnutí informovat. Kdyby se však čeští vojáci měli zapojit do operace delší než 60 dní, musel by parlament o jejich vyslání mimo území ČR hlasovat. Vzhledem k rozložení sil v obou parlamentních komorách a prvním reakcím zákonodárců se dá očekávat, že parlament by nasazení vojáků podpořil.

"Pokud by Spojené státy požádaly českou armádu o pomoc, měly by zřejmě zájem spíše o symbolickou účast malých omezených jednotek v doplňkových oblastech služeb". Ve čtvrtek večer to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík s tím, že jakékoli spekulace o tom, jak bude případný požadavek americké strany vypadat, jsou předčasné.

Ve čtvrtek večer přijal prezident Václav Havel ředitele všech čtyř zpravodajských služeb, aby ho informovali o aktuální bezpečnostní situaci. V České republice fungují dvě vojenské a dvě civilní zpravodajské služby. Podle ředitele civilní rozvědky Františka Bublana mají i ony šanci přispět k objasnění pozadí útoku, zaměřeného na budovy v New Yorku a Washingtonu. Hlasy, které v souvislosti s atentáty obviňují ze selhání americké zpravodajské služby, ředitel Bublan odmítá.

České aerolinie dnes znovu nepoletí do USA. Firma kvůli opětovnému uzavření vzdušného prostoru nad USA byla nucena zrušit dva na dnešek plánované lety na newyorská letiště. ČSA do New Yorku nelétají od úterního teroristického útoku po kterém USA uzavřely svůj vzdušný prostor. Veškerý ostatní provoz probíhá podle platného letového řádu, avšak za mimořádných bezpečnostních podmínek z důvodu bezpečnosti cestujících, posádek letadel a letadel samotných.

Havel kvůli dni smutku odložil svou páteční návštěvu Bulharska

Kvůli dni smutku prezident Václav Havel odložil svou jednodenní pracovní návštěvu Bulharska. Havel měl odcestovat v pátek ráno, cestu ale odložil na neurčito. ČTK to ve čtvrtek sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Ministři zahraničí 15 členských zemí Evropské unie ve středu vyzvali "všechny Evropany", aby v pátek v poledne uctili třemi minutami ticha památku obětí úterních atentátů v USA. Česká republika se k evropskému dni smutku připojila. Za duše lidí, kteří při útocích zemřeli, se konají v mnoha českých městech bohoslužby. Prezident Havel se podle Špačka zúčastní sobotní ekumenické bohoslužby v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Havel se měl v Bulharsku setkat se svým protějškem Petarem Stojanovem a s premiérem Simeonem Sakskoburggotským. Hovořit měli například o aktuální situaci na Balkáně nebo o rozšiřování Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Anonym ohlásil dvě bomby v Úřadu vlády; policie nic nenašla

Dvě bomby ve čtvrtek v budově Úřadu vlády hledali pražští policisté, pyrotechnici i služební pes. Krátce před 16:00 totiž na číslo parlamentní telefonní ústředny ve Sněmovní ulici zavolal anonym a oznámil uložení dvou náloží ve vládním úřadu. ČTK to řekla policejní mluvčí Ivana Zelenáková. "Ochranná služba přijala okamžitě opatření. Objekt prohledali pyrotechnici se služebním psem. Po půl hodině prohlídka skončila s tím, že nic nalezeno nebylo," uvedla Zelenáková.

Dodala, že čtvrteční oznámení nemusí přímo souviset s úterními teroristickými útoky na USA. Vláda se ve čtvrtek sešla na mimořádné schůzi. Nezasedala však v sídle úřadu ve Strakově akademii, ale v Lichtenštejnském paláci na Kampě. Anonymy, oznamující bombu, nejsou podle Zelenákové ojediněné. Obvykle neznámý člověk informuje o umístění náloži ve školách či jiných veřejných objektech. Jen v mizivém procentu se však údaje o uložení výbušniny potvrdí. Mezi volající patřívají často i děti, které se tak chtějí vyhnout zkoušení či písemným pracím.

V Liberci se objevil leták schvalující agresi proti USA

V centru Liberce, v Pražské ulici, se ve čtvrtek dopoledne objevil leták schvalující teroristický útok na USA. Neznámý autor na něm mimo jiné vyzýval k podpoře saúdskoarabského teroristy Usámy bin Ládina, kterého Spojené státy z přípravy úterního atentátu podezírají. Podle letáku Američané mohou za utrpení třetího světa, řekl ČTK Milan Vejběra z Okresního policejního ředitelství v Liberci. "Leták visel na vývěsní tabuli poslanecké kanceláře Jiřího Drdy (ODS). Všiml si ho domovník, sundal ho a roztrhal," uvedl. Po autorovi policie pátrá. Bližší informace sdělí na odpolední tiskové konferenci.

MZe dalo povodím pokyn zajistit bezpečnost přehrad a nádrží

Ministerstvo zemědělství nařídilo v reakci na úterní teroristické útoky proti USA podnikům povodí, aby zajistily bezpečnost všech přehrad a nádrží. Resort jim uložil především zvýšit počet kontrol a zabezpečit fyzické hlídky. ČTK to sdělilo ministerstvo zemědělství. Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe ČTK řekl, že ČR má 216 velkých vodních nádrží, tedy přehrad a hrází. Z toho je 77 historických rybníků. Ovladatelný objem vody v těchto vodních dílech dosahuje 3,3 miliardy metrů krychlových. Samotná vltavská kaskáda od Lipna po Vrané zadržuje úhrnem zhruba 1,2 miliardy metrů krychlových vody. Největší přehradou je přitom Orlík s objemem 700 miliónů metrů krychlových. Rybníky a malé vodní nádrže, kterých se v tuzemsku nachází asi 24.000, představují přibližně 625 miliónů metrů krychlových vody, doplnil Roldán.

Telefonní linky na evidenci nezvěstných Čechů budou zdarma

Dvě zvláštní telefonní linky, na které mohou lidé oznamovat, koho po teroristickém útoku v USA pohřešují, budou od pátku bezplatné. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Konzulární odbor ministerstva evidoval ve čtvrtek odpoledne 61 českých občanech, kteří se zatím po tragédii v New Yorku a Washingtonu neozvali. ČTK to před 14:00 řekl jeho ředitel Ivan Záleský. Ministerstvo zřídilo další krizovou linku, takže občané mohou nyní telefonovat na pražská čísla 2418 2551 a 2418 2740. Ministerstvo zahraničí uvedlo ve čtvrtek do provozu i novou bezplatnou telefonní linku 0800 200 000, za pražská krizová čísla 2418 2551 a 2418 2740 se do pátku platí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Cestovní kancelář Student Agency, která má v USA přes 1600 klientů, ve čtvrtek sdělila, že zprovoznila novou telefonní linku 01180011100300 pro volání zdarma ze Spojených států do celé České republiky. V ČR má Student Agency bezplatný informační telefon 0800 100 300, sdělila ČTK mluvčí kanceláře Iveta Zahradníková.

Záleský upozornil, že situace se neustále mění. Někteří lidé, kteří například ve středu na linku nahlásili své příbuzné, dnes volají, že se jejich blízcí už přihlásili a jsou v pořádku. Generální konzulát v New Yorku podle Záleského zatím v newyorských nemocnicích neobjevil žádného českého občana. Informaci o tom, že nejsou zatím hlášeny žádné oběti z České republiky, potvrdil také náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Schling podepsal s Eurotelem memorandum o pomoci při katastrofách

Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling a vedení společnosti Eurotel ve čtvrtek podepsali memorandum o podpoře a realizaci mezinárodní Tamperské úmluvy. Úmluva, ke které se připojila i ČR, se od roku 1998 zabývá zajištěním telekomunikační podpory v případě katastrof a živelných neštěstí ve světě. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Eurotel se na plnění dohody bude podílet bezplatným poskytnutím mobilní kontejnerové základnové stanice, společně s odborníky nutnými pro její provoz. Jednotka je kdekoliv na světě schopna vytvořit část sítě Eurotel a připojit ji přes satelit k mateřské síti v ČR. Stanici například využila 6. polní nemocnice české armády v Albánii. Konkurenční mobilní operátor RadioMobil podle mluvčího Jiřího Hájka v červenci oznámil ministerstvu dopravy a spojů připravenost poskytnout specialisty i zřídit a provozovat dočasné mobilní sítě s potřebnou kapacitou v místě katastrofy. Eurotel měl v pololetí ve svých sítích GSM a NMT přes 2,65 miliónu lidí. Firmu vlastní Český Telecom (51 procent) a americké konsorcium Atlantic West.

Pohotovost českých záchranářů byla odvolána

Pohotovost českých záchranářů, kteří byli připraveni odletět do Spojených států a pomáhat s odstraňováním následků úterních teroristických útoků, byla odvolána a tým složený z hasičů a kynologů do USA zatím nepojede. Spojené státy totiž zatím Českou republiku nepožádaly o pomoc a nabídku záchranářů s díky odmítly, řekl ve čtvrtek ČTK tiskový mluvčí hasičů Ivo Skoumal. Tým složený ze 16 hasičů, šesti kynologů se psy a jednoho lékaře z ministerstva vnitra byl ve středu uveden do stavu pohotovosti a svolán do Prahy. Vyjednáno bylo i speciální letadlo, kterým měli záchranáři letět. Zajištěno bylo také přednostní rychlé odbavení 3,5 tun technického vybavení na vyprošťovací práce.

Akci připravilo ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, uvedl mluvčí. Ministr zahraničí Jan Kavan a americký velvyslanec Craig Stapleton ve středu jednali o tom, co by ČR mohla nabídnout, kdyby se USA rozhodly české pomoci využít. Po schůzce uvedli, že USA zatím nepožádaly a v nejbližších hodinách zřejmě Česko nepožádají o pomoc při odstraňování následků teroristických útoků. "Trochu nás to mrzí, byli jsme připraveni pomoci," řekl ČTK kynolog a jeden ze členů týmu Leoš Vokál. Do týmu podle něj byli vybráni opravdu špičkoví kynologové, kteří jsou v případě potřeby schopni do dvou hodin odletět.

Velvyslanectví USA bylo ve čtvrtek znovu otevřeno a normálně pracuje

Lidé, kteří měli ve středu schůzku na velvyslanectví Spojených států v Praze kvůli žádosti o vízum, budou co nejdříve pozváni v náhradním termínu. Americké velvylanectví bylo ve středu uzavřeno kvůli úterním teroristickým útokům v New Yorku a Washingtonu. Ve čtvrtek již byl úřad veřejnosti přístupný. K jeho sídlu v malostranské ulici Tržiště lidé i ve čtvrtek přinášeli květiny a svíčky, řekla ČTK mluvčí velvyslanectví Victora Middletonová. Americké diplomaty v Praze projevy soucitu a účasti českých lidí nad zaoceánskou tragédií velmi dojala. "Vláda a lid Spojených států jsou hluboce vděčni českému lidu za jeho neochvějnou podporu a humanitární pomoc," stojí v prohlášení zaslaném ČTK.

Baudyš: Planety budou USA dále nepříznivé, kritický bude podzim

Planety Saturn a Pluto budou nepříznivé Spojeným státům a světovému dění až do konce února 2003. V letech 2001 a 2002 mohou vznikat válečné konflikty a v roce 2003 lze čekat střetnutí na Blízkém východě. Letošní podzim bude kritický, řekl ve čtvrtek ČTK astrolog a někdejší lidovecký ministr obrany Antonín Baudyš s odvoláním na americké astrology. Definitivní rozhodnutí o úterních teroristických útocích na budovy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku a na sídlo amerického ministerstva obrany ve Washingtonu padlo podle Baudyše na přelomu července a srpna. V té době nastala opozice planety Pluto na konjunkci Saturnu se stacionárním Marsem.

Některé důležité a příznivé astrologické vlivy v den teroristického útoku však podle Baudyše v porovnání s horoskopem USA ukazují, že by mohly nastat velice účinné a významné změny v nástrojích, které povedou ke zlepšení světové bezpečnosti. Podle amerických astrologů budou ještě následující dva roky ve znamení zbraní a technologií "hvězdných válek" a náboženských svatých válek. Pro zabránění světovému konfliktu budou použity i moderní elektronické a komunikační technologie. Spojené státy se pokusí ukázat světu, kde je právo a pravda. Kritickým obdobím bude podle amerických hvězdopravců letošní listopad až prosinec, uvedl Baudyš. Planety Saturn a Pluto přestanou nepříznivě působit na USA a světové dění koncem února 2003, kdy se Mars dostane do konjunkce se Saturnem s opozicí na planetu Pluto, uzavřel astrolog. Někdejší ministr obrany Baudyš, který se nyní zabývá astrologií, předpověděl v roce 2000 před americkými prezidentskými volbami, že prezident, který z nich vzejde, zemře v úřadě.

HDP díky investicím a spotřebě roste o 3,9 pct, rychleji než v EU

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve 2. čtvrtletí letošního roku o 3,9 procenta. Na růstu se nejvíce podílely investice a spotřeba domácností. Ve čtvrtek zveřejněný výsledek tak potvrdil, že česká ekonomika v současnosti roste rychleji než hospodářství v zemích Evropské unie, kde růst činil 1,7 procenta. Ochlazení světové i evropské ekonomiky se tak zatím České republiky nedotklo. "Můžeme konstatovat, že výkon české ekonomiky zrychluje a hospodářství přidává na síle," uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá.

ČSÚ ve čtvrtek oznámil, že růst HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 3,9 procenta ve srovnání s revidovaným růstem o 4,1 procenta v prvním čtvrtletí. Evropská unie podobný růst v České republice předpokládala. Generální ředitel Eurostatu Yves Franchet však varoval, že současné zpomalení výkonnosti západoevropské ekonomiky se v České republice může projevit už ve třetím čtvrtletí. "Česká republika je s Evropskou unií významně provázána," vysvětlil.

Dovozci zablokují Prahu, pokud se změní dohody s ministerstvem

K mohutnější blokádě Prahy než v minulém týdnu jsou připraveni dovozci vozidel, pokud se změní jediný bod, na němž se pod dohledem sněmovního podvýboru pro dopravu dohodli se zástupci ministerstva dopravy. Při čtvrtečním zasedání pracovní skupiny, složené z pracovníků resortu a dovozců, to ČTK řekl předseda Sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců vozidel Jan Slawisch. "Jakékoliv dohody uzavřené s ministerstvem dopravy se mohou změnit v bezcenný cár papíru, byť byly za přítomnosti poslanců parlamentu," uvedl Slawisch. Přestože dovozci s resortem ještě jednání neukončili, v úterý podle něho ministerstvo již školilo pracovníky stanic technické kontroly (STK) a okresních úřadů, jak mají s ojetými vozy postupovat. Náměstek ministra dopravy Karel Holl, který se sněmovního jednání s dovozci účastní, považuje informace o nevstřícnosti resortu za invektivy a nechce je komentovat. "Komise (ministerstva a dovozců) poprvé zasedala v pondělí a my jsme ten problém ukončili již v úterý ráno. Já to považuji za úspěch, a ne za sprosťárnu," řekl ve čtvrtek novinářům Holl.

Svaz pacientů kritizuje vládní zákon o zdravotní péči

Svaz pacientů kritizuje vládní návrh zákona o zdravotní péči, který ve středu kabinet předal k posouzení sněmovně. Pokud by ho parlament schválil v nynější podobě, byla by hrubě porušena Úmluva o lidských pávech a biomedicíně, sdělil ve čtvrtek ČTK předseda svazu Luboš Olejár. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer ve středu po jednání vlády řekl, že zákon požadavkům úmluvy odpovídá. Svazu pacientů se podle Olejára nelíbí především to, že by lékař mohl "svévolně" rozhodovat, které informace pacientovi o jeho zdravotním stavu a léčbě sdělí a které zamlčí. Fišer vysvětlil znění zákona tak, že lékař musí informovat pacienta pravdivě o jeho zdraví i vyhlídkách. Pokud ale pacient není schopen zprávu hned přijmout a mohl by reagovat třeba sebevraždou, může ji lékař na krátkou dobu pozdržet. Tato možnost byla zařazena do zákona na žádost onkologů a psychiatrů. Než lékař zprávu pacientovi sdělí, měl by s ním podle ministra psychologicky pracovat, aby mu pomohl se s ní vyrovnat.

Svaz pacientů návrhu zákona dále vytýká, že nepředpokládá povinnost zdravotnického zařízení poskytovat pacientovi či jeho zástupci opis zdravotnické dokumentace a nedbá na právo pozůstalých nahlédnout do dokumentace a pořídit její opis po dobu pěti let od úmrtí příbuzného. Pacienti nemají garantovánu ani možnost posouzení stanovené diagnózy dalším odborníkem. "Překvapuje nás takový přístup ministra k pacientské veřejnosti, pokračování nerovnoprávného postavení nemocných vůči lékařům, ponechání rozhodnutí o právech garantovaných úmluvou na libovůli silnějšího, který může vždy tvrdit, že jde o výjimečnou situaci, a v zájmu pacienta mu nesdělí plnou informaci. Nezbývá nám než se obrátit na poslance a senátory, aby nepřipustili nedodržování lidských práv ve zdravotnictví," dodal Olejár.

Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy Roma

Krajský soud v Hradci Králové ve čtvrtek zamítl odvolání dvaadvacetiletého Vlastimila Pechance proti květnovému rozsudku Okresního soudu v Ústí nad Orlicí. Pechance, jenž je podezřelý z červencové vraždy třicetiletého Roma ve Svitavách, poslal tehdy orlickoústecký soud na 14 měsíců do vězení za násilné napadení skupiny anarchistů na nádraží v České Třebové z loňského listopadu. Krajský soud zároveň zamítl odvolání ve stejné věci, které podal jeho mladší bratr Kamil. Vzhledem k tomu, že Pechancův mladší bratr ještě nedosáhl věku 18 let a nebyl dosud trestán, vyvázl jen s podmíněným trestem. Proti čtvrtečnímu verdiktu krajského soudu se již nelze odvolat.

Lounský pivovar začal dodávat pivo do ruského Vladivostoku

A.s. Pivovar Louny vypravila minulý týden první dodávku piva do ruského Vladivostoku. Firma tak začala plnit kontrakt na export piva v celkovém finančním objemu 400.000 dolarů (asi 15 miliónů korun). ČTK o tom ve čtvrtek informoval obchodní ředitel pivovaru Radek Vincík s tím, že ruský partner projevil zájem o dlouhodobou obchodní spolupráci. Ve Vladivostoku získal lounský pivovar podle Vincíka stabilního a důvěryhodného partnera s vlastní distribuční sítí a zájmem o prodej českého piva. "Jednali jsme i se starostou města Ussurijsk o možnosti spolupráce při rekonstrukci technologického vybavení tamního pivovaru," uvedl Vincík. Kromě Ruska dodává lounský pivovar i do Německa, Španělska, Itálie a Francie. Export tvoří 9,5 procenta celkového ročního výstavu asi 233 tisíc hektolitrů piva.

Zemřel jeden z nejslavnějších československých tenistů Jaroslav Drobný.

Po dlouhé těžké nemoci ve čtvrtek zemřel v Londýně jeden z nejslavnějších československých tenistů Jaroslav Drobný. Vítěz Wimbledonu z roku 1954, kdy triumfoval na trávě v All England Clubu jako občan Egypta, by 12. října oslavil osmdesáté narozeniny. Všestranný sportovec Drobný vybojoval dvakrát titul na French Open (1951-52) a ve své sbírce měl také titul hokejového mistra světa z Prahy z roku 1947. V roce 1983 byl uveden do tenisové Síně slávy. Vítězstvím ve Wimbledonu 1954 se nesmazatelně zapsal do dějin čs. tenisu a spolu s Janem Kodešem (1973) je jediným mužským vítězem českého původu. Důvodem k opuštění ČSR se stala Drobnému jediná facka ve švýcarském Gstaadu, kterou uštědřil v roce 1949 mladičkému funkcionáři Janu Zelenkovi, pozdějšímu řediteli čs. televize. Drobný se bál vrátit domů a přijal tedy nabídku tehdejšího egyptského krále k reprezentaci jeho země.

Tenista Daniel Vacek podlehl v Taškentu Němci Schüttlerovi 0:2

Český tenista Daniel Vacek podlehl v čtvrtečním utkání druhého kola turnaje v Taškentu Němci Raineru Schüttlerovi 4:6 a 1:6. Dalším čtvrtfinalistou se stal Dán Kristian Pless, jenž povolil domácímu hráči Olegu Ogorodovovi také jen pět gamů. Dotace turnaje v uzbeckém hlavním městě činí 550.000 dolarů.

Počasí v ČR v pátek

Oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Denní teploty v Čechách 12 až 16 st. C, na Moravě a ve Slezsku 14 až 18 st. C, na jižní Moravě místy až 19 st. C. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů kolem deseti st. Celsia.