Zprávy Radia Praha

Mluvčí ČSA: Arabové, kteří se školili u ČSA, nepatří k teroristům

Dva muži arabského původu s libanonskými cestovními pasy, kteří se školili na trenažéru Českých aerolinií (ČSA), rozhodně podle české tajné služby nejsou teroristy a nejsou na ně nijak napojeni. Mluvčí ČSA Daniel Plovajko v sobotu rozhlasové stanici BBC řekl, že tajné služby to zjistily již minulý týden. Deník Mladá fronta Dnes přinesl ve svém sobotním vydání informaci, že si muži loni zaplatili hodiny na trenažéru Boeingu 737 Českých aerolinií. Podle Plovajka nyní tajné služby prověřují všechny piloty i renomovaných zahraničních aerolinek, kteří se na trenažéru školili.

Vedoucí školicího střediska Miloš Kvapil pro Mladou frontu Dnes uvedl, že si Libanonci výuku objednali jako zpestření dovolené v České republice a platili hotově. To podle deníku vzbuzuje podezření. Jak dále uvádí, oba Libanonce, ale i další klienty ze zahraničí, si nechaly ČSA prověřit cizineckou policií. Prověrka ukázala, že nikdo z podezřelých cizinců není na seznamu mezinárodně hledaných osob, píše dále list. Po útocích na USA se však ukázalo, že v seznamech tehdy nebyl ani žádný z teroristů, kteří později útok spáchali, připomněl deník. Kvapil k tomu podotkl, že po událostech z 11. září ČSA proškoluje pouze vlastní piloty a letce z leteckých společností, které si lekce zaplatí.

Školení na trenažéru věrně simuluje let s letouny Boeing, a to i v případě požáru motorů. Lze na něm navolit start a přistání na mnoha velkých světových letištích a také let s plným či prázdným strojem. Hodinová lekce zájemce stojí 400 dolarů (přibližně 15.000 korun).

Podle premiéra Zemana zesílily po útoku na USA argumenty pro nákup stíhaček

Premiér Miloš Zeman soudí, že po zářijovém teroristickém útoku na cíle v USA zesílily argumenty pro nákup stíhaček pro českou armádu. Miloš Zeman to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo. Uvedl, že nadzvukové stíhačky mohou být účinným nástrojem boje proti mezinárodnímu terorismu. Premiér také uvedl, že chce, aby se diskuse o nákupu stíhaček účastnily všechny parlamentní strany "bez výjimky". Současně ale prohlásil, že nevidí důvod, "proč by se jí účastnily ministrany typu ODA". ODA je členem čtyřkoalice a nyní má zastoupení pouze v Senátu.

Vláda již dříve vypsala tendr na dodávku 24 až 36 nových stíhaček, které nahradí dosluhující stroje sovětské výroby. Nové stroje by spolu s bojovými letouny L-159 měly tvořit páteř českého letectva. Z původních pěti nabídek ale zbyla již jen jedna na letouny JAS 39 Gripen, které vyrábí britsko-švédské konsorcium společností Saab a BAE Systems. Soutěž opustily americké zbrojovky Boeing a Lockheed Martin s letouny F-18/A Hornet a F-16, evropský EADS s Eurofighterem a francouzský Dassault Aviation s Mirage 2000-5.

Premiér rovněž v listu prohlásil, že se na rozdíl od prezidenta Václava Havla domnívá, že Rusko se může stát členem NATO. "Nevidím NATO jako organizaci budovanou v současné době proti Rusku. Vidím ji jako organizaci budovanou proti terorismu," řekl. Prezident Havel naproti tomu ve středu prohlásil, že rozšíření Severoatlantické aliance o Rusko by nepřispělo k upevnění vztahů mezi Západem a Východem.

Zeman také odmítl páteční výtky ODS, podle nichž vláda zneužívá politickou a bezpečnostní situaci po teroristických útocích v USA k vlastnímu prospěchu. ODS si myslí, že vláda má spíše přispívat k uklidnění atmosféry ve společnosti, a ne "předčasně řinčet zbraněmi" a "lacině se předvádět" ve sdělovacích prostředcích.

Po americké tragédii zahltili ČR anonymní výhrůžky

Teroristické útoky na Spojené státy spustily stejně jako v řadě zemí i v České republice lavinu anonymních výhrůžek. Vyplývá to z informací policejního prezidia a krajských ředitelství policie. Nejčastěji anonymové oznamují uložení bomby, a to hlavně ve školách, bankovních domech a na soudech, kde se proto zpřísnila bezpečnostní opatření. V uplynulých dnech se objevila i upozornění na kontaminaci pitné vody a na ohrožení vodáren. Anonymní oznamovatelé se vystavují nebezpečí trestního stíhání pro šíření poplašné zprávy. Z dřívějších statistik vyplývá, že policistům se podaří u více než třetiny případů pachatele odhalit.

Ministři obrany SR a ČR si na Dukle připomněli oběti války

Položením věnců k památníku vojáků padlých během karpatsko-dukelské operace dnes ve Svidníku na severovýchodě Slovenska připomněli ministři obrany Slovenské republiky a České republiky - Jozef Stank a Jaroslav Tvrdík - události před 57 lety, při nichž přišly o život tisíce vojáků. Jak řekl novinářům ministr Tvrdík, vzpomínka na oběti války nabývá zvláštní aktuálnosti právě nyní, kdy svět stojí na práhu války proti terorismu. V této souvislosti připomněl, že druhou světovou válku vyhrála široká mezinárodní koalice, a dodal, že také dnes by svět měl spojit síly v boji proti mezinárodnímu terorismu. "Budeme bojovat jinými formami, jinými zbraněmi a proti lidem, kteří pohrdají lidským životem a hodnotami, jež vyznávají všechny demokratické země, včetně České republiky a Slovenska. Neměl by to být ovšem střet dvou kultur či dvou světů, ale boj dobra se zlem, jak řekl český prezident Václav Havel," prohlásil Tvrdík. Jeho slovenský kolega Jozef Stank i náčelník generálního štábu slovenské armády Milan Cerovský zdůraznili potřebu připomínat historické události a oběti válek. Zvláštní důraz by podle nich měl být kladen na výchovu mladých lidí k vlastenectví.

Ministři jednali také o otázkách souvisejících se založením česko-slovenské jednotky, která by měla působit v Kosovu, či o rozvoji spolupráce v oblasti průmyslu a vojenského školství. Těmto otázkám by měla být zasvěcena jejich dalších schůzka, která se uskuteční za 14 dnů.

ODA: Nepřátele je třeba hledat mezi teroristy, ne mezi sebou

Nepřípustným "hyenismem" je podle ODA snaha některých politiků zneužívat nynější situace po teroristických útocích na USA k prosazování své ideologie či k mediálním představením. ČTK to v sobotu po jednání Ústředního sněmu ODA řekl předseda strany Michael Žantovský. "Nepřátele je třeba hledat v řadách teroristických organizací, nikoli mezi námi," prohlásil. Neřekl ale, zda je toto stanovisko reakcí na páteční slovní přestřelku mezi ODS a ČSSD. Podle ODA je třeba "tváří v tvář" hrozbě terorismu odložit stranou některé názorové rozdíly a polemiky a soustředit se na společný boj proti terorismu, ochranu bezpečnosti občanů a zachování demokratických svobod. To podle Žantovského neznamená tvrdit, že žádné rozdíly mezi českými politickými stranami neexistují. Nyní ale není podstatné přít se o "aspekty evropské integrace či domácí politiky", ale shodnout se na hlavních principech zahraniční a bezpečnostní politiky, podotkl.

Špičky ODS v pátek obvinily vládní ČSSD, že současnou situaci zneužívá k vlastnímu prospěchu a že vláda nemá "předčasně řinčet zbraněmi" a "lacině se předvádět" v médiích. Ministr vnitra Stanislav Gross toto prohlášení označil za velmi nefér a naprosto nezodpovědné.

ODA navrhla 21 jmen pro společnou kandidátku čtyřkoalice

Ústřední sněm ODA také v sobotu schválil 21 kandidátů, které nabídne ostatním stranám čtyřkoalice k jednání o společné kandidátce pro sněmovní volby v příštím roce. ČTK to řekl předseda ODA Michael Žantovský. Mezi navrženými kandidáty ODA jsou například její místopředsedové Oldřich Kužílek, Oldřich Malota, Martin Sedeke a Jan Herda.

Očekávaná říjnová dohoda čtyřkoalice by se podle ústředního sněmu měla týkat závazného společného programu pro předvolební i povolební období, společných kandidátních listin v jednotlivých krajích a společné účasti ve vládě v případě volebního úspěchu, uvedl Žantovský. Podle něj by dohoda měla obsahovat také závazek vytvoření společného parlamentního klubu, společného postupu v senátních volbách a společné kandidátky ve volbách do pražského městského zastupitelstva. Čtyřkoalice by podle dohody měla nominovat společného prezidentského kandidáta.

Prezident Havel intervenoval, dalajláma do Prahy přijede

Osobní intervence prezidenta Václava Havla přispěla k tomu, že se duchovní vůdce Tibetu, 14. dalajláma, zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000, která se od 14. do 17. října uskuteční na Pražském hradě. ČTK o tom v sobotu informoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Podle něj přijede dalajláma do Prahy v úterý 16. října.

Dalajláma byl již několikrát osobním hostem prezidenta Havla. Prahu soukromě navštívil v roce 1990. V letech 1997 a 2000 se zúčastnil Fóra 2000. Jeho návštěva vždy vyvolávala rozporuplné reakce. Kromě názorů, které vyzývaly Čínu k dodržování lidských práv na území Tibetu a Tchaj-wanu, se objevovaly také hlasy, že podobný postoj může poškodit česko-čínské obchodní vztahy. Peking totiž nese nelibě kontakty český představitelů se zástupci těchto dvou zemí.

Na letošní pátý a zřejmě i poslední ročník konference Fórum 2000 by měla přijet řada význačných osobností. Kromě jiných by se měli v Praze objevit někdejší americký prezident Bill Clinton, bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker a americký filozof a politolog Francis Fukuyama. Účast přislíbil také izraelský ministr zahraničí Šimon Peres.

V Bratislavě byl zahájen měsíc česko-slovenské kulturní vzájemnosti

Hra Bohumila Hrabala "Obsluhoval jsem anglického krále" v podání pražského Národního divadla v sobotu večer v slovenské metropoli slavnostně otevřela "Měsíc slovenské a české kulturní vzájemnosti". V krátkém projevu před vlastním představením slovenský ministr kultury Milan Kňažko zdůraznil, že odvěkou blízkost Slováků a Čechů je potřebné udržovat a pěstovat, aby nezačaly převažovat odstředivé síly, které se už sem tam začínají projevovat. "Co může více kultivovat vztahy mezi zeměmi, čili mezi námi lidmi, než kultura a všechny druhy umění," poznamenal Kňažko před publikem, v němž byli i premiéři české a slovenské vlády Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda s manželkami.

Milan Kňažko a jeho český partner Pavel Dostál v sobotu podepsali také dohodu o programu kulturní spolupráce na léta 200l -2003. Jak zdůraznil ministr Dostál na tiskové konferenci, měsíc kulturní vzájemnosti není záležitostí, kterou by ministerstva nadekretovala, neexistuje ani jediné nařízení, ale jde o státní podporu spontánních iniciativ zdola na obou březích řeky Moravy, což je na věci to nejcennější. Kňažko ujistil, že velmi čilá kulturní výměna se odehrává i ve zbývajících 11 měsících roku, v říjnu se však uskuteční na 150 akcí. Oba ministři se neobávají, že by měsíci kulturní vzájemnosti, který se má opakovat i v dalších letech, hrozilo nyní i v budoucnu, že sklouzne k formálnosti.

Rovněž oba premiéři během setkání s novináři po podpisu programu kulturní spolupráce ujistili, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou lepší než kdykoliv dříve. "Pevně věřím, že budeme mít nejen společnou minulost, ale i společnou budoucnost," řekl Dzurinda v narážce na šanci, že obě země vstoupí do Evropské unie "co nejdříve a spolu" a že mezi oběma republikami nevznikne "schengenská" hranice.

V průběhu října se na Slovensku po Činohře Národního divadla z Prahy představí například Pražský komorní balet nebo klavírista Ivan Moravec. V Banské Bystrici se uskuteční výstava o československých legionářích v Itálii nebo mezinárodní konference o účasti křesťanů v protifašistickém odboji v Evropě. České publikum zase uvidí operu Don Giovanni z repertoáru Slovenského národního divadla, inscenaci Don Juan, kterou přiveze Divadlo SNP z Martina nebo Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci. Měsíc slovenské a české kulturní vzájemnosti bude slavnostně ukončen 28. října v Praze.

Eduard Zeman stále neví, kde vzít dvě miliardy pro vysoké školy

Ministr školství Eduard Zeman zatím neví, odkud získá dvě miliardy korun, aby o ně mohl navýšit rozpočet vysokých škol. Ve čtvrtek po dlouhotrvající kritice rektorů přislíbil, že se bude snažit peníze získat ze státního rozpočtu. "Stále ještě je reálná naděje, že se tyto prostředky podaří najít. Odkud budou, zatím není zřetelné, možností je několik," řekl v sobotu novinářům po semináři sociálních demokratů o školské politice.

Ministr Zeman, kterému vysoké školy hrozí stávkou, trvá na tom, že rektorům peníze neslíbil, pouze jim řekl, že o tyto finance bude usilovat. Poslance, senátory, starosty a školské pracovníky, kteří se sešli na semináři, přesvědčoval o tom, že resort školství plní závazky, které ČSSD dala.

Poslanecká sněmovna by se přepracovaným návrhem zákona mohla v prvním čtení zabývat na přelomu listopadu a prosince. Původní verzi zákona vrátila sněmovna vládě na jaře k přepracování. Učinila to přes varování ministra školství, že tím vzniknou problémy. Ministr tvrdil, že jeho resort nestihne zákon přepracovat a udělá pouze dílčí novely. Ústřední výkonný výbor ČSSD ale koncem června rozhodl, že ministr má zákon znovu předložit co nejdříve. Podle vedení ČSSD má mít podobu, která by zajišťovala rovnost přístupu ke vzdělání.

Průzkum OSN UNICEF: Šestnáct procent českých dětí by raději žilo v cizině

Šestnáct procent českých dětí ve věku od devíti do 17 let by raději žilo v jiném státě, hlavně v zemích západní Evropy a severní Ameriky. Ve vlasti jich chce naopak zůstat 69 procent. Zhruba každý sedmý Čech v tomto věku si myslí, že ČR se stane v budoucnu horším místem pro život. Vyplynulo to z výsledků průzkumu, který ve 35 zemích Evropy a bývalého Sovětského svazu uskutečnil Dětský fond OSN UNICEF.

Výsledky výzkumu v České republice dávají o pocitech a názorech dětí poměrně pozitivní obraz. Přestože budoucnost ČR nevidí některé české děti zrovna růžově, větší počet z nich než v ostatních státech by svou zemi neopustil.

Výstavy děl českých a slovenských surrealistů v Bruselu

V Bruselu byly koncem týdne zahájeny dvě výstavy, jejichž hlavním cílem bylo vyzdvihnout a ocenit tvorbu především českých, ale i několika slovenských surrealistů. Českému kulturnímu centru se podařilo shromáždit v belgické metropoli stovku vzácných obrazů z převážně soukromých sbírek z několika evropských zemí.

Expozice "Zamlžené zrcadlo" nabízí v prestižní galerii Fayla díla 21 českých surrealistů, vesměs členů skupin Ra, Lacoste nebo Stir Up, například Ludvíka Kundery, Toyen, Ladislava Guderny, Josefa Bubeníka a Arnošta Budíka. Slovenské surrealisty zastupuje trojice umělců v čele s Františkem Malým.

V pátek večer zahájená výstava "Magnetické doteky" v prostorách Českého centra Brusel se zaměřila na tzv. automatickou kolektivní kresbu kolem Ludvíka Kundery a skupiny A.C.A.

V Kolíně začalo Fotografické setkání Funkeho Kolín

Jedenáct výstav nabízí Fotografické setkání Funkeho Kolín, které dnes začalo v tomto středočeském městě. Představuje tvorbu deseti současných umělců a dílo Bohumily Bloudilové (1876-1946), sestřenice českého fotografa Josefa Sudka. Přehlídka potrvá do 31. října. Výstavy se konají v kolínském Regionálním muzeu, redakci týdeníku Kolínský pres, galerii V zahradě, v Malé galerii, divadle, synagoze, Kině 99 a knihkupectví Arton. Představuje se na nich například Štěpánka Šimlová, Kateřina Otčenášková, Veronika Zapletalová, Andrea Horská, Jaroslav Beneš a další.

Fotografická setkání se v Kolíně pořádají od roku 1993. Nesou jméno kolínského meziválečného avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho, jehož tvorba je spojena právě s Kolínem. V něm se narodil také jeho současník Josef Sudek. Oba určovali po velkou část 20. století směr české fotografie.

Výstava v Kroměříži přibližuje starověký Egypt a jeho umění

Egyptské umění z moravských muzejních sbírek a historii starého Egypta přibližuje nová výstava, která začala v pátek v Muzeu Kroměřížska v Kroměříži. V expozici jsou instalovány unikátní ukázky kultovních předmětů - například fragmenty malovaných rakví, části mumií lidí, mumifikovaná posvátná zvířata, sošky, šperky i amulety a další věci ze staroegyptských hrobek. Výstava představuje rovněž úspěšnou historii české egyptologie a současnou práci pražského egyptologického centra. Poodhaluje mimo jiné objevy českých vědců v lokalitě Abúsír v blízkosti velkých pyramid v egyptské Gíze.

Král houbařů nasbíral za čtyři hodiny téměř čtyři kila hub

Téměř 25 kilogramů hub nasbírali houbaři během sobotní soutěže o krále hub, která se konala v okolí kapličky svaté Anny u Štěpánova na Chrudimsku. "Králem hub se stal můj syn Josef, který během čtyř hodin nasbíral 3,75 kilogramů hub," řekl ČTK organizátor akce Josef Malínský. Soutěžící sbírali houby ve dvou dvouhodinových poločasech. Část úlovku si odnesli domů, část posloužila jako základ guláši, kterým organizátoři akci zakončili.

Běh Terryho Foxe v ČR vynesl již tři milióny korun na výzkum rakoviny

Nesoutěžní Běh Terryho Foxe, jehož se v průběhu letošního roku v České republice zúčastnilo již 80.000 lidí, vynesl zatím přes tři milióny korun na výzkum rakoviny. Cílem běhu je nejen dobročinná sbírka, ale i vyjádření solidarity s lidmi, kteří onemocněli touto zákeřnou chorobou. V sobotu se v pražských Letenských sadech konal poslední běh v hlavním městě. Pořadatelem běhu byla Česká obec sokolská a zúčastnilo se ho kolem 250 lidí.

Běh se do listopadu bude konat ještě v několika dalších místech - letos se k němu připojilo celkem 234 českých měst. Letošní devátý ročník začal 7.dubna v Uničově na Olomoucku. Informace o dalších startovních místech, sbírce i historii akce je možné získat na internetové adrese www.css.cz/fox.

Běh Terryho Foxe je pojmenován po Kanaďanovi, jemuž lékaři v 18 letech kvůli rakovině kosti amputovali nohu. Bezmoc se po pěti letech v dubnu 1980 snažil překonat během napříč Kanadou, aby dodal odvahu sobě i jiným bojovat s touto nemocí. Za 143 dní urazil 5565 kilometrů. Rakovině Terry podlehl 29. června 1981.

Trenérem dvacátého století byl vyhlášen Václav Ježek

Nejlepším domácím fotbalovým trenérem dvacátého století byl v sobotu v Praze vyhlášen Václav Ježek. Kouč mistrů Evropy z roku 1976 zvítězil s velkým náskokem v anketě, kterou uspořádala Unie českých fotbalových trenérů. Další místa obsadili Rudolf Vytlačil, který v roce 1962 přivedl reprezentační mužstvo ke stříbrným medailím na mistrovství světa v Chile, a Dušan Uhrin, trenér vicemistrů Evropy z roku 1996.

Další informace ze sportu

Vítězem úvodního závodu Budvar Cupu v cyklokrosu v Mladé Boleslavi se stal Václav Ježek. Druhý dojel se ztrátou pěti sekund Ondřej Lukeš a třetí skončil Kamil Ausbuher.

Českým motocyklistům se nevydařila kvalifikace na Velkou cenu Tichomoří silničních motocyklů v kubatuře do 125 kubických centimetrů. Jakub Smrž obsadil dvaadvacáté místo, Jaroslav Huleš skončil osmadvacátý. Nejrychlejší byl Japonec Ui.

Delegáti kongresu Mezinárodní hokejové federace v Malmö v sobotu rozhodli, že předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut musí do konce listopadu předložit zástupcům federace konkrétní informace o stavbě nové haly v Praze. Ta je hlavní podmínkou k uspořádání světové šampionátu v roce 2004 v České republice.

Český hokejista Jiří Dopita z klubu zámořské NHL Philadelphia Flyers, který si ve čtvrtečním utkání proti Floridě poranil vazy v levém kolenu, utrpěl navíc vlasovou zlomeninu v kolenním kloubu. Ošetřující lékař Art Bartolozzi však není schopný říci, jak dlouho si Dopita nezahraje.

Počasí

Většinou polojasno, v Čechách postupně od západu přibývaní oblačnosti na západě místy s deštěm. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio