Zprávy Radia Praha

Prezident je bez komplikací

Onemocnění prezidenta Václava Havla zatím nedoprovázejí žádné komplikace, nehrozí ani zápal plic. Novinářům to v úterý řekl prezidentův osobní lékař Ilja Kotík. Pětašedesátiletý prezident byl v úterý ráno přijat do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích s počínajícím zánětem průdušek. Podle Kotíka prezident užívá antibiotika a odpočívá. "Při příznivém průběhu by mohl být pan prezident do konce týdne propuštěn z nemocnice," uvedl. Hlavní důvod přijetí do nemocnice je podle Kotíka nutnost dechové rehabilitace. "Snažíme se udržet průchodnost levého středního plicního laloku. Problémem je větší zahleněnost, zatím se nám situaci daří řešit," dodal Kotík.

Dosud žádná podezřelá zásilka neobsahovala nic nebezpečného

V žádné z podezřelých zásilek, které lidé nahlásili policii nebo hasičům, nebyly do dnešního dne objeveny bakterie antraxu ani jiných nemocí, uvedl v úterý hlavní hygienik ČR Michal Vít. Všechny podezřelé zásilky byly nejprve podrobeny zkoumání Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, přičemž v žádné z nich se nevyskytly nebezpečné chemické či radioaktivní látky, uvedl v úterý také jeho mluvčí Pavel Pittermann. Úřad do úterý prověřil zhruba 600 těchto zásilek. Pouze část z nich poté putuje na bakteriologické vyšetření do Státního zdravotního ústavu. Hasiči nebo policie mohou podle charakteru zásilky, tvaru a jejího vybavení požadovat buď komplexní vyšetření včetně biologického, nebo například pouze chemické, uvedl Pittermann. Podle hlavního hygienika bakteriologickým rozborem dosud prošlo zhruba 70 zásilek.

Střela ve výzbroji ministerstva ani policie nechybí

Protitanková střela nalezená minulý čtvrtek poblíž pražského ruzyňského letiště není podle ministra vnitra Stanislava Grosse ze skladů ministerstva vnitra. "V každém případě víme, že českému ministerstvu vnitra a české policii nechybí ve skladech ani jedna tato střela," řekl v úterý Gross novinářům. I slovenské ministerstvo obrany ale v úterý vyloučilo, že by zbraň ze série, kterou byly v roce 1980 vybaveny složky federálního ministerstva vnitra, pocházela ze slovenských muničních skladů. Šéf Úřadu vyšetřování Miroslav Antl rozhodl, že úřad nebude o vyšetřování podávat informace. "Rozumím tomu, že novináři chtějí informace, naším zájmem je tuto věc objasnit a vyšetřit a ne vždycky tyto dvě věci mohou být v souladu," komentoval to Gross.

Sněmovna vrátila vládě normu zaměřenou proti návykovým látkám

Poslanecká sněmovna v úterý vrátila vládě k dopracování normu z dílny ministerstva zdravotnictví, která měla dětem a mládeži ztížit přístup k alkoholu a tabáku. Někteří poslanci jí vyčítali, že ke snížení spotřeby těchto návykových látek u mladistvých nepovede. Byli také přesvědčeni o tom, že navržená opatření jsou obtížně kontrolovatelná.

Sněmovna naopak ve druhém čtení podpořila vládní návrh zákona o obalech, který má předcházet vzniku odpadu z obalů a zajistit jejich opakované použití.

Ve druhém čtení byl úspěšný i vládní návrh zákona o obecních volbách. Poslanci věří, že sněmovna několikrát odloženou normu už konečně schválí, protože výbor pro veřejnou správu už nalezl kompromisní řešení. Čtyřkoalice a komunisté dosáhli zejména úpravy pětiprocentní klauzule pro vstup do zastupitelstva, která by podle nich jinak eliminovala nezávislé kandidáty.

První čtení ve sněmovně absolvoval návrh zákona o podpoře výzkumu a vývoje, který stanoví například podmínky poskytování podpor z veřejných prostředků. Do druhého čtení postoupila i vládní novela zákona o České národní bance, která by měla především napravit nedostatky kritizované Evropskou unií.

Sněmovna do druhého čtení propustila i návrh novely zákona o zaměstnanosti, která adaptuje české právo se změnami v právu Evropské unie. Jde například o odraz směrnice o rovném zacházení, která má zamezit pracovní diskriminaci nebo o zlepšení možností aktivní politiky úřadů práce.

Prvním čtením prošel i vládní návrh zákona o podmínkách uvádění biocidních přípravků na trh. Jde o skupinu chemických a biologických přípravků, jejichž používání je nutné k ničení či odpuzování škodlivých živých organismů. Zákon pro jejich uvádění na trh stanoví přísné podmínky, protože mohou zároveň pro zdraví lidí i životní prostředí znamenat rizika.

Špidla: Smlouvy o ruském dluhu jsou v kompetenci ministra financí

Poslanci Unie svobody v úterý vyzvali vládu, aby zveřejnila znění smluv o odkoupení pohledávky za Ruskem mezi českou vládou a firmou Falkon Capital. Vláda by podle předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové měla zveřejnit i mezivládní smlouvu o umoření části ruského dluhu. Marvanová očekává, že smlouvy vláda odtajní ještě tento týden. O podepsání smluv informovalo ministerstvo financí 11. října. Datum podpisu a podrobnosti smluv ale nezveřejnilo. "Tajuplnost vlády v této věci je zarážející o to více, počítá-li s takto získanými penězi (20,4 miliardy korun) pro státní rozpočet na rok 2002," prohlásila na úterní tiskové konferenci Marvanová.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) zatím nemá jasnou představu o tom, zda vláda vyhoví výzvě poslanců Unie svobody a zveřejní znění smluv o umoření ruského dluhu. Špidla v úterý ČTK řekl, že problematika smluv je plně v kompetenci ministra financí Jiřího Rusnoka. "Já prohlášení Unie svobody zatím nečetl. Tyto otázky jsou ale v ústavní kompetenci ministra financí, kterému plně důvěřuji," řekl ČTK Špidla.

Železný vstupuje na slovenský televizní trh

Český mediální magnát Vladimír Železný získal v úterý souhlas slovenské licenční rady se svým vstupem na slovenský televizní trh prostřednictvím koupě sítě regionálních televizí TV Global. Vyplývá to z informací, které po dvouhodinovém zasedání Rady pro vysílání a retransmisi oznámila ředitelka kanceláře rady Jarmila Grujbárová. Podle jejích slov rada souhlasila, aby Česká produkční invest, což je dceřiná společnost servisní organizace TV Nova (firmy Česká produkční 2000), koupila klíčový podíl v TV Global. Této stanici byla současně přidělena vysílací pásma v Bratislavě, Žilině i Lohovci. Vstup Vladimíra Železného do slovenské televize Global by mohl mít podle mediálních odborníků vliv nejen na pokles sledovanosti ostatních televizních stanic, ale také na snížení jejich příjmů z reklamy.

V Chrudimi koluje petice proti novému zákonu o zdravotní péči

Petice odmítající návrh zákona o zdravotní péči, který má v listopadu schvalovat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, koluje v těchto dnech v Chrudimi. Pod text, volající po možnosti pacienta volit mezi klasickou medicínou a alternativními způsoby léčby, se během několika dnů podepsali desítky lidí. "V demokracii by měl mít každý člověk možnost zvolit si zdravotní péči podle svého názoru. Pacient by měl mít naději, že pokud selže jeden způsob léčby, má možnost zvolit jiný," řekla v úterý ČTK autorka petice Blanka Česenková. Tvrdí, že je důležité, aby si každý člověk uvědomil, že za zdraví je zodpovědný především sám sobě a stát by neměl rozhodovat o jeho zdraví a způsobu léčby.

Rakouské strany budou hledat jednotný postoj k Temelínu

Šéfové frakcí všech rakouských parlamentních stran se ve čtvrtek dopoledne sejdou, aby se poradili o dalšímu postupu v otázce české jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to v úterý předseda parlamentní frakce lidové strany (ÖVP) Andreas Khol. Předseda strany Zelených Alexander Van der Bellen pozvání lidovců uvítal, prohlásil však, že Zelení trvají na tom, aby ke schůzce byli přizváni i zástupci nevládních organizací, tedy odpůrci atomové energie. Zdůraznil, že všichni účastníci schůzky by se měli zavázat, že v otázce Temelína budou postupovat jednotně a vyhnou se samostatným akcím.

České republice by mělo být podle Van der Bellena dáno jasně na vědomí, že její vstup do EU je i cílem Rakouska, že však otázka Temelína je pro Rakousko záležitostí národní bezpečnosti, a tedy nejdůležitější otevřenou otázkou vstupních jednání s ČR. Důsledkem je, že energetická kapitola vstupních jednání nyní nemůže být uzavřena.

OSN získala v České republice "Dům spojených národů"

Dům Spojených národů - první společné sídlo organizací OSN v České republice - byl v úterý otevřen v Praze 5. Budova na náměstí Kinských bude hostit pobočky Informačního centra OSN (UNIC), Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rozvojového programu OSN (UNDP), Světové zdravotnické organizace (WHO) a Český výbor pro dětský fond OSN UNICEF. Ministr zahraničí Jan Kavan při otevření zdůraznil, že vláda, která přispěla na rekonstrukci budovy a deset let se bude podílet i na placení nájmu, chce pomoci rozvoji aktivit OSN v České republice. "Česká republika chce svým dílem přispět k tomu, aby role OSN v systému mezinárodních organizací hrála tu úlohu, která jí právem náleží," řekl Kavan. Připomněl, že Česko kandiduje na místo předsedy Valného shromáždění OSN v roce 2002.

Říčany vyzvaly obce a města, aby 28. října nechaly znít zvony

Představitelé Říčan vyzvali starosty, aby 28. října nechali ve 21:00 rozeznít zvony. Připojí se tím k italskému městu Rovereta, v němž každoročně v tento den na počest českých legionářů a vzniku samostatného Československa odbíjí zvon dvěstěkrát. ČTK to v úterý řekl říčanský starosta František Vrba. "Chceme, aby zvon míru, v současnosti tak potřebný, zazněl jako projev úcty k republice, k předkům i k sobě samým," dodal. V Říčanech se rozezní zvon v chrámu sv. Petra a Pavla. Podle Vrby zůstalo celým generacím utajeno, že v severoitalském Roveretu bylo po těžkých bojích na konci první světové války podepsáno příměří a ze zbylých zbraní byl odlit zvon míru.

Serge Baudo poprvé jako šéfdirigent s Pražskými symfoniky

Francouzský dirigent Serge Baudo se v úterý poprvé představil publiku v nové funkci šéfdirigenta Pražských symfoniků. Dirigent, který v Praze hostuje pravidelně od roku 1959, řídil ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu program z české a francouzské hudby. Druhým protagonistou večera byla mladá houslistka Hana Kotková - vítězka soutěže Pražského jara z roku 1997 a členka Smetanova tria.

Česká kinematografie se představuje v Indii

Šest děl známých českých režisérů mohou zhlédnout indičtí diváci v rámci přehlídky českých filmů, která se koná od soboty v Bombaji. V listopadu budou tyto snímky uvedeny rovněž v dalších velkých indických městech - Madrásu, Kalkatě a metropoli Dillí. ČTK o tom v úterý informovalo české ministerstvo zahraničí. Do přehlídky byly zařazeny filmy Pelíšky režiséra Jana Hřebejka, Markéta Lazarová Františka Vláčila, Valerie a týden divů Jaromila Jireše, Ucho Karla Kachyni, Touha zvaná Anada Jána Kadára a Elmara Klose a Romance pro křídlovku Otakara Vávry. Zájem indických diváků o českou filmovou tvorbu dokazuje i zařazení tří českých filmů do programu čtvrtého Mezinárodního filmového festivalu v Bombaji, který se uskuteční od 22. do 30. listopadu. V jeho rámci budou moci účastníci festivalu zhlédnout například oskarového Kolju a Obchod na korze.

Sparta v Moskvě remizovala

Fotbalisté Sparty si v letošním ročníku Ligy mistrů udrželi neporazitelnost. V pátém utkání soutěže v úterý remizovali na půdě Spartaku Moskva 2:2. Na jistém postupu Sparty do osmifinále se nic nezměnilo, domácí fotbalisté remízou o něco zvýšili své šance na zisk třetího místa a tím účast v Poháru UEFA.

Počasí

Ve středu přes den bude v Čechách oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Denní teploty 9 až 13 st. C.