Zprávy Radia Praha

Představitelé ODS a komunisté odmítli Havlovu kritiku společnosti

Předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause rozesmutnělo nedělní vystoupení prezidenta Václava Havla ke státnímu svátku. Klaus, kterého Havel v projevu nepřímo kritizoval, v pondělí novinářům řekl, že u něj po projevu převážilo neštěstí z toho, že je možné zneužít státní svátek k takovým úvahám. Havel ve svém projevu varoval mimo jiné před tím, že se v české společnosti opět objevují temné stránky její komunistické minulosti. Klaus v pondělí prohlásil, že "nechce dělat nějaká silácká prohlášení". "Já jsem se vždycky bránil říci něco zásadního, i když s hromadou věcí, které pan prezident říká, opravdu zásadně a z hloubi duše nesouhlasím," řekl novinářům.

Jako projev chřadnoucí monarchy, který mravokárně předstoupil před své poddané, vnímá místopředseda ODS Ivan Langer vystoupení prezidenta republiky Václava Havla ke státnímu svátku. Prezidentův projev kritizují vedle ODS také komunisté. Představitelé ostatních stran obsah projevu ocenili. Havel v neděli varoval před tím, že se v české společnosti opět objevují temné stránky její komunistické minulosti.

Bret: Prezidentův projev byl balzámem pro řadu vyšetřovatelů ÚDV

Za balzám pro duši řady vyšetřovatelů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) i státních zástupců pokládá náměstek ředitele úřadu Pavel Bret nedělní projev prezidenta Václava Havla. Prezident mimo jiné kritizoval vleklost trestního řízení v kauzách komunistických zločinů. "Za vyšetřovatele mohu říci, že řada z nich je frustrována zdlouhavým řízením, kdy se jim řada věcí s odstupem i několika let vrací takzvaně k došetření," řekl v pondělí ČTK Bret. Míní, že podobné pocity sdílejí i státní zástupci. "Já to vnímám zkrátka jako určitý balzám na frustraci všech těch, kteří jsou společně s panem prezidentem zneklidněni tím vývojem," shrnul Bret svůj dojem z Havlových slov.

Vláda jednala o stíhačkách a vízovém režimu s Rumunskem

Vláda v pondělí schválila druhou verzi návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2002, konstatovala, že výrobce letounů JAS 39 Gripen - společnost BAE Systems - splnil zadání výběrového řízení na nadzvukové letouny pro české vojenské letectvo a odložila zavedení vízové povinnosti pro rumunské občany cestující do ČR na 1. leden příštího roku.

Nová verze rozpočtu podle premiéra Miloše Zemana vyhověla všem doporučením Poslanecké sněmovny. Příjmy rozpočtu vzrostly o 8,5 miliardy korun z privatizace Komerční banky. Tento nový příjmový zdroj rozpočtu rovněž umožní vládě posílit financování vysokých škol dvěma miliardami korun, uvedl premiér.

Konečné rozhodnutí o nákupu stíhaček chce kabinet přijmout do 30. listopadu. Gripen je jediným letounem v tendru na dodávku 24 nebo 36 nadzvukových stíhaček pro české letectvo. Premiér Miloš Zeman však nevyloučil, že bude hovořit o nákupu stíhaček také s americkými představiteli při své nadcházející cestě do USA. Podotkl však, že americká společnost Boeing sama z výběrového řízení na stíhačky odstoupila.

O další dva měsíce odložila vláda rozhodnutí o zavedení vízové povinnosti pro Rumunsko proto, že za poslední dva měsíce klesl počet ilegálních přistěhovalců z Rumunska na třetinu. Premiér nevyloučit ani další odklad s tím, že tato hrozba přiměla Bukurešť přijmout účinná opatření proti nelegální migraci.

Vláda v pondělí přijala druhou verzi školského zákona, která již počítá s víceletými gymnázii. Přepracovaný návrh rovněž sbližuje financování škol a školských zařízení bez ohledu na zřizovatele, vyšší odborné a vysokoškolské vzdělání a zjednodušuje maturitní zkoušky. Do vzdělávacího systému zákon zahrnuje mateřské, základní umělecké a jazykové školy. Počítá i s právem na umístění dítěte do posledního ročníku mateřské školy.

Ke sjednocení služebních vztahů členů bezpečnostních sborů má přispět návrh zákona, který v pondělí vláda schválila. Oddělit by je měl od zákoníku práce a dalších pracovněprávních předpisů, které platí pro zaměstnance v pracovním poměru. Nový zákon by upravoval služební vztahy příslušníků Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby, Celní správy, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační služby.

V pondělí pondělí schválený návrh zákona o ochraně státních hranic definuje pojem státní hranice a vymezuje opatření, která mají vést k její ochraně před nedovoleným překračováním. Norma rovněž definuje správní delikty spáchané v souvislosti s ochranou státní hranice. Nová právní úprava má rovněž přizpůsobit českou legislativu předpisům Evropské unie a Schengenské úmluvě.

Vláda v pondělí jednala o tom, že na depozitní účet uloží částku 1,007.749 amerických dolarů (necelých 40 miliónů korun), které má ČR zaplatit společnosti CME jako náklady arbitráže ve věci sporu mezi českým státem a touto společností. Dluh za arbitráž pro ČR vznikl na základě rozhodnutí arbitrážního soudu ve Stockholmu. Soud ve sporu společnosti CME, registrované v Nizozemsku, s Českou republikou rozhodl, že Česko porušilo dohodu o vzájemné ochraně investic mezi ČR a Nizozemskem.

Kabinet také schválil národní plán pro případ pandemie chřipky. Přijetí tohoto plánu doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Ministr Tvrdík trvá na odvaze vojáka

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík trvá na tom, že vojenský policista Jaroslav Šelong se při zachraňování pasažérů a posádky vrtulníku Mi-8S, který v neděli havaroval na Písecku, choval hrdinsky. Reagoval tak na vyjádření svědka nehody, který v pondělí Šelongovo chování zpochybnil. Vojenského policistu ještě v den nehody vyznamenal prezident Václav Havel medailí Za hrdinství.

Osm cestujících i čtyři členové posádky vojenského stroje, včetně amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a československého kosmonauta Vladimíra Remka, zůstávají v nemocniční péči. Nikdo z nich není v ohrožení života. Nejvážněji zraněná letuška leží v českobudějovické nemocnici na jednotce intenzívní péče. S vážným zraněním tam byla ošetřena i druhá letuška, jejíž stav je však podle lékařů stabilizovaný a je schopna převozu do Prahy.

Příčinu havárie vyšetřuje armádní komise, vojáci zatím vylučují chybu pilota. Náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý podle České televize uvedl dva možné důvody nedělní nehody. První verzí je nasátí cizího předmětu do motoru, druhou technická závada. Pilot českobudějovické letecké záchranné služby Miloš Markés ale soudí, že vrtulník spadl kvůli pochybení pilota, svou roli podle něj možná sehrálo i špatné počasí.

Premiér Miloš Zeman v pondělí připustil, že poslední případy nehod armádních strojů by měly vyústit ve vyvození osobní odpovědnosti. Nemíní však, že rezignovat by měl ministr Tvrdík.

Cernan nebere havárii, při níž utrpěl lehké zranění, jako tragédii. V prohlášení zaslaném v pondělí ČTK vysoce ocenil chování českých vojáků i záchranářů a uvedl, že nehoda není "nic, za by bylo nutné se omlouvat". Zároveň oznámil, že v zastoupení amerického lidu předá tento týden prezidentu Václavu Havlovi dva dárky. Jedním je fotomontáž snímků z Cernanových misí na Měsíc roku 1969 a 1972 s emblémem NASA a českou vlajkou, kterou vzal s sebou na obě cesty.

Vláda snížila deficit rozpočtu a proti návrhu MF příjmy a výdaje

Vláda v pondělí schválila nový návrh státního rozpočtu na příští rok, když proti návrhu ministerstva financí snížila příjmy i výdaje. Vládou schválený schodek rozpočtu činí 46,2 miliardy, příjmy klesly na 701,9 miliardy korun a výdaje na 748,1 miliardy korun. ČTK to v pondělí řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček s tím, že podrobnosti vláda oznámí na tiskové konferenci. Návrh, který vládě předložilo ministerstvo financí, počítal se stejným schodkem 46,2 miliardy, ale s vyššími příjmy 705,2 miliardy a výdaji 751,4 miliardy korun.

Předchozí rozpočtový návrh s deficitem 52,2 miliardy poslanci předminulý týden vrátili vládě k přepracování, a to včetně několika doporučení na změnu příjmů i výdajů. O šest miliard nižšího deficitu rozpočtu vláda docílila snížením odhadu letošní ztráty České konsolidační agentury tak, jak jí doporučili poslanci. Důvodem revize je však zpoždění převodu první várky špatných aktiv IPB z ČSOB; o co se ztráta ČKA letos sníží, o to se zvýší v příštím roce.

Senát Masarykovy univerzity svolá kvůli financím shromáždění

Shromáždění celé akademické obce kvůli situaci ve financování vysokých škol se v pondělí rozhodl svolat Akademický senát Masarykovy univerzity. Shromáždění, na němž budou studenti a vyučující diskutovat o současné situaci a dalších perspektivách rozvoje univerzity, se uskuteční 14. listopadu ve 14:00 v aule právnické fakulty. ČTK to řekl předseda senátu Lubomír Kostroň. Zdůraznil, že senát nechápe shromáždění jako protestní. "Jde nám o to, podat informace o situaci ve financování jednotlivých fakult," řekl předseda. K razantnějším protestům v případě, že do poloviny listopadu nebudou vyřešeny problémy financování vysokých škol, vyzvala minulý týden akademické obce Rada vysokých škol. Její předseda František Ježek naznačil možnost výraznějšího vystoupení akademické obce při oslavách 17. listopadu. Takovou možnost Kostroň odmítl. "My bychom neradi spojovali 17. listopad s problémy typu rozpočtu," řekl předseda senátu Masarykovy univerzity.

Základny v Čáslavi a Náměšti budou odpovídat standardům NATO

Základny taktického letectva v Čáslavi na Kutnohorsku a v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku budou přebudovány podle standardů NATO. Plánované investice překročí miliardu korun. Čáslav dostane pravděpodobně 500 miliónů korun a Náměšť o něco víc, řekl v pondělí novinářům velitel vzdušných sil František Padělek. Obě zařízení budou schopna zabezpečit nejen plnohodnotné fungování základny jako bojového celku. Zároveň poskytnou odpovídající zázemí všem svým profesionálním vojákům. S modernizací se počítá do roku 2003, uvedl mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek. Investice budou v první řadě směřovat do zabezpečení, dokončení a modernizace současného vybavení základen. V oblasti sociální by pak v areálech mohly vzniknou třeba kulturní domy nebo sportoviště.

Čtyřkoalice se po jednacím maratónu dohodla na kandidátkách

Špičky čtyřkoalice podepsaly v pondělí v Praze smlouvu o volební a povolební spolupráci, jejíž součástí je i dohoda o všech 14 společných krajských kandidátkách. O složení kandidátních listin jednali zástupci čtyřkoalice až do poslední chvíle - na slavnostní akci v pražské kavárně Slavia však již dávali najevo vzájemnou shodu a odhodlání dospět ke společnému úspěchu ve volbách v příštím roce. Představili i volební hymnu, nechybělo ani krájení čtyřkoaličního dortu v podobě čtyřspřeží.

KDU-ČSL i Unie svobody budou mít každá sedm lídrů. Předseda lidovců Cyril Svoboda bude kandidovat v Královéhradeckém kraji, kde měl být původně lídrem unionista Ivan Pilip. Lidovci naproti tomu "přenechali" unionistům křeslo lídra v Karlovarském kraji, kde kandidátku vede Martin Zvěřina z unie, dvojkou bude lidovec Miloš Bílek. Pražskou jedničkou je šéfka unie Hana Marvanová, předseda DEU Ratibor Majzlík se rozhodl do sněmovny vůbec nekandidovat.

Havel podepsal novelu Ústavy, která má umožnit začlenění do EU

Prezident Václav Havel v pondělí podepsal novelu Ústavy, která má umožnit začlenění České republiky do EU. ČTK to sdělil mluvčí jeho kanceláře Martin Krafl. Podle Ústavy Havel nemohl tuto právní normu vetovat. Takzvanou euronovelu schválil parlament v říjnu. Novela předpokládá, že o vstupu země do EU se rozhodne buď v referendu, nebo hlasováním parlamentu. Při ratifikaci v parlamentu by muselo smlouvu o přistoupení České republiky k EU podpořit nejméně 120 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů. Podle novely Ústavy bude možné přenést na základě mezinárodní smlouvy některé pravomoci orgánů České republiky na mezinárodní organizace, tedy například na EU. Takovou smlouvu budou muset opět schválit občané v referendu nebo ratifikovat parlament. V tomto případě bude zase potřeba souhlas nejméně tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

Na základě euronovely se každá mezinárodní smlouva, kterou bude země ratifikovat, stane automaticky součástí jejího právního řádu. V případě nesouladu s českými zákony bude mít mezinárodní smlouva před nimi přednost.

Nedoplatky daní v září mírně klesly na 102,3 miliardy korun

Daňové nedoplatky v České republice klesly k 30. září proti minulému měsíci o více než miliardu korun na 102,3 miliardy. ČTK o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Z toho rozhodující podíl 95,3 miliardy korun představují nedoplatky na daních nové daňové soustavy, které proti srpnu klesly o miliardu Kč. Ze srpnových 7,0 miliardy na necelých sedm miliard korun se snížily také nedoplatky na daních staré daňové soustavy. V porovnání se stejným obdobím minulého roku se kumulované daňové nedoplatky zvýšily zhruba o 2,7 miliardy korun, což v procentním vyjádření představuje nárůst o 2,7 procenta.

Na snížení objemu daňových nedoplatků se v září v rozhodující míře podílela daň z příjmů právnických osob. Mírně poklesly daňové nedoplatky u daně z nemovitostí a u daně z převodu nemovitostí. Naopak nárůst daňových nedoplatků byl zaznamenán u daně z přidané hodnoty, u daně z příjmů fyzických osob z přiznání a u daně spotřební.

Spor státu se Salukou ohledně IPB budou řešit tři arbitři

Ve sporu o ochraně investic mezi Českou republikou a nizozemskou společností Saluka Investments, jejímž prostřednictvím držela firma Nomura International 46,16 procenta v bývalé Investiční a Poštovní bance, byl ustanoven rozhodčí tribunál. ČR v něm bude zastupovat německý rozhodce Peter Behrens. Saluka jmenovala svým rozhodcem Daniela M.Price z USA, předsedou tribunálu je Brit Elihu Lauterpacht. ČTK to v pondělí sdělilo ministerstvo financí.

Japonská společnost Nomura podle informací tisku oznámila 18. července ministru financí Jiřímu Rusnokovi, že se obrací na soud a bude požadovat náhradu za své investice do bývalé IPB. Žalobu obdrželo MF 20. července. Termín a místo konání arbitráže zatím podle ministerstva nejsou známy, rozhodne o nich až na svém zasedání tribunál. Nomura přitom požaduje 30 až 40 miliard korun.

Teplem z podzemních vod topí v Nedakonicích ve školce a v bytech

Školku v Nedakonicích na Uherskohradišťsku pro 44 dětí bude v zimě vytápět teplo získané z přírodního zásobníku podzemních vod. Čerpadla, která využívají přírodních zdrojů tepla, budou vytápět také domácnosti. Zařízení čerpá z podzemního zásobníku vodu o teplotě asi 11 stupňů Celsia. Pět stupňů tepla z vody ohřeje v čerpadle kapalinu, jíž se pak vytápí. "Optimální teplota ohřáté vody pro vytápění je kolem 50 stupňů Celsia," řekl ČTK nedakonický starosta Jiří Smělík. Ohřev užitkové vody a topení elektrickými přímotopy stál obec ročně 48.000 korun. Nyní podle starosty na energii uspoří téměř 32.000 korun.

V Moskvě začaly dny české kultury

V moskevském kině Praha slavnostně začaly v pondělí uvedením filmu Kytice a vystoupením slováckého folklórního souboru Lúčka Dny české kultury. Velvyslanec ČR v Rusku Jaroslav Bašta při této příležitosti vyznamenal několik předních ruských bohemistů a dalších činitelů, kteří se zasloužili o rozvoj vzájemných vztahů. Poprvé za uplynulých devět let se tato kulturní akce, při níž se představí čeští umělci, fotografové a filmaři, konala mimo prostory českého velvyslanectví v Moskvě. Kulturní atašé velvyslanectví ČR v Moskvě Zdeněk Okunek ČTK řekl, že přišlo období, kdy je nutné ukázat českou kulturu široké ruské veřejnosti. "V minulosti jsme organizovali Dny české kultury na velvyslanectví pro úzký okruh zvaných lidí. Nyní jsme se pokusili udělat první krok k tomu, aby českou kulturu poznala širší ruská veřejnost, která o ní ví jen velice málo," uvedl.

Osud Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou je stále nejistý

Jestliže Žďár nad Sázavou nepřispěje na obnovu Muzea knihy ve zdejším zámku, hodlá Národní muzeum expozici v dubnu příštího roku přestěhovat jinam. Pokud město nesplní slib, budou sbírky převezeny do Prahy nebo do Kutné Hory, řekl ČTK ředitel Národního muzea Milan Stloukal, který se zúčastnil pondělního jednání ve Žďáru. Radní se s představiteli Národního muzea a ministerstva kultury dohodli, že muzeum dodá podklady pro studii obnovy, žďárská firma Žďas zaplatí její vypracování a vyhlásí výběrové řízení. "Radním se nátlak Národního muzea sice nelíbí, ale po písemné garanci, že muzeum zůstane ve městě zachováno, není vyloučeno, že se město ujme financování modernizace," uvedla místostarostka Dagmar Zvěřinová. Zastupitelstvo už jednou odmítlo zařadit bez garancí obnovu muzea do rozpočtu na příští rok.

Sláva barokní Čechie splnila účel

Nejrozsáhlejší letošní projekt Národní galerie v Praze, výstavu Sláva barokní Čechie, si přišlo podle předběžných odhadů prohlédnout 135.000 návštěvníků. ČTK to v pondělí řekla Petra Jungwirthová z tiskového oddělení Národní galerie. Výstava, která baroko v Čechách a na Moravě prezentovala českému diváku v podobném rozsahu poprvé od roku 1938, skončila v neděli. Čtyři tematické části výstavy, v nichž na návštěvníky čekalo přes 1600 exponátů, byly od dubna přístupné v Obrazárně Pražského hradu, v Jiřském klášteře, v paláci Kinských a ve Valdštejnské jízdárně. Přehlídka se nezaměřila pouze na nejznámější malířská a sochařská díla. Představila i kresbu, grafiku, ukázky uměleckého řemesla, knih či architektonických plánů. Podle hlavního kurátora přehlídky Víta Vlnase výstava splnila cíl, který si dala - pozměnit v myslích lidí dojem o baroku jako době temna. Domnívá se, že výstava probudila v lidech zájem nejen o barokní umění, ale i o dobu, ve které toto umění vznikalo.

Počasí

V úterý oblačno, místy až polojasno a ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Denní teploty: deset až 14 st.C.