Zprávy Radia Praha

Česko - slovenské vojenské cvičení proběhne v květnu na Karlovarsku

Česko - slovenské cvičení Modrá linie se uskuteční v květnu příštího roku ve vojenském prostoru Hradiště na Karlovarsku. Dohodli se na tom během třídenního setkání v Olomouci velitelé pozemních sil slovenské a české armády. Do štábního cvičení se zapojí část druhé mechanizované brigády s podporou vzdušných sil a prapor okamžité reakce slovenské armády. Při společných manévrech se vojáci obou armád setkali již loni ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá v Olomouckém kraji. Letos spolu cvičili ve středoslovenském prostoru Lešť. Během mezinárodních cvičení se velitelé učí koordinovat nasazení mezinárodních jednotek a prohloubit schopnost plánovat a řídit vojska při operaci pro udržení míru.

Rakouští sociální demokraté jsou pro rozšíření EU

Ve Vídni proběhlo setkání zástupců sociálnědemokratických stran sedmi evropských zemí, věnované především otázkám rozšiřování Evropské unie. Schůzky se zúčastnil i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Předseda rakouské SPÖ Alfred Gusenbauer zdůraznil, že časový plán rozšíření Evropské unie musí být dodržen. Dalšími tématy schůzky byly problémy hospodářské konjunktury a vztahy s Ruskem. Na okraj konference se Gusenbauer vyjádřil i k otázce české jaderné elektrárny Temelín. Podle něj rakouská sociální demokracie nadále odmítá hrozby vetování vstupu ČR do EU kvůli Temelínu, zároveň však zastává i názor, že energetická kapitola vstupních jednání ČR s unií by neměla být uzavřena do té doby, dokud nebudou českou stranou zodpovězeny "podstatné otázky rakouského obyvatelstva týkající se bezpečnosti".

Rakouský politik navrhuje protahovat jednání o Temelínu ještě dva roky

Předseda poslaneckého klubu vládní lidové strany v rakouském parlamentu Andreas Khol navrhl, aby Rakousko protahovalo jednání s Českou republikou o jaderné elektrárně Temelín ještě další dva roky. Khol sice kritizoval politiku krajně pravicové strany Svobodných, která požaduje vetování vstupu ČR do EU v případě, že bude Temelín uveden do provozu, sám však prohlásil, že "ve věci Temelína Rakousko může a mělo by vůči Evropské unii prosadit, aby se jednalo ještě dva roky". V tomto čase by mělo Rakousko přinejmenším dosáhnout toho, že Temelín, bude-li vůbec uveden do provozu, bude bezpečnou jadernou elektrárnou.

Kühnl pro zahájení diskuse o vystoupení z jaderného programu

Lídr čtyřkoalice Karel Kühnl se vyslovil pro zahájení debaty o možnostech vystoupení České republiky od využívaní jaderné energie v dlouhodobém časovém období. "Přál bych jsi, aby jsme my v české politice začali vést diskusi o konečném odstoupení od jaderné energie. To se dosud nestalo," řekl Kühnl v nedělní noční diskusní relaci rakouské televize. Současně se přimluvil za přijetí usnesení českou vládou anebo parlamentem, který by stanovil, že nové jaderné elektrárny se v zemi stavět nebudou. Kühnl vyzval rakouské politiky, aby se nezasazovali pouze za odstavení jihočeské jaderné elektrárny Temelín. "Když by měla být jediná alternativa odstavení anebo neuvedení elektrárny do provozu, poté vlastně nemáme o čem moc diskutovat," zdůraznil Kühnl s tím, že za ve současné situaci považuje za mnohem lepší jednat o zvýšení bezpečnosti jihočeské elektrárny.

Armáda obnovila lety vojenských vrtulníků

V neděli byly obnoveny lety vojenských vrtulníků Mi-8, Mi-17 a Mi-24. Armáda jejich lety pozastavila 28. října, kdy v Okrouhlé v jižních Čechách havaroval vrtulník s kosmonauty Eugen Cernanem a Vladimírem Remkem. Helikoptéra byla nucena nouzově přistát kvůli náhlému poklesu výkonu motoru. Havárie stroje si vyžádala několik zranění, těžce byla zraněna letuška. Předepsané kontroly vrtulníků zatím splnila šestá základna dopravního letectva ve Kbelích v Praze, jejíž piloti by měli začít létat od pondělí. Provoz ostatních vojenských základen bude zahájen, jakmile i ony dokončí kontrolu a servis a získají povolení.

ČNTS si chce u vysílací rady stěžovat na Železného

Česká nezávislá televizní společnost, bývalá servisní organizace Novy, zřejmě příští týden podá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání podnět kvůli výrokům ředitele Novy Vladimíra Železného v sobotním pořadu Volejte řediteli. Železný údajně opakovaně porušil doporučení rady nekomentovat na obrazovce soukromé spory s CME, která je majoritním vlastníkem ČNTS. Železný uvedl, že v případu svého právníka Aleše Rozehnala hodlá podniknout právní kroky, protože jeho vzetí do vazby pokládá za neadekvátní. Rozehnalův případ souvisí s obviněním Železného, který je podezřelý, že firmě CME způsobil škodu zhruba 900 miliónů korun. Místo toho, aby zaplatil CME, vystavil miliardovou směnku lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation, s níž měl uzavřenu smlouvu. Na její přípravě se podle médií podílel Rozehnal.

Němečtí pohraničníci vrátili do ČR skupinu běženců

Deset Arménů, Gruzínce a Rusa převzali v neděli od německých kolegů čeští policisté na hraničním přechodu Vojtanov na Chebsku. Cizinci v pátek v noci nelegálně překročili hranice do Německa, tam je však po čtyřech hodinách zadržela hlídka. Většina cizinců požádala v České republice o azyl. Třem Arménům, kteří se na českém území zdržovali neoprávněně a o azyl nepožádali, vystavili výjezdní vízum a vyhostili je na tři roky.

Inspekce zabavila padělky za více než 8 milionů korun

Padělky značkových bot, oděvů, hodinek a kompaktních disků za 8,5 milionu korun zabavila při nedělním zátahu na vietnamském tržišti u hraničního přechodu Železná na Domažlicku Česká obchodní inspekce. Akce se účastnily desítky pracovníků inspekce, policistů a celníků. Kontroloři také zadrželi auto, které na tržiště vezlo nové zásoby padělaných věcí. Několik podobných kontrol podnikli plzeňští inspektoři i loni na podzim, kdy zabavili na tržnicích v pohraničí zboží za desítky miliónů korun. Zabavené zboží nechali zlikvidovat. V kontrolách budou pokračovat až do konce letošního roku.

Kutnohorský úřad práce umožní absolventům stáž v Itálii

Úřad práce v Kutné Hoře připravuje v rámci rekvalifikace stáž v Itálii pro dalších devět absolventů středních škol. Projekt se uskuteční v rámci mezinárodního programu Leonardo, kterého se loni zúčastnilo deset mladých lidí z Kutnohorska. Letos by se do něj mohly zapojit i další okresy. Vzhledem k zaměření stáže na cestovní ruch a umělecká řemesla se totiž úřad obává, že se mu nepodaří naplnit požadovaný počet na Kutnohorsku. Chce proto dát možnost i mladým lidem evidovaným na úřadech práce v okolních okresech. Vybraní účastníci na začátku příštího roku nejprve absolvují tříměsíční rekvalifikační kurs v Centru celoživotního vzdělávání při průmyslové škole v Čáslavi. Ve druhém čtvrtletí by pak měli odjet na tříměsíční stáž do Itálie. Partnerem úřadu práce v projektu bude Veb Academia Europea z italské Florencie. Z programu Leonardo úřad dostane na projekt 24.300 eur, z vlastních zdrojů pk poskytne 5500 eur a každý z účastníků zaplatí asi 1350 eur (asi 44.500 Kč).

Biskup Lobkowicz posvětil nový kostel v Karviné-Loukách

Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz v neděli posvětil nový kostel svaté Barbory v Karviné-Loukách. Na bohoslužbu se sjelo přes 500 věřících, mezi nimiž nechyběli ani lidé ze sousedního Polska. Nový kostel podle návrhu architekta Ladislava Mirta byl postaven ve tvaru slzy. Vnější podoba má totiž vyjádřit smutek nad devastací krajiny, kterou poznamenala těžba černého uhlí. Nová stavba navíc nahradí stejnojmenný kostel, který se již kvůli těžbě v jeho okolí nevyužívá. Do kostela, jehož výstavba stála 8,5 miliónu korun, se vejde přes 100 věřících. Do zvonice byl již v létě umístěn zvon z původního kostela.

První černošský farář v ČR působí na Třebíčsku

19. farářem Českobratrské církve evangelické v Horních Vilémovicích na Třebíčsku se stal Angolan Leonardo Teca. Je prvním černošským farářem v ČR. Ve sboru ho přivítali kazatelé a desítky věřících z okolí. Nový farář se ujal prvního kázání a za doprovodu afrických bubnů si zazpíval se sborem z Benetic. Sedmadvacetiletý Teca, syn baptistického kazatele, přišel do bývalého Československa jako čtrnáctiletý. Vystudoval strojní průmyslovou školu v Pelhřimově a poté absolvoval teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Povinnou roční praxi, vikariát, si odsloužil v Brně - Husovicích. Vilémovický českobratrský sbor patří k nejstarším v Česku. Věřící se zde podle písemných zmínek před staletími scházeli k tajným bohoslužbám a v očích katolické církve se obec stala střediskem kacířství na Třebíčsku.

Výstava v Uherském Hradišti připomíná komunistické žaláře

Konfederace politických vězňů připravila v Uherském Hradišti výstavu s názvem Všem, kteří vzdorovali... Výstava soustředí na 250 dokumentů o obětech komunistického režimu. Přibližuje také úlohu ruských poradců, marnou snahu příbuzných o zmírnění trestu a významné popravené osobnosti. Výstava připomíná i 16 odsouzených a popravených a 13 zemřelých a umučených v uherskohradišťské věznici. "Uherskohradišťská věznice byla v 50. letech často přeplněna. Občas tady prý bylo až 1500 vězňů. Vědělo se též o krutém mučení, které zde mukly čekalo," řekl při zahájení výstavy čtyřiasedmdesátiletý Stanislav Gajdošík ze Zlína, který za mřížemi strávil deset let. Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný zdůraznil, že všechny zločiny nebyly potrestány.

V Praze skončil loutkářský "Přelet"

9. ročník národní přehlídky loutkářského divadla Přelet nad loutkářským hnízdem skončil v neděli v kulturním centru Novodvorská v Praze. Vítězem letošního ročníku se stal mladý amatérský soubor Dno z Hradce Králové za nový, neotřelý a přitom jednoduchý pohled na příběh Cyrana. K jeho inscenování loutkářům stačil jen paravan, několik rukavic, kytara a saxofon. Královéhradecký soubor získal jediné ocenění přehlídky - putovní cenu Erik. Druhé místo porota, složená ze členů a příznivců české sekce nevládní mezinárodní organizace loutkářů UNIMA, udělila pražskému souboru Buchty a loutky za inscenaci Gilgameš o putování sumerského krále. Na třetím místě skončily Černošské pohádky, které na pražskou přehlídku přivezl královéhradecký Drak. řeletu se letos zúčastnili loutkáři z Kladna, Plzně, Havířova, Hradce Králové, Liberce, Českých Budějovic, Prahy, Jablonce nad Nisou a Bechyně. Také letos se v rámci festivalu setkali členové české sekce UNIMA. Tato organizace byla založena v roce 1929 v Praze. Sdružuje kolem 10.000 členů z devadesáti zemí. Jsou mezi nimi i sběratelé loutek, kritici, autoři a další příznivci tohoto umění.

Archa připravuje festival věnovaný Gertrudě Steinové

Americké spisovatelce Gertrudě Steinové bude věnován festival, který na konec listopadu přidpravuje pražské Divadlo Archa. Festival, který se bude konat od 29. listopadu do 1. prosince, chce připomenout dílo jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury. Prozaička a kritička Gertruda Steinová (1874 až 1946) silně ovlivnila literární modernisty. Ve 20. letech minulého století kolem sebe v Paříži sdružovala moderní umělce, autory takzvané ztracené generace. Přátelila se s Ernestem Hemingwayem, Pablem Picassem, Tomasem Eliotem a dalšími velikány světového umění. Její vlastní tvorba je však u nás téměř neznámá, do češtiny byl přeložen jen zlomek jejího díla v šedesátých letech. Součástí festivalu bude hostování německého avantgardního souboru Ensemble We Are We - Tanztheater Eva Weissmann s tanečním zpracováním nejznámější divadelní hry Steinové Doctor Faustus Lights The Lights. Dílo Steinové připomene i představení Divadla Tabula Rasa Hodná Anna na motivy jedné z jejích povídek a veřejný workshop věnovaný jejímu dílu.

Kongresové centrum výstavou fotografií připomíná zasedání MMF

Výstavou fotografií připomíná pražské Kongresové centrum loňské výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Expozici "Rok kongresové turistiky" ze života účastníků zasedání mohou zájemci zhlédnout do 20. listopadu. Během zasedání MMF a SB navštívilo Prahu 182 ministrů financí a guvernérů centrálních bank. Celkem se na výroční zasedání akreditovalo téměř 11.000 finančníků ze 150 zemí a 2000 novinářů z více než stovky zemí. Na zasedání přijelo i několik tisícovek odpůrců globalizace, kteří vyvolali pouliční nepokoje.

Více než tisíc vojáků se zúčastní rekonstrukce bitvy u Slavkova

Zhruba 1100 členů klubů vojenské historie z celé Evropy se zúčastní v sobotu 1. prosince v obci Tvarožná u Brna rekonstrukce bitvy tří císařů. Rekonstrukce bitvy začne ve 13.00 hodin. Brněnský dopravní podnik pro účastníky i letos zajistil zdarma kyvadlovou dopravu autobusy od Hlavního nádraží k motorestu Rohlenka. Kvůli střelbě a pyrotechnickým efektům nedoporučují pořadatelé návštěvu lokality se psy. Ve stejný den bude pokřtěna přímo ve Tvarožné kniha Františka Kopeckého Bitva u Slavkova a Morava. Ve slavkovské bitvě 2. prosince 1805 zvítězila armáda francouzského císaře Napoleona Bonaparta nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Je pokládána za jednu z nejkrvavějších evropských bitev.

Děti kreslily obrázky o bezpečnosti práce

Výtvarnou soutěž pro žáky pražských základních uměleckých škol "Práce kvapná - málo platná!" vypsal Výzkumný ústav bezpečnosti práce v Praze počátkem září. Začala tak osvětová kampaň, která má napomoci zvýšení bezpečnosti práce v jednotlivých podnicích. Vidění problematiky dětskýma očima má připomenout, aby se snažili předcházet nehodám a pamatovali na ochranu zdraví a zlepšení podmínek při práci. Vítězné kresby ze soutěže si mohou zájemci prohlédnout do 29. listopadu v Muzeu dětské kresby v domě U zelené žáby v Praze 1. Pražská výstava by měla putovat i po dalších městech ČR. Dětské kresby budou použity i k další propagaci bezpečnosti na pracovišti. Podle pracovníků ústavu se obrázky mohou objevit na letácích, plakátech, v kalendáři či dokonce na billboardech a poutačích v prostředcích hromadné dopravy.

Zoo ve Dvoře Králové sbírá podpisy proti zabíjení zvířat v Africe

Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se podařilo získat přes 42.000 podpisů pod petici proti zabíjení divokých zvířat v afrických pralesích kvůli masu. Zoo tak přispěla k evropské kampani "Maso z pralesa", kterou podpisy podpořilo přes 1,5 miliónu lidí. Do akce Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií se zapojilo přes 120 organizací. Nejvíce podpisů získala nizozemská zoologická zahrada v Arnhemu. Petice je adresována vládním činitelům v Evropě a politikům v afrických zemích, kteří by měli pomoci chránit zvířata ohrožená vyhynutím. Tento týden byla petice předána Evropskému parlamentu. Signatáři v petici apelují na vládní představitele, aby zpřísnili zákony na ochranu přírody a zabránili ilegálnímu obchodu s masem divokých zvířat. V tropických deštných lesích Afriky jsou podle ochránců ročně pobity tisíce lidoopů včetně vzácných goril a šimpanzů. Obchoduje se i s masem slonů a dalších zvířat.

Mistrem republiky ve hře scrabble se stal Martin Daněk

Mistrem ČR ve hře scrabble se v neděli po dvoudenní soutěži stal třiatřicetiletý programátor z Prahy Martin Daněk. Osmého mistrovství se v Nosticově divadélku v Praze na Kampě zúčastnilo 32 nejlepších hráčů z celé ČR. Všichni účastníci mistrovství sehráli o víkendu 11 partií, finalisté o tři více. Scrabble je nejoblíbenější hrou se slovy na světě. Původ má v USA a její základní pravidla jsou známa už téměř 70 let. Nyní má více než 30 jazykových mutací, a to nejen s písmenky latinské abecedy, ale i v arabštině, řečtině a ruštině. Česká verze hry existuje od roku 1994. Písmenka se skládají na způsob křížovky do hracího plánu připomínajícího šachovnici. Každé písmeno má svoji bodovou hodnotu a hráči se snaží co nejvýhodnější kombinací písmen a s využitím prémiových polí tvořit slova s co nejlepší bodovou hodnotou.

V Brně soutěžili čeští a slovenští siláci

Jiří Žaloudek z Čáslavi získal o víkendu v konkurenci deseti soutěžících siláků titul Borec roku 2001. Na dalších místech jsou Jan Bartl a Martin Štefl. Čeští a dva slovenští siláci se v brněnské hale Rondo utkali v šesti disciplínách - soutěžili ve zvedání stokilogramové klády na čas a počet zdvihů, v převalování obří pneumatiky na vzdálenost 25 metrů a v držení automobilů na šikmé ploše. Známá disciplína "Conan" spočívala v přemísťování čtvrttunového závaží v třicetimetrovém kruhu kolem osy na vzdálenost a čas. Na vzdálenost 50 metrů a v co nejkratším čase museli borci přenášet i 110 kilogramů vážící ocelové svařovací láhve s pískem. Pro diváky nejatraktivnější bylo přemístění betonových koulí o hmotnosti 125 až 155 kilogramů do výšky 120 centimetrů na čas. V této disciplíně exceloval slovenský silák Branislav Golier. Spolu se svým kolegou Pavolem Jamborem skončili na čtvrtém a pátém místě celkového pořadí.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude oblačno až zataženo, místy s občasným deštěm, který bude zpočátku namrzat. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia.