Zprávy Radia Praha

Zeman se zúčastnil schůzky šéfů vlád zemí EU v Belgii

Premiér Miloš Zeman přicestoval do Bruselu, kde se stejně jako nejvyšší představitelé dalších 12 kandidátských zemí na pozvání Evropské unie zúčastní její vrcholné schůzky v královském zámku Laeken. Unie zde chce prezentovat deklaraci, podle níž se rozbíhá široká debata o podobě a smyslu rozšířené unie. Kandidátské země podle ní musejí jmenovat své zástupce do nově ustaveného Konventu, který o těchto věcech bude rokovat. Mezi 105 členy Konventu budou 13 kandidátských zemí včetně ČR zastupovat po dvou poslanci parlamentů a po jednom představitelé vlád. Na práci se budou podílet se stejnými právy a povinnostmi jako lidé z členských států, omezena však bude jejich role při rozhodování. "Budou se podílet na přijímání rozhodnutí, aniž by ovšem mohli zabránit konsensu, který by se rýsoval mezi členskými státy," stojí ve schváleném textu.

Unie svobody souhlasí se svou integrací s Demokratickou unií

Sobotní sjezd Unie svobody naprostou většinou schválil sloučení unie s Demokratickou unií /DEU/. Od začátku roku tedy začnou obě čtyřkoaliční strany fungovat jako jediné uskupení pod společnou značkou Unie svobody - DEU. Čtyřkoalice se tak stane uskupením tří politických stran. Od Nového roku DEU jako politická strana zanikne, ale bude působit jako platforma s vlastním financováním, organizační strukturou a vedením. Šéf DEU Ratibor Majzlík bude místopředsedou sloučené strany až do poloviny roku 2003, kdy se uskuteční volby nových stranických orgánů. Podle předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové sloučení obou politických stran zpřehlední situaci ve čtyřkoalici i na politické scéně a posílí Unii svobody a celou pravici. Demokratická unie již schválila svou integraci do Unie svobody na svém shromáždění před dvěma týdny.

Žantovský prohlásil, že ODA nebude na prodej

Předseda ODA Michael Žantovský odmítl úvahy, že by dluh aliance u České pojišťovny mohl odkoupit její čtyřkoaliční partner Unie svobody. "ODA není a nebude ke koupi. Spojuje nás společný program, nikoli společné finanční zájmy nebo závazky," řekl Žantovský delegátům pátečního sjezdu Unie svobody v Praze. Informaci, že Unie svobody zvažuje odkoupení dluhu ODA, přinesl tisk. Čelní představitelé unie stejně jako KDU-ČSL tvrdí, že nechávají alianci čas do 15. ledna, aby své závazky vyřešila sama. "Vyřešení tohoto problému způsobem, který bude dávat záruku, že ODA, a tím pádem celá čtyřkoalice, nebude vydíratelná, je nutnou podmínkou, abychom v takovém složení šli do voleb," prohlásil na sjezdu místopředseda Unie svobody Ivan Pilip. Žantovský na sjezdu prohlásil, že chápe zájem čtyřkoaličních partnerů vyřešit celou věc co nejdříve. Zdůraznil, že i ODA je zastáncem postupné integrace čtyřkoalice.

Solich odcestoval do Norska

Uzbecký disident a spisovatel Muhammad Solich odletěl v pátek večer z Prahy do Norska. Norsko tomuto odpůrci současného uzbeckého režimu prezidenta Islama Karimova poskytlo již před dvěma lety politický azyl. Solich byl v Uzbekistánu za údajný podíl na teroristickém útoku odsouzen v nepřítomnosti na 15,5 roku. Do Prahy přicestoval koncem listopadu na pozvání Radia Svobodná Evropa, byl však hned na ruzyňském letišti na žádost Interpolu zatčen a umístěn do vydávací vazby. Pražský Městský soud ale v pátek odpoledne rozhodl, že Solicha do Uzbekistánu nevydá. Stanovisko soudu ocenil i prezident republiky Václav Havel.

Systém ráno odstavil první blok temelínské elektrárny

Limitační systém, který hlídá dodržování parametrů zařízení prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín, odstavil v sobotu ráno během jedné z dynamických zkoušek reaktor bloku. K odstavení bloku došlo během zkoušky výpadku turbonapájecího čerpadla. Při ní personál bloku plánovitě vypnul jedno z turbonapájecích čerpadel a očekával reakci systému. Ten by měl za normálních okolností snížit výkon a ponechat v činnosti druhé čerpadlo. Systém však zaznamenal možnost zapaření tohoto čerpadla a celý blok proto vypnul. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře je odstavení bloku vzhledem k nestandardním podmínkám, které personál při zkoušce navozuje, jedním z očekávaných stavů. Uvedl, že technici elektrárny již připravují opětovné spuštění reaktoru a večer by měli dosáhnout hladiny 75 procent výkonu, při které budou pokračovat v programu dynamických zkoušek.

V hlinecké rezervaci Betlém přibližují vánoční tradice

Vánoční tradice přibližuje výstava Betlém vánoční, která byla v sobotu zahájena v roubených objektech památkové rezervace Betlém Hlinsko na Chrudimsku. Do 30. prosince zde návštěvníci mohou vidět ukázky vánočních obyčejů, tradičního pečiva, ozdob a dárků. Podle ředitelky pořádajícího Souboru lidových staveb Vysočina Ilony Vojancové zde naleznou inspiraci ke zhotovení tradičních předmětů, které provázely vánoční svátky našich předků. Vystaven je mimo jiné mechanický betlém lidového řezbáře Rudolfa Frinty z Nového Města nad Metují na Náchodsku s figurkami nejrůznějších řemeslníků, například pekaře, bednáře, tkalce a ševce.

Na zámku v Březnici se slaví advent

Oslava adventu proběhla v sobotu na nádvoří zámku v Březnici na Příbramsku. Atmosféru vánočních svátků tu dokreslovalo malé tržiště s ukázkami lidových zvyků a s výrobou vánočních ozdob a svíček. Vánoční program se v Březnici koná už posedmé. Dvoudenní program vždy provázejí koncerty a divadelní vystoupení. Během soboty například vystoupil komorní žesťový soubor Gaudeamus a dechový orchestr Skaličanka ze Základní umělecké školy Březnice. Dramatický kroužek z rožmitálské speciální školy sehrál hru Vánoce po loupežnicku. Během neděle se představi s vánočními písněmi a koledami dětský sbor Slivičáček z Milína a dětský sbor milínské základní školy, který uvede hru O statečném kašpárkovi děti z Březnice. Program zakončí pražské Divadlo času s hrou Oslíkovy první Vánoce.

Zámek Buchlovice láká štědrovečerní tabulí rodiny Berchtoldů

Ukázku slavnostní štědrovečerní tabule rodiny Berchtoldů mohou o tomto a příštím víkendu vidět návštěvníci zámku Buchlovice na Uherskohradišťsku. Při jeho předvánoční prohlídce, která se letos koná poprvé, spatří na vánočně vyzdobeném stole krabí koktejl s krevetami, krémovou květákovou polévku, marinovaného kapra v aspiku, pstruhy a pudinkový dezert. "Menu jsme připravili podle zpráv z roku 1896," řekla kastelánka Iva Syslová. Berchtoldové byli v letech 1800 až 1945 posledními majiteli zámku. V hudebním sále, kde pravidelně slavili vánoce, stojíi letos vánoční stromek, ozdobený pozlacenými šiškami. Jsou pod ním vystaveny i dárky, jež kdysi dostaly jejich děti: dřevěné sáně, kovový vláček a šlapací autíčko. V dalších místnostech uvidí návštěvníci například expozici vánočních pohlednic, betlémy a výstavu, která vysvětluje advent a zvyky, jež jsou s ním spojené.

V Praze se představí unikátní betlém

Unikátní betlém se 66 postavami a 49 zvířaty, který byl vytepán do hovězí usně, bude v úterý vystaven na pražském Staroměstském náměstí. Dílo, jehož autorkou je Zdeňka Vaněčková z Hradce Králové, zaujímá plochu 200 krát 160 centimetrů. Devětačtyřicetiletá Vaněčková vystudovala zemědělskou školu. Práci s kůží se naučila ve skautské Lesní škole. Zobrazení jedné postavičky trvalo sedm až osm hodin, zvířata tři až čtyři hodiny.

V Berouně byly rozděleny filmové a televizní ceny

Dramatik, scenárista a spisovatel František Pavlíček převzal v sobotu v obřadní síni berounské radnice od ministra kultury Pavla Dostála Cenu Vladislava Vančury. Za umělecký a osobní vklad do filmové a televizní tvorby mu ji udělil Český filmový a televizní svaz FITES a Nadace Český literární fond. Dosud toto prestižní ocenění získali režiséři Jirí Menzel, František Vláčil a Jiří Krejčík, dramatici Oldřich Daněk a Jiří Hubač a dokumentarista Jan Špáta. Další ceny FITES udělil Václavu Chaloupkovi za scénář a režii televizních večerníčků Méďové, Janu Burianovi za jeho televizní diskusní pořady, Mateji Mináčovi za režii a spoluúčast na scénáři dokumentárního snímku Síla lidskosti - Nicholas Winton, Vladimíru Smutnému za kameru k filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Tmavomodrý svět a Heleně Třeštíkové za scénář a režii dokumentárního filmu V pasti. Zvláštní cenu porota udělila Tatianě Vilhelmové za roli Božky v debutu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy Divoké včely.

V Bruselu otevřena výstava českého grafika Kramuleho

Prodejní výstava "Karel Kramule - perokresby a litografie", která prostřednictvím čtyř desítek grafik přibližuje tvorbu tohoto českého umělce, byla zahájena v prostorách Českého centra v Bruselu. Všechna vystavená díla jsou vytvořena na motiv Prahy, jdou v nich zachyceny nejen typické pohledy na hlavní město a jeho dominanty, ale i atmosféra malých uliček a pražských zákoutí. Na vernisáži seznámila přítomné se životem a dílem tohoto již zesnulého umělce jeho manželka Jaroslava Kramulová. Karla Kramuleho připomněl i profesor Jan Rubeš z Centra českých studií při Université Libre de Bruxelles, který přednesl úryvek z díla Karla Pecky 'Garden party s vernisáží".

Pražské divadlo Minor uvádí Erbenovu pohádku

Premiéru pohádky O hloupém Kubovi, kterou podle Erbenovy předlohy napsal režisér Jan Jirků, uvedlo v sobotu na svém nové scéně ve Vodičkově ulici pražské divadlo Minor. Po scénické koláži vyprávěnek a písniček Josefa Štefana Kubína Voda čerstvosti je to už druhá novinka, kterou zde soubor hraje. Premiéru pohádky O hloupém Kubovi doprovodil křest kompaktní desky s písničkami této loutkové scény. Příběh O hloupém Kubovi Erben zapsal ve 40. letech 19. století a zvolil pro něj označení národní pověst. Režisér tohoto představení Jan Jirků spolupracoval i s plzeňským Divadlem Alfa, libereckým Naivním divadlem a pražským Rubínem. Inscenace v Minoru je už jeho třetím zpracováním Erbenových pohádek. Za Živou vodu byl oceněn na Skupově Plzni, v Liberci inscenoval Jabloňovou pannu.

V Praze probhla demonstrace proti užívání kožešin

Zhruba 60 převážně mladých lidí demonstrovalo na pražském Palackého náměstí proti používání kožešin zvířat. Účastníci pokojného protestu vyzývali k zastavení výroby kožešinových oděvů. Pořadatelé z ekologického sdružení Svoboda zvířat také vystavili fotografie a videosnímek zobrazující týrání zvířat chovaných pro srst.

Počasí

V noci čekáme zataženo, občas se sněžením. Nejnižší teploty minus 5 až mínus 9 stupňů. Zíta očekávají meteorologové podobný ráz počasí, nejvyšší denní eploty se budou držet 6 až 2 stupně pod nulou, na horách až kolem -8 stupňů.