Zprávy Radia Praha

Českou republiku čeká "supervolební" rok

Česká republika dnešním dnem vstoupila do roku, který zásadním způsobem změní její politickou tvář. Novináři, politici i analytici se shodují, že rok 2002 předurčí budoucnost země na mnoho let dopředu. Česko čeká hned několik rozhodujících voleb: v červnu se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, v listopadu rozhodnou občané i o složení obecních zastupitelstev a třetiny Senátu. V tomto roce také proběhnou diskuse a politická jednání o nástupci prezidenta Václava Havla, jehož mandát vyprší začátkem příštího roku. Letošnímu roku se zásluhou série voleb začalo přezdívat "supervolební" rok. Česko a jeho občany však letos nečekají jen volby. Na podzim se v Praze uskuteční vrcholný summit Severoatlantické aliance, na němž by měli být do NATO pozvány další státy. Následujících 12 měsíců také vyvrcholí české úsilí o vstup do Evropské unie.

ČR zbývá dojednat s Evropskou unií šest kapitol

České republice zbývá uzavřít při jednání s Evropskou unií kapitoly "doprava", "hospodářská soutěž", "regionální politika", "zemědělství", "rozpočtová a finanční ustanovení" a "instituce". Podle našeho vyjednavače s unií Pavla Teličky by ale bylo mylné se domnívat, že Česko má vstup do unie jistý. "Vyjmenování deseti potenciálních nových členů na summitu v Laekenu je třeba číst jako momentální pohled na možné scénáře - je to scénář, který v této chvíli převažuje. To se však může změnit," uvedl Telička. Za největší úskalí přitom považuje naši vlastní nepřipravenost. Praha podle něj ještě zdaleka nesplnila všechny požadavky nutné pro uzavření kapitoly "regionální politika". Nepřiblížila se ani k dohodě s EU o první části zemědělské legislativy, kterou uzavřelo například Slovinsko. U dopravy sice může ČR jednat z pozice síly, protože zatím odmítá podmínky EU, kapitola "hospodářská soutěž" ale nadále vázne na neschopnosti či neochotě Prahy předložit Evropské komisi program restrukturalizace hutnictví. Všechny země, zapojené do procesu rozšiřování Evropské unie, se budou v roce 2002 zabývat především finančními problémy spojenými se vstupem.

Českou republiku na Silvestra opět postihly kalamity

Závěr loňského roku byl v České republice opět poznamenán hustým sněžením. Kvůli přívalům sněhu a prudkému větru dosud trvá kalamita na Jablonecku a Semilsku. Nesjízdné jsou hlavně úseky kolem Horního Polubného a na Pustinách. Protahovat silnice museli o silvestrovské noci i na většině východočeských silnic. V okrese Ústí nad Orlicí trvá kalamitní stav vyhlášený v neděli odpoledne. Většina silnic Pardubického i Královéhradeckého kraje je sjízdná se zvýšenou opatrností, průjezdné jsou i hraniční přechody. Alespoň jeden průjezdný pruh udržují silničáři na většině vozovek v krušnohorských oblastech Chomutovska. Stále je uzavřena silnice mezi Horní Halží a lyžařským střediskem Klínovec. Žádná mimořádná úskalí naopak nečekají řidiče na cestách v Olomouckém kraji. Všechny vozovky ve Zlínském kraji jsou sjízdné, na Vsetínsku začal ráno padat sníh a fouká vítr, takže se na otevřených úsecích silnic tvoří sněhové jazyky a závěje. Vozovky ve Středočeském kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Pražská záchranka pomohla na Silvestra přibližně 200 lidem Silvestrovská noc byla pro pražskou záchrannou službu mnohem klidnější než v předcházejících dvou letech. Záchranáři ošetřili necelé dvě stovky pacientů. Byli povoláni celkem k 72 úrazům, z toho v devíti případech to byly úrazy způsobené zábavnou pyrotechnikou. Nejhůře byl postižen krátce před půlnocí dvacetiletý mladík v Praze 10 na Čechově náměstí, který přišel o několik prstů. Ve 33 případech sanitky vyjely k intoxikaci alkoholem či jinou omamnou látkou. Čtrnáctiletý chlapec byl převezen v bezvědomí po otravě alkoholem na dětskou kliniku do motolské nemocnici. Zdravotnická záchranná služba rozšířila na Silvestra obvyklý počet devíti vozů s lékařem a 19 vozidel se středně zdravotnickým personálem o další dvě sanitky s lékařem a dvě se zdravotníky. I policisté a hasiči měli po celém území České republiky poměrně klidnou silvestrovskou noc. V Praze vyjeli hasiči zhruba k desítce menších požárů.

Nad Prahou zářily stovky soukromých a rodinných ohňostrojů

Hlavní město Praha sice pro přelom starého a nového roku nepřipravilo žádný "hlavní" ohňostroj jako před rokem, kdy lidé vítali nové milénium, ve středu Prahy i nad celou metropolí v noci na dnešek však vybuchovaly nejrůznější světlice. Kolem půlnoci bylo nebe plné stovek menších soukromých i rodinných ohňostrojů ještě dlouho po půlnoci. Ulice města zahalil po půlnoci štiplavý dým a pach střelného prachu. Na Silvestra platí výjimka - lidé mohli nejen odpalovat zábavnou pyrotechniku, ale také beztrestně házet petardy. Následky silvestrovských a novoročních oslav v Praze od časného rána odstraňovali pracovníci Pražských služeb, kteří se starají o úklid města. Nejvíce práce měli na Staroměstském a Hradčanském náměstí. Už po 9. hodině bylo v uličkách Starého Města uklizeno a také Karlův most byl čerstvě posypán inertním materiálem. Letošní oslavy přitom byly podle zaměstnanců Pražských služeb ve srovnání s loňskými daleko slabší.

První český občánek roku 2002 se narodil v Havlíčkově Brodě

Pravděpodobně první novorozený občan České republiky v roce 2002 se narodil v první vteřině nového roku v havlíčkobrodské nemocnici. Prvorozený syn Vojtěch dvaatřicetileté ženy z Chrtíče u Golčova Jeníkova vážil 3,20 kilogramů a měřil 50 centimetrů. Také v Novoměstské porodnici na Žďársku už ve 04:35 přivítali letošního prvního občánka. Je jím Tomášek z Karasína, který se narodil mamince Naděždě.

Katolíci se na počátku roku modlili za mír

První leden je podle liturgického kalendáře katolické církve zasvěcen Matce Boží Panně Marii a je Světovým dnem modliteb za mír. V katedrále sv. Víta připomněl na počátku občanského roku při ranní mši tyto skutečnosti kardinál Miloslav Vlk. I letošní novoroční mírové poselství papeže Jana Pavla II., které kněží v katolických kostelích na Silvestra nebo na Nový rok zmiňovali, bylo podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana zamyšlením nad tajemstvím zla ve světě a současně ujištěním v naději, že zlo nemá v lidském životě poslední slovo. Papež opřel svou úvahu o osobní vzpomínky na barbarské porušování společenského řádu nacistickými a komunistickými režimy. Současně také podpořil právo na obranu proti terorismu, ale odsoudil princip kolektivní viny. Nespravedlnost ve světě podle papeže teroristické atentáty neospravedlňuje a stejně tak je podle něj nepřijatelné zabíjet ve jménu Boha. Fundamentalistický náboženský fanatismus a teroristické násilí proto Jan Pavel II. považuje za popření víry v Boha; násilné vnucování pravdy považuje za porušení lidské důstojnosti a tedy za urážku Boha.

Kultura v České republice bude v r. 2002 ve znamení Kafky, muzikálů a kultovních filmů

Česko čeká v letošním roce řada velkých kulturních událostí. Prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO by v letošním roce mohl být obohacen o dvanáctý zápis z ČR - o unikátní židovské ghetto v Třebíči, které bude vyhlášeno národní kulturní památkou. Podle předběžného soupisu očekávaných událostí v kultuře by mělo dojít k vydání 2500 uměleckých předmětů a děl, která jsou nyní ve státních galeriích, potomkům původních majitelů. Má se tak stát do konce roku na základě zákona o zmírnění majetkových křivd způsobených holocaustem. Do ČR by se letos měla vrátit knihovna pražského německy píšícího židovského spisovatele Franze Kafky. Majitel sbírky knih a časopisů, automobilka Porsche, ji přenechá Společnosti Franze Kafky. Spisovateli bude v říjnu na Starém Městě odhalen pomník. V Praze se má v únoru konat premiéra muzikálu Kleopatra skladatele Michala Davida a režiséra Filipa Renče. Divadlo Kalich má na podzim uvést nový muzikálový projekt Janka Ledeckého Galileo. Společnost Warner počátkem roku do českých kin uvede první díl filmového zpracování příběhu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Diváci se také mohou těšit na nový kultovní britský film Harry Potter a Kámen mudrců.

Letošní třítýdenní 57. ročník hudebního festivalu Pražské jaro bude tematicky zaměřen ke 120. výročí narození Igora Stravinského. Smetanovu Mou vlast v podání České filharmonie má 12. května řídit Japonec Ken-Ičiro Kobajaši. V červenci se uskuteční 37. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Praha letos bude dějištěm 1. ročníku Mezinárodního festivalu dobrodružných a adrenalinových filmů (FAAF). Vítězné snímky ve třech kategoriích - voda, země, vzduch- se poté představí v regionech. Na listopad jsou ohlášeny Dny japonské kultury v Praze.

Ve Starém královském paláci na Pražském hradě bude od března do června k vidění mezinárodní putovní výstava Střed Evropy kolem roku 1000. Soustředí na 2000 originálů, předmětů, listin a rukopisů, které dokumentují společné kořeny šesti evropských zemí - Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska a ČR. Ve Valdštejnské jízdárně, zahradě a paláci začne v květnu výstava Florenťané - umění z doby medicejských velkovévodů, kterou pořádá Národní galerie. Na podzim galerie připravila ke 150. výročí narození a 100. výročí úmrtí českého malíře historických námětů Václava Brožíka soubornou výstavu jeho díla.

V Lánech na Rakovnicku má být letos otevřeno Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka. Na Moravě má být do léta u kempu Merkur u Novomlýnských nádrží hotova expozice věnovaná římskému osídlení této oblasti. Památník lovců mamutů má vzniknout v Předmostí u Přerova, kde je jedno z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné. Regionální muzea by se měla nově otevřít například ve Mšeně na Mělnicku a v Úštěku na Litoměřicku.

Louny vyhlásily soutěž na rekonstrukci městského divadla

Veřejnou obchodní soutěž na rekonstrukci Vrchlického divadla vyhlásilo prostřednictvím Obchodního věstníku město Louny. Cena zakázky by neměla překročit 55 milionů korun. Město již dříve ustoupilo od původního záměru přestavby objektu na víceúčelové kulturní centrum, což by zvýšilo náklady o dalších až 35 milionů. Předpokládaný termín zahájení stavby je duben letošního roku, práce mají být ukončeny nejpozději 31. prosince 2003. Projekt počítá s hledištěm pro 280 diváků. Nejedná se přitom o jedinou velkou investiční akci v Lounech. Loni zahájená oprava koupaliště si vyžádá 13,3 milionu korun, do vybudování inženýrských sítí v areálu bývalých kasáren investuje město 7,6 milionů.

Business Leaders Forum vyhlásilo soutěž o cenu zdraví

Soutěž o Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí vyhlásila již pojedenácté nezisková organizace Business Leaders Forum. Snaží se tak ocenit společnosti, které usilují o zlepšení životního prostředí či zdraví zaměstnanců a obyvatel v okolí podniku. Cenu obdrží společnost, jejíž činnost vedla k nejlepšímu měřitelnému zlepšení životního prostředí. Vyloučeny ze soutěže jsou ty projekty, které byly realizovány pod hrozbou restrikce či penále. Uzávěrka soutěže je 31. ledna. Nejlepší projekty budou nominovány do Evropské ceny pro trvale udržitelný rozvoj, pořádané Evropskou komisí. Vyhlášení této ceny bude v říjnu 2002 ve Španělsku. Mezi firmy, které ocenění v ČR již získaly, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice či Komutex.

Brněnští cyklisté přivítali nový rok prvním závodem

Téměř dvě stovky brněnských cyklistů přivítaly nový rok tradičním dopoledním závodem, který začal na náměstí Svobody a měl cíl na Brněnské přehradě. Stejně jako loni si pro prvenství dospurtoval Richard Ondryáš z Dukly Praha. Lukáš Vlach skončil druhý a třetí místo obsadil Pavel Vančuřík. V pelotonu nechyběli vedle současných hvězd, jakými byli například loňský mistr Evropy ve sprinterském omniu Pavel Buráň a další sprinter Arnošt Drcmánek, ani bývalí úspěšní reprezentanti. Na Nový rok se projeli například olympijský vítěz z Tokia 1964 Jiří Daler a nejlepší amatérský cyklista světa z roku 1984 Jiří Škoda.

Turisté znovu uspořádali tradiční výstup na Ještěd

Ani hustá mlha a mráz neodradily 1. ledna ráno téměř tisícovku turistů, aby společně nevyšli na vrchol Ještědu. Letošní novoroční výstup na Ještěd, jehož mottem je úsloví "jak na Nový rok, tak po celý rok", byl již sedmadvacátý. Pochod pořádá tradičně Klub českých turistů při Lokomotivě Liberec. Trasa pochodu vede po modrých turistických značkách až k horskému hotelu s vysílačem Ještěd a měří přes šest kilometrů. Převýšení dosahuje téměř 600 metrů. Prvního Novoročního výstupu na Ještěd v roce 1976 se zúčastnilo 93 borců. Postupně si akce našla stále více příznivců a za její sedmadvacetiletou historii přilákala celkem přes 22.000 lidí. Nejstarší turistce, která zatím nevynechala žádný ročník, bylo vloni 90 let.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude oblačno, na severu místy se slabým sněžením. Teploty -5 až -1 stupeň Celsia.