Zprávy Radia Praha

Klaus se podle očekávání stal pražským volebním lídrem ODS

Předseda ODS Václav Klaus se v sobotu podle očekávání stal pražským volebním lídrem občanských demokratů. Rozhodl o tom pražský regionální sněm této strany. Klaus dostal 82 hlasů z 95, řekl ČTK důvěryhodný zdroj blízký vedení pražské ODS. Klaus se v letošních sněmovních volbách utká hlavně s předsedkyní Unie svobody-DEU Hanou Marvanovou, která kandiduje za čtyřkoalici, a místopředsedkyní sněmovny, sociální demokratkou Petrou Buzkovou.

Klausova kandidatura byla v poslední době v hlavním městě zpochybňována. Šéf sněmovny a ODS totiž nebyl nespokojen s poměry v pražské ODS, v níž řadu měsíců ostře soupeří pražský primátor Jan Kasl se starostou Prahy 1 Janem Bürgermeistrem. Klaus proto zvažoval, že bude kandidovat jinde. Pražskou kandidátku má ještě tento měsíc definitivně schválit Výkonná rada ODS. Jednání sněmu pokračuje volbou dalších kandidátů ODS do sněmovny. Pražskou volební dvojkou by se měl stát místopředseda strany Jan Zahradil.

ODA se dosud nepodařilo uzavřít dohodu o vypořádání dluhu

Občanské demokratické alianci (ODA) se dosud nepodařilo uzavřít dohodu s Českou pojišťovnou o vypořádání téměř sedmdesátimiliónového závazku. "Informovali jsme ústřední sněm o tom, že se jednání blíží k závěru, že se rýsuje řešení, i o základním půdorysu," řekl novinářům předseda aliance Michael Žantovský po sobotním zasedání sněmu v Třešti na Jihlavsku. Sněm Žantovského pověřil dalším jednáním. Předseda ODA se odmítl vyjádřit ke konkrétnímu charakteru jednání. Považuje však za reálné, že ve středu bude ODA schopna informovat své partnery ve čtyřkoalici o podobě řešení. Lidovci totiž dali koncem loňského roku alianci ultimátum, že nevyřeší-li dluh uspokojivě do 15. ledna, bude KDU-ČSL jednat o novém složení volebních kandidátek jen s Unií svobody-DEU. Pak by ODA hrozilo, že se její kandidáti na společných čtyřkoaličních kandidátkách neobjeví.

Jaderná elektrárna Temelín opět dosáhla plného výkonu

Reaktor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín v sobotu odpoledne opět dosáhl stoprocentního výkonu, při kterém turbogenerátor vyrábí kolem 1000 megawattů elektřiny. ČTK o tom informoval ředitel elektrárny František Hezoučký. Personál elektrárny v sobotu ráno připojil turbogenerátor prvního bloku do sítě poté, co jej v pátek dopoledne vyřadil systém, který kontroluje dodržování parametrů jednotlivých zařízení. Podle Hezoučkého technici již odstranili příčinu páteční odstávky a budou nyní pokračovat v započatých zkouškách daných pro etapu energetického spouštění s výkonem do 100 procent.

Ministr Fencl odmítá zpochybnění přímých plateb pro kandidáty EU

Ministr zemědělství Jan Fencl v sobotu v Berlíně odmítl pochyby zemědělského komisaře Evropské unie Franze Fischlera, zda je nyní možné se s kandidátskými zeměmi sjednotit na přímých platbách a produkčních kvótách, jestliže venkov v kandidátských zemích podle evropského politika zaostává za městy. "Neumím si představit, jak by někdo vysvětlil zemědělcům, že bez příjmové pomoci a asistence státu doženou své zpoždění," reagoval Fencl pro ČTK na berlínském zemědělském veletrhu Grüne Woche, který začal v pátek a na jehož úvod komisař Fischler o rozšíření EU hovořil.

Český ministr připomněl, že také při sjednocení Německa, kdy byly do EU zahrnuty nové spolkové země, se bezprostředně začalo se subvencováním tohoto regionu. Metropole Praha, Varšava a Budapešť sice od převratu vzkvétají, avšak venkovské oblasti hospodářsky a sociálně zcela zaostávají, konstatoval na úvod veletrhu komisař Fischler. Infrastruktura je podle něj nedostatečná a chybí příležitosti vzdělávání.

Wilhelm varoval, že teologická fakulta se buď změní nebo zanikne

Podstatné změny v systému výuky nebo zánik čekají Katolickou teologickou fakultu v Praze. Před studenty fakulty to v sobotu řekl rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. On i kardinál Miloslav Vlk zdůrazňovali, že fakulta se musí daleko více otevřít veřejnosti a zvýšit úroveň výuky. Wilhelm se snažil studenty přesvědčit, že jeho počínání nemá škole uškodit, ale naopak zvýšit její úroveň a zmodernizovat ji. Škole hrozí, že jí ministerstvo školství odejme akreditace k některým výukovým programům, takže nebude smět dále je vyučovat. "Když tak ministerstvo rozhodne, já jsem nenašel způsob, jak by v této situaci mohla fakulta existovat dál," varoval Wilhelm. Na něj už byly převedeny kompetence k řízení školy, kterou kvůli izolovanosti řadu let kritizovaly církevní kruhy i univerzita. Ministerstvo musí rozhodnout do 12. dubna, a podle rektora tedy není mnoho času k tomu přesvědčit úředníky, že situace na škole se změnila a akreditaci není nutné jí odebrat. Řekl, že nutné bude změnit přijímací systém a fakultu víc otevřít veřejnosti. Je třeba připravit nové materiály pro akreditační řád a rozšířit řady kvalifikovaných pedagogů.

MfD: Vláda si nechá u ČNB vyměnit eura na koruny za horší kurs

Vláda za zklidnění měny zaplatí tím, že si nechá v centrální bance vyměnit eura na koruny za horší než tržní kurs a nechá v bance část peněz jako poplatek. Píše to Mladá fronta DNES s odvoláním na dohodu ministerstva financí a České národní banky. Poplatek, který letos může dosáhnout až osmi miliard korun, má centrální bance sloužit k pokrytí ztrát spojených s výměnou peněz, vysvětluje MfD. Ministr financí Jiří Rusnok podle listu odhaduje, že si vláda bude muset u ČNB nechat vyměnit eura v hodnotě od 60 do 100 miliard korun, aby měla na zaplacení všech letošních účtů. Aby vláda eura přeměnila na potřebných 100 miliard korun bez dopadu na kurs, bude muset podle dohody s ČNB obětovat zhruba osm miliard korun, vysvětluje deník.

MfD: Vláda zrušila cvičení u Temelína kvůli referendu v Rakousku

Cvičení Zóna 2002, které má ověřit vnější havarijní plán jaderné elektrárny Temelín, vláda odložila z ledna na březen kvůli rakouskému referendu proti Temelínu. Uvádí to sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). "Důvody nejsou dramatické. Jsou v otázce načasování. Proč dělat cvičení zrovna v době rakouského plebiscitu, když můžeme stanovit jiný termín," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Zdroje z ředitelství hasičského sboru listu potvrdily, že vláda zrušila cvičení právě na zásah resortu zahraničí.

Podpisové referendum Veto proti Temelínu začne v Rakousku v pondělí a potrvá týden. Cílem právně nezávazného referenda, jehož konání prosadila krajně pravicová strana Svobodní (FPÖ), je zabránit souhlasu Rakouska s přijetím Česka do Evropské unie, dokud nebude trvale odstavena jaderná elektrárna Temelín.

Jankowitsch: Referendum je "stranický manévr" Svobodných

Za "stranickopolitický manévr" Svobodných zaměřený výhradně na "vnitřní frontu" v Rakousku označil nadcházející podpisové referendum proti české jaderné elektrárně Temelín bývalý rakouský ministr zahraničí Peter Jankowitsch. Připojil se tak k řadě rakouských politiků, osobností veřejného života a organizací odsuzujících podpisové referendum, které začne v pondělí s cílem zablokovat vstup České republiky do Evropské unie v případě, že nebude zastaven provoz Temelína. Nová jednání s českou vládou o Temelínu plánuje očividně v podobě samostatné iniciativy Svobodných jejich předsedkyně a rakouská vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová. "FPÖ bude znovu jednat o uzavření Temelína," řekla v rozhovoru nejnovější (pondělní) vydání týdeníku Format.

Vojáci budou v zasněžených Jeseníkách soutěžit v umění přežít

Až na dno svých sil si sáhnou armádní družstva z České republiky a několika evropských zemí, jež se začátkem února sjedou do Jeseníků. Nejvyšší moravskoslezské hory se na šest dnů stanou dějištěm mezinárodního mistrovství české armády v zimním přírodním víceboji Winter Survival (Přežití v zimě) 2001. Tiskový mluvčí Vojenské akademie v Brně Pavel Pazdera v sobotu řekl, že na armádní družstva v okolí hory Praděd, která je přezdívána moravským ledovcem, čeká sedmdesátikilometrový pochod horskou krajinou, orientační běh či soutěž ve sjezdovém lyžování. Vojáci budou soupeřit i v horolezeckých disciplínách a přežití ve volné přírodě. "Soutěž družstev simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci," uvedl Pazdera.

Tři z vietnamských čtyřčátek už jsou doma ve Vlašimi

Anička, Tomáš a David, tři z vietnamských čtyřčat, která se narodila v prosinci v pražské podolské nemocnici, jsou od pátku doma ve Vlašimi na Benešovsku. Čtvrtý Roman, který při porodu vážil necelých 500 gramů, ještě zůstal v nemocnici. Za sourozenci se vydá až za několik měsíců. "Z nemocnice ho pustí, až bude mít alespoň dva kilogramy," řekla v sobotu maminka čtyřčat, dvaatřicetiletá Nguyen Thi Nhu Hoa. Pochvalovala si, že první noc doma byly děti velmi hodné. Budily se vlastně jen na krmení, při kterém pomáhal i jejich otec, čtyřicetiletý Nguyen Viet Cuong.

Všechny tři děti vážily při příchodu na svět od 1300 do 1490 gramů. Největší Tomášek už má 2280 gramů, Anička 2200 gramů a Davídek 2100 gramů. To, že dobře prospívají, potvrdila i jejich lékařka Jaroslava Matuchová, která se na ně v sobotu přišla podívat. Co nejdříve chce zajistit mamince k dětem zdravotní sestru. Jako cizinci ale nemají nárok na bezplatnou pomoc, poznamenala. Dost peněz bude stát i sušené mléko nebo plenky.

Se skupinou Sto zvířat si na její nové desce zakoktá Dan Hůlka

Se skupinou Sto zvířat si na jejím nejnovějším albu "Ty vole, na základní škole" zazpívá i Daniel Hůlka. A bude přitom koktat. Skupina Hůlku oslovila, aby s nimi natočil písničku, která je pro něj zcela netypická. "Jmenuje se Skandál a je o tom, jak se koktající zpěvák nemůže prosadit," řekl ČTK Jan Kalina, kapelník skupiny, která jako jedna z mála u nás hraje temperamentní taneční styl ska. Hůlka totiž zpívá ska-ska-ska-skandál, a tím se nemůže zrovna stát slavným... "Řekli jsme si, proč nebořit tabu, když je zde ideální příležitost naštvat obě dvě strany - jak jeho publikum, tak naše, a spojit nespojitelné. Myslím, že se nám to povedlo," mne si ruce zpěvák a kytarista Petr Ostrouchov. Skupina Sto zvířat, která na české hudební scéně působí již přes deset let, má za sebou i turné po USA.

Tomeček vyhrál předposlední etapu dakarské rallye mezi kamióny

Tomáš Tomeček s tatrou zvítězil mezi kamióny v předposlední etapě Rallye Arras - Dakar. V rychlostní zkoušce, jež měřila 165 kilometrů, porazil o více než minutu vedoucího Rusa Vladimira Čagina. Ten kraluje průběžnému pořadí s náskokem více než čtyř hodin před další tatrou Karla Lopraise, který v sobotu dojel třetí. Rallye skončí v neděli symbolickou závěrečnou etapou dlouhou 69 kilometrů.

Počasí

V noci na neděli oblačno až zataženo, místy sněžení a mlhy. Noční teploty minus dva až minus sedm st. C. V neděli oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty minus dva až plus dva st. C.