Zprávy Radia Praha

ODA odmítá spojení s Unií svobody - DEU

Občanská demokratická aliance zřejmě nebude moci dodržet termín, který jí dali lidovci kvůli vyřešení jejího dluhu u České pojišťovny. Na pátečním jednání čtyřkoalice totiž lidovci odmítli způsob, jakým chce ODA svůj dluh uhradit, a vyzvali alianci, aby se do neděle vyjádřila k tomu, zda se sloučí s Unií svobody - DEU. Pokud nebude ODA se sloučením souhlasit, začnou lidovci jednat o novém složení kondidátek pro volby do Poslanecké sněmovny. Vedení ODA se však má na svém celorepublikovém sněmu sejít až o týden později, 27. ledna.

Někteří členové ODA soudí, že požadavky čtyřkoaličních partnerů, zejména lidovců, jsou nesplnitelné, nespravedlivé a likvidační. "Pro ODA jsou nepřijatelné návrhy, které se výslovně či prakticky rovnají vynucené likvidaci ODA," uvádí se v prohlášení ODA. Aliance je pouze ochotna hledat schůdnější a přijatelnější řešení svého dluhu. Čtyřkoaliční senátor Jiří Skalický a bývalý šéf ODA však sloučení aliance s unií považuje za rozumné řešení. Senátorka ODA Jitka Seitlová si myslí, že podmínky čtyřkoaličních partnerů jsou nereálné. Naopak politologové nekompromisní postoj lidovců a unionistů chápou. Jiří Pehe považuje nabídku Unie svobody-DEU na sloučení s ODA a převzetí jejího dluhu za nebývale velkorysou. Pehe dodal, že je třeba počkat, co bylo pro voliče větší hodnotou. Zda to, že ve čtyřkoalici bylo více stran, které se dohodly, či jestli spíše ocení její větší přehlednost se dvěma jasnými proudy: křesťansko-demokratickým a liberálním.

Miloš Zeman a Vladimír Špidla znovu kritizovali Jörga Haidera

Český premiér Miloš Zeman v rozhovoru, který přinese pondělní vydání vídeňského časopisu Profil, zopakoval své výhrady vůči bývalému předsedovi rakouské krajně pravicové strany Svobodných Jörgu Haiderovi. Označil ho za "populistického nacionalistického politika, který ničemu nerozumí, ale o všem mluví". Podle agentury APA tím Zeman ještě přiostřil v mediální přestřelce, kterou s rakouskými Svobodnými vede kvůli jihočeské jaderné elektrárně v Temelíně. Strana Svobodných také iniciovala podpisové referendum proti Temelínu, které v Rakousku probíhá celý tento týden.

Obdobně jako premiér Zeman zaútočil na Jörga Haidera a jeho stranu i vicepremiér Vladimír Špidla. Jak rovněž uvedla agentura APA, Špidla v rozhovoru pro rakouský týdeník Format o Haiderovi prohlásil, že je opravdu nebezpečným politikem. Špidla přitom poukázal i na některé Haiderovy výroky o Hitlerovi a jednotkách SS, které jsou podle vicepremiéra nepřijatelné. Dále v interview vyloučil, že bude o Temelínu jednat s rakouskou vicekancléřkou Susanne Riessovou-Passerovou, protože otázka Temelína je podle něj již uzavřena. Podle týdeníku Format nepovažuje za myslitelné, že by Temelín mohl být odstaven.

Ve Všetatech uctilo Palachovu památku přes 100 lidí

Památku Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci a počínající normalizaci, si v sobotu v jeho rodných Všetatech na Mělnicku připomnělo zhruba 120 lidí. Pietní akt se v Palachově rodišti koná každoročně od roku 1990. "Je to naléhavé, protože současná mládež už těžko vysvětluje, kdo to byl Jan Palach. Většinou jen vědí, že se upálil," řekl Lumír Horák, jednatel pořádající Společnosti Jana Palacha. Společnost Jana Palacha má kolem 300 členů z celé republiky. Vedle pořádání každoroční piety vydává nepravidelný bulletin a publikace o Palachově odkazu. Dvacetiletý Jan Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. Utrpěl těžké popáleniny, jimž o tři dny později podlehl. Jeho čin následovali další mladí lidé, mimo jiné Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová a Jan Zajíc.

Česko-slovenský prapor převezme od prezidentů obou států zástavy

Prezidenti České a Slovenské republiky Václav Havel a Rudolf Schuster předají v pátek v Českém Krumlově bojové zástavy 1. česko-slovenskému praporu KFOR. Česko-slovenský prapor bude od března působit v severovýchodním Kosovu. Do Kosova se prapor přesune v únoru, operační úkol v sestavě britské divize Střed převezme 1. března. Jeho hlavními úkoly zůstává monitorování a ochrana hranic mezi Kosovem a Srbskem a činnost na kontrolně-propouštěcích místech. Čeští a slovenští vojáci budou nadále zajišťovat klidný návrat uprchlíků, podporovat humanitární organizace a společně s civilní správou OSN zajišťovat bezpečnost národnostních menšin. Základ české části 1. česko-slovenského praporu KFOR tvoří příslušníci 73. mechanizovaného praporu z Přáslavic na Olomoucku. Český kontingent čítá 400 vojáků. Slovenskou část společné jednotky tvoří 100 vojáků mechanizované roty, která byla vyčleněna z praporu sil okamžité reakce slovenské armády v Martině.

Lubomír Soudek bude souzen za zneužití informací v obchodním styku

Bývalý generální ředitel plzeňské Škodovky Lubomír Soudek stane ve středu před plzeňským krajským soudem. Čelí obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Údajně úmyslně uzavíral smlouvy, které byly nevýhodné pro společnost Škoda a naopak výhodné pro jeho soukromou společnost NERo. Škodovku tak podle obžaloby připravil asi o 113 miliónů korun. Pokud se Soudkovi prokáže vina, hrozí mu až 12 roků vězení.

Kladenští horníci dostanou odstupné

Kladenští horníci, kteří odcházejí z uzavíraných dolů Schöller a Tuchlovice, dostanou odstupné ve výši pětinásobku průměrné mzdy. Představenstvo vlastnické firmy Českomoravské doly propustí od února do června přes 1100 zaměstnanců obou dolů a na Kladensku tím ukončí těžbu uhlí. K uzavření dolů se společnost rozhodla v souvislosti s loňským výbuchem metanu v dole Schöller. Přizpůsobení obou šachet přísnějším normám by bylo tak drahé, že by se jejich provoz nevyplatil. Ministerstvo práce a sociálních věcí na výplatu odstupného už uvolnilo dodatečné zdroje na aktivní politiku zaměstnanosti, například na rekvalifikace a tvorbu nových míst. Na Kladensku bylo na počátku roku téměř 8000 nezaměstnaných. Po hromadném propouštění horníků by se míra nezaměstnanosti mohla zvýšit z prosincových 9,5 procenta na 11 procent.

Liberec vybuduje mezinárodní sportovní školu

Základní škola Dobiášova na libereckém sídlišti Rochlice II se změní ve školu pro české, polské a německé žáky se sportovním zaměřením. Vedle budovy vyrostou sportoviště pro školní výuku a zájmovou činnost, fitcentrum, fotbalové a polyfunkční hřiště, atletická dráha, tenisové kurty, hřiště pro košíkovou, volejbal a streetball. Podle náměstka primátora Stanislava Cvrčka rekonstrukce školy přijde na 270 miliónů korun. Výstavbu euroregionální školy zahájí liberecká stavební společnost Syner v březnu a její rekonstrukce má skončit v květnu 2004.

Kaple na Radhošti bude opravena

Členové Matice radhošťské do konce zimy zahájí opravu kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti na Vsetínsku, které hrozí zřícení. Členové matice již na Radhošti restaurovali dřevěnou zvonici a kopuli kaple. Na její rekonstrukci vynaložili 600.000 korun. Letos potřebují kolem 2,5 miliónu. Tuto částku chtějí získat i pomocí darů a finančních příspěvků členů matice. Dřevo na opravu unikátní kaple například darují vsetínské městské lesy.

Akce cihla na pomoc postiženým pokračuje na internetu

Humanitární Akce cihla, kterou již dva roky pořádá občanské sdružení Portus Praha, shromažďuje finanční prostředky na výstavbu chráněného obydlí pro mentálně postižené lidi. Prodejem symbolických cihel se podařilo shromáždit zhruba pět milionů korun, za které byla opravena část objektu na slapech. Do nového domova se tak ze sociálního ústavu mohlo nastěhovat pět postižených. Úpravy v objektu nyní pokračují tak, aby se do slapského chráněného bydlení mohlo nastěhovat dalších pět handicapovaných lidí. Součástí humanitární akce byla i dražba, která se konala v prosinci v Paláci Žofín a vynesla přes 1,4 miliónu korun. Pokračováním této dražby je i virtuální dražba na internetu, kde si na internetové adrese www.art.cz mohou zájemci až do 5. února koupit díla Františka Hodonského, Tomáše Hřivnáče, Karla Chaby, Jana Koblasy, Richarda Konvičky, Ivana Ouhela, Otty Plachta, Vladimíra Preclíka, Lukáše Rittsteina, Jiřího Šalamouna a Jitky Válové. Čeští výtvarníci věnovali sdružení Portus celkem 122 děl.

V Chebu vznikne nové sociální centrum pro uprchlíky

Chebská katolická charita chce letos ve městě vybudovat centrum sociální pomoci pro bezdomovce a uprchlíky. Objekt budoucího centra je však dosud v dezolátním stavu. Charita chce do jeho oprav vložit 70 procent výtěžku letošní Tříkrálové sbírky, která v Chebu, Františkových Lázních, Skalné a Lubech vynesla téměř 108.000 korun. Loni to bylo necelých 100.000. Nové středisko chtějí její pracovníci otevřít v říjnu letošního roku.

Autoři odborných knih soutěží o Cenu Josefa Hlávky

Do 8. února mohou zájemci posílat Nadaci Českého literárního fondu návrhy na Cenu Josefa Hlávky. Ocenění se uděluje za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury v uplynulém roce. Soutěž, nesoucí jméno pražského mecenáše a architekta Josefa Hlávky, je rozdělena na kategorie společenské vědy, vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě a vědy lékařské. Loni porota vyhodnotila jako nejlepší práci v oblasti společenských věd dílo Petra Čorneje "Velké dějiny zemí Koruny české V.", která zahrnuje události z let 1402 až 1437. V kategorii lékařství byla oceněna práce Bohumila Markalouse a Františka Charváta "Zobrazení hlavy". Miroslav Svoboda, David Senior, Jaroslav Doubek a Jiří Klimeš získali ocenění za nejlepší práci v oblasti věd o živé přírodě za knihu "Nemoci psa a kočky", kterou vydala Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat.

Památník národního písemnictví představuje snímky Dagmar Hochové

Snímky slavné české fotografky Dagmar Hochové vystavuje pražský Památník národního písemnictví. Expozice "Dagmar Hochová/Konec chleba, počátek kamení" se koná u příležitosti vydání stejnojmenné knihy fotografií českých básníků a spisovatelů. Černobílé snímky autorka vytvářela od 60. let do současnosti z podnětu Literárních novin, s nimiž spolupracovala. Představují například pracujícího Josefa Váchala a Bohuslava Reynka, přátelské posezení u Jaroslava Seiferta z roku 1967, zachycují vzácné fotografie Josefa Palivce, Bohumily Grögerové, Josefa Hiršala, Jiřího Koláře, Emila Juliše a málo známou tvář Vladimíra Burdy. Po roce 1989 fotografka doplnila svůj cyklus o nové tváře. Z básníků tu je například Ivan Diviš, Jan Vladislav, Josef Topol, Věra Linhartová nebo Petr Kabeš. Dagmar Hochová je uznávána v mezinárodním měřítku. Její fotografické cykly byly vystavovány v mnoha českých i zahraničních galeriích, publikuje v řadě předních periodik a její fotografie jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie v Praze.

V Rudolfinu o víkendu hraje šest set hudebníků Mozarta

Netradiční připomínkou výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta je dvoudenní festival Toujours Mozart, který dnes začal v pražském Rudolfinu. Ve všech sálech a prostorách Rudolfina celý víkend znějí Mozartova díla, která uvádějí nejen profesionálové, ale i amatéři. Na šest set účinkujících přednese více než 130 skladeb. Do Prahy se sjeli hudebníci nejen z celé České republiky, ale i Francie, Itálie, Německa a Rakouska.

Zlínské muzeum vystavuje třetihorní mořské živočichy

Přes 200 zkamenělin a dokumentů o období třetihor si mohou prohlédnout návštěvníci expozice "Zkamenělé moře", která začala ve Zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. Výstavu o životě před 26 až 65 milióny let připravilo s brněnským Moravským zemským muzeem. "Nejcennější jsou fosilie světélkujících ryb," řekl zlínský entomolog Dušan Trávníček. Vystavena je i maketa čelisti třetihorního žraloka, jehož délku odhadli znalci na 20 metrů a šířku jeho tlamy na 170 centimetrů. Výzkum sedimentů a zkamenělin dovoluje vědcům zrekonstruovat život v třetihorních mořích. Bohaté na fosilie jsou vrstvy, které na Moravě vystupují k povrchu u řady obcí na Břeclavsku, Kroměřížsku, Vyškovsku a Přerovsku.

Ze sportu

Proslulý argentinský trenér Julio Velasco se ujme mužské volejbalové reprezentace České republiky. Velaskův nástup do funkce schválilo zasedání správní rady Českého volejbalového svazu. Smlouva s koučem, který v devadesátých letech dovedl Italy ke dvěma titulům mistrů světa, by měla být podepsána do konce ledna.

Český akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta skončil druhý v pátečním závodu Světového poháru v americkém středisku Lake Placid. V celkovém hodnocení poháru Valentovi patří třetí místo.

Počasí

V noci bude zataženo, teploty +1 až -3 stupně. Zítra zpočátku oblačno, od západu postupně zataženo se sněžením. Nejvyšší teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů.