Zprávy Radia Praha

Rakouský parlament chce další jednání o Benešových dekretech a Temelínu

Rakouská Národní rada (dolní komora parlamentu) ve čtvrtek usnesením požádala spolkovou vládu, aby se v jednáních s Českou republikou důrazně zasazovala o zrušení tzv. Benešových dekretů. Současně má kabinet kancléře Wolfganga Schüssela usilovat i o zrušení obdobných slovinských dekretů AVNOJ. Usnesením, které prosadili poslanci vládních lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ), Národní rada dále žádá spolkovou vládu, aby pokračovala v jednání o jihočeské jaderné elektrárně Temelín s novou českou vládou po letošních parlamentních volbách v ČR.

Rakouský kancléř Schüssel je pro usmiřování mezi Rakouskem a ČR

Pro "pokračování procesu usmiřování" mezi Českou republikou a Rakouskem ve věci tzv. Benešových dekretů se ve čtvrtek vyslovil rakouský kancléř Wolfgang Schüssel (ÖVP). V rozhovoru pro agenturu APA u příležitosti uplynutí poloviny funkčního období koaliční vlády lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ) kancléř uvedl, že "téma Benešových dekretů není nové, ale je staré jako konec druhé světové války". Překážku vstupu ČR do EU v dekretech nespatřuji, dodal Schüssel.

Rakousko vzalo nótu na vědomí, na slova tajemníka FPÖ nereagovalo

Rakouské ministerstvo zahraničí vzalo na vědomí českou diplomatickou nótu, ale více na výroky generálního tajemníka rakouské vládní strany Svobodných (FPÖ) Petera Sichrovského reagovat nebude. Rakouskou odpověď na český úterní protest ve čtvrtek v Černínském paláci tlumočil rakouský velvyslanec v Praze Klas Daublebsky, sdělil jeho mluvčí Gregor Schusterschitz. Sichrovsky vyzval v pondělí českou vládu k přehodnocení důsledků rasového pronásledování a odškodnění jeho obětí, zvláště Židů. Vyvolal tím bouřlivou reakci vládních představitelů i židovských zástupců. "Rakouská zahraniční politika se v otázkách vztahů s Českou republikou snaží vždy postupovat v duchu dobrých sousedských vztahů a při vzniklých problémech nebo iritacích hledat věcnou podstatu těchto potíží," řekl Schusterschitz.

Podmínky, za kterých by ODA nešla do voleb, koalice nepřijímá

ODA je ochotna sama odstoupit ze společných kandidátek čtyřkoalice, ale jen za podmínky, že nebudou kandidovat ani poslanec KDU-ČSL Miroslav Kalousek a první místopředseda US/DEU Ivan Pilip. Předseda strany Michael Žantovský na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci oznámil, že tento svůj osobní názor navrhne v pondělí na jednání Ústředního sněmu ODA.

Politici KDU-ČSL i Unie svobody-DEU požadavek šéfa ODA Michaela Žantovského důrazně odmítli. Takové podmínky považují lidovci i unionisté za nepřijatelné zasahování do primárních voleb obou stran a nepřípustný nátlak v době, kdy další setrvání ODA na kandidátkách odmítá KDU-ČSL a postupně i unie. Čtyřkoalice v současné podobě s největší pravděpodobností skončí a přemění se na dvojblok lidovců a unie.

Kalousek i Pilip nepřikládají požadavku ODA velkou váhu. "Já jsem v primárních volbách ve svém volebním obvodu dostal důvěru od mnohonásobně většího počtu členů své strany, než je členů ODA v celé republice," řekl Kalousek novinářům. Pilipovi se zdá nevěrohodné, že Žantovský má k němu výhrady jen den poté, co alianci vyzval k odstoupení z kandidátek.

Piloti havarovaných migů si předloni vypnuli signalizaci výšky

Vypnutá signalizace nebezpečně malé výšky na radiovýškoměru byla zřejmě důvodem předloňské havárie dvou vojenských migů na Havlíčkobrodsku. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda komise náčelníka generálního štábu pro vyšetřování leteckých nehod Stanislav Suchý. Proč piloti klesali tak nízko, se ale neví. Oba letci při nehodě 10. října 2000 zahynuli. Podíl na havárii měl zřejmě i řídící letového provozu, který se musel věnovat i dalším letounům. V kritický okamžik si nevšiml, že oba migy klesají pod stanovenou výšku. Předpokládal, že piloti příštích 20 sekund poletí ve stálé výšce, než jim dá další pokyny. Proč piloti zahájili osudný sestupný manévr, se komisi nepodařilo zjistit. Důvodem mohlo být špatné pochopení příkazu řídícího nebo nekázeň. Velitel vzdušných sil František Padělek novinářům řekl, že piloti z Čáslavi v té době signalizaci příliš malé výšky někdy vypínali, protože je při určitých manévrech hlasitý zvuk ve sluchátkách rušil. Po této nehodě vyměnil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý vedení základny a začal platit striktní zákaz signalizaci vypínat.

Vrtulník Sokol při nácviku přistání havaroval kvůli chybě pilota

Havárii vojenského vrtulníku W-3A Sokol loni v únoru způsobila chyba pilota. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda komise náčelníka generálního štábu pro vyšetřování leteckých nehod Stanislav Suchý. Zkušená posádka nacvičovala nouzové přistání a pilot podle něj v kritickém okamžiku zareagoval pozdě. Při havárii byli těžce zraněni tři členové posádky. Vrtulník při nácviku přišel o část ocasní vrtule, začal se nekontrolovaně otáčet, měnit náklon a přestal být ovladatelný. Stroj ještě vystoupal do výšky zhruba 600 metrů, ale všechny pokusy posádky o zabránění nehodě byly marné, uvedl Suchý. Pilot pozdě zareagoval při prvním přiblížení vrtulníku k zemi. Stroj byl tehdy 30 metrů vysoko, klesal rychlostí asi deset metrů za sekundu a zavadil ocasní vrtulí o zem. "Instruktor už nestačil během tří až čtyř sekund zareagovat," poznamenal Suchý.

Sněmovna propustila do třetího čtení návrh zákona o referendu

Poslanci ve čtvrtek propustili do třetího čtení vládní návrh ústavního zákona o referendu. Norma, kterou se snaží prosadit hlavně ČSSD, se tak již poněkolikáté dostává do závěrečného čtení v dolní parlamentní komoře. Návrh vymezuje základní právní rámec pro vyhlášení referenda a výslovně upravuje referendum o vstupu České republiky do EU. Již projednání v ústavněprávním výboru ukázalo rozpolcenost poslanců vůči normě, již odmítá především pravice. Členové výboru nepřijali k normě žádné usnesení, neboť polovina chtěla návrh přijmout, polovina nikoliv. V rozpravě na schůzi vystoupil proti návrhu již tradičně Marek Benda z ODS a navrhl zamítnutí normy, které však sněmovna nepřijala. Benda pak jako jediný předložil pozměňovací návrhy, o nichž sněmovna rozhodne ve třetím čtení. Návrh předpokládá, že referendum bude mimo jiné možno vyhlásit, vysloví-li se pro něj peticí 300.000 lidí.

Senát vrátil zákon o ochraně ovzduší

Nový zákon o ochraně ovzduší, který má umožnit obcím zakázat vyhláškou neekologické spalování odpadů, bude muset znovu schvalovat Poslanecká sněmovna. Senát ve čtvrtek totiž podle očekávání vrátil zákon poslancům se třemi desítkami úprav. O vrácení zákona rozhodlo po téměř čtyřhodinové rozpravě 44 z 63 přítomných senátorů. Senátoři například doporučili vypustit ze zákona ochranu před nadbytečným umělým osvětlením, neboť v navrhovaném znění by pro obce znamenala značné investice do úpravy veřejného osvětlení. Zákon by podle Senátu také neměl občanům ukládat pod pokutou až 150.000 korun povinnost napojit domácnosti na centrální zdroje vytápění v místech, kde by to bylo možné. Senátoři chtějí zrušit také povinnost, podle níž by měli lidé prověřit při stavebních úpravách bytu možnost kombinované výroby tepla a jiné energie.

Poslanci chtějí pomoci stavebníkům ze zaplavených obcí

Pomoci lidem, kteří byli v letech 1997 a 1998 postiženi katastrofálními záplavami a nyní nemohou splácet státem poskytnuté půjčky, je cílem poslanecké novely zákona o finanční výpomoci. Novelu by měla sněmovna schválit ještě na této schůzi. Předloha, kterou vypracoval místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil, usiluje o to, aby stát odložil termíny kolaudací domů, které si lidé začali po povodních stavět, nebo je opravili. Nebudou-li kolaudace posunuty, majitelům novostaveb hrozí jejich zabavení. Příčina problémů spočívá v tom, že opravené nebo nově postavené domy, na které lidé dostali půjčky od státu, měly být zkolaudovány do konce loňského roku. Mnozí to ale nestihli a nyní jim hrozí, že o stavby přijdou. Kvapil proto navrhl roční odklad kolaudace. Ministerstvo pro místní rozvoj by navíc mohlo v individuálních případech lhůtu ještě o rok prodloužit. Podle Kvapila bylo celkem poskytnuto 556 půjček, z nichž 509 není splaceno. U 203 přitom měla být kolaudační podmínka splněna do konce roku 2001.

Lidé mohou do Británie opět cestovat bez pohovorů s úředníky

Britští konzulární úředníci ve středu po třech týdnech ukončili své kontroly na pražském letišti v Ruzyni. ČTK to ve čtvrtek řekla Eleanor Petchová z britského velvyslanectví. Lidé tak mohou do Británie opět létat bez toho, aniž by již v Praze museli vysvětlovat účel své cesty. Britové se do Prahy vracejí asi v měsíčních, někdy i kratších intervalech. Na letišti Britové úřadovali poprvé loni v létě kvůli přílivu neoprávněných žadatelů o azyl, které takřka bez výjimky tvořili Romové. Petchová nesdělila, kolik lidí u pohovorů s úředníky tentokrát neuspělo. Při předchozím osmidenním kole v prosinci úředníci znemožnili cestu 85 lidem. Londýn se na opatření, kterým se snaží zabránit zneužívání svého azylového systému, dohodl s českou vládou na základě dodatku k česko-britské konzulární dohodě z roku 1975. Britové na letišti mohou úřadovat kdy chtějí a nemusejí svoji přítomnost ohlašovat. Pohovory kritizují Romové a Český helsinský výbor.

ČNB letos čeká růst HDP o 2,4 až 3,4 pct a inflaci 2,5 až 3,8 pct

Růst hrubého domácího produktu České republiky by v letošním roce měl podle nové prognózy České národní banky dosáhnout 2,4 až 3,4 procenta oproti předchozím předpokladům 3,4 až 4,4 procenta. Centrální banka snížila rovněž odhad inflace, která by na konci roku měla být 2,5 až 3,8 procenta oproti dosavadním odhadům 3,3 až 4,7 procenta. ČNB to oznámila před tiskovou konferencí po zasedání bankovní rady. V loňském roce by měl růst HDP podle centrální banky činit 3,4 procenta, a v roce 2003 pak 3,7 až 4,7 procenta oproti dosavadním předpokladům 3,5 až 4,5 procenta.

Za hlavní nejistoty budoucího makroekonomického vývoje považuje centrální banka především načasování a intenzitu zahraničního ekonomického oživení a nárazové výkyvy kursu koruny. Banka upozornila rovněž na vývoj veřejných rozpočtů ve střednědobém horizontu a na pokles cen surovin. Důvodem pro snížení prognózy inflace je především příznivější vývoj dovozních cen, pomalejší tempo růstu regulovaných cen a zpomalení tempa růstu cen zemědělských výrobců. Pro červen 2003 počítá prognóza s inflací 2,3 až 3,6 procenta.

Česko se asi připojí k zemím, jež slaví Den vojenských veteránů

Česko se pravděpodobně připojí k zemím, které slaví 11. listopad jako Den vojenských veteránů a pro vysloužilce zřizují domovy, kde mohou bydlet a stravovat se. Předpokládá to vládní návrh zákona o vojenských veteránech, který ve čtvrtek bez problémů projednala sněmovna. O jeho přijetí rozhodne v příštích 14 dnech. Den vojenských veteránů by nepatřil mezi státní svátky. Oslavy v tento den by zajišťovalo ministerstvo obrany. Den je mezinárodně uznávaná akce, kterou vyhlásila Světová federace bývalých účastníků války. Připadá na datum, kdy v roce 1918 skončila první světová válka. Za veterána považuje návrh českého občana, který se jako voják zúčastnil nepřetržitě alespoň 30 dnů ozbrojeného konfliktu nebo vojenské mírové operace. Veterány by byli i příslušníci armády, kteří se zapojili do protifašistického odboje, a rehabilitovaní důstojníci, kteří byli za komunismu perzekvováni.

Česko se zapojilo do sedmidenního cvičení krizového řízení NATO

Česká republika se ve čtvrtek zapojila do cvičení krizového řízení Severoatlantické aliance. Mezinárodní štábní cvičení NATO CMX 2002 potrvá do 6. února. Jeho cílem je prověřit komunikaci mezi jednotlivými orgány krizového řízení aliance. V ČR se cvičení účastní například ministerstva obrany, zahraničí, vnitra a financí, Bezpečnostní informační služba a sekretariát Bezpečnostní rady státu. "Je nahraná nějaká cvičná situace a ověřují se mechanismy a schopnosti států, jak spolu koordinují jednotlivé činnosti. Jak rychle je třeba Česká republika schopna vyslat pomoc. Vše se ale odehrává jen jako," řekla ČTK Jana Jelínková z generálního štábu české armády.

Rozehnal je na svobodě, ve věznici si četl a hrál šachy

Právník Aleš Rozehnal opustil ve čtvrtek krátce po 16:30 brány pražské vazební věznice na Pankráci, kde strávil z rozhodnutí soudu téměř tři měsíce. Poté, co poskytl novinářům krátký rozhovor, nasedl do připraveného vozidla značky Rover a odjel domů. "Jsem hrozně rád, že to skončilo. Myslím, že jsem to zvládal, jak nejlíp se to dá. Nejvíc jsem si četl a hrál šachy," prohlásil právník ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Příkaz k jeho propuštění na svobodu vydal odpoledne státní zástupce, podle kterého po čtvrtečních výsleších pominuly obavy z ovlivňování svědků. Proto přijal desetimiliónovou kauci jako záruku za to, že Rozehnal neuprchne do ciziny. Rozehnal byl ve vazbě od loňského 7. listopadu, neboť je zároveň se Železným stíhán pro pokus o poškozování věřitele, Central European Media Enterprises (CME), kvůli miliardové transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. U Železného soud loni návrh na uvalení vazby zamítl.

TV3 má opět stejné pokrytí jako před začátkem sporů

Televize TV3, která vysílá prostřednictvím pozemních vysílačů na základě licence společnosti Martina Kindernaye RTV Galaxie, má v Praze a ve východních Čechách opět takové pokrytí jako před začátkem sporů Kindernaye s tehdejší servisní organizací TV3. RTV Galaxie totiž ve čtvrtek zprovoznila vysílač na 11. kanále v Praze z budovy Technického muzea na Letné. V Praze Kindernay vysílá také na 28. kanále ze Strahova, na devátém kanále z Novodvorské. RTV Galaxie měla dosud přidělen také 55. kanál z Malešic, který mu však Rada pro rozhlasové a televizní vysílání před týdnem odebrala pro trvalé nevyužívání.

Češi pokračují v likvidaci dopravní nehody cisterny v Maďarsku

Čeští záchranáři pokračují v Maďarsku v likvidaci vážné dopravní nehody, při níž v úterý večer na 90. kilometru dálnice Budapešť-Györ havarovala cisterna převážející 30 tun ethylenu. Jak informovala tisková mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Hana Křivanová, během středy a v noci na čtvrtek se českému týmu podařilo z poškozené cisterny přečerpat 12 tun této jedovaté a vysoce hořlavé látky s nebezpečím výbuchu při zvýšené teplotě. Dalších pět tun ethylenu museli záchranáři za mimořádných bezpečnostních opatření spálit. Podle informací operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru ČR z místa neštěstí zůstává v poškozené cisterně ještě pět tun ethylenu.

Lucembursko slíbilo nespokojeným řidičům cestu do ČR dvěma letadly

Lucemburská vláda slíbila poskytnout dvě letadla, jež by měla dopravit domů řidiče z České republiky, Slovenska a z dalších východoevropských zemí, kteří se v Lucembursku domáhají peněz na dopravní firmě Kralowetz či na její partnerské společnosti United Continent Lines. Většina řidičů však nyní odjet odmítá, řekl ve čtvrtek ústřední tajemník odborové ústředny lucemburských řidičů OGBL- Acal Hubert Hollerich. Upřesnil, že asi 170 řidičů zapojených do protestu se rozdělilo na tři zhruba stejné skupiny. Členové první skupiny chtějí co nejrychleji odcestovat domů, zatímco druhá skupina je naopak rozhodnuta zůstat v Lucembursku, dokud nedostane své peníze. Řidiči ve třetí skupině doufají, že se jim podaří získat v Lucembursku povolení k práci. Připustil rovněž, že při dřívějším sčítání řidičů zjevně došlo k záměně Čechů a Slováků, což vedlo ke zkreslení počtů. Podle aktualizovaných údajů, se do Lucemburska sjelo přes 100 Slováků, třicítka Čechů a stejně Bulharů, dva Rumuni a několik Poláků. Původně se hovořilo o zhruba stejném počtu Slováků a Čechů, v obou případech asi o 60.

Házenkáři porazili v posledním čtvrtfinále ME Portugalsko 29:27

Čeští házenkáři na mistrovství Evropy ve Švédsku porazili ve svém posledním čtvrtfinálovém vystoupení Portugalsko 29:27 po nerozhodném poločase 14:14. V konečné tabulce se český tým posunul před svého čtvrtečního soupeře a se čtyřmi body obsadil čtvrté místo. V sobotu se české družstvo rozloučí s turnajem utkáním o konečné sedmé místo.

Počasí

V pražském Klementinu ve čtvrtek opět meteorologové zaznamenali teplotní rekord, když ve 14:00 naměřili 13,2 stupně Celsia. O sedm desetin stupně se tak posunul dosavadní rekord z roku 1948, kdy bylo 12,5 stupně.

V noci na pátek je oblačno až polojasno a zpočátku ojediněle přeháňky. V průběhu noci ojediněle až skoro jasno. Noční teploty čtyři až nula st. C, při vyjasnění ojediněle i slabě pod nulou. Přes den se očekává polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky nebo slabý déšť, na hřebenech severních horských oblastí zpočátku srážky sněhové. Denní teploty sedm až 11 st. C.