Zprávy Radia Praha

Českou republiku postihla sněhová kalamita

Dálnice D1 z Prahy do Brna je uzavřena pro nesjízdnost. Husté sněžení spojené s poryvy větru vedlo již v noci k tomu, že Policie ČR dálnici ve směru do Brna uzavřela. Ani v ranních hodinách nebyl provoz obnoven. Kolony nákladních aut a kamionů zablokovaly dopravu i na dalších silnicích, především na Českomoravské vysočině, na Olomoucku a Jablonecku. Odklízecí technika však pracovala celou noc a většinu silnic udržela sjízdnou alespoň v jednom pruhu. V ranních hodinách bylo pro sněžení uzavřeno i letiště v Praze - Ruzyni, letový provoz by měl být obnoven ve 12,00 hodin.

V pátek lékaři rozhodnou, zda Václava Havla propustí z nemocnice domů

V pátek lékaři rozhodnou, zda propustí prezidenta Václava Havla z nemocničního léčení domů. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy lékařského konzilia, kterou ČTK poskytl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. "Zdravotní stav pana prezidenta je v současné době stabilizovaný. Došlo k dalšímu zlepšení dechových funkcí, prezident je bez teplot. Výsledky pátečního kontrolního vyšetření budou rozhodující pro eventuelní propuštění do domácího ošetřování v průběhu víkendu," uvedl ve zprávě Havlův osobní lékař Ilja Kotík. Poslední laboratorní vyšetření naznačují, že zánět plic ustupuje. Prezident nyní v nemocnici absolvuje hlavně dechová cvičení, která mu pomáhají uvolnit průdušky. Prezident si jedenáct dnů léčí v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích zánět průdušek, který ho postihl při jeho oficiální návštěvě Blízkého Východu.

George Robertson: Česká armáda musí být menší, účinnější a více mobilní

Struktura české armády se musí podle generálního tajemníka NATO George Robertsona co nejrychleji transformovat tak, aby ozbrojené síly byly menší, více mobilní a tudíž účinnější. Robertson to řekl na čtvrteční tiskové konferenci po jednání z premiérem Milošem Zemanem, které bylo posledním bodem jeho dvoudenní návštěvy Prahy. Armáda potřebuje celkové vylepšení, je zapotřebí rozmanitých změn, které půjdou více do hloubky, prohlásil Robertson. Uvedl, že v jeho jednání z českými představiteli o reformě české armády nepřevažoval pouze jediný bod, jako je plánovaný nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. "Rozhodnutí o této dodávce, jako o jakékoli jiné, je záležitostí české vlády a českého lidu. Oni musí nést odpovědnost za takové rozhodnutí. NATO nenabízí doporučení, zda koupit či nekoupit tato letadla," prohlásil šéf NATO. "Plně chápu, že česká armáda potřebuje transformaci," prohlásil Zeman. Podle něj se česká armáda potýká nejen s "dědictvím komunismu", ale také s problematickými projekty, které byly nastartovány v posledním desetiletí, jako je modernizace tanků či letectva.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus ujistil George Robertsona o tom, že v českém parlamentu existuje "drtivě většinový konsensus o vědomí našich povinností, našich závazků vyplývajících ze členství v NATO". Robertson jeho slova potvrdil. "Ujistil jsem Robertsona také, že je velmi silný politický konsensus ohledně nutných reforem v naší armádě. Plně chápu jeho tlak na to, aby takovéto reformy v naší armádě proběhly," řekl dále Klaus po schůzce.

George Robertson během návštěvy sdělil, že hlavním bodem summitu NATO, který se příští rok uskuteční v Praze, bude další možné rozšíření aliance. Z tohoto důvodu chce aliance věnovat čím dál větší pozornost tomu, jak se po vojenské stránce zlepšily tři země, které vstoupily do NATO před dvěma lety - tedy ČR, Polsko a Maďarsko, zdůraznil šéf aliance.

NATO k návštěvě George Robertsona v Praze

Je "velmi úctyhodné", že český prezident Václav Havel sám vyzval generálního tajemníka NATO George Robertsona k otevřenosti a kritičnosti vůči českým ozbrojeným silám a jejich reformě, uvedl činitel Severoatlantické aliance, který nechtěl být jmenován. Zdůraznil, že NATO normálně nekritizuje veřejně členské státy, řeší problémy spíše zákulisním jednáním. Popřel, že by se Robertson vydal do ČR speciálně kvůli nespokojenosti NATO se stavem její armády a s pokračováním reforem. Návštěva byla připravována dlouho a zapadá do celkového programu cestování generálního tajemníka, v němž se dbá na to, aby všechny navštívil a nikomu se nevyhýbal, sdělil zdroj.

Senát schválil několik zákonných norem

Senát podpořil ve čtvrtek zákon zvyšující odškodnění chovatelů skotu při utracení zvířat postižených takzvanou nemocí šílených krav (BSE). Učinil tak v rámci projednávání zákona o bezpečnosti výrobků, který zároveň novelizoval zákon o veterinární péči. Odškodnění se mají rovnat plné výši prokázaných, účelně vynaložených nákladů a způsobených ztrát. Odškodnění se však snižuje o 20 procent ceny zvířete, bylo-li zvíře nutně poraženo, utraceno nebo uhynulo v důsledku nebezpečné nákazy, pro níž se doporučuje ochranné očkování a chovatel nevyužil této možnosti. Tyto podmínky jsou podle ministra zemědělství Jana Fencla pro české zemědělce srovnatelné s podmínkami v Evropské unii.

Senát také schválil zákon, podle něhož Česká republika bude moci po vstupu do Evropské unie žádat o vrácení některých kulturních statků, které z ní byly po 31. prosinci 1992 nezákonně vyvezeny do některé členské země unie. Návrh stanoví, za jakých podmínek bude možné vracet do České republiky kulturní statky, které český právní řád považuje za součást národního kulturního pokladu. Do něj patří věci, které jsou vymezeny zvláštními právními předpisy jako kulturní památky, sbírky muzejní povahy, sbírkové předměty či archiválie.

Senát podpořil drobnou novelu zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích. Novela přiznává zastupitelům hlavního města Prahy stejné postavení jako členům krajských zastupitelstev, tedy státní příspěvky za mandáty. Poslanecká novela, kterou nyní horní komora postoupí k podpisu prezidenta, má vyřešit rozpor, který vznikl v loňském roce při schvalování zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Roční příspěvek státu na mandát člena krajského zastupitelstva činí 250.000 korun.

Senát se na své schůzi nebude zabývat ústavní novelou, podle níž má být z Ústavy vypuštěn cíl činnosti České národní banky. Senátní ústavně-právní výbor doporučil ústavní novelu zamítnout i vzhledem k tomu, že není dobré, když parlament nejdříve změní zákon a teprve pak mění Ústavu.

Ministr Špidla stáhl zákon o sociální pojišťovně z programu sněmovny

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla stáhl vládní návrh zákona o vzniku sociální pojišťovny ze čtvrtečního programu sněmovní schůze. Ve svém projevu k poslancům připustil, že se mu nepodařilo získat pro tuto klíčovou předlohu dostatečnou podporu. Zákon přitom považuje za natolik důležitý, že nechce "vše vsadit na jednu sázku" a prosazovat ho navzdory výhradám oponentů. Špidla uvedl, že v získaném čase by se předlohou mohla zabývat důchodová komise dolní komory. Sněmovna by se podle něj mohla k návrhu vrátit na své příští schůzi. Všechny pravicové strany, které mají ve sněmovně dohromady mírnou většinu hlasů, totiž již dříve návrh zákona tvrdě kritizovaly.

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh novely, který má zvýšit vliv obcí na fungování jimi zřizovaných škol. Předlohou se bude v příštích týdnech zabývat sněmovní výbor pro vědu a vzdělání. Novela počítá s tím, že obce by mohly se souhlasem krajského úřadu odvolávat a jmenovat ředitele škol, podmiňuje to ovšem vypsáním výběrového řízení a respektováním jeho výsledků. S tím ale nesouhlasí například ministr školství Eduard Zeman. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že proti je i školská veřejnost.

Zahraniční investice do ČR budou pokračovat

Zvýšený příliv přímých zahraničních investic do České republiky bude pokračovat i v nadcházejících pěti letech a jejich průměrná roční hodnota se bude pohybovat kolem čtyř miliard dolarů. Česká republika tak v tomto ohledu předstihne Maďarsko, které získalo značnou část investic už na začátku reforem. Ve své nejnovější studii to předpovídá britský výzkumný ústav The Economist Intelligence Unit (EIU). Česká republika se v tabulce 60 zemí umístila na 31. místě. Ročně přiláká ze zahraničí přímé investice v průměrné výši 4,18 miliardy dolarů.

Schodek obchodní bilance vzrostl v lednu na 9,3 z 4,1 miliardy Kč

Schodek obchodní bilance České republiky vzrostl v lednu letošního roku na 9,3 miliardy korun proti 4,1 miliardy korun v lednu 2000. Předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu ČTK poskytl tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Ladislav Pištora. Analytici odhadovali schodek lednové bilance v průměru na 8,6 miliardy korun.

Lednový schodek zahraničního obchodu způsobily zejména dražší dolar a rostoucí domácí poptávka. Ty se promítly do schodku v obchodu se surovinami. V reakci na zveřejněná čísla to ČTK řekl David Marek z Patria Finance s tím, že vývoj cen ropy zůstává rizikem i do dalších měsíců.

Schodek zahraničního obchodu byl v lednu sice o pět miliard vyšší než ve stejném měsíci loni, ale podle Miroslava Brabce ze Société Générale to není důvod ke znepokojení. "Struktura a síla exportů se zlepšují," řekl v reakci na zveřejněná čísla.

ČNB snížila nečekaně repo sazbu o čtvrt bodu na 5,0 procenta

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodla s platností od 23. února snížit klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 5,0 z 5,25 procenta, diskontní sazbu na 4,0 z 5,0 procenta a lombardní sazbu na 6,0 z 7,5 procenta. ČTK to sdělil Pavel Zúbek z tiskového odboru ČNB. Ekonomové čekali pouze změnu diskontní sazby. Repo sazba, od které se odvíjí nastavení úrokových sazeb komerčních bank, klesla naposledy v listopadu 1999. Diskontní a lombardní sazbu, které tvoří rámec pro pohyb repo sazby, ČNB naposledy snížila předloni v říjnu.

Jednoznačně kladně hodnotí ministr financí Pavel Mertlík rozhodnutí ČNB snížit všechny tři klíčové úrokové sazby. Ministr soudí, že se tak zlepší dostupnost úvěrů a bude posílen růstový trend české ekonomiky.

FNM odhaduje celkový majetek k privatizaci na 300 miliard korun

Letošní příjmy z privatizace Fondu národního majetku (FNM) by mohly dosáhnou zhruba 180 miliard korun. Maximálně na stejnou výši se mohou vyšplhat i jeho letošní plánované výdaje. Celkový, dosud nezprivatizovaný majetek FNM jeho předseda Jiří Havel odhaduje na 300 miliard korun a předpokládané výdaje FNM na 400 miliard korun. Celkové příjmy z privatizace majetku FNM podle Havla nebudou nižší, jejich výše však závisí na vývoji cen na trhu, kde výnosy kolísají "plus mínus 40 procent". Premiér Miloš Zeman celkové budoucí příjmy z privatizace odhaduje na 500 miliard korun.

ČR zakázala dovoz i tranzit prasat a přežvýkavců z Británie

Státní veterinární správa (SVS) zakázala od čtvrtka do ČR dovážet i přes její území přepravovat prasata, volně žijící přežvýkavce, jejich sperma, embrya, vaječné buňky a živočišné produkty z nich. SVS tak učinila v reakci na výskyt slintavky a kulhavky (SLAK) u prasat na jatkách v britském hrabství Essex. ČTK to oznámil tiskový mluvčí SVS Josef Duben. V ČR podle Dubna výskyt nemoci nehrozí. SVS totiž v rámci veterinárních podmínek dovozu požaduje, aby veterinární autorita země, popřípadě regionu původu potvrdila, že se v místě minimálně po dobu 12 měsíců SLAK nevyskytla.

Komisař Michel Barnier slíbil peníze EU na rozvoj regionu

Dnem vstupu České republiky do struktur Evropské unie se budou moci Češi ucházet o čerpání peněz ze všech fondů regionálního rozvoje společenství, ujistil o tom v Praze evropský komisař zodpovědný za tuto oblast Michel Barnier. V projevu na konferenci o budoucnosti krajiny Tvář naší země současně projevil strach o další osud těchto peněz. "Obávám se, abychom je nedávali pouze na budování silnic a dálnic, ale i do vzdělávání, do mladých lidí, aby tady měli stejné možnosti jako například ve Velké Británii," uvedl. Právě investice do programu vzdělávání, mohou podle jeho názoru přispět k rozvoji krajiny tím, že mladí lidé budou mít v regionech dostatek možností a nebudou své domovy opouštět a stěhovat se do měst či jiných regionů.

Nebudou-li komplikace, temelínský reaktor bude nastartován v pátek

První blok Jaderné elektrárny Temelín přešel ve čtvrtek ráno do tzv. čtvrtého režimu, který je charakterizován rozmezím teploty vody v primárním okruhu 150 až 260 stupňů Celsia. Václav Brom z odboru tiskového mluvčího elektrárny ČTK řekl, že pokud nenastanou žádné komplikace, nastartuje obsluha v průběhu pátku znovu reaktor, který je od 17. ledna odstaven kvůli revizi. Připomněl, že ještě předtím musí elektrárna získat souhlas od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Obětem nacismu nyní vyplácí Fond budoucnosti 194 miliónů korun

Dosud žijícím obětem nejtěžší nacistické represe je v těchto dnech z česko-německého Fondu budoucnosti vypláceno dalších téměř 194 miliónů korun. Na dotaz ČTK to řekl ředitel pražského sekretariátu fondu Tomáš Kafka. Jde o peníze, jež začal fond vyplácet v roce 1998 v rámci takzvaného sociálního projektu lidem, kteří trpěli v koncentračních táborech a věznicích. Nejde tedy o stále odkládané slíbené německé odškodnění pro nuceně nasazené. Sociální projekt má být realizován během deseti let. Výše uvedenou částku vyčlenil fond pro oběti na letošek.

Sčítací komisaři začali roznášet dotazníky

Sčítací komisaři budou od čtvrtka až do konce února roznášet do domácností v České republice dotazníky ke sčítání lidu, bytů a domů. Někteří z nich začali dotazníky distribuovat už v předstihu, vybírat je však mohou až po 1. březnu. Právě k tomuto datu se má vztahovat platnost všech údajů, které budou lidé na dotaznících vyplňovat. Všech českých občanů i zahraničních turistů na českém území se týkají osobní dotazníky, lidí v místě trvalého bydliště dotazníky vztahující se k údajům o jejich bytu. Vlastníci nebo správci domů pak mají vyplnit obdobné domovní listy. Za nevyplnění dotazníku může člověk dostat pokutu až do 10.000 korun.

Soud vyhověl CME a rozhodl o zablokování majetku Železného

Soud rozhodl o zablokování majetku ředitele české soukromé televize Nova Vladimíra Železného. Místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaromír Jirsa ČTK řekl, že soud vyhověl návrhu společnosti CME na zajištění výkonu arbitrážního rozhodnutí vůči Železnému. Železný má podle mezinárodní arbitráže uhradit asi 27,1 miliónu USD. Železný má zákaz disponovat s majetkem, věcmi a právy, která jsou v rozhodnutí uvedena, řekl Jirsa. O obsahu rozhodnutí blíže informovat odmítl. Vladimír Železný ve čtvrtek sdělil, že chce svůj závazek vůči společnosti CME zaplatit do pěti až sedmi týdnů. Právní zástupci Vladimíra Železného ve čtvrtek přihlásili u Obvodního soudu pro Prahu 1 pohledávku vůči společnosti CME ve výši 28,756 miliónu USD. Současně Železný tuto pohledávku uplatnil vůči CME v jejím holandském sídle.

V Lysé nad Labem má vzniknout pobočka belgické univerzity

Belgická univerzita chce vybudovat samostatnou pobočku v Lysé nad Labem na Nymbursku. Nová instituce má být určena pro výuku a vzdělávání 150 studentů v oblasti počítačových věd. Univerzita již dala jednoznačně najevo, že s realizací projektu v Lysé pevně počítá, řekl starosta města Hynek Fajmon. Univerzita, jejíž jméno Fajmon nechce zatím zveřejňovat, již založila v České republice společnost s ručením omezeným. Ta má za cíl zajistit uskutečnění projektu.

Dvě reportáže ČT získaly cenu UNESCO na festivalu v Monte Carlu

Dvě reportáže ze Sierry Leone natočené pro publicistický pořad Fakta České televize získaly cenu organizací UNESCO a Amade v kategorii "Zprávy a publicistika" na 41. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. ČTK o tom informovala Jaroslava Sedláčková z České televize. Porota, složená se zástupců UNESCO a Amade - Mezinárodní asociace přátel dětí - které cenu udělovaly, vyhodnotila reportáže "Diamantová tragédie" a "V první linii" jako nejlepší z 18 přihlášených příspěvků. Obě organizace udělují cenu pořadu, který "s nejvyšší profesionalitou nejlépe reprezentuje ideály obou organizací a zabývá se problematikou mezilidských vztahů způsobem, který nezachycuje násilí, ani ho nevyvolává".

U nádrží Nové mlýny zimuje v těchto dnech téměř 30.000 hus

Téměř 30.000 hus, především ze Skandinávie a Sibiře, zimuje v těchto dnech v okolí nádrží Nové mlýny u Mikulova na Břeclavsku. "Počet těchto ptáků se v porovnání s uplynulými roky až několikrát zvýšil. Před lety zde totiž přečkávalo zimu jen pět až deset tisíc hus," řekl ČTK Josef Chytil z Chráněné krajinné oblasti Pálava. Husy ze Skandinávie a Sibiře zimují často v ČR, Německu a Maďarsku. "V jejich zimovištích v jiných středoevropských zemích se asi něco stalo, proto se letos ve větším počtu slétly na jih Moravy. To je jediná možnost, jak lze vysvětlit jejich letos nebývale velký počet u Nových mlýnů," uvedl Chytil.

Ze sportu:

V odvetě osmifinále fotbalového Poháru UEFA prohrála Slavia Praha v Kaiserslauternu s místním 1.FC v poměru 0:1. Po bezbrankové remíze před týdnem v Praze tak své účinkování v tomto ročníku soutěže skončila. O vyřazení Pražanů se postaral jedinou brankou zápasu Vratislav Lokvenc ve službách německého celku.

Obrovským překvapením v podobě vítězství českého reprezentanta Aleše Housy skončil na mistrovství světa skibobistů v německém Bischofswiesenu závod v superobřím slalomu. Na třetím místě skončil Štěpán Hlaváč. Vedoucí závodník Světového poháru a mistr světa ze středečního obřího slalomu Dušan Kudrnovský skončil pátý.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.