Zprávy Radia Praha

Česká republika a Maďarsko podepsaly s Evropskou unií dohody usnadňující obchod

Česká republika podepsala s Evropskou unií protokol k Evropské (asociační) dohodě, který významně usnadňuje a zlevňuje obchod s vybranými druhy průmyslového zboží. Spolu s Maďarskem se tak stala první kandidátskou zemí, jež částečně vstoupila do jednotného vnitřního trhu EU. Takzvaná dohoda o uznávání shody, jejíž vyjednání trvalo řadu let, umožňuje oběma stranám vzájemně obchodovat, aniž by se musely podrobovat dvojímu testování a certifikaci. EU tedy uznává příslušné české certifikáty a dobrozdání testovacích zkušeben; české výrobky mohou být také označeny evropskou značkou CE, aniž by musely být prověřovány v unii. Dohody podléhají ještě schválení v Radě ministrů EU a ratifikacím v českém a maďarském parlamentu.

Podpis protokolu navazuje na uzavření kapitoly "volný pohyb zboží" při vstupních rozhovorech mezi EU a ČR, která je považována za pilíř jednotného vnitřního trhu unie. ČR tuto kapitolu uzavřela jako první z kandidátských zemí v prosinci 1999.

Nový živnostenský zákon dá stejné podmínky firmám z Evropské unie

Nový živnostenský zákon by měl sjednotit podmínky pro podnikání cizinců ze zemí EU s podmínkami uplatňovanými vůči českým firmám. Podnikatelé ze zemí EU by museli své podnikání v ČR živnostenskému úřadu pouze oznámit, aniž by se zde museli registrovat jako dosud. Pro dočasný výkon podnikatelské činnosti by nemuseli prokazovat splnění všeobecných podmínek, na jejichž základě již získali průkaz podnikatelského oprávnění ve své zemi. Museli by však splňovat požadavky na odbornou způsobilost podle národní právní úpravy. V novém zákoně zůstanou zachovány odlišné podmínky pro podnikatele ze zemí mimo EU. Vůči nim bude uplatňován požadavek na předchozí povolení k pobytu na území ČR za účelem podnikání a doložení bezúhonnosti. To bude muset být podloženo výpisem z rejstříku trestů ČR a ze zemí, kde v uplynulých třech letech pobývali.

Vláda schválila návrh transformace Českých drah na akciovou společnost

Vláda schválila návrh zákona o transformaci Českých drah. Ty by se měly rozdělit na státem vlastněnou akciovou společnost, která bude provozovat drážní dopravu, a státní organizaci, která bude vlastnit železniční infrastrukturu. Akciová společnost ČD by měla vzniknout od ledna příštího roku. Součástí transformace je i oddlužení podniku. Stát by měl dráhy zbavit dluhu více než 38 miliard korun, který vznikl od roku 1993 kvůli neuhrazování nákladů na provoz osobní dopravy ve veřejném zájmu.

Vláda chce odškodnit Židy, kteří se skrývali před nacisty

Vůli odškodnit Židy, kteří se za druhé světové války ukrývali před nacistickými úřady a deportací do koncentračních táborů, projevila česká vláda. Ministr obrany, do jehož gesce tento typ odškodnění spadá, má vládě do 30. června sdělit, zda bude k rozšíření okruhu odškodňovaných nutná změna zákona, uvedl na tiskové konferenci místopředseda vlády Pavel Rychetský. Návrh na rozšíření odškodňovaných o ukrývající se Židy a také o několik osob, které válku prožily ve zvláštních vojenských pracovních táborech na Slovensku či v Maďarsku, podala kabinetu vládní Rada pro lidská práva. Ministerstvo obrany podle rady v poslední době žádosti těchto lidí o odškodnění odmítalo s tím, že v jejich případě nešlo o omezení svobody, ale jen o jeho hrozbu.

Čtyřkoalice kritizuje ministra Jana Kavana, že nekonzultuje rezoluci o Kubě

Čtyřkoalice vyzvala ministra zahraničí Jana Kavana, aby příslušné parlamentní výbory informoval o přípravě letošní rezoluce o porušování lidských práv na Kubě. Šéf senátního zahraničního výboru Michael Žantovský (ODA) na tiskové konferenci čtyřkoalice s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl, že ČR navrhuje výslovně se v rezoluci distancovat od ekonomických sankcí vůči režimu Fidela Castra.

Česko-kubánské vztahy se po letech opět zlepšují, soudí kubánský chargé d'affaires Paulovich

Setkání předsedy Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem, které přispělo k propuštění dvou českých občanů z kubánského vězení, zlepšilo podle kubánského chargé d'affaires Davida Pauloviche vztahy mezi Kubou a Českou republikou. "Česká pravice po deseti letech ukázala Kubě vlídnější tvář," řekl Paulovich ČTK při neformálním setkání s novináři. Paulovich působil během setkání s novináři spokojeným dojmem. Přestože řada českých médií podle něho neinformovala o "kubánské krizi" objektivně, pozice kubánského chargé d'affaires v České republice se zlepšila. "Do klubu česko-kubánského přátelství vstupují noví lidé, dostáváme více žádostí o materiály o naší zemi," uvedl Paulovich.

Greenpeace požadují zákaz dovozu elektřiny z ČR

Na protest proti opětnému zahájení zkušebního provozu v české jaderné elektrárně Temelín obsadila skupina aktivistů ekologické organizace Greenpeace úřadovnu vídeňské odbočky německého energetického koncernu E.ON. Odpůrci atomové energie žádají, aby německý koncern, který mimo jiné nakupuje elektrickou energii také v České republice, zrušil všechny smlouvy s ČR a zabránil dovozu elektřiny z Temelína do Rakouska. Protest nakonec ukončila policie s odůvodněním, že bylo porušeny zásady shromažďovacího práva.

Výkon reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín se stále zvyšuje. Jak uvedl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář, operativní personál nastartoval reaktor po více než měsíční odstávce v neděli časně ráno. Při odstávce pracovníci elektrárny a dodavatelských firem vyměnili kvůli trhlině část potrubí turbíny a na jeho chvějící se části přivařili zpevňující ocelové prstence. Testy turbíny v následujících dnech prověří, zda provedené opravy vibrace minimalizovaly.

Ekologové: Ochranu jaderných elektráren platí daňoví poplatníci

Členové ekologického sdružení Calla považují za nesprávné, že náklady na policejní ochranu jaderných elektráren jsou hrazeny ze státního rozpočtu. V tiskové zprávě uvádějí, že loni zaplatili daňoví poplatníci jen na mzdách policistů za ochranu jaderné elektrárny Dukovany více než 8,1 a u Temelína téměř 1,74 miliónu korun. "Jaderná energetika tak přenášením nákladů na stát získává zvýhodnění nejen proti ostatním způsobům výroby elektřiny, ale i proti jiným oblastem podnikání, tvrdí ekologové.

Ministerstvo financí navrhuje uvolnit prodej nemovitostí zahraničním firmám

Zahraniční společnosti podnikající v ČR by měly mít od příštího roku možnost koupit si pro podnikání nemovitost. Jde o další krok liberalizace devizového režimu, který zakotví novela devizového zákona. Vláda by měla novelu dostat na stůl do konce března. Dosud mohli nemovitosti v ČR nakupovat bez omezení pouze tuzemci, tedy fyzické osoby s trvalým pobytem v ČR, právnické osoby mající na českém území sídlo a lidé s českým občanstvím.

V Českém Krumlově začala příprava vojáků sil SFOR v Bosně a Hercegovině

Na Výcvikové základně mírových sil v Českém Krumlově byla zahájena příprava vojáků budoucího 5. mechanizovaného praporu české armády, který má od dubna působit půl roku v mezinárodních silách SFOR v Bosně a Hercegovině. Jádro nového českého praporu SFOR tvoří příslušníci 4. brigády rychlého nasazení z posádek v Táboře a Pardubicích.

Úřad pro kontrolu odzbrojení prověřuje likvidaci a prodej zbraní

Pracovníci Úřadu pro kontrolu odzbrojení ministerstva obrany zahájili závěrečnou kontrolu likvidace obrněných transportérů, které byly vyřazeny z výzbroje české armády. Během dvou dní zkontrolují, zda Vojenský opravárenský podnik ve Šternberku na Olomoucku od poloviny ledna v souladu se Smlouvou o konvenčních ozbrojených silách v Evropě rozřezal deset podvozků transportérů. Ministerstvo obrany na své internetové stránce www.army.cz uvádí, že příslušníci úřadu budou v úterý prověřovat i počty a čísla tanků z majetku firmy M.P.I. Trading. Tanky, které byly rovněž vyřazeny z výzbroje české armády, jsou ve Vojenském opravárenském podniku Nový Jičín připravovány na export.

Do Jugoslávie míří početná mise 94 českých podniků

Značný zájem českých podniků o teritorium Jugoslávské svazové republiky (JSR) dokládá účast představitelů 94 firem na obchodní misi v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra 28. února a 1. března. "Celá řada firem má připravenou nabídku projektů, včetně vládních garancí za 500 miliónů korun, které jsou vyčleněny vládou na pomoc jihovýchodní Evropě," sdělil Václav Jurina z pořádajícího Svazu průmyslu a dopravy (SP). Misi zástupců průmyslových a obchodních společností doplní rovněž představitelé významných finančních ústavů.

Ministerstvo práce nabízí komunikaci s úřady práce přes internet

Úplný přehled o trhu práce ve vybraných regionech prostřednictvím internetu nabízí pilotní projekt ministerstva práce a sociálních věcí, který je určen jak zájemcům o práci, tak zaměstnavatelům. Na internetové adrese uradprace.cz budou do konce dubna k dispozici nejen aktuální informace úřadů práce, ale i údaje dalších komerčních a nekomerčních zprostředkovatelů zaměstnání. Projekt se uskuteční v okresech České Budějovice, Kladno, Olomouc, Český Krumlov a Mělník. Ve třech z těchto okresů budou moci občané v internetových kavárnách pracovat s internetem 30 minut zdarma. Začínající uživatelé dostanou i návod, jak mají postupovat. Veřejnost má možnost připojit se k internetu také v některých knihovnách.

Konsolidační banka očekává letos ztrátu 60 miliard korun

Konsolidační banka očekává letos ztrátu přibližně 60 miliard korun. Ztráta však bude ovlivněna především výší pohledávek převedených z Československé obchodní banky po převzetí Investiční a Poštovní banky, proto jde o hrubý odhad. Uvedl to náměstek generálního ředitele banky Ladislav Řezníček. V dalších dvou letech by ztráta banky měla činit přibližně 40 miliard korun.

Vyšetřování nezákonného obchodu s cennými papíry, kterého se údajně na Filipínách zúčastnila i občanka ČR pokračuje

Filipínští vyšetřovatelé zřejmě nemají rovnocenné důkazní materiály proti všem 14 osobám obviněným z nezákonného obchodu s cennými papíry, mezi nimiž je i jedna občanka České republiky. Sedmičlenná skupina, která byla včetně Češky propuštěna ve čtvrtek na kauci pravděpodobně kvůli nedostatku důkazů, by mohla vyváznout při procesu s nižší trestní vazbou, popřípadě "jenom" deportací. ČTK to řekla tajemnice českého zastupitelského úřadu v Manile Kateřina Vovková s tím, že to je však zatím pouze předběžná spekulace.

Vláda schválila záměr zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví

Kabinet schválil věcný záměr zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví. Neumožňuje ovšem osvojení dítěte. Podle mluvčího vlády Libora Roučka je záměrem zákona vytvořit formu soužití, která by plnila "podobnou úlohu" jako manželství. Podobný návrh už čeští poslanci v minulosti dvakrát odmítli. Partnerství má podle návrhu občanům umožnit realizaci vlastní představy o vztahu i s právními důsledky například v otázkách důchodu po partnerovi či sociálních dávek. Zástupci homosexuální menšiny předpokládají, že současný návrh má velkou šanci na přijetí ještě v tomto volebním období, tedy do června 2002.

Zákon umožňující registrované partnerství osob téhož pohlaví platí například ve skandinávských státech, ve Francii a v Německu. Jedinou evropskou zemí, kde mohou homosexuální páry adoptovat dítě, je Nizozemsko. Tuto možnost nyní zvažují také v Dánsku a ve Švédsku, kde byl zákon o registrovaném partnerství přijat už před deseti lety.

Soud s americko-rakouskou občankou podezřelou z útoku na veřejného činitele při demonstracích proti zasedání finančníků se zatím neuskuteční

Soud s americko-rakouskou občankou Sylvií Yolandou Machovou, podezřelou z útoku na veřejného činitele při demonstracích proti zasedání Mezinárodního měnového fondu, se zatím neuskuteční. Státní zastupitelství totiž musí obžalobu doplnit o znalecké posudky z oboru lékařství. Machová, kterou policisté s dalšími demonstranty loni v září zadrželi, se totiž zranila, když se snažila uniknout z policejní služebny skokem z okna. Podle dřívějších informací zástupců organizací pro lidská práva nezavdala šestadvacetiletá cizinka policistům k zadržení důvod. Machová podle nich před svým zadržením i při něm natáčela videozáznam, ze kterého je zřejmé, že zatýkající policista řekl, že je "ožralá a zfetovaná". Podle úředního záznamu byla Machová zadržena kvůli účasti na demonstraci. Ačkoli za to zaplatila pokutu 500 korun, propuštěna nebyla. Zastánci Machové tvrdí, že nemohla telefonovat ani se spojit s právníkem do okamžiku, kdy o ní informovala média. Den po zadržení se Machová pokusila jednomu z policistů vytrhnout identifikační číslo a zranila si dlaň. Policie ji obvinila z útoku na veřejného činitele. Machová pak vyskočila z okna služebny v prvním poschodí. Policisté uvádějí, že se chovala agresívně a tři z nich napadla. Inspekce ministra vnitra dospěla k závěru, že policisté se vůči ní ničeho nezákonného nedopustili.

Řeky stále nejsou po povodni v roce 1997 opraveny

Více než polovina škod, které způsobily ničivé záplavy před čtyřmi lety na vodních tocích Olomouckého kraje, zůstává stále neopravena. Radnice i úřady z oblasti se obávají, že vládní a zákonodárné instituce ztrácejí zájem opravy dokončit a vyčlenit na obnovu peníze, a mnohá území tak zůstanou napospas příští velké vodě. Vyplynulo to z jednání předsedy Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL) s představiteli vodohospodářů, ekologů, radnic a dalších institucí v Jeseníku. Šéfové Povodí Moravy a Povodí Odry potvrdili, že zatím se podařila odstranit asi polovina škod zjištěných v roce 1997. Uváděli, že jim na opravu toků chybějí prostředky.

V létě před čtyřmi lety zahynulo při záplavách na pět desítek lidí, stovky jich zůstaly bez střechy nad hlavou a škody na majetku se podle odhadů vládních expertů vyšplhaly k 60 miliardám korun. Obyvatelé regionu se proto obávají, že s odkládáním oprav toků a protipovodňových opatření by se situace mohla opakovat.

Do měsíce začnou devitalizací léčit rakovinu čtyři nemocnice

Do měsíce začnou devitalizací léčit lidi s pokročilou rakovinou kůže a rakovinou tlustého střeva ve vrcholném stadiu čtyři nemocnice - tři v Praze a jedna v Brně. Novinářům to po zasedání vědecké rady ministerstva zdravotnictví řekl její předseda profesor Jan Dvořáček. "Podvázání nádoru není všelék, metodika se bude uplatňovat jen u přísně indikovaných případů," upozornil. V první fázi bude každé z pracovišť léčit po deseti pacientech. "K přijetí do experimentu nebude žádný pořadník. Lékaři vyberou pacienty, kterým by tato metoda snad mohla pomoci," vysvětlil. Autor metody Karel Fortýn byl přesvědčen, že podvázáním nádoru se spustí v těle imunitní reakce, která zničí i druhotná nádorová ložiska v těle. Podle Dvořáčka se v krátké době ukáže, zda slibná metoda je skutečně tak efektivní. "Pokud ano, autoři budou koketovat s Nobelovou cenou," poznamenal.

Předseda chirurgické společnosti profesor Miloš Hájek zdůraznil, že jeho společnost metodu devitalizace u lidí neuznává. Metoda byla ověřena u zdravých zvířat, co platilo u nich, nemusí podle Hájka platit u lidí s rakovinou. Společnost podle něj souhlasila s experimenty na lidech proto, "abychom nevypadali tak, že předem zamítáme něco, co může být dobrým vědeckým nápadem," řekl.

Chřipková epidemie skončila

Letošní epidemie chřipkových onemocnění v České republice skončila. Informoval o tom hlavní hygienik ČR Michael Vít. Situace ve výskytu akutních respiračních onemocnění včetně chřipky byla podle něj v uplynulém týdnu charakterizována dvanáctiprocentním poklesem nemocnosti. Letošní epidemie patřila svým rozsahem mezi epidemie středně rozsáhlé.

Prezident Václav Havel dobírá antibiotika a pokračuje v léčbě v Lánech

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se vyvíjí podle představ lékařů. V úterý pravděpodobně přestane užívat antibiotika a ve čtvrtek by mohl začít naplno pracovat. Prezident v sobotu po téměř dvou týdnech opustil nemocnici, kde si léčil zánět průdušek. Nyní odpočívá na zámku v Lánech, kde absolvuje hlavně dechová cvičení. Havel byl hospitalizován poté, co musel kvůli zdravotním potížím nenadále ukončit návštěvu Kuvajtu.

Odpůrce nepravidelného střídání času žádá o slyšení prezidenta

Dlouholetý odpůrce zavedení letního času a neúspěšný kandidát do Senátu Stanislav Pecka žádá prezidenta Václava Havla o osobní rozpravu. Chce jej získat k podání ústavní stížnosti na porušování lidských práv a svobod, za které nepravidelné střídání času považuje. Pecka řekl, že usiluje i o veřejné slyšení v Senátu a v Poslanecké sněmovně. Také poslance a senátory chce přesvědčit o tom, že pro lidský organismus je zavádění pětiměsíčního zimního a sedmiměsíčního letního času nanejvýš škodlivé.

V anketě ke změně názvu Jihlavského kraje vede Vysočina

V anketě ke změně jména Jihlavského kraje, kterou vyhlásila krajská rada 20. února, zatím vede název Kraj Vysočina. Druhý největší počet hlasů získal Českomoravský kraj, na třetím místě zůstává nynější název. Anketa potrvá do 19. března. O změnu jména usilují i Budějovický, Brněnský, Ústecký a Ostravský kraj. Radní Jihlavského kraje vyhlášení ankety na změnu názvu spojili s průzkumem mínění o symbolu kraje. V návrzích zatím vede jedle jako symbol kvalitního životního prostředí kraje, těsně za ní se umístila nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny Javořice. Další v pořadí je kvetoucí brambora a sněhová vločka.

Legendární filmový režisér Otakar Vávra oslaví devadesáté narozeniny

Legendární filmový režisér a scenárista Otakar Vávra, jenž si získával věhlas svými filmy už před druhou světovou válkou, oslaví ve středu devadesáté narozeniny. Patrně nejzdařilejší filmy vytvářel ve dvou souvislejších obdobích na konci třicátých a během šedesátých let. V předválečném období vznikl například Cech panen kutnohorských, v šedesátých letech natočil hrubínovské adaptace Zlatá reneta a Romance pro Křídlovku, v roce 1969 připravil proslulý film Kladivo na čarodějnice. Jeho filmy oplývají řemeslnou dovedností a hvězdným hereckým obsazením. Ještě v devadesáti letech slavný režisér uvažuje o dalším celovečerním filmu. Jde o zfilmování pamětí herečky Lídy Baarové. Za svou kariéru natočil 49 filmů, napsal přes 80 filmových scénářů a dvě vzpomínkové knihy.

Foglarův synovec chce založit nadaci na podporu mladých autorů

Nadaci na podporu mladých autorů chce založit Petr Foglar v případě, že vyhraje soudní spor o dědictví po svém strýci, spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Nadace by měla každý rok pořádat soutěže o ceny pro dětské a mladé spisovatelské talenty, starat se o propagaci Foglarova díla a podporovat badatelskou činnost v jeho pozůstalosti. Petr Foglar to řekl na tiskové konferenci, kterou uspořádal dva dny před dalším soudním přelíčením ohledně spisovatelova dědictví. Soud rozhoduje o platnosti či neplatnosti závěti z dubna 1996, v níž Foglar odkázal veškerou svoji pozůstalost Nadaci Jaroslava Foglara. Synovec tohoto známého autora dětských knížek zopakoval své tvrzení, že jeho strýc netušil, co podepisuje. V té době už byl téměř slepý, takže byl při čtení odkázán na pomoc druhých lidí. Petr Foglar uvedl, že od zahájení soudu o dědictví je vystaven nevybíravým útokům.

Jaroslav Foglar zemřel 23. ledna 1999 ve věku nedožitých 92 let. Hodnota jeho dědictví, jehož nejcennější část tvoří autorská práva, se v médiích odhaduje na deset miliónů korun. Spisovatelův synovec ale tvrdí, že soupis pozůstalosti dosud neexistuje, takže její cenu zatím nikdo nezná.

ČR bude na halovém mistrovství světa reprezentovat pouze sedm atletů

Pouze sedm atletů bude reprezentovat Českou republiku na halovém mistrovství světa, které se uskuteční 9. až 11. března v Lisabonu. Výkonný výbor Českého atletického svazu nominoval výhradně sportovce, kteří splnili přísná kritéria, a neudělil žádnou divokou kartu. V Lisabonu tak budou hájit české barvy sedmibojař Roman Šebrle, koulař Miroslav Menc, sprinter Radek Zachoval, půlkaři Lukáš Vydra a Helena Fuchsová, tyčkařka Pavla Hamáčková a patnáctistovkařka Andrea Šuldesová. Počet účastníků do značné míry ovlivnily absence řady opor. Před dvěma roky do Maebaši odcestovalo 11 atletů, z nichž Kašpárková, Hlavoňová, Dvořák, Bártová a Tomáš Janků probíhající sezónu z různých důvodů vynechali.

Český cyklista Přecechtěl skončil sedmý v závodě Kolem Rhodosu

Výborně se uvedl ve svém prvním startu v barvách profesionální stáje Wüstenrot-ZVVZ český cyklista Michal Přecechtěl. V závěrečné etapě závodu páté kategorie Kolem Rhodosu vystoupil na bronzový stupínek a v celkovém hodnocení si na své konto připsal za sedmé místo deset bodů do žebříku UCI.

Zraněný hokejista Zelenka bude přeložen na rehabilitační oddělení

Nezměrná vůle po uzdravení vyzařuje z těžce zraněného třebíčského hokejisty Tomáše Zelenky, který od čtvrtka leží v brněnské Úrazové nemocnici s vážným poškozením páteře po faulu jihlavského obránce Mariána Moravy. Ve středu by měl být podle slov rodičů Tomáše Zelenky zraněný hráč přeložen z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení. Zraněný útočník se v brněnské nemocnici probral z bezvědomí a v sobotu byl odpojen od přístrojů, jeho hybnost se ale zatím nezlepšila. Podle informací internetového serveru iDnes nemůže pohybovat prsty na horních končetinách a je ochrnutý od prsních bradavek dolů. Nebezpečným faulem se bude ve středu zabývat disciplinární komise hokejového svazu.

Počasí

Noční teploty dosáhnou hodnot minus šest až minus deset stupňů Celsia. Přes den bude polojasno až oblačno s možností sněžení. Denní teploty minus dva až plus dva stupně Celsia.